Google Maps Romania s-a lansat oficial

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2010, 18:13 Economie | IT

Google Maps, lansat oficial in Romania
Foto: Google
Acum un an Romania era extrem de slab reprezentata la nivel de strada pe hartile din Google Maps, insa in prezent lucrurile s-au schimbat mult, serviciul fiind disponibil la un domeniu nou, maps.google.ro intr-o varianta mult imbunatatita.. In ultimele luni s-a lucrat masiv la construirea unor harti stradale detaliate pentru Romania si o serie de companii figureaza pe aceste harti care pot fi accesate si de pe telefonul mobil.

Compania a lansat oficial vineri Google Maps Romania, serviciu disponibil la adresa maps.google.ro pentru utilizatorii locali si pentru companii.

Serviciul permite utilizatorilor sa acceseze harti online, sa caute companii, sa plaseze anunturi gratuite prin intermediul Google Maps Local Business Centre, sa creeze harti proprii si sa caute diferite locuri.

Google Maps Romania poate fi vizualizat in mai multe feluri.

    * Butonul „Harta” afiseaza o harta traditionala, utila pentru gasirea unei adrese sau pentru definirea unui traseu de la A la B;
    * Pentru o explorare detaliata, utilizatorii pot folosi butonul „Satelit”, care afiseaza fotografii luate din satelit si din aer;
    * Vederea tip „Teren” afiseaza configuratia fizico-geografica a unei zone (evidentiaza de exemplu muntii si dealurile).

Daca utilizatorii sunt interesati sa gaseasca mai multe informatii despre localitatea pe care o cauta (pentru o calatorie sau un amplasament nou pentru intalniri de afaceri), acestia se pot folosi de informatiile suplimentare prezente in mapplet-uri sub forma de fotografii Panoramio, feed-uri in timp real oferite de webcam-uri sau din articole Wikipedia.

Google adauga ca pune la dispozitie si aplicatia API pentru Google Maps pentru a veni in ajutorul programatorilor, administratorilor de sistem si designerilor.

Google precizeaza ca firmele pot publica in mod gratuit informatii despre activitatea lor, adresa de contact, numere de telefon, fotografii si au, de asemenea, posibilitatea de a publica anunturi publicitare pe Google Maps, chiar daca nu au propriul site.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

46562 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    harti (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:09)

    catalin [anonim]

    Google, yahoo, etc nu fac harti... Hartile sunt cumparate de la firmele care se ocupa cu asa ceva. Hartile costa, chiar daca sunt oferite gratis pt useri online.
    • +3 (3 voturi)    
      Gresit (Vineri, 16 aprilie 2010, 23:58)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      Hartile Google sunt facute de utilizatori (cel putin in cazul Romaniei), pe mapmaker.google.com
      • +3 (3 voturi)    
        super! (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 11:49)

        Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui V.R.

        Puterea google maps este chiar asta, ca poti adauga chiar tu ce lipseste in map maker, incearca sa faci asta la un GPS. Un alt plus este platforma de exprimare a opiniei despre diferitele locatii (hoteluri, restaurante,etc) cu doar un cont de gmail - asta nu are niciun GPS, si cred eu e foarte necesar in Romania, unde serviciile sunt proaste si plangerile la OPC nu rezolva nimic pe termen lung (am scris mai sus cum se fac review-uri, dar am pus un link, si poate s-a cenzurat, daca nu stiti, intrati de pe calculator pe google maps logati din contul de gmail, cautati locul pe care vreti sa il recomandati/criticati si dupa ce il selectati, la more info veti gasi optiunea write review). In viitor, daca sunt multi utilizatori de google maps pe mobil, vom putea avea si harti de trafic in timp real, asa sunt in US, pe baza vitezei cu care circula cei care au deschisa aplicatia pe mobil, se determina viteza traficului pe anumite strazi.
  • -6 (8 voturi)    
    Google maps (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:45)

    STREET LEVEL [anonim]

    Da, aici ar mai fi ceva de lucrat sa se adauge "street level".Dar asta e o functie atat de avansata incat nu au ajuns cu ea decat in Franta Elvetia si Italia.Nici macar Germania nu o are in prezent.Asta este o functie ce-ti permite sa vezi in mod real cum arata imprejurimile unei adrese pe care o cauti, in asa fel incat , odata ajuns acolo sa fii familiar cu zona.
    • +16 (16 voturi)    
      NORC.ro (Vineri, 16 aprilie 2010, 19:04)

