Supercomputerul IBM Watson si-a invins oponentii umani la concursul de cultura generala "Risti si castigi"

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 17 februarie 2011, 10:31 Economie | IT

IBM Watson a castigat detasat concursul
Foto: Captura YouTube
​Supercomputerul Watson a raspuns corect la cele mai multe intrebari si a castigat detasat concursul de cultura generala Jeopardy (Risti si castigi), obtinand mai multi bani decat cei doi oponenti umani la un loc. Watson a terminat cu 77.000 de dolari, de trei ori mai mult decat locul secund, dar marele castig este ca un computer a putut intelege intrebarile puse de om si apoi a fost capabil sa gaseasca raspunsurile corecte intr-o baza de date uriasa. Watson nu a fost conectat la internet pe parcursul concursului, insa a avut o baza de date echivalenta cu un milion de carti.

Dupa a treia seara a concursului, Watson a raspuns de 77.147 dolari, Ken Jennings a raspuns de 24.000 de dolari, iar Brad Rutter de 21.600 dolari. IBM va primi marele premiu de un milion de dolari, locul secund va primi 300.000, iar ultimul clasat, 200.000. Cei doi oponenti umani sunt recordmeni ai concursului de cultura generala, unul avand cele mai multe editii castigate (74), iar altul cei mai multi bani (3 milioane dolari).

"Cred ca Watson poate transforma modul in care interactionam cu computerul. El reprezinta un pas semnificativ fiindca putem interactiona cu el la fel cum o facem cu ceilalti oameni. Watson nu iti da o lista de documente prin care trebuie apoi sa cauti, ci iti ofera direct raspunsuri", spune Jennifer Chu-Carroll, cercetator IBM care a lucrat la proiect.

Partea importanta este ca Watson a putut intelege capcane de limbaj, context, argou si altele, iar apoi a fost capabil sa caute - si de multe ori sa gaseasca - raspunsul corect in uriasa baza de date.

In prima zi competitia a fost stransa, insa in a doua si a treia zi Watson s-a detasat in castigator. Chiar daca la unele intrebari foarte simple Watson s-a comportat slab, per total a dominat competitia, iar cei de la IBM spun ca amanuntul ce nu trebuie uitat tine de faptul ca Watson nu numai ca a inteles multe din intrebari, ci s-a si inscris foarte repede la raspuns, lucru esential in acest tip de concurs.

Compania spune ca astfel de supercomputere au sanse mari sa-si gaseasca pe viitor aplicatii practice, cum ar fi sa ofere informatii la call-centere sau sa ajute doctorii sa stabileasca diagnostice cat mai exacte. Watson este util in domenii unde trebuie gasite rapid raspunsuri care mai intai trebuie cautate in baze imense de date.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3926 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    frumos... (Joi, 17 februarie 2011, 10:37)

    me [anonim]

    probabil in vreo 10 ani o sa ai asa ceva in buzunar :D sau macar pe birou

    sunt tare curios, apropos de "sa ofere informatii la call-centere" ce se va face peste 10-20-30 de ani maxim cand computerele vor face cam tot. in sensul ca ok totu o sa fie foarte ieftin, dar oamenii de unde castiga bani daca mai toate slujvbele o sa le faca computerele?
    • +7 (7 voturi)    
      oamenii... (Joi, 17 februarie 2011, 10:53)

      donache [anonim] i-a raspuns lui me

      vor produce mancare
      vor dezvolta computere
      vor supraveghea computere :)
      • +2 (2 voturi)    
        Continuare (Joi, 17 februarie 2011, 12:12)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui donache

        Pentru ca in final computerele sa supravegheze oamenii.
    • +3 (5 voturi)    
      probabil (Joi, 17 februarie 2011, 10:54)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui me

      vor fi tot mai multe joburi orientate spre cercetare si dezvoltare de tehnologii noi.

      sau poate va fi mai mult timp si cerere pentru arta, desi parca prefer prima varianta :)
    • +9 (11 voturi)    
      Or sa fie tot angajati (Joi, 17 februarie 2011, 11:07)

