Comisarul european Neelie Kroes pledeaza pentru open source: Softurile contra-cost, o risipa pe care administratiile nu si-o mai permit

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 10 iunie 2010, 20:17 Economie | IT

Comisarul european pentru agenda media, Neelie Kroes, a atacat joi, indirect, gigantul IT Microsoft, avertizand guvernele europene asupra riscului de a se trezi "captive din greseala" intr-un soft protejat, anunta Le Monde.

Kroes, care este si vicepresedinte al Comisiei Europene, a anuntat introducerea unui program de consiliere a statelor membre, destinat dezvoltarii utilizarii de softuri open source. Spre deosebire de softurile cu licenta contra-cost, codurile sursa ale softurilor gratuite sunt publice si pot fi modificate de toti utilizatorii.

Majoritatea softurilor open source, precum Firefox, OpenOffice sau GNU/Linux Ubuntu, sunt distribuite gratuit.

Intr-un discurs sustinut la Openforum Europe, o asociatie pentru promovarea softurilor open source, comisarul european a subliniat ca tehnologiile cu licenta contra-cost ar putea deveni atat de raspandite "incat alternativele vor fi ignorate sistematic", desi exista solutii echivalente gratuite.

"Este o risipa de bani publici pe care majoritatea administratiilor nu si-o mai permit", a sustinut ea.

Neelie Kroes, care a fost anterior comisar european pentru concurenta, a lansat mai multe anchete care au vizat Microsoft, conducand la condamnarea gigantului informaticii la amenzi record, pentru refuzul de a comunica rivalilor sai anumite informatii si pentru instalarea implicita a navigatorului Internet Explorer in Windows.

O problema similara se pune si pe celalalt mal al Atlanticului: saptamana trecuta, justitia din Quebec a decis ca autoritatile provinciei canadiene au actionat ilegal achizitionand softuri Microsoft fara a deschide o procedura de cerere de oferta, in conditiile in care existau alternative libere si gratuite.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

6945 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    ciudat (Joi, 10 iunie 2010, 20:26)

    johndoe [utilizator]

    nu am crezut ca se va pune problema costurilor pt licente. dar ma bucur.
    imi imaginez de ce ar avea nevoie o angata de ghiseu de la posta romana sa foloseasca Micro$oft office profesional complete edition (care-i chiar scump) pentru un tabel nominal cu "," colegii de munca si zilele lor de nastere.
    dar evident eu sunt prost si restul stiu mai bine "pentru ca asa este obisnuit angajatul si obisnuinta costa"... dar ne costa pe noi toti...
    • +8 (8 voturi)    
      Ce e ciudat ? (Vineri, 11 iunie 2010, 8:35)

      Florin Ganea [anonim] i-a raspuns lui johndoe

      Nu e nimic ciudat, ai dreptate nu au nevoie dar au nevoie sefii de comision, nu vezi ca in institutiile publice se cumpara IT&C intr-o veselie, se schimba seful cumpara si urmatorul ce s-a cumparat anul trecut , nimeni nu are curaj sa spuna ca isi pierde postul, interesul e altul si in nici un caz eficienta cheltuire a banului public, ba nu gresesc , este vorba de eficienta cheltuire a banului public in interesul personal al sefilor. De ce vorbeste lumea de baiatii destepti din energie dar nu vorbeste nimeni despre baietii destepti din IT&C ?
      • +3 (3 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 11 iunie 2010, 9:49)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Florin Ganea

        Marcajele galbene de pe strazi si trotuare sunt utile? Costa doar cateva milioane de euro. O bagatela. Si fiti convinsi ca exista studiu de fezabilitate aprobat de consilierii alesi, adica marcajele sunt nu numai necesare dar si oportun a fi acum executate. Un mic exemplu din ceea ce-si PERMITE administratia locala bucuresteana.
        Probabil majoritatea comentatorilor sunt aitisti din mediul privat, n-au lucrat in administratia din Romania si nu stiu cum merge treaba.
        • +6 (6 voturi)    
          ce nu se scrie in articol (Vineri, 11 iunie 2010, 11:03)

          pcd [anonim] i-a raspuns lui Florin

          ca de obicei 'jurnalistii' romani fac o treaba de mantuiala. ar fi trebuit sa faca o minima cercetare de piata pentru subiectul respectiv. asa poate ar fi aflat si ei ca in Europa cateva dintre cele mai mari oerase folosesc deja combinatia Linux/Open Office facand economii de zeci de milioane de euro pe an. sa mentionam doar Munchen, Paris, Roma, in pregatire Londra etc. orase cu o structura informatica muuuuuult peste Romania. in urma unui studiu aprofundat s-a observat ca functionarii publici NU INTELEG SISTEMUL DE OPERARE ci doar retin anumite combinatii de taste. asa s-a hotarat trecerea la Linux(care este gratuit). bineinteles ca in Romania se destrabaleaza baietii pe bani publici intr-o veselie. ce ii intereseaza economiile la buget? spaga sa iasa...
          • +2 (2 voturi)    
            corect (Vineri, 11 iunie 2010, 17:14)

            Lorena Antal [utilizator] i-a raspuns lui pcd

            ..este cum spui. ar fi interesant sa iasa la iveala cum sunt achizitionate softurile astea "grozave" in cadrul licitatiilor publice si cum sunt intocmite caietele de sarcini si de catre cine... ca sa nu mai vorbim de faptul cum se desfasoara toata tarasenia...
            • 0 (0 voturi)    
              ehh... (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 10:52)

              danzigk [utilizator] i-a raspuns lui Lorena Antal

              achizitia s-a facut pe baza de discounturi (tertip de marketing si vanzari aplicat la orice produs) - cumperi calculatorul (si institutiile au nevoie de tehnica de calcul) si primesti cu discount sistemul de operare (care e poate inclus in pret) windows nu-stiu-care si pachetul MS works sau office home (la care dai doar x lei si obtii versiunea premium care stie sa coloreze patratele text).
              daca le spui celor in institutie (oricare ar fi ea) ca le dai calculatorul fara nici un soft - nu il va mai achizitiona. iar tu, ca vanzator, nu o sa fii nebun sa le bagi softuri moka (mai bine ii sperii ca alternativa e linux, deci le trebui un guy care sa stie linux... (hmm... numa' ca astia sunt ori afara, ori deja angajati pe malai serios) - deci... tot la software licentiat ramai. nu?
  • +6 (12 voturi)    
    reclama (Joi, 10 iunie 2010, 20:26)

    stefan [anonim]

    cam neserioasa reclama cu perdeaua neagra peste articole ( de cateva zile), nu vi se pare domnilor redactori macar sa fi avut un buton de unde se inchide , o sa pierdeti multi cititori
    • +8 (10 voturi)    
      reclama la ce (Joi, 10 iunie 2010, 20:37)

      serban [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Reclama la ce, la softuri cu sursa deschisa? Mi se pare un articol de bun simt, desi greu digerabil la nivel de birou de administratie locala. Bugetarul este vesnic ancorat in Internet Explorer.
      • +2 (16 voturi)    
        reclama mascata (ascunsa) se numeste (Joi, 10 iunie 2010, 21:46)

        Xamples [utilizator] i-a raspuns lui serban

        si e ascunsa pentru a fi greu de dovedit ca se face reclama in primul rand si in al doilea rand pentru ca e mult mai credibila.
        In acest caz am citit cu totii nenumarate stiri pe hotnews despre iPod cum ca apare maine, cum ca a aparut, cum ca e foarte inovator samd iar acum vedem o stire in care Microsoft apare in postura "negativa" de a fi o corporatie care cere bani contra produselor si a serviciilor prestate.
        si uite asa a ajuns Apple sa aiba cota de piata mai mare decat Microsoft ...
        • +7 (7 voturi)    
          ... (Vineri, 11 iunie 2010, 3:19)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui Xamples

          Apple nu are cota de piata mai mare decat Microsoft, este vorba de valoare.
      • +1 (5 voturi)    
        YM? (Joi, 10 iunie 2010, 22:03)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui serban

        ...si, de citiva ani, si la Yahoo Messenger, culmea, pus pe sonor...
    • +2 (4 voturi)    
      Hehe (Joi, 10 iunie 2010, 20:37)

      C.Flo [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Ia vezi alte site-uri. Vei fi surprins sa vezi cat de greu se incarca paginile.
      Din moment ce ai gratuit parte de continutul de aici, nu inteleg de ce te plangi.
    • 0 (4 voturi)    
      adevarat (Joi, 10 iunie 2010, 20:39)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      da, este adevarat, in ultima vreme au inceput sa cam exagereze cu reclama.
    • +10 (12 voturi)    
      Buna observatie (Joi, 10 iunie 2010, 20:43)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Vezi cei de la eResearch (ei au reclama aia nenorocita)...le-am blocat adresa in reteaua mea si la mine nu mai apare :) Am blocat si flash, atat timp cat se abuzeaza de aceste tehnologii pentru a ne imbuiba in mod abuziv, blochez :)

      Sunt sigur ca multi altii vor face la fel si pana la urma tot ei au de pierdut.

      Iar la subiectul articolului, foarte bine, exista OpenOffice ca alternative la MS Office, excelenta alternativa. De cativa ani utilizez OpenOffice si nu duc lipsa la nimic dpdv Office.
      • -6 (10 voturi)    
        Idealist (Joi, 10 iunie 2010, 22:32)

        Iulian [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        Inseamna ca nu prea faci chestii in Excel si Word din moment ce te multumeste. Dar intr-adevar, nici alea de la ghiseu n-au nevoie de mai mult.

        Cat despre opensource, o utopie, nu platesti pt licente ci o sa platesti pt suport, tot aia.

        Unde mai pui ca toate aplicatiile guvernamentale sunt dezvoltate pt Windows. Deci sa le refaci costa de intepenesti si nici nu o sa mearga bine
        • +10 (12 voturi)    
          vreau si eu sa vad (Vineri, 11 iunie 2010, 0:20)

          boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Iulian

          un exemplu de ce faci tu in Word (ceva ce ar face 95% din utilizatori in mod normal, nu vreo aberatie de care nici Microsoft nu stie ca se poate) si nu poate OpenOffice s-o faca... toti "expertii" in domeniu ii dau inainte cu "ala open source e inferior, si nu poate aia, sau aia..." dar n-am auzit/vazut un exemplu practic niciodata... se poate ceva concret?
          • 0 (2 voturi)    
            Exista (Vineri, 11 iunie 2010, 6:45)

            bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

            Cum am Linux pe computer, folosesc OpenOffice si da, cind am vrut niste foi de calcul mai complexe am constatat ca Calc nu paote chiar tot ce poate Excel si are si bug-uri idioate (era ceva cu stiluri conditionate).

            Pe de alta parte, cu mici exceptii care exista la orice programe, inclusiv de la MS ori Adobe, daca OpenOffice nu poate, inseamna ca de fapt ar trebui sa folosesti un alt TIP de aplicatie - nu calcul tabelar ci baza de date, nu editor de texte ci DTP, etc.

            In orice caz, chstiile pe care le fac colegii de birou ai sotiei la serviciu cu MS Office, de la secretare la ingineri si economisti, se fac mai mult decit lejer in OpenOffice (nu ca la ei economia ar fi spectaculoasa - Windows + Office probabil ca costa mai putin de 150 de dolari pentru o durata de utilizare a licentei de circa cinci ani) iar programele lor fara echivalent open source, de legislatie etc, nu functioneaza in Linux, ori *BSD.
          • +1 (3 voturi)    
            Automation, OLE/COM... (Vineri, 11 iunie 2010, 7:50)

            ac [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

            ... si altele. Forta lui Office nu e bleu-ul de la ribbon, ci extensibilitatea si programabilitatea.
            Ai sa gasesti (nu usor) oameni care sa faca extensii Office, dar probabil ca mult mai greu sa iti faca cineva una la Open office. (Nu stiu nici daca au suport serios de asa ceva).

