​VIDEO Google lanseaza aplicatia Street View si in Romania

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 8 decembrie 2010, 10:09 Economie | IT

Street View Romania
Foto: Captura Google
Google a anuntat miercuri lansarea in Romania a serviciului Street View care ofera imagini panoramice la nivelul strazii. Serviciul e disponibil pentru opt mari orase si in cateva statiuni de schi. Romania e a 27-a tara in care este lansat controversatul serviciu, ce a fost intens criticat pentru atingerile aduse dreptului la intimitate al cetatenilor.​

Printre orase se numara Bucuresti, Brasov, Oradea, Timisoara, Cluj, Sibiu si Constanta, iar in total Street View acopera circa 6.000 km de pe teritoriul tariii. Serviciul cuprinde doar imagini vizibile deja pe strazile publice, iar fetele si placutele de inmatriculare sunt estompate, astfel incat sa nu poata fi identificate.

In plus, utilizatorii pot marca foarte usor imaginile pe care doresc sa le elimine, daca le considera ca fiind sensibile sau inadecvate, facand click pe link-ul "Raportati o problema" din partea de jos a fiecarei imagini.

Street View s-a lansat acum trei ani in SUA si cuprinde 27 de tari.

UPDATE
: Trebuie precizat ca NORC, lansat in 2008, este primul serviciu care ofera fotografii panoramice la nivel de strada in Romania, acoperind in prezent circa 100 de orase si o retea vasta de drumuri nationale. In aceasta vara NORC a lansat si imagini panoramice cu Delta Dunarii.

Fotografiile au fost realizate de compania eXtreme Soft Group S.R.L care a folosit autovehicule pe care s-au montat dispozitive de fotografiere panoramica ce sunt utilizate in corelatie cu un sistem GPS. NORC are imagini panoramice din mai multe tari central si est - europene, cum ar fi Austria, Slovacia, Ungaria, Cehia, Polonia si Rusia.



Citeste mai multe despre   










23440 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Norc are imagini mai actuale... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 10:30)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    Nu stiu ce au facut cei de la Google dar imaginile lor sunt vechi de peste 2 ani si nu acopera chiar toate stradutele mici.

    Sincer ma asteptam la mai mult de la ei!
    • +6 (6 voturi)    
      Defazaj rezonabil (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:25)

      ShoboLingoDinozaur [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Intentionat lasa un defazaj de 2 ani ca sa nu foloseasca teroristilor ca baza 100%.
      Iar baza de date a unui hectar se completeaza in cateva luni iar apoi se cer aprobari la autoritati ca sa nu scape vreo unitate militara sau alte locatii ale serviciilor secrete, cum s-a intamplat anii trecuti.
      Dupa cum se vede, cu cat transparenta creste, cu atat intimitatea scade.
      Singurul avantaj real ramane celor care nu pot vizita unele orase decat virtual. Second Life a fost creat la baza pentru cei cu dizabilitati, care nu pot iesi din casa decat foarte rar.
      • +1 (9 voturi)    
        nu este o premiera in ro (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:08)

        NICOLAS [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoDinozaur

        vizitati norc(punct)ro ...un serviciu street view lansat cu ceva timp in urma si acopera aproape toate orasele mari
        • 0 (0 voturi)    
          norc (Miercuri, 8 decembrie 2010, 21:50)

          zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui NICOLAS

          folosesc norc de mai multa vreme si chiar m-a ajutat in multe situatii in care trebuia sa ajung la o adresa. nu stiu de ce norc nu este prea popular, ar merita mult mai multa popularitate.
    • 0 (0 voturi)    
      stradutele mici (Joi, 9 decembrie 2010, 10:37)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      Or sa apara foarte probabil toate strazile, daca au fost in zona clar le-au facut. Acum s-a lansat serviciul, asta nu inseamna ca gata, ce e acum e tot ce va fi vreodata.
  • +8 (8 voturi)    
    Google iubeste Romania (Miercuri, 8 decembrie 2010, 10:39)

    Felix [anonim]