      Dobitocus Anonimus [anonim] i-a raspuns lui me

      Asta a fost si problema cand a aparut prima linie automatizata de asamblare. Cu toate astea, somajul a continuat sa scada.
      Explicatia ii simpla, Aceste automatizari aduc profituri mai mari (servicii mai ieftine, deci rulaj mai mare). Prin urmare investitii mai mari. Cine face cercetare? Oamenii, cine implementeaza? Oamenii, cine supervizeaza? Oamenii. Singura diferenta o sa fie aparitia unor noi meserii...si disparitia altor meserii.
      De exemplu, tesatoare nu mai exista...in schimb exista tehnician :D. Eficientizarea unor tehnologii...aduce dupa sine aparitia altor tehnologii...iar o tehnologie noua...tot timpul vine cu forta de munca noua.
      • 0 (2 voturi)    
        or sa fie toti angajati (Joi, 17 februarie 2011, 13:42)

        popa gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Dobitocus Anonimus

        Ati repetat papagaliceste ceea ce v-au indoctrinat
        altii(parinti,prieteni,scoala,&universitate)
        Dupa ce veti citi cartea Legea entropiei si procesul
        economic a lui Jorj Roegen(un smecher despre care poti afla destule de pe net,in ipoteza ca n-ai
        auzit de el) vei depasi stadiul cunostintelor actuale
        care momentan e modest(cum ar zice Ion Creanga
        "genuchiul broastei") si iti mai schimbi olecuta ideile!
        De altfel populatia globului va trebui cu necesitate
        redusa corespunzator posibilitatilor de supravietuire
        la un moment dat!
        Puneti deci mana si va informati,altfel veyi face parte din cei eliminati!
    • +1 (1 vot)    
      @frumos... (Joi, 17 februarie 2011, 11:08)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui me

      Eu ma intreb ce o sa mai incerce in momentul in care se va ajunge la ce ai spus tu. Adica ce se va intampla dupa ce un calculator va reusi sa raspunda la toate intrebarile posibil puse va incepe sa puna el intrebari....?
      • +1 (1 vot)    
        Singur (Joi, 17 februarie 2011, 11:24)

        pateu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

        Ar fi bine sa incerce sa-si raspunda singur, daca tot e asa destept. Pentru ca eu nu o sa stiu sa-i raspund
      • 0 (2 voturi)    
        La ce poate raspunde calculatorul (Joi, 17 februarie 2011, 12:30)

        BEDE [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Un calculator poate raspunde la ceea ce a fost invatat - adica programat - sa raspunda. Nu va putea raspunde la intrebari la care oamenii nu au gasit raspunsuri, cum ar fi, de pilda "ce este cu energia neagra si materia neagra?"
        Exista deja programati sa mearga si sa cerceteze cautand bombe sau sa creceteze alte planete sau sau in interiorul unui reactor nuclear.
        Dar un calculator/robot creat de om nu va putea raspunde niciodata la ceva la care cei care l-au programat nu s-au gandit atunci cand l-au programat.
        Cam asta e ce poate face la ora actuala "inteligenta artificiala".
    • +2 (4 voturi)    
      Nu mai ganditi romaneste (Joi, 17 februarie 2011, 11:10)

      SKB [anonim] i-a raspuns lui me

      Eu sper sa apuc vremurile alea. Cand tot mai multi oameni vor intretine computere, se vor gandi cum sa faca computere mai eficiente si mai inteligente, cum sa le asigure energia necesara functionarii, etc. Iar cei care nu vor fi in stare sa faca asta, sa traiasca decent facand restul lucrurilor necesare care nu pot fi facute de roboti/computere.

