Angajatii din IT vor fi scutiti in continuare de impozitul pe venituri - patronate

de R.M., I. Morovan     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 15:38 Economie | IT

Angajatii din IT vor fi scutiti in continuare de impozitul pe venituri - patronate
Foto: Agerpress
Angajatii din sectorul IT vor fi scutiti in continuare de impozitul pe venituri, a anuntat vineri purtatorul de cuvant al Aliantei Confederatiilor Patronale din Romania (ACPR), Dan Matei Agathon, la finalul discutiilor dintre patronate si premierul Emil Boc. Acesta sustine ca premierul ar fi fost de acord ca mentinerea facilitatilor "este o idee buna", dupa ce a ascultat argumentele patronatelor care i-au prezentat si un studiu de impact pe acest subiect. Agathon a mai declarat pentru HotNews.ro ca alte 6 propuneri ale patronatelor au fost acceptate de Guvern - vezi in articol.

"Am obtinut astazi ca pe sistemul de IT - cel mai performant domeniu pe care il are astazi Romania in functiune - sistemul fiscal care a permis tinerilor sa nu mai plece in Silicon Valley si sa ramana sa lucreze in Romania si sa obtina din exporturi de licente 500 de milioane de euro, sa fie exceptat de la modificarea de care se discuta initial si anume sa fie taxat".", a afirmat el.

Dan Matei a spus ca patronatele au decis, in cadrul discutiilor cu primul ministru, sa sustina scrisoarea de intentie cu FMI in forma actuala, cu reduceri de salarii si pensii.

"Sapte dintre propunerile noastre au fost aprobate. Am cerut ca, daca pachetul legislativ privind economia subterana este aplicat, un prim semnal asteptat este ca Garda Financiara sa ridice doamnele care stau in fata mall-urilor sau a complexurilor Europa si Dragonul Rosu si vand facturi stampilate si cu numele firmei trecut acolo. Daca vorbim despre economia subterana, sa incepem cu ce vede oricine trece pe strada", a spus Agathon.

O alta propunere, care, potrivit lui Agathon, a primit OK-ul premierului este legata de modificarea legii achizitiei publice - "astfel incat sa asigure cond si sanse egale tuturor participantilor la achizitii".

In privinta Legii Parteneriatului Public-Privat, patronatele ar fi primit asigurari ca va fi adoptata asa cum a fost discutata in senat "cu toate amendamentele pe care le-a adus ACPR".

De asemenea, premierul ar fi fost de acord cu propunerea de reducere a cheltuielilor de tip administrativ si a celor materiale, in institutiile publice

"In ceea ce priveste atragerea fonduri europene, i-am solicitat lui Emil Boc sa se gandeasca daca poate detasa 500 de tineri din ministere la Autoritatile de Management pentru a urgenta la atragerea fondurilor. A spus ca este o idee buna si se poate rezolva", a mai declarat Agathon. .

Acesta a mai propus "exceptarea contributiilor la pilonul II de pensii de la calculul deficitului bugetului de asigurari sociale, masura sustinuta de multe state europene si de asociatiile de pensii private din UE. Premierul a spus ca analizeaza si este o idee buna".

Premierul Emil Boc s-a intalnit vineri cu organizatiile patronale, pentru discutii privind scrisoarea de intentie convenita cu FMI.

La intalnirea de la Ministerul Muncii au luat parte reprezentanti ai confederatiilor membre ACPR, UGIR 1903 si CONPIROM.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Lupul de pe Wall Street, varianta romaneasca. Falsii brokeri care au furat un mil. de euro, inspirati de filmul lui Scorsese 

Detalii incredibile ies la iveala in dosarul brokerilor falsi, care au reusit sa pacaleasca cel putin 19 persoane din Romania, cu un milion de euro.
34618 vizualizari
  • +25 (37 voturi)    
    Mda (Vineri, 21 mai 2010, 14:41)

    ion [anonim]

    Se pare ca le-a venit mintea la cap. Macar in legatura cu aceasta decizie
    • +1 (3 voturi)    
      sa vedem (Vineri, 21 mai 2010, 20:46)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Boc a mai aratat ca din vorbe face orice, dar cand vine vorba de fapte, mai greu.

      Sper sa ai dreptate.
      • +1 (3 voturi)    
        Obiectiv vorbind... Boc e varza (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:59)

        Boc (remaniere _ yahoo com) [anonim] i-a raspuns lui if0014

        Boc a pus botul la vrajelile conform carora faptul ca daca muncitorilor din IT le-ar scade salariul cu 16%, astia ar pleca din tara. Nu e adevarat, n-ar pleca din tara mai mult de 5% din cauza acestei decizii, dar pe de alta parte guvernul ar castiga 16% de la ceilalti care raman.

        Inca mai persista ideea ca muncitorii in IT pleaca usor afara si isi gasesc de munca rapid. Cei care au vrut cu adevarat si au putut sa plece, au plecat... si au plecat pe bani buni. Ceilalti au ramas in tara pe 400-1500E/luna si daca au reusit sa inghita atatea pentru atata timp, nu vad nici o problema in a-si mai lua o spitz in testlcole fara sa guitze.

        Deci guvernul a gresit din nou, in loc sa le dea la gioale muncitorilor din IT si sa le ia o mica parte din painea de la gura, a preferat sa dea in pensionari si alte categorii defavorizate. Cand vor intelege ca muncitorii din IT care sunt in Romania nu vor pleca pentru ca nu sunt doriti in afara, atunci probabil ca le vor lua din salarii. Dar ca sa inteleaga asta, cu siguranta e nevoie de unul mai competent ca Boc in fruntea guvernului patriei.
        • 0 (0 voturi)    
          exagerezi (Duminică, 23 mai 2010, 7:59)

          hnw [utilizator] i-a raspuns lui Boc (remaniere _ yahoo com)

          Exagerezi cu 5%.
        • 0 (0 voturi)    
          get a clue (Marţi, 25 mai 2010, 8:21)

          uzbea voda [anonim] i-a raspuns lui Boc (remaniere _ yahoo com)

          Tu, ca toti papagalii, nu stii despre ce vorbesti. Firmele l-au amenintat pe boc ca pleaca tocmai ele, nu neaparat ca pleaca angajatii afara. Iar boc nu vrea gramada de someri cu studii superioare.
          Atunci, vrand-nevrand, ar cauta mai multi de 5% sa plece afara.
        • 0 (0 voturi)    
          ei ei (Miercuri, 26 mai 2010, 20:21)

          fati [anonim] i-a raspuns lui Boc (remaniere _ yahoo com)

          "nu vor pleca pentru ca nu sunt doriti in afara, atunci probabil ca le vor lua din salarii"
          intrebare: lucrezi cumva in IT? sau ai facut tu un sondaj de opinie la firmele mari+mici dinafara sa afli ca nu doresc ingineri din Rom? Intamplator eu sunt in domeniu si am alta parere(clar ca exista multi prosti si in categoria asta ca si in oricare alta, dar procentul e mai mic). Ca sa-ti raspund cu aceeasi moneda, as putea sa-ti zic ca nici tu n-ai fost dorit inafara la varsta de 9 luni si totusi s-a pricopsit lumea cu unul ca tine. Din pacate.
          • 0 (0 voturi)    
            e un favor nemeritat (Joi, 27 mai 2010, 17:05)

            andrei [anonim] i-a raspuns lui fati

            hai sa fim seriosi,
            asa k fapt divers, cati din cei angajati programatori au facut informatica sau calculatoare?,
            sunt angajati f multi care nu au nicio treaba cu asta ca programatori,
            si tot asa k fapt divers ce cote au facult din ro???, de unde tot inventam ca suntem asa de buni la programare, wtf?
            Eu nu sunt in ro acum...si hai fim seriosi, clar exista si programatori ok, dar nu suntem buricul pamantului, orice favor e o rusine
        • 0 (0 voturi)    
          las-o frate! (Joi, 27 mai 2010, 16:53)

          dodu [anonim] i-a raspuns lui Boc (remaniere _ yahoo com)

          e bine sa mergem pe principiul daca merge ceva, hai sa dam in cap, ca na, toti suntem in buda! ce legatura au pensionarii cu programatorii? daca de undeva se pot face mai multi bani, ar trebui sa se faca. IT-ul aduce bani de afara omule, e unul din foarte putinile lucruri exportate... face bine la incasari de taxe, la balanta comerciala, ca oricum importam tot. tu esti varza! aceasta industrie (si ma refer la cei care lucreaza pt exterior) trebuie stimulata, pt ca aduce valuta forte in tara si apoi absoarbe si o masa mare de studenti pe specialitate, cu toate ca nu sunt asa bine pregatiti. Si mai gandeste-te si la pietele pe care IT-isti actioneaza ca si cumparatori de servicii conexe si bunuri. las-o frate cu abureala, nu este nici o legatura intre IT si pensionari, doar ca sprijinita aceasta industrie aduce mai multi bani pt buget.
          • 0 (0 voturi)    
            . (Vineri, 28 mai 2010, 7:08)

            Daniel [anonim] i-a raspuns lui dodu

            inclusiv pentru pensionari...
    • -1 (1 vot)    
      sa vedem (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:37)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui ion

      sa vezi ca apare tatuca basel si spune total altceva !!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Luni, 24 mai 2010, 17:17)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Cu alte cuvinte, Romania vinde in primul rand forta de munca ieftina, nu inteligenta pentru ca, daca ar vinde doar inteligenta, eliminarea scutirii de impozit nu ar trebui sa genereze un exod in masa a companiilor producatoare de soft din moment ce acestea nu au venit la noi pentru mana de lucru ieftina, ci pentru pregatirea superioara a softistilor romani.
      • 0 (0 voturi)    
        siiigur (Marţi, 25 mai 2010, 13:31)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Bobo1

        Eh sa mori tu, nu pentru mana de lucru ieftina au venit in Romania? Lucrez la o firma multinationala foarte importanta pe piata softurilor embedded, si ghici ce. Sunt 2 motive care ii tin in tara noastra: 1. suntem ieftini, 2. suntem mai buni ca chinezii (cei care sunt mai ieftini ca noi). Pe noi pe plateste in Romania cu 1000-1500 e / muncitor, pe cei din china cu 600 e/ muncitor. cand au avut probleme cu criza... au preferat sa dea afara idn Germania unde ii plateau cu 5000 e decat sa dea afara din Romania. De ce oare? pentru ca suntem IEFTINI.

        Salutare
  • -8 (14 voturi)    
    Merg sa cer o marire .... (Vineri, 21 mai 2010, 14:44)

    yo [anonim]

    de salariu!
    Ca sa creasca procentual contributiile la CAS, CASS ...
    • -30 (32 voturi)    
      stai linistit (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui yo

      Ca cei scutiti nu platesc nici sanatate...
      • +11 (13 voturi)    
        povesti (Vineri, 21 mai 2010, 15:24)

        yo [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        de unde ai scos prostia asta? vrei sa iti trimit un screenshot dupa fluturas?
        • -5 (9 voturi)    
          dar a fost o perioada in care ... (Vineri, 21 mai 2010, 18:26)

          dadan [utilizator] i-a raspuns lui yo

          nu au platit - chiar li s-au returnat nishte bani pentru ca au speculat o lege facuta probabil pentru persoanele cu dizabilitati.....
          oricum , legea scutirii de impozit creaza discriminare intre angajati....
          • +8 (16 voturi)    
            Mai oameni buni (Vineri, 21 mai 2010, 19:03)

            Lilith [anonim] i-a raspuns lui dadan

            Facilitatea asta este pentru angajator, nu pentru angajat. Angajatorul poate sa dea programatorului chestia asta daca vrea. Probabil ca multi au dat ca sa nu mai mareasca efectiv salariile sau se se foloseasca de chestia asta ca de o marire de salariu.
            Deci nu este discriminare intre angajati, ci intre angajatori.
            Toata chestia in afacerea asta este sa tina firmele mari de it in tara si asta e un lucru bun. Nu primesc deducerea asta decat firmele care aduc bani in tara.
            • -8 (16 voturi)    
              nu te obosi... (Vineri, 21 mai 2010, 20:17)

              alin [anonim] i-a raspuns lui Lilith

              ... bivolii portocalii nu sunt capabili sa te inteleaga...
              • 0 (4 voturi)    
                Esti incapabil (Sâmbătă, 22 mai 2010, 9:11)

                etre [anonim] i-a raspuns lui alin

                sa intelegi ca nu este o discriminare intre angajatori ci intre salariatii din diferite domenii.

                <b>Pierderea angajatorului se putea compensa cu o reducere a salariului.</b> Daca tu primesti in loc de 1500 euro doar 1000 euro, firma nu pierde nimic in urma impozitarii.
                Vrajeala pura cu firmele care urmau sa plece si etc... E vorba de salariile finale pana la urma , ca si in domeniul bugetar. Statul zice "va taiem din salarii" , voi ziceti "nu ne taiati ca noi suntem mai cu mot".

                Sunt satul de bivolii astia al caror singur argument la o discutie economica este o gargara politica.
                • 0 (0 voturi)    
                  incapabil e guv Boc (Duminică, 23 mai 2010, 20:45)

                  alin [anonim] i-a raspuns lui etre

                  Corect este ca toata lumea sa plateasca impozit, dar
                  ... hai sa plecam de la premiza ca o firma mare din IT isi respecta angajatii si angajamentele... OK? Firmele mari nu privesc anagajamentele fata de angajati la fel ca statul roman de ex... Pricepi? Evident ca nu... Totusi sa presupunem ca firma la care lucrez ma respecta (la fel ca pe toti angajatii sai)...La angajare eu am negociat un saraiul BRUT pt ca nu ala ma intereseaza pe mine ... ci pe ala NET adica ce imi va ramane mie in mana... Evident in contract este trecut salariul BRUT, dar seful meu direct (cu care am negociat salariul stie ce suma NETA am cerut eu). Daca eu voi pierde 16% ma voi duce direct la eu si ii voi zice ca vreau marire...(ca sa imi acopar gaura) si atunci el nu va avea decat 2 posibile raspunsuri: Da (si va fi fortat sa sciata cu circa 20 - 25 % mai mult ca sa imi acopere mie gaura) sau NU (si atunci risca ma ma piarda pe mine ca angajat si odata cu mie banii pe care i-a investit in specializarea mea)... Inmulteste asta cu numarul de angajari (care beneficiaza de deducere) pe care ii are o firma din IT si (poate) atunci ai sa intelegi de ce vor avea ei piederi mai mai... Ia in calcul si faptul ca firmele din IT, in general, datorita specificului muncii sunt "obligate" sa isi "motiveze" anagajatii pt ca acestia sa dea randament...lipsa de motivare poate duce la intrazieri de de proiecte si/sau alte pierderi financiare, ia in calcul si faptul ca aceste "mariri" nu au fost incluse in bugetul pe anul acesta al firmei, ia in calcul si precizia cu care se face bugetul pt o firma din IT (in caz ca nu stii doar licentele pt softurile utilizare costa o avere in fiecare an), si mai ia in calcul si dovada de neseriozitate a actualei guvernari... Si daca ai sa privesti imagine in ansamblu ai vedea ca de al o chestie banala si fireasca (si anume toata lumea sa plateasca impozit) vom ajunge sa ne trezim cu firme care pleaca din tara pe motiv ca nu mai au profit...PLM d-asta au venit aici in primul ra
          • 0 (2 voturi)    
            la fel se creaza discriminare (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:46)

            florin [anonim] i-a raspuns lui dadan

            si cu subventiile acordate pentru agricultura, si cu ajutoarele pentru caldura, si cu reducerile la transport, si cu cumpensarea medicamentelor...

            Sunt anumite domenii strategice pe care orice stat care se vrea oarecum competitiv trebuie sa le apere
      • +14 (16 voturi)    
        nu e adevarat (Vineri, 21 mai 2010, 16:31)

        ag [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        Scutirea se refera doar la plata impozitului pe salarii (16% - cota unica), restul contributiilor (CAS, CASS,..) sunt platite atat de angajat cat si de angajator.
      • +8 (10 voturi)    
        impozit IT (Vineri, 21 mai 2010, 16:31)

        florin [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        Nu este adevarat. Scutirea e doar de impozit (si aia doar la angajat, angajatorul plateste impozit/angajat)
        :toate celelalte se platesc : CAS, CASS, pensii, etc.
      • +3 (3 voturi)    
        acum platesc! (Vineri, 21 mai 2010, 17:49)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        scutirea asta a fost bagata de Comunistul Nastase si stearsa de Liberalul Tariceanu (prin ministrul sanatatii de atunci - Nicolaescu) ... :) - asadar de ceva vreme si programatorii platesc sanatate la nivelul salariului real...
      • +1 (1 vot)    
        ba plastesc (Vineri, 21 mai 2010, 19:00)

        Lilith [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        stiu din surse sigure :D
      • +5 (11 voturi)    
        sa mori tu?? (Vineri, 21 mai 2010, 20:16)

        alin [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        ... asa te-a invatat basescu?
        afla atunci, bivole,... ca platim si CAS si CASS, platim tot mai putin impozitul pe salariu... adica cei 16%... Mai afla ca nu tot IT-ul beneficiaza de acest spor ci doar cei angajati ca programatori (conform nomenclatorului de meserii) si nu toti programatorii ci doar cei cu automatica (sectiile de automatizari si calculatoare) si informatica, si doar firmele care au peste 10000Euro profit pe cap de angajat pot sa dea salarii cu deducere de impozit... I-a sa te vad te tine sa ma contrazici... ca vad ca de postat stii???
        • 0 (0 voturi)    
          hai nu zau, (Vineri, 21 mai 2010, 22:40)

          andrei [anonim] i-a raspuns lui alin

          Unu la mana, primesc si testerii si project managerii,
          Doi la mana, sunt scutiti si absolventii de electronica, matematica, matematica informatica si cibernetica
          • 0 (4 voturi)    
            nomenclatorul de meserii (Vineri, 21 mai 2010, 23:41)

            alin [anonim] i-a raspuns lui andrei

            ... cauta-mi si mie te rog meseria: software tester..... daca o gasesti, da-mi adresa si iti trimit o bere :)
      • 0 (0 voturi)    
        nu-i adevarat (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:06)

        dorina [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

        Nu-i adevarat. IT-istii nu platesc doar impozit, in schim celelalte contributii la fel ca si restul angajatilor.
  • -21 (29 voturi)    
    ........ (Vineri, 21 mai 2010, 15:24)

    .... [anonim]

    Asemenea discriminari nu ar tb sa se faca mai ales ca , cand e vb de salariile programatoriilor acestea incep de la 700 euro in sus.Din pacate in romanica orice e posibil
    • +13 (15 voturi)    
      de unde 700e? (Vineri, 21 mai 2010, 15:49)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ....

      700euro? unde? Incep mult mai de jos.
    • +14 (14 voturi)    
      mda (Vineri, 21 mai 2010, 16:42)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ....

      hai si zi-le si la astia din multinationala mea de programatori de unde incep salariile, ca ei sunt de alta parere :)
    • +7 (13 voturi)    
      Sa face un calcul (Vineri, 21 mai 2010, 17:59)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ....

      "Asemenea discriminari nu ar tb sa se faca mai ales ca , cand e vb de salariile programatoriilor acestea incep de la 700 euro in sus.Din pacate in romanica orice e posibil " -

      Sa facem un calcul simplu: ca sa fii scutit de impozitul pe venit ca programator trebuie sa:
      - Ai diploma de la o facultate de profil
      - Sa lucrezi intr-o firma de profil
      - Sa aduci in tara in fiecare an 10.000 de Euro profit!

      Daca un programator d'asta se trezeste ca ii da lu' Boc peste 16% din banii lui (ca e la brut), adusi de afara, atunci brusc se va gandi sa plece. Si daca pleaca nu mai plateste nici 31% pensii (9.5% el restul firma) nici 14% sanatate cat vor sa faca astia - adica 6.5% el si restul firma si nici somaj si tot restul...

      In plus, companiile mari: IBM, Microsoft, Oracle etc. nu fac bugete ca Boc, adica dupa ureche... astea se uita la 4 zecimale dupa virgula cand e vorba de Euro. Daca vine Boc-Poc la jumatea anului si le strica astora toate calculele minutios facute inca de la 1 ianuarie, prin niste impozite despre care nu stia nimeni pe atunci... s-ar putea sa-si ia jucariile, programatorii si sa plece... lasand-ul pe Boc cu degetelul in gurita... ca sa nu zic in alta parte.

      In concluzie, nu e vorba de nici o discriminare ci de un calcul simplu. Un impozit de 16% aplicat programatorilor care indeplinesc conditiile de mai sus ar aduce in termen mediu o pierdere la buget cu mult mai mare decat venituri - acum. Vazusem undeva ca veniturile statului din IT ar scadea de 12 ori...

      ce parere ai de asta? :)
      • -1 (15 voturi)    
        e clara discriminare. (Vineri, 21 mai 2010, 18:32)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        daca tu stai in tara pentru acei 500-600 Ron atunci esti jalnic....impozitul trebuie plati de toti ,iar firmele pot fi incurajate prin alte masuri.....insa mi se pare aiurea sa-i tai 15% din pensia de 700 Ron unui amarat si sa scutesti de impozit un angajat cu 1000Euro salar care sa fim serios nu moare de foame daca plateste impozit.....
        dar na, in tara asta toate sunt pe dos.....
        • -6 (18 voturi)    
          Nota 10!!! (Vineri, 21 mai 2010, 18:31)

          dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui dadan

          Sigura ca da! Esti singurul care vede corect situatia! Este o discriminare ordinara, rezultata dintr-un lobby puternic al multinationalelor din IT. Porcaria cu "cei din IT aduc venituri mari la buget" este o minciuna de 2 bani, tipica romanilor, minciuna care creeaza, absolut aiurea, ura intre toate celelalte categorii profesionale si cei din IT. Nici un guvern nu are dreptul sa discrimineze, printr-un act normativ, categoriile profesionale ajutand o categorie (cei din IT) in detrimentul tuturor celorlalti. Este o masura imorala 100 %. Da, intotdeauna vor exista categorii profesionale care vor castiga mai mult si altele care vor castiga mai putin (si asta...din 1001 de motive). Chiar in interiorul aceleiasi categorii profesionale vor exista diferente de salarizare! Insa este inadmisibil ca un guvern, indiferent care ar fi ala, sa favorizeze, printr-un act normativ, o categorie profesionala si astfel sa le defavorizeze pe toate celelalte! In acest moment guvernul incalca atat un principiu social-democrat (principiul solidaritatii sociale) cat si un principiu liberal (principiul egalitatii de sanse). El, guvernul, nu mai este solidar cu toti romanii! Pentru guvern exista o categorie privilegiata de romani (cei din IT) iar toate celelalte categorii raman in plan secundar.
          Putin le-a pasat (si le pasa) guvernantilor de veniturile aduse de cei din IT! Ei au incasat banii in urma lobby-ului, au votat legea si au aruncat pe piata magaria asta cu "cei din IT aduc venituri mari la buget". O porcarie...
          In timp ce Educatia, Sanatatea, Transporturile si multe alte domenii cel putin la fel de importante sunt in agonie!
          NO COMMENT!
          • +6 (12 voturi)    
            ......... (Vineri, 21 mai 2010, 19:37)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

            Gandeste-te doar la situatia Germaniei cand a plecat Nokia de acolo. Si Nokia nu e Microsoft precum nici Romania nu e Germania...

            Impozitul asta ar aduce pierderi tuturor. Mie ca programator (in cazul meu ar fi vorba de vreo 30 de milioane pe luna nu cat zici tu acolo), Statului Roman si voua pentru ca daca pleaca din tara o companie mare nici banii pe care ii aduc ei nu mai raman aici...

            Cred ca Boc a luat in cazul asta singura decizie inteleapta matematic, desi avea presiuni din partea UE pentru ca intr-adevar neimpozitarea programatorilor romani e un soi de concurenta neloaiala pentru programatorii din UE.

