Ministerul Finantelor: Veniturile programatorilor IT vor fi scutite in continuare de la impozitare

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 18:04 Economie | IT

Ministerul Finantelor precizeaza ca nu exista nici un angajament privind eliminarea scutirii de la plata impozitului pe venit in cazul programatorilor in proiectul de lege privind unificarea bazelor de impozitare, in scrisoarea de intentie care urmeaza a fi transmisa de catre autoritatile romane catre Fondul Monetar International cat si in memorandumul de intelegere cu Uniunea Europeana.

Precizarea Ministerului vine dupa ce Alianta Confederatiilor Patronale din Romania (ACPR) si-a exprimat joi protestul pentru "semnalul dat ieri (miercuri, n.r.) de Guvern privind impozitarea veniturilor din IT",  care "va alunga investitorii din acest domeniu si va pune pe butuci unul din ultimele sectoare industriale unde suntem competitivi pe piata internationala".

Ulterior, deputatul Varujuan Pambuccian a precizat, pentru HotNews.ro, ca este vorba despre o confuzie si ca, potrivit documentelor finale, semnate, nu se va aplica impozit asupra salariilor programatorilor.


Citeste mai multe despre   










10310 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    f bine :) (Joi, 27 mai 2010, 17:49)

    m.e [anonim]

    finally so lamurit si asta, in continuare suntem scutiti... putem continua linistiti taskurile , si dezvolta softuri in continuare fara schimbari in jos de salar..
    • 0 (12 voturi)    
      e discriminatorie (Joi, 27 mai 2010, 19:19)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui m.e

      Eu sunt programator.
      Aceasta scutire este discriminatorie. A fost introdusa initial pentru ca sa reduca numarul angajatilor din IT care pleaca in strainatate. Dar in conditiile de azi cand si medicii pleaca pe capete ce facem? Taiem salariile medicilor si pastram privilegiile in IT?
      IT-ul aduce bani dar sanatatea este de nepretuit.
      PS:
      Stiu ca veniturile realizate prin impozitarea angajatilor din IT ar fi infime la nivelul bugetului ~40 mil lei dar asta nu inseamna ca nu sunt costuri pentru mentinerea acestui sistem de scutiri sau ca aceasta discriminare convenabila pentru noi este si corecta.
      • -1 (5 voturi)    
        Ai dreptate... (Joi, 27 mai 2010, 18:53)

        Tetelu [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        E discriminatoriu, dar ce nu e in ziua de azi discriminatoriu? Pensiile obisnuite vs. pensiile aviatorilor, militarilor, judecatorilor. Salariile din CECBank si Eximbank vs celelalte banci. Salariile din Transgaz, Hidroelectrica, Nuclearelectrica vs Sanatate, Educatie. Greva CNH si CFR in conditiile in care cele 2 cumuleaza datorii la buget de 1,25 miliarde de euro. Deci nu ma mira cu nimic o discriminare in plus.
      • +1 (3 voturi)    
        Asa este! (Joi, 27 mai 2010, 19:34)

        skortzy [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        Daca esti programator, ce procent din veniturile tale sunt pe PFA / firma / etc?

        Daca ti-ar scadea venitul total cu 16% (si nu ai fi sigur ca suporta firma modificarea), probabil ai avea o alta opinie.
        • -3 (3 voturi)    
          oricum cum ziceam foarte bine (Joi, 27 mai 2010, 19:56)

          m.e [anonim] i-a raspuns lui skortzy

          la noi cam 99% din populatie din firma ii scutita de impozitul respectiv, pe langa asta salarul intreg este trecut in cartea de munca, si nu vb despre sume mici...deci inca 16%...ar inseamna destul de multii banii...
          si asa se scade din salarul nostru o suma destul de mare pentru sanatate, si restu tot ce trebe...
      • +1 (1 vot)    
        corect, dar nu asta e problema (Vineri, 28 mai 2010, 11:25)

        Linus Torvalds [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        e discriminatorie, dar eficienta.
        acum gandeste ca un programator si analizeaza:

        tai scutirea, firma ii scade salariul, programatorul pleaca in Germania, Franta, Angliat, tara fluiera a paguba.

        tai scutirea, firma nu ii scade salariul, ca sa nu-l piarda, dar devine mai scumpa pe piata, drept pentru care clientul strain prefera sa faca contract cu indianul, chinezul, tara fluiera a paguba.

        mai bine nu tai scutirea. nu iei bani de la programator, dar programatorul aduce valuta in tara, de la firmele straine (Oracle, Adobe, etc), intocmai ca si capsunarii. Pentru tara programatorii sunt importanti, si capsunarii la fel, pentru ca aduc bani din strainatate. Asa supravietuim crizei. Pentru ca de produs si exportat nu suntem in stare. De turism, sa aducem straini in vizita, nici asta.

        Asa ca da, e incorect, dar eficient. Analizeaza.
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Vineri, 28 mai 2010, 11:37)

        calin [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        Deci dupa capul tau ar fi mai potrivit ca daca medicii aia buni au plecat (din cauza ce pe aia ii plateste statul, iar statul nu prea se indura sa le dea bani pentru ca prioritate are clientela politica), sa plece si ITiistii aia buni care aduc bani in tara asta de 2 bani. Sa plece si inginerii super specializati si asa mai departe, sa ramana aici numai cei cu 8 clase iar ei sa ajunga apoi la putere si sa promoveze prostia si lenea in tara asta...
      • 0 (0 voturi)    
        IT venituri (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 12:30)

        Preluca Raluca [anonim] i-a raspuns lui snowflake

        Buna:)

        Vroiam sa te rog, daca vrei sa`mi spui printr-un mesaj ce salariu lunar primesti in domeniu IT, ca programator, deoarece am de facut o tema la Educatie Antreprenoriala si as avea nevoie de o suma de inceput de cariera si de o suma pe care o primesti dupa cativa ani de activitate.(Date concrete)
        Multumesc frumos!

