Angajatii din IT vor fi scutiti in continuare de impozitul pe venituri - patronate

de R.M., I. Morovan     HotNews.ro
Vineri, 21 mai 2010, 15:38 Economie | IT

Angajatii din IT vor fi scutiti in continuare de impozitul pe venituri - patronate
Foto: Agerpress
Angajatii din sectorul IT vor fi scutiti in continuare de impozitul pe venituri, a anuntat vineri purtatorul de cuvant al Aliantei Confederatiilor Patronale din Romania (ACPR), Dan Matei Agathon, la finalul discutiilor dintre patronate si premierul Emil Boc. Acesta sustine ca premierul ar fi fost de acord ca mentinerea facilitatilor "este o idee buna", dupa ce a ascultat argumentele patronatelor care i-au prezentat si un studiu de impact pe acest subiect. Agathon a mai declarat pentru HotNews.ro ca alte 6 propuneri ale patronatelor au fost acceptate de Guvern - vezi in articol.

"Am obtinut astazi ca pe sistemul de IT - cel mai performant domeniu pe care il are astazi Romania in functiune - sistemul fiscal care a permis tinerilor sa nu mai plece in Silicon Valley si sa ramana sa lucreze in Romania si sa obtina din exporturi de licente 500 de milioane de euro, sa fie exceptat de la modificarea de care se discuta initial si anume sa fie taxat".", a afirmat el.

Dan Matei a spus ca patronatele au decis, in cadrul discutiilor cu primul ministru, sa sustina scrisoarea de intentie cu FMI in forma actuala, cu reduceri de salarii si pensii.

"Sapte dintre propunerile noastre au fost aprobate. Am cerut ca, daca pachetul legislativ privind economia subterana este aplicat, un prim semnal asteptat este ca Garda Financiara sa ridice doamnele care stau in fata mall-urilor sau a complexurilor Europa si Dragonul Rosu si vand facturi stampilate si cu numele firmei trecut acolo. Daca vorbim despre economia subterana, sa incepem cu ce vede oricine trece pe strada", a spus Agathon.

O alta propunere, care, potrivit lui Agathon, a primit OK-ul premierului este legata de modificarea legii achizitiei publice - "astfel incat sa asigure cond si sanse egale tuturor participantilor la achizitii".

In privinta Legii Parteneriatului Public-Privat, patronatele ar fi primit asigurari ca va fi adoptata asa cum a fost discutata in senat "cu toate amendamentele pe care le-a adus ACPR".

De asemenea, premierul ar fi fost de acord cu propunerea de reducere a cheltuielilor de tip administrativ si a celor materiale, in institutiile publice

"In ceea ce priveste atragerea fonduri europene, i-am solicitat lui Emil Boc sa se gandeasca daca poate detasa 500 de tineri din ministere la Autoritatile de Management pentru a urgenta la atragerea fondurilor. A spus ca este o idee buna si se poate rezolva", a mai declarat Agathon. .

Acesta a mai propus "exceptarea contributiilor la pilonul II de pensii de la calculul deficitului bugetului de asigurari sociale, masura sustinuta de multe state europene si de asociatiile de pensii private din UE. Premierul a spus ca analizeaza si este o idee buna".

Premierul Emil Boc s-a intalnit vineri cu organizatiile patronale, pentru discutii privind scrisoarea de intentie convenita cu FMI.

La intalnirea de la Ministerul Muncii au luat parte reprezentanti ai confederatiilor membre ACPR, UGIR 1903 si CONPIROM.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

35073 vizualizari

  • +25 (37 voturi)    
    Mda (Vineri, 21 mai 2010, 14:41)

    ion [anonim]

    Se pare ca le-a venit mintea la cap. Macar in legatura cu aceasta decizie
    • +1 (3 voturi)    
      sa vedem (Vineri, 21 mai 2010, 20:46)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Boc a mai aratat ca din vorbe face orice, dar cand vine vorba de fapte, mai greu.

      Sper sa ai dreptate.
        ()
    • -1 (1 vot)    
      sa vedem (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:37)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui ion

      sa vezi ca apare tatuca basel si spune total altceva !!
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Luni, 24 mai 2010, 17:17)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Cu alte cuvinte, Romania vinde in primul rand forta de munca ieftina, nu inteligenta pentru ca, daca ar vinde doar inteligenta, eliminarea scutirii de impozit nu ar trebui sa genereze un exod in masa a companiilor producatoare de soft din moment ce acestea nu au venit la noi pentru mana de lucru ieftina, ci pentru pregatirea superioara a softistilor romani.
        ()
  • -8 (14 voturi)    
    Merg sa cer o marire .... (Vineri, 21 mai 2010, 14:44)

    yo [anonim]

    de salariu!
    Ca sa creasca procentual contributiile la CAS, CASS ...
    • -30 (32 voturi)    
      stai linistit (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui yo

      Ca cei scutiti nu platesc nici sanatate...
        () () () () () () ()
  • -21 (29 voturi)    
    ........ (Vineri, 21 mai 2010, 15:24)

    .... [anonim]

    Asemenea discriminari nu ar tb sa se faca mai ales ca , cand e vb de salariile programatoriilor acestea incep de la 700 euro in sus.Din pacate in romanica orice e posibil
    • +13 (15 voturi)    
      de unde 700e? (Vineri, 21 mai 2010, 15:49)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui ....

      700euro? unde? Incep mult mai de jos.
    • +14 (14 voturi)    
      mda (Vineri, 21 mai 2010, 16:42)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ....

      hai si zi-le si la astia din multinationala mea de programatori de unde incep salariile, ca ei sunt de alta parere :)
    • +7 (13 voturi)    
      Sa face un calcul (Vineri, 21 mai 2010, 17:59)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui ....

      "Asemenea discriminari nu ar tb sa se faca mai ales ca , cand e vb de salariile programatoriilor acestea incep de la 700 euro in sus.Din pacate in romanica orice e posibil " -

      Sa facem un calcul simplu: ca sa fii scutit de impozitul pe venit ca programator trebuie sa:
      - Ai diploma de la o facultate de profil
      - Sa lucrezi intr-o firma de profil
      - Sa aduci in tara in fiecare an 10.000 de Euro profit!

      Daca un programator d'asta se trezeste ca ii da lu' Boc peste 16% din banii lui (ca e la brut), adusi de afara, atunci brusc se va gandi sa plece. Si daca pleaca nu mai plateste nici 31% pensii (9.5% el restul firma) nici 14% sanatate cat vor sa faca astia - adica 6.5% el si restul firma si nici somaj si tot restul...

      In plus, companiile mari: IBM, Microsoft, Oracle etc. nu fac bugete ca Boc, adica dupa ureche... astea se uita la 4 zecimale dupa virgula cand e vorba de Euro. Daca vine Boc-Poc la jumatea anului si le strica astora toate calculele minutios facute inca de la 1 ianuarie, prin niste impozite despre care nu stia nimeni pe atunci... s-ar putea sa-si ia jucariile, programatorii si sa plece... lasand-ul pe Boc cu degetelul in gurita... ca sa nu zic in alta parte.

      In concluzie, nu e vorba de nici o discriminare ci de un calcul simplu. Un impozit de 16% aplicat programatorilor care indeplinesc conditiile de mai sus ar aduce in termen mediu o pierdere la buget cu mult mai mare decat venituri - acum. Vazusem undeva ca veniturile statului din IT ar scadea de 12 ori...

      ce parere ai de asta? :)
        () () ()
    • -1 (5 voturi)    
      .... (Vineri, 21 mai 2010, 20:20)

      alin [anonim] i-a raspuns lui ....

      tu muncesti intr-o saptamana cat munceste un programator intr-o zi??? Cuvantul dead-line iti spune ceva? Stii cam cati bani castiga firma mama dupa spatele programatorilor... Evident ca NU, nu stii nimic doar latrii ca un caine tamp...
        ()
    • +2 (2 voturi)    
      de unde (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:10)

      dorina [anonim] i-a raspuns lui ....

      Da de unde? de salariu de 150EUR la programatori nu ati auzit?
        ()
  • -25 (35 voturi)    
    eu (Vineri, 21 mai 2010, 15:42)

    yeeei [anonim]

    ce bine, imi faceam griji ca imi vor lua impozit la cei 2300 euro salar lunar.

    traiasca guvernul, boc si toata gasca lor!!!

    fara misto, chiar ma bucur ca nu imi ia impozit.... sa le taie salariile si pensiile la restul ca doar ei nu produc nimic.
    • +20 (22 voturi)    
      bine dar.... (Vineri, 21 mai 2010, 14:49)

      IT [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Nu cred ca e cazul sa fi nici cinic si nici exagerat. Si eu lucrez in IT si ma bucur daca aceasta decizie va fi luata insa sa afirmi ca toti ceilalti nu produc nimic.....Apropos, bunicul/bunica ta nu au produs nimic?
        ()
    • +15 (17 voturi)    
      tu ar trebui sa platesti (Vineri, 21 mai 2010, 15:49)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Tu ar trebui sa platesti impozit de cocalar. Frumos din partea ta sa apreciezi munca celorlalti...
      Bine ca stii tu cine cat munceste. Daca in sutele de mii de bugetari este 1 care munceste, tot nu e corect ca tu sa zici asta.
      Hai sictir!
        ()
    • +4 (6 voturi)    
      aha (Vineri, 21 mai 2010, 15:51)

      k [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      daca tot te-ai laudat cu salaru, zi-ne si ce experienta ai, si in ce programezi; sa nu creada lumea ca iei bani astia doar ca ai facut faculta de IT :P
        ()
    • +1 (5 voturi)    
      tu (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

      cipri [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      "[...] sa le taie salariile si pensiile la restul ca doar ei nu produc nimic. "

      poate ca motivul pentru care am ajuns toti in situatia asta, e fiindca acolo sus sunt oameni care gandesc ca si tine.
        ()
    • +4 (6 voturi)    
      Nu zau? (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

      Un cetatean Turmentat [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Da? Si eu lucrez in domeniul IT dar aia nu inseamna ca pensiile sa fie reduse. Tu traiesti printre constructiile si realizarile facute pana in '89. Ca de atunci nu s-a mai construit nimic util. Si nu stiu cat ti-ar conveni sa ajungi la varsta la care iei pensie si apoi sa ramai fara o parte din ea dupa ce ai contruibuit o viata intreaga doar pentru faptul ca nu produci nimic. Ia spune, mai esti asa de voinic?
    • +5 (9 voturi)    
      Inteleg bucuria, e penibila desconsiderarea (Vineri, 21 mai 2010, 16:04)

      Rein Marcus [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Rusine tie pentru ca ii desconsideri pe ceilalti.