            Trebuie sa te gandesti la 2 lucruri: decizia e profitabila pentru romania in termeni de bani gheata si in al doilea rand IT-ul e printre putinele industrii din Romania pe profit in 2009 si cu siguranta singura industrie productiva pe profit! Pentru ca in tara asta nu se mai produce nimic altceva!
            • +1 (5 voturi)    
              interesu' poarta fesu' (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:26)

              mistretzu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

              cand da Boc o decizie si e in interesul meu, e cea mai buna decizie, cand ma pune sa platesc impozit ca tot romanu' ,atunci e jalnic...
              pai bai programatorii lu' peste, de ce plm nu va duceti voi in Canada sa munciti acolo pe bani adevarati, nu va e un pic rusine ca alocatia pentru copii scade cu 25% iar voi nu platiti nici macar impozit ?
              • -2 (2 voturi)    
                Penibil... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:13)

                Sorinic [anonim] i-a raspuns lui mistretzu

                Bai bivole, ce specimen de ignorant.... Du-te ma si fa ceva mai bun ca poluezi....
              • -1 (1 vot)    
                prostul are dreptate (Duminică, 23 mai 2010, 21:12)

                alin [anonim] i-a raspuns lui mistretzu

                @Bogdan... omul are dreptate... cel mai bine ar fi sa plecam si sa ii lasa sa traiasa ei singuri si fericiti in tara asta...
                @mistretzu... e clar ca nu te duce prea tare capul si nu poti sa intelegi ce se intampla in jurul tau... Iti fac un rezumat: Firmele din IT aduc bani in tara. Cum? 1) expotul de produse specifice (software intre altele), pt care aduc bani in tara este, salariile "motivante" platite angajatilor care la randul lor platesc CAS, CASS, TVA ( la tot ce isi achizitioneaza)...deci alti bani care intra la buget.
                Ce castig au firmele din chestia asta: 1) Forta de munca competenta (inca) vs un nivel de salarizare mai mic decat afara.
                2) Produsul muncii angajatilor...
                Acum... Totul se invarte in jurul profitului. Pt o firma de IT sa vina in romania si sa nu se duca altundeva trebuie sa aiba profit mai mare...Pricepi? Daca eu voi plati cei 16% de la 1iunie, ma voi duce la sefi sa-le cer marire de salariu sau voi lucra cu mai putin "chef".sau voi pleca din firma... Pai si o sa intrebi "ce te face pe tine asa special"... Mai nimic, doar ca firma a platit niste bani grei in specializarile mele.. bani pe care se asteapta sa ii recupereze in cativa ani... iar eu nu sunt sigurul si cam toti din colegii mei sunt in aceeasi situatie .... deci oricare dintre aceste lucruri poate duce la diminuarea profitului pe cap de angajat...Ia inmulteste acum cu numarul de angajati...Eh? Tot nu te-ai prins nu-i asa? Pai e simplu... Daca ar fi sa aleaga intra a prierde de exemplu 10% din profit platind cu 25% mai mult la salarii si sa aiba acelasi profit plecand de exemplu in Bulgaria ... atunci ia ghiceste tu ce va face... !!! Ehh acu ai priceput...Sincer cred ca nu, dar am incercat...
              • 0 (0 voturi)    
                jalnic (Miercuri, 26 mai 2010, 19:11)

                fati [anonim] i-a raspuns lui mistretzu

                mistretule:
                1)tu nu esti nici macar atat de competent incat sa fii programator.
                2)daca ai citi putin mai mult si te-ai informa inainte de a deschide gura ca sa aberezi ai fi mai castigat. sau mai bine daca in viata ta nu vei mai posta comment-uri de aste ai face lumii un bine.
          • +4 (10 voturi)    
            scutire it (Vineri, 21 mai 2010, 19:59)

            thont [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

            cei din IT aduc anual in tara milioane de euro .Este normal sa fie incurajati. Dar na, vrem toti sa facem o facultate la privat, fara cursuri, fara efort... fara nimic, ne angajam la stat ca sa stam si sa fim platiti degeaba, si apoi aruncam cu venin in persoane care au pus osul serios si au invatat. Si inca ceva, inafara de cei 16% toate celelate biruri se platesc. Asa ca faceti o socoteala cat CAS, samd plateste un angajat cu un salariu de 1000euro si apoi mai vorbiti.. Sau poate vrem ca toti acestea sa devina liberi profesionisti si sa lucreze direct pentru exterior? Atunci sa vedem de unde mai vin bani pentru destrabalarea de la stat.
          • +1 (9 voturi)    
            concurs (Vineri, 21 mai 2010, 20:26)

            mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

            Daca ai fi antrenorul unei echipe de atletism si intr-un concurs, la final, conteaza timpul fiecarui membru din echipa, ce ai face cu cel care alearga cel mai repede, i-ai pune piedica ?
            • -1 (7 voturi)    
              :) (Vineri, 21 mai 2010, 23:13)

              dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui mariusxmarius

              Nu Marius, nu i-as pune piedica...insa m-as stradui sa-i aduc pe toti la un nivel cat mai bun...Nu, nu e "comunism", e un efort de a-i aduce pe toti la un nivel de performanta care sa faca "echipa" castigatoare! O societate este "o echipa", intelegi? Da, unii sunt mai lenesi, altii sunt mai performanti...altii produc mai mult....etc...Dar totusi...a-i privilegia DOAR PE UNII IN DETRIMENTUL TUTUROR CELORLALTI...NU E JUST!

              In cazul subiectului pe care il dezbatem...repet ce am spus mai sus...UN GUVERN NU POATE GANDI DOAR IN BENEFICIUL UNEI CATEGORII PROFESIONALE...SI IN DEFAVOAREA TUTUROR CELORLALTE! E greu de inteles...Sau nu?

              Inca o data, nu numai IT-ul aduce bani in Ro...Mai gandeste-te!
              • +1 (3 voturi)    
                m-am gandit (Sâmbătă, 22 mai 2010, 1:47)

                mariusxmarius [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

                cand ceva functioneaza nu incerca sa-l modifici risti sa-l strici.
                acum nu platesc impozit si taxele la stat sunt undeva la 1000 lei pe luna fara impozit.
                daca se introduce impozit trec la PFA si platesc taxe in functie de norma de venit si cu impozit cu tot nu voi plati mai mult de 300 lei.
                deci unde e afacerea statului?
              • 0 (0 voturi)    
                Pai tocmai (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:04)

                Sorin [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

                Dorubarbu, prin decizia asta este avantajata intrega societate! Decizia mentine multe firme in tara, firme care platesc bani grei la buget, bani care ajung inclusiv la "toti ceilalti"! Think!
          • +6 (8 voturi)    
            nota 20 (Vineri, 21 mai 2010, 20:56)

            if0014 [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

            Sa va ajunga la amandoi. Bravo baieti, ati gasit problema tarii noastre - ITistii care castiga prea mult.

            Ai dreptate, banii la buget ii aduce Compania Nationala a Huilei, CFR-ul, Posta Romana, Primaria Bragadiru... si toti revolutionarii, handicapatii si pensionatii "de boala" si "speciali". A... si, evident, Gutza. Firmele profitabile care mai si vand cate ceva in afara nu aduc nimic, e o gogomanie.
            • +2 (6 voturi)    
              :) (Vineri, 21 mai 2010, 23:05)

              dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui if0014

              Sa vezi ce "productiv" ti se va parea un medic atunci cand refuza sa te opereze de apendicita....sau un mecanic auto care te va tunde de bani cand te duci cu masina la garaj...Sa vezi ce te vei milogi de ei...si cum te vei ruga...si cum vei scoate bani din buzunar....doar-doar "isi vor face jobul cum trebuie"...Mai ales daca vor afla ca TU NU PLATESTI IMPOZIT (PENTRU CA, NU-I ASA, ESTI UN IT-IST PRODUCTIV...) SI EI PLATESC CA FRAIERII!!!
              Sa vezi atunci ce "productivi" vor deveni pentru tine...
              :)))
              • -2 (2 voturi)    
                dubiu (Vineri, 21 mai 2010, 23:14)

                moto [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

                Tu vorbesti de cum va fi sau cum e acum?
              • +1 (3 voturi)    
                pai sa vedem... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 0:15)

                if0014 [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

                1. nu sunt IT-IST PRODUCTIV (da, mai, sunt oameni care cred ca e o idee buna ca au scutit IT-istii de impozitul pe profit, chiar daca nu fac parte din categoria respectiva)
                2. pana acum cei din service de la Toyota nu m-au intrebat niciodata cat platesc impozit la stat. Nici medicii pe la care am fost, si care nu mi-au refuzat banii scutiti de impozit pe care i-am dat
                3. din banii pe care i-am produs eu in ultimii 5 ani pentru stat (daca nu ai inteles la ce ma refer, e vorba de toate tipurile de taxe si impozite pe care le-am platit in perioada asta), statul ar fi putut sa plateasca lejer salariul unui medic pe 10 de ani; din pacate statul a ales sa-i plateasca pensia lui Florea Geica pe cei aproape 2 ani de cand s-a pensionat (saracu' om la 50 de ani nu mai putea sa munceasca).

                Ai inteles acum unde e discriminarea?
              • -1 (1 vot)    
                traiesti in alta Romanie? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:08)

                Crsiti [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

                haha, pai deja doctorii sint productivi de mult. Oficial nu se ia spaga, ia mergi prin saloanele de chirurgie si vei vedea "pretul pietei" .. de la 500 euro in sus. Ei "produc" de multa vreme ... Daca nu stii, taci. E mai intelept.
              • -2 (2 voturi)    
                Dorule (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:09)

                Sorin [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

                Draga dorubarbu, decizia asta care aparent avantajeaza angajatii IT, de fapt avantajeaza firmele IT care aduc miliarde de euro in Romania, bani din care sunt platiti si medicii (sau ar trebui, daca guvernantii ar fura mai putin). Incearca sa gandesti putin mai departe de prima idee si ai sa vezi ca toata lumea castiga din asta. Ce folos daca s-ar adauga impozitul? Asta ar necesita o marire a fondului de salarii de peste 25% pentru firme (pentru a pastra salariile actuale) care nu stau aici de dragul Romaniei. Te legi de una din putinele industrii care duc greul acestei tari. Apropo, programatorii platesc sanatate, pensii, somaj!!! Si platesc bani multi, foarte multi.
                • +2 (2 voturi)    
                  fa-te frate cu draqu.... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 18:17)

                  dadan [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

                  pai pe aceiasi logica ar putea merge si constructorii auto - Ford sau Renault sau toti producatorii de echipamente auto....pai eu cred ca astia au adus cei mai multi bani la buget anul trecut......iar daca mai santajeaza cu plecatul din tara cei din industria metalurgica raman iarasi gauri de miliarde de lei la buget...oricum o dai tot asistenta sciala se cheama ...sau avantaj...sau discriminare...
                • +1 (1 vot)    
                  Offfffff.....chiar asa? (Duminică, 23 mai 2010, 1:12)

                  dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

                  Sorine...fii sincer! Nu-i asa ca pe contractul pe care l-ai semnat cu compania de IT...tu ai salariul minim (sau foarte aproape de minim) pe economie? Iar restul iti este platit la negru? Nu-i asa ca, dupa ce smenarii din multinationalele de IT s-au vazut cu legea votata...au mai si profitat de slaba pregatire a celor din administratie...si mai sunteaza putin legea oferindu-va, "oficial", minim pe economie (sau foarte aproape de minim)...restul salariului fiind la negru?
                  Pai e corect Sorine?
                  Si ...vorba aia...cati sunteti voi din totalul angajatilor din Ro??? Nici 10 %! Ohoooooooo.....ce darnic sunt...Daca sunteti 5 % e bine! Esti de acord?
                  Lasa "miliardele de euro"...ca nu e adevarat...Please, om fi noi astia, din afara IT-ului mai "putin pregatiti"...sau mai putin "productivi"...dar nici chiar asa...
                  Si cum spunea "dadan" mai jos...Cei din industria auto (Ford sau Renault) de ce nu ar fi indreptatiti sa ceara aceleasi scutiri? Ai impresia ca ei nu aduc bani in Ro? Nu ofera, prin investitiile pe care le-au facut, locuri de munca? Chiar mai slab platite decat ale voastre...cei "productivi" din IT!
                  Deh, egocentrismul asta face ravagii!
                  Trist...
                  • 0 (0 voturi)    
                    iar se vede mentalitatea (Joi, 27 mai 2010, 15:59)

                    gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

                    romanului nu-i place munca, e clar. nenea doru, tu chiar nu stii ce vorbesti, un programator nu s-ar angaja in veci la o asemenea firma, avand in vedere ca nu are parte de nici un beneficiu. piata e mare, pe acelasi salariu si trecut tot pe cartea de munca se poate angaja in alta parte. in IT se angajeaza, la mine la firma fac angajari incontinuu, lunar apar cate doi-trei. si da, la mine la firma se plateste totul pe cartea de munca. si nu te inflama prea tare cu Ford si Renault ca au avut si ei scutirile lor.
              • -1 (1 vot)    
                pai deja se intampla asa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:18)

                emilper [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

                ...
              • 0 (0 voturi)    
                interesanta opinie (Joi, 27 mai 2010, 15:46)

                gazpefoc [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

                tu ai impresia ca doctorii "e" prosti si nu stiu ca IT-ul (nu tot) nu plateste impozit?? oricum ar fi, firmele de productie software au toate contracte cu firmele private gen MedLife, Medicover, CMU... cat despre service-urile auto tu crezi ca eu ma duc sa-mi repar masina in garaj la nea gica din coltu' strazii? chiar sunt curios cand au vazut aia 700 lei de la cineva pentru revizie de trei ani la masina. bani pe care ii incaseaza de la mine si pentru care platesc impozit pe profit, desi banii aia sunt din salariul meu neimpozitat. daca eu m-as duce in Canada, as plati acolo banii astia iar nenea cu service-ul ar da faliment sau ar repara pe 2 lei junghiuri aduse din germania.
            • +2 (2 voturi)    
              logica de roman.... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 18:12)

              dadan [utilizator] i-a raspuns lui if0014

              pai foarte bine ca au venituri mari IT-istii si eu sper sa le tot creasca insa sa si plateasca ceva impozit (cel mai fix si cel mai mic din regiune bata-l vina, dar sa-l plateasca si pe asta)....oamenii trebuie incurajati de stat sa castige mult ca sa aibe de unde plati taxele...cu totii va plangeti ca nu sunt drumuri bune sau scoli de calitate dar de contribuit la comunitate contribuiti numai cu sfaturi....IT-isti ce pleaca in nordul europei stiu ce taxe se vehiculeaza pe acolo..de-a dreptul enorme dar se vede calitatea serviciilor si chiar se merita...ideea e daca vrei sa ai un stat puternic ca Suedia , Norvegia, trebuie sa platesti ...daca toata lumea fenteaza ajungem ca in Somalia....
          • +5 (7 voturi)    
            Ce principiu??!!! (Vineri, 21 mai 2010, 21:27)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

            Si ce daca incalca un principiu social democrat?! De aia nu e la putere PSD-ul, ca nu ne intereseaza principiile lor!!! O mare greseala pe care o faci e aia de a compara un sistem bugetar cu o activitate privata!!!! Bugetarii isi iau banii de la buget(ala amarat care il avel) pe cand cei privati supravietuiesc prin ce produc. Multinationalele din alte tari au alte facilitati...in locul astora de la noi. Vezi cazul Irlandei! Asa ca, porcaria asta socialista cu discriminarea las-o la o parte! Ce principiu a avut PSD-ul cand a propus marirea salariilor anumitor categorii cu 45% desi bugetul nu suporta? Crezi ca exista mariri de 45% in sistemul privat? PSD-ul e un partid a carui singur principiu e: "Mint ca sa ajung la putere si dupa aia fur tot ce se poate fura"! Hai valea!
            • 0 (2 voturi)    
              :) (Vineri, 21 mai 2010, 23:06)

              dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

              Mircea, politetea ma face sa nu-ti raspund, la randul meu cu "hai valea"! Sunt mult prea educat pentru ca sa ma manifest ca tine...Citeste raspunsurile mele pentru ceilalti...Poate intelegi...
              Poate...
            • -1 (1 vot)    
              ...legea cresterii salariilor profesorilor? (Duminică, 23 mai 2010, 21:20)

              Alin [anonim] i-a raspuns lui mircea

              ... pai parca pe aia au votat-o si pedeleii... Dar stai, asa e PSD-ul minte: "In romania nu va fi criza ecomonica", "imi voi da demisia in 5 minute", "banii de la FMI sunt o centura de siguranta", "vom plati angajamentele fata de profesori", "nu am lovit copilul".... mai continui, sau nu te lasa colegii de partid sa citesti aceste lucruri?
        • -2 (6 voturi)    
          partial incorect (Vineri, 21 mai 2010, 20:38)

          alin [anonim] i-a raspuns lui dadan

          ... tu ce produci? cu ce te ocupi? cati bani aduce la buget firma la care lucrezi? cate astfel de firme sunt in tara? Nu confunda o firma care consuma cu una care exporta, daca romania are avea zeci de categorii de exporturi, atunci deducerea asta de impozit ar fi fost o mare magarie, dar romania nu exporta mai nimic (din productia proprie). Soaftul este sursa majora de export si foarte multe, daca nu toate marile companii care produc soft au filiale si aici la noi... Poate mintile voastre imbiubate de prosteala portocalie sunt incapabile sa inteleaga acest lucru... dar asta e crudul adevar... NOI NU VINDEM AFARA MAI NIMIC... atunci trebuie sa fi cu adevarat cretin sa iti dai creaca de sub picioare (ca guvern) si sa lovesti singura industrie care merge.... e foarte logic si foarte simplu.... NU este (moral) corecta acesta facilitate pt noi programatorii dar e mai sanatoasa pt toata lumea si nu doar pt noi, pt ca noi aducem ceva bani in tara voi decat consumati...
          PS. Tatal meu e profesor, si are acum cca 1000 lei salariu, si pe mine ma doare sufletul sa stiu ca va pierde 25% din salariu... Mi-as dori din tot sufletul ca in loc sa le ia lor bani sa renunte guvernantii astia la toate salariile si sporurile lor, sa renunte sa mai schimbe borduri in cartiere marginase, sa renunte la avioane vechi de 2 miliarde, sa renunte sa mai fure... si asa s-ar gasi bani... Inainte de a posta si a-va da cu parerea in legatura cu programatorii, va rog ganditi-va ca majoritatea dintre voi habar nu aveti ce inseamna...
          • +2 (4 voturi)    
            :) (Vineri, 21 mai 2010, 23:20)

            dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui alin

            Sa vezi ce "productiv" ti se va parea un medic atunci cand refuza sa te opereze de apendicita....sau un mecanic auto care te va tunde de bani cand te duci cu masina la garaj...Sa vezi ce te vei milogi de ei...si cum te vei ruga...si cum vei scoate bani din buzunar....doar-doar "isi vor face jobul cum trebuie"...Mai ales daca vor afla ca TU NU PLATESTI IMPOZIT (PENTRU CA, NU-I ASA, ESTI UN IT-IST PRODUCTIV...) SI EI PLATESC CA FRAIERII!!!
            Sa vezi atunci ce "productivi" vor deveni pentru tine...
            :)))
            • -2 (2 voturi)    
              oricum ii scot... (Vineri, 21 mai 2010, 23:44)

              alin [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

              ... care ar fi diferenta???
            • -1 (1 vot)    
              Dorule (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:14)

              Sorin [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

              Medicul ala este platit in mare parte de IT-isti, pentru ca si ei contribuie chiar foarte mult la asigurarile de sanatate.
        • -2 (6 voturi)    
          vedere scurta (Vineri, 21 mai 2010, 22:40)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui dadan

          "insa mi se pare aiurea sa-i tai 15% din pensia de 700 Ron unui amarat si sa scutesti de impozit un angajat cu 1000Euro salar"
          - intr-un fel e bine ca voi astia cu vederi "corecte" dar "scurte" nu ajungeti in posturi de decizie. Nu lucrez ca programator, dar sunt in stare sa vad corect situatia, spre deosebire de voi, care plangeti pentru cei saraci dintr-un reflex ne-conditionat, si va revoltati pe cei ce produc ceva.
          • +2 (2 voturi)    
            :( (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:45)

            dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

            Daca dupa 42 de ani de munca grea, foarte grea...ca strungar...ai avea o pensie de 250 EURO/luna...cat are tatal meu acum...ai intelege mai multe...si n-ai mai vorbi magarii de genul "voi, care plangeti pentru cei saraci dintr-un reflex ne-conditionat"...
            Gandeste inainte de a deschide gura!
            Sau e prea greu?
            • -1 (1 vot)    
              strungar (Duminică, 23 mai 2010, 11:51)

              Demigod [utilizator] i-a raspuns lui dorubarbu

              250 Euro pe luna e o pensie decenta.
              Renumeratia muncii pentru cei ce-au trait in vechiul sistem pare putin paradoxala. Adica ei ar vrea ca munca sa se raporteze strict la efort, si nu la profitabilitate.
              E greu de inteles capitalismul dupa 42 de ani la stungul uzinelor rosii.
              • +1 (1 vot)    
                :( (Duminică, 23 mai 2010, 17:57)

                dorubarbu [anonim] i-a raspuns lui Demigod

                Traieste tu, astazi, in Romania, cu 250 EURO/luna...
                Nu un muncitor e responsabil cu profitabilitatea companiei....fie ea comunista sau capitalista! Jobul lui e sa munceasca cat mai bine. Si crede-ma, ca unii au facut-o...inclusiv tatal meu...in conditii greu de imaginat pentru multi care nu au trait in "iepoca de aur"...strungarii aia (am fost de multe ori in fabrica respectiva, adica Electromotor Timisoara) aratau saracii ca niste mineri, avand in vedere ca lucrau foarte mult cu fonta! Inchipuie-ti ca nemernicii aia de comunisti nu le asigurau nici apa calda, sa faca un dus dupa ce termina munca...Sa nu mai vorbim de altele (protectie fonica mai ales...pentru ca era un zgomot infernal in sectie). Asa ca, in conditii extrem de precare, cu tehnologie uzata fizic si moral (strunguri super obosite), cu minima "asistenta" din partea angajatorului (la vremea respectiva statul comunist) multi muncitori isi faceau jobul cat se poate de bine! Vrei sa-ti spun ce s-a intamplat dupa 1989? Cum niste mafioti timisoreni (fratii Cristescu) au pus mana pe Electromotor Timisoara (si pe multe alte fabrici din Timisoara)? Vrei sa-ti spun ce au facut nemernicii aia? Nu are rost, oricum nu ai intelege...
                Iar "rasplata" a venit acum, la pensie.
                Fii serios, 250 EURO e o bataie de joc...nu se poate trai in Ro cu 250 EURO/luna, oricum ai intoarce-o!
                in fine...Ce sa mai zic? Mai pot sa zic ceva?
          • +1 (1 vot)    
            scurta dar corecta.... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:04)

            dadan [utilizator] i-a raspuns lui Demigod

            intr-o democratie corecta toti sunt tratati egal dar intr-o societate plina de asistati social ca si Romania totul e posibil.... asta e ....ceea ce primiti voi IT-istii se numeste ajutor social...cu ce te diferentiezi de asistatii sociali cu mertane din Strehaia de ex.?aaa da ca tu nu ai mertzan ai golf 4 sau octavia..... intr-o societate corecta toti cetatenii sunt tratati egal si cu respect...nu poti sa spui ca un vidanjor e mai putin important decat un programator.....am ramas cu sechele din comunism si se creaza diferente sociale....parca nu mai esti trendy daca nu ai vreo trei facultati...le e rusine tinerilor sa se mai faca instalatori , electricieni, bucatari...toti vor sa se faca avocati, economisti, de e plina tara de tineri cu diplome care nu stiu sa faca nimic si vand prin baruri sau mai stiu eu ce.....avem un sistem de valori stramb si ne lipseste solidaritatea....
            • -1 (1 vot)    
              ba se poate. (Duminică, 23 mai 2010, 11:54)

              Demigod [utilizator] i-a raspuns lui dadan

              Din punct de vedere strategic si economic, un vidanjor e mai putin important decat un programator; pentru simplu fapt ca poate fi inlocuit oricand si de catre oricine, chiar si de catre programator.

              Ia pune vidanjorul sa cante ceva din taste, sa vedem ce cod scoate.

              Multi care dezaprobati aceasta masura prin care guvernul si-a corectat in ceasul a 12-a o tampenie care era pe cale s-o faca, aveti o mentalitate de-a dreptul Stalinista. El zicea ca toti sunt la fel de importanti, d-asta pe intelectuali i-a trimis la taiat de lemne sau la carbuni in Siberia, sa nu mai gandeasca in locul lui, ca doar stie el ce e mai bine pentru toti.
              • +1 (1 vot)    
                :( (Duminică, 23 mai 2010, 18:06)

                dorubarbu [anonim] i-a raspuns lui Demigod

                Ok, sa inteleg ca nu putem compara mere cu dovleci (adica un vidanjor cu un IT-st)...
                Atunci hai sa comparam un IT-st cu un inginer constructor...De ce n-ar avea inginerii constructori aceleasi facilitati? Ei nu le merita, nu? Numai cei din IT le merita...Iti inchipui ca munca unui inginer constructor nu are "importanta sociala" a unui programator? Ah, sa inteleg ca el "nu e productiv"? Sau nu "aduce miliarde de EURO in Romania? Fii serios...

