S-a lansat oficial motorul romanesc de cautare Okidoki, cu peste 50 de milioane de pagini indexate

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 2 noiembrie 2009, 18:11 Economie | IT

S-a lansat motorul romanesc de cautare Okidoki
Foto: okidoki.ro
Media Pro Interactiv a lansat oficial primul motor de cautare romanesc, okidoki.ro, in prezent fiind peste 50 de milioane de pagini indexate iar obiectivul este ca pana la finele anului viitor sa fie indexate toate paginile web relevante in limba romana. Motorul de cautare va pune accent pe cautarea instant si idealul ar fi atingerea unei cote de piata din doua cifre, dar in momentul de fata Google are peste 95%, a spus pentru HotNews.ro, Orlando Nicoara, director al Media Pro Interactive (MPI).

La proiectul okidoki se lucreaza de doi ani, motorul de cautare e pe internet din 1 decembrie 2008, iar pe 2 noiembrie 2009 a fost lansarea oficiala. Totusi, motorul nu a iesit din faza beta, iar momentul trecerii la versiunea urmatoare e imposibil de prevazut. "Greu de spus ca va iesi peste trei luni sau peste un an, e un proiect la care se va lucra si pe viitor la fel de mult ca in ultimii doi ani", a spus Orlando Nicoara, pentru HotNews.ro

Intrebat cate pagini sunt in prezent indexate in Okidoki, el a spus ca e vorba de 50 de milioane, iar obiectivul este ca la sfarsitul anului viitor motorul sa contina toate paginile relevante in limba romana.

Un atu important pentru care utilizatorii ar alege Okidoki in locul altor motoare tine de accentul pe care motorul il va pune pe cautarea instant (cautare in timp real pe Twitter, bloguri si mass-media). Totusi, pentru ca motorul sa fie mai atractiv, trebuie lucrat in continuare la relevanta rezultatelor, a admis Orlando Nicoara.

Intrebat care ar fi tinta de cota de piata, el a admis ca lupta cu Google e extrem de grea: "Orice cota de piata din doua cifre e buna pentru noi, e greu sa vorbim insa de cote de piata tinand cont ca nu avem nici un fel de cifre despre cautarile pe Google care are 95% din piata", a mai spus seful MPI.

Motorul Okidoki e deja integrat in toate siteurile grupului si se va cauta integrarea lui si in alte site-uri romanesti.


Citeste mai multe despre   










6237 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Okidoki pentru ce ? (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:20)

    H_B [anonim]

    Cam ne-romanesc numele acestui motor de cautare romanesc. E drept, insa, ca parca nici n-ar suna la fel de bine un nume de genul : "Bine, ma!". Sau, varianta pentru Republica Moldova: "Ghini, 'uai!" :-)
    • +3 (3 voturi)    
      Motor pentru Protv (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:43)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui H_B

      Daca caut "stiri financiare" imi gaseste mediafax.ro, ziarul financiar, stirileprotv.ro, protv.ro ... toate din grup....
      Nici nu l-au lansat bine si deja minaresc rezultatele :))
  • +9 (9 voturi)    
    nu (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:21)

    Mihai-G [utilizator]

    Nu m-au convins.

    Cautarea e departe de a fi instanta.
    Am cautat "Romania" si primul rezultat a fost pagina romania.vg cu linkuri si reclame pt vacante in Tailanda; foarte relevant pt cautarea mea.

    Mai munciti domnilor, mai munciti.
    • +4 (4 voturi)    
      Al doilea rezultat (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:25)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Mihai-G

      Am facut si eu cautarea cu Romania de curiozitate, iar al doilea rezultat e "Gay Romania News - Angelicuss - prima revista gay lesbi din Romania - HOME". Tare motorul asta de cautare.
      • +3 (3 voturi)    
        Penibil (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:40)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Cristi

        Zici ca-i facut din bani publici, dar macar la aia scopul era sa fure cat mai multi din ei, astia o fac pe banii lor si tot le iese prost...
  • +2 (2 voturi)    
    hmm (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:22)

    a [anonim]

    nume românesc pentru un program românesc...
  • +8 (8 voturi)    
    Viteza conteaza (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:28)

    Speedy Gonzales [anonim]

    Un motor de cautare romanesc care sa concureze google. super ! Imediat ce am terminat de citit articolul am intrat de www.okidoki.ro, am introdus o cautare si .... am asteptat <b>sapte</b> secunde pentru afisarea rezultatului. Dezamagitor. Probabil ca o sa aibe o cota de piata cu doua cifre, dar dupa virgula.
    • +3 (3 voturi)    
      daaaaaaaa (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:22)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui Speedy Gonzales

