Apple iPad e in Europa cu 20 - 25% mai scump decat in SUA

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 31 mai 2010, 11:17 Economie | IT

Calculele Commonwealth Bank arata ca daca in SUA iPad in versiunea cu 16 GB stocare, fara 3G costa 499 dolari, in Marea Britanie pretul ajunge la echivalentul a 620 dolari, in Canada la 520 dolari, in Japonia 536 dolari, iar in Australia 533 dolari. La polul opus, cea mai scumpa versiune, cu 64 GB, WiFi si 3G costa 829 dolari in SUA, 1.010 dolari in Marea Britanie si 980 dolari in Franta, Germania si Italia.

Tablet PC-ul, noteaza CommSec, este identic in toate pietele, deci in mod teoretic singurele diferente de pret ar trebui sa fie date de taxele locale si cele de transport. Insa recentele probleme financiare ale tarilor europene au afectat moneda euro si alte monede importante, astfel ca diferentele depind de multi factori.

Apple a lansat vineri iPad in noua piete: Australia, Canada, Franta, Germania, Italia, Japonia, Spania, Elvetia si Marea Britanie.

In iulie iPad va mai patrunde oficial in alte noua tari: Austria, Belgia, Hong Kong, Irlanda, Luxemburg, Mexic, Olanda, Noua Zeelanda si Singapore.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2215 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 31 mai 2010, 10:41)

    parerea mea [anonim]

    nu merita banii daca ai deja un iPhone; nu face mare lucru in plus, decat ca... citesti carti sau navighezi pe web pe un ecran ceva mai mare, in timp ce MERGI. Pt ca la birou sau acasa oricum ai un ecran. Altfel, iPhone-ul e net mai confortabil in dimensiuni.
    • 0 (6 voturi)    
      Prost sa fie cine-l cumpara (Luni, 31 mai 2010, 11:54)

      Veritas [utilizator] i-a raspuns lui parerea mea

      Ipad-ul va fi ca si Windows vista: o porcarie pe care nu o cumpara nimeni.
      Un fiasco financiar, in ciuda eforturilor disperate ale apple si ale zecilor de milioane de $ bagati in publicitate: publicul o fi porst dar nu chiar intr-atat.
      • +3 (3 voturi)    
        :)) (Luni, 31 mai 2010, 11:29)

        io [anonim] i-a raspuns lui Veritas

        nici macar nu iti imaginezi cat de prost e publicul :))
        • 0 (0 voturi)    
          marketing bun, in rest mare tzeapa (Luni, 31 mai 2010, 21:27)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui io

          Apple obisnuieste sa plateasca oameni sa stea la cozi la lansarile lor oficiale, sa se calce in picioare,...etc. Mass media s-a invatat sa mediatizeze evenimentele de genul asta, regizate fara costuri foarte mari...Pe de alta parte, nu ca produsele lor ar fi chiar foarte proaste, dar Apple face profituri de 200-300% din vanzarea lor. Trebuie sa te uiti doar la profitul companiei si la numarul de unitati vandute ca sa-ti dai seama ce mare teapa e sa dai banii pe produsele lor.
  • +5 (9 voturi)    
    Nicio zi fara iPad (Luni, 31 mai 2010, 10:42)

    CezarN [anonim]

    Frate, iPad-ul asta a ajuns o obsesie ptr hotnews. Asta ptr cine crede in coincidente. :))
    Cam cum este Gigi Becali ptr canalele de sport sau Florin Salam ptr cele "muzicale".
    A mai pus Apple de-o manea electronica ptr manelistii timpului liber folosit "cu cap", si gata, se umple hotnews de "stiri".
    • -3 (3 voturi)    
      ... (Luni, 31 mai 2010, 12:02)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui CezarN

      Sa stii ca de-aia se vinde asa bine si sta lumea pe liste ca la Dacia 1300, fiindca ii da HN prea multa importanta...
      • +3 (3 voturi)    
        Tocmai ce e un esex monstru (Luni, 31 mai 2010, 12:21)

        Titirca1 [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        Lansarea oficiala in europa: esec monstruos, citeste presa occidentala.
        Sunt innebuniti cei de la apple store din europa = mai multi ziaristi la lansare decat clienti ( cozile erau in SUA si Japonia).
        Saracii vanzatori, ii primeau cu aplauze pe fiecare persoana care intra la ei in magazin !!!!