      Sper ca pe viitor sa nu mai existe fiinta umana care sa lucreze la banda sau intr-un call center.
      • 0 (0 voturi)    
        stai linistit... (Joi, 17 februarie 2011, 11:33)

        me [anonim] i-a raspuns lui SKB

        si eu spe sa apuc vremurile alea...
    • 0 (2 voturi)    
      frumos (Joi, 17 februarie 2011, 13:16)

      Giovani Papini- GOG [anonim] i-a raspuns lui me

      Mai vezi ce spune tata Bil_Gh ca populatia terei va
      trebui redusa cu circa 3 Giga-oameni.........
      Cum se va face? Simplu:vezi de ce da atata banet
      la cei cu vaccinuri(sa mai scada naibii populatia!!!!!)
  • -2 (2 voturi)    
    "s-a inscris foarte repede la raspuns" (Joi, 17 februarie 2011, 10:51)

    Stefan [anonim]

    Mersi...stiam si noi ca masinile electronice au reflexe mai rapide decit oamenii...
    • +4 (4 voturi)    
      Timp (Joi, 17 februarie 2011, 11:24)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Nu e vorba de reflexe, ci de faptul ca a putut sa analizeze un enunt de multe ori ambiguu, sa-i extraga sensul, sa caute in baza de date si sa gaseasca raspunsul in aproximativ o secunda.
    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar... (Joi, 17 februarie 2011, 11:34)

      me [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      el trebuie sa interpreteze ce a intrebat omul si apoi sa caute raspunsul.
      interpretarea limbajului uman e un task foarte greu pentru calculator. asta e problema
      • -1 (1 vot)    
        Operatii (Joi, 17 februarie 2011, 13:52)

        Paulista [anonim] i-a raspuns lui me

        Super computerul respectiv face miliarde de operatii pe secunda, oricat de complicat ar fi enuntul, nu interpretarea lui este problema, probabil ca o face instantaneu, ci cautarea in uriasa baza de date e consumatoare de timp. Practic timpul de raspuns se reduce la cat de repede cauta pe harddisk informatia relevanta.
  • -4 (6 voturi)    
    E un pseudoconcurs (Joi, 17 februarie 2011, 10:59)

    Daniel [anonim]

    Computerul a castigat pentru ca OPERATORI UMANI l-au programat si, mai ales, AU INTRODUS DATELE "memorate" ... "Concursul" e un rahat, ca daca operatorul uman introducea o litera aiurea computerul nu mai identifica nimic si pierdea cu brio.

    Astfel de concursuri vor fi cu adevarat "challenging" doar cand oamenii vor pune la punc o inteligenta artificiala capabila sa selecteze, sa interpreteze si sa compileze din mai multe surse mai multe tipuri de informatii pentrru a genera una de care este nevoie.
    • +1 (3 voturi)    
      nu e chiar asa de "pseudo" (Joi, 17 februarie 2011, 11:29)

      fasf [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      "Computerul a castigat pentru ca OPERATORI UMANI l-au programat si, mai ales, AU INTRODUS DATELE "memorate"". Desigur ai dreptate. Dar, oare pe concurentii umani cine i-a "programat"? Nu tot niste operatori umani(parinti, educatori, ei insisi)? Ei de unde stiu raspunsurile, nu primind informatia prin educatie? si daca au invatat ceva gresit(un raspuns cu o litera gresita) nu vor raspunde si ei gresit?
      care e diferenta?
      • +1 (3 voturi)    
        desigur (Joi, 17 februarie 2011, 12:22)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui fasf

        Astept cu interes meciul de box dintre Gogu Incasatoru' programat de operatorul sau uman nea' Pateu zis Crucisatorul si un excavator - facut tot de oameni, evident.

        Conform logicii tale, va fi la fel de echilibrat.

        P.S. Daca a luat bataie Kasparov de la Deep Blue acum 10 ani, nu vad de ce ne miram asa tare ca un calculator a castigat un concurs de memorat contra unor oameni.
    • +3 (3 voturi)    
      asta si face (Joi, 17 februarie 2011, 11:31)

      pateu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      nu i s-au introdus intrebarile ca la examenul auto. i s-au introdus informatii

