Sony va lansa in iunie pe piata japoneza primele televizoare 3D, incercand sa tina pasul cu concurenta

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2010, 12:19 Economie | IT

Sony isi pune mari sperante in televiziunea 3D
Foto: Reuters
Samsung a lansat deja in Coreea primele televizoare 3D, Panasonic le lanseaza in aceasta saptamana in SUA, in timp ce Sony anunta ca in iunie va aduce primele astfel de terminale, pe piata japoneza, la preturi ce incep la 3.200 dolari, pentru versiunea cu 40 de inch, scrie PC World. Succesul unor filme precum Avatar a incurajat dezvoltarea productiei de televizoare 3D, insa multi sunt sceptici in legatura cu volumele de vanzari pe motiv ca terminalele sunt scumpe si privitorii au nevoie si de ochelari speciali.

Sony lanseaza in iunie primele televizoare 3D pe piata japoneza, in versiuni cu ecrane de 40, respectiv 45 inch si preturi de 3.200 dolari, respectiv 3.800 dolari, cu doua perechi de ochelari speciali incluse in pret. In iulie, Sony va lansa si terminale cu diagonale mai mare 52 si 60 inch.

Ochelarii speciali costa cam 130 de dolari in cazurile in care nu sunt inclusi in pretul TV-ului, iar transmitatorul care sincronizeaza ochelarii 3D cu televizorul, costa cam 60 dolari.

Sony estimeaza ca 10% din televizoarele pe care le va vinde in anul fiscal martie 2010-2011 vor fi 3D, adica un total de 2,5 milioane de unitati.

Totusi, multi sunt sceptici in legatura cu succesul acestor televizoare, dat fiind ca o parte din oameni si-au luat de curand televizoare performante si nu sunt dispusi sa si le schimbe atat de repede, plus ca necesitatea de a purta ochelarii speciali nu e pe placul multora. La polul opus sunt cei care spun ca trecerea spre 3D e comparabila cu trecerea de la televizoarele alb-negru la cele color.

Sony incearca sa tina pasul cu concurenta, dupa ce Samsung a lansat primele televizoare 3D luna trecuta in Coreea de Sud, in timp ce Panasonic lanseaza acest tip de terminale saptamana aceasta in SUA.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2214 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    nu inteleg (Marţi, 9 martie 2010, 12:28)

    ovicash [utilizator]

    Nu era ideea ca te poti uita la un televizor la filme 3D cu ochelari de hartie de aia ieftini de 5 lei, daca TV-ul suporta cel putin 120 Hz?
    Care e ideea cu televizioarele astea de 3000 de dolari si ochelari de 100 $
    • +5 (5 voturi)    
      Explicatie (Marţi, 9 martie 2010, 13:04)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui ovicash

      Nu sunt chiar expert in domeniu, dar iti pot spune ca sunt tehnologii diferite. Tehnologia despre care vorbesti tu se numeste Anaglyph. Imagini luate la o distanta egala cu distanta dintre ochi se sifteaza in doua culori (rosi si cyan sau alte combnatii). Dupa care pui pe ochi ochelarii de hartie de care zici care au un filtru pentru fiecare ochi. Aceasta e o tehnologie ieftina, dar efectele nu sunt nemaipomenite, culoriel se pierd. Mai exista alte doua tehnologii de care stiu eu: una in care televizorul e sincronizat cu perechea de ochelari (Eclipse method) in care fiecare lentila se inchide cu o frcventa de 60hz in contratimp cu cealalta lentil -> fiecare ochi primesste imagini cu o frecventa de 60hz. Televizorul alterneaza imaginile pentru ochiul stang si ochiul drept. A 3-a tehnologie se numeste Polarizare si e ceea ce folosesc (sper sa nu gresesc) in cinematografe. Doua imagini se suprapun si ochelarii sunt special construiti ca sa treaca prin fiecare lentila o singura imagine (http://en.wikipedia.org/wiki/Polarized_3D_glasses)
      • 0 (0 voturi)    
        mda ... (Marţi, 9 martie 2010, 13:30)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Horia

        Tehnologia "ieftina" are un mare minus si anume ca nu te poti uita mai mult de cateva zeci de minute (20-30 maxim) dupa care e foarte dureros.
        Momentan e ceva pentru excentrici. In privinta televiziunilor care trebuie sa transmita 3D ... ma indoiesc ca vor fi asa multe ... cel mai probabil prima oara va aparea pe internet.
        Toate tehnologiile enumerate de Horia sunt FAKE 3D , am vazut pana acum doar experimental un 3D real de aprox 1m cub care folosea holograme sa redea 3D
    • +1 (1 vot)    
      E altfel de 3D (Marţi, 9 martie 2010, 13:15)

      iulian [anonim] i-a raspuns lui ovicash

      Acum se folosesc ochelari cu cristale lichide, care polarizeaza lumina sau isi schimba opacitatea sincronizat cu filmul 3D.
      Ochelarii trebuie sa "comunice" cu televizorul.