        PS: Stiu ca nu are nicio treaba cu articolul postat, dar sunt in cautare de informatii.
  • -1 (17 voturi)    
    . (Joi, 27 mai 2010, 17:53)

    sache [anonim]

    daca cineva isi inchipuie ca inteligenta romaneasca sta in IT-isti ala e ori imbecil ori direct interesat de problema. mizeria asta a inventat-o nastase ca sa-si rasplateasca firmele mari de IT care au cotizat gras la campania din 2000. rusine!
    • -1 (11 voturi)    
      Sigur ca da... (Joi, 27 mai 2010, 19:06)

      dorubarbu [utilizator] i-a raspuns lui sache

      Nota 10 pentru comentariu! Numai egocentrismul (tipic rumanesc) al celor din IT si nemernicia politicienilor stau la baza acestei discriminari jalnice.
      Nici un guvern, indiferent de orientarea politica, nu are dreptul sa favorizeze, printr-un act normativ, o categorie profesionala (in cazul de fata cei din IT) in detrimentul tuturor celorlalte categorii!
      Rusine!
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Vineri, 28 mai 2010, 11:41)

        calin [anonim] i-a raspuns lui dorubarbu

        Ei lasa acuma si tu, mai bine gandeste-te cum e posibil ca salarul mediu din mediul privat sa fie mai mic decat salarul mediu al bugetarilor dar culmea ironiei, tot aia de la privat ii duc in spate si pe bugetari si pe pensionari si toata tara asta.
    • +2 (6 voturi)    
      te intereseaza mai mult capra vecinului (Joi, 27 mai 2010, 19:46)

      geo00 [utilizator] i-a raspuns lui sache

      N-a spus nimeni ca inteligenta romaneasca sta in IT-isti, dar de ce ai prefera ca cei care nu platesc impozit (adica cei care au studii superioare in domeniul asta) sa plece din tara? Pai atunci hai sa-i incurajam pe toti cu facultati sa plece si sa ramana numai cocalarii si pitzipoancele, nu ? Acelasi lucru se intampla si cu profesorii si cu medicii toti sunt acum ademeniti cu salarii normale in afara. Daca tot vorbim de o industrie in care salariul mediu e mult peste media nationala atunci de ce sa nu incercam sa o pastram aici? Pai iti dai seama ca un IT-ist cu salariul mediu plateste fara acel impozit contributii mai mari decat un alt roman cu salariul mediu pe economie? Deci aportul lui la buget e oricum mai mare decat al unui medic, profesor, zidar sau politist. Problema nu e de a plati impozitul ci de a nu le scadea salariul care-l incaseaza acum, ca daca firmele de soft ar acoperi diferenta atunci nu ar mai putea progamatorul ca ii apare pe fluturas inca o rubrica, intelegi? Ca pana la urma ala lucreaza in domeniul privat si cotizeaza destul de mult la stat, asa ca de ce sa-i scazi tu salariul???
      • 0 (2 voturi)    
        raspuns (Vineri, 28 mai 2010, 8:36)

        sache [anonim] i-a raspuns lui geo00

        dragul meu, se vede ca n-ai inteles nimic. sigur estei ITist.
        1. normal ca trebuie sa ne tinem valorile acasa, indiferent ca sint profesiri, doctori, ITisti, hardisti, proiectanti, etc. deci trebuie sa-i platim pe toti la fel
        2. arata-mi si mie o firma romaneasca tare de soft care sa aduca zeci de milioane in euro in romania. sa nu-mi spui de siveco sau uti. 90% din firmele noastre sint niste amariti care fac pagini de web sau jocuri pe telefoane.
        3. firmele mari de soft care invirt bani grei in romania sint firmele straine. pt ele sa fac eu reduceri fiscale? si apoi unde sint software-ele facute de ele pe care statul roman a platit miliarde?
        sa mai continui?
        • 0 (2 voturi)    
          :) (Vineri, 28 mai 2010, 11:45)

          calin [anonim] i-a raspuns lui sache

          Se vede ca esti pe langa. Dar iti voi da exemplu concret. IQuest Romania (sediu in Cluj si Romania). Firma de outsourcing (deci lucreaza pt proiecte/firme din strainatate). Cifra de afacere: 10 mil EURO. Deci firma Iquest a adus in Romania 10 milioane de EURO care i-a bagat intr-un fel sau altul in economia noastra (salarii,chirii, calculatoare noi etc etc)! Si nu uita e doar o firma medie din Cluj...
  • +14 (20 voturi)    
    bravo! (Joi, 27 mai 2010, 18:13)

    gigi [anonim]

    pai de ce sa-i scutiti? sa se duca-n alta parte ca nu-i tine nimeni cu forta aici.
    singurii care merita scutiti sunt adevaratele motoare ale economiei, teparii imobiliari, baietii destepti care fura 90% din fondurile de drumuri, cianuristii de la Rosia Montana si restul de prieteni de partid care invart de la cateva milioane in sus.
  • 0 (0 voturi)    
    problema de logica (Joi, 27 mai 2010, 18:25)

    Lucian [anonim]

    e o problema de logica mai veche cu 2 persoane: una care minte si una care zice adevarul.....inca oleaca de rabdare si aflam raspunsul
  • +4 (4 voturi)    
    O mare abureala totul.... (Joi, 27 mai 2010, 18:27)

    cetateanu turmentat [anonim]

    in tara asta. Habar n-are stanga ce face dreapta. Cine pe cine taxeaza ... cine pe cine salveaza. Hai ca cobor sa mai iau o bere ca poate atunci o sa mi se para totul mai roz.
    • +2 (4 voturi)    
      Pai treci pe bere si o sa fie bine (Joi, 27 mai 2010, 20:08)

      ion [anonim] i-a raspuns lui cetateanu turmentat

      taticu, spor la bere. Ca asta astepata si ei..

      Si inca ceva, se stie de doua zile ca nu se vor impozita veniturile programatorilor. Doar Gandul, Realitatea si Dan Matei Agaton bat campii, bazandu-se pe un draft vechi de o saptamana.