      Houstonianul [anonim] i-a raspuns lui STREET LEVEL

      norc.ro au un astfel de serviciu pentru Europa de Est. Pacat ca nu e integrat cu Google Maps, dar fotografiile de pe norc.ro sunt mult mai de calitate decat cele de la Google Maps
      • +2 (10 voturi)    
        Da, dar... (Vineri, 16 aprilie 2010, 20:13)

        Observator [anonim] i-a raspuns lui Houstonianul

        ...calitatea superioara a fotografiilor de pe norc.ro le-a adus si neplaceri! In raportul pe 2009 al Autoritatii Nationale pentru Protectia Datelor cu Caracter Personal se arata ca norc.ro a fost amendata (la sesizarea "unei autoritati din UE") pentru ca ” Din cercetarea site-ului s-a constatat că nu au fost înceţoşate toate imaginile care conţin date cu caracter personal (de exemplu, fizionomiile persoanelor). În acelaşi timp, nu s-a asigurat o informare corespunzătoare a persoanelor vizate.” (pag. 27)
        • +6 (10 voturi)    
          Bullshit de la birocratii UE (Vineri, 16 aprilie 2010, 22:51)

          Houstonianul [anonim] i-a raspuns lui Observator

          Iar n-au pe ce toca banii birocratii un-elected de la Brussels? Ce privacy cand esti pe strada?! Tot ce se vede din strada e permis, nu-ti convine, inalta gardu' sau trage perdeaua. Sau cumpar strada :-D

          E incredibil cate tampeni inutile mai inventeaza UE, nu o sa mai poata oameni face poze in locuri publice ca trebuie sa blur faces, license plates, etc. De ce nu si toate pozele de pe Flikr, Picassa, reviste, etc?

          O sa va inecati in atata bull-shit plin de political correctness servit pe tava de UE!
      • 0 (2 voturi)    
        Scrie (Vineri, 16 aprilie 2010, 22:05)

        luxdesign28.ro [anonim] i-a raspuns lui Houstonianul

        :) powered by Google.
        • +1 (1 vot)    
          RE: Scrie (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 11:03)

          bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28.ro

          Initial NORC folosea:
          - propriile imagini de la nivelul strazii
          - imaginile din satelit ale Google
          - harta strazilor de pe OpenStreetMap.org
          Acum vad ca iau si harta strazilor de pe Google Maps.
    • +6 (6 voturi)    
      Defapt e altfel ... (Vineri, 16 aprilie 2010, 21:56)

      .de [anonim] i-a raspuns lui STREET LEVEL

      Germania nu a permis street level views, considerand ca nu respecta dreptul la intimitate -- do a google!
    • +3 (3 voturi)    
      mananci bors (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 10:34)

      eu [anonim] i-a raspuns lui STREET LEVEL

      si Spania are asa ceva si probabil ca sunt si alte tari .. si by the way nu e street level e street view .. street level esti tu probabil
  • +4 (4 voturi)    
    google (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:52)

    john [anonim]

    bun venit site-ului dar mai au inca de lucru, de ex daca daca dai directii de mers de la oradea la cluj te baga pe niste drumuri judetene :) autostrada transilvania ii pana aproape de tg mures (am vrea noi) si multe alte greseli evidente.

    oricum, ii mai mult decat ce era anul trecut pe vremea asta, adica nimic !
    • +7 (7 voturi)    
      MapMaker (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:13)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui john

      Mi se pare că încă este deschis Google MapMaker pentru România (ca şi pentru alte regiuni). În MapMaker poate oricine cu cont la Google să facă adăugiri şi retuşuri pe hărţi şi, după un timp, ele trec în Google Maps. Sigur, se strecoară şi alte greşeli, dar şi ele pot fi corectate în aceeaşi manieră.
  • +16 (18 voturi)    
    domnilor.... (Vineri, 16 aprilie 2010, 18:55)

