Apple intrece Microsoft si devine compania de tehnologie cu cea mai mare valoare de piata

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 11:52 Economie | IT

Apple a devenit cea mai mare companie de tehnologie din lume, intrecand-o pe Microsoft la valoarea de piata, anunta BBC, dupa ce in anii '90 a fost aproape de faliment.

Actiunile Apple au inchis sedinta pe Nasdaq miercuri cu o scadere de 0,4%, fata de rivalul sau Microsoft, ale carei actiuni au atins un minim al ultimelor sapte luni. Valoarea de piata a Apple a ajuns astfel la 222 miliarde de dolari, in timp ce Microsoft este evaluata la 219 miliarde.

Compania lui Steve Jobs era pe punctul de a da faliment in anii 1990, insa a fost relansata in 2001 odata cu iPod-ul. Apple nu s-a mai aflat in fata Microsoft din 1989.

Cifra vanzarilor companiei lui Bill Gates este in continuare mai mare decat a Apple, sistemul de operare Windows regasindu-se pe aproximativ 90% din computerele din lume. Potrivit Reuters, aceasta se ridica la 14,5 miliarde de dolari in ultimul trimestru, fata de 13,5 miliarde cat a raportat Apple.

In 1997, Apple a apelat la Microsoft pentru o investitie de 150 de milioane de dolari, pentru a se mentine pe linia de plutire. La vremea aceea, valoarea de piata a Microsoft era de peste cinci ori mai mare decat a Apple.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7456 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    doar pentru monent... (Joi, 27 mai 2010, 12:07)

    gaboi [anonim]

    ... pentru ca daca S. Jobs ca coltu' (au fost ceva zvonuri ca ar fi bolnav si actiunile au scazut masiv la acel moment) cred ca Apple va cam suferi ...
    • +1 (3 voturi)    
      serios? (Joi, 27 mai 2010, 14:40)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gaboi

      eu am apple si daca maine da coltu steve tot apple o sa-mi iau.vb de calitate maaaaa
      • 0 (6 voturi)    
        esti pe dinafara (Joi, 27 mai 2010, 17:01)

        Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Esti toal pe dinafara, ce conteaza ca ai Apple si ramai tot cu Apple, valoarea de piata a companiei Apple e un balon ce se sparge din cand in cand (de ex cand nu o sa mai fie smecherul de Jobs la conducere).
  • -3 (21 voturi)    
    Apple Bubble... (Joi, 27 mai 2010, 12:20)

    mircea [anonim]

    Actiunile Apple sunt umflate! Toata lumea a luat-o pe ulei cu iPod,iPad....insa orice bubble se sparge...si sa vezi atunci dezamagire pe investitorii Apple...
    Eu o sa cumpar actiuni Microsoft! Cand o sa se prinda lumea ca au luat tzeapa cu Apple...eu am sa fiu bogat....haha
    • +2 (12 voturi)    
      nu zau? (Joi, 27 mai 2010, 11:58)

      benu [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      eu o sa cumpar actiuni google si o sa rad de tine cand microsoft va pierde din cota de piata cu windows. Asa cum s-a intamplat si cu browserul... apare orice sistem de operare linux care sa inlocuiasca vesnicul windows si sa vezi atunci cum scad actiunile.
      • +2 (10 voturi)    
        Serios? (Joi, 27 mai 2010, 13:09)

        ilie [anonim] i-a raspuns lui benu

        Linux-ul a aparut de 20 de ani si tot de atunci aud aceeasi amenintare a Linux-ului....Vrajeala! Daca cineva o sa detroneze Windows-ul, cu siguranta nu va fi Linux-ul. Viseaza in continuare!
        • +1 (1 vot)    
          linux nu i ca win (Vineri, 28 mai 2010, 11:53)

          aiti [anonim] i-a raspuns lui ilie

          nicodata linuxul nu va ajunge cu este mac os sau windows ptr ca e ..... LINUX
          • -2 (2 voturi)    
            Profilul tau... (Vineri, 28 mai 2010, 12:57)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui aiti

            e cel al unui pusti de prin anul 2 care a auzit si el de Linux semestrul trecut si acum se declara fan pana la moarte Linux...ca cica e mai bun! Dar daca te intreb de ce e mai bun o sa incepi sa te balbai...ca toti linux-istii, care nu fac diferenta intre comparatia tehnologiilor si felul in care se dezvolta tehnologia aia( ca e open source sau nu).
            Linux-isti, maturizarea!! Sunte-ti patetici cu aroganta voastra alimentata de fantezii ieftine!
            • +2 (2 voturi)    
              profilul tau.... valoarea ta...... (Vineri, 28 mai 2010, 14:59)

              gogu [anonim] i-a raspuns lui mircea

              amice,
              1. fa un raport pret / calitate si ai sa vezi de ce linux e mult mai bun. si nu te limita la OS pentru desktopuri, gandeste-te si la servere. 2. stii ca inclusiv micro$oft are servere pe linux?
      • -2 (6 voturi)    
        Gugal (Joi, 27 mai 2010, 14:07)