      Si eu lucru in IT. Si am benficiat o perioada de reducere de impozit. Acum ca PFA platesc impozit la stat. Cam cat ai tu salariu tot anu cam atat dau eu singur pe an la stat.

      Ar fi cinstit din partea IT-ilor ca din solidaritate pentru bunicii si parintii lor pensionari sa isi dea impozitul la stat singuri, pe prioada pe care se reduc pensiile sa dea si ei la stat.

      E bine ca stim sa facem gura ca nimic nu mere dar cand trebuie sa facem ceva nu ne omoram.

      Ce frumos ar fi daca toti IT-istii care nu platesc impozit ar face un fond cu impozitul pe care ar trebui sa il plateasca si ar administra singuri fondul. Ceva pentru ca tara sa mearga bine.

      Ei? Atunci as intelege sa IT-istii sa fie cu nasul pe sus, dar asa? Pentru.

      Tu nu din cauza ca muncesti asa mult (stand pe youtube de dimineata pana seara, si postand comentarii penibile pe hotnews) primesti reducere din impozit. Ci din cauza ca per ansamblu statul ia mai multi banii pe industria IT daca nu ia impozit la din astia ca tine.
        () () () () () ()
    • +2 (2 voturi)    
      tu ... (Vineri, 21 mai 2010, 16:28)

      Georgel [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      dragule si eu ma bucur ca voi fi scutit in continuare de impozit dar sa te bucuri de raul altora ...

      Normal ar fi sa spuna ce fac cu toti banii si inainte sa se lege de o pensie cu care abia isi platesc oamenii medicamentele
      Sa impoziteze toate averile pe care ei le-au facut ilicit, dar de, cum sa-si ia din banii lor ? mai bine platesc cei multi si care pina la urmatoarele alegeri uita si iar voteaza pt un mic si o bere ...

      Oricum diferenta mare nu va fi pt ca din pacate in tara asta nu ai cu cine vota, daca ii luati la rind toti au fost la un moment dat la guvernare si ce au facut vedem acum :(
    • -1 (1 vot)    
      nici tu nu produci nimic (Vineri, 21 mai 2010, 16:55)

      bamse [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      IT'istii din Romania fac, in general, outsourcing sau muncesc in companii care si-au mutat serviciile IT in Romania pentru ca este mai ieftin, si angajatii nu fac mutre.
      Asa s-au umplut multinationalele cu sedii pe campuri, de mediocrii care fac munca de robot (dezvoltari minore, suport, customer care, training etc). Ei sunt trecuti programatori pe cartile de munca pentru ca se poate.
      Companiile astea nu produc TVA in Romania (contractele se semneaza in alte tari), deci scutirea asta de impozit este inutila pentru buget, nu incurajeaza producerea de TVA in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Stimate domn, (Vineri, 21 mai 2010, 18:50)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      Ma bucur nespus de salariul pe care il castigati si de faptul ca sunteti fericit. Eu unul nu am nici salariul acesta, si mai sunt si nefericit caci in fiecare zi descopar cate nu stiu in domeniul retelelor, dupa mai bine de 10 ani de lucru in domeniu, si cateva certificari (dar care nu au nici o importanta).

      Ce voiam sa va spun este ca banuiesc ca aveti si alarma si gratii la apartament sau casa si masina in garaj. Mie daca imi fura masina, nu au nici cum sa o care (trebuie sa fii nebun sa cari o masina de spalat cu un lift in care incap doi oameni), caci cladirea in care stau cu chirie are 200 de ani si un lift mai mare nu incapea.

      Cat despre pensie, va doresc din toata inima intai multa sanatate si sa va bucurati de ea. Eu unul la 30 de ani nu muncesc 7 ore pe zi si nici in weekend (decat uneori) pentru ca stiu ca pensie nu voi mai apuca. Singura solutie ca sa nu mor de foame este capul, si acela folosit rational, si bine hranit si odihnit, caci numai el ma poate salva de la saracie la batranete.

      Sper sa va ajute norocul si Dumnezeu sa nu faceti un atac de cord la 70 de ani cand banii dvs din fondul de pensii ori vor fi fost de mult furati, ori desi luati numeric suma respectiva, ea nu va mai avea nici o valoare.

      In rest, numai de bine.
    • 0 (0 voturi)    
      ...daca esti programator (Vineri, 21 mai 2010, 20:40)

      alin [anonim] i-a raspuns lui yeeei

      ... si poti spune o asemenea aberatie.... mi-e rusine ca lucram in aceeasi bransa... speram ca noi porgramatorii sa gandim mai mult inainte de a zice/scrie ceva.... Se pare ca tu faci parte din aceea categorie de programatori care dau mult de lucru testerilor...
  • -4 (4 voturi)    
    buna veste (Vineri, 21 mai 2010, 15:47)

    pensionarul [anonim]

    Doamne ajuta, poate nu ne micsoreaza nici noua pensiile....
    Si poate ne mai dau ajutoare la incalzire....
    Si poate imi dau in continuare calatorii gratuite la RATB...
    • 0 (2 voturi)    
      nu inteleg ceva (Vineri, 21 mai 2010, 16:23)

      danutz [anonim] i-a raspuns lui pensionarul

      Dar de ce oare ar trebui sa aveti calatorii gratuite? Ok cu pensiile si ajutoarele la incalzire... dar.. mai degraba calatorii gratuite ar trebui sa aibe cei ce se duc la munca...
        ()
    • +2 (2 voturi)    
      sa stii ca defapt e o veste buna pentru pensionari (Vineri, 21 mai 2010, 17:05)

      cc [anonim] i-a raspuns lui pensionarul

      Nu ti s-a explicat bine cred. Sunt aproximativ 45 de mii de angajati in IT(ca programatori), din care o parte(jumatate?) sunt scutiti de impozit. Doar cei de la firmele care aduc in tara mai mult de 10 mii de euro de programator au scutire. Cei scutiti de impozit platesc insa la fondul de pensii 30% si la sanatate 10%. Sa nu-ti faci iluzii ca cei cateva mii de programatori ar conta la plata incalzirii sau a pensiilor pentru milioane de pensionari, pentru asta trebuie sa creasca economia in general.

      Daca disparea impozitul atunci firmele care beneficiau de impozit ar fi trebuit sa creasca salariul sa nu le plece oamenii buni la firmele care inainte nu beneficiau de impozit, sau poate sa plece in strainatate. Firmele mari care ar fi inchis in Romania ar fi creat mult mai multe pagube, disparand mai mult de 10 mii de euro per angajat care intrau inainte in tara...Pensionarii ar fi pierdut cu adevarat aici...
        ()
    • +3 (3 voturi)    
      calatorii gratuite... (Vineri, 21 mai 2010, 21:45)

      Floorin [utilizator] i-a raspuns lui pensionarul

      calatoriile gratuite ar trebui sa fie limitate, si tichetele sa fie valabile doar dupa ora 9-10 .. ca sa nu aglomereze autobuzele toti pensionarii care se plictisesc acasa dimineata pe la 7-8.
      Eu poate vreau sa rezolv o problema la finante, la primarie, la politie, la posta, etc.. dimineata, INAINTE de a ajunge la munca, si sa nu intarzii f mult (nu's bugetar sa pot veni cand vrea muschiu' meu) Dar nu pot, pentru ca la ora 8 sunt cozi facute de pensionari inca de la ora 7. Astia sunt atat de indobitociti de pe vremea comunistilor, ca nu stiu sa traiasca fara a sta la coada.
  • +8 (8 voturi)    
    altfel sta treaba (Vineri, 21 mai 2010, 15:48)

    xyz [anonim]

    Mai degraba au spus IBM-ul, Microsoft-ul si alte firme ca se retrag din Romania. Asa merge treaba. Lu' Boc i-a fost frica de altceva, nu de Silicon Valey.Cred ca si-a dat seama ca nu poti sa le bagi mana in buzunar la astia mari chiar asa usor...mai ales ca erau putini oameni scutiti si nu era mare castig cu legea asta...
    • +6 (6 voturi)    
      Foarte bine (Vineri, 21 mai 2010, 16:05)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui xyz

      Si in Suedia asa s-a procedat nu au impozat societatile mari care erau coloana vertebrala a tarii. ca si asa au plecat multi prin alte tari unde erau impozitele mici. daca-ti pleaca citeva firme mari se duc si altele mai mici ca un fel de principui ai dominoului. Romania nu trebuie sa mareasca impozitele la privati ca este de rau.
    • -1 (3 voturi)    
      nope (Vineri, 21 mai 2010, 16:14)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui xyz

      eu cred ca Softwin, UTI si mai stiu eu care firma are business-uri serioase cu statul. vezi e-romania si alte bulshituri.
      am indoieli serioase ca tine de brand si plecare din RO. poa' sa fie ele si MS, Oracle, Infineon, HP, IBM, Freescale, Pentalog etc
      ce parere aveti de ideea asta?
        ()
    • 0 (2 voturi)    
      Programatorii taica... (Vineri, 21 mai 2010, 16:24)

      Prgm [anonim] i-a raspuns lui xyz

      IBM si Microsoft NU fac programare in Romania, nu ei sunt cei care beneficiaza de decizia asta

      Btw, stiati ca cei de la ASESOFT au sponsorizat PDL-ul in campania iar acum isi iau partea, eu stiu doar de de vreo 5mil euro anul acesta... totusi nu stiu daca ei sunt cei care influenteaza decizia asta.

