Yahoo! contraataca, lansand noi facilitati pentru Yahoo! Mail, Messenger si cautarea pe Internet

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2009, 11:02 Economie | IT

Sediul Yahoo
Foto: Hotnews
Yahoo! a anuntat luni seara o serie de update-uri aduse pricipalelor sale produse Yahoo! Mail, Messenger si motorului de cautare, anuntand ca va concura cu motorul de cautare Bing in ciuda semnarii acordului cu Microsoft, potrivit Reuters. Anuntul Yahoo! vine in conditiile in care atat Google cat si Yahoo! au pierdut in iulie 0,3% din cota de piata in domeniul cautarii pe internet in Statele Unite ale Americii in fata Microsoft.

"Nu suntem o versiune a Bing. Suntem Yahoo si asta va continua.. Pe de o parte colaboram, dar pe de alta parte suntem competitori", a precizat Prabhakar Raghavan, vicepresedinte al Yahoo!, citat de Reuters.

Noul Yahoo! Mail cuprinde printre altele cateva instrumente de socializare, disponibile in urmatoarele saptamani, prin care utilizatorii vor putea fi instiintati referitor la ce posteaza pe internet prietenii si familia si update-uri privind datele contactelor din casuta de mail atunci cand acestea se schimba. De asemenea, utilizatorii Yahoo! Mail vor putea primi si trimite o cantitate mai mare de poze, Yahoo! modificand limita cantitatii de poze atasate de la 10 MB la 25 MB.

In privinta facilitatilor aduse Yahoo! Messenger, PC Magazine noteaza ca la cateva saptamani dupa ce a lansat Yahoo! Messenger 9.0, Yahoo! a lansat acum o versiune beta a Yahoo Messenger 10, cea mai importanta imbunatatire adusa fiind posibilitatea de apeluri video, cu conditia ca si utilizatorul apelat sa aiba aceeasi versiune de Messenger.

Cat despre facilitatile aduse motorului de cautare, Yahoo! va oferi, printre altele, optiuni de filtrare a rezultatelor cautarii, precum si afisarea unor rezultate mai relevante, care vor tine seama de cautarile anterioare facute de utilizatorul respectiv. Spre exemplu, o cautare dupa "Paris", urmata de cautari dupa "curse aeriene" si "hoteluri ieftine" va ajuta motorul de cautare Yahoo! sa inteleaga ca utilizatorul este interesat de un continut legat de calatorii.

Larry Cornett, vicepresedintele diviziei de cautare a Yahoo!, care a prezentat luni la sediul companiei din Sunnyvale, facilitatile aduse cautarii pe internet, a mentionat ca acum sunt efectuate teste si ca noile imbunatatiri aduse motorului de cautare vor fi disponibile "candva, anul acesta".

Anuntul Yahoo! vine in conditiile in care atat Google cat si Yahoo! au pierdut in continuare cota de piata in domeniul cautarii pe internet in Statele Unite ale Americii. Datele companiei de cercetare ComScore arata ca in iulie, Microsoft, care a lansat Bing la inceputul lui iunie, a ajuns la o cota de piata de 8,9% pe piata americana, cu 0,5% mai mult decat in luna anterioara.

De cealalta parte, atat Google cat si Yahoo! au inregistrat scaderi ale cotelor de piata cu 0,3%, pana la 64,7% si respectiv 19,3%.

De asemenea, Microsoft si Yahoo! au anuntat pe 29 iulie semnarea unui acord pe o perioada de 10 ani pe segmentul cautarii si al publicitatii pe internet, prin care incearca sa concureze cu Google. Conform acordului, Yahoo! va integra motorul de cautare Bing pe site-urile sale si va gestiona vanzarile de publicitate pe segmentul de cautare online ale ambelor companii, in timp ce Microsoft spera ca Bing sa ajunga astfel un concurent mai serios pentru Google.

UPDATE: Yahoo! a anuntat marti ca va cumpara cel mai mare serviciu de e-mail din lumea araba, cu 16,5 milioane utilizatori unici

Marti, Yahoo! a anuntat semnarea unui acord de achizitie a Maktoob.com, primul serviciu gratuit de e-mail in limbile araba si engleza, care in prezent detine cea mai mare comunitate online din lumea araba, respectiv peste 16,5 milioane de utilizatori unici.

Prin aceasta achizitie, Yahoo! va putea furniza continut si servicii in limba araba, inclusiv versiuni in limba araba ale Yahoo! mail si Yahoo! Messenger. Maktoob.com este accesat in prezent de utilizatori din tari precum Emiratele Arabe Unite, Iordania, Kuweit si Arabia Saudita.