            Orice fanel poate face si el un VBA sa isi automatizeze un lucru. Si sa nu uitam Outlook, care e pe locul 1 la mail collaborative, restul sint destul de departe in urma. Dar poate ma insel eu si chiar sint clienti de mail care nu crapa. (Singurul care NU crapa e Mail de pe Mac, care are si el trei butoane si cam atit).
            • +3 (5 voturi)    
              pesemne... (Vineri, 11 iunie 2010, 10:24)

              marius [anonim] i-a raspuns lui ac

              ca nu ai auzit de thunderbird care merge ca si outlook. eu il folosesc ca e mult mai placut si foarte flexibil iar serverul de e-mail e aplicatie free. asa ca daca nu esti destul de documentat e cazu sa taci. iar firefoxul mult mai securizat decat i. explorerul.
            • +4 (4 voturi)    
              Da' ma, da' ... (Vineri, 11 iunie 2010, 10:40)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ac

              ... OOo cam interpreteaza fara probleme VBA-ul de MS Office. Cat despre extensii serioase, spre deosebire de MS Office, care suporta doar .Net (ultimele versiuni), si are suport extensiv si developeri de gata doar pt. vechiul VBA, care e un limbaj extrem de limitativ, in OOo ai la dispozitie un API care iti expune complet toate aplicatiile in Java, Python,VBA si cam orice limbaj vrei matale. Asa ca nu esti limitat in alegerea alora care sa-ti faca extensii la cei cativa ... io nu le-as zice programatori, care s-au invatat cu VBA-ul, ci poti sa-ti alegi relativ la liber tehnologia prin care vrei sa interactionezi cu OOo.

              Nu doar atat, dar gasesti extensii la greu, gratis, pt. cam orice utilizare care nu e specifica firmei sau institutiei in care lucrezi. Printre altele, pt. mine unul din avantajele OOo fata de MS Office e ca pot sa am thesaurus, spellechecker si grammar, plus diacritice romanesti, toate pe o singura instalare, dar pt. trei limbi diferite. Io cre' ca oriunde pe glob sa cumperi add-on-urile necesare pt. asta pt. MS Office e cel putin dificil, in plus fata de scump.

              Cat despre client de mail, io stiu macar doua care nu doar ca nu crapa, da's de departe mai faine pt. ceea ce-s facute: M2 de la Opera pt. utilizatorii casnici si Lotus Notes de la IBM pt. enterprise. Da' din cauza reclamei masive si incorecte facute de MS pe toate canalele posibile si imposibile, aproape orice utilizator, de la amator pana profesionist, cand aude ca o solutie nu e de la MS stramba din nas.
              • +1 (1 vot)    
                Poate ai dreptate, nu zic nu (Vineri, 11 iunie 2010, 16:50)

                ac [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

                Ideea mea era cine naiba porteaza toate alea. Cit priveste extensiile serioase, toate sint COM scrise in C++, stai calm. Da un Spy si ai sa vezi numai ATL: la orice window. Alea .NET sint pentru gura casca, nene Catavencule.

                Extensii la greu si gratis am instalat (pe Mozilla, evident). In afara de 2-3, restul nu fac nici doi bani. Mult nu inseamna si bun. Dar asta e deja alta acolada, nu-si are rostul. Let call it a draw.

                Despre clientii de mail, M2 nu stiu, Lotus Notes nu multumesc. Si lumea strimba din nas nu ca fac MS scule aiurea. Ci ca Lotus Notes se deschide in delta t * 20 si dupa aia se duce in cap. N-avea grija ca daca era cheia si lacata ii rupeau. Cit priveste argumentul cu reclama desantata a MS, daca si sarmanii IBM au de suferit in fata imperialismului MS... hai sa fim seriosi.
                • 0 (0 voturi)    
                  pai nu vad problema (Vineri, 11 iunie 2010, 18:15)

                  boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui ac

                  daca toat eextensiile sint C++, care-i problema? ca C++ e un limbaj cit s epoate de portabil, n-ai nevoie decit de o recompilare pe alt OS, si ai extensia identica...
                  A 2-a, poat en-ai gasit tu decit 2-3 extensii utile, dar pentru tipii care le-au facut cred ca isi aveau utilitatea lor; inca n-am vazut p ecineva sa scrie soft doar de dragul de a umple niste pagini (fie si virtuale)
                  Si clientii de mail - da, Thunderbird e mai rapid decit Outlook (deci nu ne legam de Lotus, ca pica argumentu); daca vrei si calendar, pune Lightning, si gata... ce naiba, mai, chiar credeti ca fara Microsoft n-ar mai exista tehnica de calcul? macar daca ramaneau pe linia lui NT/2000/2003 server, ca alea mai erau OS-uri cit de cit...
                  • 0 (0 voturi)    
                    E ok (Vineri, 11 iunie 2010, 21:46)

                    ac [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

                    Si tu si eu avem puntul de vedere, vorba lu Moromete. Chiar e misto, mai ales ca nu bati cimpii, si sper ca nici eu. Da' ne departam de la subiectu central, mai bine ne mai pocim pe vreun forum. Sa ne returnam din functie. Sau cum il intreba Sasa pe Misa, "Misa, cum face functiia ceia?" (adica ce returneaza, am ris o zi)
            • 0 (2 voturi)    
              ai si nu ai dreptate (Vineri, 11 iunie 2010, 11:39)

              boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui ac

              adica partea cu programabilitatea si extensibilitatea este, dar te blocheaza in softurile Microsoft (nu-s interoperabile cu nici o alta optiune), si nu este (vezi explicatia lui Eu the first de mai sus)
              Si apoi, astea-s bune la nivel de corporatii, unde sint oameni care stiu cu ce se maninca chestii de astea, sau chiar au nevoi ede ele, nu in institutii publice, unde in afar de un doc cu ceva tabele, eventual o foaie excel c-o list ade nume nu are deloc nevoie de punctele forte ale MS Office...
              • +1 (1 vot)    
                Si sa iti dau un contraexemplu (Vineri, 11 iunie 2010, 16:55)

                ac [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

                SpamBayes e extensie Outlook scrisa in Python. Happy? Are vreo 10-12 ani cred.
                • 0 (0 voturi)    
                  nu-sh ce-i ala (Vineri, 11 iunie 2010, 18:17)

                  boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui ac

                  n-am folosit-o vreodata, deci nu-s impresionat... mai ales c-ai pomenit de python :D asta inseamna ca nu-i portabil? sau ce? ca nu inteleg...
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu citesti propriile comentarii (Vineri, 11 iunie 2010, 21:44)

                    ac [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

                    "adica partea cu programabilitatea si extensibilitatea este, dar te blocheaza in softurile Microsoft"

                    si eu tocmai ti-am demonstrat ca nu-i asa. Numai daca Guido Rossum nu lucreaza la MS.

                    Si daca *tu* nu ai folosit SpamBayes, normal ca nu esti impresionat. Clar.
            • 0 (2 voturi)    
              esti tu atat de convins? (Vineri, 11 iunie 2010, 13:27)

              hbunny [utilizator] i-a raspuns lui ac

              De thunderbird ai auzit cumva?
              Nu de alta, dar o gramada de oameni il folosesc cu succes pe post de client de mail si nu cred sa mi se fi intamplat sa crape sau sa aiba probleme vreodata si il folosesc de ceva ani.
              De asemenea te asigur ca o sa gasesti o gramada de oameni care sa ofere exetensii la Open Office ca sa nu mai vorbesc ca noi in ditamai aplicatia de flow management, folosita intr-o gramada de tari din afara, inclusiv universitati, ministere si primarii din Franta, tocmai am intodus suport pentru Open Office si nu Office-ul de la Microsoft, ghici de ce? Si te asigur ca nu am avut plangeri de la clienti...
              • +1 (1 vot)    
                Da, multumesc la fel. (Vineri, 11 iunie 2010, 16:54)

                ac [utilizator] i-a raspuns lui hbunny

                Da, multumesc de intrebare, am auzit de Thunberbird, scriu si extensii Moz/FF/TB.

                Stiu ce e aia platforma Mozilla.
                Pot sa iti spun doar atit: TB e SINGURUL client de email care la stergerea unui profil a sters si TOATE emailurile. Si nu numai mie. Incidentul cu GMail e cunoscut. Sau ce? Evolution care se duce in cap din doi in doi?

                ***
                E placut sa vad cum sar toti sa laude un client de trei surcele, dealtfel (TB), cu nimic mai bun sau mai prost decit atitea altele (inclusiv Outlook Express, IMHO), si asta doar pentru ca am spus ca Outlook bate tot ce misca. Si intr-adevar bate, daca in loc de MS ar scrie pe el Ximian sau KDE vai ce bun ar fi.
                Face it, e pe locul 1. Da, da, de la porcii aia de la MS, 'r-ati ai dracului de imperialisti.

                Iar fraza "da' tu de [...] ai auzit" e revelatoare.
                • 0 (0 voturi)    
                  pai normal (Vineri, 11 iunie 2010, 18:19)

                  boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui ac

                  nici tu nu-ti sustii punctul de vedere - ia fii atent la tine:
                  "sar toti sa laude un client de trei surcele, dealtfel (TB), cu nimic mai bun sau mai prost decit atitea altele (inclusiv Outlook Express"
                  si imediat dupa:
                  "am spus ca Outlook bate tot ce misca"
                  Adica e mai bun sau mai prost?
                  Si, fii sincer, eu folosesc Evolution de cev aani, si nu pica deloc nici din 2 in 2, nici din 3 in 3... daca vrei sa fii impartial/obiectiv, atunci n-o lasa sa scape, ok?
                  • 0 (0 voturi)    
                    ? (Vineri, 11 iunie 2010, 21:39)

                    ac [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

                    Man, confunzi Outlook cu Outlook Express. Tipic.
                • +1 (1 vot)    
                  Depinde de modul de utilizare (Vineri, 11 iunie 2010, 19:27)

                  enter [utilizator] i-a raspuns lui ac

                  Presupun ca nu te asteptai ca dupa stergerea profilului sa-ti fi ramas si mesajele. Ca la urma urmei, se cheama 'stergerea unui profil'.
                  Dar despre Outlook Express pot sa-ti spun ca a devenit o rutina pentru mine sa raspund la erori privind eroarea 0x....0133' din outlook express, generata de depasirea 'limitei' de 2GB per fisier de date, sau de frecventele situatii in care se pierd mesaje dupa compactari.
                  Asadar, mai bine mergi matale pe Outlook Express, da banii si pe un soft de backup cu costul de licentiere asociat, pune-l pe backup zilnic, fa rost si de alti bani pentru spatiu de depozitare a mesajelor, si nu uita sa citesti zilnic rapoartele de la programele de backup. Sau sa-ti povestesc despre eroarea aia stupida, care apare la atasamente encodate TNEF (trimise de pe Outlook)? Uneori, acel tip de atasamente nu este afisat de Outlook Express.
                  De ce sa folosesti thunderbird, ca doar nu are nevoie de compactare, nu produce erorile alea stupide, si e prea complicat sa ii faci backup cu 'mozbackup'.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu esti la curent (Vineri, 11 iunie 2010, 21:40)

                    ac [utilizator] i-a raspuns lui enter

                    LE-A STERS DE PE GMAIL. Nu local.
                    A fost tambalau mare in US, nu mai tin minte data, niste sute de mii de useri s-au trezit cu conturile gmail goale. Nu glumesc.
                  • 0 (0 voturi)    
                    OE e gratis (Vineri, 11 iunie 2010, 21:43)

                    ac [utilizator] i-a raspuns lui enter

                    "Asadar, mai bine mergi matale pe Outlook Express, da banii si pe un soft de backup ..."

                    Limitarea de 2 GB cunoscuta.
                    http://support.microsoft.com/kb/903095
                    Nu folosesc OE, care e un client light. Aici era vorba de Outlook.

                    Si da man, TB > OE. Dar si ei au comis-o, asta voiam sa zic. Ambele sint free. Personal, nu imi place nici unul din ele. Happy?
                    • 0 (0 voturi)    
                      Gratis? (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 11:08)

                      enter [utilizator] i-a raspuns lui ac

                      Sa zicem ca OE e gratis. Dar nu la fel de gratis e si softul de backup, sau costul aditional indus de necesitatile de backup. Faptul ca acea limitare de 2GB este cunoscuta si nerezolvata de aproape un deceniu, impreuna cu problema pierderii mesajelor la compactari, nu-mi spune decat un singur lucru: ca MS nu are intentia de a face clientul de mail inclus in WinXP sa mearga bine. In schimb, cine e deranjat de aceasta limitare 'celebra', poate opta pentru un client mai performant, precum Outlook, nu? Si aici cred ca am pus clar in evidenta in ce consta suportul pentru un produs comercial, vs. open source.
                      Din punct de vedere al costului, poti compara Outlook Express cu Thunderbird, si am impresia ca TB e cu cel putin un ordin de magnitudine deasupra OE, iar din prisma functionalitatii putand sa se ia la tranta cu aplicatii comerciale cu cost sensibil: Outlook.

                      Iar situatia asta se poate reproduce, mai mult ca sigur, si pentru alte aplicatii.

