Apple: Explozia ecranelor iPhone-urilor a fost generata de o presiune externa asupra aparatului

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 28 august 2009, 15:33 Economie | IT

Grupul american Apple a respins vineri orice problema legata de supraincalzirea bateriilor telefonului iPhone 3GS, dupa ce ecranele mai multor aparate au explodat in ultimele zile, invocand in schimb o "presiune externa" asupra acestora, relateaza AFP.

"Pana la acest moment, nu exista nicio dovada care sa indice o supraincalzire a bateriilor iPhone 3GS, iar numarul de cazuri pe care le cercetam este mai mic de zece", precizeaza Apple, intr-un comunicat de presa.

"iPhone-urile cu ecrane sparte pe care le-am analizat pana in acest moment indica, in toate cazurile, ca fisurile au fost cauzate de o presiune externa exercitata asupra aparatului", precizeaza sursa citata.

Mai multe cazuri de explozie a ecranelor telefoanelor iPhone au fost semnalate recent in Franta, determinand deschiderea unor anchete.

Comisia Europeana a invitat Apple, in data de 14 august, sa ofere informatii legate de explozia ecranului unui aparat de acest tip, care a ranit un adolescent francez la un ochi.

Potrivit Apple, aproximativ 26 de milioane de iPhone-uri au fost vandute pana in prezent in intreaga lume.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3597 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Presiune (Vineri, 28 august 2009, 15:40)

    Constantin [anonim]

    Deci ce sa intelegem de la Apple; daca apasam destul de tare cu degetul pe ecranul telefonului acesta explodeaza?
    • +1 (1 vot)    
      nu (Vineri, 28 august 2009, 15:58)

      licurici [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Eu nu asta am inteles, am inteles ca daca aplici presiune pe ecran, acesta in mod normal se sparge nu explodeaza.

      "iPhone-urile cu ecrane sparte pe care le-am analizat pana in acest moment indica, in toate cazurile, ca fisurile au fost cauzate de o presiune externa exercitata asupra aparatului"

      Probabil ca acei citiva l-au spart din greseala si ca sa-si scoata banii au zis ca a explodat.
      Nici eu nu cred ca a explodat vreunul, poate numai daca il deschizi si umblii tu la el sa il faci sa explodeze.
      • 0 (0 voturi)    
        Titlul (Vineri, 28 august 2009, 16:23)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui licurici

        Eu am inteles, din titlu, ca explozia telefoanelor e datorata unei presiuni externe.
        • 0 (0 voturi)    
          titlul articol sau apple? (Vineri, 28 august 2009, 18:57)

          licurici [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Am raspuns dupa ce ati scris ca intelegeti de la Apple. Am raspuns din ce am intels de la Apple. Titlul intr-adevar scrie altceva decit ce explica cei de la Apple.
      • -4 (4 voturi)    
        Asa e! A apasat cu ochiul. :) (Vineri, 28 august 2009, 16:52)

        dl K [anonim] i-a raspuns lui licurici

        Tanarul francez a apasat cu ochiul. Incearca si tu sa apesi ecranul unui telefon cu ochiul pana ecranul se sparge si mai vorbim dupa aceea.
    • +4 (4 voturi)    
      poate da concurenta cu calcaiu.... (Vineri, 28 august 2009, 15:59)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      cine stie, de exp.....
      .oricum din 16 mil vandute procentul eventualelor probleme este....0.00006 % sau 99.99994 % - nu au avut probleme... Dar cand presa nu are ce sa rumege .....
      • 0 (0 voturi)    
        Procentul (Vineri, 28 august 2009, 21:09)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui rov

        in acest caz trebuie sa fie zero, si crede-ma ca se poate, cu costuri rezonabile, sa obtii un telefon care sa elimine complet riscul ranirii utilizatorilor.
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Vineri, 28 august 2009, 16:00)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Explozie e cam exagerat spus, dar vinde mai bine ziarele. Este destul de logic ce se întâmplă când apeşi tare un ecran de sticlă. Şi că mai şi sar câteva cioburi e de aşteptat... Vezi, dacă nu obţii efectul sprijinindu-te cu degetul în ecran, încearcă cu cotul. Sau genunchiul. Până la urmă tot reusesti :)
      • 0 (0 voturi)    
        Sticla (Vineri, 28 august 2009, 18:15)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Sakura

