Microsoft va face marti un update masiv pentru a repara peste 30 de vulnerabilitati ale diverselor soft-uri, inclusiv Windows

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 12 octombrie 2009, 16:51 Economie | IT

Microsoft va lansa marti un update-mamut compus din 13 buletine care vor repara 34 de vulnerabilitati din programe precum Windows, Internet Explorer, SQL Server, Office si Visual Studio, scrie PC World. Opt dintre pachete sunt clasificate ca fiind foarte importante de catre Microsoft, iar o parte din actualizari se vor adresa si sistemului de operare Windows 7 care e folosit de cateva luni in anumite companii.

Microsoft spune ca update-ul vrea sa repare vulnerabilitati din mai multe versiuni de Windows si de Internet Explorer. Numarul de pachete, 13, este unul record, dupa ce in februarie 2007 si octombrie 2008 compania trimisese un numar de 12 buletine de update.

Opt dintre update-uri sunt prezentate de Microsoft ca fiind extrem de importante iar cinci dintre ele se vor adresa si noului sistem Windows 7 care, desi va fi oficial lansat pe plan mondial in 22 octombrie, este deja folosit de anumite companii care au intelegeri preferentiale cu Microsoft. Windows 7 se va lansa oficial in Romania in ultima zi a lunii.

Microsoft face update de securitate in a doua zi de marti a fiecarei luni, aceasta practica fiind introdusa in 2003.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2776 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    mai precis? (Luni, 12 octombrie 2009, 17:46)

    major_ballsack [utilizator]

    Cat de masiv? Ne baga linux?
    • +4 (4 voturi)    
      hahaha (Luni, 12 octombrie 2009, 18:46)

      EccE [utilizator] i-a raspuns lui major_ballsack

      tare
    • -6 (6 voturi)    
      nu stii ce vorbesti... (Luni, 12 octombrie 2009, 21:13)

      sly tm [anonim] i-a raspuns lui major_ballsack

      Daca bagi Linux, crezi ca nu vei avea parte de update-uri? Fi sigur, ca vei avea din plin. Diferenta va fi ca astfel de update-uri pe Linux nu sunt atat de "publice" ca cele de la Microsoft.
      Oricum, tu viseaza si da-te cu capu' de pereti...
    • +2 (2 voturi)    
      Updateuri: (Luni, 12 octombrie 2009, 23:32)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui major_ballsack

      1 IE este inlocuit cu Firefox
      2 Windows Media Player e inlocuit cu VLC
      3 Outlook Express inlocuit cu Thunderbird sau Evolution (la alegerea clientului)
      4 se scoate (in sfarsit !!!) msn explorer si windows messenger. (BTW A folosit cineva MSN explorer? Si la ce?)
      5 se converteste hdd din ntfs in ext3
      6 se trece pe noua distributie linux Lin-Win!

      Promotional se instaleaza suita office Open Office. Gratis!
  • +8 (8 voturi)    
    asteptare.. (Luni, 12 octombrie 2009, 17:47)

    outside_the_wall [utilizator]

    De ce trebuie sa se faca toate odata intr-un update-mamut si nu pe rind de indata ce sint descoperite? Astfel lumea sta cu vulnerabilitatile luni de zile. Iar pt. cele periodice doar odata pe luna...
    • +3 (3 voturi)    
      Probabil (Luni, 12 octombrie 2009, 18:26)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

      Exista si o posibila motivatie tehnica.

      Probabil ca unele depind de altele. De obicei cand e vorba de vulnerabilitati, ele provin din probleme de design sau de implementare la nivel de jos (low level).

      Astfel, sa repari ceva trebuie sa schimbi poate chiar de la fundatie anumite chestiuni, ceea ce va ajuta la repararea unor buguri/scapari, dar, partea frumoasa... NU!, este ca pot introduce alte buguri :)
  • +1 (1 vot)    
    legatura (Luni, 12 octombrie 2009, 19:06)

    popo [anonim]

    are legatura cu disparitia de source cod de acum citeva luni?
  • -3 (3 voturi)    
    Zet (Luni, 12 octombrie 2009, 19:23)

    Dan [anonim]

    Ce bine! Atuncea n-o să mai pirateze ăștia softurile, c-o să se ocupe cu culesu de mere!! Windows a devenit o țintă pt. toți falsificatorii nesimțiți.(windows-ul e foarte valoros)
  • +2 (2 voturi)    
    Se pare ca MSoft vrea sa... (Marţi, 13 octombrie 2009, 0:19)

    Computer geek [anonim]

    ...faca Windows sapte ca skin peste Linux (numai asa se pot rezolva problemele sale de securitate)
  • +2 (2 voturi)    
    Nimic nou... (Marţi, 13 octombrie 2009, 0:56)

    Cristian [anonim]

    In fiecare a doua marti a lunii Microsoft lanseaza un set de update-uri. Sunt mai multe motive pentru aceasta alegere. In mediul enterprise, fiecare update este testat serios inainte de a fi aplicat pe calculatoarele din retea. Inchipuiti-va ce haos ar fi daca Microsoft ar lansa update-uri la date aleatorii. Costurile de aplicare ar fi mult mai mari pentru utilizatorii mari. Si pentru Microsoft de asemenea.

    Din cand in cand se mai iau decizii de a lansa un update imediat ce o problema este fixata. Aceste pachete eliberate in regime "out of band" implica un cost suplimentar pentru Microsoft, de aceea se alege aceasta metoda numai atunci cand vulnerabilitatea este cunoscuta si exploatata de un vierme informatic (e.g. Conficker).

    30 vulnerabilitati fixate intr-o luna pentru 5 produse. Voi spuneti ca e mult. Va provoc sa alegeti oricare alte 5 produse similare (de popularitate comparabila) care sa acumuleze mai putin de 30 vulnerabilitati raportate in ultima luna.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu exista popularitate comparabila... (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:13)

      Consumer [anonim] i-a raspuns lui Cristian

      ...decat poate Coca Cola! Si aici pierzi pariul cu vulnerabilitatile...