Sony primeste acces la adresele IP ale utilizatorilor care au accesat informatii despre compromiterea securitatii consolei PlayStation 3

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Luni, 7 martie 2011, 13:11 Economie | IT

PlayStation 3
Foto: Sony
Un tribunal federal american va oferi Sony acces la baza de date cu toate persoanele care au accesat site-ul hacker-ului George “Geohot” Hotz si au avut acces la informatii privind compromiterea securitatii consolei PlayStation 3, informeaza Wired. Mai multe organizatii pentru protectia drepturilor utilizatorilor au reactionat la decizia tribunalului, subliniind ca protectia anonimitatii utilizatorilor neiplicati direct este un drept constitutional.

Sony a mai primit acces si la informatii de pe serverele Google, YouTube si Twitter in legatura cu diseminarea informatiilor legate de modul in care poate fi compromisa securitatea consolei PlayStation 3, permitand utilizatorilor sa ruleze continut neautorizat de producator, inclusiv programe piratate. Sony a amenintat ca va da in judecata orice persoana care va republica informatiile.

Reprezentantii ONG-ului pentru protectia drepturilor utilizatorilor de internet Electronic Frontier Foundation (EFF) au declarat intr-o scrisoare deschisa ca protectia identitatii utilizatorilor neimplicati direct in scandal trebuie sa primeze asupra oricaror alte interese.

George Hotz, hackerul care a reusit sa compromita securitatea consolei PlayStation 3 va fi obligat sa permita oficialilor companiei Sony sa ii inspecteze si computerul pentru informatii legate de bresa de securitate pe care a exploatat-o.

Hotz, in varsta de 21 de ani, a devenit celebru dupa ce a reusit sa creeze primul hack prin care consola PlayStation 3 poate rula continut neautorizat, inclusiv jocuri piratate. Cunoscut sub numele de “geohot”, el mai are un succes major la activ in lumea hackerilor, fiind prima persoana care a facut facila rularea de cod neautorizat pe telefonul Apple iPhone.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2477 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    cateva precizari (Luni, 7 martie 2011, 13:23)

    pehash [utilizator]

    Sony primeste acces la logurile de trafic ale companiei care gazduia site-ul geohot, la fel cum primeste acces la logurile de trafic de la google, youtube si twitter. Scopul lor (declarat) este sa demonstreze ca au accesat informatia si peersoane din zona orasului San Francisco, unde vor sa transfere procesul pentru ca ar avea sanse mai mari sa castige.
    • 0 (0 voturi)    
      Ganditi-va pozitiv (Marţi, 8 martie 2011, 13:05)

      Flamer [anonim] i-a raspuns lui pehash

      Probabil ca Sony doreste acces la IP-urile celor care au accesat situl ca sa blocheze p-urile la accesul contentului online ( spre exemplu joc online).
  • +7 (7 voturi)    
    hmmmm (Luni, 7 martie 2011, 13:30)

    me [anonim]

    asta o sa faca mult mai simple cumparaturile de electrocasnice: o firma mai putin de unde alege inseamna mai putin timp pierdut :P)

    ce sa zic... cica america e patria democratiei... asta da democratie...

    oricum ne transformam spre o frumoasa corporocratie... unde daca indraznesti sa faci orice ce sublima autoritatea zeilor, vei fi ars pe rug!
    sau o sa ajungem ca in romanele lui philip k dick in care nici in casa nu mai aveai intimitate...
    • +2 (4 voturi)    
      ??? (Luni, 7 martie 2011, 14:41)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui me

      Philip K Dick a prevazut problema cu jumatate de secol inainte.
      USA este de multisor o corpocratie!
      S-a stabilizat tedinta incepand cu Reagan, iar in timpul lui Bush Jr. a fost confirmat acest fapt.
      • +2 (2 voturi)    
        de acord... (Luni, 7 martie 2011, 15:01)

        me [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        dar inca nu e pe fata...
        ma rog sau cel putin in europa nu e
        • 0 (2 voturi)    
          Europa (Luni, 7 martie 2011, 18:11)

          bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui me

          e sluga Americii.
  • +7 (7 voturi)    
    eu (Luni, 7 martie 2011, 13:34)

    haha [anonim]

    cata prostie pe sony... oare ei nu realizeaza ca asta va face ca toti hackerii si cei care crackuiesc aplicatii sa fie motivati si mai mult sa le dea gata platforma in cateva luni ?

