Skype, Gmail si Hotmail sunt amenintari de amploare pentru siguranta nationala a Rusiei - FSB

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 8 aprilie 2011, 18:22 Economie | IT

Serviciile de mesagerie electronica Gmail si Hotmail si sistemul de telefonie Skype reprezinta un pericol "de amploare" pentru securitatea rusa, a apreciat vineri seful centrului pentru siguranta comunicatiilor al FSB (fostul KGB), potrivit AFP.

"In ultima vreme, utilizarea generalizata pe internet a mijloacelor de comunicare cifrate si criptate, in special cele straine, provoaca ingrijorari pentru FSB. Acest lucru vizeaza in primul rand Gmail, Hotmail si Skype", a declarat acesta.

"Utilizarea necontrolata a acestor servicii poate conduce la o amenintare de amploare pentru siguranta Rusiei", a mai spus el.

Purtatorul de cuvant al premierului Vladimir Putin a precizat ca temerile FSB sunt fondate, opinie opusa de cea a Kremlinului.

"Faptul ca Gmail si Skype reprezinta un pericol pentru siguranta nationala nu este decat o opinie personala si nu corespunde politicii de stat in ceea ce priveste dezvoltarea internetului", a precizat oficialul de la Kremlin.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3597 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    ca de altfel (Vineri, 8 aprilie 2011, 19:00)

    dyno [anonim]

    și alfabetizarea lipsită de cumpătare
    • 0 (0 voturi)    
      mai bine spus (Vineri, 8 aprilie 2011, 21:27)

      unul [anonim] i-a raspuns lui dyno

      mai bine spus orice fel de alfabetizare: din punctul lor de vedere ar trebui "multi si prosti"
      • 0 (0 voturi)    
        Amenintarea este interna ... electrificarea URSS (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 10:47)

        Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui unul

        Pentru Rusia - inima URSS - cea mai mare amenintarea nu este una externa (Skype, Google, comunicatiile criptate, etc) ci una interna - este vorba de ELECTRIFICARE.

        Planurile cincinale de electrificare a URSS au facut posibila utilizarea tehncii de calcul si de comunicatii moderne, a Google, Skype, Yahoo Mess, Blackberry etc.

        Traiasca si infloreasca lampa cu gaz !
        (evident produs de Lukoil sau Rusmoil)

        "Patria si Dreptul Meu!"

        .
  • +8 (8 voturi)    
    Si solitaire nu? (Vineri, 8 aprilie 2011, 19:10)

    zexe [anonim]

    In ultima vizita a lui Geoana la Moscova, facuta la indemnul si cu avionul lui Vantu, FSB i-a cerut acestuia sa ia urgent legatura cu Iliescu si sa ii comunice planul de bataie pentru prezidentiale. Dar cum telefonul ii era ascultat, Geoana la contactat pe Iliescu pe YahooMessenger.
    In lista de prieteni ai lui Geoana era si presedintele Basescu, iar presedinte de Senat ce este, Geoana a dat comunicatul pe mass. Uite asa a aflat Basescu ca Geoana urma sa ia discursul chiar din mana lui Vantu, exact cu o seara inainte de confruntarea decisiva.
    Dupa ce Basescu a castigat alegerile FSB a conchis " Yahoo, Hotmail, Gmail si Skype sunt amenintari de amploare pentru siguranta nationala!
    OMFG! OMFG! OMFG! ...o amenintare mare, roz, din fier, cu luminite
  • 0 (0 voturi)    
    daca (Vineri, 8 aprilie 2011, 20:44)

    daca [anonim]

    daca putin este de acord cu asemenea declaratie, inseamna ca ea este nefondata.
  • +4 (4 voturi)    
    Da (Vineri, 8 aprilie 2011, 22:06)

    Miki [anonim]

    Tot internetul este o amenintare pentru siguranta nationala a Rusiei
  • 0 (0 voturi)    
    bolsevismul face pe el de frica democratiei (Sâmbătă, 9 aprilie 2011, 0:38)

    IO [anonim]

    Ce ,le e frica de DEMOKRATIE?