SUA cer explicatii Chinei dupa atacurile masive impotriva Google

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2010, 8:26 Economie | IT

Statele Unite cer explicatii Chinei referitoare la atacurile informatice impotriva gigantului Google care acuzase Beijingul ca este la originea acestor actiuni.

"Google ne-a informat de aceste acuzatii care ne ingrijoreaza foarte mult", a declarat secretarul de stat Hillary Clinton intr-un comunicat de presa citat de AFP. "Asteptam explicatii de la guvernul chinez", adauga aceasta.

Gigantul american de internet Google amenintase marti ca isi va inceta activitatile in China dupa "atacuri informatice masive" venite din aceasta tara, aducand din nou in atentie problema respectarii libertatii de expresie in China.

Google a afirmat ca acest tip de actiuni au vizat "inca cel putin 20 de alte companii" din mai multe sectoare intre care internat, finante, tehnologie, media si chimie.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2916 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    internetul, arma secolului 21 (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 9:18)

    dorinteodor [anonim]

    este tot mai clar ca internetul in general corodeaza in fiecare zi cite ceva din sistemul comunist chinez.

    conducatorii comunisti vad ca pierd teren incet si sigur si din cauza asta incep sa faca actiuni la disperare.

    sistemul comunist functioneaza doar daca statul poate avea control absolut asupra economiei si informatiilor. ambele scapa incet si sigur de sub controlul statului....bravo internetule, esti arma secolului 21 contra sistemelor ne-democratice.....
    • -6 (6 voturi)    
      comunismul ...garantul libertatzilor ? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 10:57)

      escu [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Atentzie Dorine, poate nu stii dar majoritatea libertatzilor din legislatziile occidentale se datoreaza existentzei comunismului....fricii de comunism ...imediat dupa razboi!
      Culmea acest comunism este garantul drepturilor cetatzenesti in lumea democratica....frica de comunism face marea oligarhie sa-si restranga tendintzele autocrate si sa dea ..de nevoie, de frica, libertatzi cetatenesti populatziei !
      Asa ca paradoxal existentza Chinei comuniste este de bine !!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Analogie (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:03)

      neaosh [utilizator] i-a raspuns lui dorinteodor

      Este pe Hotnews un interviu cu Bruce Tefft, fost agent CIA ( http://www.hotnews.ro/stiri-international-6803176-bruce-tefft-fost-agent-cia-niciun-strain-nu-are-dreptul-zboare-sua-cui-nu-convin-masurile-securitate-nu-mearga.htm ) care spune urmatoarele:
      " Niciun strain nu are "dreptul" sa zboare in SUA si fiecare stat are dreptul suveran de a se proteja "
      Nu sunt de acord cu ce incearca China sa faca ( asta in cazul in care este ceva comandat de catre cei de la putere si nu de niste " hacari " teribilisti ) dar cum e cu dreptul suveran al tarii ??
      In China, chinezii dicteaza regulile, nu cei de la Google. Din nefericire ...
      • 0 (0 voturi)    
        problema e ca (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 19:05)

        eu [anonim] i-a raspuns lui neaosh

        in china nu chinezii sunt cei ce dicteaza regulile ci partidul
  • -4 (8 voturi)    
    .... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 9:48)

    hoha [anonim]

    US a atacat Baidu un motor de cautare chinez. Dupa ce l-au dat jos au scris cateva randuri in iraniana, dand vina pe iranieni.

    China la randul ei ataca Google ca raspuns.
    • +4 (10 voturi)    
      Habar n-ai ce vorbesti (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 10:10)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui hoha

      Poate ne explici si noua cum a reusit US sa atace Baidu de pe teritoriul iranian. IP-urile de unde s-au lansat atacurile asupra Baidu sunt din Iran. Decat sa bati campii mai bine trage un pui de somn.
      • -2 (8 voturi)    
        f simplu (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 11:03)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Marius

        deschizi o firma fantoma pe acolo prin iran, o organizatie non profit ceva, pe numele aleia iei cateva adrese IP, instalezi niste computere acolo cu acele adrese, te conectezi din state sau de oriunde pe acele computere si lansezi atacul

        Sau hakeresti ceva computere mai putin aparate din Iran (o scoala, universitate de ex) si apoi le folosesti ca start al atacului, iar la sfarsit stergi cat mai bine urmele

        si mai sunt variante :D
        • +3 (7 voturi)    
          as simple as florin (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 12:03)

          simplu [anonim] i-a raspuns lui florin

          "deschizi o firma fantoma pe acolo prin iran"

          da, p'acolo, prin iran. supces si vant din pupa !
  • +2 (4 voturi)    
    guvernul comunist (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 9:52)

    guomindan [anonim]

    dela peking ar trebui izolat la fel ca cel dela fenian.
    • +3 (3 voturi)    
      re: (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 10:14)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui guomindan

      un mic foc de paie, ce izolare, USA ar avea numai de pierdut si pe langa asta nu poti compara gigantica China cu Corea de Nord. O comparatie un pic fortata
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 10:51)

