VIDEO Nokia semneaza un parteneriat strategic cu Microsoft; Windows Phone 7 devine platforma principala pentru smartphone-urile finlandezilor

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 11 februarie 2011, 10:28 Economie | IT

Nokia N8
Foto: Nokia.com
​Nokia a semnat un amplu parteneriat strategic cu Microsoft, iar sistemul de operare Windows Phone 7 va deveni paltforma principala utilizata pe telefoanele companiei scandinave, au anuntat cele doua grupuri. Bing va fi principalul motor de cautare utilizat pe telefoanele Nokia, iar Nokia Maps va deveni o parte a serviciilor Microsoft. Totul se intampla la doua zile dupa ce seful Nokia a admis ca cel mai mare producator de telefoane e in criza profunda si are nevoie de solutii.

Parteneriatul vizeaza crearea unei "noi directii strategice" si pentru realizarea unui "ecosistem mondial mobil". Practic, Windows Phone 7 va deveni principala platforma pe telefoane Nokia, luand locul Symbian cu care finlandezii au pierdut masiv cota de piata.

Companiile vor pune la comun mai multe aplicatii, iar servicii precum Bing si Maps vor fi utilizate pe scara larga pe noile telefoane Nokia.

Nokia spune ca nu va abandona sistemele de operare Symbian si MeeGo, urmand - spre exemplu - sa lanseze un produs cu MeeGo spre final de an. MeeGo este dezvoltat in parteneriat cu Intel, insa va deveni open-source. Cele doua companii vor coopera si in segmentul publicitatii pe telefoanele mobile, serviciul adCenter urmand sa fie utilizat pe terminalele Nokia. In plus, magazinul de aplicatii Ovi va fi integrat in Microsoft Marketplace.

Compania finlandeza detinea peste 50% din piata telefoanelor acum patru ani, insa cota de piata a scazut masiv la sub 30% in prezent, iar compania avea nevoie de un sistem de operare modern cu care sa aiba sanse in fata concurentei. Pe de alta parte, desi cativa producatori cunoscuti au adoptat noul Windows Phone 7 lansat anul trecut, sistemul are doar cateva procente din piata, insa alianta cu Nokia va schimba lucrurile.

Stephen Elop, seful Nokia, a admis intr-un memo intern obtinut de presa ca in prezent compania este mult in spatele concuremtilor care au facut pasi uriasi in ultimii ani si au sisteme de operare moderne.

“Cat competitorii nostri turnau benzina peste flacarile cotei noastre de piata, ce s-a intamplat la Nokia? Am ramas in urma, am ratat tendinte majore si am pierdut timp. Am crezut ca luam decizii bune, dar, uitandu-ne in urma, putem vedea ca am ramas in urma cu ani de zile. Exista producatori chinezi care scot telefoane pe banda rulanta, dupa cum spunea un angajat: cat noi facem un PowerPoint, ei scot un telefon nou”, a declarat Elop.

La ora actuala, Nokia foloseste doua sisteme de operare pentru telefoanele sale inteligente, Symbian si MeeGo, ultimul dezvoltat in parteneriat cu Intel. CEO-ul companiei a criticat aspru ambele platforme si a dat de inteles ca exista posibilitatea ca ele sa nu faca parte din viitorul companiei. Firma finlandeza a pierdut anul acesta pentru prima data locul I pe piata smartphone-urilor, in fata sistemului Google Android.





Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8736 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    RIP (Vineri, 11 februarie 2011, 10:33)

    minime [anonim]

    R.I.P. Nokia!
    • +6 (16 voturi)    
      cam asa (Vineri, 11 februarie 2011, 11:09)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui minime

      Din greseala in greseala spre victoria finala. :)
    • +1 (11 voturi)    
      mmmmmmm... (Vineri, 11 februarie 2011, 12:16)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui minime

      android, mmmmmm... my preciuous...
      • -1 (7 voturi)    
        geniala alianta. (Vineri, 11 februarie 2011, 20:31)

        george [anonim] i-a raspuns lui resita31

        Nokia a renuntat la experimente , prin urmare e o declaratie clara ca producatorul numarul 1 de terminale mobile si Microsoft vor alege mereu number 1 . Android are un concurent puternic.
        imi pare rau sa va dezamagesc dar nu comparam neaparat calitatea,desi eu nu ridic in slavi Google asa cum fac altii,dar nici pe Microsoft (windows 7 Mobile nu am vazut) ci marketing-ul ,aplicatiile,exclusivitatea si retelelel de distributie.
        decizia nu e deloc rea.
    • +4 (14 voturi)    
      daca... (Vineri, 11 februarie 2011, 12:49)

      me [anonim] i-a raspuns lui minime

      ati scoate capu din nisip si nu v-ati baza deciziile numai pe ura marilor corporatii (MS si nokia... curios google intra in categoria asta da nu-l urati... in fine alta discutie), v-ati da seama ca este o decizie foarte buna pentru ca:
      - bingu nu e rau deloc
      - WP7 a primit reviewuri favorabile, da inca nu e android sau iphone dar ultimele 2 la ce versiune sunt? WP7 e scris de la 0.
      - symbianu e cam mort oricum...
      eu consider ca este o decizie buna nokia si numai timpul va spune daca am avut sau nu dreptate.
      • +1 (11 voturi)    
        asa-i asa-i (Vineri, 11 februarie 2011, 13:22)

        ovidiu [anonim] i-a raspuns lui me

        -Bingul ii spectacol si in plus ia toate rezultatele din Google :)
        -WP7 ii OK daca ai pe ce-l rula(sdica HW scumput), dar are aceleasi probleme ca restul: bateria.
        -Asa este de vreo 2 ani era asa
        • +2 (8 voturi)    
          interesant... (Vineri, 11 februarie 2011, 16:34)

          me [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

          "-Bingul ii spectacol si in plus ia toate rezultatele din Google :)" -> lucrezi la ms si stii cum functioneaza?
          fara urma de ironie, chiar sunt curios
          • +1 (5 voturi)    
            Explicatie (Vineri, 11 februarie 2011, 21:55)

            urfe [utilizator] i-a raspuns lui me

            Google a acuzat Bing-ul ca ar copia rezultate de la ei, de aici gluma din mesajul anterior - si nu este adevarat.

            Pe IE, cu acceptul explicit al utilizatorului, Bing toolbar urmareste o parte din actiunile sale si transmite niste rapoarte anonimizate. Unul dintre ele este relatia dintre termenul cautat pe un motor de cautare si site-ul ales de utlizizator ca fiind relevant. Mai clar: lista rezultatelor nu este deloc citita sau copiata, ci numai urmatorul fapt: utilizatorul a cautat pe google/yahoo/baidu/bing cuvantul 'xyz' si apoi a ajuns pe site-ul 'abc'.

            Google si-a pus o parte din ingineri sa caute un cuvant inexistent, creat special pentru asta, utilizand IE si Bing toolbar cu optiunea de tracking activata. Dupa cateva zile, Bing a registrat ca toti cei care cauta acel termen ajung pe un anumit site si a folosit (normal) informatia - moment in care Google s-a hotarat sa strige 'hotul'.

            E clar ca Bing inregistreaza prefetintele utilizatorului, nu rezultatul unui motor de cautare - dar nu toti vor sa vada asta.

