Radu Georgescu de la Gecad isi transfera afacerile catre un holding nou inregistrat in Cipru

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 3 septembrie 2009, 16:45 Economie | IT

Radu Georgescu
Foto: Agerpres
Concentric Limited - un holding inregistrat in Cipru - devine actionar principal in companiile membre ale Gecad Group, a anuntat compania. Holdingul va reuni toate investitiile in care antreprenorul Radu Georgescu este actionar majoritar, iar acesta spune ca a ales Cipru deoarace are o legislatie mai potrivita pentru holding-uri.

Concentric Limited, o structura de tip holding, a devenit recent actionar majoritar la companiile membre ale GECAD Group, reunind totodata si alte investitii ale antreprenorului Radu Georgescu.

“Este un proces normal de consolidare a afacerilor pe care le detin si care s-au dezvoltat de-a lungul timpului in directii diferite. Crearea acestei structuri de tip holding apare ca o etapa normala in dezvoltarea business-ului menita sa creeze premisele unei dezvoltari viitoare durabile a liniilor de afaceri, fie prin propriile resurse, fie prin atragerea unor investitori straini”, explica Radu Georgescu decizia de a transfera actiunile tuturor companiilor in care este actionar majoritar catre Concentric Limited.

Atragerea de investitori de calibru presupune insa existenta unui mediu legislativ modern si aliniat cu cerintele Uniunii Europene, inclusiv in domeniul holdingurilor, se mai precizeaza in comunicatul GeCad.

“Deocamdata, in Romania nu exista o astfel de legislatie si, drept urmare, am fost nevoit sa aleg o alta tara din Uniunea Europeana care sa ofere posibilitatea crearii acestei structuri de tip holding”, conchide Radu Georgescu.

Concentric Limited, societate de raspundere limitata, avand sediul social in Republica Cipru, are ca unici actionari pe Radu Georgescu si sotia sa.  


Citeste mai multe despre   










1967 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    alo, alo (Joi, 3 septembrie 2009, 17:04)

    superior [utilizator]

    statule, te sesizezi, esti rigid si haotic in legislatia fiscala si uite ce patesti...crezi ca merita sa te joci caci ramai fara contributori, fie ei mari sau mici.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai da (Joi, 3 septembrie 2009, 17:33)

    Cipru [anonim]

    Cipru are cele mai mici impozite...
  • +5 (7 voturi)    
    Baiat destept (Joi, 3 septembrie 2009, 17:34)

    Rdudar [anonim]

    Normal, un baiat asa destept a gasit o cale de a fenta statul roman, care stie doar sa ia si nu incurajeaza afacerile. Bravo lui, o sa-i fie mai bine lui si celor care lucreaza pentru GeCad. Vor urma si altii aceeasi cale. O repriza de plans amar pentru Pogea.
  • +4 (4 voturi)    
    Sunt cam mic, pacat (Joi, 3 septembrie 2009, 17:44)

    gigi [anonim]

    Eu as face la fel dar sunt prea mic. Iar problema nu este neaparat fiscalitatea sau forfetarul, ci modul abuziv de a-l introduce ( in Constitutie scrie ca Codul Fiscal poate fi modificat doar dupa sase luni ). Imi amintesc de niste prieteni ( bugetari ), care imi spuneau, acum ceva timp in urma ca o firma fara profit nu merita sa existe. Acum le tremura la toti fundul ! Imi pare rau de ei dar exista o fabula a carei morala este "Cand cel mai slab dintre noi este in pericol, cu totii suntem in pericol !"
  • -5 (7 voturi)    
    o ia pe urma lui vantu !!! (Joi, 3 septembrie 2009, 17:47)

    stefan [anonim]

    asa procedeaza marii afaceristi ? de ce bill gates nu-si muta afacerile in cipru ? sau mercedes sau renault ??? aud ? ce face radu georgescu suna a evaziune ! sa faca afaceri in cipru atunci !!! oricum in curand UE va anula paradisurile fiscale !
    • +5 (5 voturi)    
      Marii afaceristi (Joi, 3 septembrie 2009, 18:27)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Nu compara Gecad cu Renault - actionar majoritar = statul francez sau cu Mercedes si Microsoft. Cele din urma sunt inregistrate in Germania, respectiv SUA - tari care stiu sa-si dezvolte si sa sustina economiile (mai ales private). In alta ordine de idei: tu, daca ai avea o afacere, nu ai dori sa platesti un impozit cat mai mic??
    • +6 (6 voturi)    
      Ai dat niste exemple... (Joi, 3 septembrie 2009, 18:49)

      ciubex [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Nu compara mediul fiscal de la noi cu cel din Franta, Germania sau oricare alta tara dezvoltata.
      Acolo se iau masuri fiscale, bune, rele, dar asa raman mult timp, lumea se obisnuieste cu ele si ca orice om incearca sa isi traga cu siguranta cat mai mult de partea sa.
      Acum mai este ceva, la noi cand vezi cata coruptie este, ce masuri economice de evitare a crizei se iau, iti vine sa iti te muti cu totul intr-o alta tara, nu numai afacerile.
      • -3 (5 voturi)    
        Este o lipsa de ... (Joi, 3 septembrie 2009, 20:46)

