Microsoft Romania vrea o cota de circa 20% cu Windows 7 in vara lui 2010

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2009, 13:54 Economie | IT

Obiectivul Microsoft Romania este ca in noua luni, cota noului sistem de operare Windows 7 sa o depaseasca pe cea a Vista din prezent, adica 19% din piata, a spus Calin Tatomir, seful Microsoft Romania, la evenimentul oficial de lansare a Windows 7. Mare parte a utilizatorilor vor migra de la XP la W7, o mai mica parte vor trece de la Vista la noul sistem, a spus pentru Hotnews.ro Tudor Galos, seful diviziei Windows in Romania.

Intrebat la ce cota de piata ar putea ajunge Windows 7, Tatomir a raspuns ca "Vista are cam 19% din piata si sper ca in noua luni, Windows 7 va egala sau chiar va depasi aceasta cota". Tudor Galos, seful diviziei Windows in Romania a spus ca efectul cresterii de cota de piata la Windows 7 va fi scaderea cotei in special la XP, si mai putin la Vista.

Windows 7 in engleza s-a lansat pe 22 octombrie, in tara, iar noua zile mai tarziu a intrat versiunea in romana. Cei de la Microsoft spun ca aproape 100.000 de persoane au descarcat in tara versiunea de test (release candidate) care a fost disponibila in ultimele patru luni.

Tudor Galos a mai spus ca in prezent Windows 7 are o cota de circa 6% in tara, fiind prezent pe un numar aproximativ de 250.000 de calculatoare.

Studii recente au revelat faptul ca Estul Europei are cele mai mari cote de piata pentru Windows 7, Romania fiind intre primele cinci tari ca si rata de adoptie a noului sistem. Site-uri americane de IT, precum Computerworld, remarca insa ca Windows 7 are o cota atat de mare in Est si pe fondul ratei pirateriei software care este in multe tari din regiune dubla, in comparatie cu tarile din Occident.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

885 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    20% din piata (Joi, 5 noiembrie 2009, 14:44)

    Badea Ion [anonim]

    Va sustin intru totul acele 20% procente din piata. Cu conditia ca restul de 80% sa fie acaparate de Linux.
    • +2 (4 voturi)    
      hihihi (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:03)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Badea Ion

      cand am vazut articolul voiam sa adaug exact acelasi comentariu. bine zis.
  • +4 (6 voturi)    
    Mare atentie la Licente (MS nu va spune totul) (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:01)

    mild [anonim]

    MS ofera mai multe moduri de a achizitiona W7. Preinstalat pe un PC nou, upgradare la un PC printr-un pachet-retail, cumpararea unui upgrade on-line sau "construirea" unui PC nou si instalarea independenta a unui W7. In fiecare caz, puteti alege [Citeste] dintre mai multe editii W7, pretul diferit insemnand si licente diferite asociate cu combinatii diferite. Aceste licente sunt contractele care va ofera drepturi specifice dar si limitari specifice!
    Desi pare arbitrar (pe baza unor plangeri care doreau ca MS sa vanda pur si simplu o versiune de SO la acelasi pret
    pt. fiecare client...), lucrul acesta ignora faptul ca sunt o multime de cai de vanzare (sale [Citeste] channels) si faptul ca unii oameni vor sa aiba optiunea de a plati un pret mai mic daca nu intentioneaza sa folosesca unele caracteristici iar altii sunt dispusi sa plateasca mai mult pt. chestii (precum criptarea fisierelor prin BitLocker ;). Atentie: unele licente W7 impun o licenta precedenta, unele activare de la MS, altele (nu toate!)permit instalare "curata", unele ofera suport de la MS sau constructorul PC, nu toate pot fi transferate pe un alt PC, sau nu permit schimbarea intre 32 si 64 biti. Fiecare sta si-si face calculele dinainte (personal recomand Retail FPP ;-)
    • +2 (2 voturi)    
      la naiba cu atatea licente (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:14)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui mild

      linux mint si nu-ti mai trebuie altceva
      • +2 (2 voturi)    
        LOL - de acord, dar eu (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:32)

        mild [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Am scris DOAR niste sfaturi legale..(prin natura profesiei ). Informatiile (particularizate pt fiecare tip de licenta si mult mai multe decat cele generale mentionate aici) le am din surse MS si reprezinta avertizari referitoare la MS si W7...

        PS- Fetele mele se bat deja cu Snow s Leopard ;))
    • +1 (1 vot)    
      chestia nasoala e ca ai dreptate.(mirosi a avocat) (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:43)

      wright [anonim] i-a raspuns lui mild

      Dupa cum (aproape) ORICINE poate fi un "System Builder , sunt absolut convins ca W7 SB poate oferi un upgrade cu muuult mai ieftin decat majoritatea licentelor pt pachetele Retail Upgrade.
      Cred ca MS continua sa se bazeze pe naivitatea sau lipsa de informare a clientilor, pentru a-si vinde cat mai bine Retail Upgrade sau Retail FPP
    • +2 (2 voturi)    
      Cum Definesti Tu termenii? (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:50)

      awake [anonim] i-a raspuns lui mild

      Ai spus ca "licente sunt contractele care va ofera drepturi specifice dar si limitari specifice".