    imi aduc aminte de jocul GTA4, cei de la rockstar tunau si urlau ca jocul lor e imposibil sa spart... si dupa o luna a fost spart de 10 grupuri diferite de programatori, si toti au postat pe torrente fisierele unde scria mare "HA HA TAKE THAT ROCKSTAR" :))

    cei de la microsoft sunt mai destepti, la un an dupa ce a fost spart xbox360 n-au dat in judecata pe nimeni, dar au facut mai greu accesul pe interfata lor online de jucat in echipa, si practic sunt jocuri care nu pot fi jucate decat in retea, iar pentru restul sa fie sanatosi, sa joace singuri ca pana la urma tot o sa-si faca conturi online.

    asa fac si cei de la steam, te lasa sa joci jocuri sparte, dar daca vrei sa joci online, trebuie sa-ti faci cont la ei..

    nici ei nu vaneaza vrajitoare precum sony
    • +5 (5 voturi)    
      sa nu mai vorbim... (Luni, 7 martie 2011, 13:40)

      me [anonim] i-a raspuns lui haha

      ca pe langa o vanatoare de fantome...
      s-ar putea sa li se si sifoneze imaginea pe tema asta...
      mai ales ca acum calca pe un teren forte periculor: drepturile omului, anonimatul, d-astea...
  • +5 (5 voturi)    
    era sa uit... (Luni, 7 martie 2011, 13:56)

    me [anonim]

    sony nu ar trebui sa fie mai preocupata de procesu cu LG daca nu ma insel, decat de cateva console sparte?!
    • +1 (1 vot)    
      :) (Luni, 7 martie 2011, 14:42)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui me

      jocurile erau un venit constant care pe termen lung este de 10 ori mai important
      • +2 (2 voturi)    
        hmmm (Luni, 7 martie 2011, 14:45)

        me [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

        enervand pe cei ce iti cumpara jocurile nustiu cat de multe realizezi...
        pe langa asta trebuie sa aiba pe ce instala jocurile alea, deci blocarea vanzarii de console nu-i prea ajuta...

        oricum e clar ca e o decizie pur financiara, dar eu cred ca este una proasta...
        • -1 (1 vot)    
          Si cu ce ma rog (Luni, 7 martie 2011, 15:44)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui me

          ii enerveaza pe cei care cumpara legal jocurile?
          Nu ii enerveaza decat pe cei care nu fac altceva decat sa pirateze, fara de care Sony ar putea faca profit. Adica dupa capatanile voastre Sony nu are dreptul sa-si protejeze investitia?
          • +1 (1 vot)    
            drepturi (Luni, 7 martie 2011, 16:12)

            thepiratebay [anonim] i-a raspuns lui Cristi

            pai pian una alta daca tu lasi ca pe consola ta sa poata fi jucat orice atunci o sa vinzi console in caz contrar o sa vinzi doar f putine console si numai jocuri (facute in maj de altii dar care si ei ei platesc grosul la Sony)

            Parerea mea este ca strategia lu Ms de a taxa jocurile online si a ignora pe celalte mi se pare cea mai buna.
            • -1 (3 voturi)    
              Incredibil (Luni, 7 martie 2011, 18:04)