                Hai sa revenim, totusi, la comparatia putin fortata dintre mere si dovleci. Haide sa comparam un IT-st cu un mecanic de locomotiva, care are alocata ruta de calatori Timisoara-Craiova (cum a avut unchiul meu ani de zile)...Ah, ok...el nu a fost "productiv", nu? Sau munca lui nu avea "importanta sociala" a unui IT-st...Ok, am inteles...munca lui nu aducea "miliarde de EURO in Romania"! Aha...am inteles!

                Concluzia mea? Habar nu ai ce vorbesti...Sincer...
            • 0 (0 voturi)    
              ba voi sunteti tamptiti??? (Duminică, 23 mai 2010, 21:32)

              alin [anonim] i-a raspuns lui dadan

              ... ce rahat de ajutor social visati voi??? Voi chiar nu creti sa intelegeti ca de masura asta se bucura mai mult angajatorul decat mine.... EU mi-am negociat salariul NET, si nu cred ca exista un om care sa isi fi negociat salariu Brut, vreodata... Eu ma astept sa primesc o anumita suma de bani, in mana... Nu o primesc ma duc si cer marire... si de aici o lunga discutie despre pierderi, pt ca vor fi o gramada de programatori care vor cere aceeasi suma de bani (in mana) dar pt care angajatorul va plati mai mult... e foarte simplu si un retardat ar intelege... Per total aceasta masura va face IT-ul romanesc mai putin profitabil pt multinationale care pot lua decizia sa se mute.... si atunci voi, veti ramane cu dreptatea in mana si cu mai putini bani la buget... Si sa va vad atunci...
              Am mai zis-o si o repet, NU e normal ca noi sa fim scutiti, dar daca base vrea sa taie aceste scutiri, (lucru care in mod clar afecteaza marile companii), trebuie sa le dea un ragaz (macar un an de zile) ca aceste firme sa isi poata reface bugetele... E foarte simplu...
      • -4 (8 voturi)    
        hahahahahahahah (Vineri, 21 mai 2010, 20:27)

        tirtau [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        PROSTEALA SI SMECHEREALA tipic romaneasca...vor pleca ?unde?pai stimabililor pe dincolo chiar umbla cainii cu covrigi in coada?hai domne ce dracu chiar ne credeti tampiti? sa credeti voi ca astia nu vor mai pleca acum.......cat despre marile companii au venit aici ca au gasit fraierii (ca Guvernul asta de cacat )care stau drepti
        si le fac toate doleantele -pe spagi mici bineinteles...pai un it.ist d.asta ia maxim 1500 de euro in basina asta de tara ,iar afara pe prost 3000....eu cred ca li se rupe de romanica....si mie la fel....aia mari vin la noi ptr ca iau materie cenusie la pret de cacat ........vai de mama noastra
        • +2 (4 voturi)    
          esti toal pe dinafara (Vineri, 21 mai 2010, 22:06)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui tirtau

          Un programator roman castiga mai mult ca unul italian de expemplu, pe acelasi post. Ti-o spun din experienta, pentru ca am lucrat si p-acolo. Si-n al doilea rand nu vad nimic rau in a atrage investitii straine in tara. Nu vad care ti-e problema? Ti se pare anormal ca o companie sa vina intr-un loc in care se poate face profit? Nu asta e ideea oricarei afaceri pana la urma? Si nu asta trebuie sa faca statul, adica sa incurajeze investitiile private?
          • 0 (2 voturi)    
            hahahahaha (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:57)

            tirtau [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

            ba da stimabile ,statul asta trebuie sa faca ,dar nu sa dea pomeni......pe spinarea fraierilor....am si eu tovarasi ,multi ,in domeniu ,dar sincer astia nu prea vorbesc de joburi in ITALIA,SPANIA....AAAA capsunarii? da,...ei vorbesc de BELGIA,ANGLIA,GERMANIA...dar ma rog,
          • +1 (1 vot)    
            hahahahahah (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:02)

            tirtau [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

            si inca ceva Bogdanele tata,taxele si impozitele se platesc ,e drept in statele civilizate nu in romanica...
      • 0 (0 voturi)    
        ........ (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:56)

        ..... [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Dc o luam dupa logica ta nici eu nu as mai fii in tara.Lucrez la o firma de telecomunicatii si pot pleca lejer afara avand in vedere ca echipamentele pe care lucrez se folosesc peste tot in lume deci experienta am ca sa ma pot angaja.Dc o luam dupa logica ta putem pleca toti din tara ( o sa mai ramana bugetarii +pensionarii) , ma intreb at parinti tai care probabil sunt pensionari cine le mai plateste pensia???.Sper ca tu si astia care sunteti scutiti de impozit sa nu va aud ca vreti autostrazi, drumuri, scoli, parcuri etc.Voi nu meritati NIMIC pt ca nu contribuiti cu NIMIC.Contributia pt sanatate si pensie nu se pune pt ca beneficiati de serviciile alea
    • -1 (5 voturi)    
      .... (Vineri, 21 mai 2010, 20:20)

      alin [anonim] i-a raspuns lui ....

      tu muncesti intr-o saptamana cat munceste un programator intr-o zi??? Cuvantul dead-line iti spune ceva? Stii cam cati bani castiga firma mama dupa spatele programatorilor... Evident ca NU, nu stii nimic doar latrii ca un caine tamp...
      • +1 (5 voturi)    
        :) (Vineri, 21 mai 2010, 22:38)

        cata [anonim] i-a raspuns lui alin

        tu nu sti ca programatorii sunt printre cei mai puturosi angajati maestre ;)
        diferenta dintre un programator bun si unul mai putin bun este ca primul stie la ce sa dea copy paste ;)
        • 0 (2 voturi)    
          corect... :)) (Vineri, 21 mai 2010, 23:48)

          alin [anonim] i-a raspuns lui cata

          cate bug-uri am facut eu din copy-paste :))...
          totusi, si in IT se mai freaca si menta deci principial ai dreptate, dar asta nu inseamna ca muncesti putin... asta ca sa nu ne comparam cu functionarii statului (aia din administratie... caci doar cu aia am ceva de impartit)
        • 0 (0 voturi)    
          Exact! (Duminică, 23 mai 2010, 11:57)

          Demigod [utilizator] i-a raspuns lui cata

          Si un Doctor nu face decat sa puna diagnostice din cartile citite.
          Tot Copy-Paste e si aia; si unde pui ca mai mult trebuie sa dai din gura; si din cand in cand sa mai infigi un termometru in fund... :)))
    • +2 (2 voturi)    
      de unde (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:10)

      dorina [anonim] i-a raspuns lui ....

      Da de unde? de salariu de 150EUR la programatori nu ati auzit?
      • 0 (0 voturi)    
        dc ar durea prostia (Duminică, 23 mai 2010, 10:33)

        ....... [anonim] i-a raspuns lui dorina

        150 euro???Auzi cucoana, dc ai avea niste mici cunostinte de ce se intampla in tara asta nu ai mai afirma asemenea aberatii.Orice absolvent de facultate care lucreaza in domeniu i se garanteaza un salar minim de peste 10 mil adica de la 250 euro in sus.Dc ai salar de 150 euro numai programator nu te numesti ci mai degraba secretara.Ca de fapt firmele voastre nu fac programare ci doar beneficiaza de scutirea asta declarand ca fac programare si ele de fapt schimba softul pe un telefon sa dau asa un ex , at probabil iti da 150 euro.Un programator care se stie cat de cat nu vad de ce ar avea un salar mai mic decat 700 euro.
  • -25 (35 voturi)    
    eu (Vineri, 21 mai 2010, 15:42)

    yeeei [anonim]

    ce bine, imi faceam griji ca imi vor lua impozit la cei 2300 euro salar lunar.

    traiasca guvernul, boc si toata gasca lor!!!

    fara misto, chiar ma bucur ca nu imi ia impozit.... sa le taie salariile si pensiile la restul ca doar ei nu produc nimic.
    • +20 (22 voturi)    
      bine dar.... (Vineri, 21 mai 2010, 14:49)

      IT [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Nu cred ca e cazul sa fi nici cinic si nici exagerat. Si eu lucrez in IT si ma bucur daca aceasta decizie va fi luata insa sa afirmi ca toti ceilalti nu produc nimic.....Apropos, bunicul/bunica ta nu au produs nimic?
      • -9 (17 voturi)    
        eu (Vineri, 21 mai 2010, 15:57)

        mda [anonim] i-a raspuns lui IT

        nu mai am de ceva vreme bunici... au muncit ca robii si nu au vazut decat 2-3 ani pensie...

        ma doare sincer in cot de pensionari si bugetari, vrei bani.. LA MUNCA!! nu la cersit.

        eu unul sunt impotriva pensiilor si asigurarilor sociale de la stat.

        mi-am facut asigurare de viata privata si pensie privata.. si cotizez acolo.. la ce naiba sa mai cotizez si la stat cand oricum nu voi vedea mare lucru in comparatie cu cat fac acum ca si dezvoltator oracle.

        eu muncesc ca robul de la 7 la 7 seara, si in weekend-uri.... am deadline-uri, am proiecte si implementari de soft... dar sunt multumit de salar, asta este, muncesti si esti platit.

        sunt pensionari care s-au pensionat la 50 ani pe blat, si bugetari care la fel primesc 1000 euro desi nu fac nimic pe luna...

        sa taie tot, dar sa ne lase pe noi cei din IT care chiar muncesc.

        stima si respect la cei care stiu de munca intelectuala.
        • +13 (13 voturi)    
          o s aai un mare soc (Vineri, 21 mai 2010, 15:33)

          TZEAPA cu fondurle private [anonim] i-a raspuns lui mda

          sa vezi ce soc o sa ai tu cu pensia aia privata de care vorbesti

          tocmai am cerut restituirea banilor pe care ii adunasem de cativa ani la un fond privat foarte cunoscut si care se lauda cu mari randamente;

          mi-au comunicat suna X si am primit 10 zile mai tarziu X-10 %:, motivul: pai a scazut Unitul de la 9 la 8 ...si inca 2 % comision de retragere; nici macar nu au motivat diferentza, a trebuit tot eu sa le cer socoteala

          concluzia: am primit fix cat am cotizat, daca ii adunam in banca indiferent de dobanda, tot obtineam un minim de profit; ca sa nu mai zic ca nici macar inflatia nu am recuperat-o !

          acelasi lucru a patit si tatal meu acum 2 ani, si la fel si alti prieteni la alte momente de timp; e o mare diferenta intre ceea ce spun ei si ce se intampla in fapt !
          • 0 (0 voturi)    
            Caritas....asta vrei? (Vineri, 21 mai 2010, 17:31)

            Geo26 [anonim] i-a raspuns lui TZEAPA cu fondurle private

            Ai citit macar odata contractul?!? ITI SPUN EU NU! Undeva acolo scria clar ca daca ii retragi inainte de o perioada Z, iti iei mai putin...tu ce crezi ca fac cu banii tai cei de la fondul privat?...ii investesc in diferite chestii, ex piata de capital, iar daca vin mai multi ca tine sa-i retraga...nu crezi ca e normal sa ii penalizeze? sau in alta ordine de idei...nu vrei ca in perioada de criza sa iti tripleze suma?! te crezi la Caritas? Cand ai hotarat sa depui la fondul X....nu te-ai documentat si tu cum au decurs lucrurile in ultimii Y ani?...vezi...de aia suntem unde suntem...Eu cand m-am hotarat sa depun m-am interesat vreo 6 luni...pt ca in joc erau vreo 20-25 de ani....
            • +1 (1 vot)    
              contracte (Sâmbătă, 22 mai 2010, 4:20)

              Demigod [utilizator] i-a raspuns lui Geo26

              Conditiile contractuale se schimba in timp.
              Degeaba iesi castigator pe hartie, daca fondul de investitii intra in pierdere, sau pur si simplu firma ce-l administreaza intra in faliment.

              Nu tot ce e privat e bun, si cu atat mai putin "garantat". Statul din cand in cand poate fi tras la raspundere; sau sa-i schimbi administratia; asta cu conditia sa nu falimenteze si sa nu-l indatoreze prea tare pe cand om ajunge noi la pensii.
        • +2 (6 voturi)    
          Tu chiar esti categoria cocalar (Vineri, 21 mai 2010, 16:28)

          Rein Marcus [anonim] i-a raspuns lui mda

          Tu crezi ca o natiune traieste numai din minc aintelectuala?

          Daca fondul ala de pensii e baza ta de pensie esti pierdut fratioare. Nici macar nu stii daca apunci pensia si tu arunci banii la fonduri ... O sa te vad peste 20 ani cand fondul tau de pensii da faliment.

          O sa stau cu dejtu' in gura!
        • +3 (9 voturi)    
          pentru ''eu'' (Vineri, 21 mai 2010, 16:35)

          pentru ''eu'' [anonim] i-a raspuns lui mda

          din cauza oamenilor ca tine se ajunge la taierea pensiilor -> ai avut o copilarie nefericita ? :)
        • +1 (7 voturi)    
          shame on you (Vineri, 21 mai 2010, 16:37)

          dezamagit [anonim] i-a raspuns lui mda

          vai de capul tau.. sa-ti fie rusine, mai mult efort sau timp pt a-ti da o replica nici nu meriti
        • +4 (10 voturi)    
          muncesti ? (Vineri, 21 mai 2010, 16:39)

          r123 [utilizator] i-a raspuns lui mda

          Eu am firma si iti zic ca muncesc de 2 ori cat tine, tin si 3 angajati, si platesc impozit si mie si lor de nu stiu cat ori mai mare ca tine. In ultimii ani mi-au marit impozitul, au marit impozitele pe dividente, au scos impozitul pe venit si bagat doar ala pe profit, au bagat forfetarul au facut nu stiu cate modificari ca sa-mi faca zilele si mai grele. Scutirea asta a voastra este foarte nedreapta fata de restul.

          La fel si sora mea, are o firma cu 10 angajati, numai ea stiu cat se chinuie sa-i tina si cat plateste la stat - un stat care te ajuta doar pe tine, programator, ca al restul le pune doar bete in roate.

          Ca iti convine ca nu platesti impozit, e normal, dar mai lasati egocentrismul asta acasa, nu sunteti buricul universului, exista oameni care muncesc si produc mai mult si care platesc de nu stiu cate ori fata de voi prin impozite si taxe.
          • +4 (8 voturi)    
            O diferenta (Vineri, 21 mai 2010, 15:50)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui r123

            IT-ul aduce bani in tara fara ca tara sa se imprumute.
            Ci inteles ceva din fraza de mai sus?
            • +1 (3 voturi)    
              sigur ? (Vineri, 21 mai 2010, 19:30)

              r123 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

              Nu vad diferenta, firma mea aduce bani in tara fara sa se imprumute. Arata-mi tu diferenta.
              • +1 (3 voturi)    
                IT-ul e o industrie (Vineri, 21 mai 2010, 19:09)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui r123

                Daca si firma ta face parte dintr-o industrie si daca industria aia aduce venituri impresionante, atunci merita o scutire.

                Luptati pentru o viata mai buna. Pe mine nu ma incalzeste cu nimic daca tu nu beneficiezi de ceva atata timp cat e meritat. Ma astept la reciproca, pe cat posibil.

                Mult succes.
              • +1 (1 vot)    
                de unde? (Vineri, 21 mai 2010, 20:59)

                alin [anonim] i-a raspuns lui r123

                ... presupununda ca nu ai o retea infractionala care sa aduca bani in tara cu japca, ce exporta firma ta ca sa aduca bani in tara????
                Ce veinzi tu unui, neamt, bulgarm rus, chinez, american, etc... ca sa poti sa pui ca aduc bani in tara.... Daca vinzi niste produse (ale firmei tale) doar in tara (si nu si in strainatate), atunci tu nu aduci bani in tara dar contribui la circulatia lor (si acest lucru este un lucru bun), daca firma ta importa chestii (din turcia sau oriunde altundeva) atunci poti s-o inchizi ca oricum face mai mult rau economiei decat bine... Pricepi?
                • 0 (0 voturi)    
                  export (Vineri, 21 mai 2010, 23:02)

                  r123 [utilizator] i-a raspuns lui alin

                  Export servicii de grafica. Multumit ?
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu ai inteles ceva (Sâmbătă, 22 mai 2010, 1:44)

                    nano2k [utilizator] i-a raspuns lui r123

                    "Am obtinut astazi ca pe sistemul de IT - cel mai performant domeniu pe care il are astazi Romania in functiune - sistemul fiscal care a permis tinerilor sa nu mai plece in Silicon Valley si sa ramana sa lucreze in Romania si sa obtina din exporturi de licente 500 de milioane de euro, sa fie exceptat de la modificarea de care se discuta initial si anume sa fie taxat".

                    Auzi? CEL MAI PERFORMANT! Sa va intre asta odata pt totdeauna in capete!

                    Apoi, nu toti programatorii beneficiaza de aceste scutiri. Citeste te rog cu atentie conditiile pe care o firma trebuie sa le indeplineasca pentru ca angajatii sai sa poata primi aceste facilitati ficale. E pacat ca articolele nu dau informatiile pana la capat.

                    Sper ca atunci iti vei raspunde singur la intrebarile care te framanta. Intra si tu intr-o firma care iti poate indeplini doleantele, nu te opreste nimeni.

                    Daca nu vrei sa intri, e treaba ta.
              • 0 (2 voturi)    
                firma ta INVARTE bani (Sâmbătă, 22 mai 2010, 4:27)

                Demigod [utilizator] i-a raspuns lui r123

                E o diferenta intre a aduce bani din exterior, sau a-i invarti pe cei din interior.

                O firma din interior, practic face specula cu resursele, iar din specula asta iti tine angajatii si-si plateste darile catre stat. Nu exista "productie" in sensul economic.
            • 0 (0 voturi)    
              Lasa-ne domne cu tara (Sâmbătă, 22 mai 2010, 4:42)

              Pandele [anonim] i-a raspuns lui nano2k

              Nu mai spuneti atata de tara de parca voi dati ceva pe ea. Va raman voua bani mai multi asta e explicatia. Parca da cineva ceva pe tara asta, hai sa fim seriosi. Ati respirat usurati acuma. Dar tara oricum se scufunda si o sa puna astia impozite si la mortii de cimitire in curand ca doara ce produc ei?
              • -1 (1 vot)    
                E groasa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:38)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Pandele

                Programatorii va baga in pamant. Sunteti plini de fiere, oameni! Oare cand o sa va dati seama?

                Voi nu realizati ca scutirile astea au un rost? Chiar credeti ca sunt niste furtisaguri? Ca aceste scutiri sunt cele care opresc statul sa isi plateasca datoriile fata de cetatenii lui?

                Personal mie IMI PASA. Si nu am plecat, ca altii, la mii de euro pe luna. Am avut si motive personale sa nu plec, dar si motive "patriotice" si nu mi-e jena sa recunosc.

                Iti spun sincer ca m-as simti aiurea sa stiu ca ni se da un drept pe care nu il meritam.

                PS: nu lucrez in vreo firma in care sa beneficiez de asa ceva, insa cunosc cat de greu cresc firmele care au ajuns sa beneficieze, pentru angajatii lor, de asemenea scutiri.

                Chiar si fara aia 16% sau cat or fi, se platesc taxe, in valoare absoluta, foarte mari. Inainte sa vorbiti, mai bine v-ati documenta.

                Ideea nu e ca NU se plateste nimic. Nici pe departe. Doar ca firmele din IT de o anumita dimensiune nu platesc 16% din tot noianul de taxe, impozite.

                Ca de obicei, articolele astea sunt facute pe jumatate si pe banda rulanta.
                • +2 (2 voturi)    
                  E foarte groasa! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:52)

                  Pandele [anonim] i-a raspuns lui nano2k

                  eu chiar sunt programator si mi s-a parut aiurea cand au scutit taxarea programatorilor. Eram singurul care simtea asta, restul erau bucurosi de chilipir. Acuma sunt afara. Intrebarea e: Cum sa se schimbe ceva in tara aia cand toti se cotesc intr-un fel sau altul? cu ce sa se repare drumurile cand taxele nu sunt stranse cum trebuie de 20 de ani? cum sa se schimbe ceva cand banii putini stransi sunt cheltuiti aiurea de mai marii tarii? cum sa se schimbe ceva cand justitia e plina de nenorociti? toate domeniile sunt putrede: medical, invatamant, justitie, guvern, etc. Fiecare trage cate o teapa mica in fiecare zi X 20 milioane = .... Tara asta chiar nu are sansa... merge dupa proverbul boala lunga moarte sigura. Tot spunem ca rusii, turcii au furat de la noi.. raspunsul corect e ca romanii si-au furat singuri caciula.
          • +2 (4 voturi)    
            Gresesti (Vineri, 21 mai 2010, 17:21)

            ionescu [anonim] i-a raspuns lui r123

            Stiu ca te irita ca platesti o mie de taxe si ti se pare incorect ca o anumita categorie profesionala sa fie scutita de o parte din taxe dar in economie lucrurile nu sunt tot timpul fair. Programarea, webdesignul etc se pot face oriunde, chiar si pe o banca in parc. Materia prima si produsul finit nu se transporta cu camionul, vaporul sau trenul ca sa poata sa fie controlate sau taxate. Majoritatea firmelor de soft din Romania sunt subsidiare unor mamuti inmatriculati prin cine stie ce paradisuri fiscale. Acestia platesc SRL-ului din Romania sa zicem 10.000 euro pentru un program. SRL-ul isi plateste din acesti bani angajatii, chiria etc si ce ramane se impoziteaza de statul roman. Specificatiile si produsul finit se transmit la compania mama prin internet. Aceasta vinde produsul cu 1.000.000 euro si impozitele le plateste statului in care este inmatriculata. Romania nu vede nici un cent din diferenta dintre cele doua sume. Acum daca statul strange surubul si ii freaca pe programatori apar doua posibilitati: 1 - programatorii se relocheaza si statul roman pierde o mana de lucru inalt-calificata. 2- programatorii raman in romanica, isi fac treaba acasa, trimit ce lucreaza prin internet si oficial sunt angajati la o firma din afara romaniei care ii plateste intr-un cont la o banca din afara, se platesc taxe si contributii sociale la tara respectiva si statul roman nu mai primeste nimic. Tu in schimb care ai o alta activitate ce nu poate fi virtualizata ramai in tara si trebuie sa suporti mizerile statului. Asta este explicatia logica, restul sunt bla-bla-uri.
            • +2 (2 voturi)    
              dar... (Vineri, 21 mai 2010, 18:51)

              r123 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

              Legat de punctul 2 - uite asa puteam sa fac si eu cu firma mea. Eu fac 3D pentru companii din afara, lucrez prin internet cu ei sau la sediu lor . Puteam foarte bine sa pacalesc statul, sa-mi deschic cont prin mai stiu eu ce tara unde sa-mi intre bani (sau chiar in ro), sa angajez la negru 1-2 ajutoare si gata.
              Dar nu, am zis sa fiu legal, cinstit si asa mai departe.

              Si asa acum vreo 5 ani mi-am facut prima firma, firma care aduce bani in tara. Dar incetul cu incetul in timp ce programatorii angajati din tara erau si sunt scotiti de impozite - mie imi crestea impozitul de la an la an, mi se baga forfetar, mi se scotea impozitul pe venit si asa mai departe.

              Acuma ca mi-am deschis si alta firma care nu are legatura cu it-ul si e mai mare, mi-am seama cata bataie de cap si cate "nedreptate" este daca faci paralela cu un angajat - care nu plateste impozit.
              • +1 (1 vot)    
                1+1 = 2 (Vineri, 21 mai 2010, 19:14)

                nano2k [utilizator] i-a raspuns lui r123

                De fapt imi dau seama de altceva. Tu nu esti nemultumit ca programatorii sunt scutiti de impozit, ci esti nemultumit de nivelul de impozitare din Romania.

                Ma alatur tie daca asta e ideea si, crede-ma, eu nu beneficiez de reducerea asta. Insa stiu ce s-ar putea intampla daca reducerea asta s-ar scoate.

                Crede-ma ca este o concurenta extrem de acerba cu India si China pe domeniul asta. Tu cu 3D esti destul de ok, nu se prea inghesuie indienii si chinezii (cel putin eu nu stiu).

