Tim Cook (Apple): Tablet PC-urile cu Android sunt ciudate si neatractive, cele cu Windows sunt mari si bateria tine putin

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 19 ianuarie 2011, 10:54 Economie | IT

Tim Cook
Foto: Reuters
​Tim Cook, directorul operational al Apple si omul care-i tine locul lui Steve Jobs cat acesta isi rezolva problemele medicale a criticat concurenta tabletei iPad,  catalogand produsele cu Android ca fiind "ciudate", iar pe cele cu Windows ca fiind mari, scumpe si total neinteresante pentru public. Declaratiile au fost facute la prezentarea rezultatelor financiare pe ultimul trimestru din 2010 cand Apple a facut din nou cifre record: vanzari de peste 26 miliarde dolari, 7,3 milioane de iPad-uri si 16,2 milioane iPhone-uri.

Intrebat ce crede despre concurenta de pe piata tabletelor, Tim Cook a fost transant repetand ceea ce Apple spunea inca din momentul lansarii iPad: nu ne temem de nimeni. Cook spune ca nu e mare concurenta si a vorbit despre doua categorii de tablete: cele cu Windows si cele cu Android.

Despre cele cu Windows, directorul operational al Apple spune ca sunt "destul de mari, scumpe, grele si au baterie care tine putin". Multe au nevoie de stilus, iar concluzia lui Cook este ca oamenii nu sunt interesati de ele.

Nici tabletele cu sistemul Google Android nu au scapat de criticile dure ale lui Cook "Ele folosesc un sistem de operare care nu a fost gandit pentru tablete si Google a recunoscut asta (...) ajungi practic sa ai un smartphone marit, ceea ce, in opinia noastra, e un produs ciudat", spune omul care-i tine locul lui Steve Jobs la sefia companiei pana cand acesta isi rezolva problemele medicale.

Intrebat ce crede despre "valul" de zeci de tablete cu Android lansate la CES, Cook a spus ca se stiu prea putine amanunte despre preturile si specificatiile acestora, asa ca le catalogheaza ca fiind "aburi", nu ceva care sa puna probleme pe piata. Cook a subliniat ca oricum Apple le-a luat-o inainte tuturor cu iPad si a insistat pe termenul de "user experience" (experienta utilziatorilor) care folosesc Apple, experienta caracterizata ca fiind 'Incredibila".

Apple a avut un trimestru patru record in 2010, vanzarile avansand cu 71%, la 26,7 miliarde dolari, iar profitul a urcat la sase miliarde dolari. Trimestrul trecut a fost record si pentru vanzarile celor mai populare produse ale companiei: 19,4 milioane iPod, 4,13 milioane Mac-uri, 16,2 milioane unitati iPhone si 7,3 milioane iPad.


Citeste mai multe despre   










3430 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    afghaaaasn@yahoo.com (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 11:21)

    Alex [anonim]

    "(...) ajungi practic sa ai un smartphone marit, ceea ce, in opinia noastra, e un produs ciudat" .... nu sunt guru intr-ale gadgeturilor (de altfel nu-mi permit multe din ele, dar am ocazia sa la butonez prin magazine), dar iPad-ul este exact acelasi lucru: un iPhone marit, cu acelasi sistem de operare, acelasi design, dar dimensiuni muult mai mari... DAH!
    • +6 (8 voturi)    
      despre marire (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 11:31)

      ivan G [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ,,, si n cazul lui iPhone si pretul e marit...
    • +1 (5 voturi)    
      iPad in forma actuala este un iPhone marit (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 11:38)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      ...insa Apple a anuntat ca lucreaza la inca un update de firmware, care va face iPad-ul mai usor de folosit si intr-adevar multi-tasking. Abia atunci va fi diferit, pana atunci e doar un iPhone mai mare. Foarte fain, dar nu e alt produs.
      • 0 (0 voturi)    
        iphone marit (Joi, 20 ianuarie 2011, 12:54)

        pateu [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        Este un iPhone marit, insa avantajul lui este ca este un iPhone marit. Si este multitasking ca si iPhone.
    • -1 (3 voturi)    
      iOS (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:00)

      paul balogh [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Sigur, aveti dreptate, iPad este un iPhone marit, insa de fapt nu aveti. Istoric, dezvoltarea unui sistem pentru iPad precede iPhone-ul. Adica Apple lucra la un sistem de operare pentru iPad si pe parcurs s-au prins ca pot utiliza aceleasi concept de UX si UI pentru a face un telefon. Au pus pe pauza proiectul iPad si au facut telefonul celebru. Apoi au revenit la iPad.
      E destul de clar de ce, daca ai acest parcurs, de fapt te trezesti cu un OS (botezat iOS) comun tableta-telefon. So...
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 14:47)