              Cristi [anonim] i-a raspuns lui thepiratebay

              Tu pe ce planeta traiesti? Hai sa-ti explic o chestie. PS3 si Xbox 360 sunt vandute sub pretul de productie. Adicatelea, Sony si Microsoft pierd bani cu fiecare consola vanduta. Recupereaza banii astia din jocurile vandute, in caz ca nu ti s-a parut deloc suspect ca jocurile de consola costa mai mult decat aceleasi jocuri pe PC.
              Deci Sony si Microsoft pierd o gramada de bani cu astia care cumpara console si nu cumpara jocuri. Asa ca nu enerveaza decat clientii de la care pierdeau oricum bani.
              • +2 (2 voturi)    
                right (Luni, 7 martie 2011, 18:15)

                thepiratebay [anonim] i-a raspuns lui Cristi

                Pai consolele alea sint facute in mighty China la un pret derizoriu. Garara asta e o justificare pt bobor sa dea bine ei marile corporatii binefacatoare.

                Stai tu linistit ca scot profit, daca ar putea ar cere bani si pe updates.
                • +1 (1 vot)    
                  left (Luni, 7 martie 2011, 23:03)

                  pehash [utilizator] i-a raspuns lui thepiratebay

                  Adevarul este la mijloc. Strategia sony este sa vanda consolele ieftin si sa-si scoata profitul din jocuri. In nici un caz nu le vand in pierdere, ca e doar o cutie cu 4-5 componente fabricate la scara foarte mare. Probabil costul de productie efectiv este undeva la 10% din pretul final al unui ps3, dar sunt multe alte costuri pana ajunge Hotz sa o butoneze.
  • +2 (4 voturi)    
    lista (Luni, 7 martie 2011, 14:15)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    ps2, psp, ps3, un tv, un laptop vaio, o camera foto cybershot. astea sunt produsele sony pe care le am in momentul de fata si tot astea vor fi si peste 10 ani, cate or mai functiona. nu voi mai cumpara un produs sony ever.
    • +3 (3 voturi)    
      sony (Luni, 7 martie 2011, 16:19)

      thepiratebay [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Ultimul produs sony a fost o camera de filmat digitala care deja este complet demodata si o tin pt a mai putea citi casetele in caz ca se distrug DVD-urile. Imi aduc aminte ca au incercat sa introduca un sistem comparabil cu mp3-ul acu ceva ani buni.

      De cind am renuntat la firme restrictive gen sony am avut numai de cistigat atit la features cit si la bani pt ca produsele erau mai ieftine, playerul LG merge cu MKV divx etc pot sa-mi fac eu singur casetele. Pe vremea cind l-am luat, Sony abia citea blurays si dvd-uri normale. La ultimul tv Samsung pot sa pun un stick si citeste filme direct.
      Daca Sony are ceva similar sint convins ca trebuie sa fie doar un singur format etc etc..
      Sony, nu multumesc, sa fie pt snobi.
  • -2 (4 voturi)    
    Chitrosenie (Luni, 7 martie 2011, 14:18)

    decompila [anonim]

    Cred ca s-a creat o confuzie, furtul intelectual si anonimatul hotilor nu sunt drepturi ale omului ci ale cocalarilor care cheltuiesc mii de $ sa se echipeze cu adidasi, tre'linguri, sepci, smartfoane si autoturisme 'de firma' si se zgarcesc sa dea cateva zeci de $ pe un joc electronic.
    E bine ca s-au simplificat cumparaturile, o firma mai putin de la care sa se poata ciordi ceva. Manglitorii care nu-si mai permit brandu nu pot decat sa se planga ca le e acru.
    • +5 (7 voturi)    
      deci (Luni, 7 martie 2011, 14:41)