      Pe de alta parte stiati ca multi programatori buni din Ro (cu >1500E brut) sunt PFA deci nu-i intereseaza ce se hotaraste?
        ()
  • -6 (10 voturi)    
    Base, tu stii? (Vineri, 21 mai 2010, 15:48)

    vio [anonim]

    Nu Base cerea sa se impoziteze orice venit, chiar si pensia aia minima de 300Ron?

    Unde e consecventa si unde e solidaritatea? Eu de ce sa platesc impozit?
    • +5 (5 voturi)    
      strategie (Vineri, 21 mai 2010, 15:03)

      escu [anonim] i-a raspuns lui vio

      Aici e vorba si de a folosi potentialul existent. sunt multi tineri inteligenti care au succes in domeniul IT. Drept care strategia tarii de multi ani este sa incurajeze acest domeniu. Ca atare sunt multe firme mari de it care lucreaza la noi si poate nu platesc impozit la mina de angajati, dar pe orizontala o multime de alte industrii beneficiaza de existenta acestora in piata romaneasca, creind locuri de munca, si rulind bani. O astfel de strategie nu o faci pentru 2-3 ani si o concepi pentru zeci de ani si o mentii astfel incit sa se creeze ideea in lume ca aici exista putere IT ieftina si buna, si ca vicisitudinile vremurilor nu iti afecteaza strategia si proiectia facuta anterior.
    • +7 (7 voturi)    
      Se impoziteaza (Vineri, 21 mai 2010, 15:14)

      Popescu [anonim] i-a raspuns lui vio

      Veniturile din IT ale angajatilor cu carte de munca se impoziteaza cu =~ 35%.

      Mai jos ai un calcul aproximativ al impozitelor pentru o intrare in firma de 1000 (EUR, RON, ce vrei tu). Intrarea in firma = banii pe care ii plateste IBM, Microsoft etc.... din aia scazi impozitele si ramai cu netul.

      Salariul brut: 770.2
      === OBLIGATII ANGAJAT ===
      CAS: 80.8626
      CASS: 50.0578
      Somaj: 3.8506
      -->Deducere: 0
      -->Venit impozabil: 635.349 <=== aici se aplica scutirea de 16%!!!!
      Impozit pe venit: 0
      Salariul net: 635.349
      === OBLIGATII ANGAJATOR ===
      CAS: 150.1734
      CASS: 46.2072
      Somaj: 15.4024
      Fond accidente: 3.8506
      Fond concedii medicale: 6.54602
      Fond salarii: 1.9253
      Carti munca ITM: 5.7759
      Total angajator: 229.88082
      ======================
      Total: 1000.00082

      Dupa cum vezi, din =~ 1000 un IT-ist ramane in mana cu =~ 635, adica =~ 63.5%. Restul (36.5% e impozit platit la stat).
        ()
    • +3 (5 voturi)    
      Chiar crezi ca cei din IT sunt bogati? (Vineri, 21 mai 2010, 15:57)

      eu [anonim] i-a raspuns lui vio

      Chiar crezi ca un muncitor in IT ia cu 16% mai mult? Nu. La angajare se stie ca e scutit de impozit. De obicei daca sunt 2 oameni de aceeasi valoare din care 1 e scutit, bani in mana vor lua la fel.
      Asta este o facilitate pt angajator si atat.
      La programatori pur si simplu s-ar fi redus salariul cu 16%.
      Nu mai faceti gura, ca nu stiti despre ce e vorba
    • +2 (2 voturi)    
      Ce e asta solidaritate? (Vineri, 21 mai 2010, 15:57)

      Cojones [anonim] i-a raspuns lui vio

      Bai @vio de ce trebuie sa platite impozitele din solidaritate? Nu ai vrea tu din solidaritate sa fii gunoier? Cam naspa cu solidaritatea acum nu?
    • +2 (2 voturi)    
      of of mai mai (Vineri, 21 mai 2010, 16:01)

      programator [anonim] i-a raspuns lui vio

      Si-au dat seama ca daca impoziteaza veniturile celor din IT, bye bye firme mari, bye bye impozite venite de la ele si atunci sa vezi cum cresc taxele si impozitele pentru pensionari. Sunt putini cei ce sunt scutiti de impozit, sunt multi bani ce vin de la astfel de firme. Gaura ar fi prea mare. Aceasta scutire de impozit nu e o suventie ca in agricultura, ci o investitie (asta este pentru un bugetar care consuma si nu aduce bani la buget)
    • +2 (2 voturi)    
      solidaritate (Vineri, 21 mai 2010, 16:01)

      ove [anonim] i-a raspuns lui vio

      Subscriu.
      Lucrez in IT. Normal ca ma bucur daca va fi asa pana la urma. Dar ... consecventa si solidaritatea unde sunt? Cred ca am pierdut-o in ultimii douazeci de ani, daca am avut-o vreodata. Poate doar parintii nostrii o aveau, ca pe vremea lu ceasca erau la fel toti; si asta le-a mai ramas in 89, SOLIDARITATEA. Acuma ... banul dicteaza, banul ne-a dezumanizat, banul ne-a luat mintile.
    • +1 (3 voturi)    
      Solidaritate (Vineri, 21 mai 2010, 16:10)

      IT-ist [anonim] i-a raspuns lui vio

      Sunt de acord cu tine ca trebuie consecventa si solidaritate. Eu personal consider ca pensionarilor li se va face o mare nedreptate. In fond oamenii aia si-au castigat pensia prin faptul ca au muncit 30, 40 de ani.
      Dar daca stai si te gandesti ca statul pierde mai mult prin impozitarea It-istilor decat castiga cu colectarea acestor taxe o sa ajungi la concluzia ca asa e bine.
      Gandire de genul sa moara si capra lor e tipic damboviteana si nu aduce nimic bun.
      Nu inteleg de ce trebuie sa ne bucuram cand vedem ca si altuia ii merge rau.
      Da-mi voie sa reamintesc ca nici un IT-ist care e scutit de impozit nu ia bani de la buget ci aduce bani la buget.
      Nu aici e adevarata problema ci in sutele de angajati de prin agentiile care nu fac nimic (clientela politica PDL).
      Nu sunt de acord nici cu 25% reducere salariala pt politie, judecatori sau procurori pt ca asa poate inflori spaga.
      Nu sunt de acord nici cu reducerea de 25% pt profesori deoarece ei ne-au invatat carte si datorita si lor putem sa programam.
      Ei niciodata nu or sa-si taie craca ci or sa ne invrajbeasca pe noi restul, unii impotriva celorlalti.
        () ()
    • +2 (2 voturi)    
      Solidaritate (Vineri, 21 mai 2010, 16:17)

      io [anonim] i-a raspuns lui vio

      ....asa e! Insa sa nu se uite anii de educatie "cheltuiti" de angajatii IT
    • 0 (0 voturi)    
      de ce sa platesti impozit ? (Vineri, 21 mai 2010, 16:31)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui vio

      de fraier, ca noi toti de altfel.
  • -2 (4 voturi)    
    nu e fair (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

    costel [anonim]

    Nu e corect fata de restul. Macar acolo un 7,8 %
  • +3 (3 voturi)    
    Asta (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

    Anonim [anonim]

    Putini sunt cei care au salariu ala pe care il arunci tu la misto, cei mai multi au intre 700 - 1000 de euro brut iar scutirea de impozit este binevenita si pentru cei care au salarii mari si pentru cei mici.
    Si da, tocmai aia cei mai bine platiti ar fi primii care ar pleca din tara daca s-ar renunta la scutirea de impozit si odata cu ei si contributiile lor la sanatate, somaj, pensii si celelalte dari pe care statul le ia cu 10 maini.
  • -6 (8 voturi)    
    grup dezavantajat (Vineri, 21 mai 2010, 15:52)

    Th.R. [anonim]

    Hai ca e buna asta. IT-sti sunt grup dezavantajat incat trebuie protejati. Oameni buni, daca si voi stati cu mana intinsa la stat, atunci ce sa vorbim de muncitorii necalificati cu 4 clase primare.

    Iar faza cu incurajarea industriei, ce incurajare mai mare decat un impozit pe profit de 16% (printre cele mai mici din UE). Hai sa fim un pic seriosi, pana unde mergem cu exceptiile astea?

    La fel si cu tranzactiile la bursa.
    • -1 (1 vot)    
      Bursa (Vineri, 21 mai 2010, 16:31)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui Th.R.

      Bursa e inca vai de capul ei si taman ca a inceput din nou s-o ia la vale.

      Ce vrei sa impoziteze? Pierderile? De acord. Sa ia impozit, adica sa-mi dea inapoi 16% din pierderi.

      Tine cont ca daca nu merge bursa nu e bine de loc pentru economie.
    • 0 (0 voturi)    
      ipozit pe profit ? (Vineri, 21 mai 2010, 16:56)

      gabi_f [utilizator] i-a raspuns lui Th.R.

      ce profit domnule ? impozit pe pe venit, poate. Mai pune mana, ceteste si fa diferenta dintre cele doua, apoi sa ne dam mari economisti.
    • +1 (3 voturi)    
      mana intinsa? (Vineri, 21 mai 2010, 18:23)

      STF [utilizator] i-a raspuns lui Th.R.

      Cum adica stam cu mana intinsa la stat? Ti se pare ca imi da ceva statul? Din 6100 de lei brut , nici nu vrei sa stii cati bani se duc la stat de la mine + de la angajator. Si cand am fost in spital a trebuit sa imi platesc eu RMN-urile si chiar injectiile de la camera de garda...
  • +3 (3 voturi)    
    In fine o veste buna... (Vineri, 21 mai 2010, 15:56)

    T+C [anonim]

    In fine o veste buna...bravo
  • -2 (6 voturi)    
    Vreau sa-i dau in judecata (Vineri, 21 mai 2010, 16:02)

    dan [anonim]

    si eu lucrez in IT dar nu am terminat Cibernetica. Cica o sa mareasca mpozitele deci nu inteleg ce sunt eu ultimul prost?? Fac acelasi lucru ca si cei cu diploma de cibernetica, tin o firma de IT in Romania la fel cum tin si cei cu respectiva diploma dar eu trebuie sa platesc mai mult impozit ca altii sa fie scutiti!!