                Insa la bagat cod in nestire (calificare medie si putin peste medie), te doare capul...
          • +2 (8 voturi)    
            ... eu muncesc si gandesc de ma doare capu' :)) (Vineri, 21 mai 2010, 17:45)

            trist [anonim] i-a raspuns lui r123

            Sefu' (ca doar esti patron, nu?), nu cred ca iti da nimeni si nimic dreptu sa te iei de noi, IT-istii. NU are rost sa incerc eu (sau altcineva ...) sa-ti explic cum sta treaba noi si de ce suntem sau ne credem noi :) buricu' pamantului. A fost o vreme cand scoala romaneasca scotea minti sclipitoare. Intamplarea a facut ca ele sa se indrepte in majoritate catre IT - domeniu in care te puteai bucura de o tinerete fericita (remuneretie minim decenta), facand si ceva extrem de creativ. Multe dintre aceste minti tindeau sa plece din tara. Cineva a fost de parere ca e pacat ca scoala romaneasca sa investesca atata amar de bani si efort in niste indivizi ce aveau sa aduca castig doar celor din WE si US. Si uite asa s-a scornit ideea de investitie in IT-ul romanesc. Istoria dovedeste ca n-a fost cea mai proasta idee. ;) Asa ca get used to it and get over it. Nu-ti convine sa mai fii patron, ca muncesti prea mult, lasa-te. Parerea mea e ca beneficiile sunt inca bune, daca inca mai persisti - vreau sa cred ca nu esti masochist. :) E pacat totusi sa mori cu parerea ca muncesti mai mult ca toti IT-istii ... ;) Nu tre sa moara si capra vecinului, micule intreprinzator. Ar trebui mai degraba sa cauti cai sa castigi tu mai mult nu sa ma urasti pe mine ca sunt printre cei "alesi" ... Nu te opreste nimeni sa faci o facultate de IT si sa incerci sa-mi calci pe urme - esti dispus? Have fun si spor la treaba!
            • +3 (5 voturi)    
              right... (Vineri, 21 mai 2010, 18:40)

              r123 [utilizator] i-a raspuns lui trist

              "Sa-ti calc pe urme" ? Sa-mi explici tu ? Hehe....

              Am terminat facultatea de Informatica in 2003, pe langa "sef" - cum iti place sa ma numesti, am activat si inca mai "activez" in domeniu.

              Deci lasa-ma cu IT-ul romanesc in sus si in jos, cunosc mai bine ca tine ce scot facultatile din Romania. Pe langa olimpicii de rigoare si cateva varfuri (care oricum nu raman in tara), foarte multi sunt mediocrii si slabi. Iar cei buni au invatat mai mult singuri ce au invatat, scoala au facut-o ca sa aiba o diploma.

              Oricum imi place, gandesti ca un bugetar. Ma condamni "de ce n-ai stat la caldurica si de ce ai vrut sa-ti faci firma".

              Da, probabil trebuia sa inteleg ca singura categorie favorizata e "programatorul angajat". Si atat, daca vrei ceva mai mult, daca vrei sa-ti faci firma (care aduce bani in tara btw), daca tii si pe alt angajati - gata, s-a stricat jocul, trebuie sa platesti impozite peste impozite ca sa acoperi gaurile din buget.
              • +2 (4 voturi)    
                ... si tot n-ai inteles nimic. :) (Vineri, 21 mai 2010, 19:26)

                trist [anonim] i-a raspuns lui r123

                Evident draga colega (ca doar suntem IT-isti amandoi) n-ai inteles mai nimic din comentariul meu. Sper, pt binele tau, ca cei care inca mai lucreaza pt tine sa nu-ti citeasca peroratiile, se te recunoasca si sa afle cam ce crezi tu despre ei - ca sunt niste "ilustrii" mediocrii. :)) Evident nici nu te numeri printre olimpici hehe. Oricum, nu tre sa fi olimpic ca sa emigrezi sau/si sa castigi mai mult decat onorabil p-afara sau p-aci. N-as fi asa de aspru nici cu cei care ies acum de pe bancile scolii ... multi trebuie sa munceasca ca sa se-ntretina la fac sau pur si simplu iubesc ideea de a face bani - scoala devine oricum tot mai ridicola.
                Anyway, bugetar nu-s .;) Nci pe departe. Sunt intre cei care dau consultanta la firme ca a ta - freelancer. Nici nu ma cramponez de cei 16% - pt ca nu-i am :). Si chiar daca nu-s olimpic tot cred o sa pot sa plec din tara asta neprietenoasa ... Stii ce-i tare? Romanii din IT de pe afara sunt mult mai putin constipati ca matale, mult mai relaxati si mult mai ... oameni. Sa fie din cauza lipsei stresului, a mancarii diferite sau a ... aerului? Nu stiu, dar tare vreau sa aflu. ;) Ramai cu bine!
                • 0 (0 voturi)    
                  Freelancer? (Vineri, 21 mai 2010, 19:17)

                  nano2k [utilizator] i-a raspuns lui trist

                  Colega, nu stii cumva Flex cu PureMVC?

                  Am nevoie de unul timp de 1 luna - mai vedem pe urma. Un proiect cu americani - GPS / Tracking, etc - "plicticosenii" de-astea. Sau daca stii vreunul... ma intereseaza.

                  Mersi.
                  • 0 (0 voturi)    
                    bai, e-al meu! (Vineri, 21 mai 2010, 21:28)

                    if0014 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

                    Eu l-am intrebat primul :))

                    Dar daca nu stie Java, ti-l las tie. Sa mai spuna astia ca nu e bataie pe IT-istii nostri.
                • +2 (2 voturi)    
                  freelancer ? (Vineri, 21 mai 2010, 19:55)

                  r123 [utilizator] i-a raspuns lui trist

                  Esti freelancer ? Asta in Romania inseamna ori la negru, ori PFA ori firma. Stiu asta pentru ca si eu am fost.

                  Firma ma gandesc ca nu esti ca altfel ai fi fost si tu nervos de ce s-a intamplat in ultimii 3-4 ani in materie de fiscalitate, taxe si impozite.

                  Presupun ca esti PFA, probabil localizat strategic in vreun oras defavorizat unde platesti la stat foarte putin.

                  Ia zi-mi mie, daca maine ti-ar baga statul inca 16% si inca mai stiu eu ce impozit ca sa acoperi gaurile lipsa cauzate de altii, si inca un forfetar in timp ce colegul de breasla angajat ar fi scutit de impozite, contabila ti-ar da cate 3-4 emailuri pe luna sa te anunte ca nu stiu cate alte prostii ti se impun - declaratii spalare de bani, "spionat" angajatii, schimbari la finante, schimbari cod Caen, declaratii somaj inainte sa angajezi, contracte straine traduse in 10 zile ca altfel te amendeza de te rup, nu stiu cate alte zeci de rahaturi - ai mai fi la fel de relaxat ?

                  Care-i faza cu "romanii din afara din IT" ? Vorbesti de aia care si-au facut firme sau aia care-s angajati ? Aia cu firme(putinii romani pentru ca ca 99% sunt angajati) probabil sunt relaxati pentru ca nu au fiscalitate excesiva, incarcata, nu au de platit X taxe pe an, nu li se schimba fiscalitatea la nu stiu cate luni, nu li se introduc ordonante de urgenta pe banda rulanta, nu li se cere stampila ca in 1930 cum ni se cere noua si asa mai departe.
                • 0 (2 voturi)    
                  Java stii? (Vineri, 21 mai 2010, 21:00)

                  if0014 [utilizator] i-a raspuns lui trist

                  Aici merg PM-urile? AM un job pt. freelanceri, si cred ca forumul Hotnews e singurul loc de unde n-am angaja pe nimeni inca :))
                • +1 (1 vot)    
                  Olimpici si scoala romaneasca. (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:16)

                  Demigod [utilizator] i-a raspuns lui trist

                  Uite ca ma numar eu printre olimpici, si sunt perfect de-acord cu ce a zis "colega".

                  In facultatile de profil nu inveti nimic, ba mai mult, epavele de acolo iti creeaza un asa dezgust pentru programare, de ajungi sa urasti ceea ce ti-a placut.

                  Desi stiu bine programare (si nu datorita scolii), prefer sa fac grafica/design. Si desi ma ucop cu grafica design, pe unde am fost angajat, am fost trecut ca Analist/Programator, deoarece asa zic actele, ca deh' n-am diploma de "artist".

                  Sa nu mai aud de ce oameni scot scolile din RO. Mai nou, facultatea e o industrie ca oricare alta, si principalul interes e sa stoarca bani de pe tine.
              • 0 (0 voturi)    
                numa' prostii scoti ! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 6:46)

                muzicianu [anonim] i-a raspuns lui r123

                tu sigur ai facut o facultate mediocra,
                daca ai fi mers la una cu renume probabil n-ai fi terminat-o, sau daca ai fi terminat-o nu scriai astfel de prostii !:) sunt IT-ist , am terminat l Cluj de 4 ani... acolo se face scoala fratilor , nu gluma ! salutari din Hong Kong ! inca aduc bani tzarii si nu putini! :D daca ne taie scutirea impozitului.. va fi foame mare in Romania! asa ca voi bugetarilor, rugati-va sa nu o faca ! altfel nu va fi bine , si in tzara n-o sa mai ramane decat cei mai putini buni!
                • 0 (0 voturi)    
                  scoala mediocra (Duminică, 23 mai 2010, 12:00)

                  Demigod [utilizator] i-a raspuns lui muzicianu

                  Politehnica, Calculatoare - Cluj.
                  E drept, au trecut cativa ani de atunci... dar impresia generala ramane de dezgust.
            • 0 (0 voturi)    
              simplu si corect (Vineri, 21 mai 2010, 21:02)

              alin [anonim] i-a raspuns lui trist

              ...
            • +1 (1 vot)    
              scoala romaneasca (Sâmbătă, 22 mai 2010, 12:09)

              Demigod [utilizator] i-a raspuns lui trist

              Nu stiu la ce scoala ai fost tu, dar eu dupa 7 ani de Poli - Calculatoare la Cluj, pot spune cu mana pe inima ca nu datorez NIMIC din ceea ce stiu facultatii.
          • 0 (0 voturi)    
            ne pare sincer rau... (Vineri, 21 mai 2010, 20:54)

            alin [anonim] i-a raspuns lui r123

            am zis si o repet, NU ESTE (moral corect) ca noi programatorii sa beneficiem de aceasta scutire... dar aceasta se aplica angajatului in ideea de a ajuta angajatorul... (salarii motivamte etc). Nu stiu ce iti imaginezi tu despre programatori, dar nu toti cei care stau in fata unui calculator sunt programatori, cum nu toti programatorii beneficiaza de aceasta facilitate... Ce au zis "programatorii" de mai sus, sunt semne clare ale postiei, ei sunt motivul pt care exista testeri... :). Oricum, pentru ecomonia unei tari, conteaza in primul rand, EXPORTURILE... firma ta ce exporta? Este adevarat ca si tu ai un rol in ecomonie, este adevarat ca statul ar trebui cumva sa te sprijine dar per total mult mai importanti pentru economia unei tari sunt cei care exporta... si cum am zis, Romania exporta doar soft, Dacii logan si materie prima....si cam atat. In rest noi importam... Sper ca vrei si poti sa intelegi ce vreau sa spun.... Incearca sa intelegi ca tara asta fara exporturile de soft ar fi intr-un cacat mult mai mare, si tie ti-ar fi si mai greu... Nu mai fi invidios pe programatori, ca muncesc de le sar ochii ... e naspa ca ei au si tu nu.... dar daca ei nu ar mai fi, si restul ar duce-o mult mai greu...
            • +1 (1 vot)    
              it (Vineri, 21 mai 2010, 23:44)

              r123 [utilizator] i-a raspuns lui alin

              Nu e vorba de invidie, si eu fac aproape acelasi lucru ca tine - diferenta e ca eu nu sunt angajat ci am o firma prin care lucrez pentru strainii.

              Daca ti-ai face si tu o firma mica de software sau altceva te-ai izbi de aceasi fiscalitate excesiva, impozite, instabilitate fiscala si asa mai departe.
          • 0 (0 voturi)    
            eu (Vineri, 21 mai 2010, 21:30)

            mda [anonim] i-a raspuns lui r123

            da dar tu esti patron cu Q7 la scara..

            in timp ce eu stau cu chirie si merg cu transportul in comun si lucrez ca programator 11 ore pe zi.

            sa fii sanatos, eu ce vina am ca voi sunteti patroni si va plangeti de impozite.. macar taci acolo si continua sa faci evaziune fiscala, pentru ca sunt 100% ca nu esti corect si iti platesti fiecare taxa sau impozit..
            • 0 (0 voturi)    
              right (Vineri, 21 mai 2010, 23:24)

              r123 [utilizator] i-a raspuns lui mda

              Si eu lucrez domnule "mda" tot intr-un domeniu connex cu programarea, am terminat o facultate in domeniu, dar spre deosebire de tine mi-am facut o mica firma nu am ramas angajat.

              De unde si pana unde Q7-le la scara numai tu il stii.
          • 0 (0 voturi)    
            Adevarul e la mijloc (Vineri, 21 mai 2010, 22:55)

            aitist [anonim] i-a raspuns lui r123

            Lucrez in IT si sunt dintre cei scutiti de impozit. Nu e prima oara cand se incearca scoaterea acestei facilitati. De ce nu s-a scos? Poate ca s-a dovedit in timp ca legea a fost buna pentru toata lumea. Avem firme mari de IT, unele au peste 1000 de angajati. Intr-adevar putine exporta software dar aceste firme platesc taxe, TVA, genereaza locuri de munca. Relocarea unei firme mari de IT e foarte simpla, cum au venit aici pot si pleca. Nu detin echipamente mari, nu sunt ca o fabrica. Totul e luat in leasing.
            E ceva in neregula cu aceasta scutire?
            1) E imorala. Un IT-ist nu e cu nimic mai special decat un medic, un profesor sau multi alti bugetari. Iar ideea ca cine nu produce bani nu conteaza a dus la situatia actuala din sanatate si invatamant.
            2) E o masura temporara care nu va putea fi mentinuta la nesfarsit, toti suntem constinenti ca mai devreme sau mai tarziu aceasta facilitate va disparea
            3) Nu a fost aplicata doar in favoarea angajatului. S-au oferit salarii mai bune dar nu va imaginati ca tuturor "scutibililor" le-a crescut salariul cu 16%.
            4) Exista o discriminare intre angajatii aceleasi companii...daca esti scutit esti mai "atractiv" decat un "nescutit".
            • 0 (0 voturi)    
              Imoral (Sâmbătă, 22 mai 2010, 1:22)

              Luci [anonim] i-a raspuns lui aitist

              Imoral este ca tu trebuie sa platesti taxe la sacul fara fund, nu ca altcineva este scutit. Nu este bine sa iti doresti sa moara si capra altuia.
        • -9 (9 voturi)    
          m-am saturat (Vineri, 21 mai 2010, 17:01)

          bamse [anonim] i-a raspuns lui mda

          ...de fraieri din astia care ne scot ochii cu cat mucesc ei.
          frateee, munca pentru bunastarea altora nu e o virtute!!!!
          n-aveti ce face pe acasa (femei de f...., copii de crescut)?
          • +5 (5 voturi)    
            Nasol man (Vineri, 21 mai 2010, 17:48)

            Butonel Mufa [utilizator] i-a raspuns lui bamse

            Zi mai bine ca esti frustrat ca nu salti si tu 1500 de coco pe luna.
          • +2 (2 voturi)    
            Hopa (Vineri, 21 mai 2010, 19:20)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui bamse

            "munca pentru bunastarea altora nu e o virtute!!!!"

            Dar tu pentru a cui bunastare lucrezi?

            Iti pot adresa aceeasi intrebare.

            Ati gasit de cine sa va luati. Da, noi, programatorii, va furam pita de la gura.

            M-as distra daca am putea face un experiment, sa platim taxele (enorme oricum) nu statului roman, ci statului Klingonian (sa zicem). Asa, de distractie sa zicem... Ia sa va vad dupa 1 an (sau 3 luni?) ce mai ziceti?

            Ca vad ca asa pun unii problema...
            • 0 (0 voturi)    
              si eu muncesc :) (Miercuri, 26 mai 2010, 20:01)

              bamse [anonim] i-a raspuns lui nano2k

              dar asta nu inseamna ca imi place si nici nu ma laud cu asta,
              As prefera sa imi ocup timpul altfel....asta era ideea.
              Pana o sa-mi permit asta ...la ora18 am rupt usa, incerc sa nu ma "spetesc" prea tare, evit proiecte etc.
              p.s. In rest sunt de acord cu tine :)
    • +15 (17 voturi)    
      tu ar trebui sa platesti (Vineri, 21 mai 2010, 15:49)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Tu ar trebui sa platesti impozit de cocalar. Frumos din partea ta sa apreciezi munca celorlalti...
      Bine ca stii tu cine cat munceste. Daca in sutele de mii de bugetari este 1 care munceste, tot nu e corect ca tu sa zici asta.
      Hai sictir!
      • +6 (10 voturi)    
        subscriu (Vineri, 21 mai 2010, 16:10)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Eu

        faina ideea cu impozit de cocalar.

        va dati seama ce s-ar imbogati tara asta cu asa impozit?!?
        :)
        • 0 (2 voturi)    
          stai linistit (Vineri, 21 mai 2010, 21:40)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

          Ar trebui sa execute fiscul miile de bmw-uri la mana a 7-a, cu geamuri fumurii si eventual in 2-3 culori, ca sa aiba din ce sa recupereze banii pe taxa asta... sau loganuri tunate cu stopurile negre si alte asemenea aberatii.
    • +4 (6 voturi)    
      aha (Vineri, 21 mai 2010, 15:51)

      k [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      daca tot te-ai laudat cu salaru, zi-ne si ce experienta ai, si in ce programezi; sa nu creada lumea ca iei bani astia doar ca ai facut faculta de IT :P
      • +1 (1 vot)    
        oricum nu conteaza... i (Vineri, 21 mai 2010, 21:08)

        alin [anonim] i-a raspuns lui k

        Important e ca da de lucru la testari :))

        Ps... Secondez ideea cu impozitul pe cocalar... as adauga si pitipoanca...

        Mie rusine, dar recunosc ca sunt cocalari si intre progrmatori :P...
    • +1 (5 voturi)    
      tu (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

      cipri [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      "[...] sa le taie salariile si pensiile la restul ca doar ei nu produc nimic. "

      poate ca motivul pentru care am ajuns toti in situatia asta, e fiindca acolo sus sunt oameni care gandesc ca si tine.
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Vineri, 21 mai 2010, 17:20)

        andreiu [utilizator] i-a raspuns lui cipri

        cata dreptate ai ... si cat de putini sunt cei care realizeaza ca asta e o problema importanta care sta la baza multor decizii proaste.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu zau? (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

      Un cetatean Turmentat [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Da? Si eu lucrez in domeniul IT dar aia nu inseamna ca pensiile sa fie reduse. Tu traiesti printre constructiile si realizarile facute pana in '89. Ca de atunci nu s-a mai construit nimic util. Si nu stiu cat ti-ar conveni sa ajungi la varsta la care iei pensie si apoi sa ramai fara o parte din ea dupa ce ai contruibuit o viata intreaga doar pentru faptul ca nu produci nimic. Ia spune, mai esti asa de voinic?
    • +5 (9 voturi)    
      Inteleg bucuria, e penibila desconsiderarea (Vineri, 21 mai 2010, 16:04)

      Rein Marcus [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Rusine tie pentru ca ii desconsideri pe ceilalti.

      Si eu lucru in IT. Si am benficiat o perioada de reducere de impozit. Acum ca PFA platesc impozit la stat. Cam cat ai tu salariu tot anu cam atat dau eu singur pe an la stat.

      Ar fi cinstit din partea IT-ilor ca din solidaritate pentru bunicii si parintii lor pensionari sa isi dea impozitul la stat singuri, pe prioada pe care se reduc pensiile sa dea si ei la stat.

      E bine ca stim sa facem gura ca nimic nu mere dar cand trebuie sa facem ceva nu ne omoram.

      Ce frumos ar fi daca toti IT-istii care nu platesc impozit ar face un fond cu impozitul pe care ar trebui sa il plateasca si ar administra singuri fondul. Ceva pentru ca tara sa mearga bine.

      Ei? Atunci as intelege sa IT-istii sa fie cu nasul pe sus, dar asa? Pentru.

      Tu nu din cauza ca muncesti asa mult (stand pe youtube de dimineata pana seara, si postand comentarii penibile pe hotnews) primesti reducere din impozit. Ci din cauza ca per ansamblu statul ia mai multi banii pe industria IT daca nu ia impozit la din astia ca tine.
      • +2 (4 voturi)    
        impozit != pensii (Vineri, 21 mai 2010, 15:37)

        minimi [anonim] i-a raspuns lui Rein Marcus

        ma bucur ca platesti imozit. Ajuti la reconstructia tarii, la modernizarea infrastructurii, la cresterea imaginii de tara (da, sunt ironic si ma refer la berceni, bechteli, udre si alte gauri ale bugetului).

        dar in afara de impozit, platesti cumva CAS si CASS ? pentru ca de acolo se iau banii de pensie si asigurari :D
        • +2 (2 voturi)    
          Raspuns (Vineri, 21 mai 2010, 15:56)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui minimi

          Da. Reducerile nu se aplica la CAS si CASS.
        • +1 (1 vot)    
          daca nu stii mai bine taci (Vineri, 21 mai 2010, 16:50)

          Előd [anonim] i-a raspuns lui minimi

          De ani de zile ceea ce se colectează pentru fondul de pensii nu ajunge pentru a le plăti.

          Da, pensia e finanțată inclusiv din impozitul de 16%. Și din împrumutul la FMI la care tot noi vom plăti dobândă.
          • 0 (0 voturi)    
            .... poate asa realizati si voi (Vineri, 21 mai 2010, 21:14)

            alin [anonim] i-a raspuns lui Előd

            ... cat de mult s-a furat la noi in tara si cat inca se mai fura....
      • +1 (1 vot)    
        Interesant rationament (Vineri, 21 mai 2010, 16:24)

        Vladescu [anonim] i-a raspuns lui Rein Marcus

        Eu nu te-as angaja. Eu chiar i-mi ajut ... bunica si parintii cu bani. Daca as platii impozitul la stat ei nu ar mai vedea decit ... borduri, scene, securisti decorati cu pensii speciale ....
        Oricum ... cred ca sint 50% sanse sa nu se scoata scutirea de impozit sau ... sa fie inlocuit cu o taxa de solidaritate de 90% pentru ce depaseste 3000 lei.
        • -1 (5 voturi)    
          E modul egoist de a gandi (Vineri, 21 mai 2010, 16:41)

          Rein Marcus [anonim] i-a raspuns lui Vladescu

          E modul egoist de a gandi. Nu ne gandim decat la burtile proprii si la interesul propriu. Ne doare undeva de popor, de tara, de toti ceilalti. Daca mie imi mere bine (eventual si la 1-2 care mi-s rude) atunci ce conteaza ceilalti.

          Rationamentul asta porneste de sus, de la cei care ne conduc.

          Ne place sa ii criticam, dar vad ca si noi cei de jos suntem la fel.

          Lucrez deja de 15 ani, in domeniu IT. Nu am avut nici odata probleme sa imi gasesc un loc de munca, si nici nu am avut probleme cu angajatorii, toate 3 firmele la care am lucrat pana acum au fost multumite de mine.

          Ti-am zis eu platesc impozit, 16% pt ca is PFA, si nu am glumit cand am zis ca platesc cam cat are salariul cel care a initiat aceasta polemica.

          Daca exista borduri si mismasuri de genul asta e vina noastra a fiecaruia si a egoismului fiecaruia.
          • 0 (2 voturi)    
            De ce mai ca lucrezi PFA? (Vineri, 21 mai 2010, 17:15)

            Vladescu [anonim] i-a raspuns lui Rein Marcus

            Pai platesti 16% impozit, dar 5.5% cass-ul. Eu platesc 11% ... E corect ? Eu platesc CAS 0.3* salariu meu brut. Tu platesti la fondul de pensii 30% din 0.25*salariu mediu brut ... E corect ? Tu poti sa-ti deduci multe cheltuieli ca PFA Daca mie i-mi mere/pere bine ca programator n-au decit si ceilati sa invete programare sau sa faca alte chestii destepte. Daca atit ii duce mintea n-au decit sa se multumeasca cu ce au sau sa-si caute altceva mai bun eventual in alta tara, nu sa vina sa cerseasca de la mine.
      • +3 (3 voturi)    
        impozit (Vineri, 21 mai 2010, 16:36)

        Georgel [anonim] i-a raspuns lui Rein Marcus

        Din solidaritate cu parintii si bunicii mei ii sustin direct, nu dau banii statului sa ii fure iubitii nostrii politicieni. NU am incredere in statul roman.

