Microsoft reclama Google la CE pentru abuz de pozitie dominanta pe piata motoarelor de cautare

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 31 martie 2011, 15:58 Economie | IT

Microsoft a depus la CE o plangere oficiala in care acuza Google de abuz de pozitie dominanta in cautarile pe internet si sustine ca actiunile companiei din Mountain View au afectat ascensiunea produselor Microsoft. Google a acuzata ca face o serie de lucruri menite sa puna bete in roata concurentei, insa compania nu se arata surprinsa de acuzatiile Microsoft si adauga ca va colabora cu CE. Microsoft a fost amendata dur in trecut pentru incalcari ale legilor concurentei, insa iata ca in cazul de fata rolurile s-au schimbat.

Google este investigata inca din toamna de catre CE pentru incalcari ale legilor concurentei pe piata de internet search dupa ce trei companii au depus plangeri. Intrarea Microsoft in acest caz ar putea insa da greutate anchetei fiindca acuzatiile sunt dure si e vorba de o companie foarte mare.

Printre altele, Microsoft acuza Google ca impiedica motorul de cautare Bing sa indexeze o parte din continutul YouTube si ingreuneaza accesul la site-ul de video-sharing a unor smartphone-uri care utilizeaza sistemul de operare Windows.

Google spune ca se astepta la plangerea oficiala, promite ca va continua colaborarea cu CE si adauga ca va explica de cate ori e nevoie cum functioneaza modelul de afaceri al Google. Datele arata ca Google are peste 90% pe piata cautarii pe internet, iar motorul de cautare Bing al Microsoft nu si-a marit prea mult cota de piata dupa momentul lansarii din 2009.

Microsoft e de data aceasta in tabara acuzatorilor, dupa ce in trecut a fost amendata cu sume record de CE pentru abuz de pozitie dominanta in alte segmente.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2843 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Heh (Joi, 31 martie 2011, 16:26)

    Jean Pericol [utilizator]

    Am trait s-o vad si pe-asta...Microsoft acuzand pe altii de abuz de pozitie dominanta.
    • -3 (5 voturi)    
      ce e ciudat? (Joi, 31 martie 2011, 16:38)

      me [anonim] i-a raspuns lui Jean Pericol

      chir nu inteleg. ms detine putin pe piata motoarelor de cautare, nu e monopol acolo si ataca o firma care este monopol.
      nu este nimic ciudat.
      • +5 (5 voturi)    
        Ciudat e... (Joi, 31 martie 2011, 17:42)

        Dragos06 [utilizator] i-a raspuns lui me

        Bing folosea rezultatele Google si Google sa prins si le-a taiat macaroana.

        http://googleblog.blogspot.com/2011/02/microsofts-bing-uses-google-search.html

        Normal ca M$ sa ofuscat, adica sa numai fie lasat sa fure si sa creasca pe seama altora. Cine a mai auzit asa ceva?
        • -3 (5 voturi)    
          Google s-a plans (Joi, 31 martie 2011, 18:07)

          Cristi [anonim] i-a raspuns lui Dragos06

          Dar nu a actionat in instanta pe nimeni asa ca acuzele Google sunt fix apa de ploaie. Similar cu stirile si analizele de la televiziunile din Romania.
      • +2 (2 voturi)    
        probabil esti foarte tanar (Joi, 31 martie 2011, 20:45)

        Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui me

        Microsoft a fost acuzat de pozitie dominanta pe piata sistemelor de operare, a browser-elor etc. Acum exista Apple, Google etc, dar mai demult Microsoft era cea mai puternica companie si isi cam facea de cap.
  • +2 (6 voturi)    
    ? (Joi, 31 martie 2011, 16:31)

    adonis84 [utilizator]

    "insa iata ca in cazul de fata rolurile s-au schimbat"

    Ati judecat, ati dat si verdictul ...
  • 0 (2 voturi)    
    hmmm (Joi, 31 martie 2011, 16:37)

    me [anonim]

    in esenta au dreptate.
    si microsoft si google sunt niste mari companii cu un mare monopol pe anumite segmente. si ele profita de asta.

    trebuie sa realizam ca si google nu este altfel decat celelalte companii.
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Joi, 31 martie 2011, 16:57)

    Cara [anonim]

    Eu cred ca e pacaleala de 1 aprilie, cu o zi mai devreme...
  • +4 (4 voturi)    
    monopol? nu! (Joi, 31 martie 2011, 17:04)

    diu1so [utilizator]

    Microsoft decat sa reclame Google mai bine ar imbunatati mizeria aia care se numeste bing.
    e o porcarie care nu ofera deloc rezultate relevante...

    cu tot seo-spamul, google inca e OK si poti gasi ce cauti.
  • +4 (4 voturi)    
    Era o vorba... (Joi, 31 martie 2011, 17:04)

    Catalin1 [utilizator]

    Hotii striga "hotii!"
  • +3 (3 voturi)    
    Razbunare ala M$... (Joi, 31 martie 2011, 17:31)

    Dragos06 [utilizator]

    Acum cateva saptamani citeam un articol despre cum Google a prins pe M$ furand.
    Cei de la Google facusera ca pentru niste "cuvinte" inventate de ei, motorul de cautare sa intorca o singura pagina, o anumita pagina, dar fara nici o legatura cu respectivele cuvinte.
    Peste cateva saptamani daca cautai pe Bing, dupa aceleasi "cuvinte", rezultatul era acelasi...
    • -2 (2 voturi)    
      ai dreptate (Joi, 31 martie 2011, 18:57)

      k [anonim] i-a raspuns lui Dragos06

      si eu am observat la fel...
  • +1 (3 voturi)    
    microsoft, o gainarie de cand s-a infiintat (Joi, 31 martie 2011, 18:57)

    k [anonim]

    mda...pe sistemul ca daca nu pot fi mai bun ca tine, macar sa te sap.
    microsoft a dat tzepe de cand s-a infiintat si asa e asa a dobandit si monopolul....
    inca mai da, vezi nokia, care renunta la linux pentru windows phone, un sistem prost ca windowsul clasic...