    Oricum nu inteleg de ce altii care lucreaza in alte industrii trebuie sa plateasca impozite dar programatorii care probabil ca oricum castiga de doua ori mai mult ca ei sunt scutiti
    • +4 (4 voturi)    
      Iti spun eu de ce (Vineri, 21 mai 2010, 15:33)

      Andrei m [anonim] i-a raspuns lui dan

      Pt ca industria IT aduce anual 400 de milioane de euro la stat. De aia! Aici nu e vorba de solidaritate, de fapte de omenie, e criza financiara, e vorba doar de bani si atat! Nu se pune intrebarea: "Ce e corect si ce nu e corect?". Totul se reduce la bani. Iei scutirea, statul pierde bani multi. E matematica simpla. Bineinteles ca, moral, vorbind, nu este corect fata de ceilalti muncitori cinstiti. Dar aia nu produc precum cei din IT!!
    • +2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 21 mai 2010, 16:52)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui dan

      E adevarat ce zici, pare cam discriminatorie legea, dar daca ar fi mai permisiva toata lumea ar fi programator. Si vanzatorul de cd-uri cu manele
  • -2 (2 voturi)    
    se aranjeaza baietii (Vineri, 21 mai 2010, 16:06)

    daniel [anonim]

    "secretarul general al Confederatiei Patronatelor din Industrie, Dan Matei Agathon"

    Ce se aranjeaza baietii, nu conteaza din ce partide sunt, daca sunt la putere sau opozitie, isi gasesc baietii unii altora joburi de vis. Sunt curios cat castiga pe luna (indemnizatie,salarii,etc,deci orice venit) DMA de la acest post.
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 21 mai 2010, 16:07)

    anonim [anonim]

    Ce bine...la 3000 de euro lunar , ar fi fost cam mult...
    Sa traiti bine! :))) HA HA HA
  • -5 (7 voturi)    
    nesimtire (Vineri, 21 mai 2010, 16:11)

    dani [anonim]

    Ce sa-ti povestesc.Mi se pare de toata jena aceasta decizie, adica vreti sa spuneti ca IT-sti care au vrut sa plece afara pe bani seriosi nu au plecat din cauza ca sunt scutiti de impozit? Hai sa fim seriosi.Nu mi se pare drept, adica restul meseriilor nu conteaza, nu conteaza ca toti meseriasii au plecat afara, pentru ei ce a facut statul roman? Imi amintesc prin 2003 cum eram impozitat cu 35% iar cei din domeniu IT nimic, foarte interesant.Un rahat de tara asta este, nu sunt in stare sa gandeasca cand fac o lege.
    • +2 (6 voturi)    
      nesimtire? (Vineri, 21 mai 2010, 15:40)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui dani

      Sunt oameni pentru care aceasta reducere a fost un factor pentru ramanerea in tara. Mai mult, daca ar fi disparut acum 20% din net (16% se aplica la brut), multi s-ar gandi sa plece.

      De ce nu ti se pare drept sa fie premiati cei care aduc bani? Ai vrea sa fie pedepstiti, nu?
        ()
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Vineri, 21 mai 2010, 16:22)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui dani

      eu lucrez in it, si am revenit in tara pe un salariu decent datorita acestei reduceri. aceata nu e de fapt o reducere, er un calcul facut pe blogul lui Pambuccian, cat castiga statul de pe urma itstilor, era o gramada, per total parca 16000 de angajati in it sustineau 250000 de bugetari. sincer, eram pornit sa emigrez iar, siinca mai sunt, pentru ca mi-e frica de viitor, ca o sa se bag aceasta taxa.
        ()
  • -5 (9 voturi)    
    pacaleala... (Vineri, 21 mai 2010, 16:12)

    Alex [anonim]

    Mai bine ar fi scos reducerea asta de impozit si ar fi lasat in pace bietii pensionari, care de-abia traiesc de pe-o zi pe alta cu mizeria de pensie pe care o iau. :-(

    Argumentul "sistemul fiscal a permis tinerilor sa nu plece in Silicon Valley si sa ramana sa lucreze in Romania" este o "pacaleala"! Si eu am lucrat in IT in Romania cativa ani si scutirea lor de impozit nu m-a impiedicat sa nu plec din tara. Salariile in IT in Romania nu se pot compara cu cele din strainatate si in plus, nu pleci numai pentru bani, pleci pentru o viata mai buna, pentru un mediu civilizat, pentru mai putina coruptie, pentru siguranta zilei de maine...
    • +1 (1 vot)    
      Domnia si prostia o lasam in Romanica (Vineri, 21 mai 2010, 18:43)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      De ce i-ati dat minus? Asa e, lumea pleaca pt un mediu mai civilizat, nu pt bani. Pt bani romanica e buna, poti si fura si corupe la greu, majoritatea au casa, nu platesc chirie, nu platesc impozite pe case,asigurarile mici. In strainatate daca castigi mult, platesti mult. Insa conteaza calitatea vietii si a oamenilor cu care traiesti acolo.
        ()
  • -3 (5 voturi)    
    naspa.. (Vineri, 21 mai 2010, 16:13)

    IT-ista [anonim]

    ca noi it;stii nu platim nici aia 16%...alte tari platesc 30% si mai mult...
    bine ca la buna-mea ii da saraca in loc de 9 mil 7 acum ... si noi traim binemersii cu salarii mari.. ca doar vrem sa avem salarii de occident, ca de, pregatire avem.. dau uitam ca tara se duce de rapa.. si zicem ca e guvernu de vina, ca ne convine sa mai ramanem cu 5-10mil si si mai mult in buzunar... ca la toti ne e greu..
    legea jungle, scapa ala mai puternic? adica eliminam batranetu si tinem tineretu... asa e legea naturii banui.. da exista tineret, sau parinti carora li s-a taiat ala 25%.. si parintii aia tre sa creasca copii destepti..it-isti..oare cum mai o sa mai faca asta si cine o sa mai faca copii?
    oricum... daca tot ne-au bata in unde suntem, sa zicem ca ne sacrificam si ne taiem toti de la gura..batrani tineri borfasi etc.. numa ca nu se intampla asta...
    pe urmele grecilor suntem...
    • -1 (1 vot)    
      bunicii (Vineri, 21 mai 2010, 16:45)

      Georgel [anonim] i-a raspuns lui IT-ista

      Tu chiar crezi ca banii aia ar fi ajuns la bunica ta si la cei ca ea ? sincer ?!? nu mai bine o ajuti tu direct, cum probabil faceai si pina acum ?

      Ma bucur ca sunt scutit de impozit dar sunt constient ca asta este o exceptie. Cind se va termina cu ea mi se pare firesc sa stiu cu un an inainte, nu cu o luna.

      o zi buna
  • +2 (4 voturi)    
    angajatii din IT (Vineri, 21 mai 2010, 16:15)

    gechi [utilizator]

    formularea "Angajatii din IT " este putin gresita, de fapt nu toti angajatii din IT sunt scutiti de impozit, ci doar programatorii. Sunt firme unde electronistii platesc impozit iar programatorii nu. Oare astia nu vor sa plece si ei in Silicon Valley?
  • -3 (7 voturi)    
    Este incorect! (Vineri, 21 mai 2010, 16:21)

    dan [anonim]

    si eu lucrez in IT dar nu am terminat Cibernetica. Cica o sa mareasca mpozitele deci nu inteleg ce sunt eu ultimul prost?? Fac acelasi lucru ca si cei cu diploma de cibernetica, tin o firma de IT in Romania la fel cum tin si cei cu respectiva diploma dar eu trebuie sa platesc mai mult impozit ca altii sa fie scutiti!!

    Oricum nu inteleg de ce altii care lucreaza in alte industrii trebuie sa plateasca impozite dar programatorii care probabil ca oricum castiga de doua ori mai mult ca ei sunt scutiti
    • 0 (2 voturi)    
      so, (Vineri, 21 mai 2010, 16:27)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Iti zic eu de ce:
      Pentru ca industria programatorilor e una din SINGURELE industrii care tine Romania pe linia de plutire. Daca in alte domenii astia pot face mismasuri, aici nu au cum. Au de-aface cu o masa de oameni ce detin un IQ mediu mult peste maximul din randul lor. La noi nu merge cu vrajeala, cu abureala. Dai sau plec prietene...

      Si-asa 2000 de Euro pentru un programator e un salariu EXTREM de mic in comparatie cu ce ar putea castiga afara, mai i-ai tu inca vreo 200-300 si-o sa-l pierzi.

      Repet, programatorii, cu toate scutirile lor, aduc printre cele mai MARI SUME LA BUGETUL DE STAT.

      A si inca o chestie... Cand esti prost si viata este grea !
        () ()
    • +1 (1 vot)    
      Nu-ti mai dori atita moartea caprei vecinului. (Vineri, 21 mai 2010, 17:53)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui dan

      Monsher, si eu sint absolvent de Cibernetica si lucrez in informatica (nu in Romania) si platesc impozit (43%) de-mi iese pe nas.

      In schimb ma bucura faptul ca "IT-istii" de la Automatica, Cibernetica sint scutiti de impozit in Romania.