            Sper ca am fost clar.
            • -1 (5 voturi)    
              Frumoasa explicatia de la Microsoft dar ... (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 10:22)

              a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui urfe

              Daca te uiti la rezultatele Google vei observa ca atunci cand faci click la rezultatele google prima data face un request catre google dupa care merge la pagina respectiva. Asta inseamna ca Toolbarul Microsoft stie sa ignore primul request catre Google si apoi foloseste al doilea link. De aici rezulta ca stiu sa FURE de la Google.

              Ai fost intradevar foarte clar in a repeta pozitia Microsoft.
              • +1 (1 vot)    
                Hm.. (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 16:06)

                urfe [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

                Nu inteleg punctul tau. De unde rezulta ca 'stiu sa FURE'? Te-ai uitat, din curiozitate, la ce contine URL-ul acela intermediar? Include atat cuvantul cautat, cat si adresa selectata: am cutat 'hotneeeews' tocmai pentru ca e aparte, iar URL-ul (editat de mine) pt primul link este http://www.google.com/....
                http%3A%2F%2Fwww.hotnews.ro(destinatia)...q=hotneeeews(termenul introdus de mine)....


                Spune-mi daca tu, citind asta, ai vreo idee despre lista completa pe care mi-a aratat-o google. Tine si cont de faptul ca ea (lista completa, cu rezultatele cautarii) e si personalizata pt fiecare in parte (limba, locatie, cookie-uri, google toolbar etc.) si da-mi un raspuns coerent, clar.

                PS: referrer-ul este public si nu un secret. Si Hotnews-ul vede ce pagina te-a redirectionat spre ei.
                • -2 (2 voturi)    
                  Nici eu nu te inteleg (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 23:45)

                  a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui urfe

                  URL-ul intermediar contine intradevar url-ul catre site-ul de web ca un parametru. Dar acel parametru e specific google url=blabla ..... Asta inseamna ca microsoft stie sa citeasca parametrii de la google sau de la altii.

                  In plus refererul e important doar pentru site-ul care il accesezi, adica hotnews poate vedea de unde a venit requestul si e irelevant (sau ar trebui sa fie) pentru Microsoft tool bar.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Stai un pic (Duminică, 13 februarie 2011, 10:45)

                    urfe [utilizator] i-a raspuns lui a_claudiu

                    Normal ca stie sa-l citeasca, asta-i si ideea. Sa vezi ce prefera un utilizator in momentul in care cauta ceva. E un criteriu important, de ce nu l-ar folosi?

                    Daca imi spui ca atunci cand intri intr-un magazin, preferi sa cumperi produsul X, inseamna automat ca eu as copia structura, rafturile si intreaga lista de produse? Asta ai numi tu furt?

                    Furt e daca spider-ul lor ar indexa lista de rezultate; ceea ce nu se intampla. Ei urmaresc exclusiv activitatea utilizatorulu (link-urile), nu a site-urilor vizitate (continutul).
                    • 0 (0 voturi)    
                      O mica clarificare (Luni, 14 februarie 2011, 17:50)

                      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui urfe

                      Pentru a face legatura intre cuvantul cautat si pagina pe care a ajuns utilizatorul trebuie sa faca unul din urmatoarele lucruri:
                      1. Parseaza URL-ul generat de Google si extrage url-ul site-ului si cuvintele cautate (furt caci decripteaza URL-ul generat de Google)
                      2. Face legatura intre cuvantul tastat in toolbar de cautare si pagina pe care a ajuns utilizatorul (ignorand redirect de google). In cazul asta tinand cont de faptul ca rezultatele de la Bing oricum le au din propriul redirect inseamna ca folosesc rezultatele de la alte motoare de cautare (tot furt este)
                      3. Face legatura intre un cuvant introdus intr-un form si pagina pe care a ajuns (putin probabil caci ar avea o multime de link-uri de gen John catre submit form-ul de la Facebook de exemplu sau cel de la Amazon confirm order)

                      Furt in cazul asta inseamna copierea rezultatelor altor motare de cautare pentru a-ti imbunatati rezultatele tale (in exmplul dat de Google zero rezultate pe Bing, unul sau mai multe date pe Google). Bing-ul are si propriile criterii de cautare, dar se pare ca unul din criterii este de a copia ce returneaza alte motoare de cautare.
      • +3 (9 voturi)    
        Si crezi ca inseamna ceva? (Vineri, 11 februarie 2011, 14:38)

        sile [anonim] i-a raspuns lui me

        "WP7 a primit reviewuri favorabile"

        Si Vista la fel.
        • +1 (5 voturi)    
          da inseamna... (Vineri, 11 februarie 2011, 16:33)

          me [anonim] i-a raspuns lui sile

          cati dintre cei ce criticati WP7 l-ati vazut?
          aproape nimeni...
          un review macar iti spune niste lucruri
    • +6 (12 voturi)    
      cand nu se trece de orgolii... (Vineri, 11 februarie 2011, 13:26)

      AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui minime

      faci ce faci si ajungi tot acolo.

      Ar fi trebuit sa treaca peste incapatanarea de a fi diferiti de restul lumii. Ar fi trebuit sa adopte Android, care este deja foarte cunoscut, raspandit si utilizat. Mai mult este si foarte bine dezvoltat, maturizat, cu foarte multe aplicatii "construite" ptr acest sistem.

      Daca ar fi adoptat Android, ar fi castigat foarte mult capital de imagine cat si de piata.
      Dar cu WM 7 vor trebui sa cladeasca totul de la 0, comunitatea se va reface in cativa ani, timp in care vor pierde teren si cota de piata in continuare...

      Era atat de simplu sa iei ceva gata facut si testat...dar e mai bine sa ne complicam...
    • +1 (7 voturi)    
      Noi şi părerile noastre... (Vineri, 11 februarie 2011, 13:46)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui minime

      Motivul pentru care Nokia, MS, Google, Apple sunt unde sunt se datorează unor decizii pe care le-au luat nişte oameni mult mai eficienţi decât noi care s-au bazat pe nişte informaţii obţinute după multe studii de piaţă, etc. E uşor să ne dăm cu părerea mai greu este să dovedim că noi suntem nişte profeţi. Părerea că Nokia şi Microsoft sunt pe ducă este una greşită, gândiţi-vă cum era Apple acum 10 - 15 ani.
  • -1 (19 voturi)    
    Blue screen (Vineri, 11 februarie 2011, 10:41)

    Leeview [anonim]

    De'abia astept sa-mi schimb telefonul. binenteles ca nu am nevoie de ceva stabil. E Ok sa mai resetezi din cand in cand telefonul. Ca doar nu e de importanta vitala. Chiar iti face placere sa ii scoti bateria , sa se mai aeriseasca si ea.

