Un restaurant australian a inlocuit traditionalele meniuri cu tablete Apple iPad

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 4 iunie 2010, 11:11 Economie | IT

Un restaurant sofisticat din Sydney, Australia pune pe masa oaspetilor tableta Apple iPad in loc de clasicul meniu cartonat de unde faci comanda, scrie AFP. Patronul a cumparat 15 gadget-uri si primele semnale par a fi pozitive, mai ales ca cei care comanda pot vedea cum arata diversele feluri de mancare, iar meniul poate fi actualizat mult mai rapid daca anumite sortimente s-au terminat.

Restaurantul Global Mundo Tapas de la Rydges Hotel, North Sydney a inlocuit meniurile cu terminale iPad la doar cateva zile dupa lansarea oficiala a tabletei in Australia. Seful restaurantului s-a dus cu avionul in Adelaide pentru a aduce primele zece iPad-uri chiar in ziua lansarii, pe 28 mai, iar alte cinci au venit ulterior.

Cei de la restaurant vor sa profite de nebunia creata de lansarea iPad si spera sa atraga clienti cu aceste meniuri hi-tech. Primele semnale sunt pozitive. Oamenii pot face direct comanda de pe ecranul tactil al iPad-ului, pot alege in ce mod vor sa le fie gatita carnea si pot vedea cum arata fiecare fel de mancare. In viitor langa fiecare sortiment ar putea aparea un meniu pop-up care sa ii sfatuiasca pe clienti ce vin ar merge cel mai bine.

In plus, daca un anumit fel de mancare nu mai este disponibil, meniul poate fi imediat actualizat, mult mai repede decat la traditionalele meniuri cartonate.

Ramane de vazut daca investitia a meritat si daca nu vor exista si clienti care vor fi atat de impresionati de meniu incat sa-l ia ca amintire...


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1938 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    S-a prostit lumea (Vineri, 4 iunie 2010, 10:48)

    george alexandru [utilizator]

    O adevarata manie cu acest iPad. In curand si la WC o sa inlocuim clasica revista cu iPad

    Acum la modul serios, nu-i rea ideea, insa la restaurant parca as merge mai degraba pe meniul clasic. Sau poate sunt eu prea conservator...
    • -2 (4 voturi)    
      conservator? (Vineri, 4 iunie 2010, 12:01)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

      deloc. sunt total de acord cu tine
    • 0 (8 voturi)    
      revista? (Vineri, 4 iunie 2010, 12:51)

      Eu.Gen [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

      Eu o sa inlocuiesc hartia igienica cu el.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca atat te duce capul... (Duminică, 6 iunie 2010, 13:53)

        Catalin Ilinca [anonim] i-a raspuns lui Eu.Gen

        Face fiecare ce stie cu el... Unii poate or sa sparga nuci.
  • -3 (3 voturi)    
    extraordinara stire (Vineri, 4 iunie 2010, 11:13)

    eu [anonim]

    O stire cu adevarat demna de un site important de stiri.
    Sydney e intr-adevar un oras foarte frumos, poate cel mai frumos, dupa unii si inclin sa fiu de acord, dar daca ati iesi din redactie prin oraselul nostru ati vedea ca si pe aici, pe malurile Dambovitei, sunt astfel de restaurante, nu facem reclama la ele aici.
    In timpul asta chiar se intampla unele lucruri importante in tarisoara asta, dar probabil de alea nu aveti voie sa amintiti. Uitati-va pe site-ul Camerei la propuneri legislative, ca sa va dau un pont gratis ///(editat de HotNews.ro)
  • -2 (4 voturi)    
    Mare brinza.... (Vineri, 4 iunie 2010, 11:14)

    Claude [anonim]

    .... ori pui meniurile intre coperti cu reclame la Ursus ori faci reclama inpliciti prin iPad-uri, tot aia.
  • 0 (6 voturi)    
    Rostul iPadului (Vineri, 4 iunie 2010, 11:16)

    Alui [anonim]

    Asta e. Cred ca o sa aiba multi clienti. Numai ca o sa le ia mult timp pana se hotarasc ce sa aleaga (intre timp o sa-si consulte e-mailul, actiunile la bursa, o sa citeasc stirile, etc). Si uite asa restaurantul respectiv o sa dea faliment.
  • -1 (7 voturi)    
    ma inervati (Vineri, 4 iunie 2010, 11:31)

    ady [anonim]

    nu vad rostul ipadului..inca o jucarie pt snobi cu bani..dar pt mine cel frustrat cu salariul taiat nu aveti nimic?
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Vineri, 4 iunie 2010, 10:56)

      eu [anonim] i-a raspuns lui ady

      ce legatura are "inervarea" cu "frustrarea" ?
      DEX-ul spune ca INERVA = (Despre nervi) A produce o stare de excitare a unui organ sau a unui țesut.
    • +5 (5 voturi)    
      :P (Vineri, 4 iunie 2010, 11:51)

      ezy [anonim] i-a raspuns lui ady

      nu-ti fa griji, snobismul nu e privilegiul celor cu bani ;)
      sigur o sa gasesti o alternativa muuult mai buna decat ipad-ul

