Serviciile din platforma eRomania intarzie sa apara. Omnilogic acuza autoritatile de lipsa garantiilor de finantare

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 11 iunie 2010, 20:31 Economie | IT

Gabriel Marin, Omnilogic
Foto: AGERPRES
 documente
(05 Oct 2009) DOC, 3MB
(05 Oct 2009) DOC, 3MB
Omnilogic, firma care a castigat anul trecut o licitatie de peste 10 milioane euro (fonduri publice) pentru crearea unui portal IT cu informatii despre toate localitatile din Romania, parte din proiectul national de informatizare a serviciilor publice, eRomania, a anuntat vineri ca nu a semnat pana acum contractul de furnizare. Gabriel Marin, directorul general al Omnilogic, a acuzat lipsa garantiilor de finantare oferite de stat, precizand ca cel mai probabil firma va fi nevoita sa finanteze integral acest proiect, urmand ca recuperarea banilor sa se faca in urmatorii 3-5 ani.

Doua licitatii au fost atribuite pana acum in cadrul eRomania, proiect prin care autoritatile promit crearea unui sistem national de e-guvernare care sa interconecteze administratia centrala si locala si sa informatizeze toate serviciile publice catre cetateni si firme.

  • Autoritatile si Omnilogic nu au batut palma inca pentru portalul IT cu informatii despre toate localitatile din Romania

Una dintre acestea, numita eRomania 2, in valoare de peste 10 milioane euro (fara TVA), a fost castigata la sfarsitul anului trecut de catre Omnilogic si presupunea crearea unui portal cu informatii despre toate localitatile din Romania.

Pana la acest moment insa, contractul de furnizare de servicii nu a fost semnat, iar oficialii Omnilogic acuza lipsa unor garantii guvernamentale necesare in contractarea unor credite.

"Finantarea proiectelor guvernamentale este extrem de dificila. (...) Intrebarea este care sunt colateralele (garantiile) care se pot oferi pentru finantarea unor asemenea proiecte. In cazul particular al acestui eRomania, sunt doua sanse: fie ma duc la MCSI si intreb daca se acorda o garantie guvernamentala sau ceva cu care sa ma duc la banca sau acest deal se face cu risc 100% Omnilogic. Asta inseamna ca eu dezvolt, cheltuiesc niste bani pe infrastructura pe software dupa care sper ca vor exista si alocarile bugetare prin care sa-mi recuperez acei bani. Contractul nu este semnat inca. Negociem. Este foarte clar pentru noi ca nu vom obtine nici un fel de garantie din partea guvernului si probabil il vom face 100% pe risc Omnilogic", a precizat vineri Gabriel Marin, directorul general al Omnilogic, prezent la un seminar organizat de Institutul de Cercetare in Informatica (ICI).

  • Explicatia Omnilogic pentru care doar cateva firme castiga si vor castiga marile proiecte IT demarate de stat

In completarea acestei situatii, directorul Omnilogic sustine ca aceasta este de fapt explicatia si pentru faptul ca in perioada urmatoare vom vedea doar cateva firme care sa castige marile proiecte IT guvernamentale.

"Cate firme din Romania au la acest moment capacitatea financiara de a sustine proiecte de asemenea amploare si de a-si recupera banii in 3-5 ani sau 10 ani? In perioada urmatoare veti vedea probabil ca numarul de firme care castiga proiecte guvernamentale va fi din ce in ce mai mic. Vor fi probabil 3-4 firme care sa suporte din punct de vedere financiar aceste proiecte. Nu e o problema de performanta tehnica ci de performanta financiara. Asta pentru ca de multe ori se spune "vai ca de ce a castigat iar x sau y?" Pentru ca are capacitatea financiara de a sustine acel proiect", a mai spus Marin.

  • Semnarea contractului cu Omnilogic, promisa in urmatoarele zile. Ministrul Comunicatiilor ameninta insa ca ar putea anula licitatia castigata de consortiul Sysware

Prezent la eveniment, Gabriel Sandu, ministrul Comunicatiilor a mentionat ca garantia pentru orice companie o reprezinta alocarea bugetara, solutia propusa fiind contracte bazate pe credite furnizor. Oficialul si-a exprimat increderea ca in cazul eRomania 2 contractul cu Omnilogic va fi semnat "in urmatoarele doua zile". De altfel si directorul Omnilogic si-a manifestat increderea ca se va ajunge la un acord poate chiar astazi si ca pana la sfarsitul acestui an vom avea cateva servicii in eRomania2".

