Google ameninta ca va inchide aplicatia Street View pentru Elvetia, daca autoritatile nu sunt dispuse la concesii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2011, 18:00 Economie | IT

O strada centrala din Zurich
Foto: captura Google
Google a avertizat ca ar putea inchide aplicatia Street View pentru Elvetia daca autoritatile locale nu renunta la noile reguli care obliga compania sa estompeze absolut orice chip ce apare in fotografiile panoramice care compun aplicatia. Google face recurs la cea mai inalta autoritate judiciara din Elvetia si spera ca se va renunta la exigenta maxima.

Un tribunal federal a decis in martie ca Street View incalca dreptul la intimitate al cetatenilor pentru ca nu toate chipurile de persoane si placutele de inmatriculare auto sunt estompate astfel incat sa nu mai poata fi recunoscute.

Google spune ca soft-urile sale blureaza automat 99,9% din chipuri si placute, insa o estompare care sa acopere absolut tot nu este fezabila din punct de vedere financiar si logistic. Google spune ca pur si simplu nu poate atinge un procent de estompare de 100% si atrage atentia ca daca cea mai inalta autoritate judiciara nu schimba regulile, ar putea inchide cu totul Street View Elvetia.

Google a admis anul trecut ca masinile care faceau fotografii pentru serviciul de cartografiere Street View au colectat din greseala in 30 de tari si e-mail-uri intregi, dar si parole. Autoritatile din mai multe tari au deschis anchete, iar in unele s-au dat si amenzi (spre exemplu 100.000 de euro in Franta).

Aplicatia Street View este disponibila si in Romania de la final de 2010.


Citeste mai multe despre   











1844 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    jurnalistii lu' scrumbie. (Miercuri, 11 mai 2011, 18:56)

    _tudor_ [utilizator]

    Cum dracu sa estompeze google emailurile si parolele luate presupus din greseala?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum au luat emailurile&parolele? (Miercuri, 11 mai 2011, 19:18)

    Adrian C. [utilizator]

    Oare cum le-au luat, retelele WiFi nesecurizate inteleg ca puiteau intra in ele, dar cum au luat datele despre email-uri?
    • 0 (0 voturi)    
      ti-ai raspuns singur:) (Miercuri, 11 mai 2011, 19:30)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

      Ex: un client de e-mail comunica wireless cu un router (ca sa se lege la server-ul de mail, etc.) Practic transmite user si parola pana la router (care le trimite mai departe catre server).
      Intr-o retea nesecurizata e suficient sa stai si sa "asculti" comunicatia intre aplicatia respectiva si router si primesti tot (mailuri, conversatii chat, parole, etc.).
    • 0 (0 voturi)    
      simplu (Miercuri, 11 mai 2011, 19:32)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      posta clasica: scri ce ai de scris pe hartie, bagi hartia in plic, lipesti plicul. Lipiciul nu se desface frumos si astfel, daca plicul e rupt destinatarul stie ca cineva a citit scrisoarea.

      e-mail. scri ce ai de scris pe o hartie si o dai din mana in mana de la tine pana la destinatar. Oricine poate vedea ce ai scris, chiar si cineva care e in trecere si arunca o singura privire (cum a fost si Google)
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Elvetia (Miercuri, 11 mai 2011, 20:38)

    Adrian [anonim]

    Cand absolut tot inseamna doar 0.01 ce greu le vine astora de la Google.

    Mi se pare trasa de par
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo ELVETIA (Miercuri, 11 mai 2011, 20:42)

    HESS [anonim]

    Nici conturiile nu trebuia sa le faceti publice.SPIONIILOR.
  • +2 (2 voturi)    
    Deci m-am tuns degeaba! (Miercuri, 11 mai 2011, 20:51)

    Ion Vasile [anonim]

    Si eu care iesisem special pe Bulevardul Tomis in Constanta cind au trecut Smarturile anul trecut, si am stat 3 ore in statie... Sa inteleg ca m-au blurat fara sa ma intrebe! Da' drepturile noastre, a celor fotogenici, cine ni le apara?
  • +1 (1 vot)    
    Restul sa le blureze manual (Miercuri, 11 mai 2011, 22:02)

    unu [anonim]

    Daca blureaza automat 99,9% sa blureze restul manual.
    Eu chiar nu inteleg: acum Google e mai presus de legi?
    Pai asa ma apuc si dau cuiva in cap sau jefuiesc o banca si apoi spun ca in 99,9% din cazuri respect legea, asa ca nu ar trebui sa patesc nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    google... (Joi, 19 mai 2011, 11:22)

    me [anonim]

    si-a cam luat-o in cap!
    legea e foarte clara. ! inclusiv pentru marile companii
    google incepe din ce in ce mai mult sa calce stramb!
    in rest sunt 100% de acord cu "unu" :D

    auzi tu ameninta ca va inchide streetView... nu e putin santaj?!

    inca cateva lucruri de genu asta si cred ca o sa incerc sa imbratisez ideea bing...