    CEO Nokia ex.MS sper ca stie artimetica de gradinita. 1+1 nu fac niciodata 1 (dar culmea, 0 ar putea sa faca)

    Asa ca locul 1 pe piata tel. mobile nu or sa-l mai pupe ei prea curand.
    • 0 (8 voturi)    
      ecranul albastru (Vineri, 11 februarie 2011, 12:27)

      Pandele [anonim] i-a raspuns lui Leeview

      WM7 n-are nicio treaba cu ecranul albastru si vine cu o abordare noua. Vom vedea daca prinde, pentru ca are abia cateva luni de la lansare. Eu personal sunt multumit de el, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ridiculizez celelalte sisteme de operare.
      Da, Nokia a pierdut enorm in ultimii ani la toate capitolele, dar are inca o cota de piata care nu e deloc de neglijat.
      Nu m-as grabi inca sa ii pun cruce.
      Forta de marketing combinata a Microsoft si Nokia n-ar trebui subestimata chiar asa.
      • 0 (8 voturi)    
        Daaa, nu mai exista ecran albastru (Vineri, 11 februarie 2011, 12:48)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Pandele

        L-au facut verde :D
        • +4 (8 voturi)    
          deci... (Vineri, 11 februarie 2011, 13:13)

          me [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          si macos are asa ceva... si aia au 5 configuratii mari si late nu mii.
          ce faci tu acum este o rautate pentru ca urasti o firma si atat.
          tehnologic vorbind e mult mai stabil ca macosu care are mult mai putine configuratii posibile de exemplu.
          • +4 (4 voturi)    
            corect (Vineri, 11 februarie 2011, 15:34)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui me

            le folosesc in mod curent pe amandoua. sistemul pe care il tin pentru birou (windows) e mult mai stabil decat ala pe care butonez acasa pentru ca am doar cateva aplicatii MS pe primul.
            osx-ul se comporta la fel. cum incep sa instalez soft din alte surse decat apple intru in balarii si se finalizeaza cu hard reset.
            • -1 (1 vot)    
              Poti sa dai exemple de soft? ca nu te cred (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 9:54)

              Lopez [anonim] i-a raspuns lui pehash

              Si eu am APPLE cu MACOS de 4 aani si nu ii dau reset cu lunile. poti sa imi spui un soft instalat care te-a bagat in balarii si ai dat hard reset? banuiala mea e ca nu ai pus mana pe unul si bati campii grav. hard reset e extrem de rar la apple. eu il dau doar din motive de upgrade sau de instalare de soft care necesita reboot. nu sunt genul de flame reply dar chiar ma irita sa aud prostii d-astea
  • +11 (17 voturi)    
    RIP Symbian.. (Vineri, 11 februarie 2011, 10:45)

    boogiewoogie [utilizator]

    bad move...
  • +5 (9 voturi)    
    nokia (Vineri, 11 februarie 2011, 10:46)

    adrian [anonim]

    Bun venit Nokia in randul celorlalti, in turma celor ce produc doar telefoane....
  • -2 (10 voturi)    
    :| (Vineri, 11 februarie 2011, 10:46)

    mogo [anonim]

    deci.. o sa dea ecran albastru si la telefoane!!!
    • +2 (4 voturi)    
      voi... (Vineri, 11 februarie 2011, 12:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui mogo

      chiar aveti o idee fixa?!
      d c nu ziceti nimic de kernel panicu de la macos de exemplu? da si ala are asa ceva...
  • +1 (13 voturi)    
    :) (Vineri, 11 februarie 2011, 10:48)

    Anton Ion Banderas [anonim]

    Inceputul sfarsitului pt Nokia...
  • -6 (14 voturi)    
    naspa daca lucreaza cu win (Vineri, 11 februarie 2011, 10:49)

    mihai i [anonim]

    daca e si win 7.. o sa devian o amintire nokia..
    win 7 e un win de 2lei... cu delay f mare (cica efecte de grafica)..praf ..nu stie nimic..crapa ..facut pe platforma de vista..

    daca nokia o sa colaboreze cu microsoft..o sa fie trist..

    daca nu e apple.. si osx sau linux.. o sa fie degeaba
    • +2 (6 voturi)    
      eu (Vineri, 11 februarie 2011, 12:44)

      hahaha [anonim] i-a raspuns lui mihai i

      asta venind de la un fanboi apple ? :D

      apple se lauda cu stabilitatea, dar cu altceva se mai poate lauda ?

      customizare ? posibilitati upgrade ? suport general ?

      sa fim seriosi :-)

      apple face jucarii pentru copii, oamenii normali folosesc windows si produsele lor pentru a-si rezolva problemele....
    • 0 (6 voturi)    
      nustiu oameni buni... (Vineri, 11 februarie 2011, 12:53)

      me [anonim] i-a raspuns lui mihai i

      da voi chiar dupa ce ati capatat o idee nu vo mai schimbati decat in mormant....

      chiar crezi ca nu e nimic mai bun decat apple? pe ce lume traiesti?

      curios... multa lume spune ca WP7 a fost o surpriza placuta... (evident mai are lucruri de imbunatatit) si oameni care chiar se pricep... si te trezesti tu sa spui altceva... la ce mare companie esti CEO?
    • +5 (13 voturi)    
      Era mai bine cu DOS sau Linux sau DB2 sau Oracle.. (Vineri, 11 februarie 2011, 12:55)

      ion [anonim] i-a raspuns lui mihai i

      Frate, daca nu stii, de ce te bagi?

      Sistemul de operare al MS pentru smartphone-uri este Win7Mobile si nu are nicio legatura nici cu Win7 pentru desktop, nici cu Vista. Alea sunt SO pentru PC-uri, Win7Mobile e un SO pentru smarphone-uri. Chestii absolut diferita. Dar absolut diferita.

      Win7Mobile este sistemul lansat acum cateva luni de MS si este refacut de la zero. Adica nu se bazeaza pe precedentul sistem, care, nu, nu era Vista, era Win6.5 Mobile

      MS a sesizat ca Win6.5 Mobile e ramas rau in urma si a refactut win7Mobile de la zero

      Sistemul are review-uri favorabile, pare a fi un pas bun in fata, desi e inca destul de clar in spatele iOS si Android. Aparent intr-un an se pot recupera decalajele, daca MS investeste puternic in asta. E de vazut daca reuseste sau nu.

      Combinatia Nokia-MS este intre doua companii care constata ca, oricate eforturi ar face, pierd teren pe piata smartphone-urilor. Nokia are un hardware ok, dar sistemul lor de operare (Symbian) e ramas rau in urma. Si oricat s-ar chinui, nu pot sa il repare.

      Poate sa fie o alianta interesanta.

      P.S. Vad ca lumea nu intelege ca Nokia nu avea de ales. Alianta cu Apple era imposibila, Apple are o arhitectura inchisa, face si hardware si software si vrea totul. Alianta cu Google era ca si inchisa. Nokia nu prea avea de ales.

      PS2. Vad ca mai toata lumea o tine cu "ecranul albastru" din Windows. Taica, eu am lucrat in ultimii 10 ani cu Win2000, WinXP si Win7. Si trag de PC-ul meu, nu il folosesc la navigare, chat si facebook. Si nu am mai vazut niciun ecran albastru in astia 10 ani. Ultimul ecran cred ca l-am vazut acum vreo 12 ani prin Win98, dar chiar si sistemul ala era destul de stabil.
      • +6 (10 voturi)    
        felicitari (Vineri, 11 februarie 2011, 13:23)

        i am disappoint [utilizator] i-a raspuns lui ion

        un comentariu avizat, intr-o mare de pareristi
      • -1 (7 voturi)    
        Pentru desteptul de la MicroMoale (Vineri, 11 februarie 2011, 15:33)

        mumu [anonim] i-a raspuns lui ion

        Desteptule, cate "send error" ai avut in astia 12 ani? Dar Windows has recovered from a serious system failure and needs to restart? Faptul ca au vopsit gardul pe dinafara din registrii si nu mai ai BSOD ci mai sttiu eu ce mesaj de eroare care iti cere restart e cam acelasi lucru.
        Dar ce sa-i faci mai nou romanii au adaugat o noua ocupatie la care sunt atoatecunoscatori: pe langa agricultura, fotbal si politica au bagat si IT-ul.
        Good God!!!