        Ionescu [anonim] i-a raspuns lui benu

        E din ce in ce mai prost. Umflat cu chestii inutile si deservind o companie pusa pe strangere de informatii. Eu nu-l prea mai folosesc. Miroase urat si nu cred ca mai tine mult. Corporatismul poate esua intr-o zona in care exista libertate mai mare.
    • -3 (7 voturi)    
      :) (Joi, 27 mai 2010, 12:33)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui mircea

      :))
    • +3 (7 voturi)    
      Pardon (Joi, 27 mai 2010, 12:46)

      Budd [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Domnul Ballmer,va rog frumos calmati-va! Stim ca actionarii Microsoft prefera dividendele dar asta nu este un motiv de panica.Inca.
      • -1 (1 vot)    
        Care e legatura!?1 (Vineri, 28 mai 2010, 13:00)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Budd

        Care e legatura intre dividente si subiectul topicului? Nu cumva faci confuzie intre dividente si banii obtinuti pe vanzarea actiunilor?! Mai lasa cartea de Linux si fa si altceva...
  • -6 (6 voturi)    
    ........ (Joi, 27 mai 2010, 12:45)

    gigi [anonim]

    Apple Windows 7. Sau Microsoft MacOS .. ce misto ar suna!!!!
    HA HA HA ..
  • -8 (12 voturi)    
    Apple the best !!! (Joi, 27 mai 2010, 12:48)

    Jiminy [anonim]

    Apple este cel mai tare!!!
    • +12 (16 voturi)    
      Apple este cel mai tare in limitarea (Joi, 27 mai 2010, 12:00)

      sliderem [anonim] i-a raspuns lui Jiminy

      Apple este cel mai tare in limitarea libertatilor utilizatorului.
      • -3 (5 voturi)    
        Logic (Joi, 27 mai 2010, 13:30)

        Budd [utilizator] i-a raspuns lui sliderem

        Bazat pe aceasta logica,ar trebui sa rulam cu totii [insert_your_linux_flavour_here] Linux
      • -2 (4 voturi)    
        ? (Vineri, 28 mai 2010, 7:28)

        ezy [anonim] i-a raspuns lui sliderem

        am un mb pro. da-mi un exemplu unde apple imi limiteaza libertatile de utilizator.
        • +2 (4 voturi)    
          La tine nu e cazul... (Vineri, 28 mai 2010, 13:02)

          alina [anonim] i-a raspuns lui ezy

          Tie nu iti limiteaza nimic pt ca tu ai limitarile tale cu care te-ai nascut!
          P.S. Daca vrei sa iti scrii o aplicatie pt iPhone-ul tau cool, iti trebuie aprobarea lor ca sa il poti vinde...de fapt poti sa il vinzi numai prin ei...Nu ma astept sa intelegi! Somn usor!
          • -2 (4 voturi)    
            :P (Vineri, 28 mai 2010, 14:46)

            ezy [anonim] i-a raspuns lui alina

            apropo limitari:

            "o aplicatie ... il poti vinde"?
    • +7 (11 voturi)    
      :| (Joi, 27 mai 2010, 12:57)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Jiminy

      V-a bagat wireless in Bamboo?
  • -7 (13 voturi)    
    apple e tare (Joi, 27 mai 2010, 12:56)

    vladc [anonim]

    simplu si bun
    • -1 (9 voturi)    
      Simplu si bun?!!! (Joi, 27 mai 2010, 13:02)

      Muthu [anonim] i-a raspuns lui vladc

      O fi bun, dar numai simplu nu e, orice de la apple.. Parerea mea!
  • +3 (7 voturi)    
    Profit (Joi, 27 mai 2010, 13:00)

    Bogdan Gavril [anonim]

    Apple are mult mai putini angajati ca Microsoft. Desigur, nu se pun sarantocii din China care fac toata partea hardware si care se sinucid de parca ar fi samurai.

