Apple amana varianta alba a iPhone 4 pana in primavara

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Miercuri, 27 octombrie 2010, 3:57 Economie | IT

iPhone 4 alb
Foto: Apple
Apple a anuntat miercuri ca varianta alba a iPhone 4 va fi disponibila incepand cu primavara anului viitor, informeaza Reuters.

Compania americana nu a dat explicatii suplimentare, mentinand explicatia originala, care spunea ca modelul alb este mai dificil de produs. Motivele sunt necunoscute, dar speculatiile variaza de la probleme cu obtinerea unei culori consistente pana la probleme in ceea ce priveste “scaparile” de lumina de la LED-urile din spatele display-ului.

iPhone 4 a fost lansat in luna iunie a acestui an in varianta sa neagra, iar Apple a declarat la acea vreme ca varianta alba va fi dispnibila la sfarsitul lunii iulie. Telefonul este distribuit la ora actuala in 89 de tari, iar Apple a vandut in ultimul trimestru peste 14 milioane de exemplare.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2623 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Nu pana in primavara ci pana in vara (Miercuri, 27 octombrie 2010, 4:17)

    moucha [anonim]

    iPhone 4 alb va avea o banda adeziva iBand pe toata lungimea antenei externe si vine la pachet cu o antena rubber-duck iDuck care la nevoie se poate monta in mufa pentru casca pentru imbunatatirea semnalului. Pachetul va fi comercializat in Europa la pert de 999 euro fara abonament si se va numi iPhone 5.
  • 0 (0 voturi)    
    iPhone 5 (Miercuri, 27 octombrie 2010, 7:49)

    User [anonim]

    O Sa vina in ianuarie !
  • +1 (3 voturi)    
    marketing (Miercuri, 27 octombrie 2010, 9:02)

    costica [anonim]

    Vrajeala, Steve Jobs vrea sa le ia banii de doua ori fraierilor care sunt ahtiati dupa produsele cu mar muscat: o data acum cand e musai sa isi ia noul iphone 4, o data la primavara cand trebuie sa sa il schimbe neaparat cu cel alb (ca sa se asorteze cu q7-le sidefiu din parcare :)), altfel pica de fraier(a) la gashca!!!
    Bravo Steve, nu-ti apreciez produsele dar inca o data ne arati ca esti un geniu al marketing-ului!
  • 0 (2 voturi)    
    Desteptarea (Miercuri, 27 octombrie 2010, 10:44)

    Romy [utilizator]

    O parte din oameni incep sa se destepte si vad ce ineamana Apple: produse absolut normale, pret astronomic, marketing genial.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu lucrati pe Apple... (Miercuri, 27 octombrie 2010, 12:44)

    Mihai [anonim]

    Se vede ca nu lucrati pe Mac.. altfel chiar nu poti spune ca sunt normale.. ca sunt ca PC-urile..
    • 0 (0 voturi)    
      ba da (Miercuri, 27 octombrie 2010, 13:32)

      ghitza [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Eu, de exemplu, lucrez pe Mac. Fac aplicatii pentru iPhone, iPad etc. Si sunt de acord cu comentariile de mai sus. PC-ul meu de acasa e de cateva ori mai rapid decat iMac-ul de la lucru, din toate punctele de vedere, si e mai ieftin.
      • +2 (2 voturi)    
        nu de viteza e vorba ci de self esteem (Miercuri, 27 octombrie 2010, 14:36)

        costica [anonim] i-a raspuns lui ghitza

        Mihai are sentimentul ca face parte dintr-un cerc exclusivist, elitist unde nu au acces toti sarantocii, plasticul alb si frumos lustruit si beculetul albastru din spatele marului muscat e un simbol al statutlui social :)
        Dar sa nu fim rautaciosi, fiecare cu alegerile lui.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu (Miercuri, 27 octombrie 2010, 15:59)

          cosmin2509 [utilizator] i-a raspuns lui costica

          Ai pus punctul pe i :).
          Foarte bun comentariul.
      • 0 (0 voturi)    
        Exemple (Vineri, 29 octombrie 2010, 14:30)