In timp ce utilizarea internetului in Orientul Mijlociu a crescut de mai mult de 10 ori din anul 2000, folosirea internetului este inca in faze incipiente in multe tari. Potrivit datelor Bancii Mondiale, sunt peste 320 de milioane de vorbitori de limba araba la nivel mondial, in timp ce mai putin de 1% din tot continutul online este in aceasta limba.

Tranzactia este asteptata sa fie finalizata in ultimul trimestru din acest an, iar termenii financiari nu au fost dezvaluiti.


Citeste mai multe despre   










11972 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Chestii simple pentru care am ales gmail (Marţi, 25 august 2009, 11:53)

    FLORIN [anonim]

    Folosesc yahoo mail dintotdeauna dar au unele chestii mici care sunt extrem de deranjante pentru mine:
    - nu ma lasa sa-mi pun punct la adresa de email (gmail ma lasa)
    - nu ma lasa sa dau jos mailurile prin outlook (gmail ma lasa).
    - nu ma lasa sa selectez mai multe fisiere o singura data pentru a le atasa (folosing ctrl in meniul de open file) (gmail ma lasa)
    - merge greu atasarea de fisiere (gmailul zboara pe langa yahoo)

    yahoo sucks. si nici macar nu i-ar costa prea mult sa retuseze mailul un pic. Hai ca partea cu outllokul ii costa la buzunare ca nu as mai inghiti reclamele lor dar restul sunt fixul micute dar pe care nu le fac... rusinica.
    • +3 (3 voturi)    
      in aceeasi idee (Marţi, 25 august 2009, 12:27)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      recomand trillian astra in locul omniprezentului yahoo messenger: mult mai frumos, fara reclame si, da, se poate vorbi in continuare cu cei care au ym!
      • -2 (2 voturi)    
        Yeap. Costa la fel ... (Marţi, 25 august 2009, 13:42)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Costa la fel de mult Trillianul ca si YM ? Probabil ca nu, de unde si popularitatea mai mica.
        • +2 (6 voturi)    
          trillian (Marţi, 25 august 2009, 14:11)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui enter

          in varianta basic nu costa nimic, in varianta pro costa un pic timp de search pe net ;)
    • -2 (6 voturi)    
      re (Marţi, 25 august 2009, 12:31)

      io [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      te lasa sa dai jos mail-ul prin outlook, chiar mai simplu decat la gmail pt ca ia porturile default (tot ce trebuie e sa treci in outlook la configurare: la servere pop.mail.yahoo.com si smtp.mail.yahoo.com, plus adresa de mail si parola - ca sa nu ti-o ceara de fiecare data)
      • +2 (2 voturi)    
        Depinde de tara (Marţi, 25 august 2009, 15:47)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui io

        Daca folosesti yahoo.co.uk sau yahoo.de (si altele) atunci ai dreptate. Pentru altele (cel putin anul trecut yahoo.com) serviciile de POP3 si SMTP erau dsponibile doar pt conturile premium.
    • +3 (3 voturi)    
      gresit (Marţi, 25 august 2009, 12:33)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      yahoo sucks dar tot e folosit, messul la fel.
      Apropo:
      poti pune punct la adresa de mail
      te lasa cu outlook dar pe bani
      in rest ai dreptate...traiasca concurenta.
    • -3 (7 voturi)    
      Prietene (Marţi, 25 august 2009, 12:40)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Gmail a venit ca o alternativa la toate serviciile de mail.
      Tot ce spui tu acolo este posibil in yahoo mail. Ti-o spun cu o siguranta de 1000%
    • +1 (3 voturi)    
      Punctul (Marţi, 25 august 2009, 12:42)

      pam [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      Functioneaza. Am o adresa al carei alias contine caracterul punct.
      • +2 (2 voturi)    
        da (Marţi, 25 august 2009, 13:13)

        CaddY [anonim] i-a raspuns lui pam

        idem
    • +5 (5 voturi)    
      ..SI INCA CEVa (Marţi, 25 august 2009, 13:48)

      alex [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      GMAIL ma lasa sa configurez casuta de email pop3 GRATUIT si sa primesc mail-urile direct pe telefon...YAhoo cere 20 dolari
    • 0 (6 voturi)    
      Si totusi (Marţi, 25 august 2009, 14:46)

      Jon [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      1. Poti pune punct la adresele yahoo.
      2. Organizarea pe foldere de la yahoo lipseste cu desavrasire la gmail.
      3. La gmail ajuta organizarea prin concatenarea discutiilor purtate catre aceeasi adresa de e-mail.
      • +4 (6 voturi)    
        Foldere pt ce? (Marţi, 25 august 2009, 15:50)

        soferul [utilizator] i-a raspuns lui Jon

        Daca te obisnuiesti cu etichetele nu mai ai nevoie de foldere.
        De exemplu, poti avea o eticheta "Gigel" si una "Munca", iar cand primesti un mail de la colegul tau de munca, Gigel, vei avea mesajul cu ambele etichete. Poti vedea toate mailurile de la munca, sau toate mailurile de la Gigel, etc.