    O mare parte din succesul Apple se bazeaza pe imagine. Ei platesc bani grei ca in toate serialele si filemele americane sa vedem cu actorii folosesc Macuri.

    Practic, marja de profit pe care o are Apple la fiecare produs e imensa. Un Iphone (din ala bun) costa max $150 ca sa-l produca, iar ei il vand cu 600$ / 600 eur. Nu mai vorbim de laptopuri.
    • +1 (7 voturi)    
      Profit (Joi, 27 mai 2010, 13:20)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan Gavril

      daca e sa pastram logica marja de profit la microsoft e imensa. cer 100E pe un dvd si o cutie de carton??? asta in caz care itzi da si astea???
      vezi vreo problema aici?
      • +3 (5 voturi)    
        Nu tocmai (Joi, 27 mai 2010, 13:27)

        Budd [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Bine ,bine, insa costul developers,marketing etc . Ala e imens iar coroborat cu numarul mare de angajati iti da ca marja nu e chiar atat de mare.
        Paradoxul imens aici este ca Apple face bani din cu totul alte produse decat computing. Chiar nu stiu daca Apple se mai intereseaza cum o duc vanzarile de Mac-uri cand iPhone,iPad,iPod aduc grosul.
        • +1 (3 voturi)    
          Mac OS X (Joi, 27 mai 2010, 13:56)

          uw3. [anonim] i-a raspuns lui Budd

          "nu stiu daca Apple se mai intereseaza cum o duc vanzarile de Mac-uri"

          pe bune? ;)

          "NPD's data shows U.S. Mac sales up 39% year-over-year for the month of April 2010.
          ...The iPod, on the other hand, saw a 17% decline in unit sales year-over-year"

          si toate device-urile apple cu ce "os" ruleaza? exact: Mac OS ;)

          Apple Soft: Aperture, Final Cut, iLife, iWork, QT, Logic, Garage Band, ...
          • -2 (2 voturi)    
            Gresit (Joi, 27 mai 2010, 14:23)

            Budd [utilizator] i-a raspuns lui uw3.

            Vorbim in cifre absoulte.In cifre relative pot spune si eu ca OSX inca nu are 10% din piata OS. Putem vorbi si asa,nu?
            Cat despre devices,aici lumea face mereu o eroare.iPhone ,iPad si iPodTouch folosesc iPhone OS 3.1.3 (vine imediat 4) iar iPod are OS-ul sau separat.
            Doar MS foloseste derivate din WIndows pe deviceurile sale (probabil ca si asta eo cauza pentru care au mai putina priza la public,nu stiu).
            Nu uita ca titlul articolului se refera la capitalizare,nicidecum la growth.Deci vorbim de cifre absolute.
            • +2 (2 voturi)    
              oare? ;) (Joi, 27 mai 2010, 16:27)

              uw3. [anonim] i-a raspuns lui Budd

              eu am comentat doar afirmatia ta:

              "nu stiu daca Apple se mai intereseaza cum o duc vanzarile de Mac-uri"

              dovada ca nu e cum zici tu: apple a vandut cu 39% mai multe macuri decat cu un an inainte.
              cifrele absolute sunt in cazul asta irelevante!

              inca o dovada:
              in segmentul de piata unde este activ apple cu macuri au un marketshare de peste 90%
              http://www.macrumors.com/2009/07/23/apple-claims-91-of-1000-pc-market-revenue-in-june/

              la macuri sub 500$ au o prezenta de piata de 0%, la fel cum iphone probabil nu face mai mult de 0,x % pe piata de telefoane mobile (nu smartphone!)

              In ce priveste OS mac vs windows, lol, e tocmai invers!!!

              iPhone/Touch/Pad/ OS si AppleTv OS sant versiuni portate (adaptate) de Mac OS X !!
              Altfel Windows Mobile:
              source code de la wm nu are aproape nimic comun cu versiunile windows desktop, e numai
              "designed to be SOMEWHAT similar to desktop versions of Windows, feature-wise and aesthetically"
              nici urma de derivat ;)
              • -1 (1 vot)    
                Oare? (Joi, 27 mai 2010, 23:22)

                Budd [anonim] i-a raspuns lui uw3.

