Televoice, firma unui fost sef al arbitrului telecom, pune in vanzare un eReader de 150 de euro

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:29 Economie | IT

eReader romanesc
Foto: Evolio
Televoice, firma fostului sef al autoritatii de reglementare in comunicatii, Liviu Nistoran, care distribuie sisteme GPS sub brandul Evolio, va incepe sa vanda de la 1 decembrie un cititor de carti electronice (eReader) cu tehnologie e-ink, la un pret maxim de 150 de euro (inclusiv TVA). Terminalul va include pentru inceput circa 120 de carti in limba romana cu titluri din literatura nationala si internationala si permite citirea de carti electronice in toata gama de formate curente. Estimarile firmei romanesti indica faptul ca piata e-readerelor in Romania va ajunge la o valoare de circa trei milioane euro in 2011.

Terminalul (18 cm inaltime, 13 cm latime, cantareste 228 grame si are o grosime de 9 mm) are un ecran de 6 inch (600x800 pixels, 16 nuante de gri), bazat pe tehnologia e-ink, care face ca experienta cititului sa fie asemanatoare cu lecturarea de carti la lumina naturala.

Dispozitivul, numit Evobook, poate stoca in memoria interna de 2GB pana la 4000 de carti. Memoria este extensibila la 10 GB prin folosirea unui SD card, citeste toata gama de formate curente ale cartilor electronice (.PDF, .CHM, .EPUB, .TXT, .HTM, .HTML, .RTF, .PDB, .DJVU, .IW, .IW4, .FB2, .OEB, .PRC, .MOBI, .TCR, .OPF). Terminalul mai are functie de cautare si suport pentru limba romana, meniu, manual, dictionare si fonturi romanesti.

Nistoran: Vanzarile de eReadere in Romania vor totaliza circa 3 milioane euro in 2011

Reprezentantii companiei mai spun ca terminalul va dispune si de "un serviciu online de update periodic al bibliotecii digitale pe acelasi principiu pe care functioneaza softul iMap pentru GPS-urile Evolio".

Liviu Nistoran, presedintele companiei si fost sef al autoritatii de reglementare in comunicatii, a declarat pentru HotNews.ro ca pentru inceput terminalul va veni incarcat cu circa 110-120 de carti in limba romana, alte 20 de carti fiind in limbile franceza si engleza.

"Piata e-readere-lor este, dupa cea a tablet PC-urilor, cea mai dinamica piata de produse electronice la nivel mondial. (...) In Romania, anul 2010 a reprezentat inceputul timid al acestui produs, insa pentru 2011 estimam o piata de aproximativ 3 milioane de euro, urmand ca in 2013 aceasta sa depaseasca 10 milioane de euro.” a precizat Liviu Nistoran.

Asteptarile acestuia sunt ca circa 6.000 de dispozitive Evobook sa fie vandute in 2011.


Citeste mai multe despre   










2287 vizualizari

  • -6 (6 voturi)    
    asteptari nerealiste (Marţi, 16 noiembrie 2010, 13:58)

    zummuz [anonim]

    Cote de piata a e-readerelor este la un pas de prapastie. Cine cumpara un dispozitiv care costa cat un telefon mediu si care nu stie decat sa redea carti si acelea in alb-negru (ma rog, nuante de gri) ? La banii astia se pot cumpara dispozitive decente care au si GPS, player media, navigare internet, jocuri si cate si mai cate optiuni. COLOR. Da ? In rest articolul suna a reclama mascata semn ca D-l Nistoran inca mai are serioase relatii in domeniu.
    • +6 (6 voturi)    
      N-ai inteles nimic (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:08)

      sdi [utilizator] i-a raspuns lui zummuz

      Este o nisa.
      eReader-ele sunt facute pentru a citi carti. Si vrem sa facem asta fara a sta cu dispozitivul in priza. De aia nu are briz briz uri, ca sa poata avea o autonomie mare. Ecarnul este cu E-ink, deci fara iluminare din spate, fiind mult mai putin obositor la citit. Eu am un kindle si trebuie incarcat odata la 6 saptamani. Acel dispozitiv decent de care vorbesti tu, cam ce autonomie crezi ca ar avea?
      • +1 (1 vot)    
        si wifi nu va avea? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:24)