      Poate asa vor fi si mai multe companii IT de valoare in Romania.
        () ()
    • 0 (0 voturi)    
      @dan (Vineri, 21 mai 2010, 17:54)

      Madalina [anonim] i-a raspuns lui dan

      Amice, cand s-a dat legea s-a plecat de la ideea ca pentru a emigra de ex in US trebuie sa obtii un H1B. Un tip de viza care se ofera numai dupa analizarea unui dosar in care sunt puse diplomele tale.
      Daca ai diploma in chimie sau in TCM nu poti sa iei H1B sa te angajezi la Microsoft oricat de mult ai vrea tu.
      Acum nu stiu ce snase exista in UE, dar cred ca si acolo s-ar putea sa ai surprize.
      De aia s-a limitat legea doar la absolventii universitatilor de profil.
      Si inca odata legea nu este data pentru cei ce fac web design, asta poate sa faca oricine.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 21 mai 2010, 16:21)

    eu [anonim]

    Ce sa va fac bre... daca v-a placut sa beti cerneala la scoala. Pai eu cand imi stricam ochii intr-un monitor, altii de behaiti acum si stricat ca nu-i corect, jucati table la casa scarii "cu baietii".
    • +3 (5 voturi)    
      Hmmm.... (Vineri, 21 mai 2010, 15:37)

      Butonel Mufa [utilizator] i-a raspuns lui eu

      if (ai_invatat_carte == true) {
      nu_platesti_impozit = true;
      castigi_mai_bine = true;
      } else {
      nasol();
      }
        () () ()
    • +2 (4 voturi)    
      / (Vineri, 21 mai 2010, 16:23)

      dani [anonim] i-a raspuns lui eu

      adica daca esti medic, electrician, jurist, tamplar etc esti prost, doar tu esti destept? Vai de capu tau si al celor care gandesc ca tine(editat de HotNews.ro)
        () ()
    • +2 (2 voturi)    
      Vai, cat de destept sunteti.. (Vineri, 21 mai 2010, 16:51)

      ion [anonim] i-a raspuns lui eu

      Cata aroganta..

      Da credeti ca sunteti singurul om cu carte de aici? Oare un medic chirug care invata 20 de ani e mai prost decat tine? El plateste impozit pe venit.

      Ar trebui sa va ganditi ca banii la buget cu care sunteti scutiti vin de la altii. Si oameni cu carte si oameni fara carte.

      Si mai vorbeau unii de solidaritate. Cu tonul asta, mai bine lipsa de solidaritate cu vreun IT-ist.
        ()
    • +1 (1 vot)    
      :) (Vineri, 21 mai 2010, 19:05)

      anton [anonim] i-a raspuns lui eu

      hai serios? destept esti tu...da ala care te invata pe tine informatica si care isi plateste impozitul juca table la casa scarii?

      si sa fim seriosi, orice pusti de liceu are brevetul de programator in buzunar...eu zic ca programatorii sunt la acelasi nivel cu muncitorii necalificati...primesc ordine si le executa...vrei sa vezi adevaratii profesionisti? fa o vizita la un spital sa vezi un chirurg facand o operatie pe cord deschis...poate pe urma iti schimbi parerea despre tine...
        () () () ()
  • +1 (5 voturi)    
    Ferma animalelor (Vineri, 21 mai 2010, 16:26)

    unu_de_aiurea [anonim]

    "Toate animalele sunt egale, dar unele sunt mai egale decat altele"
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Vineri, 21 mai 2010, 16:28)

    ion [anonim]

    Pentru toti revoltatii care se intreaba de ce it-ul este mai cu mot, sau de ce un programator nu plateste impozit si un chirurg de exemplu da, ii rog sa citeaza pe blogul lui Varujan Pambuccian o explicatie pertinenta si pe intelesul tuturor care vor sa inteleaga.
    Pe scurt ideea este ca pentru fiecare leu pe care statul NU il ia din salarul unui programator, statul castiga 6 lei.
    Este vorba pur si simplu de o investitie. Este ceva ce merge (chiar bine) si merge de ceva ani. Ce mai este in Romania despre care poti zice ca merge?
    Sunt momente cand trebuie solidaritate, sunt momente cand poti zice ca nu ii corect. Aceste nu este unul din acelea.
    Aici este vorba de o investitie mica care genereaza multi bani.
  • +7 (9 voturi)    
    Sa ne impoziteze si pe noi dar sa ne scape de inco (Vineri, 21 mai 2010, 16:29)

    Nis [anonim]

    Lucrez in IT si nu am nimica impotriva in a ne impozita si pe noi... intr-un fel mi se pare normal...daca vrei sa pleci nu pleci neaparat pt bani ci pentru civilizatie, si oricum aia 16% nu opresc pe nimeni cand vine vb de mii de euro. Sunt de acord sa ne impoziteze cu o singura conditie...Sa dea toti incompetentii din mediul bugetar afara, toate asistentele intepate si toti functionarii tafnosi, care fac 10 munca unui singur om. Atunci da sunt de acord sa ma impoziteze nu cu 16% cu 30%-50% daca stiu ca in mediul bugetar se merge pe competenta si calitate, nu pe pile si cunostinte. Atunci probabil nu mi-ar mai fi scarba sa merg in spitale si groaza sa stau la cozi la institutiile de stat.
    • +1 (1 vot)    
      impozite (Vineri, 21 mai 2010, 17:01)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui Nis

      Ai perfecta dreptate eu platesc o gramada de impozite aici in Suedia, care este tara unde se platesc cele mai mari impozite din UE dar si primesti inapoi de la societate. Plus ca serviciile merg giorno si birocratia este ca si inexistenta.
        ()
    • +1 (1 vot)    
      In sfarsit un om care vede mai mult decat finante (Vineri, 21 mai 2010, 17:14)

      Mann [anonim] i-a raspuns lui Nis

      "daca vrei sa pleci nu pleci neaparat pt bani ci pentru civilizatie" sunt total deacord, degeaba nu ti se impoziteaza salariul si tot intr-o tara bananiera traiesti.
    • -1 (1 vot)    
      OK (Vineri, 21 mai 2010, 20:04)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Nis

      Nici eu nu am nimic impotriva sa platesc inca 20%- numai ca banii pe care tu, ca programator, ii dai la stat se pierd. Sunt bani aruncati. Daca as putea monitoriza destinatia lor, OK. Autostrazi, parcuri, infrastructura etc. Dar, de 20 de ani, nu e cazul. Asa ca prefer sa-mi ajut direct parintii (profesori), in loc sa las Statul sa-mi arunce banii aiurea.
    • +1 (1 vot)    
      cel mai bun post de pana acum.... (Vineri, 21 mai 2010, 21:26)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Nis

      ... fara alte comentarii
  • +3 (5 voturi)    
    pacat (Vineri, 21 mai 2010, 16:32)

    pacat [anonim]

    Pacat, asa ma ambitionam si eu sa-mi dau demisia si sa-mi caut de lucru intr-o firma serioasa
  • +3 (3 voturi)    
    Scutire la IT (Vineri, 21 mai 2010, 17:35)

    marius [anonim]

    Eu unul nu inteleg un lucru.....va tot laudati ca industria IT aduce atatia bani in Romania etc, dupa aceeasi logica ar trebui sa fim scutiti si noi cei care lucram in Automotive, numai Dacia a adus in ultimii 2 ani in tzara o gramada de milioane, ce vina are un inginer care e constructor sau mecanic, ca nu i-a placut sa fie calculatorist???
    mai ganditi-va, eu cred ca meritam la fel de mult ca si voi aceeasi scutire de impozit......
    Oricum sunt hotarat sa plec undeva unde o sa fiu platit mai bine ca si in Romania ca inginer mecanic!
    • +1 (1 vot)    
      hmm (Vineri, 21 mai 2010, 18:55)

      anton [anonim] i-a raspuns lui marius

      vrei sa spui cati bani a adus dacia in franta?
        ()
    • -1 (1 vot)    
      Bad for you, marius (Vineri, 21 mai 2010, 18:59)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui marius

      Asta este marius, Dacia nu se pricepe sa scoata de la guvern bani pt tine, cum se pricepe Oracle.

      Pe de alta parte trebuie sa intelegi ca este mult mai rentabil ceea ce face Oracle, decat carutele Logan produse de tine.
    • -1 (1 vot)    
      Raspuns (Vineri, 21 mai 2010, 19:13)

      dan_dare [anonim] i-a raspuns lui marius

      Raspunsul e simplu : industria Automotive consuma multe resurse ,autostrazi , infrastructura , producatori locali ...etc ...etc .IT -ul produce bani din piatra seaca .Companiile se pot muta a 2a zi in India spre exemplu sau noi ne luam laptoapele si ne mutam din tara asta ...pur si simplu
        ()
    • +1 (1 vot)    
      .... (Vineri, 21 mai 2010, 21:31)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui marius

      .. daca Dacia ar avea o divizie producatoare de elctronica/software aceia ar fi scutiti...Momentan mai toata electronica de pe Logan este imprtata (si stiu asta ca si eu tot Automotive lucrez, dar ca porgramator)... Sincer nu mi-ar parea rau daca si Dacia (sau orice alt exportator) ar beneficia de facilitati si daca ar plati de 2 ori mai mult cei ce importa, acest lucru ar contribui mai mult la crestere economica,...
    • 0 (0 voturi)    
      iti propun (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:25)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Canada. Super bine platit si job-uri dupa ce iti iei examenul de drept de semnatura. Mai bine ca unprogramator. Am un prieten acolo. 110.000 $ Canadieni
  • 0 (4 voturi)    
    cel mai bine ar fi a fie impozitati toti uniform ! (Vineri, 21 mai 2010, 17:36)

    gheorghe [anonim]

    cel mai bine ar fi a fie impozitati toti uniform !
    Fara exceptii !
    Cui nu-i place sa plece !
    Io spre exemplu am plecat de 10 ani !
  • 0 (0 voturi)    
    Ca pe messenger? (Vineri, 21 mai 2010, 18:22)

    adriatika [anonim]