                Cifrele absolute sunt cele relevante aici pentru ca in materie de revenue Apple inca este sub MS (54 miliarde vs 60 miliarde quarterul trecut).
                In al doilea rand, iti comentez afirmatia :
                "in segmentul de piata unde este activ apple cu macuri au un marketshare de peste 90%" . Eu am spus asta : " OSX inca nu are 10% din piata OS."
                Deci compari mere cu pere. Cat despre Mac ca masini, nu au reusit inca sa se impuna deloc ca un "standard" . Sunt inca un produs de nisa de unde eu am tras concluzia ca focusul Apple este pe gadgets si AppStore.
                • 0 (0 voturi)    
                  Dacia depaseste Porsche ;) (Sâmbătă, 29 mai 2010, 16:22)

                  uw3. [utilizator] i-a raspuns lui Budd

                  eu compar vanzarile de macuri de acum cu cele din trecut, deci "mere cu mere" ;)

                  "Apple sold 2.94 million Macintosh® computers during the quarter, representing a 33 percent unit increase over the year-ago quarter" (April 20)
                  tu interpretezi datele de mai sus:
                  "nu stiu daca Apple se mai intereseaza cum o duc vanzarile de Mac-uri"
                  eu alfel ;)

                  un exemplu de comparatie "mere cu pere": market share windows vs mac os

                  Microsoft vinde "OS", Apple nu! Apple vinde Computere cu Mac OS!

                  Microsoft pune la dispozitie Windows pt computere in orice segmet de pret. Apple nu! Notebooks de la 1000 pana la 2300€ , Desktop mini intre 550 si 950€ restul de la 1100 la 3000€.

                  Cele 10% (europa 6,8) au probabil pt Apple aceeasi relevanta cum are pt Porsche stirea: Dacia depaseste Porsche la vanzari pe piata germana.

                  "“A final comment on market share…market share is important but it is also
                  important how you define the market you are measuring your company or
                  product against. Mercedes is only a small part of the auto industry but it is a
                  giant in the luxury automobile market. The trick is defining your space
                  correctly.” Gil Amelio
    • +1 (3 voturi)    
      "Apple does not pay for any of this exposure." (Joi, 27 mai 2010, 13:40)

      uw3. [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Gavril

      "platesc bani grei ca in toate serialele si filemele americane sa vedem cu actorii folosesc Macuri."

      chiar in toate? exagerezi! numai in 41% din filme
      http://www.businessinsider.com/apple-is-a-product-placement-machine-managed-to-get-in-41-of-the-most-popular-movies-2010-3

      Apple nu e singura firma care face product placement.
      "Sex and the City's" de exemplu, "Carrie Bradshaw", foloseste mai nou un HP laptop ;)
      pana acum a avut un mb pro

      http://www.brandchannel.com/features_effect.asp?pf_id=251

      numai cei "buni" folosesc in filme/seriale macs ;)

      http://www.businessinsider.com/chart-of-the-day-lobbying-spending-for-tech-companies-2010-5

      http://www.businessinsider.com/chart-of-the-day-ad-spending-for-tech-companies-2010-5
  • +6 (10 voturi)    
    Apple=produse exagerat de scumpe (Joi, 27 mai 2010, 13:11)

    ixulescovici [anonim]

    și cu nimic mai bune decât ale concurenței.Sunt niște rășini pentru cocălarii din toată lumea.
  • 0 (4 voturi)    
    apple (Joi, 27 mai 2010, 13:11)

    Marian [anonim]

    Pentru toti fanboys Apple :
    La ce numar de oameni le da Apple de munca in Romania?
    Mai pe intelesul tuturor : cati angajati au fiecare dintre cele 2 companii si cati lucreaza in domenii conexe folosind,administrand produsele companiilor respective?
    • +1 (3 voturi)    
      ¿ (Joi, 27 mai 2010, 14:28)

      ezy [anonim] i-a raspuns lui Marian

      vinde apple cumva "la negru"?
      sau incaseaza si statul roman ceva din vanzarile apple?

      deci, cel putin teoretic, profiti si tu din orice articol vandut de apple.
  • 0 (4 voturi)    
     si µ-soft contra adobe ;) (Joi, 27 mai 2010, 13:13)

    uw3. [utilizator]

    Apple: Will Steve Ballmer Show Up At The WWDC Keynote?

    http://blogs.barrons.com/techtraderdaily/2010/05/26/apple-will-steve-ballmer-show-up-at-the-wwdc-keynote/