        Cu cit platesc la stat pt asig medicala platesc o asigurare medicala privata, decenta, pt toata familia si macar beneficiem de ea.

        E frumoasa ideea cu fondul din impozitul pe care nu il platim dar este utopica in tara asta, prefer sa am grija singur de banii mei si sa imi ajut familia cum pot.
        Tara asta mai are resurse dar sint cumplit de prost gestionate, in cazul in care nu sint furate de-a dreptul.
      • 0 (4 voturi)    
        PFA (Vineri, 21 mai 2010, 16:37)

        eem [utilizator] i-a raspuns lui Rein Marcus

        Tu cu PFA platesti impozit la stat cat mine tot anul care sunt angajat cu tot salarul pe cartea de munca?

        Asta e cea mai gogonata. Si eu am colegi care lucra pe PFA pe norma de venit si impozitul e vreo 1000 de ron pe an.

        Nu platesti CAS, CASS, nimic.
        • +1 (1 vot)    
          alta minciuna (Vineri, 21 mai 2010, 17:02)

          af [anonim] i-a raspuns lui eem

          sau e din auzite?
          Eu am PFA in IT la norma de venit. Platesc impozit mic, CAS si CASS la minimul pe economie, dar platesc. Asta cu nimic-nimic e "dupa ureche".
        • +3 (3 voturi)    
          PFA (Vineri, 21 mai 2010, 18:17)

          Rein Marcus [anonim] i-a raspuns lui eem

          Platesc pensii pentru un punct de pensie. E destul. As vreau eu. As putea sa nu platesc dar o fac.

          Platesc sanatate 6.5% din profit (plus 16% asta face 22.5% platiti la stat).

          Eu nu facturez in tara ci in strainatate, deci nu ma compara cu colegii tai. Eu nu platesc suma fixa asa cum fac ei.

          Is obligat sa platesc 16% pentru ca depasesc cu mult 30000 Euro pe an de venit si pentru ca facturile mele is spre UE toate, deci trebuie sa fiu declarat ca platitor de TVA pentru ca firmele pe care le facturez sa ma gaseasca pe vies

          Baiatule imi pare rau de tine. Dar cu toata munca ta intelectuala gandesti limitat. Nu te interesezi daca ce spui are noima sau nu, ci te arunci pur si simplu.
        • 0 (0 voturi)    
          Tu cat platesti tu tot anul (Vineri, 21 mai 2010, 18:19)

          Rein Marcus [anonim] i-a raspuns lui eem

          ci platesc impozit cat ai tu salariu tot anul, deci de cel putin 10 ori mai mult decat dai tu la stat.
      • -3 (3 voturi)    
        pfa (Vineri, 21 mai 2010, 17:06)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Rein Marcus

        nu vreau sa fiu rau, dar ce faci tu cu pfa-ul se numeste evaziune fiscala. In loc sa platesti impozit ca toata lumea, tu dai mult, mult mai putin. In plus, nici firma cu care ai contract de colaborare nu plateste nimic la stat. Dar stai linistit ca va rezolva statul si pe voi astia cu pfa.
        • +3 (3 voturi)    
          alta dupa auzite (Vineri, 21 mai 2010, 17:16)

          af [anonim] i-a raspuns lui alex

          Evaziune fiscala e munca la negru.
          PFA-ul e cel mult optimizare fiscala.
          Eu platesc impozite, atit directe (16%, CAS, CASS), cit si indirecte (TVA si taxe locale). Nu platesc asigurari de somaj, dar nici nu beneficiez de asa ceva (daca ramin somer, 0 lei imi da statul).

          In plus, PFA-ul este gindit pentru liber-profesionisti: cindva eu ma voi muta spre consultanta, si voi lucra cu mai multe firme, evident. Fara PFA, cam cum crezi ca voi putea lucra legal? (fara sa fac evaziune).

          Si inca una:
          sotia a cotizat 10 ani la stat, ca a fost numai cu CM. Cind a venit copilul, a primit 0 (ZERO) lei de la stat, ca avea 2 luni intrerupere pe cartea de munca. Da-mi un motiv bun sa contribui si eu la stat cu miile (de lei).
        • 0 (0 voturi)    
          Evaziune?? (Vineri, 21 mai 2010, 18:45)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui alex

          PFA TAIE FACTURI, STIMABILE. Care e evaziunea? Domnii care iau juma pe carte si juma in plic - AIA e evaziune. Eu platesc impozitul de 16%, indiferent ca e in sistem real, sau cel impus de grila de impozitare.
          Sau crezi ca cineva da la PFA bani in mina fara sa aiba o factura emisa trecuta la cheltuieli?
      • 0 (0 voturi)    
        da... (Vineri, 21 mai 2010, 21:12)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Rein Marcus

        as participa cu o parte din banii din impozit la un asemenea fond,,, dar cine sa il administreze: statul, guvernu Boc, astia nu sunt instare sa administreze nimic.... Atunci cine? Zi tu?
        Dar mai bine sa imi ia banii astia sa vedem cu ce ii mai ajut parintii (profesori) sau bunicii (pensionari)...
    • +2 (2 voturi)    
      tu ... (Vineri, 21 mai 2010, 16:28)

      Georgel [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      dragule si eu ma bucur ca voi fi scutit in continuare de impozit dar sa te bucuri de raul altora ...

      Normal ar fi sa spuna ce fac cu toti banii si inainte sa se lege de o pensie cu care abia isi platesc oamenii medicamentele
      Sa impoziteze toate averile pe care ei le-au facut ilicit, dar de, cum sa-si ia din banii lor ? mai bine platesc cei multi si care pina la urmatoarele alegeri uita si iar voteaza pt un mic si o bere ...

      Oricum diferenta mare nu va fi pt ca din pacate in tara asta nu ai cu cine vota, daca ii luati la rind toti au fost la un moment dat la guvernare si ce au facut vedem acum :(
    • -1 (1 vot)    
      nici tu nu produci nimic (Vineri, 21 mai 2010, 16:55)

      bamse [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      IT'istii din Romania fac, in general, outsourcing sau muncesc in companii care si-au mutat serviciile IT in Romania pentru ca este mai ieftin, si angajatii nu fac mutre.
      Asa s-au umplut multinationalele cu sedii pe campuri, de mediocrii care fac munca de robot (dezvoltari minore, suport, customer care, training etc). Ei sunt trecuti programatori pe cartile de munca pentru ca se poate.
      Companiile astea nu produc TVA in Romania (contractele se semneaza in alte tari), deci scutirea asta de impozit este inutila pentru buget, nu incurajeaza producerea de TVA in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Stimate domn, (Vineri, 21 mai 2010, 18:50)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Ma bucur nespus de salariul pe care il castigati si de faptul ca sunteti fericit. Eu unul nu am nici salariul acesta, si mai sunt si nefericit caci in fiecare zi descopar cate nu stiu in domeniul retelelor, dupa mai bine de 10 ani de lucru in domeniu, si cateva certificari (dar care nu au nici o importanta).

      Ce voiam sa va spun este ca banuiesc ca aveti si alarma si gratii la apartament sau casa si masina in garaj. Mie daca imi fura masina, nu au nici cum sa o care (trebuie sa fii nebun sa cari o masina de spalat cu un lift in care incap doi oameni), caci cladirea in care stau cu chirie are 200 de ani si un lift mai mare nu incapea.

      Cat despre pensie, va doresc din toata inima intai multa sanatate si sa va bucurati de ea. Eu unul la 30 de ani nu muncesc 7 ore pe zi si nici in weekend (decat uneori) pentru ca stiu ca pensie nu voi mai apuca. Singura solutie ca sa nu mor de foame este capul, si acela folosit rational, si bine hranit si odihnit, caci numai el ma poate salva de la saracie la batranete.

      Sper sa va ajute norocul si Dumnezeu sa nu faceti un atac de cord la 70 de ani cand banii dvs din fondul de pensii ori vor fi fost de mult furati, ori desi luati numeric suma respectiva, ea nu va mai avea nici o valoare.

      In rest, numai de bine.
    • 0 (0 voturi)    
      ...daca esti programator (Vineri, 21 mai 2010, 20:40)

      alin [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      ... si poti spune o asemenea aberatie.... mi-e rusine ca lucram in aceeasi bransa... speram ca noi porgramatorii sa gandim mai mult inainte de a zice/scrie ceva.... Se pare ca tu faci parte din aceea categorie de programatori care dau mult de lucru testerilor...
  • -4 (4 voturi)    
    buna veste (Vineri, 21 mai 2010, 15:47)

    pensionarul [anonim]

    Doamne ajuta, poate nu ne micsoreaza nici noua pensiile....
    Si poate ne mai dau ajutoare la incalzire....
    Si poate imi dau in continuare calatorii gratuite la RATB...
    • 0 (2 voturi)    
      nu inteleg ceva (Vineri, 21 mai 2010, 16:23)

      danutz [anonim] i-a raspuns lui pensionarul

      Dar de ce oare ar trebui sa aveti calatorii gratuite? Ok cu pensiile si ajutoarele la incalzire... dar.. mai degraba calatorii gratuite ar trebui sa aibe cei ce se duc la munca...
      • 0 (2 voturi)    
        de ce mucosule.... (Vineri, 21 mai 2010, 19:35)

        pensionarul [anonim] i-a raspuns lui danutz

        Pentru ca la doctor nu ma duci tu, pentru ca la farmacie iarasi nu ma duci tu, pnetru ca laptele nu mi-l duci tu la usa.
        Eu nu sunt ca tine sa iau de la primul chiosc, eu umblu si dupa parizer unde ii mai ieftin.
        Mucosule, am lucrat 30 de ani sa ai tu blocuri sa locuiesti (ce realizari ai facut tu in toata existenta ta) sau vrei sa iau din nou aparatul de sudura dar nu na nai ajuta oasele.
        Eu te-am tinut in scoala, ca eu am cotizat cat erai tu mucos sa poti sa scrii, mucosule! Scoala a fost gratuita dar platita de noi toti...
        In plus, esti asa plin de muci ca ti-au ajuns in cresier de nu mai gandesti, ar trebui sa-i respecti pe cei in varsta, si poate vei fi respectatt siu tu......
        Domnilor va rog sa postati mesajul, chiar dac a inlocuiti mucos, cu istet.
        Multumesc frumos redactiei
        • +1 (1 vot)    
          iar incepi? :)) (Vineri, 21 mai 2010, 21:32)

          danutz [anonim] i-a raspuns lui pensionarul

          esti penibil, zau... iar incepi sa spui cat ai construit?
          O intrebare.. pe mine cine ma duce la farmacie/spital... Crezi ca noi nu ne imbolnavim? Nu avem nevoie de medicamente? News Flash: Si noi suntem oameni!

          gresesti spunand ca m-ai tinut la scoala.. parintii m-au tinut in scoala... au platit, manuale, fondul clasei, fondul scolii, din impozite salariile profesorilor, deci tu... chiar nu m-ai ajutat cu nimic...sincer... si nici profesorii nu m-au invatat nimic.. tot ce am invatat pentru ca imi trebuia, am invatat singur.. Restul. apa de ploaie..

          Nu respect in speranta ca voi fi respectat.. e o dovada de prostie sa faci asta. Respecti cand simti nevoia sa respecti... Vad ca tu nu stii sa respecti..clar...pe nimeni.. iti vezi doar interesul.. pensia.. corect, si eu imi vad interesul: salariul.

          Ti se pare ca ti se cuvine totul. Ai muncit, vrei gratuitate. Eu muncesc, si nu am, trebuie sa platesc tot.. Medicamente, transport, caldura, si absolut tot ce am nevoie. Trebuie sa inveti sa faci diferenta dintre ceea ce ti se cuvine, si facilitati. Facilitatile cum ti se dau, asa ti se si iau. ;) Daca nu ai invatat chestia asta... ai ajuns "batran al tarii" de pomana..Dar probabil in comunism asa era normal :)

          Ma intrebi ce realizari am facut la viata mea.... nu stiu, probabil ca nimic important fata de tine.. momentan sunt programator, si probabil ca asta voi fi toata viata, deci oricum nu ai putea sa intelegi realizarile mele in domeniu, nu are sens sa stau sa iti explic...

          Ahh. si nu locuiesc in blocurile construite de tine.. .nu am apartament, si de-abia am bani sa inchiriez unul... si sunt programator in IT.
          Datorita sistemului super tare, spre deosebire de tine, am fost obligat sa ma angajez din primul an de facultate ca sa pot avea bani, si nu a fost chiar usor..

          Sfat: Daca renunti la abonamentul de internet, ti se va mai reduce si factura la curent, si iti vei permite biletele de autobuz :)
          De asemnea, rog redactia sa lase comentariul.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Vineri, 21 mai 2010, 21:56)

          danutz [anonim] i-a raspuns lui pensionarul

          Scuze acum am vazut... Sudor, zici? Wow.. acum realizez valoarea contributiei tale pe 30 de ani la stat...
          Presupun ca studii superioare nu aveai pentru ca daca tu ai construit tot, nu ai avut timp sa iti termini (de construit) facultatea ..Stiu, era greu... aveai loc de munca sigur, apartament... de ce sa te mai chinui...
          30 de ani zici? Pai.. eu ar trebui sa ies la pensie cu 45 de ani de munca, daca reusesc sa o tin continuu... Iti dai seama ca avand aceesi varsta ca tine, tu vei parea cu adevarat "istet" pe langa mine, nu?

          Apropo....daca tu ai construit tot...unde ai invatat, unde ai locuit, bla bla bla?Off.. si.. sa stii ca si scoala ta a fost gratuita...

          In rest numai bine.. eu zic sa te bucuri de pensie, si sa lasi postarile pentru altii.. Serios.. bucura-te de ceea ce ai pe langa tine, si nu mai transforma totul in bani si facilitati.
    • +2 (2 voturi)    
      sa stii ca defapt e o veste buna pentru pensionari (Vineri, 21 mai 2010, 17:05)

      cc [anonim] i-a raspuns lui pensionarul

      Nu ti s-a explicat bine cred. Sunt aproximativ 45 de mii de angajati in IT(ca programatori), din care o parte(jumatate?) sunt scutiti de impozit. Doar cei de la firmele care aduc in tara mai mult de 10 mii de euro de programator au scutire. Cei scutiti de impozit platesc insa la fondul de pensii 30% si la sanatate 10%. Sa nu-ti faci iluzii ca cei cateva mii de programatori ar conta la plata incalzirii sau a pensiilor pentru milioane de pensionari, pentru asta trebuie sa creasca economia in general.

      Daca disparea impozitul atunci firmele care beneficiau de impozit ar fi trebuit sa creasca salariul sa nu le plece oamenii buni la firmele care inainte nu beneficiau de impozit, sau poate sa plece in strainatate. Firmele mari care ar fi inchis in Romania ar fi creat mult mai multe pagube, disparand mai mult de 10 mii de euro per angajat care intrau inainte in tara...Pensionarii ar fi pierdut cu adevarat aici...
      • -2 (2 voturi)    
        sunt batran si am vazut multe (Vineri, 21 mai 2010, 19:44)

        pensionarul [anonim] i-a raspuns lui cc

        Eu stiu ca oamenii buni si cu initiativa, fie au plecat din tara, fie sunt cu treaba lor si lucreaza altii pentru ei.
        Nu stiu ce nu pricepi tu dar vad ca esti sigur ca nu-mi merit pensia. Afla ca s-ar putea sa stai intrun bloc la catr am lucrat si eu.
        Si am mai inteles ceva, ne scad pensiile, nu mai primim compensate, si inplus in toamna va urca si tva poate si impozit(asata nu ne mai afecteaza), vezi eu stiu astea ca asa as gface si eu, asa r face si ileiescu, De caldura nu mai vorbesc.
        Dar asculta la mine , ce pierdem noi acum este bun pierdut, si sa nu credti ca voi in 20 d eani o sa obtineti altceva, pentru ca noi o sa murim care cum putem, cu sau fara deminitate, unii o sa mancam din guoaie, altii o sa cersim, multi ne -om da casele pe nimica ca traima pana om muroi, dar nici voi nu o sa o duceti mai bine pentru c a daca va disparea si dramul de respect pentru batranete de acum, pe batranetele voastre se vor pisa cei ca voi deacuma, Asa sa ne ajuyte Dumnezeu. Eu bag seama ca degeaba voresc.
    • +3 (3 voturi)    
      calatorii gratuite... (Vineri, 21 mai 2010, 21:45)

      Floorin [utilizator] i-a raspuns lui pensionarul

      calatoriile gratuite ar trebui sa fie limitate, si tichetele sa fie valabile doar dupa ora 9-10 .. ca sa nu aglomereze autobuzele toti pensionarii care se plictisesc acasa dimineata pe la 7-8.
      Eu poate vreau sa rezolv o problema la finante, la primarie, la politie, la posta, etc.. dimineata, INAINTE de a ajunge la munca, si sa nu intarzii f mult (nu's bugetar sa pot veni cand vrea muschiu' meu) Dar nu pot, pentru ca la ora 8 sunt cozi facute de pensionari inca de la ora 7. Astia sunt atat de indobitociti de pe vremea comunistilor, ca nu stiu sa traiasca fara a sta la coada.
  • +8 (8 voturi)    
    altfel sta treaba (Vineri, 21 mai 2010, 15:48)

    xyz [anonim]

    Mai degraba au spus IBM-ul, Microsoft-ul si alte firme ca se retrag din Romania. Asa merge treaba. Lu' Boc i-a fost frica de altceva, nu de Silicon Valey.Cred ca si-a dat seama ca nu poti sa le bagi mana in buzunar la astia mari chiar asa usor...mai ales ca erau putini oameni scutiti si nu era mare castig cu legea asta...
    • +6 (6 voturi)    
      Foarte bine (Vineri, 21 mai 2010, 16:05)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Si in Suedia asa s-a procedat nu au impozat societatile mari care erau coloana vertebrala a tarii. ca si asa au plecat multi prin alte tari unde erau impozitele mici. daca-ti pleaca citeva firme mari se duc si altele mai mici ca un fel de principui ai dominoului. Romania nu trebuie sa mareasca impozitele la privati ca este de rau.
    • -1 (3 voturi)    
      nope (Vineri, 21 mai 2010, 16:14)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui xyz

      eu cred ca Softwin, UTI si mai stiu eu care firma are business-uri serioase cu statul. vezi e-romania si alte bulshituri.
      am indoieli serioase ca tine de brand si plecare din RO. poa' sa fie ele si MS, Oracle, Infineon, HP, IBM, Freescale, Pentalog etc
      ce parere aveti de ideea asta?
      • 0 (0 voturi)    
        n-ai nici o treba cu asa ceva (Vineri, 21 mai 2010, 15:30)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Marius

        multinationalele pot imediat parasi o tara daca gasesc o alta locatie mai ieftina ptr o perioada acceptabila de timp, deja o parte din aceste multinationalele de la noi din tara si-au externalizat anumite sectoare in tari ca india, china, dar si bulgaria, ukraina etc., pastrand aici doar ce era greu de mutat si e ra indispensabil ptr respectiva firma la momentul respectiv. Multe deja au in plan asa ceva. Tara noastra a inceput sa nu mai fie o locatie ieftina ptr firme. Specific firmelor IT, e ca marea parte din bugetul companiei se varsa in salariile programatorilor, eliminand scutirea de impozit ar creea mari preobleme firmelor, de la nemultumirea angajatilor, pana la parasirea acestora a tarii. In plus multe ar incerca sa ocoleasca aceasta masura prin trecerea contractelor de munca pe pfa, ceea ce se pratica din ce in ce mai mult. Singurul efect benefic al eliminarii aecestei masuri, este doar de ordin moral in aceste vremuri grele, efecte reale ptr economice? nici unul, mai degraba negative
    • 0 (2 voturi)    
      Programatorii taica... (Vineri, 21 mai 2010, 16:24)

      Prgm [anonim] i-a raspuns lui xyz

      IBM si Microsoft NU fac programare in Romania, nu ei sunt cei care beneficiaza de decizia asta

      Btw, stiati ca cei de la ASESOFT au sponsorizat PDL-ul in campania iar acum isi iau partea, eu stiu doar de de vreo 5mil euro anul acesta... totusi nu stiu daca ei sunt cei care influenteaza decizia asta.

      Pe de alta parte stiati ca multi programatori buni din Ro (cu >1500E brut) sunt PFA deci nu-i intereseaza ce se hotaraste?
      • +1 (1 vot)    
        ce vrajeala (Vineri, 21 mai 2010, 17:31)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Prgm

        IBM si Microsoft inca FAC programare in Romania. In Silicon Valey se face putina si minima. In Silicon Valey nu se angajeaza. Vrajeala lui Boc. Poate programatorii romani sa plece in India, no chance in Silicon Valey. In Sua multi ingineri de software se reorienteaza pe alte meserii. Job-urile de software sunt in India, China, si inca in Romania.
  • -6 (10 voturi)    
    Base, tu stii? (Vineri, 21 mai 2010, 15:48)

    vio [anonim]

    Nu Base cerea sa se impoziteze orice venit, chiar si pensia aia minima de 300Ron?

    Unde e consecventa si unde e solidaritatea? Eu de ce sa platesc impozit?
    • +5 (5 voturi)    
      strategie (Vineri, 21 mai 2010, 15:03)

      escu [anonim] i-a raspuns lui vio

      Aici e vorba si de a folosi potentialul existent. sunt multi tineri inteligenti care au succes in domeniul IT. Drept care strategia tarii de multi ani este sa incurajeze acest domeniu. Ca atare sunt multe firme mari de it care lucreaza la noi si poate nu platesc impozit la mina de angajati, dar pe orizontala o multime de alte industrii beneficiaza de existenta acestora in piata romaneasca, creind locuri de munca, si rulind bani. O astfel de strategie nu o faci pentru 2-3 ani si o concepi pentru zeci de ani si o mentii astfel incit sa se creeze ideea in lume ca aici exista putere IT ieftina si buna, si ca vicisitudinile vremurilor nu iti afecteaza strategia si proiectia facuta anterior.
    • +7 (7 voturi)    
      Se impoziteaza (Vineri, 21 mai 2010, 15:14)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui vio

      Veniturile din IT ale angajatilor cu carte de munca se impoziteaza cu =~ 35%.

      Mai jos ai un calcul aproximativ al impozitelor pentru o intrare in firma de 1000 (EUR, RON, ce vrei tu). Intrarea in firma = banii pe care ii plateste IBM, Microsoft etc.... din aia scazi impozitele si ramai cu netul.

