Apple interzice mai multe aplicatii sexy pentru iPhone

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 22:25 Economie | IT

Apple a inceput sa blocheze mai multe aplicatii pentru iPhone care contin materiale cu continut sexual sugestiv, cum ar fi imagini cu femei in costume de baie sau lenjerie intima, anunta The New York Times. Aceasta masura i-a luat prin surprindere pe producatorii care scoteau profituri semnificative din vanzarea acestor aplicatii.

Reprezentantii Apple au declarat ca decizia de a interzice aplicatiile sexy reprezinta o consecinta a mai multor plangeri venite din partea utilizatorilor. Potrivit lui Philip W. Schiller, care se ocupa de marketingul produselor Apple la nivel mondial, in ultimele saptamani cativa dezvoltatori au inceput sa trimita un numar cat mai mare de aplicatii cu un continut inacceptabil. "S-a ajuns in situatia in care mai multe femei s-au plans ca aplicatiile au un continut degradant si de neacceptat, iar parintii s-au declarat deranjati de informatiile care le sunt accesibile copiilor lor" a spus Schiller.

Printre aplicatiile care au fost scoase din App Store se numara un joc intitulat SlideHer, care le propune utilizatorilor sa refaca un puzzle care ilustreaza o actrita imbracata sumar. O alta astfel de aplicatie infatiseaza o femeie care poate fi dezbracata cu un simplu gest pe ecran. Astfel de programe erau printre cele mai populare aplicatii din magazinul Apple.

Decizia companiei americane de a inlatura din App Store mai multe astfel de aplicatii in ultimele zile indica faptul ca Apple nu are de gand sa renunte la controlul strict asupra aplicatiilor disponibile, desi competitori precum Google au o abordare mai relaxata.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2102 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    ahem (Marţi, 23 februarie 2010, 22:35)

    Tomis [utilizator]

    Trecand peste faptul ca stirea este cam veche, problema principala o reprezinta atitudinea dictatoriala pe care o au cei de la Apple, nelasandu-te sa-ti instalezi pe jaful ala de telefon ce aplicatii vrei tu in conditiile in care ai dat o gramada de bani pe el si se presupune ca ar fi al tau. Dar in fine, fraier nu este cel care cere ci cel care plateste, asa ca probabil cei de la Apple vor face afaceri bine mersi tot inainte.
    • +1 (7 voturi)    
      fii serios (Marţi, 23 februarie 2010, 23:19)

      plotergater [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Jaf?? Daca stiai sa lucrezi cu un Iphone nu te vedeam spunand asta. Aplicatiile fac acest telefon. Aplicatii la care utilizatorii de smartphonuri viseaza. Iar cand calitatea aplicatiilor are de suferit...
      • 0 (2 voturi)    
        JAF iPhone (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:06)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui plotergater

        Daca ai fi avut un HTC HD2 te'ai fi convins ca iphone'ul este intr'adevar un jaf! voi utilizatorii de iphone folosoti brandul nu calitatea
  • -1 (5 voturi)    
    Bravo Apple (Marţi, 23 februarie 2010, 23:16)

    Florin [anonim]

    (null)
  • -2 (4 voturi)    
    dictatorial? (Marţi, 23 februarie 2010, 23:19)

    Florin [anonim]

    (null)
  • 0 (0 voturi)    
    Subiect (Marţi, 23 februarie 2010, 23:26)

    Nicu Gheara [anonim]

    Nu e nou subiectul in sensul politicii Apple. Noua este amploarea data de Apple aplicatiilor "sexy" care le ofera in magazinul lor. Au scris si aici http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5277236,00.html
  • -1 (3 voturi)    
    ce ar fi daca ? (Miercuri, 24 februarie 2010, 0:08)

    decebal [anonim]

    ce ar fi daca nu am mai face acest gen de aplicatii ?

    Eu unul as simti ca fetita mea care se joaca pe el (si are doar 6 ani) ar fi si ea protejata.

    Daca vrei ceva sex/sexy deschide televizorul !

    Eu sper ca cei de la Apple sa lasa doar aplicatiile folositoare si serioase. Sper sa aiba respect fata de consumatori si pe viitor. Faptul ca reactioneaza la feedback-urile utilizatorilor este laudabil pentru ei.

    Pentru pusti ciudati, ramane MS, asa ca decizia Apple este una corecta.
    • 0 (4 voturi)    
      ce ar fi daca (Miercuri, 24 februarie 2010, 2:38)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui decebal

      Ce ar fi daca Apple ar fi facut o categorie speciala in Apple store numita "Adult only" in care aplicatii de acest gen sa fie accesibile doar adultilor, iar fetita ta (care nu stiu ce face cu iPhone-ul la 6 ani) sa nu aiba acces pentru ca acea categorie are Parental Control, parola, etc. Tehnic vorbind este foarte usor de implementat (un fleac).