    7 minutes of the June 7 keynote by Apple CEO Steve Jobs has been blocked off for a presentation by Microsoft to talk about Visual Studio 2010, the company’s suite of development tools.

    haha, ... Ballmer topaind pe scena : "Developers, developers, developers..."

    http://www.youtube.com/watch?v=3Q42D_qVLUA&feature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=8To-6VIJZRE&feature=PlayList&p=C8C29B40CA420773&playnext_from=PL&playnext=1&index=10
  • 0 (2 voturi)    
    comparatii (Joi, 27 mai 2010, 14:12)

    Andrei [anonim]

    O spun mai detaliat si argumentat altii, asa ca o sa-i citez cu permisiunea voastra:

    "It is true that Microsoft is in a bit of trouble. It has consistently missed the ball in second guessing the way technology is running. It also lacks a charismatic leader who can flog dog poo to consumers and say it is ice cream. But the Vole's financials are still what Steve Jobs can only dream about"


    http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1650732/apple-bigger-microsoft
    • +1 (1 vot)    
      "a bit of trouble" ;) (Joi, 27 mai 2010, 17:04)

      uw3. [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      "[microsoft] has consistently missed the ball in second guessing the way technology is running"
      lol, "second guessing"

      "a charismatic leader who can flog dog poo to consumers and say it is ice cream"
      hmm, windows inca se vinde bine, sau nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Marja de profit a lui APPLE (Joi, 27 mai 2010, 15:17)

    anonim [anonim]

    In 2009 Apple a avut o marja bruta de 24,4 %.Si a fost cam cea mai mare din ultimii 10 ani. Deci nici vorba de 300 %.
  • -1 (1 vot)    
    artificial (Joi, 27 mai 2010, 16:59)

    Clujeanul [anonim]

    Cotatiile de pe bursa si valoarea reala de piata a unei companii sunt doua lucrui total diferite.

    Valoarea de pe bursa a celor de la Apple e de cel putin 20 ori mai mare ca valoarea reala a companiei.

    Cresterile si descresterile de pe bursa sunt pur emotionale si fara acoperire economica de multe ori.

    Bursa e o inventie nebuneasca a omului si pe buna dreptate se spune de cineva care cumpara si vinde actiuni la bursa, ca joaca la/pe bursa si mai putin ca investeste.

    Nu am incredere in valorile astea atat de volatile.
    • +1 (1 vot)    
      ¿ (Joi, 27 mai 2010, 17:21)

      ezy [anonim] i-a raspuns lui Clujeanul

      "Valoarea de pe bursa a celor de la Apple e de cel putin 20 ori mai mare ca valoarea reala a companiei."

      apple are rezarva ca$h de 40 de miliarde!
      si tu crezi ca apple valoreaza numai 10 miliarde? ;)
  • 0 (0 voturi)    
    E (Joi, 27 mai 2010, 17:17)

    cornel [anonim]

    E frumos in peluza din gruia?
  • +2 (2 voturi)    
    Ce-mi place (Joi, 27 mai 2010, 18:11)

    Cristi [anonim]

    Folosesc si Mac si Windows si ambele isi au rostul. Ba mai folosesc si Windows pe Mac si merge foarte bine, mai bine decat pe o gramada de laptopuri de la alti producatori chiar. Dar nu asta e ideea.
    Microsoft si Apple vor merge mana in mana ca si pana acum, cand Apple era pe moarte si imediat dupa revenirea lui Jobs, Microsoft au fost cei care i-au ajutat, si cu interpretorul Basic si cu multe alte softuri. In continuare Microsoft produce soft si pentru Mac si Apple soft pentru Windows. Va agitati aiurea si va scoateti ochii degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 28 mai 2010, 18:06)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Dar care ar fi farmecul daca nu si-ar scoate ochii degeaba ?
      Toti fanii si anti Apple si Windows nu-si dau seama ca de fapt nu conteaza nici cat negru sub unghie discutiile si flame-urile lor. Nu cred ca trece careva in partea cealalta dupa ce citeste insiruirea asta de non-sensuri.
      Eu cred ca hotnews adora sa bage stiri de astea cu Apple sau Windows. Le cresc hit-urile :)
      • 0 (0 voturi)    
        =))) (Sâmbătă, 29 mai 2010, 19:51)

        Cojones [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Eu propun hotnews sa scrie un articol, doar cu titlu, fara continut.

        Iar titlul sa fie ceva de genul: Albul, mai popular ca negrul
        Sau: Binele invinge Raul