                      Personal, n-am avut nici un fel de necaz cu Thunderbird, iar folosirea lui impreuna cu MozBackup chiar functioneaza 'as expected'.
          • +1 (1 vot)    
            si eu vreau sa vad (Vineri, 11 iunie 2010, 17:21)

            Lorena Antal [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

            ...cand dintr-un document de tip microsoft word o sa pot exporta in pdf cu un singur click asa cum fac in open office sau in lotus symphony. God bless the pinguins! ...ca daca nu erau ei as fi injurat fara serie fara numar pana sa-mi predau lucrarea de licenta si de atunci incoace
            • 0 (0 voturi)    
              Deci ti-ai facut licenta (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 22:00)

              ac [utilizator] i-a raspuns lui Lorena Antal

              Cu word-ul mult injurat? Cit priveste ca nu au export spre pdf, nici Adobe n-are export to .doc. E un "duel aerian" intre MS si Adobe. Dar asta e alt teren deja.
    • +6 (8 voturi)    
      reclama???? (Joi, 10 iunie 2010, 20:58)

      Spock [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Perdea neagra, reclama??? Dar cine cistiga colegu din afacere? Ai citit vreodata despre open source? Daca era vorba de produse MS sau Apple stiai cine ia cascavalul. Dar softul open source este accesibil gratuit oricui pe internet. Eu il folosesc acasa, 100% legal si n-am dat niciun ban pe el.

      Uite aici numai un articol despre citi bani a economisit jandarmeria franceza trecind la open source:

      http://www.osor.eu/news/fr-gendarmerie-saves-millions-with-open-desktop-and-web-applications
      • +4 (4 voturi)    
        Articolul din link (Vineri, 11 iunie 2010, 1:23)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Spock

        Excelent, pacat ca multi nu vad/inteleg :)

        Majoritatea celor din administratie nu fac decat sa scrie rapoarte si sa umple tabele cu diverse info, trimit mailuri, treaba utila dar la fel de bine facuta prin intermediul open source.

        Acolo unde este nevoie (pentru ca softul nu ruleaza decat pe WIndows) se merge pe Windows.

        Nu vad nimic rau in a optimiza. A, stai ca la noi cu 100mil euro se fac 2 metri de autostrada, de-aia vi se pare ca nu e mare scofala...
    • +6 (6 voturi)    
      reclama ? (Joi, 10 iunie 2010, 21:19)

      Rasboinicu [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Care reclama ? AdBlock Plus + AdBlock Plus Element Hider, si gata, nema reclama.
    • +3 (3 voturi)    
      - (Joi, 10 iunie 2010, 22:56)

      constantin [anonim] i-a raspuns lui stefan

      Sunteti de coma... Stefan vorbea de un banner care este afisat pe hotnews si nu are buton de close.... O dati in paranoia deja....
      • 0 (0 voturi)    
        Penal :) (Vineri, 11 iunie 2010, 1:29)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui constantin

        Ma amuz copios cu comentacii :)

        *Comentac=Persoana/Bot care comenteaza fara sa aiba habar de ceea ce se discuta dar au punct de vedere bine ferm!
    • 0 (0 voturi)    
      reclama (Vineri, 11 iunie 2010, 8:45)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Are buton da tot nasol e. Eu am completat chestionarul si totusi ma agaseaza continuu. Foarte enevant.
    • +2 (2 voturi)    
      foloseste adblock (Vineri, 11 iunie 2010, 10:10)

      dessik [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      plugin pentru firefox. Eu nu stiu cum arata reclamele pe net de vreo 3 ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Dragul meu, FYI (Vineri, 11 iunie 2010, 14:20)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      Mozilla Firefox + NoScript plugin
      • 0 (0 voturi)    
        NoScript e cam mult (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 11:10)

        enter [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

        O multime de lucruri din web-ul actual merg cum trebuie avand javascript activat. Daca obiectivul principal este 'securizarea perimetrului', noScript este extensia. Daca doar vrei sa scapi de reclame, avand o experienta web asa cum a intentionat creatorul sitului, AdBlock Plus e mai buna.
  • -1 (9 voturi)    
    Open Source (Joi, 10 iunie 2010, 20:34)

    aac [utilizator]

    de ce sa folosim software Open cind putem cumpara pe bani grei soft de 0,0002 bani de la Micro$oft si altii de aceeasi teapa? Mita si comisioane este raspunsul.
    • +1 (13 voturi)    
      Esti cam ingust la .... (Joi, 10 iunie 2010, 22:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui aac

      Tu chiar ai impresia ca open source e gratis? E doar o alta modalitate de a face bani. Iti dau soft-ul gratis, dar tu o sa ma platesti pe maintenance....Captivi intr-un soft protejat? Pai cine isi inchipuie ca nu stiu ce institutie o sa foloseasca source code-ul in vreun fel? E doar o ameteala iar oamenii care fac astfel de afirmatii nu prea inteleg ce se intampla!
      • +1 (3 voturi)    
        Sint cam ingust (Joi, 10 iunie 2010, 23:17)

        aac [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        asta-i adevarul. De fapt guvernul si administratia au cumparat si cumpara MIcro$oft numai pentru centralele nucleare (citeste EULA) care rimeaza in limba romana.

        Ce maintenance? Salariul unui sysadmin la 400 de computere bate de departe pe 10 ani de licente Microsoft.

        Do the math, asshole!
        • -2 (2 voturi)    
          Am avut dreptate! (Vineri, 11 iunie 2010, 9:17)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui aac

          Esti ingust tare frate! Tu ai impresia ca totul se rezula la a avea un sys-admin? Ai auzit de support? Daca este un bug intr-un produs ce face sys-adminul? Daca tot e gratis, cum de unele companii(red-hat de ex) vand distributii de Linux? Care sunt fraierii care le cumpara si de ce?
          Tu in ce industrie lucrezi de iti dai cu parerea despre open-source?? ...nu de alta, dar nu intelegi nimic..
          • +1 (1 vot)    
            mircea... (Vineri, 11 iunie 2010, 10:30)

            marius [anonim] i-a raspuns lui mircea

            in privinta linuxului ai dreptate. e gratis dar suportul e foarte scump. numai ca open source nu se reduce doar la linux. sunt foarte multe aplicatii open source foarte bune. poate ca fata de alte aplicatii contra cost nu au tot ce le trebuie dar nu inseamna ca nu gasesti o alta aplicatie tot open surce care sa acopere acea problema. iar paguba pe care o au microsoft din cauza open source deja si-o acopera prin ridicarea pretului licentei de windows. ia preturile intre un xp, un vista si un 7, vei observa o curiosa crestere de pret.
          • +4 (4 voturi)    
            Ai avut dreptate my ass! (Vineri, 11 iunie 2010, 10:54)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            MS inca are bugi vechi de ani de zile in aplicatiile ce le publica, nu doar in MS Office, si pe care nimeni nu-i scoate. Spre comparatie, daca un bug in ceva open source supravietuieste o luna, e mult. Si majoritatea aplicatiilor open source au mai nou implementate mecanisme similare WIndows Update-ului, asa ca sysadmin-ul nu prea are cu ce-si bate capul

            Exista intr-adevar RH Enterprise, pe care matale zici ca dai bani. Da' nu e asa. Ceea ce platesti matale, si e inclus in pretul pachetului, e suport profesional preplatit pe doi ani (sau ma rog, pe cat vrei sa cumperi), si ceva scule profesionale, care nu-s gratis. RH ar fi scos din business instantaneu daca si-ar permite sa ceara bani pe Linux in sine. Si chiar si asa, pt. aia mai saraci, exista CentOS, care e echivalentul RH Enterprise, fara chestiile comerciale, fara suport, si echivalent la nivel de surse cu RH Enterprise. Io cre' ca ceva informare nu ti-ar strica, inainte sa casti gura sa aberezi.

            Suport profesional nu e ceea ce ofera MS - am avut personal experienta nefericita de a solicita suport de la MS in SUA, si crede-ma, ce numesc ei suport e in cel mai bun caz o bascalie. Dupa o luna, am lasat-o moarta, ca a murit intre timp proiectul. N-am avu

            Si ca tot suntem la capitolul suport: incearca si matale, asa, de curiozitate, suportul oferit de comunitate pt. ceva open source. Daca ai o intrebare la care nu-ti raspunde nimeni (in mod pertinent, nu aberatii cum am primit eu de la MS) in termen de cateva zile, de obicei e cazul sa vezi daca nu cumva ai fost idiot cand ai pus intrebarea.

            Asa ca o fi el ingust filadel (desi io nu cred, cred doar ca a omis sa-ti dea referinte relevante), da' matale esti in cel mai bun caz obtuz, asta ca sa nu fiu prost crescut.

            Cat despre intelegere, matale ti-ai facut lumea matale ingusta, din informatie atent selectionata, si eviti cu grija sa accepti informatie noua sau experiente noi, care ar putea sa-ti schimbe parerea. Ce sa zic, halal intelegere.
          • +2 (2 voturi)    
            romania , linux , suport (Vineri, 11 iunie 2010, 11:00)

            Cop [anonim] i-a raspuns lui mircea

            Din punct de vedere al utilizarii resurselor Linuxul e cu mult mai eficient decit windows-ul . In special pe hardware mai vechi.

            Suportul se plateste si e normal sa fie asa. Ce inseamna suport: ai o problema cu un hardware mai special ... si atunci platesti pentru ca acel hardware sa fie adaugat.
            Sau ai o problema urgenta. suni la suport si contractual sint obligati sa rezolve problema.

            Iar o mare parte din banii incasati din opensource se intorc tot in opensource ( developeri si proiecte sponsorizate )

            Daca este un bug intr-un produs sysadminul poate lua masuri de precautie ( workaround) pina se rezolva problema. Iar o problema raportata se rezolva MULT mai repede in opensource decit sa zicem in cazul Micro$oft.

            Firme care asigura suport linux in romania avem slava domnului. Grupuri care dezvolta linux in Romania exista.

            Distributii care sint facute in Romania exista: a se vedea TFM , Nimblex , Bluewhite.

            Acuma hai sa discutam de costurile de suport . Un contract de maintenance servere se poate negocia incepind de la 50E / server / luna.

            O sa postez mai multe pe blog http://cop.tfm.ro/
          • 0 (0 voturi)    
            gresesti (Vineri, 11 iunie 2010, 11:42)

            boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui mircea

            REd Hat nu vinde linux, vinde suportul tehnic pentru distributia facuta de ei... si fraierii care le cumpara, crede-ma ca-s mult mai inteligenti decit tine (daca vrei sa faci o treaba serioasa, la nivel de corporatie, e greu tare cu MS... n-am auzit de-o firma care sa-ti tina cine stie ce servere pe MS - nici macar MS n-o face, cel putin nu in totalitate) si daca aplicatiile p ecare le folosesti nu necesita Windows, atunci mai bine te muti pe alt OS, indiferent care)
            • 0 (0 voturi)    
              @boogeyman (Vineri, 11 iunie 2010, 20:40)

              Madalina [anonim] i-a raspuns lui boogeyman

              Permite-mi sa te luminez putin. Am clenti care au configuratii complexe facut exclusiv pe software MS. Active Directory, servere de exchange, pana si voice messaging tot prin rolul UM adaugat de MS pe serverele de Exchange 2010.
              Sunt companii de asigurari, spitale mari din US, si multe universitati. Toate axate exclusiv pe soft MS. Pe Linux si opensource sunt retelele de hoteluri, businessurile mici cei corporate sunt axati pe MS.
              Am doi clienti in Olanda, tot universitati, ghici ce folosesc... MS.
              MS nu e asa de jos pe cat il vor unii.
      • +1 (1 vot)    
        Eficienta nu gratuitate. (Vineri, 11 iunie 2010, 7:04)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Nimic nu e gratis. Avantajul codului sursa deschis este ca platesti pentru ceea ce ai tu nevoie, nu pentru ceea ce vrea muschiul furnizorului.

        Nu mai trebuie sa ai evidente complicate cu ce computer ce licente foloseste, ca altfel, daca te incurci in licentele care de care mai compicate, ajungi sa platesti nevinovat amenda la BSA.

        Inseamna ca poti folosi orice specialist competent pentru a intretine, depana sau ajusta la nevoile tale softul, fara sa ceri voie furnizorului. Ai nevoie de super calitate super-garantata? Te duci la cei mari, dupa caz, Red Hat, Oracle, etc. Vrei doar un site web, o retea SoHo si niste aplicatii de birou banale? Iti angajezi doi-trei ITisti romani cu un minim de verificari si de certificare si deci cu un minim de salariu.