        P.S. Nu pot sa cred ca ai ratat Vista intre XP si Windows7... Pacat ai fi avut parte de ceva distractie
        In rest, Micromoale sucks. Always has, always will.

        P.S.2 Linux rulz
    • +1 (7 voturi)    
      cred ca ti-a vandut cineva windows 98 (Vineri, 11 februarie 2011, 12:56)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui mihai i

      in loc de win7. Win7 este lejer cel mai bun sistem de operare scos pana acum de Microsoft. Si este un sistem excelent.
    • +1 (3 voturi)    
      E vorba de Win Mobile 7 (Vineri, 11 februarie 2011, 16:25)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui mihai i

      Care nu are alta legatura cu W7 in afara de nume :). E urmasul lui WM6 (sau 6.5), dar pe blogurile tehnice se zice ca e destul de diferit, asa ca aplicatiile care au fost facute pt WM5-6 nu or sa mai functioneze toate. Insa da, WM5.1 (ce am eu) e destul de lent, se mai reseteaza device-ul, pierde reteaua si n-o mai gaseste decat dupa resetare, etc (multe din astea pot fi din vina device-ului, nu a OS in sine!).

      Pe de alta parte, MS a facut aplicatie pt Facebook care mergea pe WM5.1, si pe care o am de aproape 3 ani. La vremea aia nu stiu daca exista una dedicata pt iPhone/Android
    • +1 (3 voturi)    
      ne potolim ? (Vineri, 11 februarie 2011, 17:11)

      Pandele [anonim] i-a raspuns lui mihai i

      Te-ai gandit sa te bagi si tu in discutie, ca si tu ai acces la internet, nu ? Aici vorbim de Windows Mobile 7, nu de Windows 7. Instaleaza tu Windows 7 pe un telefon mobil !
      Cat despre market share-ul (baga un Google, repede !) sistemelor de operare inca astept pe cineva sa imi explice decent cum de Microsoft domina inca piata atat de copios cu un produs - zic atatia cunoscatori pe aici - atat de prost. Nimeni nu reuseste sa explice asta.
  • +5 (15 voturi)    
    e bine (Vineri, 11 februarie 2011, 10:58)

    alex [anonim]

    o solutie optima, cel mai bun proucator de HW de mobile impreuna cu un sistem de operare robust. Abia astept sa vad modelele de telefoane.
    • -1 (11 voturi)    
      Robust? (Vineri, 11 februarie 2011, 11:28)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui alex

      O incercare disperata a Microsoft sa intre pe piata telefoanelor mobile. Windows 7 mobile are deja soarta lui Bing: 1% din piata...

      Elop? Calul troian al lui Ballmer in curtea Nokia.

      Predictie? In 2-3 ani, Microsoft va achizitiona Nokia pe suma simbolica de 1 $ si va salva ultimele 10 de locuri de munca: board-ul.
      • +5 (13 voturi)    
        De ce "disperata"? (Vineri, 11 februarie 2011, 12:05)

        sln [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        Este o incercare, de acord, dar de unde pina unde "disperata"? Ce anume iti indica aici "disperarea" Microsoft? Nokia pare intr-o situatie mai delicata, pe cind Microsoft nu are nimic de pierdut, are insa o multime de cistigat. Nokia este, pentru Microsoft, piesa strategica ce lipsea: un producator cu o cota mare de piata si care sa utilizeze exclusiv WP7.
        Cit despre Bing, nu-i chiar asa. Cu siguranta mai are destul pina la succesul motorului de cautare Google, totusi, daca esti atent la reactiile Google din ultima vreme, pare ca incepe sa simta ceva presiune dinspre concurenta.
        Off topic: Ce-ar fi sa nu mai radicalizam atit discursul, prietene?
      • +1 (9 voturi)    
        hmmmm (Vineri, 11 februarie 2011, 12:55)

        me [anonim] i-a raspuns lui neagoe

        1%?
        stii ce motor de cautare folosesc chinezii?
        cred ca numai cu asta am aratat ca depaseste 1%, nu?

        nustiu pe ce lume traiesti dar d c crezi ca ms e asa rau si altii apple, google de exemplu sunt buni?!
        vor fix acelasi lucru (banii tai) diferenta este cum obtin asta, desi apple e mult mai corporatista decat ms... in fine
        • +2 (4 voturi)    
          chinezii (Vineri, 11 februarie 2011, 14:31)

          lll [anonim] i-a raspuns lui me

          "stii ce motor de cautare folosesc chinezii?"

          baidu si putin bing. Dar asta numai din cauza ca bing a ramas cand google a plecat.
        • 0 (2 voturi)    
          ja ja ja (Vineri, 11 februarie 2011, 14:31)

          ole ola [anonim] i-a raspuns lui me

          Chinezii folosesc Baidu si alte motoare autohtone, restul sunt sub 50% cota.
          Apple e mai corporatista... hmm posibil, mai bine ms decat apple probabil dar pana la urma tot aia. Linux ftw.
        • +2 (2 voturi)    
          Chinezii folosesc Google HK (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 12:44)

          neagoe [utilizator] i-a raspuns lui me

          Retragerea Google din China nu a modificat optiunile chinezilor. In China cand deschizi Google esti automat directionat catre google.hk (adica Hong Kong). De fapt Google si-au mutat centrul de opertatiuni financiare la HK si realizeaza acolo veniturile din publicitatea din China.

          FYI: Nici in Romania Google nu are inca un centru de operatiuni financiare si cu toate astea sunt o multime de advertiseri din Romania. Cei din tara care isi fac publicitate pe Google platesc catre biroul din Irlanda. Probabil recentul office Google deschis la Bucuresti va aduce ceva schimbari.

          Sa nu uitam si motivele pentru care Google a plecat din China: CENZURA la care a fost obligat sa se supuna. Probabil Microsoft a fost de acord cu aceasta in cazul Bing. MS face orice pentru bani si pentru cota de piata.
          Sau poate ca performantele de cautare ale Bing-ului nu i-au ingrijorat pe comunistii chinezi. :-)

          Pentru exactitate:
          La nivel mondial Bing are 3.68%, Baidu 2.92%, Yahoo 6.14%, Google 85.37%
          Ianuarie 2011: http://marketshare.hitslink.com/search-engine-market-share.aspx?qprid=4

          Foarte interesant este si trendul: http://marketshare.hitslink.com/search-engine-market-share.aspx?qprid=5

          (se poate vedea cu ochiul liber ca Google nu a scazut decat cu 1% atunci cand a desfiintat site-ul din China, procent pe care l-a recuperat in mai putin de 1 an).
  • -2 (12 voturi)    
    Wm 7 (Vineri, 11 februarie 2011, 11:06)

    Fh buc [anonim]

    WM 7 este cea mai proasta Idee pe care MS a avut-o vreodata. Limitarile sunt incredible si platformele Android si iOS vor acapara toata piata WM.
    • +1 (7 voturi)    
      numai experti aici... (Vineri, 11 februarie 2011, 12:56)

      me [anonim] i-a raspuns lui Fh buc

      mai toate reviewrile de pe net spun ca wp7 chiar are viitor, si se trezesc marii experti romani sa spuna altceva...
      • 0 (2 voturi)    
        WM7 (Vineri, 11 februarie 2011, 20:16)

        FH Buc [anonim] i-a raspuns lui me

        Asta cu "mari experti romani" suna de parca daca esti roman nu ai voie decat sa fii prost.
        Daca tu crezi ca numai pt ca esti roman, parerea ta nu conteaza n-ai decat, eu cred ca opiniile noastre romanesti sunt la fel de valoroase ca si cele ale altora.
    • +2 (10 voturi)    
      Limitari incredibile.. (Vineri, 11 februarie 2011, 12:58)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Fh buc

      Acum nici doi ani in urma sistemul Android avea cam aceleasi limitari "incredibile". Stau sa ma gandesc cum or fi cumparat oamenii asemenea sisteme...