      Pentru puritani ciudati ca tine ar fi perfect fiindca nu trebuie niciodata sa intre in sectiunea cu produse "sexy", si pentru dezvoltatorii acelor aplicatii "sexy" ar fi bine fiindca nu ar trebui sa dea faliment pentru ca Apple s-a hotarat peste noapte, fara preaviz, sa nu mai permite vanzarea acelor aplicatii. Acum intelegi de ce decizia Apple este gresita?
      • +1 (1 vot)    
        Enable Restrictions (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:37)

        uw3. [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        ce-ar fi daca te-ai informa putin? ;)
        Toate aplicatiile in Store sant "rated" (4+, 9+,12+,17+)
        In iPhone:
        Settings/General/Restrictions
        poti filtra accesul la aplicatii, filme, tv-shows, muzica si podcast.
        De asemenea poti interzice accesul la safari, itunes, installing apps, etc.
        • 0 (0 voturi)    
          daca taceai... (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:13)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

          Gogule, informat ce esti, cu ce ajuta informatia ta problema noastra?
          1) Si daca aplicatiile sunt rated ce?
          2) Apple a bagat cumva toate aplicatiile "sexy" intr-o categorie care sa poate fi filtrata? Pentru ca daca nu au creat o categorie speciala atunci nu poti sa le "filtrezi" la gramada si nici sa pui parental control, nu?

          Explica-mi tu cum sta treaba si de ce a procedat Apple cum a procedat, daca esti atat de informat. Ai dat o gramada de facts care, din cate vad eu, sunt complet pe alaturi.

          Daca Apple ar proceda cum am zis eu, fetita de 6 ani a aluia de sus poate sa instaleze ce aplicatii ar vrea fara sa poata intra la sectiunea "Adult only". Vezi ce simplu ar fi?
          • +1 (1 vot)    
            adult only (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:50)

            uw3. [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

            Pe de o parte nu-ti poti imagina ce poate face un copil de 6 ani cu un iPhone, pe de alta parte pretinzi ca fetita ar putea instala ce aplicatii ar vrea daca ar exista sectiunea "Adult only". lol

            iRa Pro costa 720 Euro si e de la 4+ ;)
            Distractie placuta cu nota de plata ;)

            Daca o sa ai ocazia sa vezi un iPhone de aproape intra pe Settings/General/Restrictions si vei observa ca ai si acum posibilitatea sa faci inaccesibile anumite programe in functie de ce filtru alegi, 4+, 9+ etc.

            La fel de bine poti interzice accesul la itunes.

            1) " Si daca aplicatiile sunt rated ce?"
            le poti filtra in iphone
            2) Deci pt tine motivul pt care apps sant rated sant numai ca au continut "sexy"? ca ar fi folosit limbaj neadecvat sau ar fi prea violente nu-ti trece prin minte! Ai vrea un filtru 12+ pt sex, un 12+ pt violenta, etc.?
      • +1 (1 vot)    
        Explicit (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:04)

        uw3. [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        s-ar putea sa-ti fure  ideea ;)

        “Looks like Apple are adding a category called Explicit to the App Store,”

        http://www.cultofmac.com/is-apple-preparing-to-add-an-explicit-section-to-the-app-store
    • 0 (4 voturi)    
      Ce ar fi daca? (Miercuri, 24 februarie 2010, 3:24)

      euGene [anonim] i-a raspuns lui decebal

      Ce ar fi daca fetita ta s-ar juca cu papusile ca parca are doar 6 ani, sau se joaca cu papusile direct de pe aiphon. Sa-ti explic: probabil pentru asemenea aplicatii exista un fel de protectie, o parola mai mult ca singur, si in plus parca aceste aplicatii ti le downloadezi tu singur nu cred ca iti apar asa de nebune in telefonul tau.
      Se pare ca superioritatea de care vrei sa dai dovada doar ca folosesti un amarat de telefon e cam limitata.
      • 0 (2 voturi)    
        apps sexy (Miercuri, 24 februarie 2010, 8:00)

        turb0brut [anonim] i-a raspuns lui euGene

        Mai ipocritule, dar cine te pune sa instalezi acele programe. Atata ipocrizie cat este la noi nu mai intalnest decat la Apple sau Americani. Oricum toate appsurile in cauza sunt f soft.. Libertatea de exprimare si decizia libera asupra bunului tau unde ramane. Dar cine dracu e acest Jobs sa-mi tina morala ? Ce bine i-mi pare ca l-am piratat jaful lui de telefon !
  • 0 (2 voturi)    
    single-digit IQ (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:09)

    uw3. [utilizator]

    deci apple se decide sa nu mai vanda (in propriul "store") aplicatii cu "sexually suggestive material"!

    La care fractiunea "single-digit IQ jerk off" indignata:
    "am dat o gramada de bani , vreau sa pun ce vreau eu pe el", "libertatea de exprimare" (lol), "cine e Jobs sa-mi tina morala" haha

    Solutia e asa de simpla cat de evidenta: nu mai cumparati iPhone, cumparati de exemplu htc ;)

    Avantaje,printre altele:
    santeti membrii unui club din ce in ce mai elitar, in 2008 a avut htc un "Market Share" de 5%, in 2009 deja de numai 3,6% ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Happy Birthday Steven Paul Jobs ;) (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:39)

    uw3. [utilizator]

    http://ro.wikipedia.org/wiki/Steve_Jobs

    "There's an old Wayne Gretzky quote that I love. 'I skate to where the puck is going to be, not where it has been.' And we've always tried to do that at Apple. Since the very very beginning. And we always will."
    —Steve Jobs