        Daca ar fi fost cu foldere, atunci mesajul ar fi fost doar intr-un singur loc.
      • +1 (1 vot)    
        Gmail (Miercuri, 26 august 2009, 5:51)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Jon

        Gmail a introdus si optiunea cu foldere. A lasat-o si pe cea cu label-uri, dar a introdus-o si pe cea cu foldere.
    • 0 (2 voturi)    
      Esti ramas in urma (Marţi, 25 august 2009, 15:33)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      poti sa pui cate puncte vrei in adresa de la yahoo.
      dar probabil tie iti place mai mult faptul ca Google iti scaneaza emailurile din gmal si apoi iti pune publicitate in functie de continutul emailului pe partea dreapta a paginii.

      Singurul lucru care ma deranjeaza la yahoo (si-l folosesc de vreo 10 ani) e ca nu pot trimte atasamente mai mari de 10 MB, dar pana la urma pot impartii un fisier in mai multe arhive mici si merge si asa.
      • +2 (2 voturi)    
        Ai dreptate cumva dar nu total (Marţi, 25 august 2009, 17:42)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Opinia asta mi-am format-o acum cativa ani. Intre timp au mai fixat din observatiile de mai sus. Cel putin partea cu outlookul si atasul de fisiere multiple dintr-un singur foc l-am incercat acum si tot nu merge pe mail.yahoo.com
    • +4 (4 voturi)    
      Dar si mai important (Marţi, 25 august 2009, 15:53)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui FLORIN

      GMail ofera SSL complet (nu doar pt autentificare).
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Miercuri, 26 august 2009, 10:59)

      warhead [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      folosesc si unul si celalalt servicii de mail, asa ca pot sa iti corectez doua dintre afirmatii:
      - yahoo te lasa sa pui punct in adresa de mail (facilitate introduca acum un an si ceva). spre exemplu, eu am un "alternate mail adress" care contine punct, mailurile catre aceasta adresa ducandu-se in acelasi inbox ca si la "primary" (btw, nu stiu daca gmail ofera posibilitatea de a crea mai multe instante ale unei adrese de mail, toate mailuri strangandu-se in acelasi inbox). o facilitate foarte utila in cazul in care ai o adresa de genul fundita_roz, de pe vremea cand erai in liceu, dar pe care nu o poti scrie intr-un CV :))
      -yahoo-ul te lasa sa descarci mailurile cu outlook (sau orice alt client de mail), dar nu "by default". mai precis tb sa iti activezi matale de prin setari optiunea de pop/smtp access.
      • 0 (0 voturi)    
        Aglutinare :) (Miercuri, 26 august 2009, 15:36)

        Diana [anonim] i-a raspuns lui warhead

        Da, Gmail te lasă să direcţionezi mailurile din alte conturi spre o singură adresă. Eu am o adresă oficială (da, de trimis CV-uri :) ) pe care nici nu o mai deschid pentru că îmi direcţionează toate mailurile spre contul cu nume mai "neaoş" dar pe care îl ştiu toţi cei cu care conversez şi toate newsletterele la care m-am abonat :)
        Nu ştiu dacă merge să redirecţionezi mailuri din Yahoo spre Gmail, pe acelaşi principiu, pentru că nu am vrut să încerc şi varianta asta (am specificat mai jos că primesc numai spamuri pe Yahoo, nu vreau să-mi "contaminez" şi Gmailul)
  • +3 (5 voturi)    
    Gmail (Marţi, 25 august 2009, 12:54)

    Diana [anonim]

    Yahoo cât te lasă să ataşezi? Gmail permite ataşamente de până la 20 Mb. Spaţiul de stocare este practic nelimitat. Sosirea unui mail nou este semnalată aproape instantaneu. Iar funcţia de chat-in-mail a precedat-o pe a celor de la yahoo...şi e mult mai discretă, mai ales la serviciu :)
    Ca să nu mai vorbesc că pe adresa de Yahoo primesc zilnic în inbox câte 400-500 de spamuri, pe care oricât le-aş marca drept spam, tot în inbox vin. La Gmail nu mi s-a întâmplat asta niciodată.
  • +1 (7 voturi)    
    Yahoo vs Gmail (Marţi, 25 august 2009, 13:05)

    lebowskyxxl [anonim]

    Personal folosesc yahoo( desi am cont si pe gmail), si multe din problemele punctate mai sus sunt adevarate.Pe de alta parte consider totusi ca interfata yahoo e mai "user friendly" decat cea de la gmail, iar pt mine asta e o chestie foarte importanta!

