Apple spera sa revolutioneze modul in care oameni asculta muzica prin lansarea serviciului iCloud

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 6 iunie 2011, 12:09 Economie | IT

​Steve Jobs va reveni deseara in atentia publicului dupa cateva luni de absenta si va prezenta mai multe noutati Apple, inclusiv serviciul iCloud prin care utilizatorii iTunes vor putea asculta de oriunde melodii pe care le detin, fara a mai fi nevoie sa le descarce pe dispozitiv. Toata industria vorbeste despre "cloud computing" si e constienta ca tot mai putine aplicatii vor exista pe calculatoruyl personal, ci ele vor fi "in the cloud", adica vor putea fi accesate pe internet. Apple a ramas in urma la capitolul "cloud", insa anuntul din aceasta seara poate fi marele pas de recuperare.

O buna parte dintre aplicatiile intens folosite sunt integral pe internet, cum ar fi Facebook, Twitter sau e-mail-ul, insa potentialul maxim al cloud-computing-ului nu a fost inca atins. Sunt servicii prin care pot fi ascultate melodii pe internet fara sa le descarci si pot fi vizionate filme, insa Apple nu a mers foarte departe in acest segment.

Prin serviciul iCloud pe care Steve Jobs il va prezenta deseara, utilizatorii iTunes vor putea asculta de oriunde medlodiile pe care le-au cumparat deja, fara a mai fi nevoie sa le descarce pe iPod, iPhone sau iPad, iar un lucru esential tine de faptul ca Apple a "batut palma" cu cele mai mari patru case de discuri din SUA pentru aceste facilitati.

Google, Amazon, Facebook si multe alte companii au promovat intens informatia din "cloud", iar domeniul are in mod cert perspective optimiste, mai ales ca utilizatorii ar vrea sa poata accesa orice document, clip audio sau video de pe orice tip de terminal, de oriunde, iar pentru asta totul trebuie sa fie pe internet, "in the cloud".

Publicul mai are insa reticente in legatura cu siguranta datelor personale postate pe internet, mai ales ca pentru a cumpara produse in the cloud trebuie sa dai detalii personale care pot ajunge pe mana hackerilor, cum s-a intamplat in cazul Sony PlayStation.

In plus, unele case de productie se tem ca daca va exista tot mai mult material audio si video "in the cloud", clientii vor fi tot mai mult tentati sa inchiereze continut si sa nu mai cumpere mai deloc, astfel ca traditionalele DVD-uri vor cunoaste o scadere dura a vanzarilor.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2152 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    ahmmm (Luni, 6 iunie 2011, 12:59)

    marius [anonim]

    ok, fie! toata muzica este pe internet!

    dar daca eu am iphone fara plan de date ca nu imi permit?
    dar daca am un ipod shuffle din acela cu clip ca sa pot sa ascult muzica in timp ce fac jogging?
    dar daca am un macbook pro si sunt la Varful Omu si cabanierul intreaba la bucatarie sa vada daca au wifi?
    • +5 (7 voturi)    
      disponibilitate (Luni, 6 iunie 2011, 13:16)

      Adrian F. [anonim] i-a raspuns lui marius

      Si daca ai bemveu ics5 si esti la Varful Omu si nu mai ai benzina ce faci ??
      • 0 (0 voturi)    
        probabil ca doar agramatii urca (Marţi, 7 iunie 2011, 10:29)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Adrian F.

        la Vf Omu cu BMW X5 si raman fara benzina acolo...
    • +3 (5 voturi)    
      prostia la romani (Luni, 6 iunie 2011, 14:22)

      roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui marius

      "dar daca eu am iphone fara plan de date ca nu imi permit?"

      ASTA este mentalitatea romanului... mananci de sub unghii sa iti iei iphone, dar nu-ti permiti un plan de date... trist, si foarte, foarte stupid.
      • -4 (4 voturi)    
        Pretul planului de date (Luni, 6 iunie 2011, 16:17)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui roman_roz

        Dar daca am acasa internet DSL cu 10 euro/luna, de ce sa mai dau banii pe internet mobil (fie el si 10 euro sau cat o fi), care merge si prost? Prostia e sa platesti ceva ce nu ti-e necesar, fie el si 10 euro. Sa nu vorbesc de abonamentele bagate pe gat daca vrei iphone "la oferta"
      • 0 (0 voturi)    
        snobismul la romani (Marţi, 7 iunie 2011, 10:40)

        marius [anonim] i-a raspuns lui roman_roz

        nu cred ca este stupid scenariul meu.
        pur si simplu intrebam ce te faci daca ai un dispozitive de la Apple care nu are conectivitate la Internet din diferite cauze. Va trebui sa platesti suplimentar pentru a-ti asigura conectivitate tot timpul pentru a asculta muzica... mi se pare un jaf pe fata.