      unu [anonim] i-a raspuns lui guomindan

      Doar ca nici un producator occidental nu ar accepta blocarea unei piete de aproximativ 1 miliard de consumatori. Cu 25 de milioane de coreeni e alta poveste.
      • +3 (3 voturi)    
        piatza de un miliard (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 12:08)

        tarabagiul [anonim] i-a raspuns lui unu

        piatza aia de un miliard se hraneste tot cu produse chinezesti. daca ar fi asea cum zici, china ar avea o balantza de platzi negativa.
        pana una -alta, a devevenit principalul exportator de chilotzi din bumbac, pantofi odorizatzi gata si televizoare de 5o usd / buc.in wall mart.
        un fel de turcia, da la scara muuult mai mare.
        • 0 (0 voturi)    
          piata (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:06)

          unu [anonim] i-a raspuns lui tarabagiul

          o cautare sumara pe google asociind nume ca McDonald's, KFC, etc cu China returneaza sute de rezultate care arata interesul mare pe care il au companiile vestice pentru aceasta tara.

          Si romanii exporta telefoane NOKIA. Faptul ca acest lucru contribuie la PIB nu opreste profiturile sa ajunga in Finlanda
    • 0 (0 voturi)    
      Pai de ce nu-l izolezi? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:48)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui guomindan

      (sa ai o zi buna, astazi m-ai facut sa rad)
  • -5 (5 voturi)    
    realy? (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 10:16)

    chinezu [anonim]

    care comunisti chinezi? aia sunt capitalisti in toata regula. dictatura nu inseamna comunism.
    • +4 (4 voturi)    
      da, ma (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 10:47)

      skander [anonim] i-a raspuns lui chinezu

      si aia au aplicat gresit comunismul, au intinat idealurile mareului frate mao (urmeaza lacrimi scurse pe obraz)...
      • -3 (3 voturi)    
        lacrimi de "iubire" (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 12:19)

        chinezu [anonim] i-a raspuns lui skander

        unde dau si unde crapa...
        expirata voastra propaganda strike again. mai aveti putin si ne anuntati ca in sua s-a instalat comunismul(de fapt am auzit si varianta asta la constipati).
    • 0 (0 voturi)    
      SI...MARMOTA invelea ciocolata in staniol (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 21:06)

      db [anonim] i-a raspuns lui chinezu

      Reclamele distorsioneaza capacitatea de intelegere a tineretului! Chinezii capitalisti - oximoron.China piata libera? Asta da, gluma buna!
  • +1 (3 voturi)    
    Politica nesimtita in raport cu celelalte tari. (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 13:27)

    valahul [anonim]

    China da dovada de nesimtire de mult timp, nu e ceva nou. Toata lumea trambiteaza in stanga si in dreapta despre cat e de inteligent e guvernul chinez si cat de bogata e China. Guvernul chinez face un singur lucru: nu permite tarilor libere sa comercializeze mai nimic la ei, in schimb exporta la greu. Asta e o gandire de tip taliban, nu e nimic inteligent aici. As fi vrut sa vad cum s-ar fi descurcat China intr-o lupta economica cinstita cu celelalte tari libere: evident ca in situatia asta n-ar mai fi avut o crestere economica spectaculoasa. Cei care au incercat vreodata sa vanda ceva in China stiu foarte bine la ce ma refer: NU poti vinde nimic in tara asta fara ca guvernul sa aprobe acest lucru, iar asta se face doar daca un chinez autentic (un bastinas) jura pe ma-sa ca plateste cu viata daca ceea ce vinzi tu aduce cumva atingere statului chinez. China nu accepta VISA/Mastercard sau PayPal, are propriile sisteme de plati, pentru ca banii sa ramana doar la ei. Asta nu denota inteligenta, ci mai degraba, cum spuneam, talibanism. SUA este o natiune libera si trateaza celelalte tari cu respect. China, pe de alta parte, este o tara bogata plina de talibani (nici macar yahoo messenger nu folosesc, au propriul sistem de messenger numit QQ, ca sa poata scursurile comuniste sa inregistreze tot). Mi se pare ok sa le taie serviciile cei de la Google, pentru ca nu merita sa aiba acces la asa ceva pana cand nu invata sa-si trateze semenii cu respect. Pe de alta parte, sunt constient ca cei de la Google nu isi permit sa piarda clientii din China, pentru ca sunt multi. E trist, frumoasa SUA - un simbol al libertatii - a ajuns sub papucul Chinei. Obisnuiti-va cu orezul, oameni buni, vremea hot-dog-ului si a hamburgerului a trecut. In loc de Avatar sau Matrix, vom vedea filme cu partidul comunist chinez. Mai vorbim peste 5 ani....
    • 0 (0 voturi)    
      orez (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 21:45)

      gfgfg [anonim] i-a raspuns lui valahul

      sincer sa fiu , orezul e mai sanatos decat kfc si mcdonald's :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul despre Google si China (Joi, 14 ianuarie 2010, 17:34)

    Raiden [anonim]

    razboiul nevazut al serviciilor de informatii

    http://raidenslair.wordpress.com/2010/01/14/google-in-razboi-cu-china/