      Mergi pe blogul lui Pambuccian: de 2 zile se roaga de Realitatea TV sa ii dea drept la replica ca sa expolice situatia si aia nu vor. Inlcusiv acum Realitatea.Net isi bate joc de informatie:

      "Nu e trecut nimic in acordul cu FMI privind eliminarea acestei fiscalitati, dar nu e trecut nici ca o pastreaza. Deci se taie". Logica beton

      Porcaria asta continua, desi sunt dezmintiri si la Pambuccian si de la Ministerul de Finante. Doar ca sa mai intarate 20.000 de programatori.

      Si sa fie unii ca tine care sa declare ca "evident nimeni nu stie nimic in tara asta"
      • 0 (0 voturi)    
        Adica ce spuneam (hac) (Joi, 27 mai 2010, 21:51)

        cetateanu turmentat [anonim] i-a raspuns lui ion

        Acest impozit (sau ne-impozit) a devenit dintr-o data subiectul cel mai fierbinte.......ceea ce arata ca ne comportam ca niste maimute.....ce e cel mai rau ca bananele ni le arunca cei de la guvern impreuna cu presa......si toata lumea se injura in draci.....in loc sa discute problema de fond (in orice societate e normal sa existe clase sociale care sunt "scutite" de anumite plati catre bugetele locale si de stat.....problema este daca in romania "it-isti" sunt cei mai indreptatiti in contextul societatii romanesti...nu al crizei mondiale). Si cum bine ziceai...ma introc la bere...ca e mult mai bine ;)
  • -2 (12 voturi)    
    what the fvck? (Joi, 27 mai 2010, 18:40)

    Micu Caligula [anonim]

    de ce un inginer in telecomunivatii plateste impozit pe salatiul de 700 euro iar un inginer IT nu plateste pt acelasi salariu?
    in ce tara mai exista asemenea stupizenie????
    • 0 (6 voturi)    
      - (Joi, 27 mai 2010, 18:03)

      telecomunicatu [anonim] i-a raspuns lui Micu Caligula

      Pai pt. ca in viziunea lor softu aduce bani, iar telecomu ba. Ceea ce partial e adevarat. Adica the "real shit" e sa dezvolti un soft nu sa il instalezi. Btw, eu sunt ing. de telecom.

      Pe de alta parte, trebuie sa privim cu atentie aceasta scutire pt. ca targetu nu suntem noi (amploiatii) ci firma pt. care lucram.

      Adica datorita scutirii firma isi permite sa ne plateasca pe noi la un nivel cat de cat competitiv pe piata munci (inclusiv raportat la salariile de la extern), si totodata sa-si mentina costurile scazute pt. ca produsele lor (adicatelea softuri) sa fie competitive pe piata.

      Daca scutirea dispare, rezulta 2 variante (ambele de r..t):
      1. Firma mentine salariu brut, deci scade salariu net si atunci butonatoru o ia spre orizonturi mai bine platite, caz in care firma inchide activitatea de dezvoltare in RO
      2. Firma mareste salariul brut ca sa il mentina pe cel net, caz in care butonatoru nu mai pleaca, dar creste costul de productie, iar in anumite cazuri asta poate duce la scaderea competitivitatii acestuia si in final la inchiderea firmei in RO ca nu mai are cui sa vanda. Si din nou butonatoru o ia spre orizonturi mai luminoase.

      Singurele activitati care ar fi mentinute in RO in aceste cazuri ar fi doar cele de high-tech unde competentza e localizata in RO. In rest tot ce e outsourcing, testare sau alte "munci de negru" vor migra catre est.
      • +1 (3 voturi)    
        Corect, cu unele adaugiri... (Joi, 27 mai 2010, 19:18)

        un inginer [anonim] i-a raspuns lui telecomunicatu

        Toti angajatii in firmele hardware (microelectronica) sunt programatori in acte, evident ca nu chiar toti pot beneficia de scutire, pentru ca unii au absolvit facultati neincluse pe lista de scutire. Exemplu, absolventi de electrotehnica, mecatronica, roboti, sunt proiectanti de analogic din circuite integrate, stiu electronica la fel ca orice absolvent de electronica pura, dar nu sunt scutiti de impozit. Altii proiecteaza pe partea de digital, fac efectiv software, sintetizeaza circuite digitale prin software, altii fac testare, ce presupune scrierea de teste in limbaje de programare, pentru masini de testat. Cei scutiti de impozit pot avea salariul net mai mare, pentru ca la acelasi cost pentru angajator, lor le ramane net mai mare. Acuma daca masura asta destul de discriminatorie este anulata, cum salariul e negociat in general la net, angajatorul va mari brutul, deci costul pe angajat va creste. Nu va inchide angajatorul firma, sunt costuri mari sa inchizi un centru de design, plus ca au existat niste motive pentru deschiderea afacerii in Romania, nu neaparat scutirea asta. Nu vor mai exista mariri de salariu cel putin un an, mai ales ca industria IT n-a iesit din criza. Oamenii vor fi frustrati, pentru ca le va creste costul vietii pe fondul scaderii puterii de cumparare a salariului, pentru ca nici inflatia nu va mai fi acoperita de companie. Un exemplu concludent il stiu de la un prieten, au salariile in lei, au renuntat la euro in 2007, cand era stabil. Din toamna 2008 au supt-o cand euro a urcat la 4.3 de la 3.64 cat fusese la convertirea salariului in lei. Au pierdut 18-20% putere de cumparare iar firma s-a bucurat, pentru ca a schimbat mai putini euro pentru fondul de salarii. Stagnarea salariului intr-o industrie dinamica, ce aduce bani la buget, va duce la subterfugii fiscale si mai putini bani la buget, sau la restrangerea activitatii si a numarului de angajati, iarasi bani mai putini.
        • +2 (2 voturi)    
          cresteri salariale (Vineri, 28 mai 2010, 9:18)

          ela [anonim] i-a raspuns lui un inginer

          lucrez in IT
          n-am pupat o prima macar, darami-te crestere de 2 ani incoace, nimeni din firma
          si noi am incercat sa schimbam valuta ...dar n-au fost de acord si intr-un final doar asta ne-a ramas
        • 0 (0 voturi)    
          Cu adevarat discriminare!!! (Duminică, 16 octombrie 2011, 9:44)

