Supercomputerul IBM Watson si-a invins oponentii umani la concursul de cultura generala "Risti si castigi"

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 17 februarie 2011, 10:31 Economie | IT

IBM Watson a castigat detasat concursul
Foto: Captura YouTube
​Supercomputerul Watson a raspuns corect la cele mai multe intrebari si a castigat detasat concursul de cultura generala Jeopardy (Risti si castigi), obtinand mai multi bani decat cei doi oponenti umani la un loc. Watson a terminat cu 77.000 de dolari, de trei ori mai mult decat locul secund, dar marele castig este ca un computer a putut intelege intrebarile puse de om si apoi a fost capabil sa gaseasca raspunsurile corecte intr-o baza de date uriasa. Watson nu a fost conectat la internet pe parcursul concursului, insa a avut o baza de date echivalenta cu un milion de carti.

Dupa a treia seara a concursului, Watson a raspuns de 77.147 dolari, Ken Jennings a raspuns de 24.000 de dolari, iar Brad Rutter de 21.600 dolari. IBM va primi marele premiu de un milion de dolari, locul secund va primi 300.000, iar ultimul clasat, 200.000. Cei doi oponenti umani sunt recordmeni ai concursului de cultura generala, unul avand cele mai multe editii castigate (74), iar altul cei mai multi bani (3 milioane dolari).

"Cred ca Watson poate transforma modul in care interactionam cu computerul. El reprezinta un pas semnificativ fiindca putem interactiona cu el la fel cum o facem cu ceilalti oameni. Watson nu iti da o lista de documente prin care trebuie apoi sa cauti, ci iti ofera direct raspunsuri", spune Jennifer Chu-Carroll, cercetator IBM care a lucrat la proiect.

Partea importanta este ca Watson a putut intelege capcane de limbaj, context, argou si altele, iar apoi a fost capabil sa caute - si de multe ori sa gaseasca - raspunsul corect in uriasa baza de date.

In prima zi competitia a fost stransa, insa in a doua si a treia zi Watson s-a detasat in castigator. Chiar daca la unele intrebari foarte simple Watson s-a comportat slab, per total a dominat competitia, iar cei de la IBM spun ca amanuntul ce nu trebuie uitat tine de faptul ca Watson nu numai ca a inteles multe din intrebari, ci s-a si inscris foarte repede la raspuns, lucru esential in acest tip de concurs.

Compania spune ca astfel de supercomputere au sanse mari sa-si gaseasca pe viitor aplicatii practice, cum ar fi sa ofere informatii la call-centere sau sa ajute doctorii sa stabileasca diagnostice cat mai exacte. Watson este util in domenii unde trebuie gasite rapid raspunsuri care mai intai trebuie cautate in baze imense de date.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3924 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    frumos... (Joi, 17 februarie 2011, 10:37)

    me [anonim]

    probabil in vreo 10 ani o sa ai asa ceva in buzunar :D sau macar pe birou

    sunt tare curios, apropos de "sa ofere informatii la call-centere" ce se va face peste 10-20-30 de ani maxim cand computerele vor face cam tot. in sensul ca ok totu o sa fie foarte ieftin, dar oamenii de unde castiga bani daca mai toate slujvbele o sa le faca computerele?
    • +7 (7 voturi)    
      oamenii... (Joi, 17 februarie 2011, 10:53)

      donache [anonim] i-a raspuns lui me

      vor produce mancare
      vor dezvolta computere
      vor supraveghea computere :)
        #showComment()
    • +3 (5 voturi)    
      probabil (Joi, 17 februarie 2011, 10:54)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui me

      vor fi tot mai multe joburi orientate spre cercetare si dezvoltare de tehnologii noi.

      sau poate va fi mai mult timp si cerere pentru arta, desi parca prefer prima varianta :)
    • +9 (11 voturi)    
      Or sa fie tot angajati (Joi, 17 februarie 2011, 11:07)

      Dobitocus Anonimus [anonim] i-a raspuns lui me

      Asta a fost si problema cand a aparut prima linie automatizata de asamblare. Cu toate astea, somajul a continuat sa scada.
      Explicatia ii simpla, Aceste automatizari aduc profituri mai mari (servicii mai ieftine, deci rulaj mai mare). Prin urmare investitii mai mari. Cine face cercetare? Oamenii, cine implementeaza? Oamenii, cine supervizeaza? Oamenii. Singura diferenta o sa fie aparitia unor noi meserii...si disparitia altor meserii.
      De exemplu, tesatoare nu mai exista...in schimb exista tehnician :D. Eficientizarea unor tehnologii...aduce dupa sine aparitia altor tehnologii...iar o tehnologie noua...tot timpul vine cu forta de munca noua.
        #showComment()
    • +1 (1 vot)    
      @frumos... (Joi, 17 februarie 2011, 11:08)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui me