        Exista deja tehnologii prin care sticla nu se imprastie nici macar cand este lovit de un proiectil in plina viteza. Dar se pare ca cei de la Apple nu s-au gandit ca e posibil sa-ti sara cioburi in ochi din telefonul lor mobil.

        Sa speram ca pe viitor vor lua masuri.
    • +1 (1 vot)    
      Adica pentru toti incetii (Vineri, 28 august 2009, 16:38)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Ecranele au fost sparte din exterior, nu din interior. Cu alte cuvinte nu a fost nici o explozie. Dar e prea greu pentru tine.
      • -1 (1 vot)    
        Articol (Vineri, 28 august 2009, 18:21)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Ai citit bine articolul? esti sigur ca nu scrie pe nicaieri ca vre-un iphone a explodat?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ai dreptate (Duminică, 30 august 2009, 16:51)

        Nuasa [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Apple sustine ca ecranele au fost crapate (din exterior) ceea ce a cauzat explozia lor ulterioara (ne-contestata). Asta inseamna ca aparatele au o presiune interioara mare (posibil de la baterii). Sfatul este: aveti grija sa nu le crapati ecranul si mai verificati starea bateriei - mai ales cand e f. cald.
  • 0 (2 voturi)    
    Eh (Vineri, 28 august 2009, 15:57)

    Vizitiul [utilizator]

    S-or fi asezat bashtanii pe ele pe scaunul masinii...se intampla :) Faza e ca numai iPhone explodeshte...

    Eu vorbe limbeshte Romanieste...
  • 0 (2 voturi)    
    Touch screen of death (Vineri, 28 august 2009, 15:57)

    bogdan192 [utilizator]

    Deci ecranele touch de pe GS ar trebui mangaiate nu apasate. Aviz celor cu maini grele.
  • -1 (3 voturi)    
    normal... (Vineri, 28 august 2009, 16:26)

    liviu_ [utilizator]

    dupa principiul mortul e de vina...
    si totusi ce s-a intampla t exact de au explodat telefoanele???
  • 0 (4 voturi)    
    nu mi-e rusine nici cu Jobs (Vineri, 28 august 2009, 18:18)

    Radu [anonim]

    la ce marketing violent duce, mai ales pentru mac os x [a se vedea video-urile mac.vs.pc - nu stiu cati se mai bazeaza atat de mult pe ideea "hai sa demonstram cat de nasoli is ceilalti ca sa parem noi mai buni"], nici nu ma mir ca Steve Jobs nu-si permite sa recunoasca vreo greseala, nici cand viata sau integritatea corporala a clientilor e pusa in pericol. totul la Apple se bazeaza pe imagine, absolut totul. daca o pierd pe asta, raman fara nimic.
    defapt raman cu fanaticii Apple, cati or mai fi si aia.
    asta e cand in viata ai un singur crez si ala din intamplare e o corporatie.

    la ora actuala folosesc produse: microsoft, apple, linux si diversi producatori third-party. de apple am inceput sa ma cam satur de la o vreme.
  • +1 (1 vot)    
    Ce mi s-a intamplat mie (Vineri, 28 august 2009, 18:21)

    gaspy [utilizator]

    O chestie oarecum similara mi s-a intamplat mie:

    La un dslr Sony a700, absolut fara niciun motiv evident, mi-a crapat LCD-ul. Plasticul transparent din exterior era intact; nicio zgarietura pe carcasa. In plus, stiu exact ce am facut cu el si cum am avut grija de el (ma ocup de foto de 8 ani) si totul s-a intamplat in timp ce aveam aparatul in mana.