      WM7 are diverse functionalitati lipsa, dar alea nu sunt critice. Inca! Daca nu recupereaza diferenta cam intr-un an, s-au chinuit degeaba.

      Dar, repet, chestia aia cu limitari incredibile e mult prea mult spus.
      • +1 (5 voturi)    
        Limitari (Vineri, 11 februarie 2011, 20:17)

        FH Buc [anonim] i-a raspuns lui ion

        Una peste alta, pana la 6.5 eram fan WM; a venit WM 7, l-am incercat si am trecut fara regret la iPhone.

        Limitarile se refera si la faptul ca nicio aplicatie de la wm 6.5 nu se mai poate incarca pe wm 7. In schimb totul se invarte in jurul aberantelor retele de socializare.
    • +2 (6 voturi)    
      nu face confuzie (Vineri, 11 februarie 2011, 13:36)

      iuzer [anonim] i-a raspuns lui Fh buc

      intre Windows Mobile ala de acum un an si Windows Phone 7. Sunt 2 lucruri total diferite. In timp ce primul e o mizerie inutilizabila, mai prost cu mult chiar si decat Symbian, WP7 e un sistem complet nou, care poate concura lejet cu iOS sau Android. De fapt e mult mai consistent si mai clar decat Android la capitolul Ui-uri. Plus ca se misca la fel de bine ca si iOS.

      Deci are viitor.
  • 0 (2 voturi)    
    Corectie: Nokia nu lucreaza CU MeeGo (Vineri, 11 februarie 2011, 11:15)

    Alui [anonim]

    Lucreaza LA MeeGo(inca nu au nici un aparat pe piata care sa foloseasca MeeGo).
    • +3 (3 voturi)    
      mai citeste (Vineri, 11 februarie 2011, 12:51)

      manelistu' [anonim] i-a raspuns lui Alui

      Cum sa nu aiba? Dar Nokia N900 ce e?
      • +2 (2 voturi)    
        Maemo (Vineri, 11 februarie 2011, 13:13)

        unu [anonim] i-a raspuns lui manelistu'

        Nokia N900 are Maemo, nu MeeGo
      • +1 (1 vot)    
        N900 (Vineri, 11 februarie 2011, 13:38)

        meego [anonim] i-a raspuns lui manelistu'

        N900 are Maemo, Meego nu e instalat pe nici un telefon Nokia inca. E in development. Rpimul telefon cu Meego o sa apara spre sfarsitul anului - daca o sa mai apara.
  • -1 (7 voturi)    
    KO (Vineri, 11 februarie 2011, 11:37)

    dionlp [utilizator]

    Nokia, fie-ți țărâna ușoară!
  • +2 (10 voturi)    
    In domeniul business vor lua fata celorlalti (Vineri, 11 februarie 2011, 11:49)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    De ce ? Pentru ca in acest domeniu, pe desktop, MS e stapan. Si asa vor avea integrarea perfecta: Mobile Communicator, Exchange, integrare SharePoint, Mobile Office de la mama lui.
    Si nu va fi o chestie de genul "HTC poate pune WP7", va fi o colaborare mult mai stransa si vor avea grija sa testeze ca lumea inainte de a scoate ceva pe piata.
    • +2 (4 voturi)    
      business? (Vineri, 11 februarie 2011, 12:30)

      minime [anonim] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Tu ai vazut ce business e WP7? E mai degraba proiectat pentru adolescenti decat pt oamenii de afaceri.
      • 0 (2 voturi)    
        hahaha (Vineri, 11 februarie 2011, 12:57)

        me [anonim] i-a raspuns lui minime

        si iphonu pentru cine e? androidu? alea sunt mai business?!
        toti se bazeaza pe piata care chiar cumpara asa ceva...
        • -1 (1 vot)    
          2 ani (Vineri, 11 februarie 2011, 14:30)

          Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui me

          Comunicatul zice clar: 2011 si 2012 ani de tranzitie. Asta inseamna ca nu vei vedea de maine in magazine Nokia cu actualul WP7. Cat a crescut Android in 2 ani ? La fel va fi si cu afacerea asta.
      • +1 (3 voturi)    
        WM7 si business-ul (Vineri, 11 februarie 2011, 13:12)

        ion [anonim] i-a raspuns lui minime

        Uite aici un review independent:
        http://www.gsmarena.com/windows_phone_7-review-521p5.php

        Citez de acolo:
        The Office hub is an important part of the Windows Phone 7 package. The interface is identical to the other hubs and it’s the best mobile Office suite we’ve seen yet.

        Sistemul are alte lipsuri, dar nu pe partea de business.

        Lipsurile sunt cam asa:
        No system-wide file manager
        No videocalling
        Limited third-party apps availability
        No Bluetooth file transfers
        No USB mass storage mode
        No multitasking
        No copy/paste

        O sa fie o competitie interesanta. WM7 e inca jos fata de Android si iOs, dar pare ca MS inca nu s-a predat.
      • -1 (5 voturi)    
        Imagineaza-ti ca da (Vineri, 11 februarie 2011, 13:38)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui minime

        Dar tu ai auzit de SharePoint ? Ma zi-mi un OS mobil care are integrare Share Point. Si apoi da o cautare sa vezi cate business-uri folosesc SharePoint
    • -3 (3 voturi)    
      HTC (Vineri, 11 februarie 2011, 12:47)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      merge perfect si cu WM7 (HTC HD2).
      e adevarat ca prefer WM6.5
      Am incercat si Android pe el si nu e rau, dar nu prea se intelege cu sincronizarile. Mai trebuie lucat la el ca sa ofere o platforma intergrabila si in windoes (fara CAPS!)
  • +4 (6 voturi)    
    sunt disperati baietii (Vineri, 11 februarie 2011, 12:21)

    Motormouse, A.V. [utilizator]

    E clar ca Elop a trimis scrisoarea de acum 3 zile pregatindu-si un pas nepopular care putea sa-i aduca multe critici. In felul acesta Nokia ajunge sa se bata la pret cu HTC si cu altii mai ieftini pentru un prudus similar care ofera aceeasi experienta utilizatorului.

    A avut de ales intre Android - care merge dar unde este deja toata lumea si Microsoft care promite dar este foarte la inceput. Nokia stie totusi sa faca hardware bun, are distributie, are legaturi cu operatorii, are nume, deci, daca softul merge, ar putea iesi ceva. Daca softul merge...

    Eu ii vedeam mai degraba anuntand un parteneriat cu HP-ul.. amandoi ar fi avut mute motive pentru.