        Ma abtin cu privire la comentariul referitor la mentalitatea romanului. Denota frustrare multa. Foarte, foarte muuuuulta! Si la trei situatii ipotetice nu ai reusit sa vii cu o jumatate de solutie.... ai dreptate, este foarte trist! :))
  • +1 (3 voturi)    
    aha.... (Luni, 6 iunie 2011, 13:08)

    me [anonim]

    lasa ca tot mai frumos e sa o cumperi de altundeva... macar poti sa o instalezi unde vrei tu (cu exceptia iCeva)
  • 0 (2 voturi)    
    cand toata lumea vorbeste despre e deja depasit (Luni, 6 iunie 2011, 13:23)

    warchild [anonim]

    trist dar adevarat!
  • 0 (2 voturi)    
    Vrajeala (Luni, 6 iunie 2011, 13:28)

    Zoli [anonim]

    Cineva ar trebui sa le spuna ca nu va fi nicidecum "revolutionar" Amazon si Google au facut deja asta. Si sunt convins ca nici ei nu au fost primii.
  • +1 (3 voturi)    
    ??? (Luni, 6 iunie 2011, 13:31)

    anonim [anonim]

    "utilizatorii iTunes vor putea asculta de oriunde medodiile .., fara a mai fi nevoie sa le descarce pe ...". Le asculta prin telepatie cumva? Melodia intotdeauna se descarca pe dispozitiv, chiar daca utilizatorul nu vede explicit asta, cel mult poate fi doar o mica parte din melodie la un moment dat, dar de descarcat tot se descarca pentru ca altfel n-ar putea fi redata.
    • 0 (2 voturi)    
      Mda (Luni, 6 iunie 2011, 16:38)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Numai ca in loc sa o downloadeze odata (de pe o linie fixa cu download nelimitat) si sa o asculte de mai multe ori, va trebui sa o downloadeze de fiecare data cand o asculta (de pe o linie mobila unde fiecare MB se plateste). Intr-adevar revolutionar, n-am ce spune.
      • +1 (3 voturi)    
        hmmm (Luni, 6 iunie 2011, 16:58)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        Tu ti-ai format opinia si-ai data verdictul pe baza recenziei facute in articolul asta, sau te-ai documentat inainte?
  • +1 (1 vot)    
    Oameni buni (Luni, 6 iunie 2011, 18:00)

    drusimus [anonim]

    E bine sa ai totul in cloud, e un serviciu in plus in cazul ca vrei sa accesezi o informatie de pe oricare device, precum facem deja cu dropbox ori googledocs. Dar nu cred ca Apple te va obliga sa tii totul in cloud. Eu vad cam asa lucrurile: tu ai muzica, filme, foto, proiecte, documente pe mac, in time capsule si in cloud. Daca tu ai 100 gb de muzica, foto si filme si vrei sa asculti un album anume pe iphone vei putea eventual sa te sincronizezi direct prin wifi acasa fara intermediul itunes. Daca mergi pe varful Omu, iti pregatesti de-acasa muzica si ti-o sincronizezi. iCloud o sa fie de folos pentru accesul de documente de oriunde.
    P.S. Nu uitati ca oricum Apple limiteaza descarcarea prin 3G la 20. Mb.
  • 0 (2 voturi)    
    i-ai de pe mine (Luni, 6 iunie 2011, 18:59)

    no worries mate [anonim]

    mai bine-i spuneau i-fog, ca acolo sunt cu mintea fripturistii lui happlea. o singura data am gresit si am cumparat un i-junk si mi-a trebuit o juma de zi sa il conving pe vanzator ca o deficienta majora de conceptie, dpdv al cumparatorului este acelasi lucru cu un viciu de fabricatie. Slava domnului am reusit sa-l schimb pe un Creative.
  • -1 (1 vot)    
    Mah Stevie, (Luni, 6 iunie 2011, 19:42)

    esop33 [anonim]

    stii chestia aia exista deja si a fost inventata cam pe la inceputul secolului trecut. Se numeste radio !

    Iar in secolul in care noi toti ceilalti traim, avem si un radio chiar mai avansat: satellite radio.