      Eu ma intreb ce o sa mai incerce in momentul in care se va ajunge la ce ai spus tu. Adica ce se va intampla dupa ce un calculator va reusi sa raspunda la toate intrebarile posibil puse va incepe sa puna el intrebari....?
        #showComment() #showComment()
    • +2 (4 voturi)    
      Nu mai ganditi romaneste (Joi, 17 februarie 2011, 11:10)

      SKB [anonim] i-a raspuns lui me

      Eu sper sa apuc vremurile alea. Cand tot mai multi oameni vor intretine computere, se vor gandi cum sa faca computere mai eficiente si mai inteligente, cum sa le asigure energia necesara functionarii, etc. Iar cei care nu vor fi in stare sa faca asta, sa traiasca decent facand restul lucrurilor necesare care nu pot fi facute de roboti/computere.

      Sper ca pe viitor sa nu mai existe fiinta umana care sa lucreze la banda sau intr-un call center.
        #showComment()
    • 0 (2 voturi)    
      frumos (Joi, 17 februarie 2011, 13:16)

      Giovani Papini- GOG [anonim] i-a raspuns lui me

      Mai vezi ce spune tata Bil_Gh ca populatia terei va
      trebui redusa cu circa 3 Giga-oameni.........
      Cum se va face? Simplu:vezi de ce da atata banet
      la cei cu vaccinuri(sa mai scada naibii populatia!!!!!)
  • -2 (2 voturi)    
    "s-a inscris foarte repede la raspuns" (Joi, 17 februarie 2011, 10:51)

    Stefan [anonim]

    Mersi...stiam si noi ca masinile electronice au reflexe mai rapide decit oamenii...
    • +4 (4 voturi)    
      Timp (Joi, 17 februarie 2011, 11:24)

      gaspy [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Nu e vorba de reflexe, ci de faptul ca a putut sa analizeze un enunt de multe ori ambiguu, sa-i extraga sensul, sa caute in baza de date si sa gaseasca raspunsul in aproximativ o secunda.
    • +2 (2 voturi)    
      nu chiar... (Joi, 17 februarie 2011, 11:34)

      me [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      el trebuie sa interpreteze ce a intrebat omul si apoi sa caute raspunsul.
      interpretarea limbajului uman e un task foarte greu pentru calculator. asta e problema
        #showComment()
  • -4 (6 voturi)    
    E un pseudoconcurs (Joi, 17 februarie 2011, 10:59)

    Daniel [anonim]

    Computerul a castigat pentru ca OPERATORI UMANI l-au programat si, mai ales, AU INTRODUS DATELE "memorate" ... "Concursul" e un rahat, ca daca operatorul uman introducea o litera aiurea computerul nu mai identifica nimic si pierdea cu brio.

    Astfel de concursuri vor fi cu adevarat "challenging" doar cand oamenii vor pune la punc o inteligenta artificiala capabila sa selecteze, sa interpreteze si sa compileze din mai multe surse mai multe tipuri de informatii pentrru a genera una de care este nevoie.
    • +1 (3 voturi)    
      nu e chiar asa de "pseudo" (Joi, 17 februarie 2011, 11:29)

      fasf [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      "Computerul a castigat pentru ca OPERATORI UMANI l-au programat si, mai ales, AU INTRODUS DATELE "memorate"". Desigur ai dreptate. Dar, oare pe concurentii umani cine i-a "programat"? Nu tot niste operatori umani(parinti, educatori, ei insisi)? Ei de unde stiu raspunsurile, nu primind informatia prin educatie? si daca au invatat ceva gresit(un raspuns cu o litera gresita) nu vor raspunde si ei gresit?
      care e diferenta?
        #showComment()
    • +3 (3 voturi)    
      asta si face (Joi, 17 februarie 2011, 11:31)

      pateu [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      nu i s-au introdus intrebarile ca la examenul auto. i s-au introdus informatii