        Clau [anonim] i-a raspuns lui sdi

        Si eu am un Kindle care e tot tehnologie e-ink.Nu numai ca il incarc din an in paste dar pot sta la soare in gradina si sa citesc, ceea ce e cam greu cu orice ecran cu back light.
        In schimb varianta mea de Kindle e aia la 139 de dolari (mai adaugati ceva ptr. transport dar tot nu ajunge la 150 euro cred), cu wifi, deci ma pot conecta cu rooterul meu wifi de acasa pe wikipedia, feedbook.com, gutemberg.org etc. Pot incarca direct si gratuit multe carti intr-o gramada de limbi (nu doar ce se poate cumpara pe amazon).
        Inca nu am prea multe carti in romana, deci cele 120 carti in romana poate fi un atu al acestui e-reader.
        Acum, evident, un e-reader e-ink se adreseaza celor care vor sa citeasca carti cat mai multe intr-un mod confortabil. Clar nu se adreseaza celor care citest cand si cand 2 pagini de documentatie tehnica si in rest surf pe net si uitat la filme.
    • +6 (6 voturi)    
      cine? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:11)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui zummuz

      Nu stie decat sa redea carti??? Pai de aia ii si spune e-reader. E pentru cei care citesc . "Dispozitivele decente" cu GPS, playere, internet si jocuri sunt pentru alt public si nu poti citi carti pe ele ca iti strici ochii.
    • +4 (4 voturi)    
      N-ai prea prins ideea (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:23)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui zummuz

      eReaderul foloseste doar nuante de gri deoarece se vrea fi odihnitor pentru ochi. iar tehnologia folosita pentru afisaj incearca sa imite cit mai mult cartea tiparita ca si confort.
      Dar iti dau dreptate cind spui ca articolul e de fapt reclama ascunsa.
    • 0 (0 voturi)    
      prea mare pretul (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:30)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui zummuz

      pai la 150 euro nu vad cum s-ar vinde, adica pe piata exista e-readere consacrate la preturi mai mici: Kindle si Nook. Daca tot vor sa il vanda, ar face bine sa gaseasca o modalitate de-a-l vinde mai ieftin.
      • +1 (1 vot)    
        serios ? (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:19)

        minny [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Ia fa mataluta comanda la un Kindle si sa vedem daca iti vine sub 150 de euro. Vezi ca pretu' ala de pe saitu amazon e fara taxe (TVA si vama ca vine din US) si fara shipment. La fel si la nook.
        Una peste alta 150 de euro e un pret corect daca compari cu restul terminalelor vandute in europa.
    • +4 (4 voturi)    
      Libertatea (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:45)

      Silviul [anonim] i-a raspuns lui zummuz

      Singurul lucru pe care il citesti sunt probabil titlurile din Libertatea. Luminozitatea unui ecran normal iti omoara ochii daca incerci sa citesti o carte. O CARTE, nu lista cu cotele de la pariuri.
  • -3 (5 voturi)    
    Programe e-reader sunt si pe telefoane! (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:28)

    BEDE [anonim]

    Programe e-reader exista si pe telefoane. Chiar am asaceva. Si nu cere neaparat sa cumpar un e-book, ci am si program care converteste in formatul pt acel reader orice html sau pdf.
    Atunci, oare cati or sa se limiteze sa ia doar un e-reader si nu un telefon care poate fi folosit si cu program reader sau un pad (iPad sau Samsung sau altceva de genul ala), care poate face mult mai multe.
    Nu stiu cat de bine se vand aceste dispozitive, dar avand ceea ce am pe telefon, nu cumpar asaceva.
    • +1 (1 vot)    
      :) (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:38)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Citeste o carte pe iPad si una pe eReader. Si vei sesiza sigur diferenta.
    • +2 (2 voturi)    
      Nici o legatura. (Marţi, 16 noiembrie 2010, 14:44)