          Banu XXXX [anonim] i-a raspuns lui un inginer

          Cum e posibil ca un absolvent care a terminat "electronica aplicata" sa beneficieze de scutirea impozitului si eu care am terminat mecatronica nu. Daca luam definitia conceptului mecatronica observam ca ea nu poate fi conceputa fara informatica, ceea ce este logic(mecanica, electronica, informatica). Insa in tara asta de "maro" cam toate aberatiile sunt posibile. Imi este scarba de tara asta si de oamenii care nu vor sa priceapa nimic nici cu argumentele pe masa. Ce pot sa constat este ca termenul si stiinta mecatronica a fost acceptata mai greu din cauza comunismului si se pare ca si azi tot de ei suntem condusi.
    • +5 (13 voturi)    
      intr-o tara in care (Joi, 27 mai 2010, 18:48)

      jiji [anonim] i-a raspuns lui Micu Caligula

      IT-ul aduce bani in tara fiind competitic in timp ce telecomul nu prea
      In aceeasi masura in care pentru agricultura se acorda subventii in timp ce pentru industria chimica nu

      Orice stat are anumite domenii strategice, competitive international, pe care incearca sa le sustina, pentru ca la randul lor aceste domenii sunt o "vaca de muls" pentru stat
      • +1 (5 voturi)    
        w.t.f. (Joi, 27 mai 2010, 19:02)

        Buay jiji [anonim] i-a raspuns lui jiji

        IT vs "Capsunari" = 1 vs 100 venit indirect la buget.
        Pe ce te bazezi cand afirmi ca IT-ul aduce bani in tara? Eu din cate stiu multinationalele nu prea declara profitul in Ro.
        Anyway, sunt IT-st, nu beneficiez de scutire pt ca legea este discriminatorie, dar de ce un arhitect care castiga cam acelasi salariu in Ro plateste impozit si un programator nu plateste? In opinia ta crezi ca exista diferenta dpdv profesional?
        Ar trebui sa renuntam la pomana.
        Vad programatori care se lamenteaza ca o "taie" afara - credeti ca acolo nu se platesc impozite? sunteti intr-adevar pregatiti profesional sa faceti fata unuijob "afara"?
        • +1 (1 vot)    
          Est frustrat (Vineri, 28 mai 2010, 11:04)

          anti-frustrati [anonim] i-a raspuns lui Buay jiji

          Deci se vede ca esti frustrat.Ai facut tu facultate cine stie pe unde(sau nu ai facut-o deloc) si acum ai pretentii de mare programator.. dor fiindca lucrezi in IT
          Esti programator.. cand termini o facultate de profil.Nu.. termini "filologie" ,lucrezi in IT si hopa ai pretentii..
          NU vad unde e discriminarea.. in domeniu IT.
          Poti spune ca este discriminare ..IT fata de alte domenii dar in IT sunt scutiti cei care au diplome de la facultati cu profil IT si mi se pare absolut normal.

          Piata IT din Romania este atractiva pentru companiile din afara..si cu scutirea asta statul reuseste sa o pastreze atractiva.
          Adobe are un centru de dezvoltare deschis in Bucuresti din cate stiu.
          Google va deschide in curand un centru de dezvoltare aici in Romania.Si de obicei cand vine Google vine si Microsoft(care au deja deschise niste centre aici.. de customer service cred..).Si te intrebi.. de ce nu se duc in Bulgaria sau Ucraina?Pai un raspuns ar fi ca aici exista piata pentru asa ceva (gasesc oameni pregatiti) si... sunt ajutati de stat.

          Din pacate.. nu vad sa fim noi o tara.. atractiva din punct de vedere al..arhitecturii..nu vad nici cladiri care sa ma impresioneze.
          Uitati-va la tari cu traditie in asa ceva..(Suedia, Danemarca).. cum arata cladirile la ei.. cate premii in arhitectura au castigat arhitectii lor.
          O companie interesata de un proiect revolutionar in arhitectura se duce acolo nu in Romania... insa daca se gandesc la o investitie IT.. Romania in mod sigur este una dintre opțiuni.

          Totuși dacă ar fi fost de ales intre a impozita(in vreun fel) programatorii sau a scadea pensiile pensionarilor(cei care iau sub 1000RON nu nesimțiții cu pensii speciale.. fără a fi contribuit cu ceva) as fi fost de acord cu impozitarea programatorilor in favoarea pensionarilor.
      • +1 (5 voturi)    
        bani in tara (Joi, 27 mai 2010, 19:23)

        r123 [utilizator] i-a raspuns lui jiji

        jiji, nu aduci tu personal bani in tara, aduce firma care te-a angajat. Cel mult poti sa zici "nu platim impozit pentru ca statul ne vrea in tara, daca ar pleca programatorii s-ar intampla nu stiu ce" - ceea ce poate fi adevarat sau nu pentru ca nu cred ca te tin in tara aia 16% si nu e in Europa sau Sua chiar asa de roz in IT de cand cu criza asta.

        Cel mai bine hai sa facem o lege prin care sa se miscoreze impozitele la toate firmele care fac export si aduc bani in tara. Sa nu mai plateasca alea impozit, pentru ca eu ca firma aduc bani in tara si totusi platesc impozite peste impozite.

        Mi se pare gresit cum ganditi "telecom nu prea aduce bani, doar noi si Dacia". Haideti sa fim seriosi, sunt o gramada de companii IT care lucreaza intern si nu aduc nici un ban in tara, mai sunt altele care fac tunuri dupa tunuri cu statul de milioane de dolari. De astea si angajatii lor ce sa zicem ?

