eMag estimeaza afaceri de 150 milioane euro in 2011

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 16 februarie 2011, 15:47 Economie | IT

Magazinul online eMag a inregistrat afaceri de 102 milioane euro anul trecut, in crestere cu 60% fata de 2009. Estimarile pentru 2011 indica afaceri de 150 milioane euro, iar compania are showroom-uri in sapte orase din tara.

"In 2011 ne vom concentra pe adaugarea unor categorii noi de produse si pe dezvoltarea organica a tuturor categoriilor din portofoliu. (...) Retailul online va ajunge la 20% din totalul pietei de retail din Romania pe segmentele pe care activam si vom contribui la atingerea acestei cifre", a spus directorul general eMag, Iulian Stanciu.

Compania estimeaza ca piata totala a comertului online electro-IT a fost de 145 milioane euro si sustine ca detine 70% din total.

Retailer-ul online sustine ca are o cota de 25% pe piata laptop-urilor, circa 20% pe piata foto-video si 21% la imprimante. Segmentele smartphone si televizoare LCD au obtinut o cota de piata de 10%, respectiv 9% in 2010, iar la electrocasnice compania vrea sa depaseasca 5% din piata totala anul acesta.

eMag s-a lansat in 2001 ca magazin online de sisteme de calcul si produse de birotica, iar in prezent are showroom-uri in Bucuresti, Iasi, Ploiesti, Cluj, Timisoara, Constanta si Craiova.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1561 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:41)

    eu [anonim]

    au niste servicii pe care unii nu le ofera, si de aceea sunt fruntasi..

    cele mai importante sunt transportul gratuit indiferent de suma sau de localitate, si garantia de retur 30 zile, in care poti returna produsul dupa 30 zile de la achizitie daca nu te intelegi cu el sau ai facut o alegere proasta.

    combinat cu faptul ca au call centerul foarte operativ, in 24 ore de la lansarea comenzii iti bate curierul la usa :-)

    eu unul sunt multumit de interactiunile avute cu ei pana acum.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Miercuri, 16 februarie 2011, 19:32)

      radup [anonim] i-a raspuns lui eu

      Ai subliniat perfect. Este exact ceea ce face diferenta intre emag si ceilalti competitori. Mai e de lucru la imbunatatirea serviciilor post vanzare in special pe partea de garantie si mai ales de service care e inca extrem de deficitar in RO in general, nu numai la ei. Preturile in comparatie cu cele pe piata romaneasca sunt OK.
    • 0 (0 voturi)    
      transport gratuit (Miercuri, 16 februarie 2011, 22:59)

      I [utilizator] i-a raspuns lui eu

      nu va mai lasati pacaliti de "transport gratuit". Nu exista nici o firma de transport care sa ofere transport gratuit :)) Transportul gratuit de la eMag este ascuns in pretul final al produsului, atata tot. Ceea ce inseamna ca cei din Bucuresti (cost de transport mai mic) sponsorizeaza transportul celor din provincie :))
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha ha (Joi, 17 februarie 2011, 3:10)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui eu

      Operativi daca iei maruntisuri! Daca vrei chestii mai scumpe (gen televizor) ti se spune ca nu au pe stoc si se aduce pe comanda in cateva saptamani dar la un pret diferit de cel la care ai facut tu comanda!
      Isi fac reclama mincinoasa si ii incanta pe fraieri ! Daca ii iei la bani marunti o sa vezi ca nu-i dumineca in fiecare zi! Oferta lor de transport gratuit e doar luna asta...
  • +1 (1 vot)    
    O sa ajunga ca si Flamingo si UltraPro... (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:43)

    pc [anonim]

    Cand au aparut, firmele astea aveau preturi bune.

    Dupa ce si-au extins reteaua de magazine, au marit cu mult preturile si au dat faliment pt ca totul era mai ieftin la concurenta.

    Acum si eMag are preturi mari. Daca faci o lista cu cele mai bune preturi, eMag e pe la coada. De cand au fost cumparati, au luat-o la vale
    • 0 (0 voturi)    
      flamingo si ultrapro (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:32)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui pc

      flamingo si ultrapro au avut cheltuieli uriase cu locatiile si cu salariile. combinand cheltuielile mari cu scaderea vanzarilor a rezultat un dezastru.
      emag a depasit cu bine momentul de criza, anul trecut economia a scazut cu 1.2% (desi economistii lui peste anticipau scaderi de peste 2% - iar eu, cu toate injuraturile de rigoare am zis tot aici pe comentarii ca vom scadea cu 1.3%).
      anul asta vom creste cu 2% si piata de IT va creste cu 15%. deci in trend, emag ar trebui sa ajunga la 120M euro. dar au mai dat faliment jucatori mici si au lasat loc supravietuitorilor si in plus pun pariu ca emag are pe lista de cumparaturi un jucator de la coada top 10;
      nu spui care, persoana importanta :)
  • 0 (0 voturi)    
    Baieti de treaba (Miercuri, 16 februarie 2011, 16:47)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    In ultimele luni am investit foarte mult in diverse aparate si nu am fost dezamagit niciodata de calitatea serviciilor oferite de emag!
    1data am avut nevoie sa schimb un portabil si au fost foarte amabili si rapizi!
    Platforma online este foarte simpla si placuta
  • 0 (0 voturi)    
    merge (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:06)

    gurka [anonim]

    au preturi decente (nu cele mai mici) dar ai livrare gratis a doua zi (cel putin in timisoara). asa ca in multe cazuri iesi mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    alt business model (Miercuri, 16 februarie 2011, 17:11)

    gurka [anonim]

    pur si simplu au un alt model de afaceri. e un magazin on-line cu puncte de livrare gratuita (nu magazine) in citeva locatii din provincie. asa ceva chiar lipsea, de aceea au succes.