Topul celor mai periculoase cautari de celebritati pe Internet: Jessica Biel, Beyonce si Jennifer Aniston

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 25 august 2009, 20:05 Economie | IT

Jessica Biel, cea mai periculoasa celebritate in cyberspace
Foto: Agerpres
Fiti foarte atenti daca intentionati sa cautati pe Google sau pe Bing nume precum Jessica Biel sau Brad Pitt. Este foarte probabil sa va alegeti cu un virus. Starurile hollywoodiene ocupa pozitii de frunte in topul cautarilor online ale numelor celebre care va pot afecta securitatea calculatorului, potrivit unui raport publicat marti de McAfee si citat de CNN.

Biel este "cea mai periculoasa celebritate in cyberspace", avertizeaza McAfee. Una din cinci cautari pe internet pentru "Jessica Biel" conduce la o pagina, poza, video sau spamuri care pot constitui amenintari pentru securitatea computerelor.

Jessica Biel este urmata in acest top de cantareata Beyonce, de actrita Jennifer Aniston si de jucatorul de fotbal Tom Brady. Jessica Simpson incheie Top 5.

Brad Pitt, care conducea clasamentul anul trecut, a cazut acum pe locul 10.

Studiul McAfee precizeaza ca hackerii studiaza trendurile culturii pop pentru a imprastia virusi si softuri periculoase.

Biel este "foarte, foarte populara in prezent, iar acest lucru inseamna ca ca hackerii stiu cu adevarat unde trebuie sa lucreze. Sunt foarte destepti", explica Shane Keats, cercetator la McAfee.

Marile bulevarde si aleile intunecoase ale internetului

Riscurile asociate de aceste cautari merg pe o scala de la pagube "suparatoare pana la efecte devastatoare", adauga el. Dar acest lucru nu inseamna ca ar trebui sa ne fie teama sa mai folosim internetul.

"Nu exista riscuri daca ramai pe 'strazile bine iluminate' ale Internetului. Dar, imediat ce parasesti marile bulevarde, nu mai ai harta si poti sa te ratacesti pe o alee intunecoasa", spune Keats.

Aceste "alei intunecoase" sunt reprezentate de pozele false sau infectate care, odata descarcate, pot afecta grav un calculator.

Compania se declara surprinsa de faptul ca presedintele american Barack Obama si prima doamna Michelle ocupa locuri relativ modeste in acest top - 34 si, respectiv, 39.

Doar doi barbati - Brady si Pitt - figureaza in Top 10.


Citeste mai multe despre   










1817 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    corectura (Marţi, 25 august 2009, 21:09)

    dan [anonim]

    ati gresit "pozitii"si nu "poziti.

    Multumim, am corectat!
  • 0 (4 voturi)    
    Solutia (Marţi, 25 august 2009, 21:17)

    Loerincz [utilizator]

    Get a Mac!
    • +1 (3 voturi)    
      N-ai inteles (Marţi, 25 august 2009, 22:02)

      un roman [utilizator] i-a raspuns lui Loerincz

      McAfee este solutia! ;)
      • +1 (5 voturi)    
        Da... (Marţi, 25 august 2009, 22:20)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui un roman

        McAfee o fi solutia pentru PiSi insa exista variante mai sigure: Linux sau Mac! Fara McAfee, fara alte batai de cap, cel putin deocamdata!
        • +1 (3 voturi)    
          burgerii Mac... (Marţi, 25 august 2009, 23:30)

          me [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

          sunt daunatori sanatatii..

          Incercati va rog cei din tagma minoritatii de utilizatori de "mec" sa nu mai comentati inutil si flambant pe unde apucati...

          Va multumim... semnat: restul de 90% de utilizatori de "pisi"

          PS: pentru "cunoscatori" si MacOS si Linux ruleaza pe "pisi" ... x86/x86-64 ftw !
          • +1 (1 vot)    
            Mda... (Miercuri, 26 august 2009, 15:31)

            Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui me

            Nu cu mult timp in urma, caii si carutele erau predominante ca mijloc de transport. La inventarea automobilului, Kaiserul Wilhelm a spus ca acesta este un moft, o moda care va trece si ca automobilul nu are niciun viitor. Istoria a dovedit ca se inseala.

            Revenind la tema: poate ca 90% din utilizatorii tehnicii de calcul lucreaza pe PiSi, insa am impresia ca tot mai multi se satura de virusi, malware, spyware, etc., si migreaza catre alte platforme mai sigure. Pana una-alta, Linux este gratis si open-source. Si apoi exista Mac. Diferenta este ca intre Trabant (M$ ruland pe PiSi) si un Mercedes SLR. Asa ca mai vorbim peste cativa ani!
            • -1 (1 vot)    
              ... (Miercuri, 26 august 2009, 23:53)

              me [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

              Eu cred ca informatia nu ajunge la tine in forma corecta... mai vezi ce am scris mai sus vizavi de "pisi" si de tehnologia x86 si dup-aia comenteaza pe subiect... software-ul tot software ramane (chit ca vorbim de MacOS, Linux, Windows) iar comparatii cu masini poate face orice spargator de seminte din piata...

              PS: vorbim si peste 25 de ani ... cumparatori snobi (care nu vad decat "brand"-ul) vor fi intotdeauna... dezvoltatori de software capabili... mai rar...
  • -1 (1 vot)    
    Decat sa va panicati... (Miercuri, 26 august 2009, 8:34)

    gaspy [utilizator]

    Ma enerveaza genul asta de jurnalism care baga frica in oameni, inoculand si ideea ca nu pot face nimic, ca sunt lipsiti de aparare.

    Va puteti proteja. Fiecare metoda de mai jos reprezinta un "strat" protector, deci nu e vorba de metode alternative, ci de un cumul.

    1. Un antivirus bun. Bitdefender e excelent (si sprijiniti industria romaneasca) sau AVG free (e gratis de la cehi)
    2. Un browser, altul decat Internet Explorer. Daca inca folositi Internet Explorer 6, renuntati cat mai repede la el si treceti la IE8 sau la un browser alternativ - Firefox e cel mai popular si cel mai usor de extins).
    3. Tineti-va computerul actualizat. Daca windows-ul va cere update-uri, nu-l ignorati. Daca aveti XP, asigurati-va ca aveti SP2 sau SP3 instalat (daca nu stiti ce-i aia, intrebati pe cineva care stie)

    Toate produsele de mai sus le gasiti cautand pe google si sunt gratuite (nu-s sigur daca si Bitdefender are o editie gratuita dar puteti incerca).
    • 0 (0 voturi)    
      Plus (Miercuri, 26 august 2009, 12:00)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Exista un plugin pt FireFox - WOT - Web of Trust care semnaleaza siturile de calitate indoielnica (rosu - pericol ; portocaliu - ai grija ; verde - e ok).

      Eventual de pus si TACO .

      Pt distractie, un plugin FlagFox, care arata steagul tarii in care este gazduit un sit (uneori rezultatele sunt surprinzatoare).
  • 0 (0 voturi)    
    Rea ... (Miercuri, 26 august 2009, 12:39)

    Florin1973 [utilizator]

    ... dar buna !!! :))
  • 0 (0 voturi)    
    protectie (Miercuri, 26 august 2009, 18:14)

    srt [utilizator]

    Iar daca nu trimitem linkul la stirea asta la toata lista de messenger ne infectam automat nu?