Pe de alta parte, ministrul a atras atentia asupra primei licitatii atribuite in cadrul proiectului eRomania. Este vorba de eRomania1, contract in valoare tot de peste 10 milioane euro fara TVA (fonduri publice) castigata de consortiul format din firmele Sysware, Totalsoft, Provision, Star Storage, Softwin si Teamnet.

Contractul presupunea crearea unui portal IT cu rol de integrare pentru alte 13 subsisteme de tip portal, respectiv: «e-Justitie », « e-Agricultura », « e-Mediu », « e-Transport », « e-IMM-uri », « e-Functionari Publici », « e-Turism », « e-Cultura », « e-Statistica », « e-Educatie », « e-Cetatean », « e-Asociere », « e-Sanatate ». Fiecare subsistem ar trebui sa functioneze autonom si sa furnizeze catre populatie si firme servicii publice electronice.

"In prezent la eRomania 2 avem un decalaj de 6 luni care e foarte mare, iar la eRomania1 avem o problema reala pentru ca, la ora actuala, consortiul care a castigat acest proiect, nu a venit inca cu numarul de servicii pe care noi l-am solicitat. Luni le-am dat 10 zile ca sa prezinte numarul de servicii si continutul asa cum le-am cerut altfel anulam licitatia", a mai spus Gabriel Sandu.

Mai multe detalii despre arhitectura sistemului eRomania, proiectul national de e-guvernare pentru care autoritatile vor aloca fonduri publice si fonduri structurale de peste un miliard de euro in perioada 2010-2017, gasiti aici.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

4509 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Mare bataie de joc (Vineri, 11 iunie 2010, 20:44)

    Gabi [anonim]

    Portalurile sunt necesare dar in nici un caz in forma asta si la aceste preturi.
    E mai simplu si muuuult mai ieftin sa obligi subsistemele sa faca publice datele in format electronic, iar cei interesati sa le poata folosi pe o piata libera.
    Dar daca statul are bani, de ce sa nu ? Mare lucru inca 1 mld pe langa celelalte. Fara numar, si la mai multe.
    • 0 (6 voturi)    
      ??? (Vineri, 11 iunie 2010, 21:40)

      marinaru [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

      Nu prea sti ce vorbesti cu privire la acest proiect. Singurul dezavantaj ar fi pentru bugetarii care ar fi concediati.
      • 0 (0 voturi)    
        ba stiu, lucrez in domeniu (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 9:58)

        Gabi [anonim] i-a raspuns lui marinaru

        Nu neg necesitatea portalului.
        Dimpotriva, solutii inteligente IT ar reduce enorm stresul de la ghisee, costurile administrative... sa.
        Ceea ce spun este ca solutia aleasa 1 mld Euro pentru 1 singur dezvoltator cand exista atatia care ar face cel putin o parte din proiect gratis e bataie de joc.
        Daca informatiile sunt de interes general, simplul fapt ca le pun la dispozitie gratis - in forma bruta webservice de ex sau ftp- e suficient ca dezvoltatorii sa le preia si sa le prezinte, iar din trafic sa-si scoata investitia. Daca nu prezinta interes atunci qui prodest.
        Statul detine un monopol nepermis asupra unor informatii la care ar trebui sa aiba toata lumea acces.
        De ce sa nu am acces la modul in care se deruleaza bugetele institutiilor de stat?
        De ce e nevoie de saptamani pana cand INS publica datele economice? In fond nu face decat sa prelucreze datele obtinute din pool-uri.
        Solutia aleasa de stat ii perpetueaza monopolul asupra informatiilor, favorizeaza firmele mari in dauna celor mici si binenteles la suma asta nu poti sa te intrebi decat "cat" si "cui" da.
        • -1 (1 vot)    
          nu cred (Luni, 14 iunie 2010, 1:50)

          Psycon [utilizator] i-a raspuns lui Gabi

          Nu te trezi vorbind daca ai scris cateva programe.

          In primul rand in open source nu poti impune niste termene... sau vrei ca Romania sa se debirocratizese cam prin 2060? In al doilea rand cam cati din submiteri crezi ca va implementa corect plata taxelor si impozitelor (trecand peste greselile neintentionate)?
      • 0 (0 voturi)    
        !!! (Miercuri, 16 iunie 2010, 21:07)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui marinaru

        Bai, hmbre, asta doar aduna legaturile de la siteurile locale, pe care le-ai putea gasi cu google, oricum. De ce nu termina e-guvernare? Sunt niste mutalai fuduli la Comunicatii, car evor ei sa scrie istorie... pe bani publici.... Pe banii astia dotau toate institutiile publice cu PC si alte alea si era mai bine...
    • -1 (7 voturi)    
      e-Bine (Vineri, 11 iunie 2010, 22:58)