    "astfel incat sa asigure cond si sanse egale tuturor participantilor la achizitii". Cond vine de la conditii? E o noua prescurtare sau daca tot e vorba de un articol pe it putem folosi limbajul messenger?
  • -1 (1 vot)    
    scutiri de impozite (Vineri, 21 mai 2010, 18:59)

    costea [anonim]

    acelasi lucru ar trebui sa fie valabil si pt . medici si avocati

    stomatologii de exemplu au impozit pe munca nu pe plusvaloare, medicii si avocatii la fel
  • -2 (4 voturi)    
    lipsa de bun simt (Vineri, 21 mai 2010, 19:01)

    tamplaru [anonim]

    pt eu care i-a raspuns lu’ dani „intamplarea face sa fiu din iasi si sa stiu cum se fabrica medicii pe banda rulanta, pe baza de spagi, pile si interventii.”
    Intamplarea face sa stiu si eu cum se fabrica si „scutitii” pe banda rulanta.
    Si oare cati din aia care nu au scris o linie de cod in viata lor, dar datorita contextului (sunt contabili (si nu numai) pe la o firma de it care intra in categoria celor care pot acorda scutiri + au obtinut una din specializarile scutite la cine stie ce facultate obscura) beneficiaza de aceasta scutire?
    Daca vrei iti dau lista de specializari care sunt acceptate la scutirea de impozit si lista de facultati care dau diplome cu specializarile astea pe banda rulanta. Platesti taxa de scolarizare (eufemism pt spaga), treci o data pe an pe acolo si gata.
    Si mai lasati fratilor ipocrizia. Daca erati meseriasi si stiati programare plecati a doua zi in Suedia, Germania, sau alte tari, daca se ivea ocazia. Personal, stiu cel putin 3 programtori care au terminat Automatica si habar nu au cu ce sa mananca programarea (si unul chiar e scutit de impozit chiar daca face treaba de secretarit/vanzari la o firma de IT).
    Majoritatea celor care sunt meseriasi pleaca oricum din cauza mizeriei si a cocalarilor care sunt cu ghiotura in tara asta.
    Sunt emotionat pana la lacrimi sa vad cum programatorii tarii nu pleaca din Romania pentru a contribui la dezvoltarea ei. Propun si o decoratie pentru sacrificiul facut.
    Dar cumparati tigari de la aia care la vand in fata statiilor de metrou, cumparati diverse lucruri ciordite sau aduse din afara si vandute pe forumuri etc.(deci 0 contributie din impozite indirecte)
    Ah, si era sa uit.
    „In Trim I, exporturile Dacia, in valoare de 620 mil. euro, au reprezentat 8% din exporturile Romaniei.”
    Pai pe criteriul asta, de exemplu, de ce sa nu ii scutim si pe angajatii Dacia?
    Ar mai fi cateva exemple, dar s-a oprit ploaia si plec si eu acasa.
  • -1 (3 voturi)    
    hmmm (Vineri, 21 mai 2010, 19:02)

    anton [anonim]

    eu unul as impozita salariile programatorilor.
    tocmai pentru ca s-a realizat ce se spera: stimularea industriei IT - deci masura a fost buna, acum sectorul e suficient de matur ca sa reziste si fara impozite.
    scutirea de impozite nu face decat sa sporeasca veniturile patronilor din IT...

    cum s-a spus si mai sus, sunt alte sectoare ce au nevoie de sprijin acum: invatamant, medical....de ce nu ajutam acolo cu o scutire de impozit...
    • 0 (0 voturi)    
      Tocmai din cauza asta (Vineri, 21 mai 2010, 18:56)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui anton

      Aici nu e vorba de dreptate sau de alte povesti de genul asta.

      E vorba de bani, pur si simplu. Bani pe care romania ii pierdea, daca nu se revenea cu masura asta tampita.

      E vorba de investitii, facute de Microsoft, Oracle, MGI, si alte firme mari. Care au spus verde in fata ca daca se scoate scutirea de impozit, adio investitii.

      In final, ratiunea a invis, si guvernul a inteles ca pt 15 milioane putea sa piarda alte sute de milioane.

      Este un calcul simplu, cinic. Asta este realitatea. Daca scoteau scutirea, sute de milioane care urmeaza sa fie investiti, se duceau in alte tari.

      Oricum, statul nu pierde nimic, programatorii or sa cheltuie banii in Romania, dand paine si la altii ( bone, bucatarese, etc).
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Vineri, 21 mai 2010, 21:27)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui anton

      hmm, nu cred ca patronii au profitat. eu , cand mi-am negociat salariul, m-am gandit la net, l-am negociat net cum se face in ro. acum .... tot angajatului i se ia, si angajatul nemultumit pleaca.
  • +1 (1 vot)    
    is not if, is when indians in Romania (Vineri, 21 mai 2010, 19:20)

    Bobo1 [utilizator]

    It’s protectionism, that Congress has banned companies receiving bailout money from hiring foreigners on H-1B visas.

    Critics have long claimed the program allows high-paying software-writing and engineering jobs at companies and state governments to go to foreigners. Instead, the government wants to help Indian engineers get work in countries in the EU or elsewhere, especially if this provision hurts their job prospects.

    The program has drawn sharp criticism from anti-immigration groups and unions for state employees in places like California, where the H-1B visa is used extensively to fill the jobs of civil engineers. The visa does require that the employer prove that the applicant will be paid the same salary as that of a U.S. citizen, but it does not require that the company prove that it could not find a U.S. citizen to fill that job. If, after six years of H-1B employment, the company decides to help the foreign worker get a green card, it must advertise the job extensively and then prove that applicants were of inferior quality than the current worker.
    • 0 (0 voturi)    
      usa (Vineri, 21 mai 2010, 19:25)

      Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Bobo1

      scuze, e vorba despre guvernul USA .
  • 0 (0 voturi)    
    si voi o sa o duceti greu la batraneti (Vineri, 21 mai 2010, 21:52)

    tineri itisti [anonim]

    pt ca voi platiti procente la fonduri private, ganditi-va ca peste 20-30 de ani statul se spala si mai usor pe maini decat cu pensionarii de azi. Pt ca atunci daca fondul privat da faliment, este treaba lui si nu a statului anymore.
  • -4 (8 voturi)    
    voi astia din IT (Vineri, 21 mai 2010, 21:58)

    bogdan [anonim]

    Voi va vedeti un fel de buticul pamantului . Nu e moral si corect sa nu platiti ca toti ceilalti din privat . Lucrez in privat ( munca inalt calificata - chiar daca voi credeti ca numai voi faceti asa ceva ) si am vre-o 3 ani de stat pe afara la firme de prima mana in domeniul meu .
    Sa nu ne mai miram ca si magistartii se cred speciali si multe alte categorii profesionale . Nu va convin salariile, plecati si lucrati afara , care ar fi problema ? Si eu am facut la fel si poate voi face in mod identic . Calcule ca multe din cele facute mai sus se pot face pt fiecare categorie profesional , nu credeti?
    • +1 (3 voturi)    
      Ce prostii (Vineri, 21 mai 2010, 23:11)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Nu stiu ce "munca inalt calificata" faci, dar esti frustat rau...Nu se crede nimeni "buticul" pamintului. Scutirea de plata impozitului nu are nici o legatura cu morala sau corectitudinea. Este o facilitate fiscala. Facilitati fiscale sunt peste tot in lume, si reprezinta una din pirghiile guvernamentale pentru a stimula anumite domenii. Atit. La un moment dat se va scoate oricum, nu e un privilegiu. Cine crede altfel e un bou. Cine gindeste ca tine e altul. Daca nu iti convine, mergi si fa greva foamei in fata guvernului. Sau ia legatura cu senatorul tau si fa o plingere, dar scuteste-ne de aberatiile tale
  • +1 (1 vot)    
    IT-istilor, numai bine si la mai mare!! (Vineri, 21 mai 2010, 22:00)

    Oana [anonim]

    Ma bucur pentru voi si sper ca mai e o sansa pentru tara asta! Bagati mare (o:
  • 0 (0 voturi)    
    finally a god decision (Vineri, 21 mai 2010, 22:12)

    m.e [anonim]

    In sfarsit o decizie buna din partea Domnului Boc, Felicitari!
    si asa din salarul mare de programator se scade in fiecare luna destul de mult pentru stat...
  • 0 (0 voturi)    
    bucurati-va de ei (Vineri, 21 mai 2010, 22:12)

    LOL [anonim]

    ba, tara e in colaps, daca nu vor lua de la cei din it, vor lua din alta parte sau vor lua din it mai tirziu :D

    sa traiti bine
  • -2 (2 voturi)    
    .. (Vineri, 21 mai 2010, 22:57)

    cat [anonim]

    din pacate nu prea se intelege ca mai exista si altceva de facut in lumea asta decat programare, chiar si a fi sudor(ca tot era un programator impotriva unui sudor mai sus).Adica eu ce inteleg ca 40000 de programatori adica sub 1% din populatia activa tine o tara intreaga???
    Apoi daca e asa e nasol rau...............
    Hai sa ne gandim: De ce nu ar beneficia de o asemena reducere Dacia, ca tot exporta la greu?
    Concluzia e ca indiferent cati bani ar veni in tara din IT, cu siguranta poate ar mai fi si altii care ar trebui sa beneficieze de o asemnea scutire.Dar cum un drept catigat e bun castigat e greu sa mai dai inapoi
    • +2 (4 voturi)    
      Cat, esti dus frate ! (Vineri, 21 mai 2010, 23:55)

      Coco [anonim] i-a raspuns lui cat

      Cat, daca dupa toata discutia de pana aici, nu poti decat sa secreti propozitiile fara logica postate, e grav pt tine.

      Tu nu intelegi, ca Oracle, Ibm, etc, daca li se pune pata maine au incarcat tot bagajul si au plecat ? Asa s-a intamplat cu centrul Oracle din Irlanda. Mii de concedieri peste noapte. Simplu si scurt.

      Daca tu crezi ca asta e ok pt romanica, sa inchizi centre de genul asta, atunci asta este, esti roman adevarat !

      Daca Dacia sau alti nu s-au priceptu sa-si sustina cauza, e alta poveste. Dar pana una alta, si Dacia a avut o multime de avantaje fiscale si scutiri, parte a contractului de privatizare. Asa ca hai sa nu mai comparam mere cu pere.