    Chestia cu spamurile la yahoo, e adevarata, e dezastru, si cam la cateva luni mai schimba ei ceva in filtrele de spam si iar incep sa intre in inbox!!
    • 0 (0 voturi)    
      buna ziua (Joi, 31 martie 2011, 14:10)

      banica mirela [anonim] i-a raspuns lui lebowskyxxl

      nu stiu ce face yahoo acum ,problema mea este ca am de trimis 2 mail-uri urgent si nu pot ce fac. cum le trimit. nici macar nu stiu daca este blocat. nu pot trimite nici macar reply-uri.va multumesc si spuneti-mi ce sa fac.
  • +5 (5 voturi)    
    SAPM (Marţi, 25 august 2009, 13:15)

    Razvan [anonim]

    Eu cred ca cea mai importanta diferenta, ptr care Gmail-ul lasa in spate cu mult yahoo mail, este SPAM-ul.
    Nu primesc in gmail decat cel mult 2 mesaje pe luna de spam in Inbox, pe cand la Yahoo e jale, vin zeci de mesaje zilnic si asta in conditiile in care nu mai folosesc adresa de yahoo ptr mail de cand s-a lansat gmail beta.
    Asta ca sa nu mai vorbim si de hotmail. :-), care era (nu stiu cum mai acum, dar cred ca la fel) paradisul spammerilor.
    • +4 (4 voturi)    
      ai dreptate! (Marţi, 25 august 2009, 13:41)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      pe linga avantajele spatiului nelimitat si al contului POP3 gratuit, mai este filtrul de spam, foarte bun la Gmail!
      Este absolut esential, pt ca in afara de de adresele Gmail si yahoo, mai am si una unde NU exista de loc filtrare de spam, si in fiecare zi primesc acolo 99% spam!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Spatiu nelimitat (Miercuri, 26 august 2009, 5:58)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        Gmail NU ofera spatiu nelimitat (deocamdata). Este limitat undeva pe la 8 G. Yahoo ofera de ceva vreme spatiu NELIMITAT!
        • 0 (0 voturi)    
          Spatiu nelimitat (Miercuri, 26 august 2009, 16:28)

          Diana [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          Cred că e puţin relevant cât spaţiu oferă fiecare dintre cei doi operatori. Pe Gmail am spaţiu de 8 Gb, un număr de aproape 10.000 de mesaje în Inbox şi abia folosesc 40% din capacitatea căsuţei. Nu mă sperie că am să ajung vreodată la limită, oricum în fiecare moment spaţiul de stocare pe Gmail creşte :) De asta am spus: teoretic, spaţiul de stocare al Gmail e de 8Gb, iar practic, pentru mine, e nelimitat.
  • +4 (4 voturi)    
    Gmail (Marţi, 25 august 2009, 14:16)

    Remus [anonim]

    E o chestie de gust. Dar prefer IMAP frumos pe Gmail fara Thunderbird cu X extensii ca sa-mi iau mail-ul.

    Nu e mare chestie de setat dar de ce ? Cand Gmail e
    pur si simplu mai bun.
  • +4 (4 voturi)    
    Sa nu uitam (Marţi, 25 august 2009, 14:43)

    gmail.com [anonim]

    Sa nu uitam ca:
    1. Interfata in romana
    2. Colector de pana la 5 adrese
    3. Alias-uri
    4. G e de fapt mai mult decat mail si mess: Docs, Picassa si multe altele.
    5. Clicknet foloseste gmail
  • +3 (3 voturi)    
    Y! vs Gmail (Marţi, 25 august 2009, 14:44)

    concluzie [anonim]

    Yahoo - Gmail scor : 0-10

    Nu cred ca se poate compara yahoo cu gmail la serviciul de mail .. in primul rand ptr serviciul pop3 cat si ptr imap, iar referitor la user friendly cum a spus cineva mai sus ... cum poti spune ca yahoo e mai user friendly decat gmail. interfata mai simpla decat la gmail nu cred ca am mai vazut ...

    deranjant in schimb la google este ca pentru serviciul de messenger nu au inclus toate facilitatile in gtalk...exemplu apelurile video care le poti efectua doar din webmail.

