VIDEO Ultima moda in Japonia: Concerte pop-rock sustinute de... holograme

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 12 noiembrie 2010, 12:27 Economie | IT

Holograma care a innebunit Japonia
Foto: Captura Youtube.com
Japonezii dovedesc inca o data ca sunt innebuniti de cele mai noi tehnologii si de lucrurile iesite din comun deoarece un nou fenomen umple salile: concerte pop si rock sustinute de artisti...holograme. Au aspect ciudat, nu sunt vii, insa canta cat se poate de bine, iar ca totul sa fie mai interesant, orchestra este una reala formata din instrumentisti umani, noteaza, dvice.com.

Presa americana relateaza cu uimire povestea de succes a avatarului care a innebunit Japonia, facand ca toate biletele la concerte sa se vanda cu mult timp inainte. Unii s-au grabit sa conchida ca artistii reali vor disparea peste un numar de ani, urmand sa fie inlocuiti de holograme ce pot fi modelate dupa cum cere publicul.

In Japonia lucrurile deja se schimba, iar cea mai noua vedeta se numeste Hatsune Miku si este o hologarama creata de firma Crypton Future Media.

Holograma a plecat in turneu, iar biletele se vand foarte bine pentru ca avatarul cu aspect de fantoma reuseste sa creeze o atmosfera antrenanta, mai ales ca pentru autenticitate orchestra e formata din instrumentisti cat se poate de reali.

Sa nu ne grabim sa cantam prohodul actualelor vedete pop si rock fiindca tehnologia holografica e inca scumpa si nu se va raspandi prea curand in Europa. Insa in 10 - 20 de ani lucrurile se pot schimba, iar tendintele din Japonia sunt un indiciu in acest sens.















Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9757 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    10-20 de ani? (Vineri, 12 noiembrie 2010, 12:52)

    arhideco [utilizator]

    Mosule, ce telefon ai, Nokia 3310? Habar nu ai cate modele de procesoare ies intr-un an de zile. A... iar TV HD 3D acum 5 ani nici nu-ti trecea prin minte, iar acum le ai pe piata.
    Traiasca Tehnologia!
    • 0 (2 voturi)    
      subscriu (Vineri, 12 noiembrie 2010, 13:08)

      eee [anonim] i-a raspuns lui arhideco

      nu mai trec 5 ani pana la o puternica penetrare a pietei cu tehnologia asta. Lumea avanseaza din ce in ce mai repede.... pacat de cei care nu inteleg ca trebuie sa tina pasul sau sunt dusi ...
    • 0 (0 voturi)    
      De acord evolutia va fi mult mai rapida ... (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:06)

      yyyyyy [utilizator] i-a raspuns lui arhideco

      ... chiar si in Europa
      In 2008 la o conferinta internationala Cisco il aducea pe scena (beaming on stage) pe unul din executivii sai sub forma de holograma, lucrurile se misca foarte rapid, vezi mai jos
      impactul acestei tehnologii se va resimti mai devreme decit mai tirziu ...
      YouTube - Telstra CEO live hologram using Musion Eyeliner
      May 29, 2008 ... In an Australian first, Telstra has used a hologram to beam its Chief ... to talk at a major function for senior business executives. ... Added to queue Cisco's On Stage Telepresence Experienceby HSL113018 views · 1:47 ...
      www.youtube.com/watch?v=P3jhFXmNUt8 -
      Cisco Hologram Technology
      In an Australian first, Telstra has used a hologram to beam its Chief ..... chief executive of Cisco, one of America's biggest technology companies. ...
      wn.com/Cisco_Hologram_Technology -
      • 0 (0 voturi)    
        Betia (Duminică, 14 noiembrie 2010, 18:42)

        Fane [anonim] i-a raspuns lui yyyyyy

        stiintificoida mosule. Pune mana pe carte.
  • +6 (6 voturi)    
    In curand (Vineri, 12 noiembrie 2010, 13:36)

    Cristi [anonim]

    O sa-l revedem pe Michael live. Hehe, acompaniat de Elvis
  • +2 (2 voturi)    
    Masinaria rock and roll (Vineri, 12 noiembrie 2010, 13:41)

    ionut [anonim]

    Asta imi aduce aminte de un roman SF bun, citit acum vreo 10 ani. Masinaria Rock And Roll (Little Heroes) - Norman Spinrad. Nu mai avem mult pana acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    @autor (Vineri, 12 noiembrie 2010, 13:58)

    bogdan192 [anonim]

    Nu e chiar holograma. E o proiectie pe un perete transparent, destul de scump ce-i drept. Si da, arata intr-un mare fel.

    Ce e cu adevarat magnific e softul vocal care canta melodiile alea. Vocaloid. Google it :D
  • +6 (6 voturi)    
    Un pas mic (Vineri, 12 noiembrie 2010, 14:02)

    sile [anonim]

    La cata valoare au multi dintre solistii actuali, folosirea unei holograme s-ar putea chiar sa creasca nivelul spectacolului.

