VIDEO: Amazon lanseaza pe plan mondial, inclusiv in Romania, cea mai complexa versiune a cititorului de carti electronice Kindle

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:43 Economie | IT

Amazon Kindle DX
Foto: Amazon
Retailer-ul Amazon a anuntat ca utilizatorii din 100 de tari, inclusiv Romania, pot face comenzi pentru DX, versiunea cu ecran de 9,7 inch a cititorului de carti electronice (e-reader) Kindle. DX costa 489 de dolari, livrarile vor incepe din 19 ianuarie, iar ecranul mare al terminalului permite si citirea hartilor, dar si a documentelor PDF, anunta compania. Kindle DX poate stoca 3.500 de carti, iar bateria tine o saptamana. Versiunea de Kindle cu ecran de sase inch a fost lansata pe plan mondial in octombrie anul trecut, iar DX era pana acum disponibila doar in SUA.

Kindle DX are ecran de 9,7 inchi, cantareste 540 de grame, are capacitate de stocare de 3,3 GB, echivalentul a 3.500 de carti. Compania spune ca dispozitivul care costa 489 dolari poate fi folosit si pentru vizualizarea hartilor si a documentelor PDF personale ce pot fi parcurse usor pe ecranul mare.

Cartile pot fi descarcate wireless de pe site-ul Amazon, cele mai scumpe avand preturi intre 12 si 14 dolari. Sunt disponibile aproape 400.000 de carti in engleza, dintre care circa 90.000 costa sub sase dolari. In plus pot fi citite si editii ale unor ziare cunoscute pe plan mondial.

Amazon mai spune ca utilizatorul are o experienta asemanatoare cititului cartilor clasice, iar printre avantaje se numara posibilitatea de a mari dimensiunea scrisului si de a putea cauta rapid cuvinte in volume de sute de pagini. In plus, datorita display-ului neiluminat pe fundal se poate citi in conditii bune si la lumina soarelui.

Evident ca exista si dezavantaje: aparatul poate fi scapat pe jos si, mai ales, este extrem de scump in comparatie cu cartile clasice.

In octombrie 2009 Amazon a lansat pe plan mondial versiunea mai simpla de Kindle, cu ecran de sase inch, greutate 280 g si pret de sub 300 de dolari.

Cititoarele de carti electronice (e-book reader) constituie un segment extrem de promitator si multi producatori lanseaza modele noi, unele cu display color si posibilitatea de a citi si pe intuneric.

Iata un scurt film de prezentare a Kindle DX




Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6895 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    la pretul asta iti ei un laptop decent (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:52)

    Vasile D [anonim]

    singurul avantaj este durata mai mare de functionare
    • +3 (3 voturi)    
      nu merita (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:55)

      qaziop [anonim] i-a raspuns lui Vasile D

      Corect. Recomandabil numai pentru "pasionati". Noi astia obisnuitii ne multumim cu vechiul laptop.
      Probabil ca in 2-3 ani o sa fie fara DRM (desi am auzit ca a fost deja crackuit), cu ecran color si la un pret mai mic. In plus pretul la cartile electronice va scadea sensibil, in principal datorita concuretei free (numita de unii piraterie).
      • +1 (3 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:42)

        adib [anonim] i-a raspuns lui qaziop

        La ce iti trebuie ecran color sa citesti o carte ?? In rest ai dreptate :)!
        • +2 (2 voturi)    
          raspuns (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:44)

          tatanka [anonim] i-a raspuns lui adib

          - albume de arta
          - carti de calatorie si ghiduri turistice
          - acces la publicatii "glossy"
        • +1 (1 vot)    
          raspuns (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:47)

          qaziop [anonim] i-a raspuns lui adib

          anumite grafice, de exemplu, unde trebuie sa distingi culorile. ok, e amanuntul care conteaza cel mai putin.
      • +1 (1 vot)    
        avantaje si dezavantaje (Joi, 7 ianuarie 2010, 14:08)

        popas [anonim] i-a raspuns lui qaziop

        Laptopul are cateva dezavantaje in fata lui kindle:
        - este mai greu
        - autonomie a bateriei foarte scazuta (2-3 ore)
        - ecranul este iluminat cu lumina artificiala, care iti oboseste ochii in cele din urma

        Cu kindle, poti pleca in excursie, citesti in tren, la munte, oriunde, este un avantaj... Dispozitivul asta este pentru citit documente, nu pentru a naviga pe net, rula jocuri sau vizualiza fisiere multimedia.
        Desi am laptop, mi-as cumpara un kindle.
        Bravo Amazon!
    • +4 (4 voturi)    
      BOOK READER (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 12:13)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Vasile D