      Problema e ca deocamdata el da doar un singur tip de raspuns: "What is...", nu elaboreaza o fraza. E ca un copil, intelege, dar nu poate vorbi.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Joi, 17 februarie 2011, 11:35)

      unu_de_aiurea [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Au mai evoluat si ele...incearca sa cauti ceva pe google si inverseaza niste litere, sa vezi ca stie si iti sugereaza ce vrei sa cauti...
      si mai nou poate nici nu mai e nevoie sa introduci manual...ii dai cartea si o scaneaza singur...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu este pseudoconcurs (Joi, 17 februarie 2011, 11:39)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      O litera introdusa gresit nu ar fi influentat rezultatul, tocmai asta este progresul anuntat de IBM, rezultatul este obtinut din interpretarea mai multor surse, deja incarcate, dar fara a avea acces la internet.
      Iar IA-ul de care vorbesti chiar exista, este chiar Watson. Este un domeniu fascinant, gasesti pe net foarte multe detalii despre algoritmii care se presupune ca s-ar afla in spatele masinii.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 17 februarie 2011, 11:48)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      pai exact asta au facut. Sau tu crezi ca "operatorul uman" a "introdus" in mmorie direct raspunsurile la intrebarile din concurs?
      Tocmai in asta consta inovatia din Watson, ca avand "memorate" informatii, a reusit sa "auda" limbajul uman al prezentatorului, sa intelega intrebarea pusa si apoi sa identifice raspunsul corect in informatia stocata. Spre deosebire de motoarele de cautare obisnuite care cauta niste cuvinte cheie si iti returneaza linkurile care le contin, Watson raspunde direct la intrebare.
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea ai inteles schema (Joi, 17 februarie 2011, 11:49)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      ... Watson interpreteaza limbajul uman dupa care cauta un raspuns in baza sa de date. Intelegerea limbajului uman este un pas gigantic dar este doar primul pas. Asadar Watson exact asta face... intelege limbajul natural...

      Urmeaza Watson II (Racer), un program IBM care va intelege si cand a gresit, unde a gresit, de ce a gresit etc... si va invata din greseli.
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Joi, 17 februarie 2011, 12:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      pai si noua daca ne invata lumea ca romania are capitala la beijing, noi asta credeam.
      si oamenii invata si calculatoarele invata.
      noi nu suntem niste nulitati pentru ca nu invatam singuri, nu?
      ce vrei tu probabil sa spui este ca vrei sa invete ca un om. pentru asta exista retelele neuronale, problema e ca oamenii sunt smecheri la rularea mai multor procese in paralel, calculatoarele d-abia incep sa faca asta. cand or sa faca asta, avand in vederec a sunt mai rapide ca noi, softwareul o sa ramana singurul obstacol in a fi (mult) mai inteligente ca noi
  • -1 (1 vot)    
    Slujbe? (Joi, 17 februarie 2011, 11:06)

    cucu [anonim]

    Pai din intretinerea si programarea computerelor.
    • 0 (2 voturi)    
      6 miliarde de oameni? (Joi, 17 februarie 2011, 11:35)

      me [anonim] i-a raspuns lui cucu

      6 miliarde de oameni?

      gandestete ca se va ajunge si la computere care se intretin singure relativ curand
  • -2 (4 voturi)    
    nu stiu de acestea (Joi, 17 februarie 2011, 11:27)

    pateu [utilizator]

    Eu cred ca mai raspunde si la nimereala, ca si eu de exemplu fac la fel
  • +1 (1 vot)    
    Hall 9001 (Joi, 17 februarie 2011, 12:11)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    2001:Odiseea Spatiala
  • -1 (1 vot)    
    evolutie (Joi, 17 februarie 2011, 12:24)

    andrei [anonim]

    computerele vor evolua permanent si vor reusii sa inlocuiasca din ce in ce mai mult oamenii

    bineinteles vor ramane zone pe care oamenii tb sa le acopere, inclusiv in proiectarea robotilor, dar acestea vor cere un anumit IQ

    nu pt toti va vi la fel
  • +2 (2 voturi)    
    Supercomputer (Joi, 17 februarie 2011, 12:56)

    Forest Ganp [anonim]

    Am citit in copilarie (e ceva vreme!) o povestire sci-fi (nu-mi mai amintesc numele, nici autorul): oamenii au conectat toate computerele existente, pentru a face un supercomputer, capabil sa dea raspunsul la intrebarea: :Exista Dumnezeu?" Supercomputerul, odata conectat, a raspuns: "Acuma, DA!"
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Joi, 17 februarie 2011, 14:23)

      ekek [utilizator] i-a raspuns lui Forest Ganp

      povestirea e Answer, din Angels and Spaceships
      de Fredric Brown
    • 0 (0 voturi)