VIDEO Google concureaza cu producatorii de GPS-uri

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2009, 22:45 Economie | IT

Google Maps Navigation
Foto: Captura Youtube.com
Google a anuntat, miercuri, ca va lansa un sistem gratuit de navigare pentru telefoanele mobile, care ofera indicatii pas cu pas.

Analistii sustin ca, daca serviciul gratuit oferit de Google va avea succes, acesta ar putea determina o scadere semnificativa a vanzarilor dispozitivelor de navigare GPS produse de companii precum Garmin si TomTom. Aceasta ar afecta, in acelasi timp, si piata serviciilor de navigare oferite de companiile de telefonie mobila, scrie The New York Times.

Acest serviciu va fi disponibil prin intermediul ultimei versiuni Google Maps for Mobile, care va fi lansata odata cu cea mai noua versiune a sistemului de operare pentru telefoane mobile Android 2.0. Tot miercuri, Motorola si Verizon au lansat Droid, primul smartphone care utilizeaza Android 2.0.

Executivii de la Google spera ca Google Maps for Mobile impreuna cu serviciul de navigare sa fie disponibile in curand si pentru iPhone si alte smartphones, insa depinde de producatori daca vor sa includa aplicatiile sau nu. 


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4303 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    era de asteptat (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:00)

    TheLastEgg [utilizator]

    oh, and, one more thing: this guy really needs a rhinocorrection!
  • 0 (6 voturi)    
    Google maps (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:05)

    Paracetamol [anonim]

    N-o sa afecteze niciun Garmin sa TomTom pt ca hartile de Google Maps se incarca prin 3G sau WiFi.

    Sa vezi atunci costuri ale facturii sau daca esti in roaming, MB-ul costa mai mult decit gramul de aur ...
    • +4 (4 voturi)    
      Sigur nu ? (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:50)

      hehe [anonim] i-a raspuns lui Paracetamol

      http://www.google.com/finance?q=NASDAQ:GRMN

      Sigur nu afecteaza ?
      • +1 (1 vot)    
        sigur nu afecteaza (Joi, 29 octombrie 2009, 4:11)

        romanu' [anonim] i-a raspuns lui hehe

        http://www.google.com/finance?q=google.
        daca te uiti si google are cam aceeasi descrestere.
        cam multe companii descresc o data cu piata.
        nu e neaparat vorba de garmin sau tomtom.
    • +1 (1 vot)    
      Nu ai dreptate (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:51)

      Corectie [anonim] i-a raspuns lui Paracetamol

      Hartile le poti downloada pe wireless si poti sa le iei doar din memoria telefonului. Insa intradevar fara net e cam aiurea sa navighezi cu el...
    • +2 (2 voturi)    
      Ii tot mai ieftin (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:53)

      des [anonim] i-a raspuns lui Paracetamol

      In Anglia de exemplu poti avea cu 5 lire pe luna trafic nelimitat. Asta ii acceptabil daja considerand ca abonamentele cam incep pe la 15 lire.
    • +1 (1 vot)    
      De ce va agitati atat? (Joi, 29 octombrie 2009, 10:37)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Paracetamol

      Nici google maps pe pc nu are acoperire in Romania.
  • 0 (2 voturi)    
    Google>GPS gratuit (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:10)

    barbagrey [anonim]

    SUPER! Daca sistemul preconizat de Google va fi acceptat de producatorii de smartphone-uri,dispozitivele GPS vor dispare cu timpul.Oricum,GPS-ul inclus in mobile devices este destul de raspindit,dar un serviciu din acesta GRATUIT e o mare lovitura data de Google.
    • +2 (2 voturi)    
      Faci confuzie (Joi, 29 octombrie 2009, 8:44)

      G [anonim] i-a raspuns lui barbagrey

      N-o sa dispara sistemele GPS, pt ca ele sunt cele care doar determina pozitia.

      O sa dispara poate sistemele de navigare dedicate.
    • +1 (1 vot)    
      GPS (Joi, 29 octombrie 2009, 9:32)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui barbagrey

      nu are cum sa dispara, ca altfel sistemu de navigatie nu ar mai sti unde esti.
  • -3 (3 voturi)    
    gps (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:18)

    costel [anonim]

    Numa fraieri credeau altceva.
    Ca doar America ( armata ) a inventat GPS.
    Iau lasat pe uni sa vada cat de departe pot merge si acuma trosc la liber.
    Dar chiar si lucrul asta inseamna ceva. Eu zic ca abia acum au primit aprobare dela US Army.
  • +3 (3 voturi)    
    Ok, dar... (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:22)

    bdn [anonim]

    Sunt convins ca va fi un produs fiabil, inovator si gratis, marca Google, insa, un detaliu foarte important e ca e nevoie de conexiune la internet atata timp cat folosesti sistemul. Or, chestia asta costa...

