VIDEO Google Chrome, cel mai sigur browser. Safari si Internet Explorer, cele mai vulnerabile

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Joi, 10 martie 2011, 15:37 Economie | IT

Broswerul web Google Chrome
Foto: Google Blog
Nici un hacker nu a incercat sa sparga securitatea browserului Chrome la conferinta pe teme de securitate Pwn2Own, dupa ce Google a anuntat ca va oferi 20.000 de dolari celui care va reusi sa exploateze o vulnerabilitate prezenta in program, informeaza ComputerWorld. In schimb, browserele produse de Apple si Microsoft au fost compromise din prima incercare de hackeri.

Reprezentantii firmei de securitate franceze Vupen au reusit sa compromita browserul Apple Safari (versiunea 5.0.3) in doar cinci secunde si au castigat un premiu de 15.000$ si un MacBook Air de ultima generatie, oferite de HP Tipping Point, organizatorul companiei. Si browserul Microsoft Internet Explorer 8 a fost compromis din prima incercare, iar un reprezentant al companiei a declarat ca deja se lucreaza la repararea vulnerabilitatilor folosite.

Google Chrome este, pentru cel de-al doilea an consecutiv, singurul browser ramas in picioare la Pwn2Own. Browserul Mozilla Firefox nu a fost atacat pana in momentul scrierii acestui articol.

Conferinta inca este in desfasurare, in urmatoarele ore urmand sa fie testata securitatea browserelor de pe principalele platforme mobile.

Vulnerabilitatile unui browser pot permite unui hacker, in cel mai rau caz, sa preia controlul total asupra computerului atacat. In general, bresele de securitate sunt exploatate ca un punct de intrare in sistem, hacker-ul folosind apoi alte vulnerabilitati, ale sistemului de operare sau ale unor componente precum Flash sau Java pentru a isi indeplini scopurile.



Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5738 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    firefox? (Joi, 10 martie 2011, 16:10)

    romanu' [anonim]

    firefox nu a fost testat in aceasta competitie? as fi curios!
    • +2 (2 voturi)    
      ba da (Joi, 10 martie 2011, 18:01)

      ion [anonim] i-a raspuns lui romanu'

      Firefox o sa fie maine.
  • +2 (4 voturi)    
    of (Joi, 10 martie 2011, 16:10)

    sorin [anonim]

    Iar e greu cu tradusul asta. Stirile originale zic despre Chrome ca cei doi care fusesera programati sa incerce sa-l sparga NU S-AU PREZENTAT. Deci nu ca n-au reusit.
    In rest numai de bine, asteptam rezultatul pentru Firefox
    • +2 (2 voturi)    
      De fapt, (Vineri, 11 martie 2011, 12:49)

      Twisted [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      doar unul nu s-a prezentat, iar cealalta echipa anuntata a preferat sa atace altceva. E un concurs, cu premii destul de importante, asa ca expertii isi indreapta atacurile asupra browserelor pe care sunt increzatori ca le vor compromite. De asta toti evita Chrome, si ataca Safari, IE sau Firefox.
  • -1 (11 voturi)    
    Bai ochelaristilor! (Joi, 10 martie 2011, 18:41)

    kolo [anonim]

    Probabil ca nu toti aveti ochelari, astia interesati de domeniu de asteptati testul Firefox de maine, ma refeream la ochelarii de cal ai celor de la Hotnews. Barbu in cazul de fata.

    Felicitari pentru faptul ca reusesti sa traduci stiri din diverse surse. Dar cind o sa te apuci sa faci stiri te rog sa te cobori la nivelul oamenilor normali, chiar al celor cu un IQ mai mic (cazul meu).

    Deci Safari si Explorer (ce versiune, eu am 7) sunt vulnerabile la atacuri informatice. Adica? Imi pot fura bani din conturile din Elvetia pe care nu le am? Sau imi fura parola la email si trimit mesaje injurioase sefilor in numele meu?

    Ce inseamna browser vilnerabil? Pentru ca faptul ca nu stiu care hacker sparge reteaua NASA pe mine nu ma intereseaza (respectele mele pentru cunostintele lui) atata vreme cat nu cade vreun satelit pe mine. Ce inseamna browser vulnerabil?
    • +1 (3 voturi)    
      ha ha ha (Joi, 10 martie 2011, 22:09)

      dman [anonim] i-a raspuns lui kolo

      =)))))))
      ce ti-au dat ma astia atatea voturi cu minus
    • +2 (4 voturi)    
      multumim pentru sesizare (Joi, 10 martie 2011, 23:40)

      Constantin B. [utilizator] i-a raspuns lui kolo

      Am adaugat informatii despre riscurile la care sunt supusi utilizatorii din cauza breselor de securitate din browsere.
  • +2 (6 voturi)    
    E sigu ca e singur saracu' (Joi, 10 martie 2011, 21:47)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Daca nu-l foloseste nimeni nu il ataca nimeni asa ca e cel mai sigur.
    Eu am incercat sa-l folosesc si am constatat ca e atat de talamb ca nu stie sa-si redeschida conexiunile TCP dupa un suspend al calculatorului, asa ca pur si simplu trebuia sa-l inchid cu totul si sa-l redeschid. Dupa aceasta constatare l-am dezinstalat asa ca a devenit si mai sigur :)
  • 0 (2 voturi)    
    premiul era de 50000 parai (Vineri, 11 martie 2011, 8:33)

    bill [anonim]

    deci 20000 primea cel care reusea sa sparga Chrome, iar 50000 cel care nu reusea. De-aia n-a reusit nimeni, bajetzi!
  • +1 (1 vot)    
    firefox? (Vineri, 11 martie 2011, 11:17)

    firefox??? [anonim]

    fratilor,eu cred ca firefox e cel mai sigur :) viva firefox!
  • 0 (0 voturi)    
    Chrome ... (Vineri, 11 martie 2011, 12:41)

    Twisted [utilizator]

    .... e cel mai sigur, dar nu infailibil. http://www.computerworld.com/s/article/9213763/Researcher_blows_15K_by_reporting_bug_to_Google?source=toc