      Cum sa concureze ma cu google esti "nebun la cap" ? :)) Nici macar Google Romania nu poate sa ii concureze, dar Google pe ansamblu ... :)) . Nu o sa tina mult, o sa dispara :) Parerea mea. Singurii concurenti google sunt Bing si Cuil, nu le-as zice concurenti dar na... sa fie :))
  • +7 (7 voturi)    
    Nu merge (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:33)

    Mihai [anonim]

    La mine nu se încarcă. Sigur s-a lansat?
  • +4 (4 voturi)    
    varza (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:35)

    Radu [anonim]

    cine e in google primul nu se regaseste nici macar in prima pagina
  • +3 (3 voturi)    
    am cautat ...nimic (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:54)

    goagal [anonim]

    Am dat cautare pe acest motor la cuvantul hotnews. I-a trebuit cam 2-3 minute sa-l gaseasca. Daca ii dadeam google imi dadea eroare?
  • +3 (3 voturi)    
    mda..motor de cautare (Luni, 2 noiembrie 2009, 18:58)

    cata [anonim]

    Am dat cautare dupa "antena" si am stat....de fapt inca mai stau cand scriu acest comentariu.
    deci 30 de secunde si nu e gata. Mai e enorm de lucrat ca sa vreti si 1% din piata. Spor la lucru
    PS: acu a terminat...prima pagina gasita:http://www.antene-radio.ro/
    • +1 (1 vot)    
      Re: Cata (Marţi, 3 noiembrie 2009, 12:21)

      neaosh [utilizator] i-a raspuns lui cata

      Acum la aceeasi cautare nu sta mai mult de 2 secunde, in schimb iata ce mai afiseaza:
      " Rezultatele 1 - 10 din foarte multe documente "
      Genial, e un motor de cautare cu glume inserate !!
      :))
  • +2 (2 voturi)    
    PPS (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:02)

    cata [anonim]

    am dat search dupa"Media Pro Interactive" ...20 de secunde durata, prima pagina din lista:http://www.comanescu.ro/category/new-media/
    • -1 (1 vot)    
      MPI (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:35)

      Bob [anonim] i-a raspuns lui cata

      pt ca numele companiei este "MediaPro Interactiv" si nu "Media Pro Interactive"
  • +2 (2 voturi)    
    cautare esuata (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:09)

    Florin [anonim]

    Cand am citit articolul cautam oferte de cazare pe site-ul www.yourtravel.ro. L-am cautat pe okidoki, din pacate nu iasa in cautari. Oricum am mai citit acum cateva luni despre okidoki ca e varza, insa am tot sperat. Mi-as dori sa fie un succes romanesc
  • +4 (4 voturi)    
    mediapro (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:11)

    neo [anonim]

    kix romanesc marca Sarbu. Vampirul nesatul de sangele lui Dinica si Gaitan vrea sange de IT-st.
    Vai de cei ce il slugaresc.....
  • +5 (5 voturi)    
    succes... (Luni, 2 noiembrie 2009, 19:17)

    the dark one [anonim]

    mai aveti de indexat 1,950 miliarde de pagini...
    • +1 (1 vot)    
      haha, ce facatura (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:18)

      victor [anonim] i-a raspuns lui the dark one

      Nu va agitati, e clar ca nu cautarea e scopul. La asemenea rezultate insa, sunt convins ca si contextualele (adevarata "smecherie") o sa fie la fel de amuzante.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma, nu v-ati prins? (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:34)

    io si cu mine [anonim]

    E o spalare de bani, nu e nici un motor de cautare.
    Ce sa caute, pe soacra-mea?
  • +5 (5 voturi)    
    trebuie sa justifice si Orlando salariul... (Luni, 2 noiembrie 2009, 20:36)

    guest [anonim]

    "Orice cota de piata din doua cifre e buna pentru noi, e greu sa vorbim insa de cote de piata tinand cont ca nu avem nici un fel de cifre despre cautarile pe Google care are 95% din piata" ... nocomment !

    Orlando, trezeste-te ! Sintem in plina criza, a trecut vremea cand unii plateau iluzii frumos ambalate doar pt simplul motiv ca era cool si trendy, acum investitoru' vrea rezultate concrete. Daca dupa doi ani de munca si bani investiti, tot ce ai reusit e mizeria asta de okidoki.ro...