    Sunt deja multe sisteme de navigatie turn-by-turn pe piata, pentru Android cu harti complete offline (NDrive, MobileMaps, CoPilotLive).
    • -2 (2 voturi)    
      si bateria? '' ecranul? (Joi, 29 octombrie 2009, 1:24)

      susu [anonim] i-a raspuns lui bdn

      o sa se duca ffff repede...haha. depinde cit mergi cu el.
      • +3 (3 voturi)    
        ai uitat ca esti in masina? (Joi, 29 octombrie 2009, 9:20)

        travis [anonim] i-a raspuns lui susu

        ..care are baterie,alternator.N-ai auzit de incarcator ptr mobile de la bricheta?
  • -3 (5 voturi)    
    Haha Galileo se lanseaza degeaba (Miercuri, 28 octombrie 2009, 23:45)

    Alex S [utilizator]

    Super tare! UE lucreaza la Galileo, Rusia la Glonass China la Beidou si India la IRNSS. Toti astia le fac degeaba pt ca Google le face o competitie serioasa. Bine or sa foloseasca ei sistemele astea pt ghidarea avioanelor, dar diminueaza clar impactul lor de a fi "independenti de GPS" :))
    • +4 (4 voturi)    
      huh ? (Joi, 29 octombrie 2009, 0:14)

      ko [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      da' ce sateliti crezi tu ca o sa foloseasca softul de la google ? ce competitie poate sa faca un soft dependent de sateliti la satelitii in sine ? :)
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Joi, 29 octombrie 2009, 0:30)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Alex S

      Dvs. credeti ca Google foloseste propriul sistem de sateliti GPS ? Nu. Google a folosit Teledectia = poze facute din satelit la o rezolutie mica / mare sau foarte mare(depinde de regiune). Restul...foloseste telefonul care are incorporat GPS-ul. Strazile / restaurantele / cluburile / s.a.m.d. au fost "facute" de cei de la Google sau de simpli utilizatori, care pot adauga poze / date asupra unui punct "turistic".
      • -4 (4 voturi)    
        totusi (Joi, 29 octombrie 2009, 2:38)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Adi

        e adevarat ce spui, adaug doar ca google are inchiriat un satelit non-stop.
        • +2 (2 voturi)    
          Mare confuzie (Joi, 29 octombrie 2009, 8:48)

          G [anonim] i-a raspuns lui I

          Faci confuzie mare.

          GPS respectiv Galileo sunt retele de sateliti care permit pozitionarea (aflarea pozitiei) unui receptor aflat pe suprafata pamantului.

          Un sistem de navigare este un aparat cu un anumit soft, harti si cu un sistem de pozitionare.

          Sistemul de pozitionare poate fi un receptor compatibil cu GPS, pe viitor cu Galileo, sau intr-o anumita masura bazat pe pozitia in reteaua celulara.

          Sistem ne navigare poate fi cam orice: un aparat dedicat, un telefon mobil, dar la fel de bine si un laptop. Important e sa aiba softul, hartile si un receptor care sa permita pozitionarea.
          • -1 (1 vot)    
            nu e nici o confuzie (Joi, 29 octombrie 2009, 10:40)

            I [utilizator] i-a raspuns lui G

            satelitul e folosit pentru crearea hartilor, nu pentru GPS (bineinteles).
          • -1 (1 vot)    
            uite si link (Joi, 29 octombrie 2009, 10:46)

            I [utilizator] i-a raspuns lui G

            http://gizmodo.com/5060853/google-geoeye+1-satellite-takes-first-pic-is-that-your-house
  • +1 (3 voturi)    
    avantaje si dezavantaje (Joi, 29 octombrie 2009, 0:10)

    cyx [anonim]

    si unde nu sunt site-uri 3g ce faci? in special drumuri de munte, alergi dupa gps!!!! hehehehe
    • 0 (0 voturi)    
      cache (Joi, 29 octombrie 2009, 10:41)

      I [utilizator] i-a raspuns lui cyx

      nu vad de ce nu ar oferi posibilitate sa descarci in avans portiunea de harta pe care urmeaza sa o folosesti.
    • 0 (0 voturi)    
      in curand 3g pe 900mhz (Joi, 29 octombrie 2009, 13:18)

      buha [utilizator] i-a raspuns lui cyx

      avand in vedere ca in 1-2 ani apare 3g pe 900hmz va fi 3g oriunde este acoperire gsm
  • +2 (2 voturi)    
    no problems (Joi, 29 octombrie 2009, 0:48)

    Andrei [anonim]