        Pe de alta parte mai sunt o gramada de alte companii non it care fac export iar angajatii lor nu au nici o scutire de impozit. Pai inginerii, managerii sau orice om cu studii superioare de la dacia, nokia, sau mai stiu eu ce alta firma care face componente pentru autoturisme straine nu ar trebui sa aiba si el scutire de 16% ? Pe baza faptului ca ca si ala aduce bani in tara ? Pai pe astia nu vreai sa-i tinem in tara ?
    • -1 (5 voturi)    
      Continuind firul logic (Joi, 27 mai 2010, 18:59)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Micu Caligula

      Daca un inginer e scutit, de ce nu e scutit si un absolvent de ASE sau medicina? Si daca sunt scutiti absolventii de studii superioare, sa-i scutim si pe cei cu liceu sau doar gimnaziu. Ca sa fie toata lumea egala.
    • -1 (1 vot)    
      :) (Joi, 27 mai 2010, 19:09)

      gixi [anonim] i-a raspuns lui Micu Caligula

      amice, tu nu exporti nimic.. asta e
    • 0 (2 voturi)    
      Ptr ca .. (Joi, 27 mai 2010, 19:16)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Micu Caligula

      Compania de telefonie vine in Romania sa faca bani taxand abonatii, iar compania de soft isi outsourceaza departamentul de suport la noi ptr ca au cheltuieli salariale mici, profitul vine din alta tara, deci astia sunt bani pe care statul doar ii trage din alta tara. Daca isi da seama compania de soft ca iese mai ieftin cu salariile in Bulgaria de ex., poate ca se gandeste mai bine s-ar muta cu totul acolo. Si este foarte usor sa-ti muti toata infrastructura IT in alta parte. Clientii oricum te stiu/contacteaza dupa adresa de mail, nu dupa locatie.
      • +1 (5 voturi)    
        wrong (Joi, 27 mai 2010, 19:36)

        r123 [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Pai un IT-ist angajat la acelasi telecom are scutire de impozit, si colegul lui ne-itist nu are ? Cati bani aduce It-isul ala in tara comparativ cu colegul lui inginer ?

        Cati bani aduce programatorul angajat la o firma de IT care vinde portaluri statului pe milioane de euro ?
      • 0 (0 voturi)    
        omule (Vineri, 28 mai 2010, 9:34)

        Arkan [anonim] i-a raspuns lui serbanTeodor

        Au incercat si la bulgari, da aia-s prosti rau(vorbesc d.p.d.v al firmei mele). Crezi ca nu se duceau? Dar repet, aia sunt sub noi.
  • +2 (2 voturi)    
    Frate, hotarati-va... (Joi, 27 mai 2010, 18:47)

    Ironfist [anonim]

    .. incepe sa semene cu un joc de alba-neagra.
  • -2 (8 voturi)    
    Viitorul IT-ului e India (Joi, 27 mai 2010, 18:51)

    Magda [anonim]

    Ce motivatie au gàsit àstia ca sà nu-i impoziteze pe programatori! Pài unde sà plece? In India? Toate mariile companii americane si europene incep sà foloseascà programatorii de acolo. Imi aduc aminte acum 18 ani cind i-am cerut unui italian sà investeascà in Romània? Eu vreau sà am mult profit , a zis el, asà cà investitia mea o s-o fac in China...
    Asa si in IT nimic nu-i va opri sà se orienteze spre India, iar noi cit am tine costurile joase, nu putem sà concuràm cu sute de mii de amàriti care ar munci si 18 ore pe zi pentru 45 centi/orà..
    • +1 (3 voturi)    
      Wrong (Joi, 27 mai 2010, 18:12)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Magda

      Asta era acum ceva timp.. Deja acum lumea se cam fereste de indieni intrucat si-au dat seama de faptul ca ieftin este diferit de calitate. Sau cel putin americanii gandesc asa (incep sa gandeasca...)
    • 0 (0 voturi)    
      vorbesti despre ce nu stii (Joi, 27 mai 2010, 18:33)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui Magda

      draga Magda,
      De cate ori ai fost intr-o sedinta cu programatori din india? Stii tu cat de usor este sa interactionezi cu ei? Abilitatile lor lingvistice nu sunt cel mai bun atu.
      Daca tu crezi ca avantajul unui roman este doar pretul lui atunci sa stii ca gresesti. Firmele mari din domeniul IT care investesc in Romania au deja centre in India.
      Italianul de care vorbesti tu nu facea afaceri in domeniul IT si nu cred ca ne dorim sa atragem investitori care sunt interesati doar de profituri mari. Si pentru a produce soft nu ai nevoie de "sute de mii de amarati".
    • +1 (1 vot)    
      Corect ce zici tu... (Joi, 27 mai 2010, 19:01)

      amuzatu [anonim] i-a raspuns lui Magda

      daca privesti doar din perspectiva x dolari investi --> rezulta profit f fmare. Insa daca privesti doar din unghiul asta mai bine te apuci de camatarie...ca alte afaceri nu au cum sa-ti reuseasca.
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Joi, 27 mai 2010, 19:08)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Magda

      Dar macar in acel moment motivul de a se scoate treaba va fi altul, pe care nu il va contesta nimeni..Cind ajungem in punctul in care oricum masura nu mai e rentabila, investitorii au plecat oricum in India sa zicem, macar discutam despre un motiv corect, nu despre capra vecinului ..Corect?
    • 0 (0 voturi)    
      programare in India (Joi, 27 mai 2010, 19:11)

      bibi cu [anonim] i-a raspuns lui Magda

      esti chiar simpatic sa crezi ca in India se face multa programare; se face, dar nesemnificativ; exista destule job-uri la Londra, Helsinki, Amsterdam, Dublin, Paris. Sincer eu as prefera Viena :); o sa ma gandesc cand ma intorc din vacanta (plec maine ca sa nu prind greva)!
    • 0 (0 voturi)    
      Ptr ca... (Joi, 27 mai 2010, 19:18)

      serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui Magda

      Momentan inca poate conteaza si pregatirea. Eu sunt satul de indieni cu engleza lor, si cunostiintele lor de IT - a se citi spre nule-, desigur a nu se generaliza.
    • 0 (2 voturi)    
      ai si tu dreptate dar nu in totalitate (Joi, 27 mai 2010, 19:34)