    In concluzie NU as renunta cel putin ptr moment la gmail ptr nimic !
  • -4 (4 voturi)    
    o gramada de ... (Marţi, 25 august 2009, 21:37)

    toro [anonim]

    Care este scopul unui cont de email? Sa primesti shi sa trimiti mesaje de email!?
    Yahoo poate, Gmail poate, Hotmail poate. Care este problema?

    Ahh, am uitat, cocalarul roman nu se simte bine daca nu e "special", deci el foloseste Gmail cu SSH shi tunneling. Bineinteles cu D&G la cingatoare. Bleah.
    • +2 (2 voturi)    
      Zau ? (Miercuri, 26 august 2009, 8:22)

      Kokalarul [anonim] i-a raspuns lui toro

      Da-ti-ar Cel de sus un "prieten" care sa-ti afle parola de e-mail si atunci o sa afli ce buna e criptarea. Nu uita ca de e-mail se folosesc si firmele, nu doar amatorii ca tine.
      A, am uitat, nu am D&G.
  • +2 (2 voturi)    
    pe scurt (Marţi, 25 august 2009, 22:13)

    cristi [anonim]

    Sunt fidel Gmail dar am cont si pe Yahoo.

    Ca s-a tot discutat: si pe Yahoo poti avea acces pop3 gratuit - exista o aplicatie gratis si legala pe internet, se numeste ypops! Practic, emuleaza un server pop3/smtp si-ti iei email-urile pe clientul tau - eu am probat cu Lotus Notes si Outlook - merge ca uns. Si, inca odata, e perfect legala. Cautati un pic - pe Yahoo sau pe Google ;)

    Altfel, spam-ul la yahoo face parte din pachet...
    Daca va deranjeaza reclamele, folositi Firefox cu AdBlockPlus instalat si gata!
  • 0 (0 voturi)    
    Yahoo, another chance (Joi, 3 septembrie 2009, 0:13)

    Robert Koal [anonim]

    Cu răspunsuri la întrebări ca cea de mai sus am făcut carieră la un moment dat pe Yahoo Answers :)
    Ideea e că poţi face tot ceea ce doreşti şi cu Yahoo Mail folosind diverse trucuri, însă in Google Mail toate acestea sunt la îndemână în panoul Seetings/Setări.

    În Yahoo
    - Pentru acces POP ai serverul YPOPS pe care îl instalezi local pe calculatorul tău, acesta parsează mailurile folosind cereri http şi le oferă clientului de mail. Yahoo încearcă astfel să işi menajeze serverul de POP din Statele Unite, serverul cel mai solicitat.
    Yahoo Grecia, Yahoo China si altele ofera acces POP nativ, cel din SUA nu datorita numărului mare de utilizatori..
    - Înaintare automată a mesajelor către alte conturi (forwarding) oferă numai pentru conturi premium şi pentru conturile ce au prins diverse promoţii. Am avut un astfel de cont promoţional.
    - Principalul motiv pentru care ar trebui să apreciaţi Yahoo este simplitatea interfetei, funcţiile cele mai importante sunt scoase în evidenta, unui novice ii este suficientâ o oră pentru a-l învăţa.
    - Încă un argument: Spaţiu nelimitat de stocare şi 25Mb attachment pentru fiecare mesaj trimis.

    Ăn incheiere va mai spun si ca folosesc ambele servicii Yahoo Mail (din 2000 cand avea 3 ani) si Google Mail, pe cel de-al doilea încă de la inceput din 2004.
  • 0 (0 voturi)    
    HELP!!!!!!! (Sâmbătă, 5 iunie 2010, 21:54)

    Marian [anonim]

    Va rog din suflet sa ma ajutati cu o mare problema.
    Am avut e-mailul inainte user@yahoo.com si nu stiu cum in timp sa transformat in user@yahoo.co.uk.
    Problema mare e ca nu primesc mesaje cand cineva trimite mesaje pe user@yahoo.com si vreau sa sterg o postare dupa un site si imi cere parola si eu nu o mai stiu si ca sa o aflu mi-o trimite in user@yahoo.com iar eu nu primesc pe acest e-mail.
    Scuzati-mi gramatica sunt foarte nervos si grabit sper din suflet sa ma puteti ajuta