Pe fondul reclamatiilor la Comisia Europeana

Google despre felul in care afiseaza rezultatele pe motorul de cautare: Cautarea dupa "search engine" nu afiseaza Google in primele rezultate

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 16:10 Economie | IT

Amit Singhal, Google Fellow
Foto: Google
Google a oferit joi o explicatie generala asupra sistemului de ordonare a rezultatelor cautarii pe internet prin motorul sau de cautare, la o zi dupa ce Comisia Europeana a confirmat ca analizeaza plangeri care acuza Google de practici anticoncurentiale, potrivit PC World. Intr-o postare pe un blog Google, Amit Singhal, responsabil cu algoritmii de cautare in cadrul companiei, explica procesul complex de ordonare a rezultatelor cautarii pe internet si cat de dificil ar fi introducerea unei reglementari in acest domeniu. Poate si pentru a se apara de acuze, Singhal incheie cu un exemplu: cautarea dupa "search engine" nu afiseaza Google in primele rezultate.

Amit Singhal explica cum Google proceseaza zilnic sute de milioane de interogari, din care cel putin 20% sunt termeni noi. Pentru a administra volumul si varietatea termenilor cautati de utilizatori, Google foloseste o colectie de algoritmi de selectare a datelor.

Potrivit acestuia, intr-o zi obisnuita, Google face una sau doua schimbari la nivelul indicatorilor si algoritmilor de cautare, pentru a reusi sa-si imbunatateasca rezultatele afisate in urma cautarii pe motorul sau de cautare.

Pentru a arata ca mai este loc pentru imbunatatiri dar, poate si pentru a arata ca Google nu-si favorizeaza propriile site-uri, Amit Singhal incheie explicatia sa cu un exemplu: cautarea dupa termenul "search engine" nu afiseaza informatia despre Google, care este cel mai mare motor de cautare la nivel mondial, printre primele rezultate afisate, ci despre AltaVista, Dogpile Web Search, Bing si Ask.com.

Comisia Europeana a confirmat miercuri faptul ca a primit si analizeaza trei plangeri impotriva Google, dar ca pana la acest moment nu a declansat inca o investigatie formala asupra gigantului american.

Google anunta de altfel de marti seara pe unul din blogurile sale ca a primit o notificare din partea Comisiei Europene privind trei plangeri, lasand de inteles cel putin in privinta a doua dintre acestea ca ar fi initiate de Microsoft.

Cele trei companii sunt: Ciao!, detinuta de Microsoft, Foundem, un site britanic de comparare a preturilor care face parte din ICOMP, organizatie care are printre fondatori si pe Microsoft si motorul de cautare francez ejustice.fr.

Daca Ciao! a reclamat probleme legate de publicitatea online, plangerile Foundem si ejustice.fr sunt legate se sistemul de indexare folosit de Google, cele doua companii sustinand ca ocupa in mod nejustificat o pozitie foarte joasa in rezultatele cautarilor pe Google. Google a negat ca ar dezavantaja unele companii in mod deliberat in sistemul de indexare.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2452 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    "do no evil" my ass (Vineri, 26 februarie 2010, 17:50)

    I [utilizator]

    google afiseaza si propriile produse (maps) deasupra rezultatelor, deci orice site de harti, oricat de bun, va fi afisat in cel mai bun caz pe locul 2.
  • -10 (12 voturi)    
    adio g**gle (Vineri, 26 februarie 2010, 17:56)

    julian [anonim]

    Mai folositi google pentru cautari?...
    Sunteti fraieri, va vand astia tot ce vor plus ca va citesc si mailurile (sper ca ati bagat de seama... nu!??)
    • 0 (4 voturi)    
      Da baaa (Vineri, 26 februarie 2010, 18:44)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui julian

      Da' sa vezi ce va baga PSD-ul in pensii.
      Nu-i asa ca tu, de fapt, esti sculer-matriter facut la ff ?
    • +4 (8 voturi)    
      siiigur! (Vineri, 26 februarie 2010, 19:08)

      iulian [anonim] i-a raspuns lui julian

      pentru fiecare cont creat pe gmail google angajeaza cate un chinez care stie limba respectivului care a creat contul ca sa ii citeasca mailurile.....

      pp ca te referi la reclame contextuale, dar n-are sens sa iti explic ce-s alea....
      • -5 (7 voturi)    
        si marmota ? (Vineri, 26 februarie 2010, 22:28)

        noname [anonim] i-a raspuns lui iulian

        hai sa mori tu? pai sa-ti zic eu googule cum e cu google: pune un pdf rezultat din SCANAREA (nu printarea in pdf) unei pagini pe care ti-ai tiparit numele si cauta-te peste vreo 2 zile sa vezi surpriza! Ce super motor e google de e in stare sa faca OCR pe pdf-uri rezultate din SCANARI de documente (poze) ?!? Cine sustine aceasta magarie si ce interese are, haaa? astept minusurile atotstiutorilor, dar sustinute
        • 0 (0 voturi)    
          posibilitate (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 23:55)

          dan [anonim] i-a raspuns lui noname

          citirea e-mailului si a fisierelor se face ca sa poata afisa cele mai relevante rezultate, reclame si alte chestii de genul :)

          nu vrei sa o gaseasca, pune un fisier robots.txt in radacina site-ului tau si restrictioneaza motoarele de cautare.

          detalii despre robots.txt tot pe google, amicul tau :D
  • +2 (4 voturi)    
    wow (Vineri, 26 februarie 2010, 23:41)

    calin [anonim]

    Doamne, stiam ca astia de la CE sunt atata de prosti incat vor sa interzica usturoiul dar asta o intrece pe cea cu usturoiul.
    1. Pai google nu ar face practici neconcurentiale daca s-ar afisa pe ei in primele rezultate?
    2. Daca eu sunt pe google deja si caut "search engine" cam cat de retardat as fi sa aleg din lista tot google? Din moment ce 90% nu aleg google din lista de rezultate e normal ca rankul siteului google pentru cautarea "search engine" sa nu fie atat de mare precum al celorlate.
    • 0 (0 voturi)    
      wow (Joi, 4 martie 2010, 20:35)

      Bux [anonim] i-a raspuns lui calin

      Este normal sa nu apara pentru ca pe pagina lui gagal nu apar termenii cuplul search engine. Pe google.com (sau oricare e in limba engleza) apare Search fara engine si e normal sa nu fie printre primele rezultate. Da si tu, daca tot esti pe google, da cateva cuvinte pe care le gasesti in pagina (pentru inceput poti incerca: advanced search) si ia sa vezi cum google este pe primul loc.

      Oricum google rules si sunt chiar unul din fanii acestei companii.
  • +4 (4 voturi)    
    Exemplul... (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:16)

    vasile b [anonim]

    super exemplul dat!! e clar, m-au convins....

    Esti pe Google si daca dai search engine nu iti apare "google" primul... :-))
  • +2 (2 voturi)    
    Concurenta (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 8:50)

    Ionut [anonim]

    Ceva concurenta in domeniul search engine nu ar strica. Din pacate pentru noi toti google face legea. In mod clar isi vor avantaja produsele, ca doar nu sunt un grup caritabil ci o corporatie care a inteles foarte bine regulile jocului