      geo00 [utilizator] i-a raspuns lui Magda

      pe termen lung e posibil ca ce spui tu sa se intample, dar momentan nu asta e situatia. Momentan aceasta industrie aduce niste venituri la buget, venituri de care avem f mare nevoie. Daca ei ar fi eliminat aceasta facilitate pt programatori, atunci firmele mari, multinationalele de software ar fi fost cel mai grav afectate, pt ca nu ar fi putut acoperi imediat aceast nou cost, si in cazul asta s-ar fi impins aceasta industrie spre o zona mai neagra a economiei si ar fi scazut veniturile. Daca o firma mica cu cativa oameni s-ar descurca cu o astfel de crestere a salariilor, pt a stopa migrarea acelor programatori spre alte firme, firmele mari nu ar fi in stare sa acopere aceste noi cheltuieli. Gandeste-te si tu, firmele gen Oracle, IBM, Continental, etc, lucreaza pe proiecte care se desfasoara pe decursul a mai multor ani, pe niste costuri care au fost deja negociate la inceputul proiectelor, acum ele nu pot cere clientilor bani in plus deci nu ar avea de unde sa acopere diferenta incat sa aiba un profit care sa-i determine sa ramana aici. Daca astia mari pleaca atunci vor fi mii de noi someri pe care tot noi ar trebui sa-i tinem in spate. Asa ca statul , pe buna dreptate, prefera sa pastreze aceasta sursa sigura de venit decat sa aiba alti someri de intretinut.
  • +5 (9 voturi)    
    Invidia (Joi, 27 mai 2010, 19:02)

    asda [anonim]

    As vrea ca acesti bugetari care posteaza acum, sa aiba macar o saptamana parte de efortul intelectual de care are un programator. Va spun eu ... majoritatea nu ar rezista.
    • -4 (6 voturi)    
      invidia (Joi, 27 mai 2010, 19:36)

      lamentabil [anonim] i-a raspuns lui asda

      dar ce spui de cercetatorii romani? - minus la salar?
      esti lamentabil - tre' sa te doara tare capul sa apesi CRTL+ALT+DEL - revina la realitate. Ai terminat un amarat de AC sau Info si te crezi mare "telectual". Sictir
      • +3 (7 voturi)    
        amarat? (Joi, 27 mai 2010, 20:23)

        dum_i [utilizator] i-a raspuns lui lamentabil

        bai neicanimeni, incearca tu un semestru de AC si dupa sa te vad daca mai respiri.

        baietica, la AC se intra cu 10 la examen si se face carte nu ca la ff-ul unde ai facut, daca ai facut, tu.

        oricum, comentariul tau e haios si reprezentativ pentru cei cu putini neuroni dar multe fumuri.
        • +2 (2 voturi)    
          invidia (Joi, 27 mai 2010, 20:37)

          exact ce spuneam [anonim] i-a raspuns lui dum_i

          Penibil - :))
          FYI - Am terminat AC. Lucrez k IT-st. Si sunt satul de cei care cred ca terminand aceasta facultate trebuiesc tratati discriminatoriu. Ac-istule mandru, nu ai face fata nici macar o zi in FR in acest domeniu.
          LAMENTABIL
        • +1 (1 vot)    
          te simti superior? (Joi, 27 mai 2010, 21:16)

          3 de x [anonim] i-a raspuns lui dum_i

          Si daca intri la AC cu 10 sau inveti de rupi ti se pare ca esti indreptatit sa fii mai presus ca altii? Daca tu inveti de rupi ce sa mai zic de cei de la Massachusetts Institute of Technology?
          12 ore munca intelectuala in fata calculatorului nu o fac numai programatorii... mai sunt si arhitecti care isi sparg ochii in calculator facand proiecte, cercetatorii la fel, etc...
          Nu e vorba de cata carte faci, sau de cat stai in fata calculatorului, ci de cat de profitabil esti pentru statul roman (mai degraba cat de profitabila e compania IT la care lucrezi pentru statul roman). Atata tot. Daca ai noroc sa fii in acea categorie esti fericit daca nu nu...
          Deci hai sa nu ne mai simtim noi programatorii superiori in fata altora... diferenta dintre noi si ei e ca deocamdata lucram intr-o industrie care se zice ca e strategica pentru RO...
          Ti se pare ca un medic sau un arhitect castiga mai putin in afara decat un programator? Deci problema de mentalitate e la noi ...

          Legea are insa mari lacune... am colegi care lucreaza cot la cot cu mine, sunt tot programatori, insa nu sunt scutiti pentru ca nu au facut o facultate de profil...

          Sunt atatea sorbonici si colegii care te scot pe hartie mare programator si tu nici macar sa sortezi in excel nu esti in stare... asta da programator si mai e si scutit ca a nimerit pe suport intr-o companie care beneficiaza de aceasta facilitate...
  • +6 (8 voturi)    
    intelept (Joi, 27 mai 2010, 20:03)

    dumil [utilizator]

    exportul din domeniu(outsourcing), a crescut de la aproximativ 30 milioane dolari in anul 2000, la peste 600 milioane euro in 2009. Datorita acestei scutiri, in principal, Romania a devenit un reper important in idustraia IT mondiala(pastrand proportiile bineteles, nu ne vom putea compara niciodata cu india, sua sau china, suntem prea mici pt asta).

    daca ar fi reintrodusa aceasta impozitare un procent semnificativ de firme straine(ibm, adobe etc) se vor relocaliza in rusia sau bulgaria etc.

    adevarul este ca fiecare tara trebuie sa-si promoveze atu-urile, iar romania genereaza inca ingineri foarte buni.