      Salariul brut: 770.2
      === OBLIGATII ANGAJAT ===
      CAS: 80.8626
      CASS: 50.0578
      Somaj: 3.8506
      -->Deducere: 0
      -->Venit impozabil: 635.349 <=== aici se aplica scutirea de 16%!!!!
      Impozit pe venit: 0
      Salariul net: 635.349
      === OBLIGATII ANGAJATOR ===
      CAS: 150.1734
      CASS: 46.2072
      Somaj: 15.4024
      Fond accidente: 3.8506
      Fond concedii medicale: 6.54602
      Fond salarii: 1.9253
      Carti munca ITM: 5.7759
      Total angajator: 229.88082
      ======================
      Total: 1000.00082

      Dupa cum vezi, din =~ 1000 un IT-ist ramane in mana cu =~ 635, adica =~ 63.5%. Restul (36.5% e impozit platit la stat).
      • 0 (0 voturi)    
        asa, si? (Vineri, 21 mai 2010, 22:46)

        vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui Popescu

        calculeaza acum cat plateste orice alt angajat, care nu beneficiaza de scutirea de 16%
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar crezi ca cei din IT sunt bogati? (Vineri, 21 mai 2010, 15:57)

      eu [anonim] i-a raspuns lui vio

      Chiar crezi ca un muncitor in IT ia cu 16% mai mult? Nu. La angajare se stie ca e scutit de impozit. De obicei daca sunt 2 oameni de aceeasi valoare din care 1 e scutit, bani in mana vor lua la fel.
      Asta este o facilitate pt angajator si atat.
      La programatori pur si simplu s-ar fi redus salariul cu 16%.
      Nu mai faceti gura, ca nu stiti despre ce e vorba
    • +2 (2 voturi)    
      Ce e asta solidaritate? (Vineri, 21 mai 2010, 15:57)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui vio

      Bai @vio de ce trebuie sa platite impozitele din solidaritate? Nu ai vrea tu din solidaritate sa fii gunoier? Cam naspa cu solidaritatea acum nu?
    • +2 (2 voturi)    
      of of mai mai (Vineri, 21 mai 2010, 16:01)

      programator [anonim] i-a raspuns lui vio

      Si-au dat seama ca daca impoziteaza veniturile celor din IT, bye bye firme mari, bye bye impozite venite de la ele si atunci sa vezi cum cresc taxele si impozitele pentru pensionari. Sunt putini cei ce sunt scutiti de impozit, sunt multi bani ce vin de la astfel de firme. Gaura ar fi prea mare. Aceasta scutire de impozit nu e o suventie ca in agricultura, ci o investitie (asta este pentru un bugetar care consuma si nu aduce bani la buget)
    • +2 (2 voturi)    
      solidaritate (Vineri, 21 mai 2010, 16:01)

      ove [anonim] i-a raspuns lui vio

      Subscriu.
      Lucrez in IT. Normal ca ma bucur daca va fi asa pana la urma. Dar ... consecventa si solidaritatea unde sunt? Cred ca am pierdut-o in ultimii douazeci de ani, daca am avut-o vreodata. Poate doar parintii nostrii o aveau, ca pe vremea lu ceasca erau la fel toti; si asta le-a mai ramas in 89, SOLIDARITATEA. Acuma ... banul dicteaza, banul ne-a dezumanizat, banul ne-a luat mintile.
    • +1 (3 voturi)    
      Solidaritate (Vineri, 21 mai 2010, 16:10)

      IT-ist [anonim] i-a raspuns lui vio

      Sunt de acord cu tine ca trebuie consecventa si solidaritate. Eu personal consider ca pensionarilor li se va face o mare nedreptate. In fond oamenii aia si-au castigat pensia prin faptul ca au muncit 30, 40 de ani.
      Dar daca stai si te gandesti ca statul pierde mai mult prin impozitarea It-istilor decat castiga cu colectarea acestor taxe o sa ajungi la concluzia ca asa e bine.
      Gandire de genul sa moara si capra lor e tipic damboviteana si nu aduce nimic bun.
      Nu inteleg de ce trebuie sa ne bucuram cand vedem ca si altuia ii merge rau.
      Da-mi voie sa reamintesc ca nici un IT-ist care e scutit de impozit nu ia bani de la buget ci aduce bani la buget.
      Nu aici e adevarata problema ci in sutele de angajati de prin agentiile care nu fac nimic (clientela politica PDL).
      Nu sunt de acord nici cu 25% reducere salariala pt politie, judecatori sau procurori pt ca asa poate inflori spaga.
      Nu sunt de acord nici cu reducerea de 25% pt profesori deoarece ei ne-au invatat carte si datorita si lor putem sa programam.
      Ei niciodata nu or sa-si taie craca ci or sa ne invrajbeasca pe noi restul, unii impotriva celorlalti.
      • +1 (1 vot)    
        serios? (Vineri, 21 mai 2010, 16:29)

        danutz [anonim] i-a raspuns lui IT-ist

        Pe tine ceea ce te-au invatat profesorii te ajuta la programare? Mistooo.. da-mi si mie un exemplu, ca nu reusesc sa fac nicio conexiune intre programare si romana,matematica,istorie,geografie,religie,biologie sau informatica de balta care se face in liceu. As putea sa zic ca doar engleza imi foloseste, si in niciun caz ce am invatat in scoala. .. nici macar la facultate (de profil informatic) nu am reusit sa invat ceva nou sau practic
        • +2 (2 voturi)    
          exact (Vineri, 21 mai 2010, 16:55)

          Vasile [anonim] i-a raspuns lui danutz

          Meseria de IT-ist se invata singur si din experienta proprie. la scoala foarte putin.
      • -1 (1 vot)    
        Solidaritate? (Vineri, 21 mai 2010, 16:48)

        ion taranu [anonim] i-a raspuns lui IT-ist

        Frate, dar vad ca nu esti de acord cu nimic. Nici sa se taie la pensii, nici la politie sau judecatori. Da nici sa nu se impoziteze lucratorii in IT.

        Pana la urma, cum zicea unul de lucra in IT pe vremuri, de il chema Leonida, ca raspuns la intrebarea "da daca nu plateste nimeni taxe, cum se platesc lefurile?"
        - Pai statul ce alta treaba are? Sa plateasca lefuri la angajati..

        Cica un IT-ist nu ia bani de la buget, deci merita sa nu plateasca impozit pe venit. Da credeti ca sunteti singurii care fac asta? Ca sunt o gramada de oameni care platesc din greu la bugetul de stat si nu se mai vaicaresc atat. Si primesc praful de pe toba, ca servicii sociale oferite de stat. Iar exportul de IT e pe la 600 de milioane, fata de exportul total al Romaniei, care e 25 de miliarde. deci mai sunt si altii care aduc bani in tara

        Ca sa nu mai vorbesc ca s-a tras de legea asta ca de un elastic: Oracle utilizeaza legea cei care lucreaza in centrul de suport tehnic (legea prevede clar ca e doar pentru productia de software), alta firma din Israel a "echivalat" studiile pentru toti programatorii, indiferent ce ai absolvit (desi legea prevede clar doar anumite facultati), si asa mai departe. Au folosit legea mai toate firmele care aveau si cea mai mica legatura cu IT-ul, desi nu aveau legatura cu PRODUCEREA DE SOFTWARE.

        Legea era buna, la un moment dat, in zilele in care se migra pe capete in IT. Hai sa zicem ca vreo inca 3-5 ani o mai avea un rost. Dar cam atat.

        Deocamdata, eu care platesc impozit pe venit, te ajut pe tine, care nu platesti, ca sa ramai in tara. Te rog mai usor cu solidaritatea asta pe scari.
    • +2 (2 voturi)    
      Solidaritate (Vineri, 21 mai 2010, 16:17)

      io [anonim] i-a raspuns lui vio

      ....asa e! Insa sa nu se uite anii de educatie "cheltuiti" de angajatii IT
    • 0 (0 voturi)    
      de ce sa platesti impozit ? (Vineri, 21 mai 2010, 16:31)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui vio

      de fraier, ca noi toti de altfel.
  • -2 (4 voturi)    
    nu e fair (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

    costel [anonim]

    Nu e corect fata de restul. Macar acolo un 7,8 %
  • +3 (3 voturi)    
    Asta (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

    Anonim [anonim]

    Putini sunt cei care au salariu ala pe care il arunci tu la misto, cei mai multi au intre 700 - 1000 de euro brut iar scutirea de impozit este binevenita si pentru cei care au salarii mari si pentru cei mici.
    Si da, tocmai aia cei mai bine platiti ar fi primii care ar pleca din tara daca s-ar renunta la scutirea de impozit si odata cu ei si contributiile lor la sanatate, somaj, pensii si celelalte dari pe care statul le ia cu 10 maini.
  • -6 (8 voturi)    
    grup dezavantajat (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

    Th.R. [anonim]

    Hai ca e buna asta. IT-sti sunt grup dezavantajat incat trebuie protejati. Oameni buni, daca si voi stati cu mana intinsa la stat, atunci ce sa vorbim de muncitorii necalificati cu 4 clase primare.

    Iar faza cu incurajarea industriei, ce incurajare mai mare decat un impozit pe profit de 16% (printre cele mai mici din UE). Hai sa fim un pic seriosi, pana unde mergem cu exceptiile astea?

    La fel si cu tranzactiile la bursa.
    • -1 (1 vot)    
      Bursa (Vineri, 21 mai 2010, 16:31)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Th.R.

      Bursa e inca vai de capul ei si taman ca a inceput din nou s-o ia la vale.

      Ce vrei sa impoziteze? Pierderile? De acord. Sa ia impozit, adica sa-mi dea inapoi 16% din pierderi.

      Tine cont ca daca nu merge bursa nu e bine de loc pentru economie.
    • 0 (0 voturi)    
      ipozit pe profit ? (Vineri, 21 mai 2010, 16:56)

      gabi_f [utilizator] i-a raspuns lui Th.R.

      ce profit domnule ? impozit pe pe venit, poate. Mai pune mana, ceteste si fa diferenta dintre cele doua, apoi sa ne dam mari economisti.
    • +1 (3 voturi)    
      mana intinsa? (Vineri, 21 mai 2010, 18:23)

      STF [utilizator] i-a raspuns lui Th.R.

      Cum adica stam cu mana intinsa la stat? Ti se pare ca imi da ceva statul? Din 6100 de lei brut , nici nu vrei sa stii cati bani se duc la stat de la mine + de la angajator. Si cand am fost in spital a trebuit sa imi platesc eu RMN-urile si chiar injectiile de la camera de garda...
  • +3 (3 voturi)    
    In fine o veste buna... (Vineri, 21 mai 2010, 15:56)

    T+C [anonim]

    In fine o veste buna...bravo
  • -2 (6 voturi)    
    Vreau sa-i dau in judecata (Vineri, 21 mai 2010, 16:02)

    dan [anonim]

    si eu lucrez in IT dar nu am terminat Cibernetica. Cica o sa mareasca mpozitele deci nu inteleg ce sunt eu ultimul prost?? Fac acelasi lucru ca si cei cu diploma de cibernetica, tin o firma de IT in Romania la fel cum tin si cei cu respectiva diploma dar eu trebuie sa platesc mai mult impozit ca altii sa fie scutiti!!

    Oricum nu inteleg de ce altii care lucreaza in alte industrii trebuie sa plateasca impozite dar programatorii care probabil ca oricum castiga de doua ori mai mult ca ei sunt scutiti
    • +4 (4 voturi)    
      Iti spun eu de ce (Vineri, 21 mai 2010, 15:33)

      Andrei m [anonim] i-a raspuns lui dan

      Pt ca industria IT aduce anual 400 de milioane de euro la stat. De aia! Aici nu e vorba de solidaritate, de fapte de omenie, e criza financiara, e vorba doar de bani si atat! Nu se pune intrebarea: "Ce e corect si ce nu e corect?". Totul se reduce la bani. Iei scutirea, statul pierde bani multi. E matematica simpla. Bineinteles ca, moral, vorbind, nu este corect fata de ceilalti muncitori cinstiti. Dar aia nu produc precum cei din IT!!
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 21 mai 2010, 16:52)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui dan

      E adevarat ce zici, pare cam discriminatorie legea, dar daca ar fi mai permisiva toata lumea ar fi programator. Si vanzatorul de cd-uri cu manele
  • -2 (2 voturi)    
    se aranjeaza baietii (Vineri, 21 mai 2010, 16:06)

    daniel [anonim]

    "secretarul general al Confederatiei Patronatelor din Industrie, Dan Matei Agathon"

    Ce se aranjeaza baietii, nu conteaza din ce partide sunt, daca sunt la putere sau opozitie, isi gasesc baietii unii altora joburi de vis. Sunt curios cat castiga pe luna (indemnizatie,salarii,etc,deci orice venit) DMA de la acest post.
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 21 mai 2010, 16:07)

    anonim [anonim]

    Ce bine...la 3000 de euro lunar , ar fi fost cam mult...
    Sa traiti bine! :))) HA HA HA
  • -5 (7 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 21 mai 2010, 16:11)

    dani [anonim]

    Ce sa-ti povestesc.Mi se pare de toata jena aceasta decizie, adica vreti sa spuneti ca IT-sti care au vrut sa plece afara pe bani seriosi nu au plecat din cauza ca sunt scutiti de impozit? Hai sa fim seriosi.Nu mi se pare drept, adica restul meseriilor nu conteaza, nu conteaza ca toti meseriasii au plecat afara, pentru ei ce a facut statul roman? Imi amintesc prin 2003 cum eram impozitat cu 35% iar cei din domeniu IT nimic, foarte interesant.Un rahat de tara asta este, nu sunt in stare sa gandeasca cand fac o lege.
    • +2 (6 voturi)    
      nesimtire? (Vineri, 21 mai 2010, 15:40)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui dani

      Sunt oameni pentru care aceasta reducere a fost un factor pentru ramanerea in tara. Mai mult, daca ar fi disparut acum 20% din net (16% se aplica la brut), multi s-ar gandi sa plece.

      De ce nu ti se pare drept sa fie premiati cei care aduc bani? Ai vrea sa fie pedepstiti, nu?
      • +1 (1 vot)    
        pai (Vineri, 21 mai 2010, 18:37)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

        si unde sa plecati? Strainii nu pot angaja cetatenii lor. Cati dintre romanii IT-isti or sa angajeze?
        • +1 (1 vot)    
          destui (Vineri, 21 mai 2010, 19:29)

          aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

          De unde ai scos-o ca strainii nu pot angaja cetatenii lor? Nu sunt momentan in Romania, si vad ce se intampla intr-o firma (mare) de soft de afara. Un roman se poate angaja aici, nu foarte usor, ca inainte de 2009, dar se poate.
          • 0 (0 voturi)    
            pai (Luni, 24 mai 2010, 17:03)

            Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

            "nu foarte usor, ca inainte de 2009, dar se poate. " Si se poate cam pt toti de ii e frica lui Boc ca pleaca?
            In SUA trebuie sa ai un PhD (cel putin) ca sa intri la Microsoft. In timpul PhD-ului abia intri in internship cu ei. Experienta 5 ani or 10 e nimic daca nu ai doctorat.
            Cati din Romania au doctorat in iT? Master stiu ca are cam toata lumea, cel putin in SUA, insa PhD?

            Eu asa am vazut in anunturile de Job-uri la Microsoft US, nu Romania.
            Voi poate ati vazut altele.
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Vineri, 21 mai 2010, 16:22)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui dani

      eu lucrez in it, si am revenit in tara pe un salariu decent datorita acestei reduceri. aceata nu e de fapt o reducere, er un calcul facut pe blogul lui Pambuccian, cat castiga statul de pe urma itstilor, era o gramada, per total parca 16000 de angajati in it sustineau 250000 de bugetari. sincer, eram pornit sa emigrez iar, siinca mai sunt, pentru ca mi-e frica de viitor, ca o sa se bag aceasta taxa.
      • +2 (2 voturi)    
        daca poti pleaca (Vineri, 21 mai 2010, 19:55)

        pensionarul [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Cum poate sa te tina in tra 16 procente?
        Pai om esti tu? NU stii ce va fi aici? Fa-ti actele ca in toamna poate ne batem pe coji de cartofi
        • -2 (2 voturi)    
          tare (Vineri, 21 mai 2010, 21:38)

          danutz [anonim] i-a raspuns lui pensionarul

          Adica 16 procente pentru noi e ok...E o nimica toata.. In schimb 15 pentru voi reprezinta diferenta dintre viata si moarte ... Las-o balta..
  • -5 (9 voturi)    
    pacaleala... (Vineri, 21 mai 2010, 16:12)

    Alex [anonim]

    Mai bine ar fi scos reducerea asta de impozit si ar fi lasat in pace bietii pensionari, care de-abia traiesc de pe-o zi pe alta cu mizeria de pensie pe care o iau. :-(

    Argumentul "sistemul fiscal a permis tinerilor sa nu plece in Silicon Valley si sa ramana sa lucreze in Romania" este o "pacaleala"! Si eu am lucrat in IT in Romania cativa ani si scutirea lor de impozit nu m-a impiedicat sa nu plec din tara. Salariile in IT in Romania nu se pot compara cu cele din strainatate si in plus, nu pleci numai pentru bani, pleci pentru o viata mai buna, pentru un mediu civilizat, pentru mai putina coruptie, pentru siguranta zilei de maine...
    • +1 (1 vot)    
      Domnia si prostia o lasam in Romanica (Vineri, 21 mai 2010, 18:43)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      De ce i-ati dat minus? Asa e, lumea pleaca pt un mediu mai civilizat, nu pt bani. Pt bani romanica e buna, poti si fura si corupe la greu, majoritatea au casa, nu platesc chirie, nu platesc impozite pe case,asigurarile mici. In strainatate daca castigi mult, platesti mult. Insa conteaza calitatea vietii si a oamenilor cu care traiesti acolo.
      • -1 (1 vot)    
        Nu e chiar asa (Vineri, 21 mai 2010, 19:46)

        aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

        Lumea pleaca si pentru un mediu mai civilizat, si pentru bani - sunt factori si factori. Una peste alta, un 20% acolo la net conteaza. S-ar putea sa faca diferenta dintre "asa nu se mai poate" si "acceptabil". In plus, deducerea asta de salariu nu se poate in niciun fel compara (cantitativ) cu reducerea pensiilor. Sunt din alta liga.

        Nimeni nu spune ca masura taierii nediferentiate a pensiilor si salariilor e buna. Dar daca iei bani din venitul unui om care lucreaza la privat, ce-ai realizat? Banii aia nu vor avea nicio destinatie valida. Se vor duce naibii in groapa bugetara, de unde nu-i mai vede nimeni. Apoi, cativa dintre cei afectati de impozite vor pleca, pe firme ai pus o presiune mai mare (prin costuri), si uite asa pierzi mai multi bani decat ai castigat pe termen scurt.
        • 0 (0 voturi)    
          si nu ii simplu (Luni, 24 mai 2010, 17:06)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

          tu ce alegi?
          Bani sau bani+civilizatie?
  • -3 (5 voturi)    
    naspa.. (Vineri, 21 mai 2010, 16:13)

    IT-ista [anonim]

    ca noi it;stii nu platim nici aia 16%...alte tari platesc 30% si mai mult...
    bine ca la buna-mea ii da saraca in loc de 9 mil 7 acum ... si noi traim binemersii cu salarii mari.. ca doar vrem sa avem salarii de occident, ca de, pregatire avem.. dau uitam ca tara se duce de rapa.. si zicem ca e guvernu de vina, ca ne convine sa mai ramanem cu 5-10mil si si mai mult in buzunar... ca la toti ne e greu..
    legea jungle, scapa ala mai puternic? adica eliminam batranetu si tinem tineretu... asa e legea naturii banui.. da exista tineret, sau parinti carora li s-a taiat ala 25%.. si parintii aia tre sa creasca copii destepti..it-isti..oare cum mai o sa mai faca asta si cine o sa mai faca copii?
    oricum... daca tot ne-au bata in unde suntem, sa zicem ca ne sacrificam si ne taiem toti de la gura..batrani tineri borfasi etc.. numa ca nu se intampla asta...
    pe urmele grecilor suntem...
    • -1 (1 vot)    
      bunicii (Vineri, 21 mai 2010, 16:45)

      Georgel [anonim] i-a raspuns lui IT-ista

      Tu chiar crezi ca banii aia ar fi ajuns la bunica ta si la cei ca ea ? sincer ?!? nu mai bine o ajuti tu direct, cum probabil faceai si pina acum ?

      Ma bucur ca sunt scutit de impozit dar sunt constient ca asta este o exceptie. Cind se va termina cu ea mi se pare firesc sa stiu cu un an inainte, nu cu o luna.

      o zi buna
  • +2 (4 voturi)    
    angajatii din IT (Vineri, 21 mai 2010, 16:15)

    gechi [utilizator]

    formularea "Angajatii din IT " este putin gresita, de fapt nu toti angajatii din IT sunt scutiti de impozit, ci doar programatorii. Sunt firme unde electronistii platesc impozit iar programatorii nu. Oare astia nu vor sa plece si ei in Silicon Valley?
  • -3 (7 voturi)    
    Este incorect! (Vineri, 21 mai 2010, 16:21)

    dan [anonim]

    si eu lucrez in IT dar nu am terminat Cibernetica. Cica o sa mareasca mpozitele deci nu inteleg ce sunt eu ultimul prost?? Fac acelasi lucru ca si cei cu diploma de cibernetica, tin o firma de IT in Romania la fel cum tin si cei cu respectiva diploma dar eu trebuie sa platesc mai mult impozit ca altii sa fie scutiti!!

    Oricum nu inteleg de ce altii care lucreaza in alte industrii trebuie sa plateasca impozite dar programatorii care probabil ca oricum castiga de doua ori mai mult ca ei sunt scutiti
    • 0 (2 voturi)    
      so, (Vineri, 21 mai 2010, 16:27)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Iti zic eu de ce:
      Pentru ca industria programatorilor e una din SINGURELE industrii care tine Romania pe linia de plutire. Daca in alte domenii astia pot face mismasuri, aici nu au cum. Au de-aface cu o masa de oameni ce detin un IQ mediu mult peste maximul din randul lor. La noi nu merge cu vrajeala, cu abureala. Dai sau plec prietene...

      Si-asa 2000 de Euro pentru un programator e un salariu EXTREM de mic in comparatie cu ce ar putea castiga afara, mai i-ai tu inca vreo 200-300 si-o sa-l pierzi.

      Repet, programatorii, cu toate scutirile lor, aduc printre cele mai MARI SUME LA BUGETUL DE STAT.

      A si inca o chestie... Cand esti prost si viata este grea !
      • 0 (0 voturi)    
        Venituri (Vineri, 21 mai 2010, 16:58)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui eu

        Aici in Suedia un programator poate cistiga si 5000 de euro pe luna. Si este putin fatza de alte tari unde se cistiga mult mai bine.
        • 0 (0 voturi)    
          Dar impozitele in Suedia sint f. mari (Vineri, 21 mai 2010, 17:49)

          T+C [anonim] i-a raspuns lui Vasile

          Dar impozitele in Suedia sint f. mari
      • +1 (1 vot)    
        well (Vineri, 21 mai 2010, 18:49)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Software-urile sunt cam facute, prietene, nu prea mai au nevoie de atata productie in masa . Sa vedem cum stai cu IQ-ul cand va trebui sa te reprofilezi, sa zicem in medicina, ca acolo vor fi o gramada de locuri, mai ales in Silicon Valey..
        • 0 (2 voturi)    
          dimpotriva, e plin de oportunitati (Vineri, 21 mai 2010, 19:54)

          aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

          Gresesti cand spui ca "software-urile"sunt cam facute". E plin de cereri de proiecte noi, in toata lumea, ca intotdeauna. Business-urile se transforma, firme cumpara alte firme, programe vechi se rescriu etc. Daca nu ar mai exista cerere de programe noi, noi ca noi, dar India ar fi in faliment.
          • +1 (1 vot)    
            poate (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:10)

            Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

            Nu stiu, pe noi la scoala in SUA ne-au sfatuit sa ne bazam pe networking si database, companiile mici nu mai creaza software personalizat, cumpara ce e pe piata mai ieftin, iar comapniile mari gen Microsoft te primesc ca VOLUNTAR daca esti cel putin la doctorat. Software a devenit un vis de copil, cum era astronaut cand eram mici. Asta in SUA, vad ca treaba sta bine in Romania. Orice tampit care invata C# acasa are job in Siemens. In SUA no chance.
    • +1 (1 vot)    
      Nu-ti mai dori atita moartea caprei vecinului. (Vineri, 21 mai 2010, 17:53)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui dan

      Monsher, si eu sint absolvent de Cibernetica si lucrez in informatica (nu in Romania) si platesc impozit (43%) de-mi iese pe nas.

      In schimb ma bucura faptul ca "IT-istii" de la Automatica, Cibernetica sint scutiti de impozit in Romania.

      Poate asa vor fi si mai multe companii IT de valoare in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Complet de acord (Vineri, 21 mai 2010, 18:00)

        Madalina [anonim] i-a raspuns lui T+C

        Sunt in aceeasi situatie. Sunt in US si ma albesc de cate ori ajung sa calculez cat imi ia IRS-ul din salariu, insa consider ca masura luata in Ro este foarte buna, stiu cateva firme de soft serioase de pe aici care luau in considerare Romania pentru deschiderea unor centre de dezvoltare, mai ales pentru nivelul cunostintelor ridicat si pentru lipsa barierei de comunicare (e greu sa comunici cu indienii si chinezii).
        Eu cred ca asta este una din putinele sanse pe care Romania a stiut sa o speculeze (multumim domnule Pambuccian) si pe care cei din UE abia asteapta sa ne-o dea jos.
        Pacat ca este asa de greu sa-i faci pe oameni sa inteleaga beneficiile pe termen lung, romanii au pierdut capacitatea de a planui pe termen lung (sau n-au avut-o niciodata).
        • -1 (1 vot)    
          ce!? (Vineri, 21 mai 2010, 23:32)

          gechi [utilizator] i-a raspuns lui Madalina

          tu te albesti in US? Ia sa-ti spuna ala din Suedia cat plateste taxe sa vezi atunci culoare :))
          Chiar, voi cat platiti acolo, 15% cu totul?
          • +1 (1 vot)    
            @gechi (Sâmbătă, 22 mai 2010, 0:56)

            Madalina [anonim] i-a raspuns lui gechi

            35% din salar doar federal tax.
      • 0 (0 voturi)    
        T+C (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:14)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui T+C

        poate ca printre acele companii IT de valoare ce vor veni in Romania, va fi si compania la care lucrezi tu acum afara. Si poate ca proiectul tau il va face mai ieftin Vasile din Romania. Tu poate vrei sa te intorci, dar eu nu.
        • 0 (0 voturi)    
          Fiecare este liber sa faca ce vrea (Sâmbătă, 22 mai 2010, 19:42)

          T+C [anonim] i-a raspuns lui Bobo1

          Concurenta nu ma sperie chiar asa de mult, am avut de a face cu chinezi, cu indieni si totusi au trecut anii si sint si azi in aceleasi post si zic eu fac fatza.