        Esec TOTAL al ipad, mai ceva ca windows vista.
        • +2 (2 voturi)    
          daca e adevarat... (Luni, 31 mai 2010, 13:36)

          ilidan [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

          ...ce zici, inseamna ca se confirma inca o data treaba cu nivelul intelectual... ai nostri sunt mai destepti decat ai lor.. :)
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Luni, 31 mai 2010, 16:05)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui Titirca1

          Merci ca m-ai lamurit, eu tocmai m-am intors din UK si mi-a fost greu sa nu observ magazinele Apple ticsite de clienti. Asta era sambata si deja nu mai aveau iPad pe stoc. Probabil fusesera cumparate de ziaristii aia multi de la presa occidentala, sau au avut 2-3 bucati pe care le-au cumparat angajatii?
      • +4 (4 voturi)    
        Mai prost ca Dacia 1300 (Luni, 31 mai 2010, 13:30)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        In fapt, Dacia 1300 satisfacea totusi o nevoie REALA a celor care o cumparau - nevoia de miscare, de deplasare rapida si eficienta - insa aceste gadgeturi care "va umplu timpul" va lovesc in si va rapesc cel mai pretios timp pe care un om il poate avea: tipul de reflectie, timpul in care ar trebui ca tu sa reconciliezi realitatea cu sistemul tau de valori si cu imaginea ta despre realitate (daca le ai).
        • +2 (2 voturi)    
          Pfiu (Luni, 31 mai 2010, 15:32)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

          I-ai lovit in moalele capului cu raspunsul tau! Daca aveam capacitatea te-as fi umplut de plusuri :)

          Se pare ca Steve Jobs a descoperit intr-adevar valoarea capitalismului. Nota 10 pentru el!

          Stai sa intre Iphonistii pe net "de pe iphone" sa vezi ce ti-o furi! :))
    • -1 (1 vot)    
      re: (Luni, 31 mai 2010, 19:53)

      michasam [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Voi toti iPad haterii nu inteleg de ce nu va vedeti de treaba voastra si va consumati energia sa explicati dezavantajele produsului.
      Frate, daca nu iti place, nu ti-l lua si daca zici ca sunt prea multe articole despre iPad nu le citi! Sunt destule articole pe site-ul asta.
      Mie imi place, si vreau sa citesc cat mai multe despre el.
      Gizas
  • +8 (8 voturi)    
    viitorul apple (Luni, 31 mai 2010, 11:31)

    gigel [anonim]

    http://www.meh.ro/original/2010_05/meh.ro4282.jpg
    • +5 (5 voturi)    
      Tare (Luni, 31 mai 2010, 12:04)

      Octavian Stefanescu [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Foarte tare frate.... :)))
  • -5 (5 voturi)    
    TVA (Luni, 31 mai 2010, 11:45)

    Big [anonim]

    Americanii nu au TVA, de aici diferenta de pret.
    • +2 (2 voturi)    
      vorbesti ca sa nu dormi (Luni, 31 mai 2010, 12:24)

      zweistein [anonim] i-a raspuns lui Big

      USA are TVA de 8%
      Exista si tari fara TVA - Dubai, Taiwan, etc, dar SUA nu e una din ele.

      Diferenta vine din adaosul distribuitorilor si dealerilor in cea mai mare parte. In Europa sunt ceva mai lacomi...
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 31 mai 2010, 12:50)

        Big [anonim] i-a raspuns lui zweistein

        De aia se intreaba daca sa adopte si ei TVA, probabil nu au aflat inca de la tine ca au deja.

        http://www.cbsnews.com/8301-503983_162-20001918-503983.html

        Confunzi taxele locale pe vanzari cu TVA-ul. Pretul din US de 499 nu include taxele locale. Pt ca astea difera de la stat la stat inter 0 si 13%.
      • +3 (3 voturi)    
        Partial adevarat (Luni, 31 mai 2010, 15:16)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui zweistein

        SUA nu are TVA, insa are alte taxe (sales tax), care variaza de la stat la stat. In SUA si Canada preturile sunt afisate inainte de taxe, tocmai pentru ca fiecare stat/provincie aplica alt procent. Oamenii sunt obisnuiti cu asta, insa cand faci comparatii de pret intre ceea ce se vinde in SUA/Canada si Europa, trebuie avut in vedere acest mic aspect. Ceea ce nu inseamna ca preturile in Europa ar fi mai mici... In general orice produs este mai scump in Europa (camere foto Nikon/Canon sunt un alt exemplu, si lista poate continua).