    Oricum situatia lor e disperata, e clar, trebuiau sa faca ceva. Elop asta e de urmarit insa, a fost desteapta miscarea lui cu scrisoarea, a creat valva, s-a ales cu publicitate.. Jobs way. Asa se face treaba !
  • 0 (10 voturi)    
    R.I.P Nokia (Vineri, 11 februarie 2011, 12:25)

    embi [anonim]

    R.I.P NOKIA . Ma asteptam ca noul sistem de operare sa fie android dar se pare ca au ales windows . In opinia mea, va fi un MARE ESEC PT NOKIA.
    • +3 (5 voturi)    
      nu-i nimic de mirare (Vineri, 11 februarie 2011, 12:29)

      Viorel [anonim] i-a raspuns lui embi

      Nu-i nimic de mirare, Stephen Elop vine de la Microsoft, nu ?
    • -1 (7 voturi)    
      lol (Vineri, 11 februarie 2011, 13:00)

      me [anonim] i-a raspuns lui embi

      voi ingropati copilul inainte sa se nasca...
      WP7 e un sistem de operare aflat la inceput, care promite mult si care se poate deavolta.
      este o miscare foarte buna nokia, din punctul meu de vedere
      plus ca o sa combine strategiile de marketing etc...
      • +2 (2 voturi)    
        bani? (Vineri, 11 februarie 2011, 16:27)

        embi [anonim] i-a raspuns lui me

        asa e ai dreptate . ingropam WP7 inainte sa se nasca. Dupa foarte multe telefoane cu Symbian cumparate care au avut zeci de probleme imi permit sa spun la fel despre WP7 . Nu as da banii pe un dispozitiv proprietar cu putine aplicatii si restrictii. Eu vreau ceva functional OUT OF THE BOX, intelegi? Tu ai cumpara un dispozitiv care stii ca nu are destule functionalitati, are posibile bug-uri si nu stii cat timp dureaza sa se lanseze un software update ? ca fost detinator de nokia ma asteptam la update-uri mai des, dar si cand apareau , acele update-uri nu imi rezolvau problemele deloc , si de aceea a trebuit sa scap de telefoanele NOKIA. Nu cred ca voi mai cumpara vreodata Nokia, deoarece am pierdut destui bani pe erorile lor .
  • +4 (6 voturi)    
    Symbian (Vineri, 11 februarie 2011, 12:26)

    mark9 [anonim]

    Nokia a pierdut:

    * in 2008 cand a plasat 264 million euros in 52% din actiunile Symbian.
    * in 2008-2009 cand nu au crezut ca Apple poate aduce pe piata un device revolutionar.
    * in 2008-2009 cand au ignorat Android un sistem de operare open-source pentru smartphones.
    * in 2008-2010 cand nu au fost capabili sa aduca pe piata un smartphone competitiv cu Apple sau cu deviceurile cu Android.
    * in 2011 cand au ales Window Mobile 7.
    • -1 (5 voturi)    
      da mai... (Vineri, 11 februarie 2011, 13:02)

      me [anonim] i-a raspuns lui mark9

      greseala a fost a lui bill gates ca nu l-a rupt pe jobs cand a putut. daca bill era rau acum apple era istorie...
      nu ma freca la cap cu vrajeli d-astea.
      n-ai vazut in viata ta cum arata WP7 si gata judeci
      pun pariu pe ce vrei tu cadaca windows phone 7 se numea android toata lumea il lauda pe forumuri...
      • +1 (1 vot)    
        Esti rupt total de realitate (Vineri, 11 februarie 2011, 14:46)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui me

        Microsoft nu a vrut niciodata sa rupa Apple, contrar impresiei lasata de presa sau reclame. Ba ca sa stii tu, la un moment dat Microsoft era principalul producator de software pentru hardware-ul de la Apple, asta in perioda cea mai urata a celor de la Apple.
        Cum ar fi interpretorul Basic pentru Apple II, care a fost scris de Microsoft.
        • 0 (2 voturi)    
          mai... (Vineri, 11 februarie 2011, 16:38)

          me [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          nu am spus ca a vrut, am spus ca putea
      • +1 (3 voturi)    
        am vazut wm7 (Vineri, 11 februarie 2011, 17:37)

        mark9 [anonim] i-a raspuns lui me

        si nu m-a impresionat. In plus sunt o chitesenta in materie asa ca stiu despre ce vorbesc. Nu incerc sa te vrajesc cu nimic.

        Deci tu vrei sa spui ca Nokia a recuperat suma investita in Symbian? Vrei sa spui ca Nokia a scos in ultimii 3 ani un smartphone comparabil in vanzari cu produsele Apple/ Blackberry/ Android based?

        Pai crezi in continuare lucrul asta...
    • 0 (6 voturi)    
      Ramane de vazut (Vineri, 11 februarie 2011, 13:14)

      ion [anonim] i-a raspuns lui mark9

      Ramane de vazut. MS nu e totusi Symbian, daca nu ma insel e producatorul nr 1 mondial in software (are cifra de afaceri din software cat Oracle si IBM la un loc, doar software evident, ca IBM vinde si hardware si consultanta la greu)
  • +1 (9 voturi)    
    Strategic (Vineri, 11 februarie 2011, 12:38)

    Florin [anonim]

    Si uite cum, din senin, Microsoft devine principalul jucator pe piata sistemelor de operare mobile.

    Unii ii subestimeaza, insa Microsoft nu merita sa nu fie luata in serios. Are o armata de ingineri extraordinari si este o masina de produs software, probabil cea mai mare din lume.
    Calitatea softului pe care-l produce a crescut simtitor, cel putin Windows 7 este foarte robust.

    La capitolul creativitate si originalitate schiopateaza, insa in ziua de astazi genialitatea inventiilor dureaza 6 luni, iar ei pot continua sa copieze si sa imbunatateasca ceea ce altii "inoveaza". Pentru ei, doar banul vorbeste, restul e falfaiala.

    Nokia este in continuare liderul de piata pe mobile si nici ei nu pot fi subestimati.

    Desi americanii de la Apple stiu sa-si vanda inventiile cu mult tam-tam si artificii, finlandezii modesti au fost mereu cei care au venit cu cele mai spectaculoase inovatii pe piata mobile (pana la iphone) si sunt capabili de foarte multe in continuare.

    Symbian a imbatranit, iar ei au incercat sa faca ceva in acest sens prin achizitionarea Trolltech, dorind sa atraga cat mai multi dezvoltatori pe Qt. Ceva insa nu a mers, desi eu personal consider ca Qt este o biblioteca C++ cross-platform excelenta, platforma pe care au dezvoltat-o nu a fost la fel de buna ca iOS/Android, iar trenul a plecat din gara.

    Deci combinarea cu Microsoft este o economie enorma de energie pentru Nokia si o oportunitate incredibila pentru Microsoft.

    Cu uneltele de dezvoltare excelente pe care le are, cat si experienta incontestabila in dezvoltarea API-urilor si a documentatiei, Microsoft poate acum sa le ofere dezvoltatorilor si o cota de piata gigantica.

    Daca as fi Apple, as lua foarte in serios acest eveniment: rivalul Microsoft is back in the game.

    Totusi, consider ca Google este conceptual superior atat Apple cat si Microsoft - prin faptul ca Android este open source si parca au o abordare mai calduroasa.

    Sa vedem ce va fi !
    • 0 (2 voturi)    
      And the winner is... Microsoft! (Vineri, 11 februarie 2011, 15:29)

      ov1d1u [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Da, principalul câştigător din treaba asta e Microsoft care a "făcut rost" de o platformă care să le ridice "Windows Phone 7"-le pe culmile markeshare-ului (sau măcar pe aproape).

      E un pas previzibil dar făcut destul de târziu de Nokia, de-a lungul timpului s-au mai văzut tentative de resurscitare a Symbian-ului, fără succes însă. Mă aşteptam ca Nokia să adopte Android (din prisma faptului că e open-source, iar Nokia e o companie care nu e străină de acest model de licenţiere) însă după acesta Windows Phone 7 ar fi fost cea mai bună alegere.