    Bineinteles ca desi era in garantie, a trebuit sa platesc reparatia (500 RON) pentru ca nimeni nu m-a crezut ca nu i-am facut absolut nimic. Tehnicianul care a facut reparatia n-a putut decat sa constate ca nu exista niciun fel de indiciu si oricum Sony considera automat ca orice defectiune a LCD-ului e din neglijenta utilizatorului.

    Nu vreau sa ma plang, pentru ca oricum am platit reparatia deja si nici sa acuz Sony ca face lucruri proaste (sunt foarte multumit de a700 si n-are rost sa-mi spuneti ca trebuia sa imi iau Canon/Nikon; aveam obiective+slr Minolta si era logic sa folosesc merg pe aceiasi directie) -- insa ma intreb in continuare ce a putut face ca LCD-ul sa se crape practic in mana, in fata ochilor mei.
    • 0 (0 voturi)    
      o presupunere (Vineri, 28 august 2009, 20:21)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Ar putea să fi fost vorba de tensiuni mecanice în ecran sau rama suport, ori din fabricarea lor, ori de pe urma montajului. Fiind o componentă fragilă, nu are nevoie de mult pentru a crăpa. Deci după părerea mea cazul se încadra la probleme în garanţie din cauză de vicii ascunse. Iar pentru vicii ascunse vânzătorul este obligat să-ţi asigure remedierea gratuită şi după expirarea termenului de garanţie, pe perioada medie de utilizare a produsului (în cazul de faţă cred că în jur de 5 ani). Dacă mergeai la OPC se rezolva problema.

      Apropo, un ziarist ar fi relatat puţin diferit cazul tău: a explodat LCD-ul unui aparat foto Sony. Toate geamurile din jur au fost sparte de suflul exploziei... ;)
      • 0 (0 voturi)    
        Asa m-am gandit si eu (Vineri, 28 august 2009, 21:01)

        gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

        Si eu m-am gandit la niste tensiuni mecanice din constructie, mai ales ca defectiunea s-a produs undeva la 2 saptamani de la cumparare...

        Problema e cine te crede... comentariile de mai sus sunt elocvente -- aproape toate plaseaza vina utilizatorului. Sincer nu m-am gandit la OPC...
    • 0 (0 voturi)    
      completare (Vineri, 28 august 2009, 21:58)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui gaspy

      Despre viciile ascunse citiţi pe siteul ANPC http://www.anpc.gov.ro în Ordonanţa de Guvern nr. 21/1992. O găsiţi şi pe alte siteuri, dar nu peste tot este actualizată cu toate modificările efectuate în timp. Vedeti la articolul 2 definiţiile termenilor iar la art. 12 despre drepturile consumatorului în termenul de garanţie şi după expirarea acestuia.
  • +1 (1 vot)    
    o ipoteza (Vineri, 28 august 2009, 19:29)

    Tedu [anonim]

    Ma gandesc ca sunt prea multe explozii ca sa nu fie undeva si ceva adevarat. Asa ca ma gandesc ca o posibila succesiune de evenimente ar fi: 1. din motive diverse ecranul se fisureaza (pot fi chiar fisuri superficiale greu de vazut cu ochiul liber) 2. posesorul iPhone-lui nu le da atentie 3. iPhone-ul este supraincarcat (prin lasarea la incarcat mai mult decat necesar - situatie des intalnita) 4. bateria se supraincalzeste si degaja ceva gaze (e totusi o baterie chimica) 5. iPhone-ul fiind un telefon capsulat (nu poti scoate bateria) gazele se acumuleaza in interior s cresc presiunea in telefon 6. presiunea acumulata nu ar fi determinat explozia unui telefon intact, dar cum carcasa are micro-fisuri, ea nu mai rezista si explodeaza. Mie unul chiar mi se pare un scenariu plauzibil.
    • 0 (0 voturi)    
      mai gândeşte-te (Vineri, 28 august 2009, 20:14)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Tedu

