Sergey Brin, co-fondator al Google, despre scandalul in care compania e acuzata ca a adunat date personale ale utilizatorilor de retele Wi Fi nesecurizate: Am dat-o in bara!

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 10:51 Economie | IT

Sergey Brin, cel care alaturi de Larry Page a fondat Google in 1996, admite ca Google a dat-o in bara in scandalul in care compania a colectat prin masinile Street View in 30 de tari din greseala date personale trimise de utilizatori ai unor retele WiFi nesecurizate. Brin a mai spus ca nu cauta scuze si ca Google va schimba unele lucruri, pentru ca istoria sa nu se mai repete. Intre timp, mai multe tari europene sunt pe cale sa deschida anchete pe aceasta chestiune, scrie AFP.

Scandalul a izbucnit in Germania unde autoritatile au cerut un audit pentru datele ce sunt colectate de masinile care fac poze pentru serviciul Street View care ofera imagini panoramice 360 de grade la nivel de strada. Google a admis ca "din greseala" a adunat o serie de date personale de la retele WiFi nesecurizate, dar a adaugat ca indata ce a descoperit acest lucru, a rezolvat problema, iar masinile nu mai strang momentan date despre retele WiFi.

Nu se stie exact ce date confidentiale au fost stranse de masinile Street View, insa se pare ca este vorba de unele e-mail-uri, fotografii, dar posibil si date despre ce site-uri au vizitat unii utilizatori.

"Am dat-o in bara", a recunoscut Sergey Brin care si-a facut mea culpa si a spus ca nu va cauta scuze. El a adaugat ca desi exista o serie de setari interne, acestea nu au functionat si astfel s-au colectat date personale confidentiale.

In mai multe tari europene dar si in SUA Google va avea de furca fiindca va fi anchetata pentru aceste date colectate in mod ilegal. Diverse institiutii de protectie a datelor din tari precum Germania, Franta, Italia si Spania vor lua la puricat cele intamplate.

Tarile unde masinile Street View au strans date din 2006 incoace sunt: Africa de Sud, Australia, Austria, Belgia, Brazilia, Canada, Cehia, Coreea de Sud, Danemarca, Elvetia, Finlanda, Franta, Germania, Grecia, Hong Kong, Irlanda, Italia, Japonia, Luxemburg, Macao, Marea Britanie, Mexic, Noua Zeelanda, Norvegia, Olanda, Polonia, Portugalia, Romania, Singapore, Spania, SUA, Suedia, Taiwan si Ungaria.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2901 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    minciuni (Joi, 20 mai 2010, 10:20)

    Cătălin [anonim]

    Informațiile trimise de o rețea necriptată sunt informații PUBLICE difuzate în eter. Cine nu știe să-și cripteze rețeaua plătește pentru asta. Atitudinea asta se numește securitate prin obscuritate: „lasă că nu m-or spiona tocmai pe mine” și este o atitudine foarte greșită. Google a procedat foarte onest: a recunoscut că a greșit, nu s-a atins de date și acum le șterge în prezența unor terțe părți pentru atestare.

    Dacă un vecin își pune în minte să te spioneze, atunci da, poate fi mult mai rău. Soluția nu este să arăți Google cu degetul, ci să-ți parolezi rețeaua.

    Partea cu „e-mail-uri, fotografii și date despre siteuri vizitate” este pusă de la voi și este incorectă. Am citit cel puțin 10 știri pe această temă și nicăieri nu se pomenea despre asta. Google nu a copiat suficiente pachete cap la cap dintr-un singur loc ca să asambleze emailuri întregi. Iar fotografiile stau pe hard-disk și nu sunt direct accesibile prin WiFi. Un articol semi-informativ este un lucru foarte periculos.
    • +1 (9 voturi)    
      sunteti naivi (Joi, 20 mai 2010, 11:55)

      pop [anonim] i-a raspuns lui Cătălin

      Google de mult nu mai respecta sloganul "do no evil". Au crezut ca nu o sa fie prinsi si au incercat sa adauge niste date in plus la profilele pe care le au deja pentru o mare parte din noi.

