Noi incidente legate de iPhone: Ecranul unui telefon a explodat in sudul Frantei

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2009, 16:02 Economie | IT

Se inmultesc incidentele legate de telefoanele iPhone produse de Apple: un agent de securitate din sudul Frantei sustine ca a fost lovit in ochi de o bucata de sticla, dupa ce ecranul aparatului a explodat in timp ce incerca sa trimita un SMS, relateaza AFP.

"Tocmai scriam un mesaj, luni, cand telefonul mi-a explodat" in fata, a declarat Yassine Bouhadi, in varsta de 26 de ani, care asigura paza la un supermarket din Villevieille (sudul Frantei).

Atins la ochiul stang de o ramasita a ecranului, Bouhadi intentioneaza sa depuna plangere.

"Vreau explicatii despre acest telefon blestemat pe care am dat 600 de euro in urma cu trei luni si jumatate si vreau sa mi se returneze banii", a continuat el.

Un incident similar a fost semnalat la jumatatea lunii august de un tanar de 18 ani din Aix-en-Provence.

Alte cazuri in care au fost implicate iPod-uri au fost semnalate de televiziuni americane si britanice, fenomenul fiind provocat, cel mai probabil, de o supraincalzire a bateriilor litiu-ion.

La solicitarea Comisiei Europene, grupul american Apple a sustinut ca recentele explozii nu sunt decat "accidente izolate" si nu poate fi vorba despre "o problema generala".

Bruxelles a "transmis o cerere de informatii statelor membre" ale UE, cerand sa fie tinut la curent in privinta viitoarelor evolutii prin intermediul sistemului de alerta Rapex, care se refera la produsele de consum considerate periculoase.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3267 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    L-a atacat iPhone-ul (Marţi, 25 august 2009, 16:13)

    Vlad [anonim]

    Nu m-ar mira sa se spuna ca teroristii arabi sunt de vina, sau sant telefoane sinucigase
  • +2 (4 voturi)    
    iphonurile nu suporta franta :) (Marţi, 25 august 2009, 16:22)

    gonzo [anonim]

    bah si v-am zis: nu mai puneti bombite sub ecran !
  • +11 (15 voturi)    
    Explozie in sudul Frantei... (Marţi, 25 august 2009, 16:25)

    Genistul [anonim]

    Explozia a afectat sudul Frantei si partea de nord a Spaniei. Multe vase din zona au fost aruncate sute de mile in larg....
    • +1 (1 vot)    
      vase (Marţi, 25 august 2009, 20:04)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Genistul

      Vase de care? De toaleta?

      Vasele la care te referi tu se numesc vapoare sau nave, de la caz la caz.

      Respekt.
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 25 august 2009, 16:52)

    zdragomir [utilizator]

    iBomb
  • -2 (8 voturi)    
    Fracezii is stupid (Marţi, 25 august 2009, 17:03)

    Dorin [anonim]

    Francezii sunt prea gaste ca sa foloseasca astfel de tehnologie. Eu unul i-as limita la Nokia 1100.
    • -2 (4 voturi)    
      chiar asa? (Marţi, 25 august 2009, 17:31)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Ce smecher esti tu... Ai aflat ca se produce (in sfarsit) un telefon mobil si in RO si gata, toti ceilalti "este" prosti.
      Franta in domeniul tehnologiei nu este poate varful, dar oricum e prin apropierea SUA, Japoniei sau Germaniei.
      • 0 (2 voturi)    
        SUA e mult in urma Europei (Miercuri, 26 august 2009, 12:16)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Technicus

        in cazul telefoniei mobile.
    • 0 (0 voturi)    
      aha (Marţi, 25 august 2009, 21:13)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      io la n97!
  • +5 (7 voturi)    
    hmmm.... (Marţi, 25 august 2009, 17:08)

    fonax [anonim]

    stire platita de bill cumva ???
  • +5 (5 voturi)    
    Made In China (Marţi, 25 august 2009, 17:28)

    Technicus [utilizator]

    Fabricarea iPhone este (ca marea majoritate a altor produse electronice) subcontractata unor giganti specializati pe productie de electronice dar de care nu a auzit publicul (Foxconn in cazul iPhone). Si da, sunt facute in China (la Shenzhen daca doriti sa va angajati).
    • +2 (2 voturi)    
      China all the way (Marţi, 25 august 2009, 17:43)

      tronicx [utilizator] i-a raspuns lui Technicus

      cine a pus mana in viata lui pe un iPhone a observat ca pe spatele lui scrie: design by apple in california, assambled in china. TRebuie sa se faca teste si sa demonstreze din ce cauza a explodat. Noul procesor al iPhone-ului se incinge destul de tare insa nu cred ca e capabil de asa ceva. Reclama negativa e reclama!
      • -1 (1 vot)    
        tu citesti inainte sa iti dai cu parerea? (Marţi, 25 august 2009, 18:17)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui tronicx

        Cine a vorbit de procesor? Toata lumea stie ca cea mai frecventa sursa de explozie intr-un dispozitiv mobil este bateria li-ion sau li-ion-polymer.