      Concluzia e simpla, si a inteles-o toata lumea care are un dram de creier. E un calcul simplu si cinic, din care rezulta clar ca statul pierde mult mai mult decat castiga, daca ia impozitul ala pe programatori. Si apropo, nu sunt nici pe departe 40.000 de persoane in IT scutite de impozit.
        ()
  • +1 (3 voturi)    
    it (Sâmbătă, 22 mai 2010, 0:38)

    liviu [anonim]

    Sunt programator. De 2 ani lucrezi pentru straini. Care aduc bani de la ei din tara sa ma plateasca pe mine. Care cheltui toti banii aici. Pe lucruri care au tva 19%. Ce nu cheltui, tin in banca, care da imprumuturi in Romania.
    La actualul job nu beneficiez de reducerea asta, pentru ca sunt anumite conditii care trebuie indeplinite de firma pentru a avea parte de ea.

    Statul nu mai are bani pentru ca si-a angajat toate rudele, prietenii, si prietenele (de moravuri usoare), ca sa nu faca nimic, dar sa primeasca salariu.

    Nu exista bani de pensii pentru ca existe sate intregi prin anumite zone ale tarii pensionate pe caz de boala.

    Multi s-au inghesuit sa nu faca nimic, dar sa primeasca bani. Puneti-mi in spate cati mai multi dintrastia, sa vedem cand ma satur sa ii mai car.

    Beneficiez totusi de masura, pentru ca mareste putin poate salariul mediu net din domeniul meu.
    Daca statul vrea sa ma ajute sa aduc bani in tara bravo lui.
    Daca statul vrea sa imi dea in cap, o sa ramana Romania o tara de functionare, politicieni, doctori care te opereaza de apendicita cand esti racit, pensionati pe caz de boala si "portari cu simtul raspunderii".

    Din punctul meu de vedere daca cei ce lucreaza la stat nu vor sa scape de cei care atarna degeaba printre ei, trebuie loviti cu masuri de genul 25% pana se hotarasc sa faca ceva.

    Imi pare rau insa ca nu sunt crutati cei cu venituri (meritate) sub 10 milioane.
  • +1 (1 vot)    
    fota (Sâmbătă, 22 mai 2010, 1:02)

    andreiu [utilizator]

    Si ce vrea sa reprezinte poza din articol ? Unii ITisti care lucreaza la videochat ? :)) Vad ca toate monitoarele au webcam pe ele... Cred ca ati facut poza intr-o sala de jocuri :)
    • 0 (0 voturi)    
      funny :D (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:27)

      danutz [anonim] i-a raspuns lui andreiu

      dar serios? Prespun ca cei care isi iau laptop cu webcam, si-l iau pentru videochat, nu? Asta e man... ne pregateam si noi, ca am auzit ca ne scot aia 16%...

      Ca fapt divers, conversatiile cu clientul nu se fac pe messenger, smart ass .. Se numesc videoconferinte... si deobicei necesita o camera web...

      Oricum, ai fost fun.. data viitoare cand crezi ca esti pregatit sa apesi butonul "Trimite", insipira ,expira si spune-ti in gand ca poate ai scris ceva inteligent.
  • 0 (0 voturi)    
    da ? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 7:03)

    marius tipa [anonim]

    Foarte BINE ! ma mir ca le-a traznit si o idee buna prin capul ala de bivoli.
  • 0 (0 voturi)    
    impozitul (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:43)

    Razvan [anonim]

    Mai fratilor, voi nu pricepeti ca programatorii nu beneficiaza de niciun avantaj? Masura e doar pentru firme. Daca s-ar anula scutirea, programatorilor li se vor micsora salariile ceea ce ar duce in prima instanata la niste situatii cel putin bizare si inechitabile.
    • +1 (1 vot)    
      lol ? (Sâmbătă, 22 mai 2010, 15:35)

      etre [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      scaderea salariului prin impozitare normala ar fi bizara si inechitabila ....

      Asta trebuie sa fie cel mai stupid comentariu ever . De unde apareti fratilor ?!
  • 0 (0 voturi)    
    Bataie de joc (Sâmbătă, 22 mai 2010, 8:43)

    euuu [anonim]

    Unora le taie salariile, iar altii au facilitati. Si spun asta nefiind bugetar
  • 0 (0 voturi)    
    angajatii IT (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:06)

    deea [anonim]

    In romania firmele de IT exploateaza angajatii oricum (platindu-i mult mai putin decat in alte tari)...asa ca isi permit sa plateasca impozite!!!
  • -1 (1 vot)    
    Gargara IT-stilor (Sâmbătă, 22 mai 2010, 10:26)

    etre [anonim]

    Hai sa facem un calcul orientativ. Sa presupunem ca un angajator cheltuie 2000 euro in total pt salariul unui angajat (incluzand darile platite de angajator)

    La acest fond de 2000 euro, fara impozit salariul brut al angajatului este de 1297 euro
    Impozitat salariul brut este 1090 euro, banii cheltuiti de firma sunt tot 2000 euro.

    Firma nu pierde nimic, firma nu are motive sa migreze.
    Pierde angajatul. Angajatul bate cu pumnul in masa ca el este pretios. Unele animale sunt mai egale ca altele.

    Din punctul meu de vedere, eu am platit impozite mai mari pt ca altii beneficiaza de reduceri. IT-ul , PFA urile cu norma de venit. De ce ar trebui eu sa le platesc si partea lor ?

    Deadlines, overtime, munca in weekend, munca la calculator, bani atrasi de afara. Astea toate nu sunt elemente exclusive ale muncii in IT. Cine crede asta se afla pe culmile inocentei si ar trebui sa mai bage capul in real world.

    Spre exemplu, am participat la realizarea de proiecte pt lucrari cu finantare europeana. Din moment ce aduc bani in tara asta, cer scutirea de impozit. Altminteri eu si cei ca mine nu ne mai facem treaba , cu siguranta suntem de neinlocuit, cerul se crapa , sfarsitul lumii vine.
    In mod sigur, un inginer care a lucrat la CNE si in telefonie mobila este subcalificat fata de un ITist si merita sa plateasca impozit 16%.

    Tot dispretul meu pentru lacomia si miopia unora si prostia celor care le tolereaza asa ceva.
    Imi este sila de tara asta si toti "desteptii" care o polueaza.
    Pacat ca nu am putut sa plec cand am avut sansa sa lucrez pe post inginer afara, chit ca era in conditii de munca cu adevarat grele pe langa care plangerile ITistilor par de copii.
    Spit.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:18)

      developer [anonim] i-a raspuns lui etre

      Gresesti. De aceasta facilitate se folosetse in primul rind firma nu angajatul. Atunci cand negociezi se negociaza suma neta nu cea bruta iar in negocieri firma iti propune salariul net tinind cont de aceasta facilitate. Daca ea (facilitatea) dispare atunci pentru a pastra slariul net firma trebuie sa mareasca salariul brut adica o cheltuiala in plus sau isi pierde oamenii care pleaca imediat unde se cistiga mai bine adica afara. Daca citesti legea o sa vezi ca firma poate sa iti acorde aceasta facilitate daca indeplineste anumite conditii si daca vrea nu este obligatoriu. Daca nu vrea, nu beneficiezi, insa nici nu poate sa ofere salarii motivante. Restul te las pe tine sa ghicesti cine cistiga si cine pierde daca mai poti rationa.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:19)

      developer [anonim] i-a raspuns lui etre

      Gresesti. De aceasta facilitate se folosetse in primul rind firma nu angajatul. Atunci cand negociezi se negociaza suma neta nu cea bruta iar in negocieri firma iti propune salariul net tinind cont de aceasta facilitate. Daca ea (facilitatea) dispare atunci pentru a pastra slariul net firma trebuie sa mareasca salariul brut adica o cheltuiala in plus sau isi pierde oamenii care pleaca imediat unde se cistiga mai bine adica afara. Daca citesti legea o sa vezi ca firma poate sa iti acorde aceasta facilitate daca indeplineste anumite conditii si daca vrea nu este obligatoriu. Daca nu vrea, nu beneficiezi, insa nici nu poate sa ofere salarii motivante. Restul te las pe tine sa ghicesti cine cistiga si cine pierde daca mai poti rationa.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:20)

      developer [anonim] i-a raspuns lui etre

      Gresesti. De aceasta facilitate se folosetse in primul rind firma nu angajatul. Atunci cand negociezi se negociaza suma neta nu cea bruta iar in negocieri firma iti propune salariul net tinind cont de aceasta facilitate. Daca ea (facilitatea) dispare atunci pentru a pastra slariul net firma trebuie sa mareasca salariul brut adica o cheltuiala in plus sau isi pierde oamenii care pleaca imediat unde se cistiga mai bine adica afara. Daca citesti legea o sa vezi ca firma poate sa iti acorde aceasta facilitate daca indeplineste anumite conditii si daca vrea nu este obligatoriu. Daca nu vrea, nu beneficiezi, insa nici nu poate sa ofere salarii motivante. Restul te las pe tine sa ghicesti cine cistiga si cine pierde daca mai poti rationa.
    • +2 (2 voturi)    
      Hai sa gandim! (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:33)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui etre

      In primul rand sa stabilim ca din punct de vedere salarial nu este nicio diferenta esentiala intre a-ti lua mai putin si a-ti da mai mult, deci intre o scutire de impozit si acordarea unui spor. Deci nu este nici o diferenta intre scutirea de impozit a IT-stilor si acordarea sporurilor salariale pentru angajatii din ministere care lucreaza cu fonduri europene. Si mai este o deosebire, anume ca IT-stii chiar produc bani si platesc alte impozite, pe cand chiar presedintele si premierul au spus ca randamentul de atragere a fondurilor europene este de vreo 10%.

      Felicitari tie daca acorzi consultanta si ajuti firmele private/de stat sa obtina fonduri europene. Da, si eu as fi de acord ca aceasta activitate sa fie incurajata prin diverse scutiri de taxe, in masura in care atragerea de fonduri se finalizeaza.