      Insa un contract presupune si negocieri si alte mentiuni specifice pentru a ajunge sa fii "legat" de el. Un simplu "agreement" aruncat acolo care nici nu poate fi vizualizat decat dupa ce ai platit, nu cred ca rezista in fata vreunui tribunal. (Adobe a pierdut recent o astefl de actiune legala acum vreo 2-3 ani).

      Cred ca NUMAI MicroSoft vrea sa induca ideea de contract si sa ne faca sa credem ca este asa.

      Alti avocati?
  • +2 (2 voturi)    
    nu mai visati la linux (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:34)

    dan [anonim]

    atata timp cat in scoli se invata exclusiv soft-ri microsoft iar elevii sunt obligati sa aiba windows pentru proiectele la informatica, si programele de la finante pentru declaratii sunt facute in asa fel incat sa nu poata fi rulate in wine
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:39)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui dan

      Pai cu o cota de piata de 93% cum sa fie altfel? E ca si cum ai vrea sa inveti in Romania sa conduci masini cu volanul pe partea dreapta.
  • +5 (5 voturi)    
    LoL (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:50)

    Radu [anonim]

    Folosesc simultan (acasa/servici) Win7, Linux FC10 si SOX de la Apple. Toate au minusuri si plusuri. Bug-urile sunt prezenta la toate si de asemnea necesitatea up-dateurilor.
    Ca si simplitate, zic ca Win7 conduce, la eleganta si perormanta apreciez SOX, iar pentru cei care au rabdare si acorda mult timp sistemului de operare Linuxul este ideeal!
    Fiecare sistem cu clientii/utilizatorii sai.
    Dintre cele 3 prefer SOX mai ales ca MacBookul unibody e superb!
    Daca MS nu va mai lansa in next 3 years un alt sistem si va intrerupe suportul pentru XP, Win7 va depasi cota de 20% !
    Personal le doresc succes.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 5 noiembrie 2009, 21:31)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Ca simplu utilizator, de ce as avea nevoie de un OS cu care trebuie sa am rabdare si sa-i acord mult timp?
  • +3 (3 voturi)    
    ironie = Cum devine o religie un oarecare S.O. (Joi, 5 noiembrie 2009, 15:59)

    Mircea D [anonim]

    Incluzand toate razboaiele asociate...
    Nu uitati va rog ca nici un S.O. nu va poate mantui sufletul (LOL) ele doar fac ca o gramada de hardware din fata voastra sa fie utile pentru ceva.


    No gods, no masters => no operating systems :))
  • +1 (1 vot)    
    banii vorbesc (Joi, 5 noiembrie 2009, 17:36)

    Jimbo [utilizator]

    pai daca distinsii domni de la microsoft ar avea bunul simt sa vand licentele de windows 7 la un pret corect pentru buzunarul romanului, cu siguranta ar avea o cota de peste 50%.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Joi, 5 noiembrie 2009, 18:44)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Jimbo

      Cred că M$ preferă să vândă puţin dar scump iar cota de piaţă de 20% să o realizeze luând în calcul şi copiile piratate...
  • 0 (2 voturi)    
    costa scump acest vista SP3 (Joi, 5 noiembrie 2009, 20:34)

    aa [anonim]

    Pentru un Service Pack 3 de vista, eu zic ca, costa foarte mult. Ar fi trebuit sa fie gratis, ca upgrade la vista, insa nesatuii astia de la M$ vor bani si pe service pack-uri.

    Vista a fost aruncat in piata cu o tona de buguri iar "beta-testerii" au platit si testat pe banii lor acest sistem de operare. Au dat feedback-ul inapoi la M$ iar acesta a corectat vista (win7) si o vinde acum acelorasi beta-testeri pe bani grei!!!

    Este absolut incalificabil, dar multi vad si putini pricep!!!

    Eu nu o sa cumpar acest SP3 (Win7) pentru ca am fost incaltat cu vista pe laptopul ce-l am acum.
  • 0 (0 voturi)    
    Linux rules (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:21)

    DeToataJena [anonim]

    Pentru home user posibil ca se vor indrepta repede spre cei 20% din piata, ca il iau baietii moca de pe net si-l instaleaza.
    Sincer sa fiu testez de ceva vreme diverse variante de linux si m-am oprit la Ubuntu. E OK, din toate punctele de vedere. Pentru home user e arhi suficient.
    Probabil ca daca n'ar fi inertia atat de mare multi home useri ar mai testa si altceva decat windows in diferitele lui variante...