      me [anonim] i-a raspuns lui decompila

      1 - spartul consolei nu inseamna (teoretic cel putin) furt. am dreptul sa imi schimb motorul la masina mea, ceea ce nu am dreptul este sa pun un motor furat. deci am dreptul sa sparg consola (nu am dreptul sa folosesc soft piratat). Ceea ce trebuia sa faca sony (daca aveau un gram de creier) era sa blocheze accesul online la consolele piratate (4ever) si sa faca ca orice om sa-si doreasca sa isi inregistreze consola online.
      2 - vizitatul unui site NU inseamna ca ai furat sau ca ai vrut sa furi. eu daca citesc o carte despre un criminal si cum a actionat el, nu inseamna ca vreau sa omor pe cineva. Cu alte cuvinte, nu a trebui sa aiba dreptul sa violeze intimitatea unui om numai pentru ca s-a interesat de ceva.
      3 - sony a facut un upate prin care OBLIGA TOTI utilziatorii de PS3 sa il faca si prin care nu mai dadea dreptul la folosirea unui sistem de operare alternativ, lucru care il faceau inainte. Singurul lucru care l-a facut hackerul a fost sa permita din nou asta. Sa inteleg ca desi este teoretic produsul meu, ei au dreptul sa ma oblige sa imi interzica sa fac ceva (ce ei au permis la inceput) dar eu nu am acest drept. consola e a mea sau a lor?!
      4 - momentul ales de sony este cum nu se poate mai prost! imaginea lor e deja sifonata pentru updateu ala, si mai ales, au un proces cu lg pentru niste furturi (ca tot urlii tu de furturi) de tehnologii. Cred ca era mai bine pentru ei sa se concentreze totusi pe ala, pentru ca mai mult ca sigur acolo o sa piarda mult mai mult bani.
      5 - in caz ca nu stii, ps3u nu a fost spart decat dupa ce au interzis folosirea altui OS... cu alte cuvinte, daca ei nu erau magari, nu mai aveau problemele astea...
      • -2 (2 voturi)    
        asadar (Luni, 7 martie 2011, 16:03)

        decompila [anonim] i-a raspuns lui me

        1. comparatia nu este pertinenta. Este interzis prin lege sa modifici unele statii radio si armele de foc in general. mai mult, la masina nu ai voie sa pui orice motor vrei tu, fara omologare. Este adevarat, cocalarii au in general visul sa isi monteze motoare mai puternice, dar cei care o fac incalca deseori norme de siguranta si pericliteaza vietile celorlalti participanti la trafic, ceea ce nu e nici legal, nici moral
        2. nici daca vizitezi o locuinta care nu iti apartine nu inseamna ca ai vrut neaparat ca vrei sa omori proprietarul insa e ilegal insusi faptul ca ai intrat acolo; in exemplul de fata, o comparatie buna ar fi cu vizitatul unui laborator unde se produc droguri - stii ca se fac ilegalitati acolo, esti suprins inauntru, dar declari ca nu aveai intentii rele. iti atrag atentia ca in america sunt condamnati si cei care viziteaza un mafiot, in timp ce la noi a fost data de curand o lege prin care erau exonerati de raspundere avocatii care invata mafiotii sa fenteze legea. daca nu iti convin principiile capitalismului, esti liber sa joci X si 0 pe HC-90 si sa faci o cariera de asistat social
        3 daca citeai conditiile de utilizare sony puteai sa nu mai cumperi consola, stiind ca nu ai voie sa umbli in ea si acum nu mai aveai motive sa te plangi
        4 daca au copiat, o sa plateasca. aia e alta poveste si nu inseamna ca daca au furat si ei avem dreptul sa furam si noi. furtul e tot furt indiferent cine e victima
        5 update-ul care inlatura optiunea de a rula linux a fost fortat de meleoanele de cocalari care nu stiau exact ce e acela, insa ar fi folosit fericiti vulnerabilitatile optiunii pentru a rula un FIFA piratat. oricum, nu-ti iei consola ca sa rulezi linux...
        in fine, mi se pare o chestiune de bun simt sa platesti pentru ceva ce iti aduce placere si sa finantezi si alte jocuri, altfel esti doar un parazit care isi va sufoca gazda. programatorii aia nu s-au nascut ca sa isi dedice vietile crearii de jocuri gratuite pentru toti zgarcitii de pe planeta
        • +2 (2 voturi)    
          MDA (Luni, 7 martie 2011, 16:51)