      Problema e ca deocamdata el da doar un singur tip de raspuns: "What is...", nu elaboreaza o fraza. E ca un copil, intelege, dar nu poate vorbi.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Joi, 17 februarie 2011, 11:35)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Au mai evoluat si ele...incearca sa cauti ceva pe google si inverseaza niste litere, sa vezi ca stie si iti sugereaza ce vrei sa cauti...
      si mai nou poate nici nu mai e nevoie sa introduci manual...ii dai cartea si o scaneaza singur...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu este pseudoconcurs (Joi, 17 februarie 2011, 11:39)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      O litera introdusa gresit nu ar fi influentat rezultatul, tocmai asta este progresul anuntat de IBM, rezultatul este obtinut din interpretarea mai multor surse, deja incarcate, dar fara a avea acces la internet.
      Iar IA-ul de care vorbesti chiar exista, este chiar Watson. Este un domeniu fascinant, gasesti pe net foarte multe detalii despre algoritmii care se presupune ca s-ar afla in spatele masinii.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 17 februarie 2011, 11:48)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      pai exact asta au facut. Sau tu crezi ca "operatorul uman" a "introdus" in mmorie direct raspunsurile la intrebarile din concurs?
      Tocmai in asta consta inovatia din Watson, ca avand "memorate" informatii, a reusit sa "auda" limbajul uman al prezentatorului, sa intelega intrebarea pusa si apoi sa identifice raspunsul corect in informatia stocata. Spre deosebire de motoarele de cautare obisnuite care cauta niste cuvinte cheie si iti returneaza linkurile care le contin, Watson raspunde direct la intrebare.
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea ai inteles schema (Joi, 17 februarie 2011, 11:49)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ... Watson interpreteaza limbajul uman dupa care cauta un raspuns in baza sa de date. Intelegerea limbajului uman este un pas gigantic dar este doar primul pas. Asadar Watson exact asta face... intelege limbajul natural...

      Urmeaza Watson II (Racer), un program IBM care va intelege si cand a gresit, unde a gresit, de ce a gresit etc... si va invata din greseli.
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Joi, 17 februarie 2011, 12:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      pai si noua daca ne invata lumea ca romania are capitala la beijing, noi asta credeam.
      si oamenii invata si calculatoarele invata.
      noi nu suntem niste nulitati pentru ca nu invatam singuri, nu?
      ce vrei tu probabil sa spui este ca vrei sa invete ca un om. pentru asta exista retelele neuronale, problema e ca oamenii sunt smecheri la rularea mai multor procese in paralel, calculatoarele d-abia incep sa faca asta. cand or sa faca asta, avand in vederec a sunt mai rapide ca noi, softwareul o sa ramana singurul obstacol in a fi (mult) mai inteligente ca noi
  • -1 (1 vot)    
    Slujbe? (Joi, 17 februarie 2011, 11:06)

    cucu [anonim]

    Pai din intretinerea si programarea computerelor.
    • 0 (2 voturi)    
      6 miliarde de oameni? (Joi, 17 februarie 2011, 11:35)

      me [anonim] i-a raspuns lui cucu

      6 miliarde de oameni?

      gandestete ca se va ajunge si la computere care se intretin singure relativ curand
  • -2 (4 voturi)    
    nu stiu de acestea (Joi, 17 februarie 2011, 11:27)

    pateu [utilizator]

    Eu cred ca mai raspunde si la nimereala, ca si eu de exemplu fac la fel
  • +1 (1 vot)    
    Hall 9001 (Joi, 17 februarie 2011, 12:11)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    2001:Odiseea Spatiala
  • -1 (1 vot)    
    evolutie (Joi, 17 februarie 2011, 12:24)

    andrei [anonim]

    computerele vor evolua permanent si vor reusii sa inlocuiasca din ce in ce mai mult oamenii

    bineinteles vor ramane zone pe care oamenii tb sa le acopere, inclusiv in proiectarea robotilor, dar acestea vor cere un anumit IQ

    nu pt toti va vi la fel
  • +2 (2 voturi)    
    Supercomputer (Joi, 17 februarie 2011, 12:56)

    Forest Ganp [anonim]

    Am citit in copilarie (e ceva vreme!) o povestire sci-fi (nu-mi mai amintesc numele, nici autorul): oamenii au conectat toate computerele existente, pentru a face un supercomputer, capabil sa dea raspunsul la intrebarea: :Exista Dumnezeu?" Supercomputerul, odata conectat, a raspuns: "Acuma, DA!"
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 17 februarie 2011, 14:23)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui Forest Ganp

      povestirea e Answer, din Angels and Spaceships
      de Fredric Brown
    • 0 (0 voturi)