Vanzarile iPhone 4 stabilesc un nou record, in ciuda blocarii sistemului de rezervari online

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2010, 21:35 Economie | IT

Vanzarile celui mai nou produs al Apple Inc, iPhone 4, au depasit orice asteptari, in ciuda problemelor stanjenitoare legate de sistemul de rezervare online, relateaza Reuters. Actiunile companiei au crescut cu aproape 3% miercuri, pe fondul acestor vesti.

Apple a anuntat ca a vandut peste 600.000 de exemplare, un record pentru o singura zi de precomenzi, indicand faptul ca noul telefon va depasi din punct de vedere al vanzarilor modelele precedente.

Gigantul IT a fost insa nevoit sa-si ceara scuze miercuri, dupa ce a stopat temporar vanzarile, in conditiile in care volumul surprinzator de mare de comenzi a supraincarcat sistemul de aprobare.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1992 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    ...mai sunt si alte firme (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:11)

    etc [anonim]

    cat sunteti platiti sa publicati in nestire tot felul de "povestioare" (asta nu e stire) despre apple: "aifon face aia", "aiped face ailalta"....
    stiti, mai sunt si alte firme/produse despre care s-ar putea scrie..
    iar daca e publicitate platita, aveti macar decenta de a pune "P"-ul corespunzator
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 16 iunie 2010, 23:12)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui etc

      E stire venita pe Reuters, plus ca mai e pana sa fie disponibil in Romania asa ca nu-ti bate capul...
      • +1 (1 vot)    
        ... (Joi, 17 iunie 2010, 11:05)

        etc [anonim] i-a raspuns lui Aph

        sa inteleg ca reuters e doar cu ochii pe iphone? sau in general agentiile de stiri nu sunt interesate decat de ce a mai scos, bagat, zis, facut apple?
        nu ma deranjeaza stirea in sine, ci faptul ca pe hotnews nu poti citi decat stiri despre apple. miroase un pic a publicitate mascata.
  • -1 (9 voturi)    
    - (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:15)

    rontzaila [utilizator]

    sa inceapa zgomotul obisnuit: "telefon pentru fraieri", "cumpara doar snobii", "multi prosti pun botul la ce spune jobs" etc.
    incepeti, va rog, ca altfel o sa fiu dezamagit.
    • -1 (3 voturi)    
      asta astept si eu (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:34)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui rontzaila

      astept sa aud cum de fapt HTC evo 4g a vandut 20 de milioane.
    • +1 (1 vot)    
      nu e nevoie, ca vad ca ai inteles ideea (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:44)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

      :)
      • 0 (2 voturi)    
        nu prea (Miercuri, 16 iunie 2010, 23:40)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        HTC evo 4g marele competitor al iPhone a vandut de 10 ori mai putin in 3 zile. Adica 60 mii. Sprint a declarat 300mii iar cand un angajat al lor a dat cifrele reale l'au dat afara. Poate in vreo 5 ani o sa ajunga si Android ceva de capul lui dar ca orice produs Google o sa zaca in beta multi ani.
        La orice produs apple toti comenteaza la cea mai mic greseala. La windos nu mai comenteaza nimeni ca s'a obisnuit lumea iar la astea beta.. ce sa comentezi cand iti spune clar ca e in beta?
        • 0 (2 voturi)    
          fanboy (Joi, 17 iunie 2010, 0:29)

          muciflenduri [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          Ma intreb de ce au epuizat stocurile la HTC Evo daca tot nu le cumpara nimeni.
          Iphone 4 e cantecul de lebada al lui Apple. Nu vor mai lansa nimic in urmatoarele 24 de luni, iar in timpul asta vor iesi o multime de telefoane Android mai performate si cel putin 5 iphone killers.
    • +1 (1 vot)    
      Nope (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:46)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui rontzaila

      Craticioara aia nici macar critica nu merita :)
  • 0 (0 voturi)    
    Cum sa iti creezi singur (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:23)

    moucha [anonim]

    DDOS (Distributed Denial Of Service) si cand te gandesti ce simplu e de rezolvat access-list 10 deny any any
    • 0 (0 voturi)    
      :))))) (Miercuri, 16 iunie 2010, 23:18)

      cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui moucha

      pe inbound , nu? :)))
  • +1 (3 voturi)    
    iPhone (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:55)

    marius [anonim]

    Eu cred ca sunteti frustrati. Apple face numai lucruri super marfa, restul sunt umbre.
  • +1 (3 voturi)    
    Iphone (Joi, 17 iunie 2010, 0:14)

    Alex [anonim]

    Treaba e ca Apple stie ce face, o face bine , si are ce a mai buna tehnologie de pe piata, ma refer incepand de la soft pana la materialele carcasei si ale accesoriilor!
    Cei care vor sa ramana frustrati o pot face si sa se 'bucure' in continuare de N97 si alte mizerii de telefoane!
    Sent from my IPhone!
    • -1 (3 voturi)    
      i (Joi, 17 iunie 2010, 0:24)

      g [anonim] i-a raspuns lui Alex

      iSheep......beee,beeee.....
  • 0 (0 voturi)    
    Nu s fan (Joi, 17 iunie 2010, 1:57)

    kln [utilizator]

    (null)
    • +1 (1 vot)    
      ifon (Joi, 17 iunie 2010, 5:42)

      eu [anonim] i-a raspuns lui kln

      Aam avut toate modelele de ifon si acum am htc desire. Nu se compara , htc-ul e mult mai bun. Nu e nimic ce androidul sa nu faca, apple are foarte multe restrictii si limitari. Singura problema e ca htc-ul nu-si face reclama...
      • -1 (1 vot)    
        da (Joi, 17 iunie 2010, 9:20)

        a [anonim] i-a raspuns lui eu

        da, dar la calitatea asamblarii apple nu are rival. htc e departe la capitolul asta. acuma ramane de decis daca merita atatia bani in plus.