      Sunt foarte curios cum se va materializa acest parteneriat între Nokia şi Microsoft. Mulţumită lor, aş putea zice, 2011 - 2015 va fi o perioadă foarte interesantă pentru industria smartphone-urilor.
  • -1 (7 voturi)    
    Pacat (Vineri, 11 februarie 2011, 12:46)

    Dox [anonim]

    Doi looseri in materie de smartphones - vorba celor mai multi - R.I.P. Nokia. Asta e ca si zicala aia: "Blind leading the blind"...
  • +4 (8 voturi)    
    Cea mai buna veste (Vineri, 11 februarie 2011, 12:48)

    vlad [anonim]

    Sincer, daca nokia trecea la android atunci se creea monopol la sisteme de operare mobile. Poate wm7 o sa ofere o alternativa la el, nu obligatoriu mai buna, dar alternativa.

    sper ca peste 10 ani cand o sa vreau sa-mi cumpar un smartphone sa am de unde alege, sa nu fiu obligat sa cumpar un telefon cu android. Acum sunt obligat sa-mi iau android, practic nu exista in momentul asta alternativa viabila.

    sa nu ma intelegeti gresit, andoidul este un sistem excelent... dar vreau sa-l aleg, nu sa-mi fie "impus".
  • +3 (3 voturi)    
    nokia shares getting crashed (Vineri, 11 februarie 2011, 12:56)

    jack al II lea [anonim]

    actiunile nokia s-au aruncat de la etaj. cale de vreo 10 procente.

    http://www.businessinsider.com/nokia-shares-are-getting-crushed-after-big-microsoft-announcement-2011-2
  • +1 (7 voturi)    
    desperate times call for desperate measures (Vineri, 11 februarie 2011, 12:56)

    renard [anonim]

    Prea multe mutari nu le ramasesera. Sa sara in oala Google ar fi insemnat sa devina unul dintre zecile de producatori fara personalitate. Cui ii pasa daca isi cumpara HTC, Samsung sau oricare altul; oricum in fata ochilor vezi doar Android.
    Sa dezvolte un sistem nou de operare...sa fim seriosi, daca ar fi putut ,ar fi facut-o de mult.
    Colaborari cu Apple si cu BlackBerry sint excluse; asa ca, au luat si ei ce-a mai ramas.
    Nu inseamna neaparat ca o sa piarda cota de piata...sa fim seriosi, mai rau ca symbian nu poate sa fie. Poate sa fie mai lipsit de "suflet". Cred ca utilizatorii vor fi nervosi cind o sa le dispara butoanele si controalele lor familiare, dar o sa treaca si pe asta, iar dar daca gasesc o solutie sa nu trebuiasca sa astepti doua secunde pentru orice comanda pe care i-o dai telefonului...asta ar fi un progres major.
  • -1 (5 voturi)    
    interesanta miscare (Vineri, 11 februarie 2011, 13:33)

    Alex [anonim]

    Mi se pare excelent parteneriatul intre MS si Nokia. Am avut placerea sa incerc un telefon cu Windows pe el si este foarte bun, asa ca l-am si luat. Imi place foarte mult modalitatea de a citi e-mailuri pe el, multa mai usor decat la alte smartphone-uri, are office by default, iar acum cu Nokia o sa fie si free maps cu suport pentru GPS. Overall mi se pare ca este o solutie de viitor, un concurent bun pentru iPhone, ca Android deocamdata are probleme legale pentru copyright infringement, fiind la mana Oracle. Probabil ca daca Oracle o sa castige, o sa fie vorba de o amenda asa de mare ca nu stiu cat buget o sa mai existe pentru R&D la Android.
    Asadar, le urez succes si abia astept sa incerc un Nokia cu Windows pe el ;)
  • +1 (1 vot)    
    Nokia si Windows (Vineri, 11 februarie 2011, 13:44)

    Gabriel [anonim]

    Windows Phone 7 devine platforma principala pentru smartphone-urile finlandezilor de la Nokia.
    http://gsmro.ro/2011/02/nokia-semneaza-un-parteneriat-cu-microsoft/ si consider ca ambele companii au nevoie de un astfel de parteneriat. Atat Microsoft cat si Nokia sunt in criza de cand Google isi arata fosrta prin sistemul de operare Android. Parerea mea esta ca nu va castiga lupta impotriva Android, dar isi va recastiga o parte buna din cota de piata.
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant (Vineri, 11 februarie 2011, 16:33)

    Mihai [anonim]

    toata lumea vorbeste de dezastrul WP7, altii amesteca versiunea pentru telefoane cu cea pentru pc-uri, toti se rapoarteaza la Android sau Apple insa niciunul nu se uita ca producatorii cu Android au si software proprietar care e asa cum e, unii cred ca doar Apple e cel mai bun si ca daca ar face si maturi sau scobitori ar fi automat cele mai bune, altii folosesc Linux (probabil doar kernelul) nicidecum o distributie a lui dintre cele peste 300, gen OpenSuse, Ubuntu etc, multi vad ecranul alabastru dar niciodata nu le trece prin cap ca apare de la eroare hardware sau programe piratate/crackuite care isi face de cap prin calculatoarele lor, reinstalate de zeci de ori de tot felul de priceputi in ale calculatoarelor.
    Eu ma gandesc ca unora nu le place ca au de unde alege diferite sisteme de operare, fiecare are avantajele si dezavantajele lor si nimeni nu face parteneriate de genul Nokia-Microsoft doar ca asa au ei chef, v-ati gandit vreodata ca poate o fac pentru voi si totodata pentru a-si mari cota de piata? Sa spunem ca Microsoft nu vrea sa investeasca in productia de telefoane iar Nokia nu vrea sa isi bata capul cu un nou sistem de operare pentru telefoanele lor si cauta ce e mai compatibil cu telefoanele Nokia.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant insa (Vineri, 11 februarie 2011, 18:05)

    hic sunt leones [utilizator]

    eu vreau telefoane cu butoane, de aceea, pana la reglarea tuturor aspectelor (apropo, ar trebui s-o faca extrem de repede altfel Nokia se duce dracului) sau pana ma decid sa-mi frec degetele pe o bucata de sticla/plastic voi apela, in cel mai scurt timp, la RIM.
  • +2 (4 voturi)    
    DEZAVANTAJE WP7 (Vineri, 11 februarie 2011, 19:16)

    embi [anonim]

    No system-wide file manager
    No videocalling
    Limited third-party apps availability
    No Bluetooth file transfers
    No USB mass storage mode
    No multitasking
    No copy/paste
    Too dependent on Zune software for computer file management and syncing
    No music player equalisers
    No Flash or Silverlight support in the web browser
    No sign of free Bing maps Navigation so far
    No DivX/XviD video support
    No internet tethering support
    New ringtones available only through the Marketplace
    Swapping memory card requires hard reset; cards not readable by computer
    No customisation
  • 0 (4 voturi)    
    WM7 nu poate fi concurential (Vineri, 11 februarie 2011, 22:29)

    denvarel [utilizator]