      George [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Nu are nici o legatura a citi niste pdf-uri pe un mobil si niste pdf-uri pe un e-book reader. Diferenta o face ecranul ca marime si ca afisaj, ecran la care poti citi sute de pagini pentru ca imita intr-o proportie importanta hartia de carte. Telefonul tau o face ? Cei care o sa ia un reader o sa il ia pentru ca vor sa citeasca carti virtuale, ebook-uri. Spre exemplu eu citesc multe ebook-uri pe calculator dar este obositor pe un astfel de ecran si nu rezist sa citesc prea multe pagini odata fara pauze. Ca sa numai vorbim de ecranul minuscul a unui telefon mobil despre care spui tu. Totusi... Incearca tu sa citesti o carte de 300 de pagini pe ecranul de la mobilul tau,c are dupa ce ca este mic, este si obositor.
    • +2 (2 voturi)    
      intr-adevar (Marţi, 16 noiembrie 2010, 15:21)

      minny [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      ca bine zici ca nu se vor inghesui multi sa cumpere ..Ce, in RO mai pune lumea mana pe vreo carte ? Poate doar de joc :)
  • +1 (1 vot)    
    cam scump (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:07)

    Florin [anonim]

    Am cumparat de pe Amazon UK Kinlde cu acces Free 3G cu 205 GBP. Acum e oferta cu 150 GBP. Problema e ca nu livreaza decat in UK, trebuie sa aveti pe cineva sa il trimita in RO.
    E-book reader sunt dedicate in proportie de 95% cititului de carti, ziare online, carti in format audio, nu are treaba cu restul gizmo-urilor. Calitatea cititului este incomparabila cu cea de pe orice alt fel de dispozitiv, este aproape ca pe hartie, dar avantajul este stocarea si indexarea. Exista detul de multe carti free pe net si multe piratate iar pe Amazon exisata mii de carti . Una peste alta merita, dar nu vad de ce sa platiti mai mult pt un device oarecum no-name. Va urez lectura placuta(cei ce mai cititi carti)!
    • 0 (0 voturi)    
      deci (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:40)

      minny [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      in consecinta mataluta ne propui dupa ce ai luat un ebook cu aproape 300 de euro care ti l-a adus cineva sa luam si noi acelasi ebook cu 200 de euro + biletul de avion dus/intors pana la Londra daca nu gasim un fraier care s ail care :)
      • 0 (0 voturi)    
        Sorry (Marţi, 16 noiembrie 2010, 17:52)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui minny

        Ups, m-am incurcat la matemantica, am impartit in loc sa inmultesc:). Hai acasa, am muncit destul azi:))) Ideea e ca e un device fain.
      • +1 (1 vot)    
        Experienta de 1 minut (Marţi, 16 noiembrie 2010, 18:34)

        Clau [anonim] i-a raspuns lui minny

        De curiozitate am mers pe amazon.-com sa vad unde trimit ei Kindle. Si dupa ce am ales tara Romania am avut mesajul:
        "We are excited to now ship Kindle to Romania. Customers in Romania will enjoy:
        Books in Under 60 Seconds: Think of a book and you could be reading it in under a minute " etc, etc, nu dau tot mesajul ca partea importanta e deja scrisa.
  • 0 (0 voturi)    
    kindle (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 10:54)

    Florin [anonim]

    amazon.com e din usa si pot trimite kindle in RO.
    Problema e ca se adauaga vama si tva. in unele cazuri puteti 'da la pace' cu vamesul, dar no guarantee:).
  • 0 (0 voturi)    
    Daca ai tel vb daca ai ereader citesti (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 16:32)

    vpg29 [anonim]

    Dragi mei, in ultimii 2-3 ani am facut inconjurul pamantului cu avionul cam de 3 ori, sa nu credeti ca noi am inventat apa calda si mersul pe bicicleta. Daca nu poti deschide telefonul in avion 6-7 ore ce faci?Deschizi un ereder (eu am Sony) si citesti, daca esti in metrou si citesti de pe tel 30 de pagini la prima statie umbli dupa un incarcator, daca citesti 30 de carti ti-ai scos bani, daca numai asta va intereseaza, in rest da e reclama, e no name facut in china si.. ideea de ereader nu e proasta, la noi ajunge mai greu. O zi buna si lectura placuta.