      Am scris cu litere mari. Incearca sa citesti carti pe un ecran de laptop :). Asta e un reader si daca o face bine ar putea sa-si merite banii. Asa de 500$ iti iei un desktop mai performant decat laptopul. Singurul dezavantaj e ca nu are baterie. :)
      • -1 (1 vot)    
        Si daca nu are baterie... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:42)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Close

        ... atunci cum functioneaza? Vrei sa spui ca nu ai access la baterie.
  • +3 (3 voturi)    
    relativ (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:58)

    Elena [anonim]

    "este extrem de scump in comparatie cu cartile clasice" - asta nu e chiar adevarat.
    Device-ul in sine este scump, dar cartile pe care ulterior le cumperi in formatul potrivit costa extrem de putin. Asa ca decat sa dai milioane si milioane pe carti de hartie, vei plati mult mai putin pe carti electronice, de zeci de ori mai putin.
    • 0 (0 voturi)    
      hm (Marţi, 12 ianuarie 2010, 17:27)

      Red.Scarlet [utilizator] i-a raspuns lui Elena

      Da dar cartile le vei avea in bibleoteca mereu. Ca si amintire. Pe kindle la un moment dat ajungi la capat si mai trebuie sa stergi. Dar totusi, 500 dolari? Hai sa fim seriosi, ce pushca mea face asa tare frate? ...Oricum apple o sa scoata o tableta care o sa depaseasca intr-un final pe kindle si va fi mai ieftin si atunci vor fi fortati astia de la amazon sa ieftineasca.
  • +1 (1 vot)    
    zzz (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 10:58)

    Mazeta [utilizator]

    Se pare ca Amazon simte in spate rasuflarea fierbinte a Apple. Sa cantam prohodul cartilor pe hartie?
  • +1 (5 voturi)    
    nerecomandabil (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:11)

    meteorasky [utilizator]

    si vorbesc din experienta
    In urma cu vreo doua luni am cumparat un Kindle de pe Amazon. Isi merita banii, dar..... ceea ce nu se spune e faptul ca taxele vamale depasesc mai bine de o treime din valoarea produsului. Desi cand faci comanda platesti taxele de transport.
    Ca sa platesti taxele vamale trebuie sa te duci direct la reprezentanta firmei care iti asigura , chipurile curieratul in tara. Asta nu ti se spune la telefon, afli ''the hard way'' dupa ce te duci la banca pe care ti-o indica ei si care nu-ti accepta plata pentru ca nu ti se trimite o proforma si nu esti persoana juridica. Asa ca dupa ce-ti pierzi cateva ore, bani si nervi, reusesti sa platesti taxele respective ( aproape 130 euro pentru un produs de 280 dolari), iar apoi astepti cateva zile ca produsul sa iasa din vama si sa-ti ajunga acasa.
    Asta e comertul electronic in Romania, o experienta absolut oribila, pe care nu voi mai face prostia sa o repet.
    Ar fi interesat de stiut cum anume se calculeaza taxele vamale in Romania, de ce exista un monopol al firmelor de curierat care au servicii mai mult decat execrabile, si de ce o chestie asa de simpla cum e comertul online trebuie sa fie atat de complicata si costisitoare.
    • +1 (3 voturi)    
      poate n-am inteles (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:43)

      bronzlabec [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

      Ce proforma, nene? Ce sa cauti la banca? Pe amazon platesti cu cardul. Instantaneu. Fara sa te duci la nicio reprezentanta. Apoi, da, cand soseste pachetul ai de platit vama la posta. Dar aici se poate lucra. (Sau poti comanda din europa si, din nou, fara vama.)
    • +3 (5 voturi)    
      pai asta e diferenta... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 11:58)

      ion [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

      ... ca acum Kindle-ul va fi pus in vanzare worldwide incepand cu 19 Ian. Ceea ce inseamna ca poate fi achizitionat de pe amazon.co.uk sau amazon.de si cum abele sunt in Europa nu exista taxe vamale. Nu platesti decat transportul care este posibil sa fie FREE dar nu s-a confirmat sau poate ajunge pe undeva pe la 20Euro si asta e tot
      • 0 (0 voturi)    
        Europa?!? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:10)