      Aphex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      "(...) ajungi practic sa ai un smartphone marit, ceea ce, in opinia noastra, e un produs ciudat" - vrea sa spuna ca Ipad nu poate efectua apeluri, pe cand Galaxy Tab, da. De altfel, aceasta este una din principalele diferente notabile dintre cele două.
      • 0 (0 voturi)    
        Exact (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:05)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui Aphex

        Nu vrea sa spuna nimic. Amandoua au aceleasi sisteme de operare pe care le au telefoanele lor. Cel putin Google a recunoscut asta fara nici o problema. Apple in loc sa recunoasca ca si ale lor sunt la fel au ajuns sa atace concurenta, desi ei sunt in aceiasi situatie.
        Si cel putin cu Galaxy Tab poti sa faci apeluri ceea ce mi se pare un plus. Sa poti sa mergi cu tableta in mana si sa faci multitasking in timp ce vorbest pe handsfree.
        • 0 (0 voturi)    
          bravo (Vineri, 21 ianuarie 2011, 12:21)

          pateu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

          Faci tu chestia asta?
          Nu ai telefon?
  • +1 (7 voturi)    
    Whatever (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 11:24)

    RockerJegos [utilizator]

    Oh snap! Vai de cat de neinteresante si nasoale sunt celelalte tablete dar ne simtim atacati intr-atat de mult incat a trebuit sa iesim si sa spunem cat de nasoale si de neinteresante sunt. Poate ca din pricina concurentei nu o sa va mai considerati darul lui dumnezeu catre umanitate
    • +3 (3 voturi)    
      Hai ne dam cu parerea degeaba (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 11:53)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui RockerJegos

      A fost intrebat de concurenta pe piata tabletelor de catre cei care au participat la videochat despre datele financiare.
  • +1 (7 voturi)    
    traiasca ipocrizia!!! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 11:32)

    me [anonim]

    "catalogand produsele cu Android ca fiind "ciudate", iar pe cele cu Windows ca fiind mari, scumpe si total neinteresante pentru public" vorbeste apple de ceva SCUMP!?!?!?!?!?!?!?
    pai un PC cu cofiguratia unui apple costa cel mult jumatate din pretu aplpeului...
    maru ala muscat si carcasa din aluminiu sunt asa scumpe?!?!?!
    cum indraznesc sa vorbesca ei de produse scumpe?!?!!
    cred ca si-au cam luat-o in cap appleu...
    sa stam linistiti, cat de curand o sa devina suficient de mari pentru a fi sanctionati de oficiul lor al concurentei... si la ce au facut MSului si la ce practici are apple o sa fie foarte distractiv
    • +3 (5 voturi)    
      scumpe in sens calitate/pret (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:05)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui me

      1. Marja de profit Apple este de 38% pe tot segmentul de produse. Au si spus in datele anuntate.

      2. Comparatia era facuta numai pe piata tabletelor unde configuratiile bazate pe Win7 nu sunt competitive dpdv al pretului.

      3. Sunt destul de mari. AAPL: 313.75B, MSFT: 245.20B.

      4. Oficiul concurentei se ocupa de practici monopoliste. Inafara de piata de music playere Apple-ul nu detine peste 10%(ca volum de vanzari - ca profit e alta discutie) pe nicio alta piata.

      5. Gandeste-te asa. Apple-ul are destui bani ca sa cumpere dell-ul si nokia fara sa clipeasca cu banii jos.

      p.s. Loganul face aceleasi lucruri ca un Mercedes - nu inteleg de ce al doi-lea ar fi mai scump. Cred ca platesti doar pentru "stea" de 5 ori mai mult.
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:19)

        george [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        @Silviu: las-o moarta ca Mercedesul merge mai bine decat un Logan. Are sens sa dai un ban in plus. Dar un Apple nu e mai performant decat un PC la jumatate de pret...
        • 0 (0 voturi)    
          asa e (Joi, 20 ianuarie 2011, 13:02)

          pateu [utilizator] i-a raspuns lui george

          Pai asta se si intampla pe piata: iPadul e mai ieftin, si mai bun decat GalaxyS, are 80 % din piata. La MacBook-uri are sub 10% din piata.

          Eu nu inteleg un lucru, de ce nimeni altcineva nu se gandeste la estetica, cand vede cat are de castigat Apple cu estetica produselor. Mai copiaza cate un pic de la Apple, in rest se fac numai chestii urate.
      • +1 (3 voturi)    
        Ca esti fanboy m-am prins... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:47)

        io [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        Dar comparatia ta e ridicola. Cel putin pe partea de PC Apple are un raport pret/performanta dezastruos.

        Iar legat de tablete, sa vii sa zici (Tim Cook) ca cele cu Android sunt niste smartphone-uri mai mari cand intre iPad si iPhone singura diferenta e ecranul mai mare, e nesimtire curata.