        Dean [anonim] i-a raspuns lui ghitza

        Spune-ne si noua, te rog, 2-3 aplicatii de pe iTunes pe care le-ai facut pentru iphone si iPad. Din pura curiozitate, intotdeauna m-am intrebat cat de bine sunt reprezentati programatorii romani.
    • 0 (0 voturi)    
      Cum, toti cocalarii (pitzi) lucreaza pe Mac? (Miercuri, 27 octombrie 2010, 16:56)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      De aceea au o productivitate foarte mare intre doua partide de clubbing pe Dorobanti.
  • +2 (2 voturi)    
    Comparatie (Miercuri, 27 octombrie 2010, 18:43)

    Dragos [anonim]

    Ignorand complet subiectul - iphone 4 alb - si continuand pe ideea discutiei de mai sus:

    Diferenta de la un hp Pavilion core i5 17" la un macbook pro cu configuratie similara e mare, in jurul a 800$. Dar aici intra socoteli pe care fiecare si le face dupa gusturi si preferinte:

    1. Hp are baterie de 10 ore? Raspuns, nu - 4,75 maxim, poate mai mult daca se adauga o galusca suplimentara care strica aspectul calculatorului, de altfel frumusel

    2. Hp vine cu sistem gratuit de operare? Raspuns, Nu, Windows trebuie platit separat [la fel solutia de securitate]

    3. Care dintre cele doua calculatoare este mai predispus la a se virusa? Raspuns - Hp - sunt foarte putini virusi cunoscuti pe Mac OS X, iar sansa [desi nu e imposibil] de a contracta unul e destul de mica. Cresc astfel costurile de intretinere [nu neaparat in bani, cat in timp, nervi samd]

    4. In cat timp se devalorizeaza cele doua produse? Desi investitia initiala este mai mare, un mac este capabil sa functioneze in termeni rezonabili ceva mai mult timp - 1-2 ani in comparatie cu un pc. Mac pro-urile costa enorm, dar viata lor poate ajunge si pana la 10 ani in conditii de forjare dramatica si fara upgrade-uri majore.

    5. Carcasa de aluminiu unibody e frumoasa si rezistenta. Nu are cum sa nu fie impresionanta si nu intamplator, HP urmeaza aceeasi directie pt multe dintre produsele lui. Cu alte cuvinte, Apple e construit din materiale mai bune si arata mai bine overall.

    Concluzie:
    Apple sunt produse premium. Vor fi intotdeauna mai scumpe si din motive practice, dar si din politici de marketing. In acelasi timp, experienta utilizarii e peste muuulte PC-uri, deci s-ar putea spune ca merita. Iar daca produsele apple sunt asa rele, v-ati uitat putin mai atent la Samsung Galaxy S? Va aduce aminte de vreun telefon anume? E pana la urma o chestiune de gusturi si posibilitati financiare. Nu va mai certati aiurea
  • 0 (0 voturi)    
    comparatie (Joi, 28 octombrie 2010, 8:39)

    je [anonim]

    mac vs. fujitsu : aproape aceeasi conviguratie(fujitsu mai slab cu 400 Mhz).am inregistrat niste seturi live.fujitsu le-a salvat de 3 ori mai greu si de 5 ori eroare.mac-ul zero erori.de aia am ales mac.(cu mentiunea ca fujitsu e model 2009 si mac-ul 2007).am facut o comparatie mica intre un 3gs si N97.e praf Nokia.mai multumit am fost de 1100 decat de N97.
  • 0 (0 voturi)    
    Apple! (Vineri, 29 octombrie 2010, 14:35)

    Mihai [anonim]

    Vulpea cand n-ajunge la struguri zice ca sunt acri.