    SS [anonim]

    hartile nu sunt facute de google ... sunt facute de noi, userii, folosind google mapmaker. asa ca daca vi se par incorecte sau incomplete nu mai plangeti ca niste copii si puneti mana sa le corectati.

    over and out!
    • +9 (9 voturi)    
      adevarat (Vineri, 16 aprilie 2010, 20:16)

      eu [anonim] i-a raspuns lui SS

      Asa este.. Sunt exact hartile din mapmaker facute de useri. Am crezut ca au mai finisat un pic lucrurile, dar cel putin bucatile facute de mine sunt exact cum le-am lasat: cu diverse greseli si lipsuri.
    • -5 (5 voturi)    
      pay me! (Vineri, 16 aprilie 2010, 21:15)

      I [utilizator] i-a raspuns lui SS

      over and out!
  • +1 (5 voturi)    
    Precizare (Vineri, 16 aprilie 2010, 19:01)

    tzuptzup [anonim]

    Habar n-ai, si dezinformezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Street_View#Europe.
  • -2 (4 voturi)    
    Hartile sunt slabe (Vineri, 16 aprilie 2010, 19:33)

    Ion [anonim]

    Hartile sunt slab reprezentate, lipsesc portiuni intregi din drumuri importante si chiar din bucuresti. Bing se prezinta mai bine la capiotolul harti.
    • +3 (3 voturi)    
      ha ha (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 11:53)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Intra si schimba ce nu iti place, adauga ce lipseste. Incearca sa imbunatatesti tu harta bing daca poti. Aia asa e, asa ramane pana o schimba ei.. Daca maine s-a schimbat un sens unic undeva, gata. Daca s-a pus un giratoriu, gata. Google maps e mult mai flexibil si are harti mult mai bune in orasele mai mici. Bing are doar orasele mari si ceva drumuri mari intre ele. Plus ca imaginile satelitare bing pt Romania sunt muult sub google. Si dupa cum spuneam, google permite sa adaugi puncte de interes, localurile pe care le frecventezi spre ex, si sa iti exprimi opinia despre ele, iar in viitor am putea vedea trafic reports live daca il folosesc multi pe mobil cu gps. Si nu zi ca costa, cu 2 euro ai 100mb pe mobil, suficient....
  • +5 (7 voturi)    
    Pina una lata cei de la norc.ro sint mai buni. (Vineri, 16 aprilie 2010, 19:52)

    T+C [anonim]

    Pina una alta folosesc din plin aplicatia celor de la http://www.norc.ro de care sint foarte multumit.

    Nu or fi ei Google dar am ce caut si anume cercetarea la "street level".
    • +3 (5 voturi)    
      De mentionat (Vineri, 16 aprilie 2010, 20:25)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui T+C

      ca NORC foloseste OpenStreetMap.org pentru harta
      • +1 (1 vot)    
        open street e naspa (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 11:57)

        Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui bobo21

        Open street e naspa ca se fac pe baza imaginilor satelitare yahoo, care pt Romania in afara oraselor mari sunt zero absolut....
    • +1 (1 vot)    
      norc nu are app de mobil (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 11:56)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui T+C

      Cred ca cea mai nasoala chestie la norc e ca nu are app de mobil. Daca ar avea... In plus, POI-urile pe poze sunt suprapuse aiurea, directia lor e gresita - cel putin in Cluj, si nu se poate selecta distanta maxima de la care sa le arate, (ex daca ma uit spre vest in cluj de pe o straduta din centru vad poi-uri de la kilometri distanta). E OK Norc, dar mai au de lucru. Eu il folosesc daca merg in locuri noi si vreau sa ma familiarizez ca sa nu ma ratacesc si sa intreb oamenii pe acolo...
      • 0 (0 voturi)    
        O sugestie f.interesanta (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 21:25)

        T+C [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        O sugestie f.interesanta dar care este profitul celor de NORC?
  • -3 (3 voturi)    
    ??? (Vineri, 16 aprilie 2010, 20:19)

    Dorin [anonim]

    Era mult mai bine si corect daca se lansa si "Goagal Maps", special pentru tov Marean, premarul care este. Se poate domnilor de la Goagal sa nu va ganditi macar un pic si la tov Marean, cel care v-a facut reclama gratis?
  • -8 (8 voturi)    
    entuziasm (Vineri, 16 aprilie 2010, 20:20)

    dan [anonim]

    nu e bun de nimic..
    am testat
    sa fac amai bine

    cu durere

    dan
  • +2 (2 voturi)    
    Openstreetmap.org (Vineri, 16 aprilie 2010, 20:47)

    Technicus [utilizator]

    Incercati si www.OpenStreetMap.org este facuta de utilizatori si este complet gratuita (poti afisa parti din ea pe site-uri personale sau de firma fara restrictii si fara publicitate - cum ar fi localizarea sediului pe harta).