        Iar ca bani, nu compara capitalizarea cu lichiditatea. Valoarea Apple sta in actiuni iar atunci cand nu vor mai domina (ca imagine) piata vor cadea urat de tot. Vezi ca Samsung deja s-a apropiat ca vanzari de iPhone, si asta in conditiile in care Android nu a ajuns la maturitate...
        • 0 (0 voturi)    
          Really? (Vineri, 21 ianuarie 2011, 11:15)

          Vlad [anonim] i-a raspuns lui io

          Ce vrei sa zici despre Apple ca au bani sa cumpere Dell si Nokia fara sa clipeasca? Au avut profit de 6 miliarde de dolari. Ala a fost profitul doar 6 miliarde si a fost de dolari nu de euro. Sau facut tranzactii de firme de software care nu au componenta fizica scumpa si au costat 5 miliarde de dolari. O companie ca Dell care e destul de mare si are componenta fizica pentru productie cred ca costa mult mai mult.

          Si pentru cunostinta ta (uita-te pe wikipedia) Apple este o aschie pentru Samsung. Samsung este in top 10 state din lume ca putere economica.
      • +3 (3 voturi)    
        hmmm (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:05)

        me [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        1 - 38% este foarte mult.
        2 - asa o fi, sincer nusitu. dar atunci ar trebui sa se autocritice cu iphoanele care costa dublu cat un telefon care face acelasi lucru (chiar mai mult), la PCuri la fel
        4 - appleul are o politica EXTREM de monopolista, mult mai monopolista ca MS (pe care ii injura toti). diferenta e ca nu au suficient din piata ca sa se ia oficiul concurentei de ei. cand o sa aiba o sa fie foarte naspa de apple
        5 - am MARI indoieli... actiunile appleului sunt unmflate cu pompa (la fel ca si produsele lor dealtfel) + ca o firma nu se cumpara cu actiuni

        PS: loganu nu are aceeasi acceleratie si viteza ca mercedesu, nu are aceeasi siguranta, acelasi confort, aceeasi marime la portbagaj etc. macu are ACEEASI configuratie cu un pc la jumate de pret
  • 0 (6 voturi)    
    eu (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 11:42)

    eu [anonim]

    acum na... fiecare cioara isi lauda puiul.

    eu cred ca astia de la apple sunt inconstienti cand vorbesc, sau in stare de ebrietate...

    ipad e un ipod mai mare, softul e identic si la fel :))
    si cu iphone la fel

    de pc-urile apple nu mai vorbim, cel mai ieftin fiind 1000 euro dar cu performantele unui pc din componente de maxim 400 euro
    • +3 (5 voturi)    
      haha (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:08)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui eu

      Si piscina e o cada mai mare. De ce ai vrea asa ceva?
      • +1 (1 vot)    
        exact d-aia... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 12:58)

        me [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        vinde appleu totu la pret dublu fata de concurenta..
        pentru ca sunt snobi ca tine calora li se pare ca e foarte cool sa ai un mar miscat si o carcara stralucitoare, chiar daca pentru asta platesti cu 50% mai mult
      • 0 (2 voturi)    
        :)))) (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:09)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Silviu

        buna rau! :))
      • 0 (2 voturi)    
        o piscina IPhone = DOUA piscine Andorid (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 14:05)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        2 piscine (IPhone si Galaxy S/Droid X/),
        - aceiasi suprafata/volum de apa
        - piscina IPhone cu scari cromate si piscinele android cu scari normale
        - apa din piscina IPhone(bateria) nu se poate schimba, trebuie sa cumperi alta piscina atunci cand apa se murdareste
        - accesoriile din piscina IPhone sunt de cele mai multe ori contra cost, cele din piscinele android sunt de cele mai multe ori gratis.

        Ce piscina alegi?
        • -1 (1 vot)    
          depinde! (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:17)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Daca sunt fitzos si vreau sa ma scald cu niste fitzoshi ca mine aleg piscina de la Apple.
          Daca vreau doar sa fac baie fara sa ma dau mare si n-am nimic impotriva in a ma balaci in aceeasi apa cu multa lume aleg Android.