          Dan Surpateanu [anonim] i-a raspuns lui decompila

          Interzicerea prin lege este ceva subiectiv - dreptul la uzufructul proprietatii e inalienabil. Ca sa intelegi ce zic, da, in RO este interzisa treaba cu motorul, dar asta e o restrangere a uzufructului, prin care guvernul face bani si nimic altceva. Nu faci nimic ilegal, ci doar contraventional, adica mai multi bani pentru guvern. Ce pericol poate crea punerea uni alt motor pe masina mea? Doar mie in cel mai rau caz. Sa n-aud de prostii gen viteza samd, ca aia e ceva subiectiv. Sper ca faci diferenta. Si stii ca poti omora oameni si cu o masina care sta pe loc (sper ca nu trebuie sa-ti explic si cum).
          In tarile cu apa calda, motorul este piesa de schimb, adica daca eu Gigel vreau motor de 400 de cai in locul celui de 100, nici o problema. Din cauza ca mecanicii nu te lasa sa iesi pe usa lor fara solutii complete adaptate noului motor, nu ii intereseaza ce motor iti pui tu. Chiar si fara asta, DOAR masina ta are de suferit.
          2. Site-urile sunt PUBLICE, casa nu. Esti pe afara subiectului. Chiar daca a download-at ceva de pe site, nu inseamna si ca a folosit.
          3. Iar n-ai inteles. Pana la noul update, puteai sa folosesti puterea de calcul a consolei tale pentru altceva decat jocuri, gen software de-acasa. Treaba ta ce, atata vreme cat nu erau jocuri sparte. Dupa acel update, puteai numai jocuri oficiale, si atat. Sau ramaneai la vechiul software, si faceai doar homebrew, deci consola era doar cu numele. Restrictie clara a dreptului de uzufruct, parerea mea.
          4-5. Nu esti in masura sa iti dai cu parerea ce facea lumea la ea acasa, cu atat mai putin sa-i faci tu COCALARI. Esti comunist? Acasa la EI, fac ce vor EI cu consola LOR, cu softul lor gratuit. A, daca faceau profit din asta, sa suporte legea. Altfel, nu, nu esti tu cel care judeca!
          • -2 (2 voturi)    
            uzufruct (Luni, 7 martie 2011, 17:37)

            decompila [anonim] i-a raspuns lui Dan Surpateanu

            se pare ca dumneata nu intelegi, sony nu te impiedica sa rulezi jocuri pe consola, ci sa rulezi jocuri piratate, adica furate.
            dincolo de 'suptilitatile' si chichitele juridice, exista o legatura de cauzalitate directa intre furt si saracie si de aceea aceasta infractiune trebuie impiedicata in toate domeniile.
            daca esti programator serios, te poti adresa catre sony pentru o colaborare gen Life with Playstation, cum au facut cei de la Stanford University; daca esti un hacker in cautare de forta bruta nu-mi pare rau pentru dumneata
            mergand pe ideea matale, esti intr-adevar liber sa folosesti carcasa ps3 pentru o solutie completa, iti pui dumneata cpu si gpu de 4 ori mai puternic, daca poti...
            hai sa nu ne cramponam de motoare, iti dau alt exemplu - daca detii legal o arma, legea iti interzice sa ii atasezi amortizor. iti propun sa scrii o compunere despre acest caz particular de violare a dreptului inalienabil la uzufructul armei si la consecintele negative ale sunetelor de intensitate mare asupra urechii interne a braconierilor din delta dunarii
            3 ma indoiesc ca dumneata ti-ai luat consola sa studiezi polimeri, izomeri sau sa faci modele de fizica cuantica intre doua shootere si un eyepet asa ca lasa-ne cu uzufructele si milogeala, jocurile sunt pe bani
            2 si bordelurile sunt publice, dar tot n-au fost legalizate
            4-5 am fost inteles gresit, chiar mi-a curs o lacrima pentru cocalarii care nu puteau sa ruleze cod decat pe cell broadband engine out-of the box, nefiind in stare sa-si modifice singuri bios-ul
            de ce va e rusine, stimati concetateni, sa o ziceti p-aia dreapta: m-am suparat pe sony ca nu ma lasa sa rulez jocuri sparlite si o sa-i spurc cu orice ocazie, mie parandu-mi-se normal sa plateasca altii si pentru softurile pe care le folosesc eu, cum este datina in tara mea, sa plateasca cativa fraieri impozite si multi sa isi ia pe spaga pensii de invalizi, din ce platesc fraerii
            pai ori suntem comunisti, ori nu mai suntem
          • -2 (2 voturi)    
            injustitie (Luni, 7 martie 2011, 17:55)