        victorb [utilizator] i-a raspuns lui ion

        Kindle poate fi comandat DOAR de pe amazon.com deci din US. Toate site-urile amazon din europa te redirectioneaza spre .com
        Deci... pretul e cel de pe site + taxe vamale + TVA 19%. - deci in plus cam 30% din pretul de pe site.
        • +1 (1 vot)    
          nu se trimite din us (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:36)

          florin [anonim] i-a raspuns lui victorb

          tot ce se comanda de pe amazon.com si poate fi livrat in romania trece de obicei prin germania, si va ajunge la oficiul postal de cartier, nu la cel vamal, deci fara taxe.
          am cuparat dvd-uri, cd-uri de pe .com si asa s-a intamplat.
      • +1 (1 vot)    
        nici o diferenta (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:24)

        alexandru [anonim] i-a raspuns lui ion

        diferenta e ca nu e nici o diferenta.. 'worldwide' se refera la faptul ca se poate achizitiona si din international.. comanda nu se poate da decit la amazon.us (dupa cum se poate vedea simpul de pe site-ul uk care face redirectionare). Din pacate confirm experienta abosolut execrabila a lui meteorasky... am trecut prin o tona de mizerii cu DHL-ul care mi-a livrat kindle-ul in octombrie (cu toate astea Amazon specifica clar ca taxele vamale sint in sarcina cumparatorului).
      • +1 (1 vot)    
        TV (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:01)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui ion

        Tu chiar crezi ca nu platesti taxe vamale ? Nu le platesti in Ro, dar le plateste neamtul sau englezul care le importa. Cand intra in UE, pac taxa vamala. Si doar n-o sa o dea din buzunar, ti-o baga tie in pret !
        • 0 (0 voturi)    
          eroare (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:40)

          meteorasky [utilizator] i-a raspuns lui Eu

          Cand am comandat un produs similar de pe Amazon US si eram in UK nu au adaugat nici un fel de taxe vamale, am platit exact cat era afisat pe site si am primit in trei zile produsul acasa.
          • +1 (1 vot)    
            TV bis (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:07)

            Eu [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

            Probabil a vazut dupa IP ca esti din UE si ti-a dat pretul final. Mai nou mi se intampla sa imi afiseze preturile direct in RON (pe site-uri gen rapidsh mai ales)
    • +1 (1 vot)    
      Nu este adevarat!!! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:39)

      Gaby U. [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

      Am primit unul pe 31.12.2009 direct acasa. Singurul lucru pe care l-am avut de facut a fost sa trimit pe mail un scan al cartii de identitate, iar taxa vamala am platit-o la curier!
      Si nu am platit 130 de euro ci doar 160 de lei (am documentele daca le doresti).
      In fine...eu il recomand!
      • 0 (0 voturi)    
        si eu am documentele (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:22)

        meteorasky [utilizator] i-a raspuns lui Gaby U.

        din pacate...nu ca m-ar mai ajuta la ceva, poate doar sa nu mai iau teapa a doua oara
  • +1 (1 vot)    
    Tare de tot (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:27)

    Eu [anonim]

    Tare de tot asta cu dezavantajul ca poate fi scapat pe jos. Adica se sparge fata de o carte care eventual i se ... cotorul ?
    Am auzit ca si la televizoare ar fi o problema daca le scapi pe jos :))))
    • +1 (1 vot)    
      Eu am patit-o cu ochelarii... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:21)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Eu

      S-au spart ambele lentile.
      Am deci nevoie urgeanta de un reader,
      pentru ca la catile tiparite nu poti sa setezi marimea literelor.
  • +1 (1 vot)    
    format pdf nativ sau ... nu ? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:15)

    dana [anonim]

    As dori sa stiu daca ebook-ul Kindle poate citi documente .pdf 'clasice', accesibile pe PC cu Acrobat Reader, sau formatul pdf al lui este doar unul nativ, propriu, si sunt posibil de citit doar cartile electronice special formatate pentru el (asa intelesesem acum 1-2 ani, cand am mai facut un 'research' pe acest subiect, pe Amazon).

    Ma intereseaza sa parcurg rapid mii de pagini de documentatie tehnica, din domeniul meu, iar mobilitatea si dimensiunea sunt avantaje importante comparativ cu un PC (si mai sper sa nu tremur prea tare de emotie si sa-l scap pe jos ...)

    Va multumesc,
    dana
    • 0 (0 voturi)    
      docs (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:27)

      Elena [anonim] i-a raspuns lui dana

      poate gasesti raspunsul aici:
      http://www.amazon.com/gp/help/customer/display.html?nodeId=200317150

      (trebuie sa parcurgi documentele respective)
      • +1 (1 vot)    
        Multumesc ! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:01)

        dana [anonim] i-a raspuns lui Elena

        Iti multumesc, Elena !

