Internautii care downloadeaza ilegal piese dau mai multi bani pe muzica decat cei care nu incalca legea

de Cosmin Navadaru     HotNews.ro
Marţi, 3 noiembrie 2009, 20:38 Economie | IT

Cei care descarca ilegal piese cheltuiesc aproximativ 85 de euro pe single-uri si albume, cu 36 de euro mai mult decat cei care fac rost de muzica pe cai legale, informeaza un studiu citat de dailymail.co.uk. La studiu au participat 1008 persoane, cu varste cuprinse intre 18 si 50 de ani.

Doua treimi dintre cei chestionati au afirmat ca scaderea preturilor pentru mp3-uri ii incurajeaza sa nu mai acceseze ilegal muzica. Aducand preturile la 45p/piesa, fata de preturi cuprinse intre 59p si 99p pentru cantecele oferite prin iTunes, providerii se pot astepta la o dublare a vanzarilor.

80% dintre cei care downloadeaza ilegal spun ca aceasta masura ii face sa cumpere mai multa muzica, in timp ce 42% dintre cei chestionati s-au aratat incantati de posibilitatea de a asculta parti dintr-o piesa inainte de a o cumpara.

Conform datelor furnizate de British Phonographic Industry, in Marea Britanie exista aproximativ sapte milioane de useri care downloadeaza ilegal fisiere in fiecare an, aducand industriei pierderi de peste 200 milioane de euro.

In aceasta perioada, Guvernul Marii Britanii incearca sa puna la punct o lege prin care userii ar fi deconectati de la Internet dupa trei descarcari ilegale. Parerile artistilor sunt impartite fata de "legea celor trei lovituri": in vreme ce Lily Allen si James Blunt au anuntat ca sprijina aceasta idee, Shakira sustine ca sharingul ilegal este o modalitate de a te apropia de fani.

Conform guardian.co.uk, internautii vor fi monitorizati pe o perioada de un an si vor primi doua avertizari. Daca filesharing-ul ilegal nu scade sub 70% pana in aprilie 2011, atunci deconectarile de la internet vor fi initiate incepand cu luna august a aceluiasi an.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2215 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Fara sare (Marţi, 3 noiembrie 2009, 21:07)

    anonim [anonim]

    Nu mai spuneti la nimeni, dar sa stiti ca vecina mea de la etajul 3 downloadeaza ilegal retete de ciorba! Va spun sigur!!! I-am cerut ieri o reteta de supa cu teitei si mi-a trimis mai devreme un mail cu un fisier atasat, gagajustdance.rar, da' mi-e frica sa-l deschid ca sa nu-mi taie astia conexiunea la net.
  • +8 (8 voturi)    
    Problema lor (Marţi, 3 noiembrie 2009, 21:18)

    gigi [anonim]

    Problema lor nu este sa vanda muzica buna, problema lor este sa vanda muzica si filmele proaste la pret de lucru de calitate.
  • -2 (6 voturi)    
    Cum ati ajuns la concluzia asta? (Marţi, 3 noiembrie 2009, 23:04)

    Cristi [anonim]

    Adica aia de o iau pe gratis cheltuie mai mult? V-ati drogat cu marmelada?
  • +8 (8 voturi)    
    Adevărat (Marţi, 3 noiembrie 2009, 23:54)

    io [anonim]

    Nici io nu am mai dat deloc bani pe muzică după ce a intrat în vigoare la noi legea dreptului de autor. Până când am descoperit comorile de pe Internet... Acum cheltui anual mai mult decât spune acest studiu că ar fi media pentru internauții britanici.

    E un paradox interesant: cu cât „fur” mai multă muzică de pe net, cu atât cumpăr mai multe CD-uri... Io le iau de regulă ca să le dau cadou, iar faptul că le pot asculta dinainte pe îndelete îmi permite să știu foarte bine ceea ce cumpăr. Nu știu până la urmă cine iese în pagubă și de ce ar trebui să fiu pedepsit...
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 1:28)

      Necivilizat [utilizator] i-a raspuns lui io

      Nu e paradox, e exact ce vroia sa indice articolul tradus necioplit de hotnews.

      Cei care au copiat muzica gratis de pe net au ajuns sa cumpere apoi mai multe albume ca cei care nu "pirateaza".

      E un fenomen general pentru aproape toate tipurile de produse de pe net... Eu am facut la fel dupa ce am citit ebooks (... ce bine e sa vezi "Fight Club" cum sta frumos pe raft ) si am folosit diverse softuri.
  • -3 (3 voturi)    
    nu vad logica (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 1:18)

    blec-bierd [utilizator]

    sa platesti mai mult daca le iei pe gratis decat ala care le cumpara

    si cum adica "cine iese in paguba" ? pai tu nu realizezi k britney spears nu si poate cumpara al doilea ferrari enzo din cauza ta ? tu iti dai seama cat de ipocriti sunt ?

    oricum ma mir de englezi k se iau dupa francezi ... ii credeam oameni normali
    • 0 (0 voturi)    
      logica e simpla (Luni, 9 noiembrie 2009, 14:29)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

      Un cd/dvd mai degraba e cumparat de un fan care are acasa o groaza de MP3-uri / .avi cu muzica / filmele favorite decat cei care se duc si cumpara cd / dvd-uri fara sa stie ce contin sperand dupca ce au dat banii sa fie ceva pe gustul lor.
      Citit articolul mi-am dat seama ca si eu fac la fel. Colectionez filme(DVD-uri) de ceva vreme. Am ajuns la 80 si ceva de dvd-uri originale. Toate sunt filme care le-am vazut deja. Le iau doar ca sa vad cum stau frumos pe raft. :) suna ridicol dar asa e.
      Daca nu as fi vazut filmul inainte (pirat) nu as fi dat 20 ~ 60 ron pe disc ca sa il cumpar. Anual se fac o groaza de filme din care f putine sunt pe placul meu.
      cred ca sunt multi ca mine ...doar nu oi fi singurul...
  • +1 (1 vot)    
    Revin cu ce au mai punctat si altii ... (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 9:54)

    Bute [anonim]

    De unde stie providerul ca ceea ce downloadez eu e protejat de legea copyright-ul si nu am voie sa-l downloadez. Ca pana la urma e plin netul de artisti care ofera o piesa sau doua gratuit spre download sau chiar demo-uri de 40 de secunde dintr-o piesa. Pot si sa cumpar piese prin SMS si sa introduc un cod si sa primesc piesa. Sau pot download arhive cu documentatie sau aplicatii open source.

    Poate stau ei pe teava si verifica bit cu bit de unde vine si ce e .... Cred ca astia de la UE se tampesc pe zi ce trece si voteaza idiotenii in nestire fara sa se gandeasca tehnic cum se poate implementa asa ceva.
    • +1 (1 vot)    
      Cum te verifica (Miercuri, 4 noiembrie 2009, 12:17)

      Lord Sith [utilizator] i-a raspuns lui Bute

      Organizatiile producatorilor pandesc pe hub-uri, vad ce ai pus la share si cer ISP-ului sa te identifice dupa IP. e simplu...
      • 0 (0 voturi)    
        si.... (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:49)

        adib [anonim] i-a raspuns lui Lord Sith

        la torrente cum te verifica ?
        • 0 (0 voturi)    
          cam la fel (Miercuri, 11 noiembrie 2009, 17:56)

          razvan [anonim] i-a raspuns lui adib

          la torrente pot intra pe siturile mari degenul asta si sa inceapa sa traga si ei... poate dupa 3 incercari, isi dau si ei ban :)