      Sub alt aspect, hai sa stabilim ca este o diferenta intre INCURAJAREA dezvoltarii unor domenii de varf(prin diverse facilitati fiscale), prin efectuarea unor simulari de genul ce ofer si ce castig si din care constat ca ies in castig(gen DACIA sau Ford, nu ma intelege gresit :) ), si acordarea pur si simplu de pomeni la presiune politica si/sau sindicala cum ar fi al 13-lea salariu(grecii il dadeau si pe al 14-lea), sau spor de calculator, sau spor de imbracat decent, sau alte sporuri care mai de care mai ciudate. Si sa nu mai vorbim de cei si carora si li se ia mai putin, si li se da mai mult, cum ar fi "revolutionarii" nostri gen Margareta Costea care au si venituri de la stat si scutiri de taxe si impozite si diverse gratuitati, sau cei cu pensii speciale ptr care nu au contribuit, sau cei pensionati medical pe spagi grase.

      Tine de politica fiscala a fiecarui stat sa incurajeze anumite activitati economice care creaza plusvaloare mare, iar scutirea de la plata impozitului pe salarii a UNEI MICI parti din IT-isti in acest gen de masuri se incadreaza, nu in categoria acelor masuri numite privilegii. .
    • +1 (1 vot)    
      replica (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:25)

      ghe [anonim] i-a raspuns lui etre

      sunt programator si beneficiez de scutire, sa clarific de la inceput asta. daca se elimina scutirea, nu ma plang, mi-am recalculat bugetul :) daca ma impoziteaza statul, as avea un salar mai mic cu 400 de lei aprox., accept. dar am o obiectie MARE de facut: nu orice programator e scutit, nu e de ajuns sa ai diploma de inginer si esti scutit, eu ca si inginer IT nu sunt de rasa superioara. legea spune ca se acorda scutirea doar angajatilor firmelor din IT care declara un profit mare (nu mai stiu valoarea exacta). adica e un stimulent pt ca firmele din IT sa isi declare tot profitul(ca intr-adevar, majoritatea au profit mare). acest profit se impoziteaza cu 16%.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari (Sâmbătă, 22 mai 2010, 11:57)

    Clujeanul [anonim]

    Decizia a fost foarte buna, nu ma intelegi gresit, nu ca IT ar fi mai special, dar aduce foarte multi bani la stat si ofera multe locuri de munca.
    In IT se stie ca cei din RO sunt foarte buni, decat sa plecam mai bine ramanem in tara.
    Banii pe care ii castigam tot aici ii investim si intra in ciclul tarii.
    • +1 (1 vot)    
      abureala (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:06)

      un oarecare [anonim] i-a raspuns lui Clujeanul

      Sa nu-mi zici mie ca stai in Romania pentru aia 16% reducere la salariu si renunti la 60-100,000$/an in cazul in care ai lucra in US. :))
  • -3 (3 voturi)    
    interesul poarta fesul (Sâmbătă, 22 mai 2010, 13:44)

    mitica [anonim]

    ITistilor ati fi buni de parlamentari sauguvernanti. se pare ca aveti aceeasi mentalitate si folositi acelasi tip de argumentatie.
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa de taxa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:14)

    Popa Galeriu [anonim]

    Ba copii, Romania ar face bine sa puna impozit pe stres si prostie si ar plati toate datoriile intr-o luna. Va dati seama 22 milioane de platitori?
    Sara buna!
  • +1 (1 vot)    
    calcule (Sâmbătă, 22 mai 2010, 21:10)

    Simona [anonim]

    Nu toti programatorii sunt scutiti de impozit, ci cei pentru care se dovedeste ca aduc venituri mai mari de 10000 de euro pe an (nu sint sigura ca asta e suma dar cred ca asta e nivelul). Adica pe linga faptul ca se plateste CAS corespunzator cu salariul, statul primeste anual 16% din suma de minim 10000 de euro pe an pe cap de programator scutit de impozit.

    Eu cred ca se compenseaza cei 16% scutire de impozit pe salariu, statul are numai de cistigat. Alternativa este: salartii platite la negru fara sa se plateasca CAS sau acele taxe pe acel profit de minim 10000 de euro, si multi programatori care vor pleca din tara. Masura se justifica prin calcule, si acum ca si atunci cind a fost introdusa
  • +1 (1 vot)    
    E (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:25)

    HESS [anonim]

    Corect si nu .Corect ar fi ca toti cei din IT care au firme proprii in acest domeniu si care activeaza in romania sa fie scutiti de impozit pe venit cat si din castig la jumatate cu conditia sa reinvesteasca castigul in tara .Chiar ar trebui ca in loc sa fure banditii de politicieni si sa isi favorizeze neamuriile si propriile firme sa investeasca intr-un mare centru national de IT unde sa lucreze cei mai buni dintre cei mai buni.La dispozitie ultima tehnologie si salarii super.Si sa rupa normele baietii caci slava domnului santem in IT cineva.Dar sa scutesti de impozit pe cei care lucreaza pt multinationale e aiurea.Pai cred ca destui bani castiga multinationalele ca sa-i stimuleze pe cei buni sa nu o stearga.De ce trebuie sa-i stimuleze statul.Luam de la badea care a tras o viata pt o pensie de cacat sau de la cei care au muncit zeci de ani in trei schimburi ,si favorizam multinationalele.Medicii si asistentele incep sa o stearga afara.Oare nu sant importanti,oare nu ar merita o reducere din impozit.
    • +2 (2 voturi)    
      nu e chiar asa (Sâmbătă, 22 mai 2010, 23:42)

      Simona [anonim] i-a raspuns lui HESS

      Totul se reduce la calcule seci nu la decizii emotive. Sau cel putin asa ar trebui sa se intimple.

      Multinationalele nu ar fi venit in Romania daca aici ar fi fost resurse umane scumpe. S-ar fi dus in India si China. De fapt majoritatea multinationalelor care au birouri in Romania au si acolo. Pentru ei sunt calcule, nu se uita neaparat la oameni. Si orice companie vine in Romania aduce profit si plateste taxe mari statului roman. Statul cistiga din afacerea asta, ca sa poata plati amaritii de bugetari. Daca oamenii in Romania ajung prea scumpi, nu mai renteaza pentru multinationale si inchid birourile din Romania.

      Pensiile ar trebui platite numai din CAS, care e platit si de programatori. Deci e eronat sa spui ca statul da ceva multinationalelor si ia de la pensionari.

      A comparat cineva cu Dacia. Si Dacia a avut facilitati fiscale de la statul roman. Renault a preluat uzinele Dacia cu datorii. La fel Ford, a primit facilitati fiscale cind a venit aici. Statul investeste in companii multi nationale - prin facilitati fiscale de regula - pentru ca primeste inapoi mult mai mult decit a investit. Asa functioneaza capitalismul peste tot in lumea asta.
  • +2 (2 voturi)    
    da (Duminică, 23 mai 2010, 15:28)

    javraru [anonim]

    Programarea este un domeniu in care statul nu poate controla fiscalitatea, de aceea incearca sa incaseze cat de mult se poate "in conditiile date". Scutirea e menita sa stimuleze firmele sa-si declare veniturile (acel minim 10.000).
    De ce nu poate statul sa-l controleze:
    - produsul final (serviciile) sunt cam greu de masurat
    - se poate practica la distanta. Majoritatea clientilor mei practica "home office"-ul. Vecinul meu lucreaza de acasa pt. o firma din state. Serverele firmei mele sunt in Germania (e mai ieftin). Nu vor pleca toti programatorii din tara. Nu trebuie sa plec fizic, ma mut doar "fiscal". Pot sa platesc la Cora si cu un card emis in Cipru.
    - majoritatea programatorilor sunt sub 30 de ani. La varsta asta pot sa plec si fizic din tara ca nu las asa de multe in urma.

    Teoria cu "nu-i corect" ... atunci cand e vorba de bani, CORECT=LEGAL. Toate masurile de mai sus pot sa le aplic legal. Atat timp cat nu fac nimic ilegal, eu zic ca sunt corect.

    Teoria cu "nu-i corect social/civic" e mai interesanta. Nu ma leg de pensii/bugetari/infrastructura. Sa zicem ca problemele de la pensii sunt acumulate in zeci de ani si se vor rezolva tot in zeci de ani. Bugetarii ... statul supra-birocratic a fost creat in zeci de ani si tot atat va dura si revenirea la normal. Lafel si cu infrastructura inexistenta.
    Dar daca vreau si eu subventie la caldura, nu se poate pt. ca am avut nesimtirea sa-mi iau o casa ... la case nu se aplica. Nici daca vreau sa o optimizez energetic ... numai la blocuri se poate. Daca tot se dau subventii agricole la hectar, vreau si eu, ca am pus iarba in curte. Si mai vreau si niste bilete subventionate la mare pt. ca sunt obosit. Sunt doar cateva exemple de subventii care se dau unor oameni care POT sa munceasca. Si am terminat cu egalitatea sociala.
    Nu e vorba de "daca ala fura, hai sa fur si eu" pt. ca aici nu se fura nimic. Nu e vorba nici de asistenta sociala, nici de subventie pt. ca statul nu da nimic. Staul doar ia mai putin.
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil (Vineri, 20 mai 2011, 23:58)

    Laurentiu [anonim]

    Sunt 3 tipuri de persoane

    1: Cei care nu lucra in domeniu si merg pe principiul "Daca a murit capra mea atunci sa moara si capra vecinului". Problema e evident, cei din IT au scutire de 16% si ceilalti nu au. Nu va obliga nimeni sa nu va schimbati meseria si sa lucrati in IT (si studiat pt asta), nu va ia nici un IT-ist painea de la gura (in principiu).

    2: Cei care lucra in domeniu si evident sunt de acord, e un beneficiu legal pe care il poti avea daca si restul de conditi se indeplinesc

    3: Restul

    Banuiesc ca v-ati prins ca lucrez in domeniu si chiar daca nu beneficiez de scutire inca intentionez sa profit de asta pentru ca in cele din urma e un beneficiu pe care il am si oricat l-ar oftica pe nea Marin ca pot avea scutire si el nu, este legal, logic si evident ca am sa profit.

    Despre partea cu plecatul in strainatate cat timp nu sunt legat de multe ma gandesc, fa fel cum o fac probabil si alti 10% din colegi din IT (nu functii de conducere)