      Nu poti sa copiezi date "din greseala", sa fim seriosi. Masinile alea aveau ca scop fotografierea zonelor, de acolo pana a se conecta la retelele WI-fi si a prelua date e cale lunga. Sunt IT-ist si va spun ca trebuie facut un soft special pentru asta, nu se copiaza datele de la sine. Google e o corporatie ca oricare alta, obisnuiti-va cu ideea. Profitul e tot ce conteaza.
      • +3 (3 voturi)    
        nu faceau doar poze (Joi, 20 mai 2010, 12:27)

        vikingu [anonim] i-a raspuns lui pop

        In caz ca nu te-ai prins inca, masinile alea nu fac doar poze. Cu ocazia asta, respectivii colecteaza si data pozitionale, astfel incat pot sa isi sincronizeze mai bine Google Maps - sa faci o poza din satelit si apoi sa o pui direct pe o harta nu e chiar asa de simplu.

        Pe de alta parte, daca inca nu ai vazut Google Latitude, ca IT-ist, poate ar trebui sa te gandesti cum pot ei sa te pozitioneze cu o precizie asa de mare, folosind de exemplu AP-urile "vizibile" de la locatia ta. In contextul ala mi se pare absolut normal ca masinile lor sa captureze macar MAC+SSID-urile AP-urilor si pozitia lor aproximativa. Daca citeai mai mult despre povestea asta vedeai ca softul a fost refolosit din alt proiect si dupa cum zic ei, optiunea de capturat inclusiv pachetele a ramas cumva pe default.
        • 0 (0 voturi)    
          hehe (Joi, 20 mai 2010, 22:12)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui vikingu

          N-ai ginit-o prietene! Pozitionarea din Google latitude se face prin triangulatie facuta de un serviciu care face parte din standardul GSM -LBS (location-based service). Si da, Google intentionat a achizitionat datele din retelele Wi-fi, poate fara un scop imediat, ci pentru o folosire ulterioara. Intr-adevar, prea multe date nu se pot achizitiona, pentru ca masina respectiva este in miscare probabil la o viteza de cel putin 30km/h asta inseamna ca cei 50m pe care ii poate acoperi un AP mediu ii parcurge in mai putin de 5 secunde.

          Scuza cum ca "ar fi uitat" de dezactiveze functionalitatea asta, este praf in ochi. Mi se pare chiar penibila pentru anvergura Google.
          • 0 (0 voturi)    
            nici tu... (Vineri, 21 mai 2010, 16:53)

            vikingul [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

            last time I checked, latitude merge si cand nu am nimic GSM/UMTS, doar cu WiFi.
    • 0 (0 voturi)    
      Punctul de vedere tehnic nu e cel important (Joi, 20 mai 2010, 19:08)

      Fruini [utilizator] i-a raspuns lui Cătălin

      Ce spui tu e corect dpdv tehnic, nu si principial sau legal. E recomandat sa te protejezi, dar e ilegal ca altii sa profite de tine indiferent de ce faci tu.
      Dupa tine, X are voie sa-ti filmeze interiorul casei pentru ca ai lasat lumina sa-ti intre prin geamuri.
  • +1 (1 vot)    
    Cred ca e primul (Joi, 20 mai 2010, 10:59)

    ac [utilizator]

    ... care recunoaste.
  • -1 (7 voturi)    
    mintea de pe urma... (Joi, 20 mai 2010, 11:03)

    hbunny [utilizator]

    si cum poti sa aduni toate datele respective "din greseala"? ceva de genul masinile care trebuiau teoretic sa fotografiere si bla, bla, "din greseala" au cautat retele wi-fi neprotejate si au downloadat tot ce se putea?
    • +1 (5 voturi)    
      da... (Joi, 20 mai 2010, 11:17)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui hbunny

      am facut si eu asta din greseala, e foarte usor,
      ei probabil ca, cautau retele wireless gratis care sa fie afisate pe gmaps. din greseala au bagat si un sniffer pe conexiune si au ascultat tot ce trece prin ele...nu este o scuza, dar se poate face din greseala
      • 0 (0 voturi)    
        Scale (Joi, 20 mai 2010, 19:40)