        Inseamna ca poti testa cit vrea sufletelul tau inainte sa implementezi fara sa iti ceara cineva bani.

        In plus, *nixurile open source nu au nevoie pe fiecare computer de anti-virus care sa consume resurse, au un firewall mai mult decit decent inclus din constructie. de asemenea - fiind mai modulare ca sisteme in retea multi-user si multi-tasking - permit folosirea mai eficienta a hardware-ului, de pilda mai multe zeci de operatori pot sa imparta cu succes resursele aceluiasi server de la terminale dumb de 100 de euro, .
        • +2 (2 voturi)    
          Avantajele sunt mai mari (Vineri, 11 iunie 2010, 10:59)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

          Orice audit de securitate serios rade de tine daca-i vii cu closed source.

          Cand ai de analizat un bug, de exemplu la integrarea intre doua aplicatii, daca lucrezi cu closed source de multe ori solutia e ca nu se poate, fara sa stii de ce.

          Pentru orice detaliu in plus la infrastructura tre' sa platesti in plus, si cand aduni costurile iti vine sa mori.

          Migrarea pe alt hardware, sau schimbarea unor aplicatii inseamna de multe ori necesitatea relicentierii sau macar a reinregistrarii produselor.

          Chiar daca matale ai nevoie doar de o varianta minimalista a unui produs, de multe ori nu ai posibilitatea licentierii doar a chestiei mici, si tre' sa investesti in hardware cat sa duca ditamai magaoaia din care matale exploatezi doar 10%.

          Si astea-s doar chestii cu care m-am intalnit personal.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e chiar asa, mate (Vineri, 11 iunie 2010, 9:43)

        jsmith [anonim] i-a raspuns lui mircea

        softul open-source este chiar gratis, nu trebuie sa platesti taxe ca sa-l utilizezi, nu trebuie sa platesti mentenanta; Daca vrei suport si functionalitati extinse, poti gasi contra cost.

        Problema nu e aici, ci in interoperabilitate si standarde deschise. Lucrez de multi ani in IT, stiu ce spun: cand mergi pe solutii Microsoft nu prea mai ai sanse sa renunti sau sa poti folosi si altceva pentru ca ei au grija ca alte solutii non-Microsoft sa nu se integreze cu cele ale lor decat asa la un nivel mediocru. Si atunci, esti fortat sa iei tot de la ei...
  • -2 (12 voturi)    
    Vadim II (Joi, 10 iunie 2010, 20:45)

    Cristi [anonim]

    Sa i se explice domnului ca open source nu inseamna gratis. Si apoi sa ne explice cine ar mai fi interesat sa creeze soft ca sa moara de foame. Sau el crede ca se rezolva totul din reclame, reclame la ce o sa mai fie, la sapun? De ce nu ar fi sapunul gratis?
    • +4 (10 voturi)    
      OPENSOURCE == FREE (Joi, 10 iunie 2010, 21:16)

      aisionline [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Nu stiu ce inseamna la tine open source. La mine open source inseamna licenta GNU/MIT. Produsele cu astfel de licenta sunt gratis.
      Si faptul ca e open source nu inseamna ca ploua cu biti din cer, inseamna ca cineva dezvolta softul respectiv dar iti da libertatea de a-l verifica, libertatea de a-l modifica si de a-i aduce fixuri.
      Dar totul e facut de programatori care sunt platiti. Sa nu crezi tu ca Ubuntu ( in care s-au investit 10 mil euro daca nu stiai ) e facut de niste baieti ca nu aveau ce face prin casa si s-au apucat de facut linuxuri.
    • +4 (8 voturi)    
      OpenSource <> gratis (Joi, 10 iunie 2010, 21:53)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Sunt de acord ca open source nu este gratis. Dar paveaza drumul catre open standards si transparenta.

      Nu imi mai convinte contractul de intretinere cu firma X care imi cere din ce in ce mai mult cu cat sunt mai dependendent de ei, schimb la firma Y.

      Ce face Microsoft este sa iti dea niste aplicatii care produc niste documente care pot fi citite numai cu Microsoft software iar daca vrea sa schimb nu pot.

      In sfarsit un pic de concurenta.
      • +4 (4 voturi)    
        Open source == gratis (Joi, 10 iunie 2010, 22:51)

        aisionline [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        OpenSource e gratis. Pentru softurile de care discutam ( Sistem de operare, suita office, engine baze de date, server web, domain controller ) astea sunt gratis si cu maintenance gratuita. Vrei sa te apuci sa faci Ubuntu sa joace hora mare, baga bani amice. In rest vorbim de Ubuntu ( gratis, update la fixuri regulat, update la versiune majora din 6 in 6 luni, cel mai intuitiv pana acum din cate am vazut si cu destule feature-uri ), OpenOffice ( la fel ca si ubuntu are fix-uri regulate si urmareste Office-ul MS pentru o compatibilitate cat mai mare ), MYSQL ( nu are rost sa discutam...e folosit in prostie ) sau SQLite , Apache ( la fel ca si MySQL ) in colaborare cu PHP sau mono pentru impatimitii ASP.Net, si altele.
        Pana ajungi sa bagi bani in astea schimbi PC-urile. Nu spun ca o sa ai probleme in a face training angajatilor, o sa ai nevoie de suport tehnic ( iti crapa ceva ) dar costurile initiale sunt zero si cele periodice cel mult la fel de mari ca si MS.
        • -2 (2 voturi)    
          ai grija (Vineri, 11 iunie 2010, 8:28)

          ha! [anonim] i-a raspuns lui aisionline

          MySQL nu e gratis. Mai citeste odata licenta.
          Si licenta GNU e destul de restrictiva (chiar si in comparatie cu licente pentru produse non free).

          Oricum, omul nostru s-a exprimat gresit. Probabil ca a vrut sa spuna ca ar trebui folosite alternative gratuite acolo unde se poate. Evident ca software-ul va fi intotdeauna scump. Chiar daca este dezvoltat pe o platforma open source.
          • +1 (1 vot)    
            prostii... (Vineri, 11 iunie 2010, 9:49)

            lius [anonim] i-a raspuns lui ha!

            Mysql este cu licenta duala: GPLv2 si Comerciala. Daca download-ezi varianta GPL, ai toate drepturile derivate, adica esti liber sa il folosesti in scopuri personale sau comerciale, sa-l modifici sau sa-l redistribui.

            Daca zici ca Mysql nu e free, cum de este inclus in toate distributiile de Linux, e folosit e atatea site-uri, etc. ?
      • 0 (0 voturi)    
        Serios? (Vineri, 11 iunie 2010, 9:21)

        alin [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        Formatul fisierelor e public! De unde si pana unde pot fi citite numai de ei? Ai auzit de Google Docs? Sti va se pot citi documente Word cu el? Mai ai nevoie de vreo explicatie?
        • 0 (0 voturi)    
          ba nu (Vineri, 11 iunie 2010, 11:57)

          boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui alin

          formatul .doc (si celelalte de la microsoft) n-a fost facut public, si nici nu cred c-o sa fie vreodata; faptul ca exista alte aplicatii care pot citi/scrie in formatul asta se datoreaza "reverse engineering"-ului
    • +1 (1 vot)    
      Muiutz (Joi, 10 iunie 2010, 23:20)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      traiesti intr-o societate umana in care tot ce e bun si sanatos a fost facut si distribuit fara sa ceara bani. Mai ai dubii?
  • +6 (8 voturi)    
    Open source (Joi, 10 iunie 2010, 20:57)

    marvio [utilizator]

    Multi au incercat sa convinga guvernele Romaniei de pana azi sa faca economii masive la achizitiile licentelor unor aplicatii si sisteme de operare pentru statiile de lucru din sectorul public, cumparand si produse open source, dar risipa a fost si in acest domeniu, permanentizata.

    In loc sa creeze locuri de munca pentru specialistii romani care ar fi oferit servicii de suport pentru software open source, toate guvernele Romaniei, au preferat si prefera in continuare sa importe aceste licente de sute de milioane de Euro anual, bani care evident, reduc bugetul, fara sa genereze noi locuri de munca.
    • +2 (2 voturi)    
      specialisti la stat e o utopie (Vineri, 11 iunie 2010, 10:29)

      eem [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      E adevarat ca in Romania sunt foarte multi specialisti IT care ar putea in 5 ani sa informatizeze toata administratia locala si centrala si sa faca din Romania unult dintre cele mai eficiente state din lume.
      Dar, acei specilaisti nu muncesc pe pufuleti, iar daca ii angajeaza statul si le da 2000 de euro salar, vor aparea pe antene ca avand salarii "nesimtite" si vor fi injurati de toti pierde vara din sistem.
  • -3 (7 voturi)    
    Ipocrizie crasa (Joi, 10 iunie 2010, 21:05)

    Dorin [anonim]

    Daca ar fi fost vorba despre o companie europeana si nu despre una americana (in acest caz Microsoft), sunt absolut convins ca doamna "comisar" (suna rau de tot "comisar" asta, cam la fel de rau ca pe vremea sovieticilor care puneau mana pe tarile din estul Europei) nici n-ar fi facut vorbire despre aceasta problema. Pai daca softurile ar fi toate gratuite oare cati programatori si-ar mai bate capul sa creeze ceva stiind ca munca lor este defapt munca patrotica, neplatita.
    Pe de alta parte doamna ignora ofertele diverse ale Microsoft, care se adreseaza diverselor necesitati ale celui care este dispus sa le achizitioneze. Daca n-ai nevoie de Office Professional iti poti cumpara Office Basic sau Small Business, la preturi destul de convenabile. Nimeni nu te obliga sa cumperi ceea ce nu ai nevoie! Pana la urma tot n-am inteles ce inseamna un "soft captiv".. Oricine, in orice moment, daca doreste, poate renunta la un soft. Apropo... "Open Office" este distribuit tot de Microsoft. Cat priveste Firefox, Ubuntu si Linux... Sa fim seriosi.... Nu in Firefox, Ubuntu sau Linux poti edita texte sau face calcul tabelar, etc. Doamna "comisar" e de-a dreptul penibila.
    • +6 (6 voturi)    
      utilizeaza intai asa ceva si dupa aceea mai vorbim (Joi, 10 iunie 2010, 22:38)

      cartman [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      ba chiar poti si nca foarte bine. doar echivalentul excel-ului de la open office e ceva mai slabutz decat excell, dar nu cu mult. in rest sistemuld e operare ubuntu este net superior windows-ului atat ca stabilitate, resurse folosite cat si structura logica a interfetzei
    • +5 (5 voturi)    
      doamne, citi specialisti pe lumea asta.... (Joi, 10 iunie 2010, 22:50)

      boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      OpenOffice distribuit de Micomoft... ma, tu chiar stii... :)
      Nu poti edita texte si nu poti face calcul tabelar pe linux? uite habar n-am avut... ma si mir in ce naiba lucrez eu de citiva ani :)
      Si asa mai departe... daca ai avea ocazia sa vezi ce se poate face intr-un alt sistem de operare, decit ce esti tu obisnuit sa asociezi c-un calculator, nu ti-ar veni sa crezi...
    • +7 (7 voturi)    
      putintica informatie (Joi, 10 iunie 2010, 22:50)

      bender [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Cum sa fie Open Office distribuit de Microsoft? Inca o intrebare: cum se face diferenta dintre Ubuntu si Linux? Nucleu si distributie, poate?! Cum sa-ti pui intrebarea daca poti edita tabele de calcul in Firefox, care este un browser si Ubuntu care este sistem de operare?!
    • +2 (2 voturi)    
      Habar n-ai despre ce vorbesti (Vineri, 11 iunie 2010, 7:29)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      ai facut mai multe afirmatii false decit cuvintele pe care le-ai folosit.