    Luai 3 chinezi timp de 2 ani sa introduca manual site-urile din trafic.ro, SATI si WTA si gaseam rezultate mai relevante decat cu crawler script kiddie folosit acum.

    Cand vrei sa-l concurezi pe google, trebuie sa vii cu ceva original si nu cu o imitatie penibila, lipsita de imaginatie si functionalitate.

    ...parerea mea :)
    • +3 (3 voturi)    
      acesti medioti care se conduc (Luni, 2 noiembrie 2009, 22:08)

      zdravan [anonim] i-a raspuns lui guest

      mai bine-si indexau toate produsele media, inclusiv scripturi de tv, si rezolvau o treaba ieftin si cinstit. un motor media pro. macar avea o noima. asa e mai penibil decat motorul de cautare de la romania libera
  • +4 (4 voturi)    
    Gogorita :) (Luni, 2 noiembrie 2009, 21:36)

    Vizitiul [utilizator]

    Asta cu "Concurentul Google" e gogorita ... alfel cum sa atragi si tu atentia mediei? Ca prin performantele motorului se pare ca nu poti sa atragi nimic...

    S-o fi muncit la el, nu stiu, dar in final verdictul este dat de catre rezultatele afisate...

    Succes!
  • +2 (2 voturi)    
    vina bat'o vina (Luni, 2 noiembrie 2009, 23:34)

    cineva cu nasu'n pijama [anonim]

    nu sarbu e de vina, ci orlando, acest parinte al internetului romanesc. da' bravo lui ca a reusit sa il convinga pe nea sarbu sa ii dea papica 2 ani ca sa scoata un produs prost si inutil
  • 0 (2 voturi)    
    De curiozitate (Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:29)

    Silviu [anonim]

    De curiozitate am cautat "goblenart" pe motorul de doua cifre din piata.
    Raspunsul, dupa 10 secunde, a fost:

    pe prima pagina din 10 rezultate 7 sunt de forma: "3x.ro/ nu exista" fara nici o legatura cu subiectul

    pagina doi numai rezultate "3x.ro/ nu exista" fara legatura cu subiectul

    abia pe pagina a treia mai apar cateva raspunsuri corecte.
    • 0 (2 voturi)    
      Asta e (Marţi, 3 noiembrie 2009, 10:42)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

      Pentru ca ai cautat "goblenart". Ia incearca tu pe jafu ala de motor de cautare cu cota din doua cifre "goblen art", si vei avea supriza ca primul razultat sa fie goblenart.ro. ///
      • 0 (0 voturi)    
        Te rog (Marţi, 3 noiembrie 2009, 11:13)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Unu din multime

        Cauta pe Google "goblenart" si "goblen art" si pe urma mai vorbim :)

        Mai ales ca goblenart.ro are la cuvinte cheie GoblenArt, asa scris impreuna :)
        • 0 (0 voturi)    
          Corect (Marţi, 3 noiembrie 2009, 11:34)

          Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

          Pentru ca ar trebui sa ignoram GRAMATICA limbii romane, mai ales ca spatiuldintrecuvinteesteoptionalcandvindevorbadecautarepeinternet.
          Optimizarea pentru cautare se face pe cuvinte si parti de cuvinte nu cuvintealipitefarasens.
          Praf.
          • 0 (0 voturi)    
            goblenart (Marţi, 3 noiembrie 2009, 12:51)

            ianos [anonim] i-a raspuns lui Unu din multime

            nu, cautarea dupa goblenart nu merge pentru ca okidoki e la fel de bun precum echipa care a muncit la el 2 ani si care nu a fost in stare sa faca un algoritm de cautare macar cat 1% din cel google.. ce sa ii faci, daca se lucreaza numai cu angajati nepoti si veri... ce sa mai zic si dee strategia pe termen lung si investitia intr-un astfel de produs.. bravo orlando, esti mare, da-i bataie inainte, asteptam lansarea Okidoki Analytics !!
        • 0 (0 voturi)    
          a (Marţi, 3 noiembrie 2009, 11:37)

          Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

          Si apropo, primul rezultat la "goblenart" pe google este (stupoare) goblenart.ro. .......
  • 0 (0 voturi)    
    cateva mii vs 27.100.000 (Marţi, 3 noiembrie 2009, 14:02)

    claudia [anonim]

    am incercat sa caut informatii despre o oarecare societate cu o denumire banala. pe okidoki s-au gasit 'cateva mii' de rezultate iar pe google 27.100.000 de rezultate. asta spune tot.