Aproape 200 de tari au fost victimele unui atac informatic masiv 

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 7:36 Economie | IT

O societate de securitate informatica a dat publicitatii miercuri informatii conform carora un atac informatic la scara mare a permis preluarea controlului asupra a 74.000 de calculatoare din 196 de tari, in principal in Statele Unite, Mexic, Arabia Saudita, Egipt si Turcia, scrie AFP.

Societatea NetWitness a identificat 2.411 organizatii vizate de acest atac in ultimul an. 374 sunt din Statle Unite si printre acestea se afla administratii federale si locale, mari companii din sectorul bancar, de tehnologie sau energetice si chiar institutii de invatamant.

Raportul publicat pe site-ul NetWitness arata ca primele date legate de acest atac dateaza din martie 2009 si ca retelele de socializare sunt folosite ca vectori, cu invitatii false la descarcarea unor programe de securitate, in timp ce autorii atacurilor profita de deficientele sistemelor de operare XP si Vista.

Documentul subliniaza ca mai ales Ministerul american al Apararii pare sa fi fost vizat.

Piratii au putut insa obtine accesul si la tranzactii bancare sau date legate de proprietatea intelectuala.  

Wall Street Journal scrie ca intre companiile vizate sunt laboratoarele farmaceutice Merck si studiourile Paramount.


Citeste mai multe despre   










3863 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    Striga hotul "Hotul"! (Joi, 18 februarie 2010, 8:06)

    Eufrosin [anonim]

    Se plang americanii de parca nu ei ar fi facut sistemele de operare Windows. Stim ce contin ele din clipa cand am cumparat pc-ul? Ati avea incredere intr-un sistem de operare la care a "contribuit" si SRI?
    http://eufrosin.wordpress.com/2009/11/27/windows-7-portitele-din-el-si-spionii-guvernului/
    Vedeti si celelalte articole informative de la eticheta Tehnologie.
    • +1 (3 voturi)    
      re... (Joi, 18 februarie 2010, 9:30)

      singuraticul [anonim] i-a raspuns lui Eufrosin

      oricum ar fi ei detin controlul...orice update si cookie este un mic spion..ceea ce se intimpla acum in informatica este de fapt cel de al treilea razboi al omenirii in goana dupa controlul si dominarea maselor...orice ''send to microsoft..'' este de fapt perfectionarea internetului..
  • +1 (3 voturi)    
    After the Storm... (Joi, 18 februarie 2010, 8:09)

    Atlantis [anonim]

    Storm botnet a infectat 35 de milioane de calculatoare numai in USA... deci asta e "mic copil"... Laboratorele academice "se joaca" de obicei cu 50.000 de masini infectate pt a analiza comportamentul botnet-urilor... deci care-i treaba cu astea 74000?
    • +1 (1 vot)    
      ....pai (Joi, 18 februarie 2010, 11:45)

      IM [anonim] i-a raspuns lui Atlantis

      Atacul a fost operat din zona Europei de est, prin cel puţin 20 de servere diferite din întreaga lume.
  • -1 (1 vot)    
    ...!?!... (Joi, 18 februarie 2010, 8:15)

    hombre [anonim]

    cand ? cum ? de ce ?....
  • +2 (4 voturi)    
    ordinatoare? (Joi, 18 februarie 2010, 8:39)

    me [anonim]

    eu inteleg ca suntem francofoni dar e stupid a nu se folosi un termen consacrat (calculator, computer) doar pentru ca francezii sunt mai cu mot...
    • +2 (2 voturi)    
      ordinatoare! (Joi, 18 februarie 2010, 11:45)

      mihaigalos [utilizator] i-a raspuns lui me

      Nope. Francezii sunt.
      Si au directia lor, diferita de orice vezi in rest.
      Stau de 6 luni in Franta si trecerea de la gandirea englezeasca la cea frantuzeasca a fost si este inca, foarte dificila. Dar o consider cea mai buna alegere, cu sacrificiile aferente :)
  • -1 (1 vot)    
    196? Hmmm... (Joi, 18 februarie 2010, 14:05)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Draga Carla, conform geography.about.com, in 19.11.2009 erau 195 de tari. Poate o fi mai aparut inca una intre timp, cine stie?
    Insa acelea sunt toate, nu cred ca s-a ajuns inca la 200 de tari. Asadar, titlul este putin eronat.

    http://geography.about.com/od/countryinformation/a/capitals.htm
    • +1 (1 vot)    
      Citeste mai bine titlul (Joi, 18 februarie 2010, 17:29)

      anon [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Titul e "APROAPE 200 de tari"...
      aroape=aproximativ

      195 aproximat face 200 nu?
      • 0 (0 voturi)    
        Si 195 e aproape de 196... (Joi, 18 februarie 2010, 18:13)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui anon

        "...74.000 de calculatoare din 196 de tari, ..."

        Maxi a gresit referindu-se la titlu, informatia e din cuprinsul articolului...
        • +1 (1 vot)    
          tari (Joi, 18 februarie 2010, 19:52)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          deci, ce mai, din TOATE tarile lumii, nu?? sau numaratoarea o fac socotind ca in SUA sunt 52 de state..... etc ?? sau , ca de obicei , ziaristii astia le cam infloresc??