Yahoo inchide luni Geocities, locul unde milioane de oameni si-au facut pagini web

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2009, 17:04 Economie | IT

Se inchide site-ul care a deschis multora drumul catre www
Foto: Yahoo Geocities
Yahoo inchide luni Geocities, serviciu care acum cativa ani era unul din cele mai populare de pe internet, locul unde milioane de oameni si-au facut pagini web, scrie The Telegraph. Site-urile create pana acum nu vor mai fi accesibile, insa o companie le mai da o sansa membrilor Geocities si a arhivat o buna parte dintre ele, noteaza BBC.

Geocities a fost creat in 1995 si milioane de oameni si-au creat site-uri prin intermediul aplicatiei care le si gazduia paginile web. De la site-uri simple cu cateva poze de rezolutie slaba, pana la pagini extrem de complexe si realizate ca la carte, Geocities a devenit extrem de popular, ajungand acum un deceniu a treia destinatie ca trafic pe internet.

Desi Yahoo nu se exprima in acesti termeni, e clar ca Geocities e "omorat" fiindca a pierdut mult din popularitate si nu mai e o investitie rentabila. In plus, compania vrea sa directioneze o buna parte din cei care vor sa-si faca site-uri catre serviciile de hosting contra-cost.

Yahoo a cumparat Geocities in 1999 pentru mai bine de 3,5 miliarde dolari si avea milioane bune de utilizatori. De luni, site-ul Geocities se inchide, insa o buna parte din paginile create pana acum pot fi accesate prin proiectul non-profit Internet Archive. Prin acest proiect o mare parte din paginile facute prin Geocities au fost arhivate.


Citeste mai multe despre   










6736 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    poate 3.5 milioane.. (Luni, 26 octombrie 2009, 17:19)

    liviu [anonim]

    nu cred ca facea tot yahoo-ul 3.5 miliarde atunci..
    • 0 (0 voturi)    
      ba miliarde... (Luni, 26 octombrie 2009, 17:37)

      Sile Camataru [anonim] i-a raspuns lui liviu

      vreo 2,87 conform articolului asta http://news.cnet.com/Yahoo-completes-GeoCities-acquisition/2100-1023_3-226485.html
    • +1 (1 vot)    
      poate te mai gandesti (Luni, 26 octombrie 2009, 17:42)

      ratiu [anonim] i-a raspuns lui liviu

      In January 1999, near the peak of the dot-com bubble, Geocities was purchased by Yahoo! for $3.57 billion in stock, with Yahoo! taking control on May 28

      sursa:
      http://en.wikipedia.org/wiki/GeoCities
  • 0 (0 voturi)    
    look here (Luni, 26 octombrie 2009, 17:36)

    aa [anonim]

    look here http://news.cnet.com/2100-1023-220817.html
  • 0 (2 voturi)    
    numai geocities??? (Luni, 26 octombrie 2009, 19:45)

    io [anonim]

    eu cred ca o sa inchida si serviciul de email!
    o parte din functii nu dau rateuri:
    daca dau un search pentru email nu gaseste nimic
    prin emailurile mele desi acel cuvant exista ..!
    nu mai vorbesc de felul in care cei de la yahoo inteleg marketingul...
    cu schimbarea permanenta a paginii de email...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 26 octombrie 2009, 20:07)

    festinalente [utilizator]

    baieti linistiti-va ca nu e o pierdere pentru nimeni. Geocities era destul de restrictiv, avea bannere ca mai tot ce ofera yahoo si avea concurenti de talie mult mai mica.
  • 0 (2 voturi)    
    .. (Luni, 26 octombrie 2009, 20:23)

    Eclesiastul [utilizator]

    Yahoo este in declin de cand cu Google. Pe mine ma deranjeaza extraordinar politica lor indreptata inevitabil spre spre costuri. Dupa mine? Sa dea faliment!!!
  • 0 (0 voturi)    
    moment de reculegere (Marţi, 27 octombrie 2009, 11:29)

    Cristi [anonim]

    Yahoo has officially killed the once-ubiquitous free hosting service, taking down thousands of the ugliest and least-updated pages on the web. It's really the end of an era. A moment of silence, please.
  • 0 (0 voturi)    
    lifeboat for geocities (Marţi, 27 octombrie 2009, 16:07)

    Tibor [anonim]

    Jimdo.com a creat o unealta cu care iti poti salva pagina geocities, vezi http://www.jimdo.com/2009/04/23/jimdo-s-lifeboat-for-geocities