    Nu stiu cum sa spun, dar eu sunt fericit ca Google acorda atentie Romaniei. Desi imaginile nu sunt cele mai noi, este un inceput extraordinar, este chiar o surpriza de proportii pentru noi. Cei de la norc sunt romani si suntem mandri de ei dar nu au impactul mediatic al lui Google. Acum pot arata si ei colegilor imagini realiste de acasa.
    Multumim Google!!!
    • -7 (9 voturi)    
      Daca ne iubeste asa mult (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:10)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Felix

      De ce dezolvatatorii de soft din Romania nu pot crea programe pentru Android?
      • +4 (4 voturi)    
        Pot crea (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:38)

        bobo21 [anonim] i-a raspuns lui Dan

        dar nu pot vinde in magazinul oficial.
      • 0 (0 voturi)    
        Unde nu te lasa?! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:47)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Nu exista nici o restrictie in aceasta privinta mai :-p
        • 0 (0 voturi)    
          Ia incearca tu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:29)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui alex

          Sa pui o aplicatie pe Android Market ca dezvoltator roman.
          • +1 (1 vot)    
            aplicatii (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:15)

            peregrin [anonim] i-a raspuns lui Dan

            personal am descarcat aplicatii create de romani din android market
            • +1 (1 vot)    
              Subscriu (Joi, 9 decembrie 2010, 10:34)

              Vali [anonim] i-a raspuns lui peregrin

              Si eu am descarcat de pe Market cateva programe chiar folositoare facute de romani.

              Deci se poate. NE IUBESTE!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Nici piratate nu prea sunt (Miercuri, 8 decembrie 2010, 19:44)

        victorgavril(punct)ro [anonim] i-a raspuns lui Dan

        E drept ca nu se pune problema ca i-ar pasa cuiva in mod real de necesitatile publicului din Romania. Doar ca in cazul de fata Android ar avea de castigat daca ar lansa si in Romania Android Market. Din cate stiu, raspunsul lor, la Internetics 2010, a fost ca deocamdata detinatorii de smartphone-uri din Romania sunt deserviti de alte piete din centrul Europei, acolo unde exista Android Market. Insa romanul nici nu-si prea pune mintea la contributie. Nu spun ca ar trebui sa comita ilegalitati, insa pe pietele din Asia sunt mii de versiuni piratate pentru fiecare aplicatie disponibile pe Android.
      • +1 (1 vot)    
        Who said so? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:51)

        Kor [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Firma mea creaza softuri pentru Android, Blackberry si IPhone. Nu inteleg ce vrei sa spui...
    • 0 (0 voturi)    
      stai calm (Joi, 9 decembrie 2010, 1:14)

      klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui Felix

      Calmeaza-te ca nu face Google acte de caritate.
    • +1 (1 vot)    
      totusi (Joi, 9 decembrie 2010, 10:38)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Google a lansat street view in Romania inaintea Austriei, Ungariei, Poloniei, Sloveniei, etc. E o chestie.
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur ca da (Joi, 9 decembrie 2010, 11:43)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Ia arunca o privire pe harta Romaniei, pe Google Maps. Sa vezi cate autostrazi avem acolo:
      - A2 e completa, cu tot cu centura Constanta - cred ca-s cam 50km in plus fata de realitate
      - pe A. Transilvania apar o multime de sectiuni facute (uneori apar bucati lipsa gen nod de circulatie/pod/etc):
      1) Sarcau - Suplacu de Barcau - Cosniciu de Jos - 45km
      2) Sutoru - Topa Mica (lipsa) - Mihailesti - Gilau, Campia Turzii - Valea Izvoarelor (lipsa) - Recea (cam 2/3 din distanta pana la Tg Mures) - total cam 145km de autostrada, desi parca nu-s decat 52 dati in functiune (Gilau - Campia Turzii)?
      - Stefanestii de jos - Barcanesti (A3 spre Ploiesti) - 55km

      Din ce stiu:
      - A2 se va termina probabil la sf lui 2011 (circulabila din vara pe o banda, cel mai probabil)
      - A3, poate prin 2012
      - A Transilvania: in 2011 sectiunea Gilau - Mihailesti (vreo 22km dintr-o sectiune vizibila de ~40km)

      Pe de alta parte, apare si centura Sibiu care abia ce-a fost inaugurata, dar nu apare centura Bucuresti latita, centura Timisoara (care parca e deja gata?) si nici bucata Timisoara-Arad, care e in lucru la fel ca si unele din cele de mai sus (parca va fi terminata in 2011).