      Albu Zahar [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Foarte util portalul asta cu localitati. Si celelalte.
      In 5 - 10 ani o sa realizati voi avantajul.
      Acum, cum vedeti cu totii: 2 ore de acasa pana la servici, 2 de la servici pana acasa, 2 ore sa iesi din oras, inca 6 sa ajungi unde ai plecat ...
      Nu o sa mai fie asa! ....Cand va fi gata ... click - ai ajuns la servici, click - inapoi acasa, click - ai ajuns la mare, click - la munte, click ...
      Doar in e-Romania!!!
      • 0 (0 voturi)    
        in sistem privat (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 3:55)

        ginel [anonim] i-a raspuns lui Albu Zahar

        Un astfel de site are sens facut de privati ca poate fii mentinut, ca cineva ar avea interesul sa-l mentina.
        Facut de stat o sa fie doar un alt proiect mort dupa 5 ani, pentru ca alea 10 milioane nu acopera si motivatia cuiva de al mentine.
      • 0 (0 voturi)    
        pasarea Mihai Viteazu (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 10:07)

        Gabi [anonim] i-a raspuns lui Albu Zahar

        "Cand va fi gata ... click - ai ajuns la servici, click - inapoi acasa, click - ai ajuns la mare, click - la munte, click ."
        :))
        as vrea s-o vad si pe asta.
        Si cand fac "click la mare" ma si bronzez si dupa aia intru in apa nu?
        Pentru click la servici cred ca mai avem mult de asteptat, oricum pentru cei a caror activitate se preteaza exista solutii dedicate VNC, logmein.
        Oameni buni vorbim de 1.000.000.000 $ pentru niste portaluri care ofera informatii, nimic mai mult.
        De ce nu se generalizeaza depunerea declaratiilor pe NET, de ce treb sa plateasca o firma 1000 lei / an pt o semnatura electronica?
        Daca orice banca ofera internet banking la preturi mult mai mici de ce nu poate si statul sa-ti dea macar un extras de cont?
        Pe portalurile astea vor pune ce vor ei sa aflam nu ceea ce dorim noi.
    • 0 (0 voturi)    
      Portal pe dracu (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:10)

      Nea Marin Miliardar [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      500 milioane de euro pe un portal? Ca investitie sau servicii + amortizare?
      Stau si ma gandesc cate data centere cu tot cu licente se ridica cu banii astia. Si stau si ma gandesc cate cai batatorite de a aduce in mediul privat din banul public se creeaza si se mai si anunta in presa.
      IT-ul e un domeniu in care niciodata nu platesti cat face, ci cat esti dispus sa dai. In consecinta, cand pe un proiect de 1 mil vin toti licitantii si cer peste 500, oare nu suna ciudat?
      Stati si comentati, dar va intrebati din cate contracte cu statul, pe bune sau mai ales NU pe bune, au bani sefii vostri sa aiba profituri babane si eventual sa va mai dea si voua salarii din ce le mai ramane rest la paine ?
  • -1 (7 voturi)    
    de abia astept (Vineri, 11 iunie 2010, 21:16)

    lica padurica [anonim]

    acest proiect este cel mai bun lucru din ultimii 20 de ani. Felicitari Statului Roman pentru initiativa! Felicitari tuturor firmelor participante pentru profesionalism!
  • +3 (7 voturi)    
    Săracii oameni bogați... (Vineri, 11 iunie 2010, 21:31)

    Wasile [utilizator]

    Haide mă, ce ne plângem aici? Câte milioane de euro costă să faci o listă de localități, în care clientul fie îți livrează datele, fie nu ai ce trece pe listă?

    Părerea mea este că nu s-au înțeles la paraîndărăt, de vreme ce fondurile nu au fost deblocate. Mai lăsați un milion de la voi, mă Omnilogic, și veți avea și garanții :)
  • +3 (7 voturi)    
    e-Rahat (Vineri, 11 iunie 2010, 21:36)

    goe [anonim]

    10 milioane de euro pentru ce? Informatii despre toate localitatile din Romania? Adica dau click pe o harta si vad ca in comuna X traiesc nspe mii de locuitori si pe primar il cheama Costica, despre asta e vorba? Pe un asemenea rahat plateste statul roman 10 milioane de euro??? Putem sa vedem si noi undeva caietul de sarcini sau e secret?
  • 0 (6 voturi)    
    E normal sa-l faca din banii lor (Vineri, 11 iunie 2010, 21:46)

    hic sunt leones [utilizator]

    si abia la sfarsit cand il termina sa primeasca valoarea convenita in contract.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i ciudat? (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:16)

