Firefox 5.0 iese la final de iunie, versiunea 6.0 ar trebui sa fie gata in august

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 11 aprilie 2011, 14:05 Economie | IT

​Firefox vrea sa reduca drastic timpii care trec intre lansarile versiunilor cheie ale browser-ului Firefox, astfel ca varianta 5.0 ar trebui sa iasa in versiune finala pe 21 iunie, iar 6.0, doar doua luni mai tarziu, scrie PC World. Compania adopta modelul Google Chrome si va reduce timpii de dezvoltare a versiunilor, tinta fiind ca lucrul la o versiune majora sa tina doar 18 saptamani.

Firefox 4.0 a aparut in ultima decada a lui martie dupa ce a stat cateva luni in "beta", dar fundatia Mozilla vrea ca lucrurile sa se schimbe semnificativ, astfel ca Mozilla 5.0 va intra in "beta" de pe 17 mai, iar la 21 iunie va iesi versiunea finala.

Mozilla vrea ca lucrul la o versiune majora sa nu dureze mai mult de 18 saptamani, iar timpul intre lansarea unor versiuni majore trebuie sa fie cam de opt saptamani, la fel ca la Google Chrome.

Compania vrea sa introduca la Firefox si functia de "silent update", un update automat, discret si eficient care actualizeaza browserul cand o noua versiune este gata, fara sa mai ceara o actiune din partea utilizatorului. Acest mecanism nu a putut fi instalat la 4.0, insa e prezent la Google Chrome si ar trebui sa se regaseasca in Firefox 5.0.

Conform datelor StatCounter, Firefox are o cota de 30% pe plan mondial, Internet Explorer are 45%, iar Chrome, 17%. In tara, cota Firefox este de 42%, cea a IE de 31%, iar Chrome a ajuns la 19%.


Citeste mai multe despre   










2147 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    mai bine... (Luni, 11 aprilie 2011, 14:23)

    Marius [anonim]

    ...ar optimiza 4.0 care deocamdata e varza.
  • +2 (2 voturi)    
    Batalie (Luni, 11 aprilie 2011, 14:23)

    Romy [utilizator]

    Imi place sa vad ca este concurenta.

    Asta va insemna in cele din urma ,ca orice browser vei alege vei avea parte de calitate.
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Luni, 11 aprilie 2011, 15:20)

    Sakura [utilizator]

    Nu cred că graba asta ar fi o idee bună. Ar trebui să scoată o versiune nouă când au ceva semnificativ în plus şi este perfect funcţională, nicidecum după criterii calendaristice.
    • -1 (1 vot)    
      ... (Luni, 11 aprilie 2011, 15:44)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Sakura

      In ziua de azi conteaza imaginea. Sa scoti cat mai mult, sa se modifici culori, butoane si efecte, ca lumea sa simta schimbarea. Nu conteaza ca tot gunoiul e in spate.

      Firefox se indreapta cu pasi repezi catre origine, Netscape, un mamut care ocupa toata memoria si procesorul, si care nici macar pe un calculator de astazi nu ruleaza cum trebuie.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara update automat (Luni, 11 aprilie 2011, 15:21)

    unu [anonim]

    Eu nu inteleg, toti incearca sa iti spuna ca de fapt ei stiu mai bine ce vrei, ca tu nu esti in stare sa decizi ce sa folosesti si chetii din astea.

    De ce sa imi faca update automat?????
    Poate versiunea veche are vulnerabilitati vor spune unii - nu ma intereseaza.
    Dar daca eu folosesc un soft care functioneaza pe versiunea X dar care nu mai functioneaza pe versiunea X+1 pe care ei o instaleaza automat???
    Oare cine e vinovat?
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 11 aprilie 2011, 15:40)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui unu

      Ca sa fie ca google, retard-oriented.
  • +1 (1 vot)    
    OPERA! (Luni, 11 aprilie 2011, 15:33)

    razvan [anonim]

    defapt modelul acesta de versiuni rapide a fost inceput de OPERA, pe care il uitati mereu in stirile voastre. Cel mai inovativ browser. Cel mai subapreciat.