Agentia Spatiala Europeana a admis ca un hacker roman i-a spart serverele

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 24 aprilie 2011, 15:57 Economie | IT

Agentia Spatiala Europeana (ESA) a recunoscut ca mare parte dintre serverele sale au fost atacate de un hacker "priceput" din Romania, potrivit SocialBarrel.com, care citeaza The Register.

Duminica, hackerul roman, sub numele TinKode, a postat pe blogul sau o lista de adrese de e-mail, care par a apartine angajatilor de la agentie, plus parolele de logare pe serverele FTP.

Hackerul nu si-a dezvaluit metodele prin care a intrat in posesia informatiilor. Atacul a fost confirmat de ESA.

Purtatorul de cuvant al agentiei, intr-un interviu, a declarat ca atacul a afectat in principal servere de e-mail, care erau dedicate transmiterii de informatii intre Agentie si partenerii sai. Astfel ca atacul nu a afectat structura intreaga sau site-ul principal.

Acesta a adaugat ca in general atacul a compromis numai securitatea serverelor publice, insa acesta nu este un indicator al sigurantei pentru viitor si a promis o imbunatatire a nivelului de securitate.

Lucrarile si datele stiintifice nu au fost afectate.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5876 vizualizari

  • 0 (26 voturi)    
    cu asa oameni (Duminică, 24 aprilie 2011, 17:36)

    ghitza partzan [anonim]

    ne mandrim !
    romanii are talente !
    • +2 (8 voturi)    
      minusuriele (Luni, 25 aprilie 2011, 9:39)

      ghitza partzan [anonim] i-a raspuns lui ghitza partzan

      de mi le daduratzi vorbeste dela sine insile.
      romanii e talentati, da n-are simtu humorului.
      nu poate saracii sa le aiva pe toate...
      sa traiti bine, mai draga !
      in respect fata de lege :-)
  • -13 (19 voturi)    
    aia au deturnat banii de la Agentia SE (Duminică, 24 aprilie 2011, 18:01)

    ffg [anonim]

    spre buzunare obscure,si au bagat securitate de cacao,si cica a venit hackeru gheorghe din satu urzica ,romania,si le-a spart serverele.
    • +7 (13 voturi)    
      ai vorbit ca un roman (Duminică, 24 aprilie 2011, 18:16)

      ghitza partzan [anonim] i-a raspuns lui ffg

      care cunoaste.
      asa e. toti fura, e hoti cu totii.
      cine nu fura nu e om.
  • +7 (9 voturi)    
    tampit (Duminică, 24 aprilie 2011, 19:13)

    Mircea [anonim]

    Un tampit.
  • +12 (12 voturi)    
    hackeri (Duminică, 24 aprilie 2011, 19:35)

    io [anonim]

    ssh bruteforce sa traiasca - macar de si-ar scrie exploit-urile singuri.
  • +5 (11 voturi)    
    Normal... (Duminică, 24 aprilie 2011, 20:01)

    Dan [anonim]

    este in pas cu noile forme de hotie, ca este hot de buzunare, spargeri de banca sau hotie pe Internet...Bravo Natiune!
    La alceva mai bun nu sunt in stare?
    Ma simt asa de mandru ca sunt roman....
    • 0 (0 voturi)    
      si io sunt mandru (Luni, 25 aprilie 2011, 17:46)

      ghitza partzan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      mai ales ca a mai aparut o stire cu alt roman descurcaretz, in malta. doua kile de coca.
      pentru cozonaci.
      romanu daca il lasi cu un leu in columbia, intr'un an ajunge milionar !
      parca am mai auzit asta...
      ..sau ceva asemanator.
  • +11 (11 voturi)    
    FTP? (Duminică, 24 aprilie 2011, 21:53)

    s [anonim]

    Adica protocoale necriptate, usor de furat prin sniffing.
    Afara cu CISO-ul de la ESA, nu a mai citit o carte de securitate de cand lumea. Si dati in judecata si auditorii care au facut ultimul penetration test, daca nu or fi fost cumva deturnare de bani publici.
    • +9 (9 voturi)    
      ESA e mic copil (Luni, 25 aprilie 2011, 0:58)

      moucha [anonim] i-a raspuns lui s

      Sa vedeti ce e pe la unele banci, de talie internationala. Exemplu: sediu central si filiala mica. Adm-ul a auzit de VPN si a cumparat un mic client care se leaga automat la concentrator cand cineva apeleaza serverele bancii. Concluzie: ajunge la filiala sa bagi un cablu in priza RJ45 si gata, esti prin VPN in banca, la fel ca oricare angajat. Dar dom'le, e VPN deci e securizat. Putini adm isi dau seama ca marile atacuri se dau de dinauntru, sau cu ajutor (intentionat sau inconstient) de dinauntru.

      Probabil ca urmatorul atac la ESA va fi cu Telnet. :)
      • 0 (0 voturi)    
        l-au angajat? (Luni, 25 aprilie 2011, 17:39)

        mariuca [anonim] i-a raspuns lui moucha

        cati din angajatii IT ai agentiei sunt romani?
        este cazul sa ...............nu?
        prietenii stiu, de ce
        • +1 (1 vot)    
          Romani sau nu (Luni, 25 aprilie 2011, 21:04)

          moucha [anonim] i-a raspuns lui mariuca

          Nu stiu daca romanii sunt asa de buni, insa stiu ca am multi studenti care vin cu CCNA in buzunar la cursurile mele de retele si se cred asi pana ii mai temperez un pic. Eu unul dupa 10 ani de retele, un doctorat pe teava tot in retele si vreo 15 certificari nu pot spune nici ca sunt hacker adevarat si nici ca sunt "bazat in retele", intrucat mai am de invatat zi de zi ceva nou. Practic sau obiectiv (judecand dupa ce inseamna cantitativ retelele) eu nu stiu absolut nimic. Poate stiu 1% din ce exista.

          Nu stiu daca e cazul sa angajeze romani, insa sigur daca tipul asta a "spart" FTP nu l-as angaja, intrucat sniffing facem la scoala la laborator cu studentii de anul 2. I-as pune la munca pe cei care permit FTP sa fie folosit, in masura in care cu cateva comenzi se poate activa SCP / SSH si dezactiva odata pentru totdeauna FTP. Sau poate FTP over SSL. Au nevoie de cineva care sa le scrie un security policy ca lumea si apoi SA SE TINA DE EL, ca degeaba e scris daca nu e aplicat. Asta incerc sa le spun studentilor: e usor sa faci retele, e greu insa sa le faci bine.
          • 0 (0 voturi)    
            raspuns pt toti (Luni, 2 mai 2011, 8:05)

            tralala [anonim] i-a raspuns lui moucha

            De ce esti asa sigur ca a sniffat ceva? Deja vad cum toti caracterizeaza direct, si ei stiu metodele de attack. Bruteforce, script-uri, si restul. Fiti seriosi mai. Singurii pustani sunteti voi, ca va dati asa cunoscatori, ca nah, sunteti romani.
  • 0 (2 voturi)    
    E asa sigur ca e roman? (Luni, 25 aprilie 2011, 13:04)

    George [anonim]

    Curios cat de repede sunt crezute afirmatiile unui hacker. Putea sa spuna ca e klingonian, de exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:09)

    anonim [anonim]

    Oare cand vor intelege si ziaristii ca asa zisii "hackeri" nu sunt altceva decat niste pustani care au prea mult timp liber, iar toate cunostintele lor despre calculatoare si retele se limiteaza la folosirea unor scripturi copiate de pe internet? Un adevat cunoscator in ale retelelor nu are nevoie sa sparga un site ca sa fie recunoscut.