      Dorel [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Parca acum cateva luni personajul cu pricina predica guvernului ca da bani prea multi pe software si nu trece pe open source. Ia sa faca portalul asta pe tehnologii open source si pe gratis.
  • +5 (7 voturi)    
    eRomania (Vineri, 11 iunie 2010, 22:00)

    eu [anonim]

    cam multi bani ceruti de la stat cand programatorii care lucreaza pentru omnlogic castiga 1300ron net/luna
    • -1 (5 voturi)    
      Deci (Vineri, 11 iunie 2010, 22:58)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Asta inseamna ori ca are programatori foarte slabi, ori ca ii plateste la negru.
      • +2 (4 voturi)    
        da (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 0:10)

        goe [anonim] i-a raspuns lui Orpheus

        Inseamna probabil ambele: programatori slabi pe care ii plateste la negru.
    • +1 (1 vot)    
      Pai daca ar imparti cu voi profitul... (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 16:13)

      Hahahah [anonim] i-a raspuns lui eu

      ... lor ce le-ar mai ramane? Venituri cat mai mari si cheltuieli cat mai mici!
  • +1 (5 voturi)    
    Furt la drumu mare!!!! (Vineri, 11 iunie 2010, 23:22)

    George [anonim]

    Munca asta ar putea fi facuta gratis de elevii de liceu cu profil informatic
    • +2 (2 voturi)    
      totul e cu spaga (Vineri, 11 iunie 2010, 23:34)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui George

      Pai ne plateste la negru si recunosc ca la ce tehnologii folosim, nu e greu ca treaba asta s-o faca un elev de liceu. Dar aveti idee cata spaga da sefu' pt a prinde si mentine acest contract. si de-ar fi singurul proiect de acet tip din tara :(
  • +2 (4 voturi)    
    cam scump... (Vineri, 11 iunie 2010, 23:38)

    m.e [anonim]

    mult prea multi banii pentru un portal... daca cautau alta firma ar fii iesit mult mai ieftin si fara intarzieri...
  • +4 (6 voturi)    
    Saracii de la Omnilogic (Vineri, 11 iunie 2010, 23:49)

    Alex Popescu [anonim]

    Dupa ce ca au castigat o licitatie trucata de CP COnsultant - Corina Petrescu si Victor Panzaru, pe atunci director la OIPSI MCSI mai fac si valuri.
    Ti se face si scarba.
    Isi scot ei parleala pe contractul de la RADIOCOM si pe proiectele de milioane de euro pe care le-a aprobat Panzaru si pe care o sa le platim noi, prin bugetul de stat.
    • +2 (4 voturi)    
      Si SNR-ul a fost falimentat de ei (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 0:14)

      Radioamatoru' [anonim] i-a raspuns lui Alex Popescu

      Acum SNR bate la usa bancilor pentru credite in ziua de leafa.
  • +1 (1 vot)    
    wikipedia.. (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 8:32)

    dodu [anonim]

    face lucrul asta fara cei 10.000.000 euro bani publici.. :)
  • +1 (1 vot)    
    Sysware, Totalsoft, Star Storage, Softwin...? (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 9:09)

    iosiP [anonim]

    Pai a tunat si i-a adunat!
    Mai lipseste Siveco pentu lista completa a teparilor...
  • +1 (1 vot)    
    Caietele (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 10:54)

    Unu' [anonim]

    E interesant ce s-a pus in caietele de sarcini (recunosc... l-am deschis numa' pe primu' ca mi-a ajuns).
    Cel mai curios eram de sectiunea de arhitectura si design da' nah... am vazut ca are doar 40 de pagini. :P
    De fapt, care ar trebui sa fie rostul caietelor de sarcini pentru proiecte software de asemenea anvergura?
  • +1 (1 vot)    
    Da semnaturili? (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 11:31)

    Gabi [anonim]

    Pe vremea lui Ceasca orice investitie se facea in baza unui proiect justificativ asumat de niste persoane. Adica "Intocmit", "Verificat', "Aprobat" si inafara de semnaturi mai erau si niste nume care raspundeau pentru continutul documentului.
    Acum ne-am "civilizat".
    Nu-si mai asuma nimeni responsabilitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    se va fura, si aici (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 12:00)

    klaudyuxxx [anonim]

    din milioanele alea de euro parca vad ca ne alegem cu una din platformele Joomla, Wordpress :))