      Macar ar putea sa le pune cu o linie punctata, sa stim ca nu exista inca :).

      PS: la unguri vad ca sectiunea Szeged-Mako nu apare pe harta, desi e aproape gata.
      • 0 (0 voturi)    
        maps (Vineri, 10 decembrie 2010, 23:05)

        victoras [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        eu cred ca nu prea le ai cu maps- urile astea...Unde vezi ca " avem acolo" ?? dute la oculist , si apoi o sa realizezi cum apare o sosea, o autostrada pe harta- gata construita, - o vezi, ce naiba-e o imagine, si cum apare un proiect trasat cu anticipatie... tu crezi ca daca e trasata o linie galbena, gata autostrada?? te inseli baietas; uita-te si in alte tari, vezi Austria, vezi China...
        • 0 (0 voturi)    
          Nene (Vineri, 10 decembrie 2010, 23:36)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui victoras

          Ia fa tu ruta prin zona Cluj sa vezi ca-ti indica drumul pe autostrada aia desenata (te baga de la Mihailesti si poti sa faci traseu pana la ultima intrerupere, vreo 120km). Aia ce se cheama? Daca ai avea aceleasi date in GPS si brusc te trezesti ajuns in santier cum ti-ar pica?

          1) Daca citeai pana la capat vedeai ca sugeram ce nu e facut sa fie marcat altfel, sa vada omul. Stiu ca ala e proiectul, dar nu era cazul sa apara ca fiind autostrada, cand nici macar nu s-au apucat de nivelat traseul in unele zone. Asa, de ce sa nu punem si coridorul IX, Sibiu-Pitesti, restul din autostrada Transilvania? C-o sa fie gata pana in 2020 cam toate.
          2) Iar rutele n-ar trebui sa-ti indice drumuri care nu exista...

          Nu de alta dar mi-am facut trasee de concediu folosind Google Maps, din fericire autostrazile indicate chiar existau (inclusiv Austria). Oare daca cineva din V face un traseu prin Ro??? Iar daca citeai...in Ungaria nu e trecuta pe G.M. o bucata care va fi in curand inaugurata.
    • 0 (0 voturi)    
      Spalare de creier cu rezultate (Joi, 9 decembrie 2010, 15:17)

      Romanul [anonim] i-a raspuns lui Felix

      Bai nea Caisa, daca vesticul nu este retard ca tine, scrie street view romania pe goagal (pt cei cu mintea ta), si poate vedea imagini din Romania. Dar tu cum ai creierul spalat si esti un cosmopolit de roman prost, esti mandru cand te baga un strain in seama.
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Miercuri, 8 decembrie 2010, 10:45)

    John Smith [anonim]

    Wow, sa vezi acuma citi indignati or sa apara cum ca le este incalcat dreptul la viata privata pentru ca li se vede pe Streetview blocul de garsoniere din ghetou... Probabil aceeiasi care urla in gura mare ca Wikileaks a facut o treaba excelenta si ca nu trebuie sa existe secrete.
    • 0 (6 voturi)    
      moama ce destept esti tu (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:40)

      marius [anonim] i-a raspuns lui John Smith

      dar nu destul de destept sa-ti dai seama ca nu poti sa compari "intimitatea" cetateanului cu cea a statului. cine are PUTEREA n-are dreptul la intimitate. asta e pretul pe care guvernele nu vor sa-l plateasca. cu ce drept vii tu si-i iei si ultimele drepturi cetateanului? cine esti tu sa-l lasi in fundu` gol ma?? funduri destepte ce sunteti, tu si cu lacheii tai care te-au votat! "cine este dispus sa renunte la libertate pentru securitate nu merita niciuna dintre ele" (Thomas Jefferson, baaa!)
      PS: Da, esti liber sa inlocuiesti cuvintele-mi cu variantele vulgare. N-am putut sa le folosesc din cauza regulilor de cenzura care se aplica doar cuvintelor si nu si subtextului, care poate fi MULT mai agresiv decat o simpla injuratura.
  • -2 (4 voturi)    
    slabut pentru inceput (Miercuri, 8 decembrie 2010, 10:47)

    mihai [anonim]

