Google ar putea deschide la finalul anului un birou in Romania

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 17:58 Economie | IT

Google va deschide in acest an un birou in Romania, a declarat, marti Amelia Cretu, Agency Relationship Manager Google pentru Europa de Sud-Est, Orientul Mijlociu si Africa, citata de Mediafax. In prezent compania recruteaza oameni pentru biroul local, a mai declarat ea.

"Spre finalul anului speram sa avem un birou in Romania. Deocamdata nu stim sigur cand si cati angajati vor fi. Procedura de recrutare e in desfasurare", a declarat Cretu.

Potrivit reprezentantului Google, circa 90% dintre cei 7,5 milioane de utilizatori ai Internetului din Romania folosesc motorul de cautare google.ro.

Cretu a mai spus ca in Romania circa 10.000 de pagini de Internet au implementat serviciul de publicitate online AdWords, detinut de Google.

Compania a infiintat o firma in Romania, Google Bucharest, societate cu raspundere limitata, cu un capital social de 200 lei. Firma, inregistrata la 15 ianuarie 2008, este administrata de cinci persoane fizice, respectiv trei cetateni americani, un britanic si un irlandez.


Citeste mai multe despre   










4780 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Facturare (Marţi, 23 martie 2010, 18:30)

    Bogdan [anonim]

    Asta inseamna ca va factura direct ca si persoana juridica romana? cu tva cu tot?
  • -5 (7 voturi)    
    ciorba de potroace (Marţi, 23 martie 2010, 18:37)

    cocosila [utilizator]

    "Europa de Sud-Est, Orientul Mijlociu si Africa"

    wow in ce companie aleasa au fost inclusi balcanicii...

    go romania !!! lol
    • 0 (0 voturi)    
      Se vede ca toata viata ai vandut cartofi in pitata (Joi, 1 aprilie 2010, 18:15)

      andyshader [utilizator] i-a raspuns lui cocosila

      In cadrul tuturor corporatiilor internationale romania figureaza in acceasi zona EEMEA
  • +1 (5 voturi)    
    Angajeaza? (Marţi, 23 martie 2010, 18:44)

    Aristocratul [anonim]

    As fi interesat sa aplic la Job-urile disponibile.
    Va multumim pentru stire. Thank you GOOGLE.ro
    Romania merita mai mult decat China !! :)
    • 0 (0 voturi)    
      Mda... (Miercuri, 24 martie 2010, 0:55)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Aristocratul

      Şi eu. Tare mă tem că nu va fi totuşi un centru de R&D, ci doar cel mult unul de tech support.
  • +3 (5 voturi)    
    hmm (Marţi, 23 martie 2010, 18:54)

    ade [anonim]

    „ar putea deschide”, „va deschide”, „speram sa avem”... da, pe mine una m-ati lamurit, stirea e impecabila... sigur ceva se va intampla, daca nu, nu...
  • -1 (1 vot)    
    O veste buna! (Marţi, 23 martie 2010, 22:28)

    CristiV [anonim]

    Propun ca sediul social sa fie intr-o camera din sediul Primariei Sectorului 5.
    Astfel primarul care este intr-un final o sa fie ...
  • -2 (2 voturi)    
    shit (Marţi, 23 martie 2010, 23:42)

    george dragomir [anonim]

    Inca o data ne vedem pe harta cu gri...spun despre gps , servicii la diverse firme. Daca avem un trafic tare in europa, asa spun statisticile si google vine deabia acum..Nu pot sa spun decat ca google e outdated...Inca o data vedem politica pe net, din pacate...google trebuia sa vina in romania mai demult si serviciile gsm ar fi trebuit sa fie mai ieftine dar politica ne tine in loc
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 24 martie 2010, 10:54)

      diablo [anonim] i-a raspuns lui george dragomir

      Politica ... saracia ... ce conteaza ca avem trafic tare? Daca google sau partenerii lor nu fac avere in zona de ce sa deschida ceva aici?
  • 0 (0 voturi)    
    ar putea sa fie o stire (Miercuri, 24 martie 2010, 13:14)

    opinie_de_2_bani_nah [utilizator]

    .... Dar s-ar putea de fie vorba de yahoo si nu de google, si nu sa deschida ci sa inchida biroul din Romania . a la erevan stirea asta