Amazon: E-reader-ul Kindle, cel mai daruit cadou - pentru prima data, vanzarile de carti electronice le-au depasit pe cele de carti fizice

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 decembrie 2009, 15:42 Economie | IT

Amazon Kindle
Foto: Amazon.com
Cititorul de carti electronice Kindle a fost cel mai achizitionat cadou de Sarbatori pe plan mondial, a anuntat Amazon.com intr-un comunicat, compania precizand de asemenea ca, pentru prima data, in ziua de Craciun, s-au vandut mai multe carti in format digital decat carti tiparite.

Conform datelor Amazon.com, cea mai buna zi pentru cumparaturi a fost 14 decembrie, cand s-au inregistrat peste 9,5 milioane de comenzi pentru Kindle in intreaga lume, un record de 110 articole per secunda.

„Suntem recunoscatori clientilor nostri pentru ca au facut din Kindle cel mai daruit produs din intreaga noastra istorie”, a spus fondatorul si CEO al Amazon, Jeff Bezos.

Dupa Kindle, dispozitivele electronice cele mai vandute intre 15 noiembrie si 19 decembrie au fost iPod Touch de 8GB si GPS-ul Garmin Nuvi 260W.

Kindle a devenit rapid cel mai popular cititori de carti din lume, fiind lansat in acest an pe plan mondial, de retailer-ul online Amazon. Din 19 octombrie, Kindle poate fi comandat in 100 de tari, la un pret de 279 dolari. Reprezentantii Amazon.com au confirmat pentru Hotnews.ro ca si Romania este pe lista. Utilizatorii vor putea achizitiona pentru a citi carti dintr-o "biblioteca" digitala de peste 390.000 de volume in limba engleza. Sunt disponibile si reviste plus ziare cunoscute pe plan mondial. Kindle are ecran de sase inchi, cantareste 280 g, se incarca in patru ore si poate stoca 1.500 de carti.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

2822 vizualizari

  • -5 (9 voturi)    
    Lazy Planet (Marţi, 29 decembrie 2009, 16:40)

    Lupu [anonim]

    vai de capul nostru daca nici sa citim o carte nu mai putem; printre produsele ce se vor lansa in viitorul apropiat: mestecatorul de mancare, tragatorul automat al apei la toaleta (asta cred ca deja exista). nu va mai trebui sa facem nimic, ne vom gandi si totul se va realiza. muschii ni se vor atrofia si ne vom transforma in pitici de gradina
    • +5 (5 voturi)    
      whazaaaaa?! (Marţi, 29 decembrie 2009, 16:52)

      me [anonim] i-a raspuns lui Lupu

      Am citit pana acuma 5 carti pe kindle. Nu inteleg la ce se refera comentariul tau. Stii ce este kindle?
    • +4 (4 voturi)    
      cred ca ai inteles gresit (Marţi, 29 decembrie 2009, 16:54)

      john [anonim] i-a raspuns lui Lupu

      kindle nu citeste pentru tine, doar iti afiseaza textul. deci tot tu citesti, doar ca suportul e un ecran, nu o foaie. asa ca lamentarea e inutila. numai bine!
      • -4 (4 voturi)    
        am inteles bine (Marţi, 29 decembrie 2009, 17:33)

        Lupu [anonim] i-a raspuns lui john

        voi chiar vreti sa dispara cartile? sa dea faliment toate librariile? ce farmec are sa citesti o carte buna pe un accesoriu tip pokemon? o sa aiba succes pt ca va fi un nou gadget...stiu o sa spuneti ca salvam padurile...
        • +3 (3 voturi)    
          balbe (Marţi, 29 decembrie 2009, 18:34)

          omrrauintentionat [anonim] i-a raspuns lui Lupu

          Nu o sa dispara cartile, vor ramane insa foarte putine titluri tiparite [in principal carti cu poze pentru copchii, albume de arta, carti de bucate ilustrate] prin urmare librarii vor trebui sa se adapteze si sa vanda noile formate digitale pentru brelocurile 'pokemonilor', asta e situatia dragilor, e trista economia de piata :)))