    Cat despre "inlocuiti de holograme ce pot fi modelate dupa cum cere publicul", asta se intampla deja: buze, sani, funduri aranjate, ca sa ti se vada mai bine talentul...
  • +1 (1 vot)    
    concurenta serioasa (Vineri, 12 noiembrie 2010, 15:03)

    mem [anonim]

    papusica asta o sa scoata la pensie "cantaretele" de la noi ;)
    • +2 (2 voturi)    
      Nu cred (Vineri, 12 noiembrie 2010, 15:09)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui mem

      Te contrazic, cântăreţele de la noi nu ies niciodată la pensie :D. Ai auzit tu ca Mirabela Dauer sau Corina Chiriac să fi ieşit la pensie?
      • 0 (0 voturi)    
        eu cred! (Vineri, 12 noiembrie 2010, 15:40)

        userulluipeste [anonim] i-a raspuns lui Mitica

        ...nu, nu am auzit sa iasa astea la pensie. De fapt nu prea am mai auzit de ele deloc!
  • +2 (2 voturi)    
    ce frumos....si trist (Vineri, 12 noiembrie 2010, 15:28)

    cristina [anonim]

    Intr-adevar, minunat. Ce e trist e faptul ca acolo tehnologia se dezvolta rapid, americanii si rusii zboara pe luna, iar noi......la noi in unele localitati nici macar energie electrica nu este. Apoi gaz, canalizare si apa ce sa mai vorbim. Pacat......
    • 0 (0 voturi)    
      ha? (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 0:16)

      I [utilizator] i-a raspuns lui cristina

      apai stai linistita si pe la americani is unii fara curent iar la rusi... sunt mai multi ca la noi.

      In plus avem si noi arcaspace.com
  • +2 (2 voturi)    
    Holo (Vineri, 12 noiembrie 2010, 16:45)

    moroes [anonim]

    Ce e asa nemaivazut? Nu fac Gorillaz deja asta de ceva timp?
    • +1 (1 vot)    
      ba da (Vineri, 12 noiembrie 2010, 18:11)

      mada [anonim] i-a raspuns lui moroes

      da chiar, gorillaz fac de mult asta, poate nu o fi asa "high tech", nu ma pricept, dar arata si aia destul de bine
  • 0 (0 voturi)    
    astept televizorul holo (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:17)

    proiectii laser [anonim]

    producem si noi ceva din ultimele tehnologii? la pipera...
  • -2 (2 voturi)    
    petarde (Vineri, 12 noiembrie 2010, 21:47)

    PacMan [utilizator]

    dupa ce am vazut filmuletul nu pot decat sa zic ca nu pot sa cred cat de inapoiati suntem ca popor...
    • 0 (0 voturi)    
      Total in dezacord (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:19)

      Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui PacMan

      Cand eram mic (adica acum 20 de ani) puneam proiectorul diafilmelor (cert ai vazut asa ceva) pe o parte a cersafului alb, iar pe cealalta ne uitam noi, pushtii.

      Este exact aceeasi tehnologie - doar ca cersaful este acum un urias ciorap si nu mai proiectam poze ci filme.

      Holograma = fotografie in relief (tridimensionala)
      Aici nu e cazul, imaginea putand fi privita doar din fata.
      • 0 (0 voturi)    
        multi vad putini pricep (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 10:58)

        gabriel.pop [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

        Unde vezi tu ciorap? Este intradevar o holograma.
        • 0 (0 voturi)    
          Ba-i proiectie toata ziua (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 18:19)

          Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui gabriel.pop

          Primii doi stalpi sustin un ecran semi-transparent pe care este proiectata din spate imaginea.

          Casca ochii :))

          Nici vorba de holograma.
          Este o proiectie - ca filmul la cinematograf.

          Apropo: si la cinema, daca mergi in spatele panzei pe care se proiecteaza filmul il poti urmari, doar ca citesti de la dreapta la stanga subtitrarea.
    • 0 (2 voturi)    
      japonezii sunt bolnavi (Vineri, 12 noiembrie 2010, 23:38)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui PacMan

      Nu stiu daca din motivul asta poti spune ca suntem inapoiati... Gandestete ca sunt 2-3 mii de oameni acolo care aplauda un desen animat care reprezinta pana la urma un produs software... how sick is that?
      • +1 (1 vot)    
        Nu e chiar asa (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 18:21)

        Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        La prezentarea unei carti nu se aplauda?
        Si nici macar nu misca. E doar o carte. Ha-Ha ! Oamenii aplauda carti.

        Deci. S-o luam de la inceput.
        Aprecierea (aplauzele) sunt pentru artist - asta daca nu esti un copil de 5 ani, care nu intelege ca acel pesonaj a fost desenat de cineva.
  • +2 (2 voturi)    
    urmatoarele concerte (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 12:49)

    radu [anonim]

    la urmatoarele concerte atat vedeta cat si publicul vor fi holograme.. desigur, si banii de bilete vor fi tot holograme..
  • 0 (0 voturi)    
    Old style rocks (Sâmbătă, 13 noiembrie 2010, 20:11)

    Neutron [anonim]

    E proiectie pe un ecran invizibil publicului. Diferenta intre Gorillaz si fetisul asta japonez cu voce sintetizata e ca in spatele primilor stau oameni in carne si oase si voce netrecuta prin aparate. Iar pentru cine nu stie despre cine vorbesc, pe you tube scrieti: "Gorillaz Clint Eastwood brits performance".
  • 0 (0 voturi)    
    Holo-illusion (Joi, 18 noiembrie 2010, 17:56)

    Meclă [anonim]

    A' la moşu' să vedeţi metoda prin care A.Hr. va înşela pe mulţi... !