        VAsile [anonim] i-a raspuns lui ciubex

        responsabilitate sociala a unor astfel de oameni.
        Exemplele cu Microsoft si alte firme sunt bune.
        In SUA sunt state cu impozite mai mici, vezi Delaware, dar nici o firma care se respecta nu isi muta operatiunile in paradisuri fiscale.
        Sper ca UEul sa le elimine incet, dar sigur.
        Oricum este jenanta decizia lui Georgescu,
        Marele jucator din zona ITului romanesc se uita sa faca bani mai multi cu mutarea in Cipru, desi ar fi fost bine sa se gindeasca ca niste lei platiti in plus in Romania putea sa ajute un copil sa aibe o scoala mai buna, un pensionar o pensie mai buna sau un profesor ce ii educa copiii sa aiba un salar mai bun.
        Jenant Georgescule !
        • +1 (1 vot)    
          de ce... (Joi, 3 septembrie 2009, 23:38)

          superior [utilizator] i-a raspuns lui VAsile

          te superi pe el...vrea doar sa-si protejeze investitia de ceea ce se numeste hiena...nu ai senzatia asta? Crezi ca daca vreun angajat de-al lui ajunge in spital nu da spaga? Sau crezi normal ca o firma medie sa aiba siguranta fiscala? Crezi ca e normal ca de azi pe maine sa fi informat ca niste baieti infometati de bani au modificat legea fiscala, si asta in conditiile in care o firma medie sau mare are plan de afaceri facut pe 5-20 ani...plan care poate include contracte solide si care nu a luat in calcul "neprevazutul" guvernului roman? Spune si tu "jenant Georgescule" atunci cand ai informatii exacte despre cati angajati, cu familii cu tot, tine acest Georgescu in picioare...sau tu ajuti pe mai multi?
        • 0 (0 voturi)    
          Matrix (Vineri, 4 septembrie 2009, 14:36)

          X-lase 14 case [anonim] i-a raspuns lui VAsile

          Sau poate ca s-a gandit ca pot trai politicienii nostrii si cu mai putin de 14 case si ca nu ii mai convine sa-i finanteze pe toti coruptii din sistem. Madam Udrea, daca nu ia placut comisia parlamentara a decis sa nu mai vina. Poate si noi ar trebuie , daca nu ne convine cum ne sunt folosite taxele si impozitele, sa le dam cu flit . Dar putem ?
  • +3 (3 voturi)    
    vasile ai fost, vasile ramai! (Joi, 3 septembrie 2009, 21:30)

    ionica [anonim]

    pentru dl vasile
    deci asa cum faci si tu ce vrei cu banii tai si radu georgescu are dreptul sa faca ce vrea cu banii sau, cu actiunile si proprietatile pe care le detine. cu ideile personale si propriile sale proiecte de afaceri. deci are tot dreptul sa isi mute afacerile in cipru daca numai asa considera ca isi poate salva creatia de mana lunga a statului roman.
    jenant vasile, dar spune-ne si noua unde ai vazut tu in ultimii ani sa investeasca statul roman in scoli si alte alea trebuincioase copiilor? ha? ia zi!
    si mai terminati cu opiniile astea populiste de genul fa ceva pentru tara asta ca ne-am cam saturat. georgescu e un capitalist si gandeste ca un capitalist. il felicit pentru decizia sa e dreptul lui sa faca bani mai multi in cipru, daca acolo sunt conditii mai bune. si normal ca sunt, doar se stie ca cipru e un mini paradis fiscal! ca o fi dat si omul asta destui bani la stat in anii in care a tinut birourile gecad in romania. si, vasile, gandeste-te numai cate miliarde din cele date de georgescu la stat au incaput pe mana unora precum vanghelie. pai, si atunci cum sa nu-ti muti afacerile in cipru?... deci, dl georgescu, felicitari!
  • -3 (3 voturi)    
    ! (Joi, 3 septembrie 2009, 22:42)

    ileana [anonim]

    Sa nu uitam totusi, ca in IT NU SE IMPOZITEAZA VENITUL ANGAJATILOR!
    Asta este o facilitate importantade care a beneficiat !!!!

    ..In rest...Statul, mediul legislativ, forfetarul', iara Statu'...de maxim cacat!
    • 0 (0 voturi)    
      impozitare (Vineri, 4 septembrie 2009, 10:26)

      marius [anonim] i-a raspuns lui ileana

      @ileana: documeanteaza-te inainte de a face o afirmatie.
      faptul ca nu sunt impozitate veniturile angajatilor are repercursiuni strict asupra ... veniturilor angajatilor. atentie! nu este o facilitate pentru firme. a fost introdusa de Varujan Pambuccian acum cativa ani pentru a estompa plecarile din tara. pentru ca statul sa se asigure ca respectivul angajat nu arde gazul de pomana, compania trebuia sa dea declaratii/sa demonstreze ca acel angajat aduce venituri de minim 10k USD sau ceva de genul asta. ca idee, daca ii mananca pe astia sa bage iar impozitul, belive me, as vinde tot ce am aici si m-as duce atza la aeroport cu nevasta cu copil cu tot. si nu sunt singurul. va cacati pe voi atata cu salariile altora. voi de ce nu sunteti in stare sa faceti o facultate, un doctorat, sa munciti si sa castigati suficient?