            decompila [anonim] i-a raspuns lui Dan Surpateanu

            am fost indignat sa aflu ca nu am voie sa ma plimb prin oras cu toporul sau cu coasa proprietate personala in mana.
            este un abuz asupra dreptului inalienabil la proprietate
            m-am usurat in piata si am fost amendat, incalcandu-mi-se dreptul fundamental la mictiune
            sunt victima regimului comunist care m-a amendat abuziv - josbasescu, dictatura, uooo udrea, johannis, timisoara, daaa, nu v-ar fi rusine sa mintiti in halul asta!!?! marii programatori care nu stiu sa creeze decat pe jailbroken ps3
            d-aia nu mai puteti voi, vi s-au retezat aripile creatiei, ati fost inselati
            la munca cu voi!
            ce, credeti ca pe xbox nu primiti ban cu jocuri piratate? vi se reteaza uzufructu si la aia, daa, o sa va plangeti de intimitatea persoanelor care se documenteaza in vederea comiterii de infractiuni
            daca v-ar auzi tovarasa academiciana leana ce de neologisme folositi sa va vaicariti ar jubila in mormant de mandrie, copilasi ai epocii de aur.
        • +2 (2 voturi)    
          nu e asa simplu (Luni, 7 martie 2011, 17:41)

          thun5 [anonim] i-a raspuns lui decompila

          1 - modificarea unui echipament electronic in interesul interoperabilitatii este perfect legala (deja declarata legala dupa 'spargerea' iphone-ului)
          mai mult decat atat , modul in care este construit firware-ul consolei il trece la categoria de malware (in caz ca nu stiati monitorizeaza si transmite mai departe toate informatiile personale, chiar daca refuzi acest lucru neacceptand termenii PSN )
          http://psx-scene.com/forums/f177/legality-hacking-sonys-firmware-speculation-81970/
          un link cu referiri la legile incalcate de firmware

          modificarea oricarei componente pe care o CUMPERI este perfect legala, indiferent de scopul pentru care ai putea face aceasta modificare. in ilegalitate intrii atunci cand folosesti primul joc pentru care nu ai platit.

          singurul drept legal al sony in cazul in care ti-ai modificat consola este sa iti interzica accesul la PSN.

          2 . pentru vizitatul unui site .. in primul rand site-ul trebuie intai declarat ilegal. momentan nu s-a pronuntat nimeni asupra continutului. deci sony NU ar trebui sa aiba acces la acele date personale, ci eventual doar anchetatorii
          mai mult sunt foarte curios cum o sa faca diferentierea intre accesarile directe, cele prin hotlink, sau nustiu ce proxy, (de exemplu daca eu postez aici o poza direct de pe site -ul respectiv, veti fi logati ca accesand acel site desi nu ati fost niciodata acolo) .
          comparatia cu laboratorul unde se produc droguri este un pic hazardata, dar chiar si asa, PREZENTA intr-un spatiu PUBLIC cum este internetul nu este o vina. mai ales ca in momentul respectiv spatiul public respectiv nu era considerat ilegal (si nici acum nu este - pana la pronuntarea verdictului)
        • +2 (2 voturi)    
          -continuare- (Luni, 7 martie 2011, 17:54)

          thun5 [anonim] i-a raspuns lui decompila

          3 - conditiile sony pentru modarea consolei (utilizarea de firmware care nu provine de la sony) se refera EXCLUSIV la accesul la PSN. atat timp cat tu refuzi TOS-ul pentru playstation network esti liber sa faci ce vrei .
          sony poate doar (dpdv legal) sa iti tai accesul la psn
          avand in vedere ca playstation store- o componenta cheie a psn-ului NU este oferita si in romania (desi acest lucru este specificat in manual, chiar in limba romana) - nu vad de ce mi-as face cont PSN