      Una dintre ele:
      Open Office nu este distribuit de Microsoft (decit la cosul de gunoi poate) ci este competitorul cel mai puternic la MS Office.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce comentariu.... (Vineri, 11 iunie 2010, 10:51)

      rcb [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      Mai Dorine, zici ca Open Office e distribuit de Microsoft??!! Cu atata cultura in materie, mai faci si politica si critici comisia europeana... Esti tipul de functionar roman: habar n-are pe ce lume traieste si mai si comenteaza. Hai sa-ti spun eu... daca ti se deschide wordul pe computerul din fata nu inseamna ca ai 'open office'.
  • +5 (5 voturi)    
    licente Microsoft (Joi, 10 iunie 2010, 21:07)

    exxe [anonim]

    100 mil euro. Atat plateste statul roman pentru 160 si ceva de mii de licente Microsoft (cu valabilitate de trei ani). Plata se face in zece rate, guvernul a inceput sa plateasca la inceputul acestui an.
  • -1 (15 voturi)    
    Gratis e mai scump decat pe bani (Joi, 10 iunie 2010, 21:46)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Exista o gramada de studii de piata care arata ca Open Source e mai scump decat soft de la Microsoft pe durata a 3 sau 5 ani, dar evanghelistii Open Source sunt ca ecologistii de la Greenpeace care sunt in stare s impuiste pe cineva ca sa demonstreze ca au dreptate. Costul de exploatare include suportul (pe care MS il are si la OS nu prea e sau e pe bani), daca apar probleme trebuie sa ai in firma un om care se ocupa de probleme si care se pricepe pe cand la MS ti se livreaza mura in gura solutia problemei in 2-3 zile, s.a.m.d.
    Nu zic sa nu folositi Open Source, dar daca il folositi trebuie sa va bazati fie pe un Guru din companie fie pe faptul ca suportul e extrordinar de scump. Ma rog, e cam ca atunci cand cumperi din piata (O.S.) si poate prinzi produse bune dar poate iei teapa si nu ai garantie versus marfa de la Supermarket (cam proasta, dar merge si am garantie de la o firma serioasa).
    • +5 (5 voturi)    
      Suportul (Joi, 10 iunie 2010, 22:17)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      e scump la toate.
    • +3 (3 voturi)    
      asa e, sint studii (Joi, 10 iunie 2010, 22:52)

      boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      da' ar fi culmea sa le si cred... mai ales ca n-am auzit de vreun studiu independent care sa demonstreze asta... toate au fost facute de companii care aveau ceva de cistigat (e plin internetul de chesti de astea)
    • +5 (5 voturi)    
      FUD (Vineri, 11 iunie 2010, 9:14)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      "Exista o gramada de studii de piata care arata ca Open Source e mai scump decat soft de la Microsoft pe durata a 3 sau 5 ani"

      O fi doar o coincidenta ca studiile alea sunt platite chiar de microsoft.

      "merge si am garantie de la o firma serioasa".

      Tu glumesti, lucrez la o firma maricica cu suport de la Microsoft, IBM si Oracle pe bani grei. La orice bug trebuie sa faci un pingpong de mail-uri cu indienii de acolo, sa te convinga ca e vina ta intr-un sa-ti spuna ca s-a rezolvat cu patchul x, de fapt nu s-a rezolvat si ping pong din nou.
    • +3 (3 voturi)    
      Da ma, si de-aia ... (Vineri, 11 iunie 2010, 11:14)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      ... unii care au totusi o administratie ceva ma i decenta decat noi (de ex. Bundeswehr, Library of Congress din SUA, armata suedeza, primaria din Berlin - sa mai zic?) au cam migrat tot ce-au putut pe Linux si open source.

      Si mai o chestie: daca cauti matale cu atentie, ai sa vezi ca sponsorul aproape tuturor studiilor care pretind ca open source e mai scump decat solutiile proprietare de la MS e tot MS. Crezi matale ca e scump sa platesti cateva mii de consultanti cu cateva mii de dolari sa scoata cateva mii de articole care toate zic acelasi lucru? Bugetul anual de marketing al MS e de mai multe milioane de EUR doar pt. RO. MS finanteaza sute de asa-zise organizatii independente pe tot globul, pe care in majoritatea timpului le lasa sa frece menta si sa faca cam ce le tuna, cu conditia ca ocazional sa plaseze cate o bomba din asta.

      Cauta matale studii de caz independente, pe cat posibil scrise de oameni din institutii care au parcurs procesul de migrare, si vezi ce zic alea. Dupa aia mai vorbim.

      Ca sa te lamuresti mai bine despre modul in care procedeaza MS ca sa ii indoctrineze pe unii ca matale, care iau de bun tot ce citesc, fara sa aplice propria judecata critica, vezi cum a decurs procesul de standardizare a ODF. In multe tari ale lumii (inclusiv RO), MS a cooptat in comitetele nationale de standardizare uneori sute de firme si institutii care anterior n-aveau nici in clin nici in maneca cu standardizarea, si le-a pus sa voteze in favoarea unui standard, care odata iesit, a daunat grav credibilitatii ISO in intreaga lume.

      Cat despre comparatia matale cu supermarket-ul, ai dreptate. Io cumpar cam tot ce pot exclusiv din piata, de la mici producatori, pe care-i stiu, si de la care cumpar de ani de zile. De la supermarket, atunci cand cumpar, am macar grija sa citesc atent eticheta - si de cele mai multe ori pun repede produsul inapoi pe raft: majoritatea produselor de la supermarket sunt relativ toxice, cam ca si licentele de la MS.
  • -2 (8 voturi)    
    Despre Open Source (Joi, 10 iunie 2010, 21:58)

    tavyy [anonim]

    Open source-urile sunt bune insa nu sunt gratis 100% (nimeni nu face nimic gratis). Poti sa le iei de pe net dar pe raspunderea ta. Un soft cumparat cu licenta este testat si ai suport pentru el. La un open source testarea este destul de slabuta insa daca ai nevoie de consiliere sa te tii bine. Un exemplu este JBoss care ofere gratis JBossAS insa daca vrei sa-l folosesti la adevarata lui capacitate si putere ai nevoie de consultanta de cele mai multe ori(asta daca nu vrei sa sapi in codul sursa cateva luni sa-l intelegi), iar aceasta este taxata daca nu ma insel la minut. In fine ideea cu open source-urile este buna insa trebuie sa se ia in calcul si riscul folosirii lor.
    • +10 (10 voturi)    
      Jboss (Joi, 10 iunie 2010, 22:13)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      Lasa bre că nu dezvoltă guvernu în JBoss. E vorba de stații de lucru și de Open Office că pe ăsta-l folosesc toți ciumeții. JBoss-ul e pentru tine care scrii programe și le vinzi după aia. Nu muta discuția pe filozofii.

      Pe Windowaze dai o ,ulțime de bani și după aia îți trebuie alți bani pentru Word și Excel, antivirus, antispyware, etc. Cît nu face.

      Pune Ubuntu și Fedora pe gratis și-ai tăiat cîteva milioane de euro. Bizonu bugetar care și-a luat carnetu de conducere pe PC trebuie să învețe să se descurce cu Open. Ce atîta parascoveală! Înainte avea sapă și nici aia nu-i plăcea.
    • +4 (8 voturi)    
      Open Source (Joi, 10 iunie 2010, 22:15)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      fiecare dintre noi știe că nu există pe lumea asta software mai bine testat decît cel open. Dacă mă contrazici trebuie să ai tank-uri nu argumente.
      • -4 (4 voturi)    
        La cate exemple am vazut (Joi, 10 iunie 2010, 22:43)

        aisionline [anonim] i-a raspuns lui aac

        ... procentul e de 10-15% super testate restul ai fi bine sa te apuci de debug..
    • +3 (3 voturi)    
      licenta=testat? (Joi, 10 iunie 2010, 22:42)

      toteu [anonim] i-a raspuns lui tavyy

      Partea trista e ca licenta software-ului pe bani scrie tot "provided as-is, no fittness for any purpose"
    • +1 (1 vot)    
      Io nu stiu ce programator esti matale ... (Vineri, 11 iunie 2010, 11:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      ... da' daca ai sa cauti putin, ai sa vezi ca mai toate numele mari din programare iti zic sa sapi in surse, ca e cea mai valabila forma de documentare. (poate unu' din ala cu facultatea la Spiru Haret si mai cateva certificari de la MS?)

      Cat despre testarea la open source: slabuta e judecata matale in domeniu. MS nici de-acu in o suta de ani n-o sa ajunga sa aibe atatia beta testeri cat au diverse softuri open source. Cu toti banii ce-i au, atatia oameni cati sunt voluntarii care testeaza open source-uri tot nu pot plati.

      Mai o chestie despre JBoss in mod particular: JBoss era o chestie atractiva acu' cativa ani, da' a luat-o la un moment dat pe aratura. Anume, incearca sa calareasca pe calul alb numit open source, da' de fapt fara a adopta intr-adevar principiile corespunzatoare. Parerea mea e ca nu va mai dura multi ani pana cand vor aparea alternative open source mai atractive. Comerciale oricum exista deja.
    • 0 (0 voturi)    
      Mosule. (Vineri, 11 iunie 2010, 14:31)

      it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui tavyy

      Eu personal am contribuit la Jboss cu ceva bug-uri fixate. La CXF de asemenea. Nu mi-au trebuit luni sa-l inteleg. Ci maxim citeva zile. Daca aveti probleme cu Jboss-ul si platiti la minut cheama-ma sa fac si eu un ban cinstit!!!
  • +2 (8 voturi)    
    Nu dați bani la M$-ul american (Joi, 10 iunie 2010, 22:01)

    Wasile [utilizator]

    Una la mână, banii pe care-i dăm pe licențe Micro$oft ajung la americani, Rău pentru economia europeană, bine pentru cea americană.
    Doi la mână, open-source într-adevăr nu înseamnă gratis, înseamnă însă că poți alege. Da, va costa nițel să faci training la angajat ca, în loc de e-ul ăla tăiat să apese pe vulpea rotundă, dar cam asta-i toată diferența.
    Trei la mână, închipuiți-vă cât de bine ar merge un sistem open-source care ar primi, sub formă de donații, sponsorizări sau ore-om, doar 10% din costul licențelor M$. Adică, dacă în loc de 5 milioane cheltuite pentru licențe de M$ Office ar da 500.000 unor dezvoltatori să adauge suport pentru toate cerințele lor,,, n-ar ieși mai bine?
    • -1 (3 voturi)    
      Ce zici tu se cheama protectionism (Joi, 10 iunie 2010, 22:37)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      Una e sa analizezi daca e mai bine sau nu cu Windows decat cu open source, alta e sa o dai in protectionism. Citeste pe net ce e ala si o sa vezi de ce felul in care abordezi tu lucrurile ar fi mai rau pt economia europeana decat banii dati pe liente M$. Stai linistit ca sunt lucruri care le importa si americanii de la europeni.
      • +3 (3 voturi)    
        protectionism (Joi, 10 iunie 2010, 23:58)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui Alex S

        ai auzit de conceptul "buy american"??? asta nu e protectionism? si e folosit pe scara larga in SUA la ora actuala. Pot sa-ti dau exemple concrete de contracte majore(sute de milioane de $$$$) semnate pe baza acestui principiu! hai sa nu vorbim de protectionism!
      • +1 (1 vot)    
        Aiurea (Vineri, 11 iunie 2010, 11:47)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

        Protectionism e atunci cand prin mijloace fiscale un stat incearca sa-si protejeze propriii producatori fata de cei din strainatate, si sa faca dificil accesul pe piata nationala a produselor din import.

        Cata vreme e vorba de open source, adica software care nu apartine nimanui, in sens comercial, dar oricui vrea sa-l foloseasca, io nu vad cum se poate vorbi de protectionism.

        In al doilea rand, omu' nu sustine impunerea unor masuri fiscale impotriva MS. Asa ca si daca ar fi open source-ul facut in SUA (ceea ce nu e cazul, din cauza restrictiilor tot mai groaznice legate de patentele de software date tot mai usor pe chestii tot mai idioate, atat in SUA cat si in Japonia, Europa e cam singura parte de pe glob unde se mai lucreaza intens la open source), tot nu s-ar putea vorbi de protectionism.

        Ce sustine omu' e o actiune nu musai coordonata precis, dar oricum izvorata din comunitatea de interese a consumatorilor, menita sa asigure un produs mai bun cu costuri mai mici. Chestie care io as zice ca e pozitiva.

        Nu pot insa sa nu remarc ca MS isi urmareste cu asiduitate programul de raspandire de frica, incertitudine si dubii (FUD in engleza). Sau au ajuns sa te indoctrineze, sau matale esti platit de ei. Parerea mea. Altfel nu vad cum puteai sa postezi un comentariu fara argumente solide.