          Daca ma intorc in Romania
          Casa, masina sint achitate, deci dintr-o data dispare chestia cu ipoteca si deci cistig 30% la bani.

          Cit despre Romania, nu vad ce este atit de rau ca m-asi intoarce in Romania atita timp cit mi se plateste un salariu net de 4 - 5000 euro.

          Un consulant in ERP (SAP, PeopleSoft, JDEdwards) cistiga destul de bine si in Romania.

          Chiar mi-ai dat o idee, cit despre matale numai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      @dan (Vineri, 21 mai 2010, 17:54)

      Madalina [anonim] i-a raspuns lui dan

      Amice, cand s-a dat legea s-a plecat de la ideea ca pentru a emigra de ex in US trebuie sa obtii un H1B. Un tip de viza care se ofera numai dupa analizarea unui dosar in care sunt puse diplomele tale.
      Daca ai diploma in chimie sau in TCM nu poti sa iei H1B sa te angajezi la Microsoft oricat de mult ai vrea tu.
      Acum nu stiu ce snase exista in UE, dar cred ca si acolo s-ar putea sa ai surprize.
      De aia s-a limitat legea doar la absolventii universitatilor de profil.
      Si inca odata legea nu este data pentru cei ce fac web design, asta poate sa faca oricine.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 21 mai 2010, 16:21)

    eu [anonim]

    Ce sa va fac bre... daca v-a placut sa beti cerneala la scoala. Pai eu cand imi stricam ochii intr-un monitor, altii de behaiti acum si stricat ca nu-i corect, jucati table la casa scarii "cu baietii".
    • +3 (5 voturi)    
      Hmmm.... (Vineri, 21 mai 2010, 15:37)

      Butonel Mufa [utilizator] i-a raspuns lui eu

      if (ai_invatat_carte == true) {
      nu_platesti_impozit = true;
      castigi_mai_bine = true;
      } else {
      nasol();
      }
      • +2 (4 voturi)    
        :))))) (Vineri, 21 mai 2010, 16:54)

        danutz [anonim] i-a raspuns lui Butonel Mufa

        camelCase man.. sunt variabile nu constante
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate (Vineri, 21 mai 2010, 17:26)

        liana [anonim] i-a raspuns lui Butonel Mufa

        cate veri am stat inchisa in casa sa invat in timp ce altii de varsta mea mergeau la gratar si se distrau, dar acum ma bucur de un trai decent, in tara mea.
      • +1 (1 vot)    
        sau (Vineri, 21 mai 2010, 19:03)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Butonel Mufa

        if ai_invatat_carte = true AND Microsoft=false then
        nu_platesti_impozit_Romania=true
        no_job_Romania = true
        Response.Redirect("Welcome To India.aspx")
        else
        nasol()
        • +1 (1 vot)    
          alin (Vineri, 21 mai 2010, 21:25)

          alin [anonim] i-a raspuns lui Bobo1

          tara_bogatie = MARE;
          while((tara_bogatie >=0) && (Prim_ministru == Boc))
          {
          tara_bogatie--;
          }

          Toata lumea asteapta o intrerupere (de guvernare) :))
    • +2 (4 voturi)    
      / (Vineri, 21 mai 2010, 16:23)

      dani [anonim] i-a raspuns lui eu

      adica daca esti medic, electrician, jurist, tamplar etc esti prost, doar tu esti destept? Vai de capu tau si al celor care gandesc ca tine(editat de HotNews.ro)
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Vineri, 21 mai 2010, 16:41)

        eu [anonim] i-a raspuns lui dani

        1. ma bucur ca in capul tau, un tamplar e pus pe aceeasi scara intelectuala cu un programator. este beton.
        2. niciun medic competent si tanar nu a ramas in romania. te duci cu dureri de cap si-ti taie mainile. intamplarea face sa fiu din iasi si sa stiu cum se fabrica medicii pe banda rulanta, pe baza de spagi, pile si interventii. s-ajungi tu pe mana lor si-o sa-ti schimbi parerea.
        3. juristii sau tamplarii tot aia. iti trebe un iq 80 sa stii sa scrii si sa citesti.

        altceva? tine minte aici mai berbecule... oamenii inteligenti lucreaza in mediul privat. stii de ce? pentru ca la stat nu poti progresa. de-aia toti medicii au cabinete particulare unde-si indruma pacientii din spital, de-aia majoritatea profesorilor nu te trec pana nu faci cateva sedinte de meditatii cu ei, de-aia in sala de judecata mori cu dreptatea-n mana...

        in continuare mentin afirmatia ca multi au baut cerneala la scoala crezand ca datul din buric si cocalareala merge la infinit. dar a venit o zi... cand au dat cu fata de zid... si ce sa vezi. brusc sunt nemultumiti.

        de pensionari ce mama ma-si sa zic? e vina mea, ca tanar, ca au tinut ei in brate 40 de ani un regim comunist? e vina mea ca eu ca om al muncii tre sa tin in spate 50 de pensionari? nu
        • +1 (1 vot)    
          Progres (Vineri, 21 mai 2010, 17:42)

          Vasile [anonim] i-a raspuns lui eu

          Poti progresa si la stat dar numai daca-l ai pe unchiu sau matusa pe undeva pe sus. Pe merite nu poti progresa pe cind la privati poti binemersi daca esti capabil
        • 0 (0 voturi)    
          iasi (Vineri, 21 mai 2010, 17:58)

          dani [anonim] i-a raspuns lui eu

          daca ziceai de la inceput ca esti din IASI nu mai ziceam nimic.Prost am fost si eu ca m-am intors inapoi dupa ani de stat in state si Canada.Cat despre moldoveni no ofence...
          Semnat
          unul din banat.
      • 0 (0 voturi)    
        Chitantele? (Vineri, 21 mai 2010, 17:45)

        Gabi [anonim] i-a raspuns lui dani

        Cati din cei enumerati de tine dau o chitanta cand incaseaza niste bani??

        Cati dentisti ai vazut sa iti dea chitanta?

        Instalatori???

        uite ca eu pt ce lucrez platesc impozite..ceilalti nu..
    • +2 (2 voturi)    
      Vai, cat de destept sunteti.. (Vineri, 21 mai 2010, 16:51)

      ion [anonim] i-a raspuns lui eu

      Cata aroganta..

      Da credeti ca sunteti singurul om cu carte de aici? Oare un medic chirug care invata 20 de ani e mai prost decat tine? El plateste impozit pe venit.

      Ar trebui sa va ganditi ca banii la buget cu care sunteti scutiti vin de la altii. Si oameni cu carte si oameni fara carte.

      Si mai vorbeau unii de solidaritate. Cu tonul asta, mai bine lipsa de solidaritate cu vreun IT-ist.
      • 0 (0 voturi)    
        Medic chirurg (Vineri, 21 mai 2010, 17:40)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui ion

        Tot respectul pentru chirurgi dar el cind isi ia o spaga are bani de impozit, nu-l vait eu pe el. Un programator nu poate sa ia spaga, el sta doar in salariu sau veniturile de la firma lui, daca are firma proprie.
        • 0 (0 voturi)    
          :)) (Vineri, 21 mai 2010, 19:08)

          anton [anonim] i-a raspuns lui Vasile

          eu mai degraba as da spaga unui chirurg decat unui programator...
          • 0 (0 voturi)    
            depinde... (Sâmbătă, 22 mai 2010, 0:27)

            if0014 [utilizator] i-a raspuns lui anton

            Poate vrei sa spargi niste bancomate...
          • 0 (0 voturi)    
            Spaga (Sâmbătă, 22 mai 2010, 5:08)

            Vasile [anonim] i-a raspuns lui anton

            Nu mai degraba ci esti obligat s-o faci ca altfel esti mort.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 21 mai 2010, 19:05)

      anton [anonim] i-a raspuns lui eu

      hai serios? destept esti tu...da ala care te invata pe tine informatica si care isi plateste impozitul juca table la casa scarii?

      si sa fim seriosi, orice pusti de liceu are brevetul de programator in buzunar...eu zic ca programatorii sunt la acelasi nivel cu muncitorii necalificati...primesc ordine si le executa...vrei sa vezi adevaratii profesionisti? fa o vizita la un spital sa vezi un chirurg facand o operatie pe cord deschis...poate pe urma iti schimbi parerea despre tine...
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Vineri, 21 mai 2010, 20:18)

        aaragn [utilizator] i-a raspuns lui anton

        Arata-mi un muncitor necalificat, un avocat sau un doctor care sa inteleaga o expresie logica simpla.
        Eu am avut surpriza sa constat ca nu toti oamenii inteleg lucrurile astea, mintea lor e fluffy. Exista o explicatie pentru care IT-ul e scump.
        In plus, pustii de liceu nu se califica pentru scutirea de impozit. Sunt niste conditii (destul de restrictive) pentru asta.

        "Programatorii primesc ordine si le executa..." - halal afirmatie. De parca nu orice angajat de aiurea primeste ordine si le executa.
      • -1 (1 vot)    
        :) (Vineri, 21 mai 2010, 21:20)

        ionut [anonim] i-a raspuns lui anton

        1. Informatica n-am invatat-o de la scoala ci de
        unul singur.

        2. nu am nimic cu doctorii din ro, dar pana acum nu prea am auzit straiuni sa vin sa se vindece in Romania si sa cotizeze cu bani la sistem, pe cand extrapoland la industria IT lucrurile stau total altfel.
      • 0 (0 voturi)    
        @Anton (Sâmbătă, 22 mai 2010, 0:59)

        Madalina [anonim] i-a raspuns lui anton

        Va inversunati degeaba, scutirea nu este pentru oricine si nu orice pusti de scoala este programator. Da au ceva cunostinte si promit insa le mai trebuie pana sa ajunga sa merite salarii de 1000E/luna. Trebuie sa inveti tehnologie, algoritmi, sa capeti experienta, altfel te angajezi ca incepator pe un salariu de nimic.
      • 0 (0 voturi)    
        ahaha (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:08)

        eu [anonim] i-a raspuns lui anton

        Vai steaua ta de papagal.
        Cine m-a invatat informatica sigur nu plateste taxe la statul lui Basescu. Il cheama Google si e foarte jmecher.

        Tre sa fii IDIOT sa faci operatie pe cord deschis in Romania. Idiot cu litere mari !
  • +1 (5 voturi)    
    Ferma animalelor (Vineri, 21 mai 2010, 16:26)

    unu_de_aiurea [anonim]

    "Toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decat altele"
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Vineri, 21 mai 2010, 16:28)

    ion [anonim]

    Pentru toti revoltatii care se intreaba de ce it-ul este mai cu mot, sau de ce un programator nu plateste impozit si un chirurg de exemplu da, ii rog sa citeaza pe blogul lui Varujan Pambuccian o explicatie pertinenta si pe intelesul tuturor care vor sa inteleaga.
    Pe scurt ideea este ca pentru fiecare leu pe care statul NU il ia din salarul unui programator, statul castiga 6 lei.
    Este vorba pur si simplu de o investitie. Este ceva ce merge (chiar bine) si merge de ceva ani. Ce mai este in Romania despre care poti zice ca merge?
    Sunt momente cand trebuie solidaritate, sunt momente cand poti zice ca nu ii corect. Aceste nu este unul din acelea.
    Aici este vorba de o investitie mica care genereaza multi bani.
  • +7 (9 voturi)    
    Sa ne impoziteze si pe noi dar sa ne scape de inco (Vineri, 21 mai 2010, 16:29)

    Nis [anonim]

    Lucrez in IT si nu am nimica impotriva in a ne impozita si pe noi... intr-un fel mi se pare normal...daca vrei sa pleci nu pleci neaparat pt bani ci pentru civilizatie, si oricum aia 16% nu opresc pe nimeni cand vine vb de mii de euro. Sunt de acord sa ne impoziteze cu o singura conditie...Sa dea toti incompetentii din mediul bugetar afara, toate asistentele intepate si toti functionarii tafnosi, care fac 10 munca unui singur om. Atunci da sunt de acord sa ma impoziteze nu cu 16% cu 30%-50% daca stiu ca in mediul bugetar se merge pe competenta si calitate, nu pe pile si cunostinte. Atunci probabil nu mi-ar mai fi scarba sa merg in spitale si groaza sa stau la cozi la institutiile de stat.
    • +1 (1 vot)    
      impozite (Vineri, 21 mai 2010, 17:01)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Nis

      Ai perfecta dreptate eu platesc o gramada de impozite aici in Suedia, care este tara unde se platesc cele mai mari impozite din UE dar si primesti inapoi de la societate. Plus ca serviciile merg giorno si birocratia este ca si inexistenta.
      • 0 (0 voturi)    
        de acord (Vineri, 21 mai 2010, 17:51)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Vasile

        De acord. Si eu in Germania platesc 40% impozit, dar nu ma plang ...
    • +1 (1 vot)    
      In sfarsit un om care vede mai mult decat finante (Vineri, 21 mai 2010, 17:14)

      Mann [anonim] i-a raspuns lui Nis

      "daca vrei sa pleci nu pleci neaparat pt bani ci pentru civilizatie" sunt total deacord, degeaba nu ti se impoziteaza salariul si tot intr-o tara bananiera traiesti.
    • -1 (1 vot)    
      OK (Vineri, 21 mai 2010, 20:04)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Nis

      Nici eu nu am nimic impotriva sa platesc inca 20%- numai ca banii pe care tu, ca programator, ii dai la stat se pierd. Sunt bani aruncati. Daca as putea monitoriza destinatia lor, OK. Autostrazi, parcuri, infrastructura etc. Dar, de 20 de ani, nu e cazul. Asa ca prefer sa-mi ajut direct parintii (profesori), in loc sa las Statul sa-mi arunce banii aiurea.
    • +1 (1 vot)    
      cel mai bun post de pana acum.... (Vineri, 21 mai 2010, 21:26)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Nis

      ... fara alte comentarii
  • +3 (5 voturi)    
    pacat (Vineri, 21 mai 2010, 16:32)

    pacat [anonim]

    Pacat, asa ma ambitionam si eu sa-mi dau demisia si sa-mi caut de lucru intr-o firma serioasa
  • +3 (3 voturi)    
    Scutire la IT (Vineri, 21 mai 2010, 17:35)

    marius [anonim]

    Eu unul nu inteleg un lucru.....va tot laudati ca industria IT aduce atatia bani in Romania etc, dupa aceeasi logica ar trebui sa fim scutiti si noi cei care lucram in Automotive, numai Dacia a adus in ultimii 2 ani in tzara o gramada de milioane, ce vina are un inginer care e constructor sau mecanic, ca nu i-a placut sa fie calculatorist???
    mai ganditi-va, eu cred ca meritam la fel de mult ca si voi aceeasi scutire de impozit......
    Oricum sunt hotarat sa plec undeva unde o sa fiu platit mai bine ca si in Romania ca inginer mecanic!
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Vineri, 21 mai 2010, 18:55)

      anton [anonim] i-a raspuns lui marius

      vrei sa spui cati bani a adus dacia in franta?
      • 0 (2 voturi)    
        auto (Vineri, 21 mai 2010, 19:10)

        hnw [utilizator] i-a raspuns lui anton

        In RO, ca aici platesc o groaza de taxe si pe langa ei mai traiesc o groaza de firme care chiar produc ceva. De fapt ce zice Marius ar fi o masura cu adevarat desteapta, care chiar ar incuraja industria auto si ar avea de castigat toata lumea pana la urma.

        Daca e s-o iei asa cum vrei tu, ia spune-mi cam ce masini au cei din IT? Ca la mine la firma e doar unul care are un Logan, in rest toti au masini de la 15000E in sus. Cand un ITist cumpara o astfel de masina unde se duc majoritatea banilor pe care cica i-a adus in tara? Se zice ca intra nu stiu cate sute de milioane in RO datorita IT-ului, ok, dar cati ies din RO in momentul in care se cumpara produse din export?
        • -1 (1 vot)    
          Bine auto (Vineri, 21 mai 2010, 18:57)

          Coco [anonim] i-a raspuns lui hnw

          Bine auto, o sa-i obligam sa mearga pe programatori doar cu Logan, ca sa ramana banii in tara....

          PS: tu realizezi penibilul absolut al argumentatiei tale ?
        • 0 (0 voturi)    
          bula... (Vineri, 21 mai 2010, 21:34)

          alin [anonim] i-a raspuns lui hnw

          .... ce spui tu este o tampenie.... nu e vina IT-istului ca are masina de 15000Euro... Vrei sa descurajezi imprturile pune taxa auto 100% sau 100% taxa pe importuri (ca in Israel) si sa vezi atunci cate Loganuri se vand...
    • -1 (1 vot)    
      Bad for you, marius (Vineri, 21 mai 2010, 18:59)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui marius

      Asta este marius, Dacia nu se pricepe sa scoata de la guvern bani pt tine, cum se pricepe Oracle.

      Pe de alta parte trebuie sa intelegi ca este mult mai rentabil ceea ce face Oracle, decat carutele Logan produse de tine.
    • -1 (1 vot)    
      Raspuns (Vineri, 21 mai 2010, 19:13)

      dan_dare [anonim] i-a raspuns lui marius

      Raspunsul e simplu : industria Automotive consuma multe resurse ,autostrazi , infrastructura , producatori locali ...etc ...etc .IT -ul produce bani din piatra seaca .Companiile se pot muta a 2a zi in India spre exemplu sau noi ne luam laptoapele si ne mutam din tara asta ...pur si simplu
    • +1 (1 vot)    
      .... (Vineri, 21 mai 2010, 21:31)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui marius

      .. daca Dacia ar avea o divizie producatoare de elctronica/software aceia ar fi scutiti...Momentan mai toata electronica de pe Logan este imprtata (si stiu asta ca si eu tot Automotive lucrez, dar ca porgramator)... Sincer nu mi-ar parea rau daca si Dacia (sau orice alt exportator) ar beneficia de facilitati si daca ar plati de 2 ori mai mult cei ce importa, acest lucru ar contribui mai mult la crestere economica,...
    • 0 (0 voturi)    
      iti propun (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:25)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Canada. Super bine platit si job-uri dupa ce iti iei examenul de drept de semnatura. Mai bine ca unprogramator. Am un prieten acolo. 110.000 $ Canadieni
  • 0 (4 voturi)    
    cel mai bine ar fi a fie impozitati toti uniform ! (Vineri, 21 mai 2010, 17:36)

    gheorghe [anonim]

    cel mai bine ar fi a fie impozitati toti uniform !
    Fara exceptii !
    Cui nu-i place sa plece !
    Io spre exemplu am plecat de 10 ani !
  • 0 (0 voturi)    
    Ca pe messenger? (Vineri, 21 mai 2010, 18:22)

    adriatika [anonim]

    "astfel incat sa asigure cond si sanse egale tuturor participantilor la achizitii". Cond vine de la conditii? E o noua prescurtare sau daca tot e vorba de un articol pe it putem folosi limbajul messenger?
  • -1 (1 vot)    
    scutiri de impozite (Vineri, 21 mai 2010, 18:59)

    costea [anonim]

    acelasi lucru ar trebui sa fie valabil si pt . medici si avocati

    stomatologii de exemplu au impozit pe munca nu pe plusvaloare, medicii si avocatii la fel
  • -2 (4 voturi)    
    lipsa de bun simt (Vineri, 21 mai 2010, 19:01)

    tamplaru [anonim]

    pt eu care i-a raspuns lu’ dani „intamplarea face sa fiu din iasi si sa stiu cum se fabrica medicii pe banda rulanta, pe baza de spagi, pile si interventii.”
    Intamplarea face sa stiu si eu cum se fabrica si „scutitii” pe banda rulanta.
    Si oare cati din aia care nu au scris o linie de cod in viata lor, dar datorita contextului (sunt contabili (si nu numai) pe la o firma de it care intra in categoria celor care pot acorda scutiri + au obtinut una din specializarile scutite la cine stie ce facultate obscura) beneficiaza de aceasta scutire?
    Daca vrei iti dau lista de specializari care sunt acceptate la scutirea de impozit si lista de facultati care dau diplome cu specializarile astea pe banda rulanta. Platesti taxa de scolarizare (eufemism pt spaga), treci o data pe an pe acolo si gata.
    Si mai lasati fratilor ipocrizia. Daca erati meseriasi si stiati programare plecati a doua zi in Suedia, Germania, sau alte tari, daca se ivea ocazia. Personal, stiu cel putin 3 programtori care au terminat Automatica si habar nu au cu ce sa mananca programarea (si unul chiar e scutit de impozit chiar daca face treaba de secretarit/vanzari la o firma de IT).
    Majoritatea celor care sunt meseriasi pleaca oricum din cauza mizeriei si a cocalarilor care sunt cu ghiotura in tara asta.
    Sunt emotionat pana la lacrimi sa vad cum programatorii tarii nu pleaca din Romania pentru a contribui la dezvoltarea ei. Propun si o decoratie pentru sacrificiul facut.
    Dar cumparati tigari de la aia care la vand in fata statiilor de metrou, cumparati diverse lucruri ciordite sau aduse din afara si vandute pe forumuri etc.(deci 0 contributie din impozite indirecte)
    Ah, si era sa uit.
    „In Trim I, exporturile Dacia, in valoare de 620 mil. euro, au reprezentat 8% din exporturile Romaniei.”
    Pai pe criteriul asta, de exemplu, de ce sa nu ii scutim si pe angajatii Dacia?
    Ar mai fi cateva exemple, dar s-a oprit ploaia si plec si eu acasa.
  • -1 (3 voturi)    
    hmmm (Vineri, 21 mai 2010, 19:02)

    anton [anonim]

    eu unul as impozita salariile programatorilor.
    tocmai pentru ca s-a realizat ce se spera: stimularea industriei IT - deci masura a fost buna, acum sectorul e suficient de matur ca sa reziste si fara impozite.
    scutirea de impozite nu face decat sa sporeasca veniturile patronilor din IT...

    cum s-a spus si mai sus, sunt alte sectoare ce au nevoie de sprijin acum: invatamant, medical....de ce nu ajutam acolo cu o scutire de impozit...
    • 0 (0 voturi)    
      Tocmai din cauza asta (Vineri, 21 mai 2010, 18:56)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui anton

      Aici nu e vorba de dreptate sau de alte povesti de genul asta.

      E vorba de bani, pur si simplu. Bani pe care romania ii pierdea, daca nu se revenea cu masura asta tampita.

      E vorba de investitii, facute de Microsoft, Oracle, MGI, si alte firme mari. Care au spus verde in fata ca daca se scoate scutirea de impozit, adio investitii.

      In final, ratiunea a invis, si guvernul a inteles ca pt 15 milioane putea sa piarda alte sute de milioane.

      Este un calcul simplu, cinic. Asta este realitatea. Daca scoteau scutirea, sute de milioane care urmeaza sa fie investiti, se duceau in alte tari.

      Oricum, statul nu pierde nimic, programatorii or sa cheltuie banii in Romania, dand paine si la altii ( bone, bucatarese, etc).
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Vineri, 21 mai 2010, 21:27)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui anton

      hmm, nu cred ca patronii au profitat. eu , cand mi-am negociat salariul, m-am gandit la net, l-am negociat net cum se face in ro. acum .... tot angajatului i se ia, si angajatul nemultumit pleaca.
  • +1 (1 vot)    
    is not if, is when indians in Romania (Vineri, 21 mai 2010, 19:20)

    Bobo1 [utilizator]

    It’s protectionism, that Congress has banned companies receiving bailout money from hiring foreigners on H-1B visas.

    Critics have long claimed the program allows high-paying software-writing and engineering jobs at companies and state governments to go to foreigners. Instead, the government wants to help Indian engineers get work in countries in the EU or elsewhere, especially if this provision hurts their job prospects.

