Irlanda incepe sa ia masuri ferme contra pirateriei online. Cei care fac file-sharing excesiv risca sa ramana un an fara conexiune web

de Vlad Barza     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 15:46 Economie | IT

O parte din utilizatorii de internet din Irlanda care fac file-sharing cu materiale piratate au inceput sa primeasca scrisori de avertizare ca parte a unui plan de lupta impotriva pirateriei online, scrie BBC. Planul are patru etape, a doua consta intr-un telefon, iar daca cel sunat continua sa puna pe internet continut piratat, va ramane o saptamana fara conexiune, urmatoarea masura fiind intreruperea pentru un an. Cel mai mare provider web din Irlanda a pierdut in justitie lupta cu industria muzicala si va colabora cu autoritatile pentru ca "piratii" sa fie pedepsiti.

Eircom, cel mai mare provider web din Irlanda, cu 40% din piata, va primi de la asociatia industriei muzicale o lista cu cateva mii de IP-uri de la care se face file-sharing ilegal si va alege 50 de persoane pe saptamana carora le va trimite scrisori de avertizare.

Daca utilizatorii vor continua sa incalce legea a doua etapa consta in contactarea lor telefonica prin intermediul unei divizii a Eircom. In plus, clientilor le va aparea si pe desktop un mesaj de avertizare. Pentru cei care continua file-sharing-ul a treia etapa consta in intreruperea conexiunii la internet timp de o saptamana, iar ultima etapa, in cazurile extreme, inseamna intreruperea serviciilor timp de un an.

Campania va fi evaluata peste trei luni si se va vedea atunci daca ar trebui introdusa o noua etapa si anume suspendarea permanenta a conexiunii. Totusi, e de asteptat ca foarte putini oameni sa ajunga la faza a treia, iar suspendarea conexiunii e un lucru extrem de indepartat, spun reprezentantii asociatiei industriei muzicale din Irlanda - Irish Recorded Music Association (Irma).

Irma a chemat in instanta Eircom acum mai bine de un an pe motiv ca nu face destul impotriva piratilor. Asociatia care reprezinta interesele unor case de discuri precum EMI, Sony, Universal and Warner a castigat procesul, iar in iunie cheama in justitie al doilea mare furnizor web din Irlanda, UPC, urmand ca alti provideri sa fie chemati vara aceasta.


Citeste mai multe despre   










1754 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    definiti excesiv (Marţi, 25 mai 2010, 14:57)

    cristi [anonim]

    poate imi place sa iau 10 surse de linux pe zi.
    Aaaaa se uita la ce downloadez?
    Asta e incalcarea intimitatii de cea mai joasa speta.


    PS: In UK jocurile pe consola/ filmele bluray sunt si de 3 ori mai ieftine decat in Ro. Cum naiba sa nu incurajezi la piratat.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Marţi, 25 mai 2010, 15:08)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui cristi

      nu se uita la ce tragi de pe retea ci la ce pui in share
  • -1 (3 voturi)    
    mda (Marţi, 25 mai 2010, 15:56)

    eu [anonim]

    si cum se defineste "traficul excesiv" ??

    1-2gb pe zi ? :D

    si apoi cum pot dovedi ei ce fisiere am scos prin sisteme de file-sharing gen emule, torrent, peer2peer unde nu se gaseste decat cantitatea de date transmisa si nu continutul.

    poate imi sharez cu varamiu zeci de giga de poze personale.. pot ei sa demonstreze ca defapt e piraterie ?
    • 0 (2 voturi)    
      da (Marţi, 25 mai 2010, 16:34)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui eu

      e vorba de file-sharing, acolo e problema, daca nu ar sherui nimeni, nu ai mai avea de unde sa copiezi.

      PS: stai linistit ca e foarte usor sa vada ce copiezi tu din torrent/dc++/etc., sau tu crezi ca transferul asta se face prin conexiune secured? totul trece prin serverul providerului, asa ca ce iei tu intai "trece" pe la ei :)
  • 0 (0 voturi)    
    securitate online si nu numai ;-) (Marţi, 25 mai 2010, 16:26)

    gazpefoc [anonim]

    http://www.torproject.org/

    Succes! ;-)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu incarcati tor-ul cu torrente (Marţi, 25 mai 2010, 20:24)

      Stille [anonim] i-a raspuns lui gazpefoc

      Dracia e facuta sa tina la web browsing, email sau messenger, nu la torrente. Si o sa mai si mearga lent. Un VPN ca lumea e 10 euro pe luna, nu ca ar fi nevoie in Romania de asa ceva ;)
  • +1 (3 voturi)    
    Drepturi de autor (Marţi, 25 mai 2010, 16:37)

    xyz [anonim]

    Curand ne vor amenda si daca nu tragem jaluzelele cand ne uitam la Arabela, ca trag vecinii cu ochiul si nu au platit drepturi de autor…
    • 0 (2 voturi)    
      deja e (Marţi, 25 mai 2010, 16:51)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui xyz

      in Germania, un "utilizator" care folosea un router WLAN unsecured a fost amendat din cauza ca un vecin a intrat prin conexiunea lui si a descarcat niste muzica. Asa ca pana la ce spui tu nu mai e mult :))
  • 0 (2 voturi)    
    desktop ??? (Marţi, 25 mai 2010, 16:41)

    what [anonim]

    citez "In plus, clientilor le va aparea si pe desktop un mesaj de avertizare" !!!

    cum adica?? cum au provideri acces la aplicatiile mele de pe PC? au program de hack ?