        Da' stai linistit, is altii mai penibili ca matale chiar aici in thread.
  • +5 (7 voturi)    
    folosite in Germania (Joi, 10 iunie 2010, 22:12)

    adrian [anonim]

    In Germania, administratia publica foloseste diferite distributii de Linux si functioneaza. Adoptarea acestei solutii pentru Romania ar fi o buna idee care s-ar preta foarte bine acestei perioade de criza si ar putea fi continuata cu autostrada informatica a Romaniei.
    • +1 (1 vot)    
      tarile nordice (Vineri, 11 iunie 2010, 10:34)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Bazele linuxului sunt puse de un nordic.
      In acest moment comunitatea open source este f dezvoltata in tarile nordice. Produsele au cota de piata semnificativa.
      Sa nu uitam ca nordicii sunt cei care au peste 60% din economie si servicii pe internet
  • +5 (7 voturi)    
    cat cheltuie statul pe licente? (Joi, 10 iunie 2010, 22:26)

    phlo [anonim]

    Eu sunt curios cati bani cheltuie statul roman pe licente microsoft. Am citit in urma cu ceva timp un articol in care se ajunge la o suma de circa 30 de milioane de euro sau dolari nu mai retin.
    Ar putea fi o tema de casa pentru voi sa stim cat plateste statul pe licente.
    • -5 (5 voturi)    
      Si cat ar economisi? (Joi, 10 iunie 2010, 22:41)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui phlo

      Suportul e mult mai scump la Open Source, asa ca ce ar economisi statul daca nu ar plati licente (cu suport inclus) ci ar plati suport de cateva ori mai scump?
      Sau crezi ca functionarii de la stat sunt super-operatori de computere si nu au nevoie de suport tehnic?
      Inainte sa va dati cu parerea ca ce extraordinar e un Linux pe care il instalezi pe gratis eu zic sa analizati totusi costurile globale (hardware+sistem de operare+soft de aplicatii+cost de suport tehnic pentru o durata media de viata al unui PC de 3-5 ani) si dupa aia mai vorbim, ca deocamdata MS sparge tot la TCO (total cost of ownerrship=cost total pentru exploatare).
      • +3 (3 voturi)    
        nu-i deloc asa (Vineri, 11 iunie 2010, 0:26)

        boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

        fa-te administrator de retea (eu am lucrat pe un post de asta, si pe WIn, si pe Linux) si o sa-ti dai seama ca povestea Micromoft cu TCO mai mic e o abureala
      • +4 (4 voturi)    
        Angajati MS cu frica de somaj (Vineri, 11 iunie 2010, 0:46)

        Schweiz [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

        Domnule Petru Moldovan, angajat Microsoft, altfel nu imi dau seama cum poti debita astfel de prostii. Stai linistit, nemtii si-au facut calcule destul de bune de au inceput sa foloseasca Open Source. Fii sigur ca 90% din utilizatorii din instituile publice pot sa faca cu Open Office tot ce au de facut. Si aici nu ai nici un cost de suport.
      • +2 (2 voturi)    
        Si marmota ... (Vineri, 11 iunie 2010, 11:54)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

        Soru-mea, care e de meserie lingvist, si care se oftica pana acu' cativa ani cu regularitate ca nu reusea sa deschida Excel-uri cu Word, a primit de curand un laptop de la mine, cu Linux (Kubuntu karmic), OOo cu scule de limba pt. trei limbi diferite instalate, jocuri care sa nu-ti atrofieze creierul, playere de muzica si filme, browser de web, client de mail, cam tot ce ar avea ea vreodata nevoie.

        Pe langa ca arata mai bine ca Windows 7, nepotu-meu de vreo zece ani, care nu mai vazuse Linux inainte, s-a prins foarte repede de treaba, si a ajuns s-o invete pe mama-sa.

        Mama-sa, pe langa ca are un laptop cu vreo 200 dolari mai ieftin decat daca-i puneam Windows, are la dispozitie scule de limba de care ea chiar are nevoie in meserie, are o interfata care da clasa la tot ce au colegele si colegii ei, si nici nu se mai oftica ca nu poate deschide Excel-uri cu Word - OOo e in stare sa faca si asta, in caz ca nu stiai.

        Din motive obiective (e platforma target a unui client) am inceput sa folosim tot mai multe masini virtuale cu Linux si la lucru. Inclusiv fani hardcore de Windows recunosc ca Ubuntu/Kubuntu e de deaprte mai usor de folosit decat Windows.

        Asa ca sincer, io cre' ca matale ai vorbit fara sa ai experienta cu Linux, si doar ca sa te afli in treaba. Eventual de frica ca fiind bugetar s-ar putea sa vina maine sa-ti puna careva Linux si n-ai mai avea dragu' matale de solitaire. Stai linistit, ai si solitaire si minesweeper si pe Linux.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu numai ca ar economisi ... (Vineri, 11 iunie 2010, 16:08)

        Vasalie Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

        ... dar ar si incasa bani.

        Daca suta aia de milioane de euro data pe licente M$ ar fi platita integral pentru suport firmelor romanesti, aplicand gradul de colectare al impozitelor raportat la pib, de cca 32%, (in servicii procentul e mai mare) -> bugetul ar incasa peste 30 mil. euro si niste tineri bine pregatiti ar munci in tara si nu ar mai pleca care-ncotro dupa ce statul roman i-a scolit pe banii lui (nu ma intelegeti gresit, bine fac cei care pleaca, daca aici nu e loc pentru ei, dar asa s-ar mai face cateva locuri de munca bine platite).
        Daca banii pleaca la M$ ... ura si la gara, in tara raman niste spagi si ... cam atat!! Iar aia care iau spagile, nici macar nu le cheltuie in Romania, am mai incasa si noi ceva din ele, pentru ca maharii pleaca la Nisa, Mamaia le sta in gat (si mie imi sta, da' eu nu-s nici bugetar nici incasator de spagi)! Lamurit cum sta treaba cu "suportul e scump la open source" ???

        Referitor la costurile cu sculele si alte chestii inventate de baieti la fel de destepti ca aia care ne-au bagat in criza (adica TCO), eu folosesc la firma, ca scula de testare, un server care va implini curand venerabila varsta de 10 ani (PIII/800, 512 MB, 2x18 GB), toate componentele, in afara unui ventilator, sunt cele cu care l-am cumparat, pe care ruleaza un Turnkey Linux+Drupal 6. Pana acu' doi ani cand i-a crapat ventilatorul ala a fost online si si-a facut treaba. Costurile cu el ... vreo 2000$ la cumparare, un ventilator si ... cam atat, Softu' a facut 0 lei si 0 bani. Mint ... a "ingropat" si 2 UPS-uri ... da' pe alea le omora si daca rula M$-uri + a cosumat curent :))

        Daca ma convingi ca, platind 1000$ cat costa o licenta de Win2k server (si ca nu era nevoie sa fac upgrade hard+soft la un Win2003 server) + instalare si configurare ieseam mai ieftin decat cu Linux-urile (RH si CentOS 3,4,5 ... toate gratis, instalate si configurate de mine), eu renunt la Linux si ma intorc 12 ani in urma ... la momentul in care mi-am beeep picioarele in Windows.
    • +1 (1 vot)    
      100 de mii de ieuroi (Joi, 10 iunie 2010, 23:38)

      diddu [anonim] i-a raspuns lui phlo

      Aprox 100 de milioane de euro plateste statul pentru 162 de mii de licente Microsoft, pe trei ani. PLata se face in zece transe egale, incepand din 2010.
  • +6 (6 voturi)    
    closed source (Joi, 10 iunie 2010, 22:38)

    Spock [anonim]

    Vedeti aici ce a instalat prin sistemul sau de update MS pe mii de calculatoare saptamina asta, fara consimtamintul utilizatorilor:

    http://arstechnica.com/microsoft/news/2010/06/microsoft-slips-ie-firefox-add-on-into-toolbar-update.ars

    Pot sa va dau mii de exemple, unde oamenii au facut economii cu proiecte open source. Vezi Linuxul facut special de catre administratia orasului Viena sau de landul nemtesc Bavaria. Eu nu neg ca si open source costa bani, dar stabilitatea, lipsa virusilor si posibilitatea standardizarii sunt mai importante decit programele licentiate. Eu am o experienta foarte proasta cu tot ce insemana proprietar, mai ales daca este livrat la pachet cu un marketing ostil (vezi exemplul Apple).

    PS: nu cred ca o persoana care editeaza scrisori de o pagina in MS Word nu s-ar descurca si cu Open Office.
  • +5 (5 voturi)    
    Intrebari? (Joi, 10 iunie 2010, 22:44)

    Tudor [anonim]

    Acum scriu de pe un calculator fara Windows & altele pentru care musai trebuie sa platesti pentru a fi in legalitate. Deci pot! Si mai sunt milioane ca mine. Si nu-s geniu, nici prostul satului.
  • +5 (5 voturi)    
    avantaje open source (Joi, 10 iunie 2010, 22:58)

    bender [anonim]

    Prima intrebare pe care trebuie sa si-o puna cei responsabili de achizitii este cat la suta din soft-ul cumparat va fi folosit. Probabil ca nici 5%. Pentru a scrie un document si a face un tabel, Open Office sau chiar Abi Word, mai sunt si altele, sunt arhisuficiente. Iar Open Office poate fi folosit la fel de bine pe o distributie Linux. Pentru aplicatii cu adevarat speciale, trebuie investiti, dar sa cumperi licenta Windows, apoi Microsoft Office, plus ativirus, pentru ca in final sa scrii un document nu merita.
  • +5 (5 voturi)    
    Munca programatorilor (Joi, 10 iunie 2010, 23:35)

    willow [anonim]

    Munca oricui trebuie platita, deci si a programatorilor. Ideea e ca daca vrei soft de office gratuit acesta exista cu nemiluita, si deci administratia publica poate face economii serioase. In schimb daca vrei proiectare 3D serioasa, programe de simulare, sau alte chestii avansate trebuie platit, fiindca asa e corect.
  • -4 (4 voturi)    
    Niciunul (Joi, 10 iunie 2010, 23:41)

    Mihai [anonim]

    nu se gandeste ca femeia aia de la ghiseu sau din alte locuri, de multe ori trecuta peste 40 de ani deabia gaseste caracterele pe tastatura, nu stie decat sa dea "undo sau save", sa porneasca si sa inchida un calculator. Pentru ea windows e regele. Sa ii pui acum sa fie atenti ce extensie foloseste pentru un fisier excel open source(openoffice math) ca daca nu salveaza ca compatibil cu ms ofice seful ei s-ar putea sa nu-l poata deschide si sa il trimita din nou sa-l faca iar ea sa nu aiba habar ce sa faca e cam mult.
    Si banii investiti in adaptarea la noile sisteme de operare cine le plateste? Nu tot statul?
    E bun open source dar tre si sa ai cu cine sa le aplici, inca mai sunt primarii care folosesc registre in locul unei baze de date.
    E
    • +5 (5 voturi)    
      Prostii (Joi, 10 iunie 2010, 23:51)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Daca abia stie sa foloseasca calculatorul, inseamna ca utilizeaza oricum functionalitatile de baza. Acestea sunt la fel in OpenOffice.org si MS Office.
    • +3 (5 voturi)    
      da (Joi, 10 iunie 2010, 23:58)

      bubu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Absolut totul se poate preseta, inclusiv formatele de fisiere. Iar ctrl+s e acelasi si in MSOffice, si in OOo, sin in AbiWord.

      Nu trebuie nici o adaptare. Se poate face o distributie personalizata Windows-like (nu e mare lucru),si vaca de la ghiseu nici nu observa ce are sub mana.

      Iar p..da de la ghiseu nu are ce cauta in administratie, daca nu stie sa foloseasca un computer. Pt. ca nici eu ma pot angaja ca dirijor daca nu stiu muzica, e simplu.
      • 0 (0 voturi)    
        exista deja (Vineri, 11 iunie 2010, 12:38)

        boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui bubu

        vezi Ylmf, distributie linux facute de chinezi, si-o sa zici ca microsoft a ajuns opensource :)
    • 0 (0 voturi)    
      Primaria din München (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 13:01)

      Padurean [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      A ales formaturi open de documente, a renuntat la licente MS si Office si a trecut pe Limux+WolMux plus migrare de macrouri, softuri, etc. chiar daca trecerea la noile formate open a fost mai costisitoare pe termen scurt (3-5ani) decat recumpararea licentelor MS necesare.

      Mai multe poti citi la:

      http://www.muenchen.de/Rathaus/dir/limux/english/147197/

      http://www.osor.eu/studies/declaration-of-independence-the-limux-project-in-munich#section-1

      sau pe blogul unuia dintre IT-stii care au implementat noile solutii, dand si detallii despre dificultatile aparute.:

      http://www.floschi.info/2009/12/limux-review-2009/

      Succese in informare!
  • +5 (5 voturi)    
    Guvernul plateste zeci de milioane de $$ (Joi, 10 iunie 2010, 23:46)

    ms_thief [anonim]

    pt licente MS. Adica pt windows si office.