          E un simbol al statutului social daca vrei.
      • +1 (1 vot)    
        absolut (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:05)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Silviu

        absolut genial!!!!!!!!!!!!!!! bv silviule!! revenind..daca nu era nentu steve si acum stateam sa ne chinuim cu nokia si cu alte prostii. steve a facut un bine, i-a fortat si pe ceilalti sa ajunga la nivelul lui apple, si acum toata lumea are de castigat ; si cei care sunt fani apple pentru ca vor aparea produse mai performante apple si restul lumii..pentru ca vor avea o copie (nereusita)de iphone, tableta,etc. va pupa steve:P
        • 0 (0 voturi)    
          hahaha (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:16)

          me [anonim] i-a raspuns lui mihai

          cam tot timpul apple a avut hardware cam outdated...
          da e mai stralucitor... probabil asta intelegi tu prin avand tehnologic...
  • +4 (4 voturi)    
    in razboi si afaceri totul e permis (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 11:57)

    dc [anonim]

    In razboi si afaceri totul e permis. Cumparatorul e regele care dicteaza cererea. Deci scuza presei tabloide ("Dom'le, asta cere lumea!") e utilizabila si aici: facem orice ca sa vindem.
  • +4 (4 voturi)    
    bad company (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:03)

    Mihai [anonim]

    Si incet incet Apple se transforma intr-o companie urata si rea. Toate mizeriile astea de comentarii asupra produselor concurentei si atitudinea de superiorite fac rau companiei. In ultimul an am auzit doar ca produsele Apple sunt "gorgeous" iar Nokia, Google, Adobe si Microsoft sunt niste imbecili. Nu zice nimeni cu nu au produse bune dar deja incep sa fiu satul de tot marketingul si prostiile cu care-si motiveaza preturile si isi ataca concurenta.
  • 0 (2 voturi)    
    Apple vs the world....Apple fails...epic fail :D (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 13:38)

    denisb [anonim]

    Apple vs MS...daca mai tine minte cineva...MS i-au scos din business-ul de PC-uri pe Apple pe vremea cand drogatu' de Jobs se credea al doilea mesia. Gates+Ballmer au cumparat majoritatea actiunilor de la Apple si i-au facut de kko.

    S-a intors frustratul asta dupa ce i-a pupat mana lu' Billy Gates si i-a permis ala sa vanda playere MP3 si acum se bat cu caramida in piept ca au reinventat apa calda cu smartphone-uri care sunt pe piata de pe vremea cand Jobs manca magiun sau tablet PC-uri pe care multa lumea (vedeti anticele deja PocketPC sau WindosCE, sau cele cu OS Linux, etc.) nu le putea vinde pt ca nu aveau capacitatile de interconectare si procesare ale PC-urilor.

    Acum ca s-au trezit in sfarsit si GSM-istii sa taie pretul la date si ca e mai rentabil sa aloce timesloturi pt date decat pt voce si poate oricine sa aiba internet si grafica 3D la pret de shaorma intr-o tableta cat un caiet de clasa 1-a se urcare mujicii astia dusi in carca de hipstari si alte specimene repetente la evolutie sa se creada darul zeilor pe pamant... hai marsh!!!...

    PS: Am un TabletPC/Netbook de 10inch cu Windows 7 si am destule resurse pe cutiuta asta sa fac si programare, sa ma si joc sa citesc carti si sa ma dau pe net sau sa navighez cu GPS. Toate cu mult mai putin de 1000 de USD.

    Poate Apple sa imi dea acelasi lucru?...da....si porcii or sa zboare singuri
    • 0 (0 voturi)    
      dar... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:22)

      costica [anonim] i-a raspuns lui denisb

      Da mai Denis, ai mare dreptate dar uiti o treaba: tu daca te cobori la metro si scoti cutiuta aia nu vei fi cool deloc fara merisor pe partea cealalta si daca nu o sa ai niste casti albe in urechi.
      Asta e diferenta!
    • 0 (0 voturi)    
      n-as zice chiar epic fail (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 15:31)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui denisb

      Pai, in afara de programare. faci aceleasi lucruri pe iPad, doar ca mult mai usor si fara batai de cap. Nu astepti sa se incarce OS-ul, nu te enervezi asteptand sa se deschida un amarat de editor de text, te poti juca o gramda, iar GPS, hmm, nu trebuie sa iti explic avantajul iPad-ului in fata netbok-ului, nu? De baterie sau de comoditate la "carat" nu mai vorbim.
      Toate astea le faci insa la un pret cuprins intre 500 si 700 USD, nu 1000.
      Programare nu poti face pe iPad, insa nici pe un netbook de 10inch nu reusesti mare lucru.

      Nu trebuie sa fii frustrat ca altcineva are o jucarie mai frumoasa decat a ta. Fiecare e liber sa aleaga pe ce da banii. Pana la urma nu ii fura de la tine, nu?

      By the way, lucrez la unii care produc netbook-uri! ;)
      • 0 (0 voturi)    
        aha... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 16:19)

        me [anonim] i-a raspuns lui cvi

        eu lucrez de 2 ani si cu apple (mac, ihpone etc) ca programator... si-ti spun ca nu imi iau apple decat ca am nevoie la el... in rest e un mare FAS!!! aceeasi chestie mai stralucitoare la pret dublu!
  • 0 (0 voturi)    
    Mesajul Apple ramane neschimbat.... (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 17:00)

    crapple [anonim]

    Apple products are cool....and the rest of the non-Apple products are stupid....