          4 - sony are mai multe probleme :
          consola este cercetata pentru folosirea tehnologiilor piratate, deja in olanda este interzis importul de console
          - sony este atacata pentru scoaterea linuxului din firmware - un articol scris foarte bine aici : http://www.groklaw.net/article.php?story=20110218181557455
          - sony colecteaza in continuare prin firmware date personale desi nu are voie sa faca acest lucru.
          http://news.cnet.com/8301-1023_3-10122375-93.html
          amenta primita deja de sony

          - firmware-ul sony a avut enorme probleme de securitate, trimitand de exemplu continutul personal (nume, credit card , etc) in PLAIN TEXT - lucru absolut penibil
          http://ps3crunch.com/psn-phone-home-raises-significant-legal-concerns.html

          5 - mi se pare o chestiune de bun simt ca dupa ce ai platit pentru lucrul respectiv sa nu inceapa producatorul sa scoata din facilitati pe care tu le-ai putea folosi cum lui nu ii convine.
          • 0 (0 voturi)    
            cred ca nu mai e nimic de spus (Marţi, 8 martie 2011, 0:33)

            outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui thun5

            Ai spus totul. :)
      • 0 (0 voturi)    
        foarte bine zis! (Marţi, 8 martie 2011, 0:19)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui me

        +
    • +2 (2 voturi)    
      Se pare ca e un trend (Luni, 7 martie 2011, 15:09)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui decompila

      Sa cumperi un gadget si sa il folosesti cum vor ei.

      O sa se ajunga sa vinda astia ceva, sa bagi cardul si sa ia ei banii cum vor ei, tu sa fii pe post de muls.


      Adica ei scot un produs care permite mai multe OS. Faci upgrade sa blochezi. Pai poate unii au cumparat consola doar pt al doilea os, lor cine le da banii inapoi ?
      • +1 (1 vot)    
        legal (Luni, 7 martie 2011, 16:23)

        thepiratebay [anonim] i-a raspuns lui The Special One

        Legal nu te poate obliga nimeni sa updatezi un produs, ever.. sau cel putin nu direct, pt ca indirect pot sa taie accesul versiunilor < n.x pe motiv ca au nu stiu ce hiba de securitate sau o gargara similara.

        Dar daca updatezi insemna ca esti de acord cu condittile .. si aici pot sa iti bage pe git ce vor ei.
      • -2 (2 voturi)    
        altii... (Luni, 7 martie 2011, 16:39)

        decompila [anonim] i-a raspuns lui The Special One

        altii au cumparat consola doar ca sa se laude cu ea
        nu-mi spune ca ai dat 400€ doar ca sa rulezi un linux pe care il puteai instala si pe un eeePC de 200€, ca nu te cred.
        e adevarat ca era mai comod sa avem si linux pe consola, dar din cauza pirateriei, avem toti de suferit.
        daca nu plateau decat 2% din utilizatori jocurile, ramaneam cu pong si tetris si nu mai beneficiam de grafica asta extraordinara
        asta e, distractia costa
        • +3 (3 voturi)    
          dar (Luni, 7 martie 2011, 18:15)

          thun5 [anonim] i-a raspuns lui decompila

          la fel cum nici tu nu iti iei masina sa asculti muzica , poti sa faci asta si la un radio. dar nu prea ti-ar conveni daca la verificarea tehnica ti-ar scoate sistemul de sunet pentru ca te-ar putea distrage de la scopul principal al masinii si anume condusul.

          si foarte multa lume a cumparat ps3 pentru ca la vremea ei a fost cel mai ieftin blu-ray player , si - in banii aia - aveai si un pc .