    Suma este uriasa. Pe la 100 de milioane pt licentele de pe compurile de la bugetari.

    Toti vin cu solutii pt reducerea cheltuielilor. Reducere de 100 de milioane care intra in buzubarul MS e mai buna decat concedieri.
  • -4 (4 voturi)    
    Open Source versus licenta pe bani (Vineri, 11 iunie 2010, 0:50)

    offfff [anonim]

    ori ca dai banii pe licenta si apoi ai mentenanta si suport, ori ca nu dai niciun ban pe licenta, dar ulterior dai pe suport si mentenanta ....NIMIC NU E FREE !!!!

    In informatica : consultanta sau dezvoltare, ori suport, totul costa si nimeni nu vine cu bani de-acasa !!!

    e doar marketing, sustinere, business, politica ...etc.etc. Exact ca si in oice industrie: farmeceutica, armament...etc etc.

    Cumparati voi armele si va dam munitie gratis, sau luati gratis armele si cumparati munitie pe bani. !!!!

    succes cui are alte iluzii, eu cand muncesc, muncesc pe bani !!!
    • +1 (1 vot)    
      Si la comerciale nu platesti in plus? (Vineri, 11 iunie 2010, 7:17)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui offfff

      Configurarea, mentenanta si suportul costa oricum. In schimb, la open source ai o mai mare libertate de a alege pe cine anume platesti sa faca softul generic pe care il instalezi sa faca ceea ce iti trebuie de fapt tie.

      La un capat, pentru aplicatiile simple, te descurci cu compartimentul IT al intreprinderii, la celalalt, la solutii complexe, puternic personalizate, in costul consultantei nu mai intra pretul licentelor pe care consultantii trebuie sa le achizitioneze pentru computerele lor.
    • +1 (1 vot)    
      Da, dar... (Vineri, 11 iunie 2010, 8:23)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui offfff

      Suportul se face tot de administratori platiti, la fel de bine poate fi si unul care sa stie in loc de linux si nu o sa coste mai mult ca doar traim in Romania :D
  • +3 (3 voturi)    
    front-end (Vineri, 11 iunie 2010, 1:10)

    adi [anonim]

    Apai ce discutati aci e numai 5% din ce se sifoneaza.
    De ce nu se discuta de web servere, licente, etc. Treburi de back platite sa fie folosite maxx 3%.
    Nici nu vreu sa calculez cit se foloseste din ce se investeste din bugetu' lu Bese saracul.
  • +3 (3 voturi)    
    va bateti capul degeba (Vineri, 11 iunie 2010, 5:44)

    goe [anonim]

    Dupa parerea mea mai bine le-ar lua masini de scris la majoritatea bugetarilor, ca oricum altceva nu fac cu calculatoarele alea. E adevarat ca nu poti juca Solitaire pe ele, nici vizita revista Click pe Internet, dar se pot gasi solutii alternative si gratuite (privitul pe geam de exemplu, barfitul la o tigara, etc). Masinile de scris tin cate 20 de ani, nu consuma curent, suportul e ieftin, nu se viruseaza si nu necesita nici spor de masina de scris. O economie uriasa fara nici o pierdere de functionalitate.
  • 0 (2 voturi)    
    Blablabla, si even more blabla (Vineri, 11 iunie 2010, 7:56)

    ac [utilizator]

    1. Le si vad pe mamaile distruse de la posta cautind My Documents. Alora cine le plateste trainingul? Sau dind din konsole.

    2. OpenOffice e destul de ok din cite aud (nu folosesc, recunosc), asta ar insemna totusi portarea documentelor. Cit timp ai celule cu text bine, fie, dar cind ajungem la Excel cu embedded OLE objects in el (pdf, charts, alte Word etc) o sa mai vedem.

    3. Scripts, VBS, VBA, proceduri - toata caruta de cod. Aici sa vedem cine si cum porteaza toate scripturile de automation pe... ce? Bonobo? Corba? DBus?

    My 0.02: una e sa pui un browser cind doar te dai pe net, alta cind ai extensii pe bani care au costat mai mult ca Windows-ul. Da, da, stiu, Mozilla are extensii nenumarate.
    Putine in schimb sint si bune, sau pot echivala ce este deja scris pe IE (un browser care a ajuns rau, de acord, dar inca MULT mai programabil; si sa nu incepeti cu ce misto e XUL fata de COM, le-am scris pe ambele si e de departe mult mai frustrant si mai limitativ modelul Mozilla).
    • -1 (1 vot)    
      Pe rand ... (Vineri, 11 iunie 2010, 12:07)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ac

      1. Nici o mamaie pe care o stiu eu nu foloseste My Documents. Toate isi pun ce au direct pe desktop. Chestie care se poate configura similar si pe Ubuntu. Cu singura diferenta ca se poate face cat de cat mai ordonat.

      2. Daca n-ai folosit OOo, mai bine nu-ti da cu parerea, ca dai in buruieni. OOo nu numa' ca e mai extensibil si mai programabil deca MS Office (am avut de-a face ca programator cu ambele), da' in afara de lipsa anumitor functii de statistica (pe care ti le poti scrie in VBA - da, VBA, ca pe MS Office) ai cam tot ce vrei dupa parerea mea intr-un mod mai comod decat cu MS Office - pe mine comoditatea in utilizare m-a convins sa migrez la OOo.

      3. Poate 90%, poate mai mult din ce e VBA se executa fara probleme si pe OOo. Cat despre extensii pe bani, care-s custom, ai dreptate, alea sunt costul cel mai mare asociat unei migrari. Si de asta nu scapi. Da' cheltuielile cu licentierea si cu suportul pe Windows pe urmatorii cinci ani depasesc in mod cert cam orice cred eu ca ar fi necesar de migrat in orice institutie romaneasca.

      Cat despre extensii de browser: ai dreptate, doar o proportie mica din taate cate exista sunt intr-adevar valabile. Da' proportia aia mica, aplicata la numarul mare de extensii, inca da un numar de multe ori mai mare decat tot ce ai la dispozitie pe gratis pt. IE.

      Io am avut ocazia sa compar alternativele open source cu cele comerciale destul de frecvent, in ultimii vreo 14 ani. Abia de as zice mai putin de cinci ani open source pe desktop a devenit mai atractiv pt. uz comercial decat platforma Windows.

      Nu cred ca cineva care nu face efortul sa isi verifice periodic concluziile poate emite o parere avizata in domeniu. Daca vrei matale sa te poti lua singur in serios, io zic sa-ti pui pe laptop kubuntu, sa ai rabdare cateva luni sa te obisnuiesti cu el, sa te inscrii in ceva forum-uri de suport, sa poti analiza calitatea suportului gratis oferit de comunitate, si dupa aia sa publici concluziile pe un blog.
      • +1 (1 vot)    
        Era sa zic (Vineri, 11 iunie 2010, 17:01)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Uite pina la urma un comentariu non-flamboyant contra MS. Daca nu terminai in forta cu matale pune kubuntu, te luam in serios. Asa nu pot decit sa iti spun: si legatura dintre ce am spus eu ca MAMAILE nu stiu (nu ca eu nu stiu) si ce ai spus tu ... fiind?

        Eu ma pot obisnui si cu umask si cu DeviceIoControl. Ideea aici era ca intotdeauna exista costuri de portare. Care sint mai mari decit licentele in sine. Cumperi softul X pe 1000 si importul de date pe 15000, ce naiba, sintem scolari?

        PS Partea ce desktopul de Ubuntu care se poate configura "cit de cit" mai ordonat decit cel de MS m-a spart. Las-asa.
  • +2 (2 voturi)    
    Alternativa open (Vineri, 11 iunie 2010, 8:08)

    Alexia [anonim]

    Problema cea mai mare este ca inca de pe bancile scolii (liceu, facultate) esti legat la ochi, lucrezi doar pe windows, microsoft office, sql etc. majoritatea softului oferit de catre microsoft, de cele mai multe ori gratuit sau pe bani putini, cu un singur scop, acela de a nu fi obisnuit cu alternativa.
  • +2 (2 voturi)    
    Folosesc Linux de 7 ani (Vineri, 11 iunie 2010, 8:52)

    cuculetz [anonim]

    Folosesc Linux de 7 ani. Ceea ce a inceput ca o distractie (curiozitate) s-a dovedit a fi mediul meu de lucru actual (atat acasa, cat si la servici).

    Nu stiu in ce masura realizeaza lumea cata siguranta si confort iti da un astfel de sistem de operare (nu exista virusi). Va invit sa urmariti un mic filmulet: http://www.youtube.com/watch?v=sufysSC0zDo&feature=related

    PS : Efectele introduse de cei de la Microsoft in Windows 7 exista in lumea Linux de foarte mult timp.
    • +1 (1 vot)    
      ... plus ... (Vineri, 11 iunie 2010, 12:13)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui cuculetz

      ... multe alte efecte care in Windows 7 nu exista. Plus zeci de mii de aplicatii testate si pregatite pt. instalare de maintainerii diferitelor distributii, pe care nu tre' sa le aduci din zeci de mii de locuri diferite, eventual pe bani, si pt. care ai suport de la o singura sursa - maintainer-ul distributiei. Plus mii de aplicatii pentru firme sau administratori de retea care pe Windows inca nici n-au fost portate. Plus alte mii de aplicatii pentru care pe Windows exista doar versiuni vechi. Plus viteza de reactie la raportarea de bugi - de la minim cateva luni de zile timp de remediere pt. Microsoft la uneori doar zile pentru open source. Plus calitatea excelenta, incomparabil mai buna decat orice suport platit, oferita de suportul gratis prin intermediul comunitatii de utilizatori.

      Totul e sa ai rabdare sa incerci. Cand descoperi ce iti ofera open source, te intrebi cum de ai putut fi atat de idiot ani de zile in sir incat sa te complici cu prostii care nu-si merita banii.
  • +1 (1 vot)    
    wf!? (Vineri, 11 iunie 2010, 10:05)

    gechi [utilizator]

    voi sunteti nebuni? cum sa le ia windowsu' la functionarii publici? Pai unde mai joaca ei Solitaire, frate? Hai sa fim seriosi.
  • +2 (2 voturi)    
    cateva lamuriri (Vineri, 11 iunie 2010, 10:11)

    slack [anonim]

    1. Softurile open-source sunt gratuite 100%. Ideile lansate de Microsoft ca de fapt nu e gratis, sunt doar ca sa sperie oamenii.

    De exemplu, o firma cumpara 100 PC-uri fara sistem de operare. Are de ales intre Windows OEM si Linux.
    Sa zicem ca licecnta de windows e 150E.

    Cost windows: 100 X 150E = 15000E
    Cost linux: 100 X 0 = 0.

    Buuun, imi veti zice ca la Windows ai suport... dar de fapt nu prea ai nici un suport real. Daca firma suna la Microsoft si le zice ca pe 2 statii nu au putut instala windows-ul ca a dat o eroare, etc. - cei de la microsoft le va zice sa mai incerce odata/cumpere alte pc-uri /citesca nu stiu ce articol. Faptul ca ai cumparat niste licente de windows nu inseama ca ai vreun suport real... suportul real costa mult mai mult. Deci pana la urma care e diferenta de suport? Ca sa nu mai zic, ca sa pretinzi suport, trebuei sa ai toate componentele certificate Microsoft ... de unde o serie de costuri suplimentare.


    2. Open-office nu stie de macro-uri... well, cautati pe google "OpenOffice.org Basic"

    De fapt aici problema e alta... am vazut exceluri de sute de MB, cu tot felul de scripturi care indeplineau cu greu roului unei mini aplicatii si care erau un cosmar sa le intretii/rulezi, etc. Oamenni buni, nu asta e solutia... In lumea Open-source filozofia e ca exista cate un utilitar pentru fiecare treaba. Daca nu poti face in open-office nu stiu ce automatizari/interogari, inseamna ca e mai binea asa si e timpul sa folosesti si altceva, cum ar fi o baza de date ( si ai de unde alge: sqlite, mysql, posgresql, etc.), un limbaj de programare user-friendly ( ruby?) in care poti sa faci de 1000 de ori mai multe decat Vbscripting in Excel. Si sa nu aud ca Vbscripting-ul e mai usor ca ruby... (perl?).
    • 0 (0 voturi)    
      Da man (Vineri, 11 iunie 2010, 10:36)

      ac [utilizator] i-a raspuns lui slack

      E mai usor ruby decit VBS ca stii tu ruby :)
      Eu habar n-am, dar stiu COM si pot produce un vbs rapid (ca scaffold nu l-am inteles nici in ziua de azi).