      Telefonul nu este închis ermetic, orice eventuale gaze ies imediat. Pe de altă parte scenariul cu bateria dacă s-ar petrece aşa cum presupui, ar însemna că ar exploda mii de telefoane zilnic. Nimeni nu stă cu cronometrul în mână lângă încărcător să vadă când trebuie deconectată. Asta o face electronica încorporată.
  • 0 (2 voturi)    
    ref explozie (Sâmbătă, 29 august 2009, 8:44)

    claudiu [anonim]

    totusi e un aparat electronic si poate exploda in anumite conditii. va aduceti aminte de problemele cu bateriile la laptopuri , au trebuit sa treaca ani ca producatorii sa recunoasca ca au probleme cu ele. acum e inca euforia cumparatorilor care nu concep ca un super aparat ( in urma campaniei de marketing si al unelor caracteristici inovatoare) poate avea si parti negative.
  • -1 (1 vot)    
    ce "presiune externa", bre? (Sâmbătă, 29 august 2009, 11:08)

    Codruta N [utilizator]

    Au dat utilizatorii in ecran cu ciocanul? Le-a calcat vreun buldozer?
    Astia de la Apple nu stiu ca pentru orice obiect cu "risc de a exploda" trebuie luat in calcul un coeficient de siguranta?
  • +1 (1 vot)    
    frumosa Romania, pacat ca-i populata (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:24)

    marius [anonim]

    ba, voi sunteti prosti sau sunteti prosti ??? din 26.000.000 de unitati vandute, la 10 au aparut probleme.. asa ca mai intreb o data .. sunteti prosti sau sunteti prosti?
  • +1 (1 vot)    
    si mamaliga explodeaza, nu? (Sâmbătă, 29 august 2009, 22:24)

    goe [anonim]

    Ecranele iPhone nici macar nu sunt produse de Apple, ci de o companie germana numita Balda (www.balda.de).
    Povestile cu ecrane care explodeaza sunt niste gogomanii inventate de unii care si-au spart telefoanele ca prostii si nu vor sa plateasca reparatia.
  • 0 (0 voturi)    
    Probleme Iphone (Duminică, 30 august 2009, 1:27)

    Flamer [anonim]

    O fi explodat vreun terminal sau mai multe, nimeni nu stie, dar cert este ca Apple a vrut sa ascunda unele lucruri legate de "marele" IPhone prin mituirea persoanelor care au patit ce au patit cu telefonul lor, indiferent daca este vina lor sau nu. Dar intrebarea este, de ce sa ascunzi unele lucruri pentru care nu esti tu de vina? Prin urmare totusi unele "zvonuri" au un adevar ascuns. Pe de alta parte e normal ca din milioane de terminale cateva sa fie defecte (aici ma refer la defecte de fabricatie care se intampla la orice produs indiferent daca este de marca sau nu). Totusi de ce nu se leaga lumea de unele "lipsuri" sau "limitari" ale telefonului precum coenxiunea bluetooth sau controlul aplicatiilor care ruleaza pe telefon? Oricum era "IPhone" este moarta pe piata aparand din ce in ce mai multe terminale sunt sunt "mult mai destepte" decat "anticul" IPhone, supra mediatizat de altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    Am vazut unul "explodat" la cineva (Marţi, 1 septembrie 2009, 13:05)

    Gigell [anonim]

    Un coleg. L-a scapat pe jos pe scari si, desi scarile erau de lemn, i-a explodat jucaria. El zice ca s-a lovit telefonul undeva intr-o laterala de muchia treptei. Imi pare rau ca nu i-am facut o poza, ecranul crapase si telefonul s-a umflat. Exagerand poti spune ca "a explodat".
    Oricum, cei de la Apple nu si-au asumat intreaga vina dar i l-au schimbat la un pret modic (cam 100$)