    The program has drawn sharp criticism from anti-immigration groups and unions for state employees in places like California, where the H-1B visa is used extensively to fill the jobs of civil engineers. The visa does require that the employer prove that the applicant will be paid the same salary as that of a U.S. citizen, but it does not require that the company prove that it could not find a U.S. citizen to fill that job. If, after six years of H-1B employment, the company decides to help the foreign worker get a green card, it must advertise the job extensively and then prove that applicants were of inferior quality than the current worker.
    • 0 (0 voturi)    
      usa (Vineri, 21 mai 2010, 19:25)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

      scuze, e vorba despre guvernul USA .
  • 0 (0 voturi)    
    si voi o sa o duceti greu la batraneti (Vineri, 21 mai 2010, 21:52)

    tineri itisti [anonim]

    pt ca voi platiti procente la fonduri private, ganditi-va ca peste 20-30 de ani statul se spala si mai usor pe maini decat cu pensionarii de azi. Pt ca atunci daca fondul privat da faliment, este treaba lui si nu a statului anymore.
  • -4 (8 voturi)    
    voi astia din IT (Vineri, 21 mai 2010, 21:58)

    bogdan [anonim]

    Voi va vedeti un fel de buticul pamantului . Nu e moral si corect sa nu platiti ca toti ceilalti din privat . Lucrez in privat ( munca inalt calificata - chiar daca voi credeti ca numai voi faceti asa ceva ) si am vre-o 3 ani de stat pe afara la firme de prima mana in domeniul meu .
    Sa nu ne mai miram ca si magistartii se cred speciali si multe alte categorii profesionale . Nu va convin salariile, plecati si lucrati afara , care ar fi problema ? Si eu am facut la fel si poate voi face in mod identic . Calcule ca multe din cele facute mai sus se pot face pt fiecare categorie profesional , nu credeti?
    • +1 (3 voturi)    
      Ce prostii (Vineri, 21 mai 2010, 23:11)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Nu stiu ce "munca inalt calificata" faci, dar esti frustat rau...Nu se crede nimeni "buticul" pamintului. Scutirea de plata impozitului nu are nici o legatura cu morala sau corectitudinea. Este o facilitate fiscala. Facilitati fiscale sunt peste tot in lume, si reprezinta una din pirghiile guvernamentale pentru a stimula anumite domenii. Atit. La un moment dat se va scoate oricum, nu e un privilegiu. Cine crede altfel e un bou. Cine gindeste ca tine e altul. Daca nu iti convine, mergi si fa greva foamei in fata guvernului. Sau ia legatura cu senatorul tau si fa o plingere, dar scuteste-ne de aberatiile tale
  • +1 (1 vot)    
    IT-istilor, numai bine si la mai mare!! (Vineri, 21 mai 2010, 22:00)

    Oana [anonim]

    Ma bucur pentru voi si sper ca mai e o sansa pentru tara asta! Bagati mare (o:
  • 0 (0 voturi)    
    finally a god decision (Vineri, 21 mai 2010, 22:12)

    m.e [anonim]

    In sfarsit o decizie buna din partea Domnului Boc, Felicitari!
    si asa din salarul mare de programator se scade in fiecare luna destul de mult pentru stat...
  • 0 (0 voturi)    
    bucurati-va de ei (Vineri, 21 mai 2010, 22:12)

    LOL [anonim]

    ba, tara e in colaps, daca nu vor lua de la cei din it, vor lua din alta parte sau vor lua din it mai tirziu :D

    sa traiti bine
  • -2 (2 voturi)    
    .. (Vineri, 21 mai 2010, 22:57)

    cat [anonim]

    din pacate nu prea se intelege ca mai exista si altceva de facut in lumea asta decat programare, chiar si a fi sudor(ca tot era un programator impotriva unui sudor mai sus).Adica eu ce inteleg ca 40000 de programatori adica sub 1% din populatia activa tine o tara intreaga???
    Apoi daca e asa e nasol rau...............
    Hai sa ne gandim: De ce nu ar beneficia de o asemena reducere Dacia, ca tot exporta la greu?
    Concluzia e ca indiferent cati bani ar veni in tara din IT, cu siguranta poate ar mai fi si altii care ar trebui sa beneficieze de o asemnea scutire.Dar cum un drept catigat e bun castigat e greu sa mai dai inapoi
    • +2 (4 voturi)    
      Cat, esti dus frate ! (Vineri, 21 mai 2010, 23:55)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui cat

      Cat, daca dupa toata discutia de pana aici, nu poti decat sa secreti propozitiile fara logica postate, e grav pt tine.

      Tu nu intelegi, ca Oracle, Ibm, etc, daca li se pune pata maine au incarcat tot bagajul si au plecat ? Asa s-a intamplat cu centrul Oracle din Irlanda. Mii de concedieri peste noapte. Simplu si scurt.

      Daca tu crezi ca asta e ok pt romanica, sa inchizi centre de genul asta, atunci asta este, esti roman adevarat !

      Daca Dacia sau alti nu s-au priceptu sa-si sustina cauza, e alta poveste. Dar pana una alta, si Dacia a avut o multime de avantaje fiscale si scutiri, parte a contractului de privatizare. Asa ca hai sa nu mai comparam mere cu pere.

      Concluzia e simpla, si a inteles-o toata lumea care are un dram de creier. E un calcul simplu si cinic, din care rezulta clar ca statul pierde mult mai mult decat castiga, daca ia impozitul ala pe programatori. Si apropo, nu sunt nici pe departe 40.000 de persoane in IT scutite de impozit.
      • +2 (4 voturi)    
        Lasa-l in pace (Vineri, 21 mai 2010, 23:17)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Coco

        Nu intelege..Singurul lucru care conteaza pentru unii e capra vecinului. Oricit s-ar chinui nu vad mai departe de ea. Nimeni in schimb nu a observat ca cei ce lucreaza in IT nu au iesit in strada si nici nu au lansat miting-uri de protest cind s-a anuntat initial ca masura se scoate. Spre deosebire de iubitele noastre sindicate...Acum aceesi indivizi se intorc si scot aberatii pe banda rulanta
  • +1 (3 voturi)    
    it (Sâmbătă, 22 mai 2010, 0:38)

    liviu [anonim]

    Sunt programator. De 2 ani lucrezi pentru straini. Care aduc bani de la ei din tara sa ma plateasca pe mine. Care cheltui toti banii aici. Pe lucruri care au tva 19%. Ce nu cheltui, tin in banca, care da imprumuturi in Romania.
    La actualul job nu beneficiez de reducerea asta, pentru ca sunt anumite conditii care trebuie indeplinite de firma pentru a avea parte de ea.

    Statul nu mai are bani pentru ca si-a angajat toate rudele, prietenii, si prietenele (de moravuri usoare), ca sa nu faca nimic, dar sa primeasca salariu.

    Nu exista bani de pensii pentru ca existe sate intregi prin anumite zone ale tarii pensionate pe caz de boala.

    Multi s-au inghesuit sa nu faca nimic, dar sa primeasca bani. Puneti-mi in spate cati mai multi dintrastia, sa vedem cand ma satur sa ii mai car.

    Beneficiez totusi de masura, pentru ca mareste putin poate salariul mediu net din domeniul meu.
    Daca statul vrea sa ma ajute sa aduc bani in tara bravo lui.
    Daca statul vrea sa imi dea in cap, o sa ramana Romania o tara de functionare, politicieni, doctori care te opereaza de apendicita cand esti racit, pensionati pe caz de boala si "portari cu simtul raspunderii".

    Din punctul meu de vedere daca cei ce lucreaza la stat nu vor sa scape de cei care atarna degeaba printre ei, trebuie loviti cu masuri de genul 25% pana se hotarasc sa faca ceva.

    Imi pare rau insa ca nu sunt crutati cei cu venituri (meritate) sub 10 milioane.
  • +1 (1 vot)    
    fota (Sâmbătă, 22 mai 2010, 1:02)

    andreiu [utilizator]

    Si ce vrea sa reprezinte poza din articol ? Unii ITisti care lucreaza la videochat ? :)) Vad ca toate monitoarele au webcam pe ele... Cred ca ati facut poza intr-o sala de jocuri :)
    • 0 (0 voturi)    
      funny :D (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:27)

      danutz [anonim] i-a raspuns lui andreiu

      dar serios? Prespun ca cei care isi iau laptop cu webcam, si-l iau pentru videochat, nu? Asta e man... ne pregateam si noi, ca am auzit ca ne scot aia 16%...

      Ca fapt divers, conversatiile cu clientul nu se fac pe messenger, smart ass .. Se numesc videoconferinte... si deobicei necesita o camera web...

      Oricum, ai fost fun.. data viitoare cand crezi ca esti pregatit sa apesi butonul "Trimite", insipira ,expira si spune-ti in gand ca poate ai scris ceva inteligent.
  • 0 (0 voturi)    
    da ? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:03)

    marius tipa [anonim]

    Foarte BINE ! ma mir ca le-a traznit si o idee buna prin capul ala de bivoli.
  • 0 (0 voturi)    
    impozitul (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:43)

    Razvan [anonim]

    Mai fratilor, voi nu pricepeti ca programatorii nu beneficiaza de niciun avantaj? Masura e doar pentru firme. Daca s-ar anula scutirea, programatorilor li se vor micsora salariile ceea ce ar duce in prima instanata la niste situatii cel putin bizare si inechitabile.
    • +1 (1 vot)    
      lol ? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:35)

      etre [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      scaderea salariului prin impozitare normala ar fi bizara si inechitabila ....

      Asta trebuie sa fie cel mai stupid comentariu ever . De unde apareti fratilor ?!
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie de joc (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:43)

    euuu [anonim]

    Unora le taie salariile, iar altii au facilitati. Si spun asta nefiind bugetar
  • 0 (0 voturi)    
    angajatii IT (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:06)

    deea [anonim]

    In romania firmele de IT exploateaza angajatii oricum (platindu-i mult mai putin decat in alte tari)...asa ca isi permit sa plateasca impozite!!!
  • -1 (1 vot)    
    Gargara IT-stilor (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:26)

    etre [anonim]

    Hai sa facem un calcul orientativ. Sa presupunem ca un angajator cheltuie 2000 euro in total pt salariul unui angajat (incluzand darile platite de angajator)

    La acest fond de 2000 euro, fara impozit salariul brut al angajatului este de 1297 euro
    Impozitat salariul brut este 1090 euro, banii cheltuiti de firma sunt tot 2000 euro.

    Firma nu pierde nimic, firma nu are motive sa migreze.
    Pierde angajatul. Angajatul bate cu pumnul in masa ca el este pretios. Unele animale sunt mai egale ca altele.

    Din punctul meu de vedere, eu am platit impozite mai mari pt ca altii beneficiaza de reduceri. IT-ul , PFA urile cu norma de venit. De ce ar trebui eu sa le platesc si partea lor ?

    Deadlines, overtime, munca in weekend, munca la calculator, bani atrasi de afara. Astea toate nu sunt elemente exclusive ale muncii in IT. Cine crede asta se afla pe culmile inocentei si ar trebui sa mai bage capul in real world.

    Spre exemplu, am participat la realizarea de proiecte pt lucrari cu finantare europeana. Din moment ce aduc bani in tara asta, cer scutirea de impozit. Altminteri eu si cei ca mine nu ne mai facem treaba , cu siguranta suntem de neinlocuit, cerul se crapa , sfarsitul lumii vine.
    In mod sigur, un inginer care a lucrat la CNE si in telefonie mobila este subcalificat fata de un ITist si merita sa plateasca impozit 16%.

    Tot dispretul meu pentru lacomia si miopia unora si prostia celor care le tolereaza asa ceva.
    Imi este sila de tara asta si toti "desteptii" care o polueaza.
    Pacat ca nu am putut sa plec cand am avut sansa sa lucrez pe post inginer afara, chit ca era in conditii de munca cu adevarat grele pe langa care plangerile ITistilor par de copii.
    Spit.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:18)

      developer [anonim] i-a raspuns lui etre

      Gresesti. De aceasta facilitate se folosetse in primul rind firma nu angajatul. Atunci cand negociezi se negociaza suma neta nu cea bruta iar in negocieri firma iti propune salariul net tinind cont de aceasta facilitate. Daca ea (facilitatea) dispare atunci pentru a pastra slariul net firma trebuie sa mareasca salariul brut adica o cheltuiala in plus sau isi pierde oamenii care pleaca imediat unde se cistiga mai bine adica afara. Daca citesti legea o sa vezi ca firma poate sa iti acorde aceasta facilitate daca indeplineste anumite conditii si daca vrea nu este obligatoriu. Daca nu vrea, nu beneficiezi, insa nici nu poate sa ofere salarii motivante. Restul te las pe tine sa ghicesti cine cistiga si cine pierde daca mai poti rationa.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:19)

      developer [anonim] i-a raspuns lui etre

      Gresesti. De aceasta facilitate se folosetse in primul rind firma nu angajatul. Atunci cand negociezi se negociaza suma neta nu cea bruta iar in negocieri firma iti propune salariul net tinind cont de aceasta facilitate. Daca ea (facilitatea) dispare atunci pentru a pastra slariul net firma trebuie sa mareasca salariul brut adica o cheltuiala in plus sau isi pierde oamenii care pleaca imediat unde se cistiga mai bine adica afara. Daca citesti legea o sa vezi ca firma poate sa iti acorde aceasta facilitate daca indeplineste anumite conditii si daca vrea nu este obligatoriu. Daca nu vrea, nu beneficiezi, insa nici nu poate sa ofere salarii motivante. Restul te las pe tine sa ghicesti cine cistiga si cine pierde daca mai poti rationa.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:20)

      developer [anonim] i-a raspuns lui etre

      Gresesti. De aceasta facilitate se folosetse in primul rind firma nu angajatul. Atunci cand negociezi se negociaza suma neta nu cea bruta iar in negocieri firma iti propune salariul net tinind cont de aceasta facilitate. Daca ea (facilitatea) dispare atunci pentru a pastra slariul net firma trebuie sa mareasca salariul brut adica o cheltuiala in plus sau isi pierde oamenii care pleaca imediat unde se cistiga mai bine adica afara. Daca citesti legea o sa vezi ca firma poate sa iti acorde aceasta facilitate daca indeplineste anumite conditii si daca vrea nu este obligatoriu. Daca nu vrea, nu beneficiezi, insa nici nu poate sa ofere salarii motivante. Restul te las pe tine sa ghicesti cine cistiga si cine pierde daca mai poti rationa.
    • +2 (2 voturi)    
      Hai sa gandim! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:33)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui etre

      In primul rand sa stabilim ca din punct de vedere salarial nu este nicio diferenta esentiala intre a-ti lua mai putin si a-ti da mai mult, deci intre o scutire de impozit si acordarea unui spor. Deci nu este nici o diferenta intre scutirea de impozit a IT-stilor si acordarea sporurilor salariale pentru angajatii din ministere care lucreaza cu fonduri europene. Si mai este o deosebire, anume ca IT-stii chiar produc bani si platesc alte impozite, pe cand chiar presedintele si premierul au spus ca randamentul de atragere a fondurilor europene este de vreo 10%.

      Felicitari tie daca acorzi consultanta si ajuti firmele private/de stat sa obtina fonduri europene. Da, si eu as fi de acord ca aceasta activitate sa fie incurajata prin diverse scutiri de taxe, in masura in care atragerea de fonduri se finalizeaza.

      Sub alt aspect, hai sa stabilim ca este o diferenta intre INCURAJAREA dezvoltarii unor domenii de varf(prin diverse facilitati fiscale), prin efectuarea unor simulari de genul ce ofer si ce castig si din care constat ca ies in castig(gen DACIA sau Ford, nu ma intelege gresit :) ), si acordarea pur si simplu de pomeni la presiune politica si/sau sindicala cum ar fi al 13-lea salariu(grecii il dadeau si pe al 14-lea), sau spor de calculator, sau spor de imbracat decent, sau alte sporuri care mai de care mai ciudate. Si sa nu mai vorbim de cei si carora si li se ia mai putin, si li se da mai mult, cum ar fi "revolutionarii" nostri gen Margareta Costea care au si venituri de la stat si scutiri de taxe si impozite si diverse gratuitati, sau cei cu pensii speciale ptr care nu au contribuit, sau cei pensionati medical pe spagi grase.

      Tine de politica fiscala a fiecarui stat sa incurajeze anumite activitati economice care creaza plusvaloare mare, iar scutirea de la plata impozitului pe salarii a UNEI MICI parti din IT-isti in acest gen de masuri se incadreaza, nu in categoria acelor masuri numite privilegii. .
    • +1 (1 vot)    
      replica (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:25)

      ghe [anonim] i-a raspuns lui etre

      sunt programator si beneficiez de scutire, sa clarific de la inceput asta. daca se elimina scutirea, nu ma plang, mi-am recalculat bugetul :) daca ma impoziteaza statul, as avea un salar mai mic cu 400 de lei aprox., accept. dar am o obiectie MARE de facut: nu orice programator e scutit, nu e de ajuns sa ai diploma de inginer si esti scutit, eu ca si inginer IT nu sunt de rasa superioara. legea spune ca se acorda scutirea doar angajatilor firmelor din IT care declara un profit mare (nu mai stiu valoarea exacta). adica e un stimulent pt ca firmele din IT sa isi declare tot profitul(ca intr-adevar, majoritatea au profit mare). acest profit se impoziteaza cu 16%.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:57)

    Clujeanul [anonim]

    Decizia a fost foarte buna, nu ma intelegi gresit, nu ca IT ar fi mai special, dar aduce foarte multi bani la stat si ofera multe locuri de munca.
    In IT se stie ca cei din RO sunt foarte buni, decat sa plecam mai bine ramanem in tara.
    Banii pe care ii castigam tot aici ii investim si intra in ciclul tarii.
    • +1 (1 vot)    
      abureala (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:06)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui Clujeanul

      Sa nu-mi zici mie ca stai in Romania pentru aia 16% reducere la salariu si renunti la 60-100,000$/an in cazul in care ai lucra in US. :))
  • -3 (3 voturi)    
    interesul poarta fesul (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:44)

    mitica [anonim]

    ITistilor ati fi buni de parlamentari sauguvernanti. se pare ca aveti aceeasi mentalitate si folositi acelasi tip de argumentatie.
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa de taxa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:14)

    Popa Galeriu [anonim]

    Ba copii, Romania ar face bine sa puna impozit pe stres si prostie si ar plati toate datoriile intr-o luna. Va dati seama 22 milioane de platitori?
    Sara buna!
  • +1 (1 vot)    
    calcule (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:10)

    Simona [anonim]

    Nu toti programatorii sunt scutiti de impozit, ci cei pentru care se dovedeste ca aduc venituri mai mari de 10000 de euro pe an (nu sint sigura ca asta e suma dar cred ca asta e nivelul). Adica pe linga faptul ca se plateste CAS corespunzator cu salariul, statul primeste anual 16% din suma de minim 10000 de euro pe an pe cap de programator scutit de impozit.

    Eu cred ca se compenseaza cei 16% scutire de impozit pe salariu, statul are numai de cistigat. Alternativa este: salartii platite la negru fara sa se plateasca CAS sau acele taxe pe acel profit de minim 10000 de euro, si multi programatori care vor pleca din tara. Masura se justifica prin calcule, si acum ca si atunci cind a fost introdusa
  • +1 (1 vot)    
    E (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:25)

    HESS [anonim]

    Corect si nu .Corect ar fi ca toti cei din IT care au firme proprii in acest domeniu si care activeaza in romania sa fie scutiti de impozit pe venit cat si din castig la jumatate cu conditia sa reinvesteasca castigul in tara .Chiar ar trebui ca in loc sa fure banditii de politicieni si sa isi favorizeze neamuriile si propriile firme sa investeasca intr-un mare centru national de IT unde sa lucreze cei mai buni dintre cei mai buni.La dispozitie ultima tehnologie si salarii super.Si sa rupa normele baietii caci slava domnului santem in IT cineva.Dar sa scutesti de impozit pe cei care lucreaza pt multinationale e aiurea.Pai cred ca destui bani castiga multinationalele ca sa-i stimuleze pe cei buni sa nu o stearga.De ce trebuie sa-i stimuleze statul.Luam de la badea care a tras o viata pt o pensie de cacat sau de la cei care au muncit zeci de ani in trei schimburi ,si favorizam multinationalele.Medicii si asistentele incep sa o stearga afara.Oare nu sant importanti,oare nu ar merita o reducere din impozit.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e chiar asa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:42)

      Simona [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Totul se reduce la calcule seci nu la decizii emotive. Sau cel putin asa ar trebui sa se intimple.

      Multinationalele nu ar fi venit in Romania daca aici ar fi fost resurse umane scumpe. S-ar fi dus in India si China. De fapt majoritatea multinationalelor care au birouri in Romania au si acolo. Pentru ei sunt calcule, nu se uita neaparat la oameni. Si orice companie vine in Romania aduce profit si plateste taxe mari statului roman. Statul cistiga din afacerea asta, ca sa poata plati amaritii de bugetari. Daca oamenii in Romania ajung prea scumpi, nu mai renteaza pentru multinationale si inchid birourile din Romania.

      Pensiile ar trebui platite numai din CAS, care e platit si de programatori. Deci e eronat sa spui ca statul da ceva multinationalelor si ia de la pensionari.

      A comparat cineva cu Dacia. Si Dacia a avut facilitati fiscale de la statul roman. Renault a preluat uzinele Dacia cu datorii. La fel Ford, a primit facilitati fiscale cind a venit aici. Statul investeste in companii multi nationale - prin facilitati fiscale de regula - pentru ca primeste inapoi mult mai mult decit a investit. Asa functioneaza capitalismul peste tot in lumea asta.
  • +2 (2 voturi)    
    da (Duminică, 23 mai 2010, 15:28)

    javraru [anonim]

    Programarea este un domeniu in care statul nu poate controla fiscalitatea, de aceea incearca sa incaseze cat de mult se poate "in conditiile date". Scutirea e menita sa stimuleze firmele sa-si declare veniturile (acel minim 10.000).
    De ce nu poate statul sa-l controleze:
    - produsul final (serviciile) sunt cam greu de masurat
    - se poate practica la distanta. Majoritatea clientilor mei practica "home office"-ul. Vecinul meu lucreaza de acasa pt. o firma din state. Serverele firmei mele sunt in Germania (e mai ieftin). Nu vor pleca toti programatorii din tara. Nu trebuie sa plec fizic, ma mut doar "fiscal". Pot sa platesc la Cora si cu un card emis in Cipru.
    - majoritatea programatorilor sunt sub 30 de ani. La varsta asta pot sa plec si fizic din tara ca nu las asa de multe in urma.

    Teoria cu "nu-i corect" ... atunci cand e vorba de bani, CORECT=LEGAL. Toate masurile de mai sus pot sa le aplic legal. Atat timp cat nu fac nimic ilegal, eu zic ca sunt corect.

    Teoria cu "nu-i corect social/civic" e mai interesanta. Nu ma leg de pensii/bugetari/infrastructura. Sa zicem ca problemele de la pensii sunt acumulate in zeci de ani si se vor rezolva tot in zeci de ani. Bugetarii ... statul supra-birocratic a fost creat in zeci de ani si tot atat va dura si revenirea la normal. Lafel si cu infrastructura inexistenta.
    Dar daca vreau si eu subventie la caldura, nu se poate pt. ca am avut nesimtirea sa-mi iau o casa ... la case nu se aplica. Nici daca vreau sa o optimizez energetic ... numai la blocuri se poate. Daca tot se dau subventii agricole la hectar, vreau si eu, ca am pus iarba in curte. Si mai vreau si niste bilete subventionate la mare pt. ca sunt obosit. Sunt doar cateva exemple de subventii care se dau unor oameni care POT sa munceasca. Si am terminat cu egalitatea sociala.
    Nu e vorba de "daca ala fura, hai sa fur si eu" pt. ca aici nu se fura nimic. Nu e vorba nici de asistenta sociala, nici de subventie pt. ca statul nu da nimic. Staul doar ia mai putin.
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Vineri, 20 mai 2011, 23:58)

    Laurentiu [anonim]

    Sunt 3 tipuri de persoane

    1: Cei care nu lucra in domeniu si merg pe principiul "Daca a murit capra mea atunci sa moara si capra vecinului". Problema e evident, cei din IT au scutire de 16% si ceilalti nu au. Nu va obliga nimeni sa nu va schimbati meseria si sa lucrati in IT (si studiat pt asta), nu va ia nici un IT-ist painea de la gura (in principiu).

    2: Cei care lucra in domeniu si evident sunt de acord, e un beneficiu legal pe care il poti avea daca si restul de conditi se indeplinesc

    3: Restul

    Banuiesc ca v-ati prins ca lucrez in domeniu si chiar daca nu beneficiez de scutire inca intentionez sa profit de asta pentru ca in cele din urma e un beneficiu pe care il am si oricat l-ar oftica pe nea Marin ca pot avea scutire si el nu, este legal, logic si evident ca am sa profit.

    Despre partea cu plecatul in strainatate cat timp nu sunt legat de multe ma gandesc, fa fel cum o fac probabil si alti 10% din colegi din IT (nu functii de conducere)