        Am parcurs link-ul sugerat de tine si am descoperit ca pentru acest model DX al lui Kindle, paginile pdf se ajusteaza automat pentru a se incadra cat mai bine in ecran. Este ceea ce ma interesa in mod special. As fi vrut si o confirmare ferma de la cineva care are deja un asemenea ebook.

        Inteleg ca unii 'posesori' de Kindle sunt foarte incantati de el.
        Cred ca o sa-mi iau si eu unul, sa citesc tone de documentatii 'oriunde si oricand'...
        Altfel, pentru luxul de a citi visand, ramane tot cartea in format hartie...

        Numai bine,
        dana
    • 0 (0 voturi)    
      mii de pagini, mobilitatea, sa-l scap pe jos (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:59)

      ghighi [anonim] i-a raspuns lui dana

      dana, ce vrei tu e specific profesional, nu un produs de larg consum; vezi http://www.gd-itronix.com/index.cfm?page=Products:Duo-Touch_II
      • 0 (0 voturi)    
        Multumesc ! (cu un oftat de criza) (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:53)

        dana [anonim] i-a raspuns lui ghighi

        Acest Tablet PC este ... cu totul altceva ...
        Dar si putin cam scump, cel putin, deocamdata ...
        Oricum, are in plus multe alte functionalitati care ii cresc valoarea, acum eram interesata doar de un simplu reader ...

        Iti multumesc foarte mult !
        Numai bine !
        dana
    • 0 (0 voturi)    
      PDF e PDF (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:16)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui dana

      Nu exista PDF proprietar. A fost la inceput proprietar Adobe, dar acum e Open Source. Si ar fi total aiurea sa puna un format proprietar pe o scula de sute de dolari. Vreau sa citesc cel mai raspandit format, nu unul tip Amazon, altfel nu dau sute de dolari ca sa stau legat de ei.
      • +1 (1 vot)    
        pdf ok si pentru Kindle (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:12)

        dana [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Acum cred ca este ok cu accesul pe documente pdf.

        Dar in prima versiune, Kindle 1, de acum vreo 2 ani, cand m-a interesat prima data subiectul, nu prea era asa, fisierele pdf 'clasice' nu se puteau citi direct, trebuiau convertite mai intai:

        'You can put anything you want on it. You can easily email DOC, TXT, and PDF files to your own Kindle email address for conversion to the Kindle – but that costs 10 cents.' (ha, ha, ha !)
        ...
        'PDF support on the Kindle is experimental and via conversion of PDFs to Kindle format. This post covers how to do kindle pdf conversions for Kindle 1 and Kindle 2...'

        Avand aceste rezerve de ceva timp, ma intereseaza sa am certitudinea ca 'pdf e pdf', chiar si pentru Kindle ...

        Numai bine,
        dana
  • +1 (1 vot)    
    Am Kindle (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:26)

    Gaby U. [utilizator]

    Am un kindle de 6! L-am primit pe 31.12 direct de la Amazon!
    Se citeste foarte bine si este foarte odihnitor. Cine compara kindle cu un laptop nu are habar despre ce vorbeste! Are PDF native si se poate citi orice! Eu am bagat pe el numai carti free!
    Ar fi bine sa-si dea cu parerea cei care au pus mana pe asa ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      o veste buna (Vineri, 8 ianuarie 2010, 15:05)

      ozi [utilizator] i-a raspuns lui Gaby U.

      Multumesc. Raspunsul tau il asteptam.
      La laptop nu pot citi, insa vazand prezentarea facuta kindle-ului, am simtit ca as putea citi foarte bine. E comod, poti citi de pe el exact ca de pe o carte. Doar mirosul cartii ii lipseste dar cred ca asta e cel mai usor de obtinut. :)
      Sper sa am si eu intr-o zi un kindle de pe care sa pot citi oriunde m-as afla.
  • 0 (0 voturi)    
    carti (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:31)

    Elena [anonim]

    Exista vreo sursa legala pentru carti electronice in limba romana?
    • 0 (0 voturi)    
      editura Liternet (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:10)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Elena

      Editura Liternet este renumita pentru cartile in format electronic oferite gratuit...

      http://editura.liternet.ro/

      O zi buna !
      dana
  • +1 (1 vot)    
    Viitorul suna bine (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 20:01)

    Electrician [utilizator]