    Cum sa crezi ca wm7 va face concurenta Apple sau Android fara multitasking, copy- paste, codecuri video serioase, si cu probleme de navigare sau periferice de genu reset sa vada cardu'? Nu inteleg comentariile celor care lauda wm7. Ce lauda ei de fapt? Culoarea? Compatibilitatea cu ce? Cu viitoarele aplicatii pc? Share point? Pai voi faceti editare text pe mobil? Sau lucrati cu worksheeturi?
    Maemo a fost la timpul lui peste Apple iar iOS era atunci privit ca cel mai meserias. De ce nu au continuat??? De ce nu-l reiau acum? Macar multitasking, are, codecuri video are, flash are, are si firefox! Ce va trebuie w7 fratilor?
  • 0 (2 voturi)    
    Acum mi-a picat fisa! (Vineri, 11 februarie 2011, 23:02)

    denvarel [utilizator]

    Unele modele nokia cu WM7 se vor vinde in draci. In special cele cu GPS, busola si accelerometru. Pentru ca vor fi ieftine si lumea le va cumpara ca sa puna un mod de android pe ele!
  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg (Vineri, 11 februarie 2011, 23:14)

    pisica [anonim]

    Nu inteleg de ce dificultatile prin care trece Nokia in momentul de fata sint privite de multi comentatori de pe forum cu vadita satisfactie. Cred ca ar trebui sa nu se uite ca:
    -Nokia ne-a incintat ani de-a rindul cu modelele sale
    -Nici un produs Nokia n-a muscat inca pe nimeni
    -Nokia a fost singurul producator de telefoane care a investit in Romania, investitia avind un impact benefic asupra economiei ramanesti
    -Un eventual esec al Nokia ar reprezenta capitularea in fata agresivelor economii asiatice si poate a celei americane. N-ar fi zile prea bune pentru Europa daca firme ca Nokia ar inchide portile
    -Sustinerea produselor Nokia ar fi o datorie a noastra, a europenilor. Cu ce contribuim la prosperitatea continentului nostru cumparind doar produse asiatice si americane? Banii se vor muta incet, incet pe aceste piete, iar noi vom avea doar satisfactia de moment a unui produs poate ceva mai bun decit poate realiza Nokia in acest moment. Nu cred ca intre un telefon Android si Wm 7 vor fi chiar asa de mari diferente astfel incit sa nu ne uitam la viitoarele produse Nokia
    -Sigur, foarte importanta va fi si reactia pietelor non-europene la viitoarele produsele Nokia
    • 0 (0 voturi)    
      Chill out Son! (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 0:06)

      Chillout Son! [anonim] i-a raspuns lui pisica

      Companiile ,pardon , Corporatiile pe care le-ai enumerat sunt MULTINATIONALE ,daca te uiti un pic la originea actionarilor, ai sa vezi ca ei cu siguranta au depasit de mult bariera granitelor sau chiar a continentelor , fapt pe care nu sunt sigur ca tu l-ai reusit.
  • +1 (3 voturi)    
    R.I.P Nokia (Vineri, 11 februarie 2011, 23:24)

    Meputo [anonim]

    Sa vii din tara lui Linus si sa te asociezi cu MS ii ca si cum Mercedes si-ar asocia imaginea cu Tata (ce nu stiati ca e un important jucator pe piata de automobile din asia???). Lasand vrajala la o parte, de 10 ani cumpar numai terminale nokia, cred ca a venit vremea sa mai schimb. Ultimele modele nokia m-au dezamagit, poate sa vina MS ca nu o sa ii scoata din rahat. Prefer oricand un HTC in detrimentul oricarui Nokia (cunoscatorii stiu de ce)
  • -1 (5 voturi)    
    Microsoft si-a mobilizat echipa din Romania (Vineri, 11 februarie 2011, 23:47)

    neagoe [utilizator]

    Am tot vazut o multime de laude la adresa Bing-ului si a Win 7 mobile. Ba am citit si afirmatii ca BSOD-ul nu a mai aparut de la Win 98!!! Asemanarea limbajului si a datelor prezentate ma fac sa cred ca provin dintr-o singura sursa. O posibila mobilizare a Microsoft Romania?

    Vehementa sustinerii unui OS este mai curand cunoscuta linuxistilor. Windows nu are fani. Microsoft nu poate avea fani. Linux, da. De ce? Din motive care ii dispera pe cei de la Microsoft. (O cautare pe Google despre fenomenul social Linux va deschide o lume foarte interesanta.) Deci vehementa sustinerii Win 7 mobile pare tot o lucrare de laborator ...

    Si cum coincidentele nu sunt intamplatoare, le propun celor de MS sa isi construiasca mai multe echipe care sa laude produsele intr-un mod mai discret si mai ... diferit! :-)

    P.S. Pe pariu ca Android va castiga? Pentru ca e open-source si pentru ca cei de la Google au o mentalitate total diferita. Si pentru ca Bing nu e doar slab, dar e si groaznic de urat! :-) Si nu uitati ca vine tare Chrome OS-ul... Pe pariu ca MS pierde si pariul cloud computing-ului?
    Veti spune ceva de monopolul Google: open-source (= fara cod ascuns), dezvoltatori voluntari pe tot cuprinsul lumii, gratuit, sustinut de mediile universitare, etc.
  • +1 (3 voturi)    
    Traiasca diversitatea (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 0:03)

    oagy69 [anonim]

    Personal o consider o decizie buna. Prin aceasta mutare Nokia nu se pierde in anonimatul producatorilor de telefoane cu Android iar Microsoft obtine acces la implementarea sistemului sau de operare pe o marca de prestigiu.
    Celor care acum tipa cat de prost merge acum WM7, le doresc sa-si cumpere un telefon cu Android la primele versiuni si sa faca o comparatie. Sa nu uitam ca tranzitia de la Symbian la WM7 se va face in 2 ani, timp in care lipsa multitaskingului sau a 'copy-paste' in WM7 va deveni istorie.
    Acum sa revin la subiectul meu, cel cu diversitatea. Celor care ii vad asa de indarjiti in a nu vedea decat avantaje la un OS si numai dezavantaje la restul, nu pot sa le spun decat ca daca OS-ul pe care il sustin ar fi asa de perfect atunci nu ar mai avea nevoie de update-uri si oricat de incuiati ar fi altii, nu ar mai alege altceva ci numai acel OS (ma si ia cu fiori gandindu-ma la o lume dominata numai de un singur OS oricare ar fi acela). Pot sa va spun ca eu care am cautat mult pana sa-mi gasesc smartphone-ul dorit m-am oprit pana la urma la SE Vivaz care nu are nici macar Symbian3 dar nu am ales alte telefoane din urmatoarele motive :
    1) Apple - impresionant dar prea scump pentru ce-mi trebuie mie.
    2) Marea de telefoane cu Android - bune dar imense aproape toate si nu-mi place sa umblu cu caramida in buzunar. Am tot cautat un model care sa aiba dimensiunile si caracteristicile camerei foto si video de la Vivaz si nu am gasit . Cele cu Android la dimensiuni apropiate nu aveau o camera foto si video la fel de performanta ( am inteles ca Froyo aduce suport si pentru camere mai mari de 5 Mpixeli si video HD dar pretul la aceste telefoane este cel putin dublu fata de Vivaz iar avantajele indiscutabile ale OS Android fata de Symbian nu compenseaza aceasta diferenta de pret pentru mine care nu folosesc retelele de socializare, google mail iar internetul pe mobil il folosesc ocazional deci nu ma inflacareaza asa tare un 'pinch to zoom'.
  • -3 (3 voturi)    
    fuziunea... (Sâmbătă, 12 februarie 2011, 2:36)

    Gigel [anonim]

    S-au unit doi habarnishti......e clar cum va arata rezultatul.......