Franta: Google a primit o amenda de 100.000 de euro pentru colectarea de date private prin Street View

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 21 martie 2011, 8:36 Economie | IT

Autoritatile franceze au amendat Google cu 100.000 de euro pentru colectarea de date private prin intermediul controversatului program Street View, anunta cotidianul Le Parisien, citat de AFP.

"Este vorba de o amenda record de cand am obtinut dreptul, in 2004, sa impunem sanctiuni financiare", a precizat secretarul general al Comisiei nationale pentru informatica si libertati (CNIL), Yann Padova.

Lansat in 2007, Google Street View ofera imagini panoramice ale strazilor in trei dimensiuni, permitand utilizatorilor sa se deplaseze virtual, dar acest serviciu a declansat o serie de polemici in mai multe tari.

In mai 2010, Google a afirmat ca masinile sale care parcurgeau strazile pentru a realiza fotografii au colectat din greseala date personale (mailuri, video) transmise prin wifi.

CNIL afirma ca masinile Google "aspira" informatiile "nesecurizate transmise prin wifi".

"Acumularea acestui volum de date se face de o maniera neloiala fata de oameni", explica secretarul general al CNIL.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1651 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Cine e de vina? (Luni, 21 martie 2011, 9:17)

    Ciprian [anonim]

    De ce nu sunt de vina utilizatorii care nu si-au securizat routerele wi-fi? Oricine de pe strada putea sa intre...
    • 0 (2 voturi)    
      eu (Luni, 21 martie 2011, 9:29)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      da dar oricine nu este Google, adica un gigant care traieste din informatiile culese de pe internet despre oameni.

      de aia au si lansat atatea servicii, si fenomenul de cloud computing, si dns-uri publice.. etc

      100.000 euro e o firmitura in comparatie cu valoarea datelor colectate de google de pe fiecare straduta :-)

      100 milioane euro ar fi fost ceva mai realist comparat la valoarea lui google
      • -1 (1 vot)    
        True (Luni, 21 martie 2011, 10:49)

        BX [anonim] i-a raspuns lui mda

        Corect, se cunostea un pic daca era 100 mil.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Luni, 21 martie 2011, 9:46)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Din acelasi motiv pentru care tu nu esti de vina ca nu porti casca de protectie atunci cand iti da cineva cu un par in cap.
    • 0 (0 voturi)    
      Google (Luni, 21 martie 2011, 9:57)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      si au si recunoscut ca a fost o greseala.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta e ca si cum (Luni, 21 martie 2011, 10:16)

      JJ [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      eu as fi de vina ca imi intra un hot in casa cand am usa descuiata. Nu exista colectare din greseala a datelor nesecurizate - sau le-au colectat din greseala pe alea nesecurizate in timp ce strangeau date securizate?
      • +2 (2 voturi)    
        hmmm (Luni, 21 martie 2011, 12:01)

        ampersand [anonim] i-a raspuns lui JJ

        E ca și cum aș merge eu pe stradă (domeniu public) cu reportofonul deschis și-aș înregistra astfel ȘI cearta ce răzbate prin geamul DESCHIS de la bucătăria apratamentului de la etajul 2.

        Prin 1982, am auzit la Vocea Americii următoarea întîmplare, povestită foarte pe înțelesul tuturor: departamentul apărării al SUA a dat în judecată un grup de tineri care decodificaseră niște frecvențe criptate folosite de Pentagon. "N-aveți voie să decriptați frecvențele noastre!" a zis Pentagonul. "De ce vă trimiteți undele în curtea noastră?" - au ripostat tinerii. Tribunalul le-a dat dreptate tinerilor și Pentagonul a fost nevoid să-și schimbe frecvențele.
        • +1 (1 vot)    
          OK (Luni, 21 martie 2011, 12:32)

          JJ [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          Atunci spune-mi te rog ce treaba are facutul pozelor pentru Streetview cu colectarea de date? Singura legatura care ar fi putut-o avea la wireless era pentru pozitionare, si nici macar nu era necesara.
    • -1 (1 vot)    
      prostii (Luni, 21 martie 2011, 10:24)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Intr-o tara civilizata nu esti obligat sa iti securizezi reteaua wireless. Tot asa cum nu esti obligat sa iti incui usa de la casa.
  • 0 (0 voturi)    
    program (Luni, 21 martie 2011, 9:46)

    aleator [anonim]

    street view e un program foarte misto si relaxant.
    e o tampenie aceasta amenda.
    • 0 (0 voturi)    
      dar (Luni, 21 martie 2011, 12:24)

      I [utilizator] i-a raspuns lui aleator

      amenda nu are legatura stricta cu street view ci cu datele suplimentare pe care le colecteaza masinile street view. In cazul de fata, pozitia retelelor wifi.
  • 0 (0 voturi)    
    Spionaj (Luni, 21 martie 2011, 10:48)

    BX [anonim]

    Le trebuia amenda de 100 de milioane si toti arestati pentru spionaj.
    • +1 (1 vot)    
      mi-ati spionat nevasta! (Luni, 21 martie 2011, 12:25)

      I [utilizator] i-a raspuns lui BX

      :))