    A facut progrese bunicele si incearca sa includa multe detalii, cum ar fi latimea drumurilor etc.

    Eu am contribuit cu cateva track-uri GPS, de exemplu.
    • +1 (1 vot)    
      google maps e mai tare (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 11:58)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Technicus

      Open street e naspa ca se fac pe baza imaginilor satelitare yahoo, care pt Romania in afara oraselor mari sunt zero absolut.... Bonus, nu are app de telefon, nu poti adauga review-uri POI-urilor usor si nu are in viitor deschidere spre live traffic ca google maps.
      • 0 (0 voturi)    
        Harti pentru Mobil (Marţi, 15 februarie 2011, 22:49)

        Badita Florin [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Iti garantez ca Open Street Map are harta pentru mobil. Mai ales ca open street map este gratuit, deci ai voie sa copie harta lor fara probleme, ceea ce google nu iti permite. Poti sa o vizualizezi, dar daca vrei sa o copiezi pe toata si sa o pui pe mobil...nu ai voie
  • +5 (7 voturi)    
    Bulsh't (Vineri, 16 aprilie 2010, 22:02)

    comunity [anonim]

    Ce companii au contribuit la harta romaniei? Va zic eu nici una. Totul e facut de comunitate. Toate strazile, tot. Ce vedeti acu ii snapshotul din vara anului trecut din mapmaker. Imi vad strada pe care locuiesc ca eu mi-am introdus-o cu manutza si s-a nimerit s-o introduc cu putin inainte ca google sa se decida din ce zi importe imaginea din mapmaker. Strada paralela cu a mea nu-i. Da nici nu se straduie sa tina la curent harta romaniei cu ce e in mapmaker
    Harti adevarate facute de fime sunt cele a lu Microsft, Map24 si altele. Dupa ce si-or facut romanashii harta cu manutza lor, doar n-or fi prosti sa de banii pe o harta mai exacta.
    In aceeasi situatie sunt si restul saracilor europei care nu merita atentie. Daca vor harta sa si-o faca adica moldovenii, sarbii, albanezii, macedonienii
    Oricum ce-i a lu big brother i-a lui si ce ii dai lu big brother e tot a lui. D'aia am renuntat la google maps pt open street map macar acolo totul este a tuturor.
    • +1 (1 vot)    
      de aia e beta!!!! (Sâmbătă, 17 aprilie 2010, 12:00)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui comunity

      Salut, inteleg ca esti dezamagit, dar sa stii ca pe mine ma bucura ca au lansat ceva oficial, un beta, asta inseamna ca in curand vom vedea tot ce e in map maker in un release complet!!!!
      • -1 (1 vot)    
        release complet la Google? (Duminică, 18 aprilie 2010, 11:33)

        mrx [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Release complet la Google e o contradictie. Nici e-mailul nu a trecut de beta dupa atitia ani. Relax! Romania practic nu exista pentru ei.
        • 0 (0 voturi)    
          mailul nu mai e beta de mult (Duminică, 18 aprilie 2010, 15:10)

          Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui mrx

          Gmail nu mai e beta de vara trecuta deja. Parca era ceva optiune sau aplicatie care iti lasa beta sub sigla gmail, dar aia era doar pentru "nostalgici", vorbesc serios. Iar daca mergi in Google Map Maker pe Romania, o sa intelegi de ce sper la un release (mai) complet curand. Fiindca nu e greu.
  • 0 (0 voturi)    
    reteaua hidrografica Neamt (Sâmbătă, 8 mai 2010, 22:02)

    ionut [anonim]

    Am si eu reteaua hidrografica pentru judetul Neamt vectorizata de pe planurile 1:25000. As putea sa o adaug pe harta ?