    daca mergem mai departe cu logica putem spune ca suntem deja in 1984 !!!
    • +1 (1 vot)    
      explicatie (Marţi, 25 mai 2010, 16:49)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui what

      multi provideri de net, acolo si aici, de ex rds, upc sau romtelecom, au aplicatii personalizate pentru conexie la net prin intermediul unui modem vandut de ei. bineinteles, aplicatia este cvasi inutila, este doar o portita pentru provider prin care poate bombarda clientul cu SPAM de corporatie.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce aplicatie personalizata are Romtelecom? (Marţi, 25 mai 2010, 17:31)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Am modem si router wireless de la Romtelecom si nu am instalat nici un program pe calculator pt a accesa internet.
        La fel, exista modem-uri care se pun pe LAN-ul de la calculator si nu sa instalezi cer nici un soft deosebit.
        Ma rog, ca modem-ul Huawei are incorporat in el o pagina de web prin care se pot seta parametrii conexiunii, asta e altceva decat ceea ce spui, fiind pus de producatorul modem-ului si nu are nimic care sa faca reclama pt Romtelecom.
        • 0 (0 voturi)    
          Google it. (Marţi, 25 mai 2010, 23:18)

          Silviul [anonim] i-a raspuns lui BEDE

          Romtelecom are un dialer branduit pentru modemurile CDMA.
    • +1 (1 vot)    
      simplu (Marţi, 25 mai 2010, 16:51)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui what

      cand o sa incerci sa intri pe net, o sa-ti apara mesajul in browser.
  • +3 (5 voturi)    
    sa fie sanatosi (Marţi, 25 mai 2010, 16:46)

    dan [anonim]

    Noroc ca toata muzica care merita ascultata o am deja pe hdd.
    Ce a aparut in ultimii ani, si probabil ce va aprae in viitor, e pentru spalat creerii fraierilor. Daca asculti mai mult de 1h/zi ajungi sa ai IQ subunitar.

    As vrea sa-i vad pe autorii de muzica ca platesc drepturi de autori pentru toate sursele lor de inspiratie (de la muzica populara, mozart pana la muzica din urma cu 20 de ani)
    Si as mai vrea sa vad casele de discuri ca platesc drepturi de autor pentru toate inventiile pe care le folosesc gratis: de la roata pana la electricitate
  • +1 (3 voturi)    
    interesul e altul (Marţi, 25 mai 2010, 16:49)

    The Saker [utilizator]

    toata aceasta mascarada cu file-sharingul este fatada unei alte lupte, mult mai periculosa si la un nivel mult mai amplu : de fapt e vorba de control, de libertatea internetului, de faptul ca internetul a ajuns un maaaare pericol pentru elitele mondiale, in planul lor de globalizare mondiala fortata si de impunere a Noii Ordini Mondiale; asta cu file-sharingul este praf in ochi; si asa scartaie din punct de vedere moral si legal, nu intru in polemici; repet, ideea e de a inlatura si ultimul bastion din calea informarii noastre corecte, se doreste sa ni se toarne in cap doar stiri si informatii fabricate in laboratoarele lor, prin intermediul mainstream media, detinuta in totalitate de ei: TV, agentii de stiri, ziare, etc.
    Ca sa nu mai vorbim ca presa lor deja e falita daca se continua in ritmul asta cu libertatea informatiei pe internet, priviti doar stirea de mai sus pe hotnews de azi, marile foste ziare NY Times, Washington Post, care sunt cunoscute ca apartinand elitistilor fascistoizi gen Murdoch, etc, deja au introdus accesul cu plata la editiile online, deja nu mai vand nimic , etc..
  • +2 (2 voturi)    
    Rj-45 (Marţi, 25 mai 2010, 17:47)

    Gigi [anonim]

    nu cred ca este indeajuns sa li se taie conexiunea la net,ar trebui izolatzi undeva in muntzi,ca nu cumva sa se conecteze la vecini.
  • 0 (2 voturi)    
    Mare prostie (Marţi, 25 mai 2010, 18:58)

    vali [anonim]

    Este o mare prostie. Cine downloadeaza filme si muzica de pe Internet, foarte putin probabil ca-si va cumpara vreodata in mod legal acele productii, dupa ce nu vor mai exista surse de download. Pe de alta parte, cei care-si doresc muzica de calitate, nu se vor multumi cu formatul mp3, care reduce cu cel putin 10-12% dinamica sunetului.

    Ceea ce declanseaza guvernele, asa- numita lupta anti-piraterie va fi in zadar, chiar daca - prin absurd - s-ar inchide toate site-urile de sharing, schimbul de muzica si filme va continua pe alte cai, iar producatorii nu vor castiga mai mult.

    Actiunea din Irlanda este facuta sa justifice activitatea unor institutii. Sunt convins ca dezechilibrul astfel creat pe piata va fi compensat cu alte metode si mai sofisticate, iar cei ce investesc bani si mijloace in aceasta actiune, vor avea numai pierderi financiare.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Marţi, 25 mai 2010, 19:18)

    andrei [anonim]

    ei si daca se ajunge pana acolo si in romania ceea ce nu cred nici in 10 ani o sa platest sa folosesc un proxy profesionist si gata .La cat de multi useri sunt pe internet si vor fi si faptul ca nu downloadez si asa mult de pe net nu ma va descoperi niciodata numai daca se acseaza in mod expre si asta dureaza prea mult.
    Deci cei care vor folosi proxyservere vor avea o oarecare protectie .Asta daca nu foloseste datele provoderilor ceea ce ar insemna o grava incalcare a intimitatii unei persoane si nu am mai putea zice ca traim in democratie.
  • 0 (0 voturi)    
    E inflorita. Ce de obicei! (Miercuri, 26 mai 2010, 16:23)

    TIM [anonim]

    E tradusa prost. Nu merita sa scriu mai mult.
    Uite originalul.
    http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/10152623.stm?utm_source=API&utm_medium=twitter