      Nu stiu totusi cate posturi de televiziune emit in 3D, si in ce masura sa justifica achizitionarea unui astfel de TV.

      De asemenea, cred ca posturile TV 3D ar trebui sa poata fi receptionate si de cei cu televizoare "normale", care sa vada imaginea in mod clasic.
      Deci ar trebuie sa transmita semnal dublu ?!?

      Cred ca o sa treaca multa vreme pana o sa se impuna un standard, iar pana sa apara in Romania ce sa mai vorbim....

      Vezi si cu televiziunea HD.
      Din cate stiu de abia avem 2 posturi care emit HD, si acela partial (TVR si ProTV).
    • 0 (0 voturi)    
      Viitorul este aproape, cum spunea cineva. (Marţi, 9 martie 2010, 14:37)

      Marean [anonim] i-a raspuns lui ovicash

      Cred ca totusi frecventa este de 2x59 Hz si nu 2x60 Hz, pentru a nu interfera cu cei 60 Hz ai curentului electric la americani. (in consecinta 2x59 = 118 Hz pentru televizor)

      Am intilnit sistem stereo (real, nu pseudostereo) in fotogrametrie, cu ochelari (si emitator pentru sincronizare) la 60-75 euro. Astfel, 130$ + 60$ este cam mult.
      O placa video pentru PC, 3DLabs (fara a fi singurii), cu "iesire" stereo este undeva la 500$ (refresh la 118 Hz, OpenGL). Mai iti trebuie player (si ochelari + emitator/sincronizator) care sa redea stereo plus filme/emisiuni ... "Iesirea" cu ghilimele, da?
  • -1 (1 vot)    
    Am vazut 3 D pe Full HD (Marţi, 9 martie 2010, 12:36)

    Sonica [anonim]

    Nu inteleg de ce iti trebuie un televizor special foarte scump atita vreme cit se vede bine si pe un Full hd de citeva sute de euro.
    Important este sa ai ochelarii potriviti si bineinteles filme.
    • +1 (1 vot)    
      Huh? (Marţi, 9 martie 2010, 13:17)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Sonica

      Despre ce televizor vorbesti si ce tehnologie?
      • -1 (1 vot)    
        3 D pe LCD (Marţi, 9 martie 2010, 13:53)

        Sonica [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Nu e vorba de un televizor anume. Am vazut si pe Hd ready si pe full. Important este sa ai filmul respectiv ( eu am vazut numai Sea Monster parca) si o pereche de ochelari adecvata. Ai mei au fost unii ieftinache de vreo 15 lei. Sigur, variantele mai scumpe asigura probabil calitate mai buna.
        Nu ai efectul de Imax insa cu ochii aproape de ecran ai realmente senzatia de relief, 3D ,sau daca vrei, ca vietatile ies din cadrul ecranului ....
  • 0 (0 voturi)    
    imi place informatia transmisa :) (Marţi, 9 martie 2010, 12:52)

    gigi [anonim]

    "sunt sceptici" dar "isi pun mari sperante" :))
  • -1 (1 vot)    
    eu (Marţi, 9 martie 2010, 14:32)

    mda [anonim]

    pai cine naiba sta sa se uite toata ziua la TV 3D...

    eu am vazut cam 5 filme 3D la cinema din 2009 pana acum... si dupa 2 ore de vizionare, iesi cu ochii bulbucati.. ametesti, te doare capul, dureaza 10-15 minute pana iti revii

    si eu am vedere 100%, apai cei care au si ochelari...

    deci cine naiba vrea sa-si strice ochii uitandu-se 3D la stiri sau la "bote" si blonda lui cu 100 operatii ???? :))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Ochelarii 3D de la Sony (Luni, 21 iunie 2010, 13:34)

    audioquest [anonim]

    Ochelarii 3D Sony vor avea un pret de 120 Euro, au protectie impotriva patrunderii luminii din exterior, si pentru gama Bravia HX900 si LX900 nu se vor putea utiliza decat acesti ochelari.
    Ochelarii sunt polarizati astfel incat pentru un tv LCD, la o aplecare a capului de 25-30 de grade efectul 3D se pierde. Lucrul acesta nu e valabil si pentru plasme.
    Mai multe detalii despre gama sony bravia 2010: http://blog.avstore.ro/noua-linie-sony-bravia-2010-829/