Sergey Brin, co-fondator al Google ataca dur Microsoft si o acuza ca a capitulat in fata guvernului chinez: Au vorbit impotriva libertatii de exprimare doar pentru a fi in contradictie cu Google

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2010, 15:15 Economie | IT

Sergey Brin
Foto: Reuters
Sergey Brin, cel care alaturi de Larry Page a fondat Google in 1996 a indemnat companiile americane, dar si guvernul sa faca o prioritate din lupta impotriva cenzurii pe internet in China si sa ia pozitie pentru ca drepturile omului sa fie respectate. Brin a atacat dur Microsoft pe motiv ca ar fi capitulat in fata autoritatilor chineze si acuza compania ca sustine cenzura din cea mai populata tara de pe glob, calcand in picioare drepturile omului.

Sergey Brin, vorbind despre decizia Google de a nu mai cenzura rezultatele cautarilor pe internet in China, indeamna autoritatile SUA si companiile sa faca o prioritate din lupta impotriva cenzurii pe internet. El spune ca astfel de chestiuni legate de nerespectarea drepturilor omului sunt la fel de importante ca si problemele comerciale care in prezent au tratament prioritar.

Recent, administratia Obama a evitat sa se implice clar in conflictul dintre Google si China, sustinand ca relatia dintre SUA si China e "suficient de matura pentru a face fata unor diferente de opinie." Brin spune insa ca autoritatile SUA trebuie sa se implice fiindca Google exporta servicii si informatii, iar cenzura impusa in China afecteaza competitia pe piata chineza, devenind astfel o problema in sfera comerciala.

Brin a dat ca exemplu negativ atitudinea unor companii americane ce nu sunt deranjate de cenzura din China si mai mult, o sustin. El adauga ca orice companie occidentala ar trebui sa se gandeasca si la partea etica: daca merita sa maximizeze profitul sustinand in acelasi timp si un sistem dur de cenzura a informatiilor ce ajung la utilizatori. Cisco e una din companiile criticate in industrie fiindca furnizeaza o parte din echipamentele cu care autoritatile mentin controlul dur al informatiei pe internet, insa Brin a criticat Microsoft in interviul din The Guardian.

"Sunt foarte dezamagit de ei in special (...) Dupa cate inteleg ei practic au o cota de piata apropiata de zero (in China, la motoare de cautare n. r.), asa ca au vorbit impotriva libertatii de exprimare si a drepturilor omului doar pentru a contrazice Google", spune Brin, referindu-se la reactia lui Bill Gates in ianuarie la aflarea vestii ca Google a fost victima unui mare atac informatic ce-si avea originea in China. Gates a spus atunci ca cenzura din China este "foarte redusa" si a adaugat ca daca nu te supui legilor tarii in care operezi s-ar putea sa ajungi sa nu mai ai afaceri acolo.

Totusi, Google a fost criticata ca timp de patru ani a fost de acord sa cenzureze rezultatele cautarilor in China. Brin a admis mai demult ca decizia de a se supune legilor locale a fost gresita si spune ca in sfarsit a venit momentul ca Google sa ia o pozitie radicala. Co-fondatorul Google a spus ca e impotriva cenzurii si datorita trecutului sau: s-a nascut in URSS in anii '70 iar parintii sai evrei au fost nevoiti sa paraseasca tara in 1979.


Citeste mai multe despre   










2677 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Bravo (Miercuri, 24 martie 2010, 15:29)

    Falco [anonim]

    Bravo , se vede ca are boase nu e un papalapte care se vinde pt 2 $ , atitudine de urmat de cit mai multi , tre sa invatam ca decit banul valoreaza mult mai mult sa ai coloana vertebrala.
    • 0 (20 voturi)    
      Hai ma ne lasi (Miercuri, 24 martie 2010, 15:41)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Falco

      4 ani cat au fost de acord cu cenzura nu se mai pun? Au gasit motiv acuma dupa ce au chinezii cu serverele lor de pamant.
    • 0 (16 voturi)    
      normal... (Miercuri, 24 martie 2010, 15:43)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui Falco

      ca acum pot sa comenteze dupa ce timp de 4 ani au acceptat tot ce a propus guvernul chinez pentru a-si asigura cota de piata. Daca de la inceput ar fi avut aceasta atitudine as fi avut alta parere despre acest subiect.
      • +2 (14 voturi)    
        mai bine mai tarziu.. (Miercuri, 24 martie 2010, 16:03)

        marlene [anonim] i-a raspuns lui Ion

        decat niciodata...Ei si recunosc greseala si o repara. Altii....nu.
        • -1 (11 voturi)    
          Da da (Miercuri, 24 martie 2010, 16:07)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui marlene

          Viseaza tu in continuare...
  • -3 (9 voturi)    
    asta e un model (Miercuri, 24 martie 2010, 16:03)

    dessik [utilizator]

    Bravo! E unul dintre putinii oameni de afaceri celebri care a refuzat niste profituri pentru a-si respecta principiile. Are suficienti bani ca sa nu coboare la nivelul cerut de autoritatile chineze. In schimb pentru acest gest va intra in istorie ca un luptator pentru drepturile omului.
    • -2 (8 voturi)    
      A refuzat profituri din parti (Miercuri, 24 martie 2010, 16:10)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui dessik

      Ia vezi tu ce "profituri" au facut in China. Normal ca le e foarte usor sa se retraga si dupa aia sa gaseasca orice motiv penibil. Dar nu-i nimic, lasa ca pui tu botul la vrajeala.
    • -1 (11 voturi)    
      Da, in istorie (Miercuri, 24 martie 2010, 16:16)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui dessik

      Eu zic sa-i dam un premiu Nobel pentru pace.
      Hai sa fim seriosi, in companiile de talia Google nu exista principii, exista doar Castiguri vs Pierderi.