    Este fantastic sa ai o biblioteca intreaga oricand cu tine, intr-o cutiuta. Si nu neglijez faptul ca atatia copaci vor fi salvati.
    Melancolia dupa o carte scrisa o sa ne treaza repede.
  • 0 (0 voturi)    
    Kidle Dx (Joi, 7 ianuarie 2010, 8:16)

    Hepcal Vasile [anonim]

    Un produs util cu aplicatii in domenii multiple -elevii si studentii ar fi printre principali beneficiari-ofera posibilitatea de a avea la dispozitie o intreaga biblioteca la o greutate mai mica de 1 kg.
    Industria de print i-si reduce pe plan mondial activitatea in special datorita costurilor mult prea ridicate comparativ cele din media electronica.
    Un produs din aceeasi categorie se comercializeaza de emag.ro -,ma refer la eBook Reader iRiver Story - foarte interesante comentariile utilizatorilor acestui produs postate pe emag.
  • +1 (1 vot)    
    Sony PRS 505 (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:41)

    Marian [anonim]

    Eu mi-am cumparat aprox acum 2 luni Sony PRS 505 si sunt tare multumit de el.
    L-am luat din Germania, la pretul de 200 EUR din magazin.

    Avantaje:
    - dimensiuni ~18cm x13 cm, este usor de manipulat
    - bateria tine o vesnicie (se incarca pe USB si in timp ce pui carti)
    - memoria interna de de 512 Mb si poate tine ~300 carti, ceea ce e suficient plus se poate adauga un card de 2 Gb, ceea ce e chiar mult mai mult decat are un om normal nevoie sa poarte la el.


    Dezavantaje:
    - este bun pentru lectura de literatura, graficele si pozele se vad prea mici pentru a fi utilizate in scop stiintific (teze de doctorat de exemplu).
    - fisierele trebuie prelucrate si convertite cu un soft special pentru a putea citi diacriticele.
    - meniul este doar intr-o limba (al meu era in germana) dar se poate face rescrierea softului relativ usor.
    - pentru citire noaptea aveti nevoie de o sursa de lumina. Am gasit in Germania special pentru aparatul meu dar costa 50 EUR si nu mi se parea ca merita.
  • 0 (0 voturi)    
    laptov vs reader (Joi, 7 ianuarie 2010, 15:42)

    mdr [anonim]

    inteleg ca diferenta intre un laptop si kindle sau sony reader etc este tipul de ecran si cerneala electronica. La un laptop, ecranul este luminat, ce impreuna cu rata de refresh solicita ochiul serios. Aceste cititoare au o tehnologie diferita, ecranul nu este luminat, nu exista unghi de viziblitate mai mare sau mai mic, nu exista rata de refresh.
    daca vrei sa citesti pe ecranul unui laptop, ar trebui sa te gandesti inainte la ochii tai...
    avantajele sunt nete in favoarea reader dar din pacate costul este in continuare prohibitiv....
    • 0 (0 voturi)    
      mai caută (Joi, 7 ianuarie 2010, 19:56)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui mdr

      şi vei găsi şi altele. De ex. ecranul unui reader consumă energie doar în momentul în care schimbi ceea ce afisează (pagina), în timp ce un ecran de laptop consumă energie în tot timpul funcţionării sale.
    • 0 (0 voturi)    
      Te inseli apropo de cost... (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 14:36)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui mdr

      Daca iti cumperi un reader si citesti cartile in format electronic, care sunt la un prea mult mai mic decat cele tiparite se amortizeaza costul destul de repede...
      P.S.
      Noi, romanii ne cumparam tot timpul cel mai nou/cool telefon cu care dupa aia ne mandrim, il tinem pe masa intr-un restaurant samd. Nu ar fi mai rentabila investita intr-o carte? Nu e vorba de bani, e vorba de mentalitate, educatie...
  • 0 (0 voturi)    
    nelamurire (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 7:52)

    Carminelu [anonim]

    Salut!
    Eu ma ot uit pe net de ceva vreme la jucaria asta si incep sa am din ce in ce mai multe nelamuriri. Pe mine ma intereseaza urmatorul aspect: am o multime de pdf-uri in computer cu diferite carti de specialitate, albume, reviste..dar toate in format pdf.
    Kindle le poate afisa direct sau trebuie sa reconvertesc fisierele? Ma gandesc ca daca achizitionez un Kindle salvez foarte mult spatiu de dpozitare si nici nu mai car cutii intregi de la centrul de multiplicare acasa, plus ca economisesc multa multa hartie.
    Asadar?