        Fruini [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Una e sa bagi un sniffer din greseala, alta e sa ai sniffere pe atatea masini timp de 4 ani, sa centralizezi totul si sa nu observi ca ai date pe care nu ar trebui sa le fi stocat.
    • +5 (5 voturi)    
      accident (Joi, 20 mai 2010, 11:33)

      DigitalScribe [anonim] i-a raspuns lui hbunny

      E foarte simplu.

      Toti care emit radio emit in spatiul public.

      Probabil masina inregistra tot ce prindea pe WiFi pe toate canalele succesiv iar ulterior urmau sa proceseze datele despre retele.

      Fiindca sistemul a fost simplu scris sa inregistreze tot, cine nu avea WiFi criptat... a fost inregistrat din plin cu tot ce facea el in momentul respectiv.

      Dat fiind ca masina circula si nu stationeaza, nu poti acuza Google ca a facut asta intentionat cu scopul de a submina pe cineva anume sau pe toti pentru ca masina nu sta suficient de mult timp in zona, deci un accident. Important e ca recunosc si remediaza problema!

      Cel mai important insa e sa-ti criptezi WiFi cu AES si alte solutii mai puternice si sa arunci la gunoi WEP-ul.
  • 0 (4 voturi)    
    Victima neatenta duce la hot cinstit (Joi, 20 mai 2010, 12:09)

    Leeview [anonim]

    Sa te conectezi la o retea WiFi din greseala se poate. Dar sa te conectezi la computerele din reteaua respectiva si sa DOWNLOAD-ezi date nu e greseala, ca nu e nimeni prost sa inghita asta. Este vadita intentie.

    Interesanta opinia cu spatiul public si reteaua necriptata, vina utilizatorului. Deci daca eu nu incui usa la casa, e PERFECT LEGAL ca cineva sa intre in casa si sa FURE orice, pentru ca nu-i asa, e vina mea ca nu am inchis usa cu cheia.Chiar suntem o natiune de hoti care arunca vina pe victima ? Nu e vinovat violatorul ci fata ca avea rochia scurta ? Dupa comentariile de aici, se pare ca da.

    Cine garanteaza ca GOOGLE pe viitor nu o sa-si bage XXXX si in retelele securizate mai slab (WEP), ca nu-i asa, e vina lor ca nu au folosit o securizare mai buna. (intre noi fie vorba, nu cred ca i-ar fi greu sa sparga orice retea "domestica" daca vrea sau poate ca deja a facut-o)
    • 0 (0 voturi)    
      nu s-a conectat nimeni la calculatoare... (Joi, 20 mai 2010, 12:36)

      vikingul [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

      ... google a capturat doar pachetele in tranzit! Adica daca ai trimis un email exact cand au trecut aia prin fata, nu ai folosit o conexiune criptata cu serverul de email, nici nu ai avut reteaua de WiFi criptata, atunci, cel putin teoretic, din datele capturate, ar putea sa refaca transmisia si sa extraga emailurile respective. Altfel daca esti intr-adevar in situatia asta, cred ca Google ar fi cea mai mica problema a ta.

      Nu a downloadat nimeni date de pe calculatoarele nevinovatilor - articolul este scris un pic prost pentru ca lasa loc de interpretari.