      Si oricum nu e "aia e mai buna". Tu esti o baraca. Ai jdemii de soft, documente, scripturi si extensii cu care iti faci treaba. Vii tu si zici "aruncati foxpro si excel si sa inlocuim cu ruby si txt". De acord. Cine porteaza toata sandramaua? Si sa nu vii sa imi zici ca vine unul la tine si zice "fa-o open source" ca ma tavalesc pe jos.

      Aia e problema. Doar gindeste-te ce ar fi acuma pentru o firma *DOAR* sa inlocuiasca toata pdf-urile pe care le are cu, sa zicem, .svg, .xml sau mai stiu eu ce. E enorm.
      • +1 (1 vot)    
        nu-i chiar asa (Vineri, 11 iunie 2010, 12:20)

        boogeyman [utilizator] i-a raspuns lui ac

        pina la urma, e vorba de standarde... de ce sa schimbi pdf cu svg, cind pdf e open standard?
        si slack are dreptate intr-un fel.. am vazut o groaza de chestii in domeniul ast acalculatoristic, de mi s-a oprit ceasul.. o groaza de oameni care folosesc excel in loc de baza de date, de exemplu. Cum sa portezi asa ceva in open source? cum sa portezi asa ceva intr-un program dedicat pt baze de date? nici nu mi-as bate capul... am vazut proiecte de arhitectura facute in Corel Draw, si PCB-uri desenate in Paint :))
        si oricum, ideea de baza e tot aia - intr-o corporatie nu se pun probleme de astea - e vorba de firme care trebuie sa faca bani, si cind e vorba de a face bani, ma indoiesc ca cineva o sa foloseasca un anume soft pentru o anume treaba doar fiindca e tot ce are la indemana; iar in administratia publica - s-a mai scris - ca sa scrii un amarit de document nu-ti trebuie numaidecit licenta de Office...
        • +1 (1 vot)    
          Situatia este ce este (Vineri, 11 iunie 2010, 17:03)

          ac [utilizator] i-a raspuns lui boogeyman

          Daca toti ar face bine ce fac, noi am vinde telefoane :)
  • +1 (1 vot)    
    Open MicroSoft (Vineri, 11 iunie 2010, 10:42)

    Dan [anonim]

    Stim ca Microsoft e o companie ce urmareste sa vanda cat mai mult si cu profit tot mai mare. De cand cu softul Open Source / Linux / Firefox (ba chiar si concurentul lor 'clasic' Apple), lumea (educata) a inceput sa foloseasca si altceva in afara de Internet Explorer / Excel / Word si Notepad. Marile achizitii publice sunt o mina nesecata ptr. M$. Asadar sa nu ne mire reactia uneopri agresiva si plina de dezinformari de genul suportul costa la Linux mai mult decat o licenta Windows... In lumea libera asta se cheama FUD. Fear, Uncertainty, and Doubt (FUD) is a tactic of rhetoric and fallacy used in sales, marketing, public relations,[1][2] politics and propaganda. FUD is generally a strategic attempt to influence public perception by disseminating negative and dubious/false information designed to undermine the credibility of their beliefs (Wikipedia).
  • 0 (0 voturi)    
    Experiment (Vineri, 11 iunie 2010, 10:46)

    Mihalache [anonim]

    Sustin si eu ca institutiile de stat ar trebui sa foloseasca cat mai mult open source, dar sunt multi contra pe aici care au argumente valide. Propun asadar altceva. De ce nu se implementeaza experimental os-uri si programe open source intr-o institutie oarecare? Daca intr-un anumit timp realizeaza ca au iesit mai ieftin si nu au alte probleme, sa ramana la open source si sa se implementeze si in alte parti. Bineinteles, sunt institutii care nu pot scapa de programe cumparate, ministerul comunicatiilor, de exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    Discutii separate (Vineri, 11 iunie 2010, 11:48)

    bogdan192 [utilizator]

    Freeware Vs Opensource Vs Non-open FW, Linux Vs Windows, Mac Vs PC. Nu despre asta e articolul.

    Daca ati fi citit si ce zice tanti, inainte sa va dati unul altuia in cap, ati vi inteles ca doamna nu ataca dreptul nimanui de a face afaceri ci doar avertizeaza ca unele SW-uri comerciale au licente ce restrang prea mult libertatea de actiune a utilizatorilor (in special a celor mari).

    In plus, declaratia ei nu trebuie scoasa din context. Ea a fost facuta la un congres open source si e normal ca acolo sa nu spuna lucruri de bine despre softuri comerciale.

    That being said, CV-ul si actiunile doamnei sunt destul de interesante. E membru in multe board-uri, unele ale catorva societati care fac si software, deci nu ar fi chiar in interesul ei sa isi dea singura in cap. Pe langa asta, e membru al unui partid liberal-conservator (cu tendinte puternic liberale). Ce a convins-o sa spuna lucrurile pe sleau despre software-ul comercial nu e in bibliografia ei.
  • +1 (1 vot)    
    open source e o idee buna in general (Vineri, 11 iunie 2010, 12:53)

    gelu [anonim]

    dar in RO discutia este inutila. orice solutie s-ar aplica, scopul alesilor e sa traga bani din buget indiferent cum. asa ca lumea se ambaleaza degeaba.
  • +1 (1 vot)    
    Ubuntu vs Windows (Vineri, 11 iunie 2010, 13:26)

    phlo [utilizator]

    Daca parintii mei la 55 de ani se descurca pe ubuntu sunt sigur ca pot si functionarii, ma rog aia care mai au habar cat de cat de calculator.
    • +1 (1 vot)    
      Mica istorioara OS (Vineri, 11 iunie 2010, 16:39)

      Vasalie Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui phlo

      In 2002 am instalat la o fabrica (fosta comunista, proaspat privatizata) tot ce inseamna informatica, cand ne-am dus noi nu aveau decat un calculator la secretara.

      Din considerente e pret (nu aveau bani prea multi, dar vroiau 15 posturi de lucru) am ales sa cumparam un server mai maricel (dual XEON, 4 GB RAM, 4x36GB SCSI 15k rpm in RAID 5 + 1x36 GB pentru sistem, retea 2x1000), switch cu 24x100+2x1000, am instalat pe el un RH nustiucat + LTSP si am cumparat statii SH, fara HDD, undeva la 50E bucata (calculator + monitor de 17") la care s-au adaugat inca vreo 20E/buc. placile de retea care sa stie sa porneasca de pe server. Am luat 20 statii, sa aiba de unde schimba daca mai crapa :D Totul a costat cca 5000E (inclusiv tras cablurile).
      Daca mergeam pe varinta M$ ... ma indoiesc ca ne mai ramaneau suficienti bani de scule dupa ce plateam softul :D

      Dupa ce am rezolvat-o cu sculele ... a venit randul personalului. Pentru inceput ne-am gandit sa le trimitem la un curs de caculatoare, sa invete sa-i dea drumu' si alte maruntisuri ... dar ne-a trecut repede, din fericire. Le-am luat pe mamaite (mai bine de jumatate sunt deja pensionate la limita de varsta ... erau in fabrica de cand se construise) la scolit si dupa 2 saptamani de stat acolo 8 ore/zi, 2-3 persoane, s-au dat pe brazda. Partea distractiva a fost in momentul in care au inceput sa ceara cei de la diverse fiscuri si sanatati declaratiile pe discheta si a trebuit sa le pun un windows pe un calculator in contabilitate. Desi pe Linux se descurcau ca gasca-n apa ... pe windows a fost un adevarat circ pana cand s-au obisnuit sa lucreze.
      Chiar si acum, o parte din statii lucreaza pe aceeasi varianta de Linux pe care am instalat-o acum 8 ani si nu vor sa renunte la el, desi firma isi poate permite sa le cumpere statii cu windows ... nici nu vor sa auda. Deja SH-urile au inceput sa cedeze pe capete si a trebuit sa inlocuim o parte din ele ... iar pe sculele noi am instalat ubuntu ... si toata lumea este fericita :)
      • 0 (0 voturi)    
        Unbuntu (Vineri, 11 iunie 2010, 17:50)

        Lorena Antal [utilizator] i-a raspuns lui Vasalie Sa Traiti

        Sotul meu e programator de prima mana curtat in europa. de cand se stie el programator lucreaza pe linux iar de cand cu ununtu... mai avem un membru al familiei care creste si se dezvolta cu fiecare versiune noua. de cate ori mai "repara' cate un windows din politete fata de vecini face cu nervii si nu intelege de ce vor unii neaparat epoca de piatra cand ar putea fi in civilizatie. E bine pentru cine poate pricepe diferenta dintre open souce si restul....
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Vineri, 11 iunie 2010, 18:32)

          Vasalie Sa Traiti [utilizator] i-a raspuns lui Lorena Antal

          :))

          Eu programez de dinainte sa bage nenea Linus anuntul cu kernelul lui minune pe ... ceea ce era la vremea aia "net" :D

          Am inceput pe vremurile DOS-ului, am continuat pe Windows ... dar undeva la sf. lui '97 injuram de zor '95-ul in biroul unui linuxist. Asta se uita la mine si ma intreaba ... ai 300 MB liberi pe disc si 8 MB memorie pe calculator?? Aveam ... chiar 12 megi de ram :D, asa ca a doua zi m-am dus la el, mi-a instalat un RH 4.2, mi-a aratat cateva chestii timp de vreo 2-3 ore si mi-a dat drumu' sa sap.

          Un an mai tarziu terminam de instalat (impreuna cu guru de mai sus) prima mea aplicatie complet sub Linux (server central+7 servere locale, replicare pe linii inchiriate de la RTL care mergeau 10-12 zile/luna ... asta aveam la vremea aia :( s.a.m.d.). De atunci am mai lucrat doar o singura aplicatie care ruleaza pe Windows ... dar a fost o obligatie (nu a fost moca ,,, dar trebuia sa o fac, chiar daca nu-mi placea ce fac :D) si ... mi-am reamintit tot arsenalul de injuraturi pe care-l cam uitasem in ultimii ani :))

          PS Eu nu mai repar windows-uri nici macar din politete :D Cine are bani si cumpara windows, are bani si de devirusari, reinstalari etc. Ma mai tin la curent cu ce apare nou din cauza laptop-ului sotiei pe care am si windows, desi cea mai mare parte din timp si ea tot pe Kubuntu :D
  • +2 (2 voturi)    
    LICENTE MICROSOFT SI NU NUMAI, IN UNIVERSITATI !! (Vineri, 11 iunie 2010, 17:04)

    univeritar [anonim]

    Ce open source se vorbeste aici.
    Niciodata la noi la Romanica. Toata lumea se face ca nu pricepe, si mergem la mica ciupeala. 90% din programele folosite in invatamantul universitar Romanesc este furate (piratate). Ma refer la Windows, MSOffice, antivirusi, autocad, etc.
    Cei de la controlul pirateriei se fac ca ploua.
    Cand un cadru universitar, din alte tari civilizate unde se foloseste la greu opensource, vine pe la noi prin universitati, isi face cruce de cate programe scumpe la licenta avem si folosim.
    Asta se intampla in universitatile noastre, unde ar trebui sa avem o calitate a oamenilor, ce sa mai zic de alte institutii care nu se ocupa cu educarea oamenilor.
    Ce sa facem daca in universitatile noastre se promoveaza furtul si nu alternative.
    Suntem si vom fi un popor de hoti (mai mult sau mai putin prin morala propagata la orice nivel de
    "A MERGE LA MICA CIUPEALA").
    • 0 (0 voturi)    
      mec (Duminică, 13 iunie 2010, 14:14)

      iordan m [anonim] i-a raspuns lui univeritar

      ministerul analfabetizarii ester primul infractor; A INTRODUS AUTOCAD in programa scolara dar nu asigura licentele necesare.
  • +1 (1 vot)    
    buna dimineata (Vineri, 11 iunie 2010, 17:09)

    Loryya [anonim]

    ar fi timpul sa se trezeasca si ai nostri.
    cei mai destepti si ceva mai civilizati ca noi folosesc deja de mult timp software si aplicatii open source in institutiile publice de la scoli la primarii si asa mai departe. si culmea! se descurca si fac aceleasi lucruri ca si pana acum!...doar cu mai putina risipa
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Duminică, 13 iunie 2010, 14:08)

    iordanmarcel [anonim]

    de mult am spus asta. exista deja traininguri specializate care asigura conversia angajatilor in timp record, doar un exemplu la www/softedu.eu si ma iexista