    Servicii alternative mult mai complete pentru .ro sunt de ceva timp. Mai au ceva de lucru google pana sa le ajunga din urma.
    In Timisoara vad ca sunt doar strazile principale. Pe norc.ro se pot vedea aproape toate strazile.
  • +3 (7 voturi)    
    Deocamdata folosesc norc (Miercuri, 8 decembrie 2010, 10:52)

    Lica Samadaul [anonim]

    Deocamdata norc-ul mi se pare super ok. Atata timp cat serviciile lor sunt mai bune decat (sau egale cu) cele google, voi folosi norc. Prefer sa dau de mancare unor romani....
  • +2 (6 voturi)    
    norc (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:05)

    Eu [anonim]

    www.norc.ro exista de vreo 2 ani

    si acopera mult mai mult
  • 0 (2 voturi)    
    Vechime poze (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:06)

    Matrixu [anonim]

    Pozele sunt vechi de aproape 2 ani. Sunt luate pe undeva prin primavara 2009 (m-am uitat la mine la casa si la casele in constructie de peste drum de mine).
  • +2 (2 voturi)    
    Si asta e controversat? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:13)

    sile [anonim]

    Cateva imagini care deranjeaza pe unii (si pe care Google le da jos daca te plangi) si utilizatori care-ti trimit parole necriptate pe wireless insemna "intens criticat"?
  • +2 (4 voturi)    
    comparatie (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:37)

    mem [anonim]

    imaginile din Google Street View arata la cinema Patria filmul Intamplarea/The Happening care a rulat pe la sfarsitul lunii noiembrie 2009.

    Pe norc, la Patria e Acasa cu Isabelle Huppert, dar n-am reusit sa aflu cand a rulat.
    La CinemaPro in schimb, se vede Destinatie finala 3D, care a rulat in sept 2009.

    Deci nu e mare diferenta, iar norc are imagini mai vechi cu 2 luni.
  • +1 (1 vot)    
    Poze de pe vremea alegerilor (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:51)

    Vlad [anonim]

    Se vad banerele de la alegeri:
    http://tinypic.com/r/2iw2tt/7
    • +2 (2 voturi)    
      Nu neaparat (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:19)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Onor politicienii nostrii si-au facut un obicei in a lasa banere si alte alea mult dupa alegeri, prin sate, comune, pe drumuri mai laturalnice.
      E tare ca au estompat si poza lui Base, nu cumva sa-l recunoasca lumea pe strada ?
  • -7 (9 voturi)    
    eu nu inteleg (Miercuri, 8 decembrie 2010, 11:52)

    ploiesteanu [utilizator]

    daca nu sunt luate in timp real (ma rog, cu cateva secunde intarziere), la ce folosesc ? Numai pentru politie eventual, sau pentru serviciile secrete. Nu poti sa spargi si tu o banca linistit ca te vede tot poporu' in direct ! Daca prinzi in obiectiv si cateva blocuri il vezi p-ala dimineata in chiloti pe balcon cum isi face gimnastica de inviorare. Eu as propune montarea unei camere la intrarea fiecarei locuinte.
    • +2 (2 voturi)    
      asd (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:27)

      qwe [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      sunt foarte utile daca urmeaza sa faci o vizita intr-un loc in care n-ai mai fost in veci.
      De ex mie mi-a fost util sa ma uit cum arata strada cu hotelu , cum arata hotelu sa nu bajbai dupa el o data ce sunt in zona.
      • +3 (3 voturi)    
        barbatii astia... (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:49)

        marius [anonim] i-a raspuns lui qwe

        n-ar intreba pe cineva pe strada nici in ruptu' capului :)
        • 0 (0 voturi)    
          pai daca n-ai carnet... :) (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:55)

