Twitter, inaccesibil timp de o ora, dupa un atac revendicat de hackeri iranieni

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 18 decembrie 2009, 14:36 Economie | IT

Site-ul de micro-blogging Twitter nu a mai functionat timp de aproape o ora vineri dimineata dupa ce un grup de hackeri care pretind ca sunt din Iran l-au atacat, redirectionand toti utilizatorii catre un site cu mesaje in limba araba, scrie Le Fiagaro. Twitter spune ca problema s-a rezolvat, serverele nu au fost afectate, iar datele utilizatorilor sunt in ordine.

Toti cei care au incercat sa intre pe Twitter timp de o ora erau redirectionati catre un site creat de o asa-zisa "cyber-armata iraniana" care sustinea ca a "pus sub embargou" Twitter si ca americanii cred ca au control deplin asupra internet-ului, dar acest lucru nu este adevarat, iar hackerii au puterea sa controleze internetul, sustin hackerii iranieni care au "deturnat" Twitter.

La pagina cu texte in araba unde au fost directionati utilizatorii Twitter se gasea si un poem in persana cu versuri precum "Vom ataca daca liderul ne ordona s-o facem/ne vom pierde capetele, daca liderul doreste asta".

Twitter spune ca problemele s-au rezolvat, serverle nu au fost atacate iar de datele utilizatorilor nu s-a atins nimeni.

Se pare ca hackerii au atacat Twitter ca razbunare dupa ce anul acesta site-ul de micro-blogging a fost folosit masiv pentru comunicare de opozantii regimului Ahmedinajad. 


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO CONFERINTA: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

1034 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    e clar (Vineri, 18 decembrie 2009, 14:47)

    Mazeta [utilizator]

    Hai sa atacam Iranul!
  • +1 (5 voturi)    
    Sprijin popular pentru atacarea Iranului? (Vineri, 18 decembrie 2009, 14:55)

    Axul [anonim]

    Bineinteles ca, dupa ce Iranul va fi ras de pe suprafata pamantului, se va afla ca prezumtivii hackeri iranieni erau de fapt englezi, dar cui ii va mai pasa?
  • +1 (1 vot)    
    comentariul axul. (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:30)

    mircea [anonim]

    Axul,nu mai face pe jmecherul.Vrei sa lupti pentru Iran,dute frate in Iran si nu ne mai amesteca pe noi in nesimtirea voastra.Esti prea indoctrinat pentru a intelege ca in lume sunt destule probleme care nu se pot rezolva decat pasnic.Sa fiu cinstit si cinic,chiar ca nu ar trebui sa ne pese daca oameni ca tine sunt rasi de pe suprafata pamantului.Pentru-ca nici tie nu-ti pasa.
    • -1 (1 vot)    
      bre (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:43)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      se numeste ironie, cauta in dictionar..
    • -1 (1 vot)    
      Mintea de pe urma (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:44)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Mircea, tu chiar nu ai ramas cu nimic din faptul ca SUA au atacat Irakul pe baza unor informatii ca ar detine arme biologice.

      Informatie care ulterior nu s-a confirmat? Chiar nu poti intelege nici dupa asta. Mai vrei atacuri similare si asupra altor tari?
    • 0 (0 voturi)    
      ! (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:47)

      Bebe [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Invata sa scrii romaneste
    • 0 (0 voturi)    
      Lupta pentru pace este violenta! (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:51)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Draga Mircea, ce fel de crestin esti tu daca te bucuri sa ma vezi "ras de pe suprafata pamantului"? Unde este toleranta, valoarea ta suprema?
  • 0 (2 voturi)    
    Datele sunt in ordine (Vineri, 18 decembrie 2009, 15:37)

    lambda [utilizator]

    E clar... "serverele nu au fost afectate, iar datele utilizatorilor sunt in ordine."

    Dar de datele utilizatorilor beneficiaza si altii acum, nu-i asa? Cel putin teoretic.

    Twitter anunta ca ii pare rau si gata.

    De asta trebuie sa ai grija ce si unde completezi.
    • +2 (2 voturi)    
      nu vorbi fara sa stii (Vineri, 18 decembrie 2009, 20:03)

      sergiu [anonim] i-a raspuns lui lambda

      nu au fost hackuite decat serverele DNS. Stii ce inseamna asta? Inseamna ca au putut sa modifice niste chestii astfel incat tu cand intri pe twitter.com sa iti apara site-ul lor.
      Nu a fost accesat nici un server apartinand Twitter, baze de date sau orice fel de fisiere.
  • 0 (0 voturi)    
    Salutare din Iraq (Joi, 24 decembrie 2009, 10:19)

    Adrian [anonim]

    Noi ce de aici din Iraq ne-am cam terminat misiunea si ne dorim de ceva timp sa mergem si prin Iran putin. Cred ca prin 2011-2012 vom fi acolo. Va pup si sarbatori fericite.