    Datele de navigatie sunt vectoriale si nu mananca mult, merge si edge la fel de bine in plus de pot downloada zone intregi in telefon, mai greu e cu harta de imagistica satelitara dar aia oricum este deja peste orice GPS. A si nu uitati ca acest lucru coincide si cu lansarea in urma cu 2-3 luni a editarilor in esti la google map maker / cartographer. Nu e intamplator, se pun la cale lucruri interesante :) Sunt sigur ca in final google ca eclipsa orice pentru ca va avea drumuri pe care nu le stiu decat localnicii si nici o forma gen teleatlas nu se baga la ele. Tomtom inesti va fi praf ca oricum nu are harti.
  • -1 (5 voturi)    
    Cale lunga si marunta... (Joi, 29 octombrie 2009, 0:57)

    Bubu [anonim]

    Interesanta aplicatie, dar...ati uitat ca sunteti (care mai sunteti) in Romanica.
    Aci NU prea sunt semafoare sincronizate, daramite informatii despre drumuri pe care se circula greu.
    Harta pentru Romanica de la mosu Google e cam aceeasi de cand a aparut Google Earth, despre Google Street View ce sa mai vorbim. Nu ca nu ar fi Google in stare sa vizualizeze toate strazile, dar nu se poate pune cu vreo Regie locala care schimba nu stiu ce tevi sau fire sau cu Primaria care vrea tam-nesam sa asfalteze. Dar daca acea strada se retrocedeaza si apare un cotet? Sa te vad atunci.
    Dar Iarna ?!? Ce faceti cand ninge? In tarile cu apa calda drumurile se dezapezesc sau se creeaza rute ocolitoare pe cand la noi.....
    Nu sincer acu, pentru drumurile noastre o statie CB (din alea care sunt pe TIR) si o harta sau un GPS sunt super suficiente, si informatia nu vine din cer ci de la cei de langa tine si e muult mai sigura.

    Apropo de GPS. Aveti semnal la telefoane (normal ca mobile) in masivele muntoase indiferent de provider ?
    • +2 (2 voturi)    
      nimic nu pica din cer (Joi, 29 octombrie 2009, 2:16)

      bnd [anonim] i-a raspuns lui Bubu

      Se lucreaza la harta pentru Romania. Poti contribui si tu: www.google.com/mapmaker
    • -2 (2 voturi)    
      resemnare romaneasca tipica (Joi, 29 octombrie 2009, 10:06)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Bubu

      un gps are semnal oriunde pe fata pamantului si nu are nici o legatura cu semnalul de la mobil ..."indiferent de provider" :)
  • -4 (4 voturi)    
    acest Google System depinde (Joi, 29 octombrie 2009, 1:55)

    vlad [anonim]

    -daca am inteles bine, de reteaua GSM...adica pot sa stiu unde esti TU ,cu precizie de 10metri! Sistemul "clasic" GPS care necesita DOAR un RECEPTOR care face pozitionarea cu ajutorul unui soft ce prelucreaza datele RECEPTIONATE de la sateliti trebuie eliminat! Comercial,toti fraierii vor da navala la ce e "moka",sau "mai ieftin",ceea ce se si vrea-adica decesul sistemelor GPS care nu sunt "reversibile"-adica nu pot afla unde este utilizatorul!
    • +4 (4 voturi)    
      Atentie mare!!! (Joi, 29 octombrie 2009, 8:43)

      G [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Vezi unde duce confuzia des intailnita in Romania dintre sistemul GPS (sistem de positionare prin satelit) si sistemele de navigare (aparate cu harti, in stare sa calculeze rute tinand seama de pozitia curenta).

      Google Maps nu va duce catusi de putin la declinul sistemului GPS, ci la cel al sistemelor de navigare, si anume cele dedicate!!!

      In plus, nu exista nici un impediment ca Google Maps sa functioneze si cu Galileo, in paralel cu GPS, atunci cand va aparea!
  • -1 (5 voturi)    
    pregatiti-va de al 3-lea razboi mondial (Joi, 29 octombrie 2009, 2:40)

    I [utilizator]

    google vs restul
  • +3 (3 voturi)    
    eroare (Joi, 29 octombrie 2009, 8:56)

    outsider [anonim]

    Garmin, TomTom &Co nu sunt producatori de GPS, ci producatori de sisteme de navigare ce utilizeaza sistemul de "pozitionare" GPS (Global Positioning System)
    • -2 (2 voturi)    
      evident (Joi, 29 octombrie 2009, 10:45)

      I [utilizator] i-a raspuns lui outsider

      dar cine sunt producatorii de GPS? armata americana 100%, UE ceva intentii, Rusia, China, India la fel. Asa ca atunci cand spui "producatori GPS" te referi la producatorii de sisteme de navigatie.
  • +3 (3 voturi)    
    GPS (Joi, 29 octombrie 2009, 11:39)

    Costi [anonim]

    Sigur ca inainte sa pleci la drum, daca stii ca acolo nu vei avea acoperire de Date - vei putea download-a anticipat toata harta traseului (macar la cea mai mica rezolutie, fara Satellite view etc. - exact ca la GPS-urile actuale care au toate hartile stocate in memorie)