      Cu aceasta actiune au pierdut cota pe piata chineza, care apropo' nu era foarte mare, dar au castigat un capital de imagine.

      In opinia mea, cu acest discurs , Sergey da dovada de IPOCRIZIE.

      Mai bine mai tarziu decat niciodata e wax in acest caz. 4 ani e destul de mult.
  • -6 (6 voturi)    
    china (Miercuri, 24 martie 2010, 16:07)

    cititor [anonim]

    Oare poti sa iti imaginezi China existand
    fara cenzura? A doua zi dupa eliminarea ei ar incepe al III-lea razboi mondial si ultimul. Nu cred ca guvernul chinez ar trebui sa fie catusi de putin afectat de google. Google e un purice pe langa elefantul China. Nu conteaza aici popularitatea google. Ca si numar de locuitori, China = America de Nord + Europa + Rusia. Nu uitati detaliul asta.
  • 0 (4 voturi)    
    Bravo, Google! Si multumim! Sunteti niste ... (Miercuri, 24 martie 2010, 16:13)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    eroi de-a dreptul!
    • 0 (2 voturi)    
      Eroi?!?! (Miercuri, 24 martie 2010, 21:31)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      Sunt penibili, nu eroi! Dupa ce au papat cenzura 4 ani, acum fac pe eroi! Si niste fraieri ca tine ii si crede!!!
  • -2 (6 voturi)    
    bravo nea serghei! (Miercuri, 24 martie 2010, 16:30)

    chinezu' [anonim]

    bravo, nene! asa da, comunistii chinezi trebuie invatati o lectie de moralitate, mai devreme sau mai tarziu, ca altfel o sa-si inchipuie ca totul le este permis. hoi polloi oricum nu inteleg despre ce e vorba cand se discuta despre libertate, sau mai precis lipsa ei.
  • -3 (9 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 24 martie 2010, 16:44)

    io [anonim]

    si ca intrebare de baraj pentru toti cei care nu sunt de acord ca google a cenzurat 4 ani rezultatele in china: voi cati ani ati fost comunisti? Io zic ca google s-a trezit ceva mai devreme ca voi, si a facut foarte bine.
    • +1 (9 voturi)    
      Noi n-am avut de ales (Miercuri, 24 martie 2010, 17:00)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui io

      Noi n-am avut de ales NICI cand am intrat in comunism, NICI cand am iesit.

      Am intrat pentru ca au vrut unii, am iesit pentru ca au vrut altii.

      La Google e altceva.
      • +2 (6 voturi)    
        Ipocriti suntem toti (Miercuri, 24 martie 2010, 19:26)

        bebeero [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        Tati, am o veste naucitoare pentru tine: au murit romani in ceea ce se numeste Rezistenta anticomunista.
        De ales am avut cu totii, asa ca stai linistit si mai citeste, ne-am complacut in situatia asta.
        Sustin ideea ca e mai bine mai tarziu decit niciodata.
        Profituri....hmm....ce ai fi facut in locul lor ???
        Si apropo toti suntem ipocriti : soft piratat de chinezi inunda calculatoarele romanilor.
        Iar la Bill gates frica e la cote maxime, ca incearca fiecare chinez o parola si sparge site-ul Micromoft.....
  • 0 (6 voturi)    
    James Bond si GoldenEye (Miercuri, 24 martie 2010, 19:08)

    Leana si Costel [anonim]

    Da Sergey asta nu ne spune cum s-a terminat scandalul in care ei in cardasie cu NSA si CIA ii spionau pe utilizatori.

    Ah' noi astia mai dobitoci, care nu vrem cenzura...chiar nu intelegem ca spionajul asupra clientilor de catre Google si agenturile de mai sus sunt spre binele popoarelor mai ales alea care sunt conectate la net ca de alealalte au grija altfel.
  • +3 (3 voturi)    
    bai nene (Miercuri, 24 martie 2010, 23:25)

    io [anonim]

    Unii sunt cretini rau. M-ati inebunit cu 4 ani ai vostri, puritanilor. Adica dreputl de a gresi si a te corecta se pierde deodata daca esti bogat si tinta invidiei tuturor matze-friptelor ? Cand veti avea voi boasele sa renuntati la o piata de 350 milioane de internauti, cum a facut Google, dintr-un *principiu*, atunci sa-i comentati voi pe Google ca au facut-o dupa 4 ani sau 10. De aia merge ca naiba Romania, curajul nu e apreciat, doar comentat preintre scuipaturi de seminte de pe margine, aici e problema.
  • +1 (3 voturi)    
    ce se pierde din vedere (Joi, 25 martie 2010, 9:27)

    CitizenX [anonim]

    in comentariile voastre sunt nici scrupulele gasite de google dupa 4 ani, nici cresterea capitalului de imagine al google (de care ar putea beneficia orice companie care ar urma un astfel de gest), nici incheierea unui posibil spionaj comercial al sua. se pierde din vedere chinezul de rand... stati voi linistiti ca si in vremea comunismului cel mai dur erau contracte strategice intre statul roman si vesticii capitalisti care urmau interese comerciale. asta e tinta in afaceri: profitul. revenind, pentru chinezul de rand este un castig si daca google, din motive colerciale sau de orice alta natura, da un exemplu care urmat si de altii l-ar face mai castigat tocmai pe omuletzul asta mult si marunt atunci eu ma solidarizez cu el si spun: bravo google!