        Cel mai ieftin iPad costa $499 in SUA si 499 EUR in Germania (astazi 1 Euro = $1.23). Insa 499 EUR este cu Mwst inclus (daca nu ma insel, 19%). Ceea ce nu inseamna ca iPad-ul costa in Germania cu 23% mai mult decat in SUA, ci doar ~419EUR, adica, vreo $515 (vreo 3% in plus).

        Celor care doresc sa dea minusuri. go ahead! Dar macar folositi-va ramasita de materie cenusie si constatati ca parerea mea nu este nici pro, nici contra Apple/iPad!
    • 0 (0 voturi)    
      Ba si mai rau (Luni, 31 mai 2010, 13:35)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Big

      Au TVA diferit in fiecare stat, nu e stabilit la nivel federal. In Virginia era 5-6%, dar in alte parti poate sa sara de 10%.

      PS: si la produsele Adobe e aceeasi diferenta, costa mai putin in $ decat in E (le gasesti pe acelasi site preturile, doar sa schimbi zona de "delivery" - desi vorbim de un download aici)
  • 0 (4 voturi)    
    Iarasi... (Luni, 31 mai 2010, 11:55)

    Igor [anonim]

    ...incepe disputa Apple vs restul lumii.

    Oameni buni, cumparati bine, nu, iarasi bine, Apple nu-ti baga pe gat niciun produs, ci doar te fac("in a clever way") sa ti-l doresti pentru ca l-ai vazut la altii.
    Oricum Apple nu se adreseaza segmentului cu posibilitati financiare medii, iar iPad este un produs de nisa, venit sa concureze cu gadgeturile deja existente. Faptul ca e mai scump in Europa decta in america, asta e la toate produsele. Faceti bina sa-l cumparati de pe piata neagra si il luati fara TVA :P
    Atat am avut de zis..
    O zi buna
  • 0 (2 voturi)    
    asa este (Luni, 31 mai 2010, 12:35)

    merisorul paduret [anonim]

    noi suntem altfel. noi nu suntem prosti. suntem prosti fuduli. think different!
  • -1 (3 voturi)    
    Apple iPad (Luni, 31 mai 2010, 12:38)

    Lof [anonim]

    Am avut ocazia sa "manevrez" asa ceva, si cu toate ca nu e cine stie ce diferit, are foarte mult potential. Apple deja a vandut mai mult de 1 milion de exemplare in SUA in doar o luna, in timp ce iPhone-ul s-a vandut in aceeasi perioada intr-un numar (aproape)injumatatit de exemplare. Daca ati fi vazut cozile din Londra, Paris, Sydney etc. de pe 28 mai, v-ati fi dat seama ce inseamna Apple. Datorita produselor de genul asta, si datorita strategiilor corporate deosebite, au ajuns peste Microsoft in SUA, din pdv al valorii pe piata. Nu ei fac toata publicitatea, ci site-urile de stiri. Lumea stia de iPad(nu cu numele asta) din toamna lui 2009,datorita site-urilor de tehnologie. Ei au facut reclama doar prin niste afise si spot-uri la TV, si asta doar in ultima luna.