          Kor [anonim] i-a raspuns lui marius

          Opreste tu masina pe o strada aglomerata, ca sa-i blochezi tu pe cei din spate si intreaba to niste trecatori unde e hotelul. :)
  • -4 (4 voturi)    
    Estompare ? (Miercuri, 8 decembrie 2010, 12:56)

    Eu [anonim]

    In spatele blocului meu e o scoala. Au pus o imagine de pe Panoramio (a unuia Cosmin Craovan) pe post de Street View si in ea sunt copii (deci minori) fara fete estompate.
    Norc are poze chiar de pe strada, parcare etc.
  • 0 (0 voturi)    
    navigatie (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:09)

    matei [anonim]

    sa intelegem ca devine in curand posibila si navigatia prin google maps (pe android) ?
  • 0 (0 voturi)    
    imagini (Miercuri, 8 decembrie 2010, 13:13)

    Clujeanul [anonim]

    Imaginile din Cluj sunt luate din vara anului 2009 (august cred). Insa sunt foarte putine strazi fotografiate. Oricum e un pas in fata.

    Si afara imaginile sunt defazate, ma uitam azi pe o strada in Londra unde am stat si era un restuarant care de peste 1 an a dat faliment (pacat avea mancare indiana buna si ieftina :) ).
  • +1 (1 vot)    
    E Fantastic! (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:00)

    Mihai [anonim]

    Apar si multe soselein intregime, cum ar fi Transfagarasanul!
    Iar Brasovul si imprejurimile sunt foarte in detaliu!
  • +2 (2 voturi)    
    Parere (Miercuri, 8 decembrie 2010, 15:31)

    Vizitiul [utilizator]

    Este extraordinar, pacat ca luati la bani marunti ca pozele sunt de 2-3 ani etc, cand avem posibilitatea sa ne miscam, virtual, prin Romania.

    In viitor vom putea sa conducem virtual asa cum ne jucam cu jocurile cu masini, extra!

    Spor la treaba!

    P.S: Apropo, NORC fac treaba excelenta de asemenea! Navigarea la Google este mai fluenta, in schimb.
  • 0 (0 voturi)    
    Funny Street View (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:24)

    Mapper99 [anonim]

    Many funny street view here: http://www.streetviewfunny.com
  • 0 (0 voturi)    
    rectificare (Miercuri, 8 decembrie 2010, 17:33)

    ovidiu [anonim]

    Doar Brasov, Bucuresti, Arad si Oradea sunt in detaliu.
  • -1 (3 voturi)    
    StreeView a avut si probleme in vest (Miercuri, 8 decembrie 2010, 22:33)

    Dacu [utilizator]

    O relatare completa despre StreetView trebuie sa prezinte si problemele cu care s-a intalnit. Asa e corect. E neprofesionist sa nu se aminteasca si acestea.
    In occident au fost destule procese prin care oamenii acuzau StreeView de "receptia" datelor personale.

    Daca am inteles bine: masina se plimba pe strazi si receptioneaza tot traficu wireless - chiar privat- pe care il intalneste. Ex: mailuri personale, etc.
    Au fost acuzati, au recunoscut dar nu au vrut sa stearga sau sa innapoieze datele (ceva de genul asta). Au fost comunitati care au interzis masinii StreeView sa treaca, etc.

    Aceste probleme chiar daca par minore ar trebui amintite.

    Tehnologia avansata trebuie manuita cu atentie.
    • 0 (0 voturi)    
      HA HA HA (Joi, 9 decembrie 2010, 7:14)

      Anonimul [utilizator] i-a raspuns lui Dacu

      Astea-s prostii, masina aia umbla si face poze. Nu receptioneaza nimic si in nici un caz nu sta sa va sparga voua retelele wireless.
  • 0 (0 voturi)    
    iooo (Joi, 9 decembrie 2010, 12:44)

    ioo [anonim]

    Mare vrajeala. Vladivostok din extremul orient al Rusiei e pe Google street View de ani de zile...