    pe de alta parte, nu ar trebui sa fie facuta comparatie niciodata intre programator si medic pt ca viata de programator e viata de sportiv(scurta)....pe cand medic poti fi si dupa ce te pensionezi.
    • +1 (1 vot)    
      ..de ce? (Joi, 27 mai 2010, 22:04)

      danutz [anonim] i-a raspuns lui dumil

      Stai ca nu inteleg.. de ce viata de programator e scurta... ? Cunosc oameni de 40+ ani care baga cod, si... nu au nici cea mai mica problema cu asta, fiind foarte competenti in ceea ce fac...Intr-adevar, de la o varsta nu e atat de usor sa inveti, dar daca exista pasiunea, reusesti sa tii pasul :)
      • 0 (0 voturi)    
        sigur (Vineri, 28 mai 2010, 9:36)

        dumil [utilizator] i-a raspuns lui danutz

        sigur ca sunt, dar eu vorbeam in general si nu de exceptii.
  • -5 (7 voturi)    
    Veniturile pro.... (Joi, 27 mai 2010, 20:11)

    Democrat si Constitutional [anonim]

    Asta-i hotia guvernantilor de 20 de ani incoace, privilegii pentru unii, scutiri pentru altii, etc. si astfel s-a ajuns la situatia falimentara a Romaniei, prin incalcarea Constitutiei!Daca nu se incalca principiul,,Nimeni nu-i mai presus de lege" si principiul,,Toti oamenii sunt egali in drepturi", acum am fi fost apropiati cu totii de nivelul tarilor vest-europene! Sa plateasca vinovatii cu viata lor! Gasiti-i , voi care sunteti pentru asta, sau platiti cu viata voastra!
  • +4 (4 voturi)    
    romanu-i frate cu scituri (Joi, 27 mai 2010, 20:27)

    pfff [anonim]

    Sunt curios cati din astia anti IT au citit macar legea prin care programatorii sunt scutiti de impozit... Cati stiu care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca atat firrma cat si angajatul ca sa fie scutit de impozit. In RO sunt zeci de mii de programatori si numai 15-20 mii max sunt scutiti.
    Eliminarea scutirii ar aduce un plus de maxim 5-7% fata de cat aduc ei acum la stat... E doar o chestie economica... aduci bani la buget poti avea facilitati nu aduci esti nashpa... LA banca cand te duci sa faci un depozit ... cine credeti ca poate negocia dobanda? ala care vine cu 5k EUR sau ala care vine cu 500K EURO?
  • +1 (1 vot)    
    conditii (Joi, 27 mai 2010, 21:29)

    Adrian [anonim]

    Una din conditii era sa aduca firma mai mult de 10.000$ pe an in tara pe cap de angajat
  • +1 (3 voturi)    
    ei na discriminare (Joi, 27 mai 2010, 23:08)

    cornel [anonim]

    Sa fim seriosi ... discriminare ... Dar cine va opreste (pe cei discriminati sau care se simt asa) sa va faceti programatori? Mai ales cum unora li se pare ca e simplu, ii invit sa se faca programatori sa fie si ei scutiti.
    Ati observat ca daca esti programator si vrei sa emigrezi in Australia (spre exemplu) ai punctaj mai bun decat multe alte meserii? Deci statul australian ii discrimineaze pe cei care nu sunt programatori.
  • 0 (4 voturi)    
    discriminare? (Vineri, 28 mai 2010, 1:06)

    borat [anonim]

    Guys, de unde bolsevismele astea, ca doar ITisti suntem, oameni pragmatici: si medicii, si arhitectii si alte categorii profesionale invata cel putin la fel de mult, dar aici e vorba de cati bani intra si cati bani ar putea sa intre - viata e grea si parsiva, nu e vorba de cat a tocit fiecare categorie profesionala, MAI ALES CA li se rupe la baietii din Guvern de asta, si la aia din Parlament cu doctorate la Spiru si mai mult.

    Va spune nenea borat (programator) de ce e bine sa ramana chestia aia:

    1) sunt niste conditii destul de dure pentru firme ca sa aiba acces la scutirea aia. In principiu, numai firmele care chiar produc, cu de la enshpe angajati in sus se pot califica. Adeca statul da scutirea asta numai la aia de la care iese din cifre ca stau bine cu cotizatiile.

    2) industria software e foarte volatila; e greu sa muti o fabrica dintr-o tara in alta, dar un bloc d-ala de sticla cu programatori se muta in cateva luni. Oricine umbla la butonul ala cu 16% isi asuma riscul ca alde Adobe, Oracle etc sa-si restranga activitatea semnificativ in cursul unui an fiscal;

    3) In industria software se invart niste mormane de bani care rivalizeaza cu cele din industrii vechi de zeci de ani, si care tot cresc, si vor creste in continuare. Daca nu ma credeti uitati-va ce s-a intamplat cu bursa americanilor la dot com bust.

    Realitatea e ca daca ma dau astia afara din cauza ca se inchide departamentul - din cauza ca a scos guvernul facilitatile si iese firma in pierdere - eu imi iau calculatorul la subsoara (ca altceva nu imi trebuie) si imi gasesc de lucru pe alte meleaguri in cateva saptamani, din cauza a ceea ce ziceam la 3), dar aia cativa pensionari care traiesc din ce cotizam la stat direct sau indirect (TVA) raman cu ochii in soare.
  • 0 (2 voturi)    
    capra vecinului (Vineri, 28 mai 2010, 1:18)

    un programator [anonim]

    Citind thread-ul acesta imi dau seama de ce la noi a aparut vorba cu "sa moara si capra vecinului" si nu am intalnit-o in alte culturi. Si uite asa ajungem un popor dezbinat. De ce se enerveaza toata lumea acum, si nu s-au enervat cand a aparut legea scutirii de impozit? Auzi ca cica discriminare... De ce unii considera corect sa imi scada mie salarul cu 16%, intre timp ce preturile cresc? Poate sunt arhitecti sau economisti care iau mai mult ca mine cu scutirea mea de impozit cu tot.
  • +1 (3 voturi)    
    Potolez-vous, fratilor (Vineri, 28 mai 2010, 8:20)

    Gigell [anonim]

    A scuti de taxe o categorie PROFESIONALA, nu sociala, e o masura economica veche de cand lumea atunci cand vrei sa dezvolti / stimulezi o ramura a economiei. N-are nimic cu discriminarea.
    Cei care primesc subventii (sau ar trebui sa primeasca, ca le fura "alesii neamului" banii) de ce nu sunt considerati favorizati ?
    Ce ... puneti botul la toate prostiile aruncate pe la antene si prin alte parti de "jurnalisti" si "analisti" (cuvantul asta parca e mai apropiat de altul, nu de "analiza") ?
  • 0 (2 voturi)    
    Dada (Vineri, 28 mai 2010, 8:57)

    eu [anonim]