          si inca ceva: orice librarie serioasa va trebui sa'si deschida un raion de anticariat, cu carte veche, cu reviste pentru nostalgiile cutezatorilor si alte asemnenea. Cartea de hartie si carton ar putea deveni in 1-2 decenii un produs de lux, o raritate vetusta, o bizarerie de epoca.
        • +2 (2 voturi)    
          hmmm (Marţi, 29 decembrie 2009, 21:50)

          me [anonim] i-a raspuns lui Lupu

          Si zici ca ultimul pergament pe care l-ai citit era interesant? A, am uitat sa te intreb daca ti se mai prinde banda la magnetofon... Mai tii minte cand scrijeleam pe piei de animale? Totusi, nimic nu se compara cu datul din gura aiurea, nu? Stii care ii diferenta dintre a avea o carte la tine sau un kindle? Cu kindle ii ca si cum ai avea toata biblioteca si nu mai trebuie sa dai bani pe semne de carte... poti sa cauti in carti, sa lasi notite, sa te dai pe net (bine, mai slabut ca nu-i pentru asta, da' se poate), sa subscrii la ziare. Valoarea unei carti ii in continut nu in pagini si coperti. Stai linistit, Pavel Corut o sa fie tot pe hartie.
      • +2 (2 voturi)    
        ba si citeste pt tine (Marţi, 29 decembrie 2009, 19:38)

        alina [anonim] i-a raspuns lui john

        kindle are optiunea de a-ti citi textul in functie de pasajul de unde selectezi tu sa treci pe sistem audiobook. daca esti obosit sau vrei sa dormi la soare si sa asculti la casti istoria. E foarte bun pt batrani care si asa citesc greu (chiar si cu ochelari nu vad bine) si intonatia e f reusita.
        Pt cartie lui stephen hawking textul poate fi citit chiar cu vocea lui..artificiala:)
        am primit si eu unul cadou si e o enciclopedie ambulanta..o minune. asta nu ma impiedica sa am si carti fizice in biblioteca si sa le savurez in atmosfera ”vintage”.
        Cititi, cititi, cititi..indiferent de formatul cartii! Atentie doar la continut...
        • 0 (0 voturi)    
          completare (Joi, 31 decembrie 2009, 15:37)

          john [anonim] i-a raspuns lui alina

          asa e, are si functia aia, eu spuneam doar ca nu asta e functia lui principala, asa cum dadea de inteles @Lupu mai sus. oricum, ma indoiesc ca o sa dispara tiparitura. e de ajuns sa ne uitam la revenirea pe care o are vinilul in ultima vreme. cheers si sa te bucuri de kindle-ul tau.
    • +2 (2 voturi)    
      ma faci sa rad... (Marţi, 29 decembrie 2009, 17:11)

      Coacaza [anonim] i-a raspuns lui Lupu

      tu ai idee la ce foloseste cititorul de carti electronice?
  • +2 (2 voturi)    
    Lazy Planet indeed.... (Marţi, 29 decembrie 2009, 17:36)

    vasile b. [anonim]

    vai de capul nostru daca nici sa cautam ce inseamna Kindle nu mai suntem in stare...
  • -2 (4 voturi)    
    Cartile tiparite versus cartile digitale (Marţi, 29 decembrie 2009, 18:30)

    valisa [anonim]

    Cartile tiparite vor exista intotdeauna. Se face campanie internationala pentru o tampenie. Cine poate sa ii creada ca se citesc cartile digitale?

    Anul trecut i-am cerut mosului o carte tiparita. Si am primit-o. Ana Karenina de Tolstoi pe care am citit-o cu sufletul la gura intre craciun si anul nou. Iar anul asta am cumparat 5 dintre care doua manuale, doua dictionare si un roman. Asa ca sa ma lase cu prostiile lor digitale. Nimic nu se compara cu o carte tiparita.
  • 0 (0 voturi)    
    Izvoare scrise (Marţi, 29 decembrie 2009, 18:55)

    drJohn [anonim]

    Am inteles de ce nu s-au pastrat prea multe izvoare scrise de la civilizatiile antice, ei foloseau de mult formatul digital, ce sa-i faci cu cardurile astea de memorie, tin doar 20 de ani :).
  • +3 (3 voturi)    
    carcotasi (Marţi, 29 decembrie 2009, 19:24)

    Gogol [anonim]

    Asa sunt oamenii contra cand nu vor sa accepte ceva nou, asa s-au opus focului si tot asa s-au opus literei scrise.
    Presupun ca exista oameni care s-au opus si tiparnitei lui Gutenberg.
  • +1 (1 vot)    
    Eu credeam ca important este continutul cartii (Marţi, 29 decembrie 2009, 19:30)

    bigbrother [utilizator]

    nu suportul pe care este oferit cartea...