    Si in plus, nu poti judeca un produs pana nu-l incerci. Si asta e in special adevarat pt Apple, fiindca e asa de diferit. In ceea ce priveste iPad-ul, succesul lui va depinde in special de calitatea app-urilor. Si pentru un produs nou, care consider eu ca este si un studiu de design si functionalitate, este OK. Modelele care vor urma vor fi altceva...
    • +2 (2 voturi)    
      Are potential? (Luni, 31 mai 2010, 12:55)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Lof

      O fi avand, dar chestia e ca puteau sa-l faca de la inceput asa cum ar fi trebuit. Dar dau cu picatura in trei-patru etape, ca sa cumpere fraierii.. Data viitoare o sa puna si un USB, dupa care mai scot un model si cu camera, dupa care mai scot unul care sa aiba si DVD... Si uite asa vinde o caruta de tampenii, pentru snobisti.
      • 0 (0 voturi)    
        Ce este acela un 'snobist'? (Luni, 31 mai 2010, 15:22)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Nu prea cred ca sa existe termenul in limba romana. Poate ca o fi vreun derivat manelist, la fel ca si 'Romanica', samd.

        Apoi, fiecare companie este libera sa isi promoveze produsul dupa cum doreste, si atata vreme cat piata il accepta, inseamna ca a avut succes. Nu exista un produs (in niciun domeniu) care sa multumeasca pe toata lumea! Unul vrea hartie igienica cu floricele, pentru ca are fundul delicat si pentru ca isi poate permite, in timp ce pentrul altul coceanul este mai mult decat suficient! Il face asta pe cel ce prefera coceanul mai superior celuilat sau invers? Nu! Insa cine e destept va exploata potentialul fie pe segmetul 'hartie cu floricele', fie pe cel al coceanului! Asta e marketingul - identificarea unei anumite nevoi urmata creearea unui produs dedicat acelui segment (care, uneori poate fi numai o nisa - nu toata lumea isi poate permite un Lambroghini Murcielago, insa totusi, el se produce si vinde).
        • 0 (0 voturi)    
          Comparatie (Luni, 31 mai 2010, 17:47)

          Vali [anonim] i-a raspuns lui Loerincz

          Nu sunt nici pro nici contra iPad, insa voi ati intrat intr-un Murcielago? Daca da, ati fi vazut cat de spartan este tot interiorul. Masina fost vaduvita de toate extensiile pe care le gasesti probabil la un model de pret mediu si au fost lasate doar accesoriile strict necesare pentru a conduce bestia.

          Cu toate astea se fac liste limitate pentru cumpararea unui Murcielago.

          Cui ii trebuie o sa cumpere iPad-ul chit ca-l cumpara pentru interfata, pentru jocuri, aplicatii, forma, pentru ca e cool, pentru a se da mare la prieteni sau ca sa joace table in fata blocului pe el.

          Bafta.
    • +1 (1 vot)    
      Am incercat (Luni, 31 mai 2010, 14:15)

      slider [utilizator] i-a raspuns lui Lof

      Am incercat ...!!! este pentru oameni care intelectual nu pretentii deosebite (un produs tipc pentru masa mare a americanilor). Daca ai bani si nu te intereseaza foarte mult ce cumperi..si iti plac jucariile ....merita sa il cumperi!
      • -1 (1 vot)    
        Cam care ar fi... (Luni, 31 mai 2010, 16:55)

        Loerincz [utilizator] i-a raspuns lui slider

        ... capacitatea intelectuala a premierului Norvegiei?
        http://old.cotidianul.ro/premierul_norvegiei_blocat_pe_un_aeroport_din_new_york_si_a_carmuit_tara_cu_un_ipad-112485.html
  • -3 (5 voturi)    
    www (Luni, 31 mai 2010, 13:00)

    www [anonim]

    S-au depasit deja 2 milioane si jumatate de ipaduri vandute . Inmultiti cu 5-600 de dolari .
    Am fost intr-un Apple Store si era plun de lume si coada la cumparare de circa 50 de metri .

    Nu mai vorbiti prostiu daca nu aveti nici macar 5 lei in buzunar . Altii au .
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Luni, 31 mai 2010, 20:03)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui www

      Stai linistit, nu vezi ca nu ai cu cine sa discuti? Ei stiu mai bine care-i treaba, a fost si greva azi asa ca lumea a avut timp sa-si dea cu parerea. Viata merge mai departe...
  • -1 (3 voturi)    
    Haterii (Luni, 31 mai 2010, 21:50)

    Eyeopen [anonim]

    Haterii iPad sunt cei care nu si-l permit. :))
  • 0 (0 voturi)    
    iPad (Joi, 10 iunie 2010, 20:57)

    Anonim [anonim]