    Amuzant amuzant. Ca programator, depland doar starea medicilor, pompierilor, salvamontilor si poate s a unor profesori. In rest... s-au gasit toti tamplarii sa faca gura mare cum ca e discriminare. Pai bine ma tantalailor, pai voi stiti ce e aia programare? Voi chiar credeti ca meseria asta e platita cu mii de euro degeaba? Nu e facuta frate pentru oricine, iar daca vrei sa tii asemenea oameni intr-o economie (sa cotizeze la buget) TRE SA LE DAI BANI MULTI. Si-asa in Romania salarii in IT sunt 1/10 din ce-i afara, lasati-o-n ma-sa de scutire. Cu ce va deranjeaza? Va e ciuda ca n-a murit si capra vecinului? Romani prosti ce sunteti.
  • -1 (3 voturi)    
    DISCRIMINARE (Vineri, 28 mai 2010, 9:25)

    silviu [anonim]

    este DISCRIMINARE!!!
    nu exista nici un argument solid in mentinerea acestei aberatii!
    • 0 (2 voturi)    
      ba este! (Vineri, 28 mai 2010, 10:07)

      me [anonim] i-a raspuns lui silviu

      noi, spre deosebire de multe alte industrii, chiar argumentul principal pentru mentinerea acestei "aberatii" este economic! cu alte cuvinte daca noua ni se taie mentinerea impozitului si tu o sa o duci mai prost... probabil mai prost ca noi pentru ca noi o sa plecam din tara...
    • 0 (0 voturi)    
      vezi mai jos (Vineri, 28 mai 2010, 11:31)

      D.D. [anonim] i-a raspuns lui silviu

      Ti-am scris eu un argument solid.
      Ce zici? Te mai gandesti?
  • 0 (2 voturi)    
    huh (Vineri, 28 mai 2010, 9:54)

    calin [anonim]

    Personal nu ma afecteaza absolut deloc dar ma bucur sa aud ca au luat decizia corecta de a nu ingropa aceasta industrie.
  • +1 (1 vot)    
    foarte simplu (Vineri, 28 mai 2010, 10:37)

    john [anonim]

    1.se baga impozit programatori
    2. Toti programatorii trec pe salariu minim pe economie si isi deschid PFA
    3. Statul pierde mai mult decat castiga in afara de impozite...una e sa platesti cas, pensie, sanatate la 5000 lei brut si alta e sa le platesti la 880 lei. diferenta se plateste de firma pe PFA-ul programatorului si se plateste doar o cota fixa
    Programare e o chestie volatila...o poti face de acasa din sezlong de oriunde.
    Aceste retineri lunare pot fi eludate usor...nu e ca la piata unde ai o marfa mai pun un procent si o vinzi..programarea se desfasoara intr-un mediu virtual.
    Cel mai bun lucru care l-a facut guvernul.
    Daca ar da afara din primarii din agentii, etc ar fi fost o solutie mult mai corecta decat micsorarea cu 25% a tuturor salariilor bugetarilor.
    Se face o evaluare la care ar pica multi si tragi linie.
    Ca vanzator esti la taraba, ca medic esti in spital, ca politist esti pe strada...nu poti dirija intersectii virtual sau opera virtual, dar...poti programa pentru orice companie din lume de oriunde din lume
    Multi nu stiu ce inseamna IT si scutirea se adreseaza maxim 15.000 de persoane.
    Ca nu e corect..iti faci un calcul si nu e corect dar pentru Romania e mai profitabil si indirect pentru toti.
    QED
  • -1 (1 vot)    
    firma plateste destul si fara 16% (Vineri, 28 mai 2010, 11:02)

    eu [anonim]

    la un salariu de 1000 lei in mana programatorului firma plateste peste 1600, deci cel putin 600lei se duc la stat.
    e singurul domeniu in care putem sa ne batem pe piata cu rusi, indinei, chinezi si e singura industrie care mege cat de cat....
  • 0 (2 voturi)    
    Venit de 10.000 eur/cap de salariat (Vineri, 28 mai 2010, 11:30)

    D.D. [anonim]

    Pentru ca un programator sa beneficieze de scutire de impozit trebuie ca firma sa aiba un venit de 10.000 eur pe cap de salariat, asa ca faceti niste calcule si vedeti daca e sau nu rentabil economic. Eu zic ca da...
    Ca sa ma exprim asa, plastic, un programator este materie prima - el pur si simplu produce ceva (un soft) care este mai apoi obiectul unor tranzactii comerciale.
    Este un domeniu in care Romania depaseste mult alte tari si cred ca solutia de a nu impozita acum venitul este foarte buna. Sunt convinsa ca in cazul in care se ridica scutirea multe firma mari (Microsoft, Oracle, etc.) si-ar fi ridicat sandramalele si ar fi plecat de la noi. Si cate locuri de mulca au creat, in afara programatorilor... Deci...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu iau scutire impozit chiar daca am facu AC (Miercuri, 29 septembrie 2010, 17:59)

    razvanb [anonim]

    Am terminat facultatea de Automatica si Calculatoare ultima promotie de 5 ani. Pe atunci existau sectiile Calculatoare, Automatica, Informatica Industriala(astea sunt si denumirile de pe diplome). Eu conform kkt-ului de lege 250/2004 nu beneficiez de deducere impozit. Mentionez ca lucrez la o firma de IT cu incadrarea in post--Inginer de sistem in informatica. Mia fost respins dosar pt ca in anexa 2 scrie "Automatica si Informatica Industriala" iar la mine pe diploma scrie doar "Informatica Industriala". Si tanti aia de la finante mi a zis ca daca era "Automatica , / Informatica Industriala" beneficiam. Si firma la care lucrez nu vrea sa isi asume riscul. Stie careva ce e de facut????