      Altfel ai dreptate cu legalitatea, dar asta este o discutie mai lunga. De exemplu, ruland o retea wireless open, oricand ai fi acuzat de activitati ilegale, ai putea sa negi ca nu ai fost tu si ca putea fi oricine. Deci lasatul asta al usii deschise este pe de alta parte si un mijloc de a acoperi ilegalitati.
      • 0 (0 voturi)    
        email client (Joi, 20 mai 2010, 15:27)

        uw3. [utilizator] i-a raspuns lui vikingul

        cred ca luat la bani marunti totusi au downloadat ;)
        daca folosesti in loc de web-mail un e-mail client ai mailurile local pe computer. o parte din mailuri ajung, chiar daca fara intentie la google.

        lol, ajung oricum daca ai gmail ;)

        si ce priveste activitati ilegele, in postingul meu de mai jos un link la o decizie judecatoreasca actuala.
        • 0 (0 voturi)    
          pai oricum... (Joi, 20 mai 2010, 17:51)

          vikingul [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

          tot aia e in final. Dar... toate probabilitatile astea sunt pana la urma foarte mici.

          Si nu cred ca Google, in contextul actual cand sunt deja acuzati si monitorizati pt ca ar pastra prea multe informatii personale, ar face intentionat o tampenie ca asta. Si mai ales acum cand oricum iti treci atatea date personale oricum prin Google, ce rost are sa umble cu gainarii deastea? Si pe deasupra s-au si conformat si coopereaza cu autoritatile, care oricum nu pricep destul din data-cloud, din moment ce le-au cerut ca harddisk-urile respective sa fie predate...

          Daca intr-adevar ai fi in situatia sa te fi spionat cu adevarat Google, eu m-as teme mai mult de vecinul de jos, care te uraste mult mai mult pt subwoof-erul ala nenorocit ;-).
          • 0 (0 voturi)    
            (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:56)

            uw3. [utilizator] i-a raspuns lui vikingul

            full ack ;)
            pana la chestia cu vecinul de jos.
            e de fapt vecina de sus ;)
          • 0 (0 voturi)    
            vikingule... (Vineri, 28 mai 2010, 16:11)

            me [anonim] i-a raspuns lui vikingul

            am prins ideea esti fan goagal, dar totusi putina obiectivitate e greu sa cer?
  • 0 (0 voturi)    
    O putem face si noi nu? ...si ne cerem scuze dupa! (Joi, 20 mai 2010, 15:03)

    dan [anonim]

    Hai sa facem si noi d-astea luam un duba si o "camera" cu wireles si harddisk mare de tot dupa care sa vindem datele pe la cine stie ce nigerieni, mafia rusa, sudamericana, chineza, italiana...dupa care sa ne cerem scuze ca cica a fost o "greseala". Asta asa ca o mica parte a ce s-ar putea intampla cu datele noastre astfel colectate ca daca e sa ne legam de coneziunile lui Brin asta cu agenturile...hahahaaaa.
  • 0 (0 voturi)    
    german court on wlan (Joi, 20 mai 2010, 15:08)

    uw3. [utilizator]

    intersant in contextul "retele WiFi nesecurizate":

    German court orders wireless passwords for all
    http://news.yahoo.com/s/ap/20100512/ap_on_hi_te/eu_germany_wireless_passwords

    German Court Says You Must Secure Your WiFi Or You May Get Fined
    http://www.techdirt.com/articles/20100512/1116409394.shtml

    o explicaie (plauzibila) pt comportamentul google din punctul de vedere IT (din pacate numai in germana):
    http://blog.koehntopp.de/archives/2860-Wie-man-aus-Versehen-WLAN-Daten-mitschneidet.html
  • 0 (0 voturi)    
    bagati la cap (Vineri, 28 mai 2010, 20:03)

    gica [anonim]

    in timp ce google poate da/poate nu face unele chestii discutabile in cazul acesta este destul de limpede pt cine are o farama de habar despre retelele wireless.

    nu se poate sa-ti lasi reteaua neprotejata si apoi sa ma dai in judecata ca am intrat pe ea si am vazut ce aveai in calculator.

    un exemplu elocvent pt bob-ul mediu: daca-ti lasi masina descuiata si ti se fura, aia de la asigurare sunt ei prosti sa-ti plateasca politza?

    cu google macar daca s-ar investiga probleme mai importante...