    Avantajele unui sistem gen Kindle sunt multiple doar daca ne gandim la listarea unui numar enorm de continut "la purtator" (cum ar fi sa mergi cu 1500 de carti dupa tine??), continut care poate fi accesat mult mai usor si facil decat in formatul actual. Da, are si ceva probleme si facilitati lipsa, dar competitia abia asteapta sa aduca ceva nou..veste buna pentru noi, nu?

    Cine stie, poate tocmai acest sistem va atrage segmentul de populatie care prefera sa vizioneze filmul decat sa citeasca cartea.

    Sper sa se ieftineasca ca sa-l pot cumpara si desigur, sa apara cat mai multe carti in limba romana in format electronic pe care sa le cumpar la preturi mult mai mici pentru ca nu mai sunt implicate costuri de tiparire, depozitare, livrare etc.

    Pentru cei interesati, aici gasiti un review:

    http://reviews.cnet.com/e-book-readers/amazon-kindle/4505-3508_7-32751890.html

    Un alt link interesant despre acest sistem: http://www.crunchgear.com/2009/02/25/10-reasons-to-buy-a-kindle-2-and-10-reasons-not-to/
  • 0 (2 voturi)    
    frumoasă reclamă (Marţi, 29 decembrie 2009, 20:15)

    idena [utilizator]

    Frumoasă reclama, dar .... cititul pe orice fel de ecran, kindle sau altceva e foarte obositor. Nu mă opun progresului, sunt studii care arată asta.
    Așa că cititul normal însemană tot hârtie - cărțile nu vor dispărea doar pentru că unii fac reclame agresive la formatul digital ...
    • +2 (2 voturi)    
      mai cerceteaza (Marţi, 29 decembrie 2009, 21:02)

      unu [anonim] i-a raspuns lui idena

      Kindle (ca si alte readere de altfel) au un ecran care nu este iluminat din spate. Adica este foarte foarte asemanator cu o carte tiparita. Nu este obositor pentru ochi. Nu poate fi citit noaptea decat daca il luminezi cu o veioza. A fost creat special pentru a imita cat mai bine o carte tiparita.
      Daca ai sa cauti despre e-ink ai sa afli mai multe.
    • +1 (1 vot)    
      te inseli (Marţi, 29 decembrie 2009, 21:45)

      me [anonim] i-a raspuns lui idena

      Tocmai asta ii farmecul la un kindle. Ecranul nu este luminat din spate. Il citesti ca pe o carte, prin reflexia luminii. Pe intuneric iti trebuie bec ca sa citesti. De fapt asta ii motivul pentru care e-ink ii revolutionar. Si eu am probleme cu cititul cartilor pe monitorul calculatorului. Cu kindle nu am nici o problema. Primul kindle a aparut acum 2 ani. Vreau sa vad si eu studiile alea care se refera la kindle sau la e-ink. E alta tehnologie, alta mancare de peste. Daca nu te-ai opune progresului ai pune mana si ai cauta informatii despre el in loc sa vorbesti in necunostinta de cauza.
  • 0 (0 voturi)    
    Un lucru bun. (Miercuri, 30 decembrie 2009, 22:53)

    Dragos [anonim]

    Sunt de acord cu acest produs. Am taiat destul copacii. Lucru bun de altfel, asa am reusit sa ne cultivam, iar acum suntem detul de inteligenti si capabili sa nu mai distrugem natura pentru a citi o carte.
    Astept cu nerabdare sa ia amploare cartea digitala, si sunt sigur ca va veni momentul cand ii voi citi copilului meu o poveste din ea. Aa si sa nu uit.. abia astept sa dispara ziarele din hartie.