      "Snobismul este o atitudine prin care o persoană sau un grup de persoane caută să pară deasupra celorlalţi. Dorind să arate că aparţin unei elite, snobii, în loc să se poarte natural, încearcă să imite purtările şi limbajul unei categorii de oameni care li se pare lor superioară." wiki
  • +2 (2 voturi)    
    Oh Lord, won't you buy me... (Vineri, 4 iunie 2010, 11:34)

    ezy [anonim]

    ...a Mercedes Benz ;)

    Mercedes-Benz is using the iPad to hawk cars. Unlike Hyundai, who gave iPads to customers, Benz is equipping their sales force.


    http://www.tuaw.com/2010/06/03/mercedes-benz-to-use-ipad-as-a-sales-tool/
  • +4 (6 voturi)    
    oooooooooooooooooops!!! (Vineri, 4 iunie 2010, 11:40)

    eo [anonim]

    am scapat berea pe meniu :)))))
    • 0 (0 voturi)    
      msorry (Vineri, 4 iunie 2010, 17:01)

      Popestiidinvale [utilizator] i-a raspuns lui eo

      ti-am dat vot - dar vroiam + :))
  • 0 (4 voturi)    
    tralala (Vineri, 4 iunie 2010, 12:17)

    ala [anonim]

    Dar ati folosit vreodata un ipad? Toti romanii, sa comenteze, sa nuanteze negativ, fite, povesti...
    Mai bine "fite" cu ipad decat manelele voastre, si cutiile de bere + pet-urile aruncate in orice colt verde din tara.
    • 0 (0 voturi)    
      Fite = manelism (Vineri, 4 iunie 2010, 13:06)

      Claude [utilizator] i-a raspuns lui ala

      Indiferent cum se numeste, tot o forma de subcultura e si asta
      • +1 (1 vot)    
        ... (Vineri, 4 iunie 2010, 17:22)

        Silviul [anonim] i-a raspuns lui Claude

        Tocmai i-ai facut un compliment. Subcultura e o forma de cultura specifica unui grup. De exemplu dadaismul e o subcultura. Să numeşti manelăreala o subcultură e ca şi cum i-ai pupa picioarele lu gutză... bă ce pute...
  • -1 (5 voturi)    
    sunteti toti niste frustrati ! (Vineri, 4 iunie 2010, 12:25)

    sighetean [anonim]

    n-ati pus mana pe un iPad dar stiti sa comentati... nu v-a pus nimeni sa cumparati, sa folositi, sa va intereseze. Doar va bagati in seama ca musca. Vreau sa va spun ca nici eu n-am folosit un iPad dar in schimb am de un an un iPod Touch si jucaria asta e bestiala si indispensabila. Avem si telefoane destepte dar nici nu au ce sa caute langa conceptul de iPhone (Pod, Pad).

    Asta este..... Dupa parerea mea, Apple au fost geniali pe domeniul asta si pe langa conceptul gadgeturilor care este de neegalat sunt si cele cateva sute de mii de aplicatii care fac din iPhone, Pod, Pad o jucarie unica.
    • +2 (2 voturi)    
      Frustrati???? (Vineri, 4 iunie 2010, 15:08)

      pidgin [anonim] i-a raspuns lui sighetean

      eu nu as spune ca cei care sunt impotriva gadgeturilor gen iPad sunt frustrati, eu as zice mai degraba ca sunt realisti si-si dau seama de inutilitatea unui asemenea produs. Ca si vanzator de produse ii ok sa ai asa ceva (faci prezentari etc la persoane) si mai sunt unele domenii unde este util, dar pentru acasa ii un lucru total de nefolos. Pana la urma fiecare din noi are dreptul la libera exprimare indiferent daca este pro sau contra.
      "Avem si telefoane destepte dar nici nu au ce sa caute langa conceptul de iPhone (Pod, Pad)" ... da ai dreptate ... sun produse mult mai bune, care insa nu beneficieaza de acelasi marketing ...
  • 0 (0 voturi)    
    ipad (Luni, 7 iunie 2010, 22:24)

    Snake [anonim]

    Unii latră la lună....Dacă sculele mac sunt atât de slabe,atunci de ce idioții de europeni le vând la prețuri în general prohibitive pentru mulți?
    Sau iphon-ul care este încă o vacă bună de muls pentru companii europene?De ce nu-l lasă la liber?
    N-o să mai aibă Nokia sau HTC vânzări?