Apple a depasit gigantul PetroChina la capitalizarea bursiera. Acum este pe locul doi in lume

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 24 septembrie 2010, 9:02 Economie | IT

Compania Apple care a creat computerele Macintosh, iPod-ul, iPhone-ul si iPad-ul, a depasit, joi, gigantul petrolier chinez PetroChina pe piata bursiera, devenind a doua companie din lume dupa valoarea de piata, scrie AFP.

In timpul sedintei de tranzactionare, actiunile Apple au atins cifra record de 292,76 dolari, ajungand la o valoare totala de piata de 266 miliarde de dolari, in timp ce PetroChina valoara 265 miliarde dolari.

Singura companie americana cu o capitalizare bursiera mai mare decat Apple este Exxon Mobil, care avea joi o capitalizare de 310 miliarde de dolari.

Apple reusise, in luna mai, sa depaseasca Microsoft in functie de capitalizarea bursiera devenind cea mai valoroasa companie de tehnologie din lume.



Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2889 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    . (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:30)

    sache [anonim]

    a inebunit lumea asta......petrochina are 149 mld USD cifra de afaceri, 212 mld asset-uri si da de lucru la 539.000 de oameni. apple are 36 mld cifra de afaceri, 53 mld asset-uri si da de lucru la 36.000 de oameni. si totusi apple are valoare de piata mai mare..........
    • -2 (2 voturi)    
      :) (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:43)

      david [anonim] i-a raspuns lui sache

      corect
      si ne intrebam de ce e criza economica gobala....
    • +1 (1 vot)    
      apple (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:44)

      xttr_2003 [anonim] i-a raspuns lui sache

      vezi ce face iphone-ul asta :)
      bizara lumea in care traim
    • -2 (2 voturi)    
      Un nou crah bursier (Vineri, 24 septembrie 2010, 10:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui sache

      Si peste cativa ani se vor mai intreba unii tampiti de ce ca fi o noua criza bursiera. Sint prosti cine da atatia bani pe o actiune.
    • -2 (2 voturi)    
      Si totusi... (Vineri, 24 septembrie 2010, 10:12)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui sache

      ....acum 10 ani era mult mai nebuna decat acum; PER-ul e totusi decent, vreo 30 si ceva (media pe termen lung parca e pe la 20). Dar overall sunt de acord ca e supraevaluata mai ales ca domeniul IT mi se pare mai riscant decat cel petrolier (e mult mai greu sa te pastrezi in varf in domeniul IT).
    • +3 (3 voturi)    
      Deosebirea intre inteligenta si munca bruta (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:29)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui sache

      La bursa se coteaza mai mult inteligenta si capacitatea de a genera idei si produse noi decat munca bruta fara viziune !
      • -2 (2 voturi)    
        Straniu (Vineri, 24 septembrie 2010, 13:50)

        a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Eu credeam ca la bursa se apreciaza pe primul loc banii, apoi banii iar pe ultimul loc banii.
        • +2 (2 voturi)    
          revelatie (Vineri, 24 septembrie 2010, 15:46)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

          credeai prost
          uite ca te-ai luminat acum
    • +1 (1 vot)    
      dar ce zici de profituri ? (Vineri, 24 septembrie 2010, 18:30)

      john [anonim] i-a raspuns lui sache

      Profitul Apple tot creste de cativa ani buni, iar la ora actuala e de peste 2 ori mai mare decat cel inregistrat de PetroChina.

      Cifra de afaceri nu spune mare lucru daca veniturile nu depasesc cu prea mult cheltuielile ... cel mult ai rulaj mare si cam atata :)

      Iar comparatia cu numarul de oameni iarasi nu e tocmai relevanta: aia 36 000 sunt mult mai profitabili decat aia 540 000 :)
  • -2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 24 septembrie 2010, 9:42)

    haha [anonim]

    au umflat cu pompa.. e ca un balon care se va desumfla.

    nu are cum o firma care face jucarii IT sa depaseasca gigantii petrolieri.

    e fenomenul de fake market in care se pompeaza actiuni false, ca apoi investitorii sa isi scoata banii si sa reduca cota de piata a firmei.
    • +3 (3 voturi)    
      argumentare (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:03)

      alin [anonim] i-a raspuns lui haha

      cu cate din "jucariile" IT de la Apple te-ai jucat ca sa poti afirma asta ? Apple e un gigant pe piata IT , a depasit Microsoft lucru care nu credeam sa ajunga vreo companie din IT sa-l reuseasca, insa prin inovatie a reusit Apple...si s-ar putea sa ajunga chiar cea mai valoroasa companie tinand cont ca vanzarile de iPhone 4 si iPad de-abia au inceput in lume ... tehnologia avanseaza mereu avantajand unele companii si dezavantajand altele (cum sunt giganti din domenii unde retehnologizarea intregului sistem ar costa urias, pe cand la companiile din IT retehnologizarea se face zi de zi din mers prin integrare).
      • 0 (0 voturi)    
        . (Vineri, 24 septembrie 2010, 11:59)

        sache [anonim] i-a raspuns lui alin

        nu te contrazic, apple a excelat la capitolul inovatie. eu sint insa (cred) mai in virsta decit dvs si am vazut, poate, mai multe. acum vreo 25 de ani, citeam in reviste straine topuri asemanatoare. in primele zece erau numai giganti gen shell, bp, exxon, etc. dupa vreo 10 ani, vedeam in top10 cel putin 5 firme de IT. in afara de microsoft de care auzise toata lumea erau numai nume cvasinecunoscute, mai ales din lumea internetului. a venit apoi criza dot.com-urilor. s-au pierdut sume colosale. ca si o concluzie, nu contest inventivitatea celor de la apple dar cred ca vb de dimensiuni diferite. lacomia oamenilor a deformat institutia care se chema bursa. criza care ne maninca zilele acum este iarasi o consecinta a acestei deformari
      • -2 (2 voturi)    
        Se va dezumfla si bashica asta (Vineri, 24 septembrie 2010, 14:00)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui alin

        A fost o bula imobiliara care s-a dezumflat...
        Se va dezumfla si Apple, cu jucariile lui. Parca numai Apple exista? Si HTC e tare in domeniul smartphone, si mai e si RIM cu Blackberry, si mai sunt si altii...
        Si ceea ce face Apple ramane la nivel de jucarie, cand adevaratul soft de business este aproape monopolizat de Oracle, iar Microsoft aproape ca monopolizeza aplicatiile pe desktop.
  • +1 (1 vot)    
    E NORMAL (Vineri, 24 septembrie 2010, 12:09)

    axel [anonim]

    Am cumparat un iphone 4 cu 770euro si sunt extrem de multumit,isi merita toti banii. Apple va fi cea mai tare firma din lume